TWEEDE BLAD Bet Bloemendaalscb Weekblad ZATERDAG 16 APRIL 1927 PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL OVERVEEN. HAARLEM. KUNST Int. School voor Wijsbegeerte. Luchtverkeer in Indië. Reisindrukken uit Sovjet-Rusland. Ongevallenverzekering. HEEFT U IETS GEBROKEN? ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM A. MUDDE Landbouw-Nieuws. HI. It Maandagavond hield de Middenstandskiesver- eeniging een /vergadering in Hotel Roosendaal te Overveen In de Donderdag t.v. vastgestelde candidaten- lijst werd eene wijziging gebracht. Definitief werd zij als volgt samengesteld: 1. A. Cassee; 2. J. J. Lansdorp; 3. G. M. W. Margadant; 4. A. E. Beekman; waarbij opgemerkt dien't te worden, dat de heer Beekman voor geen hoogere plaats in aanmerking wenschte te komen. Woensdagmiddag vermiste een dame haar tasch- je, hangende aan het stuur van haar rijwiel, dat stond voor een perceel aan de Wil'helminalaan. In dit taschje bevonden zich diverse benoodigdheden en een portemonnaie met ongeveer 13.De dader, de 16-jarige Haarlemmer G. G. H. werd, evenals zijn gehuwde broeder, verdacht van heling, aangehouden. Beide bekenden zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Vrijdag 8 April had een aanrijding plaats tus- schen twee vrachtauto's op het beruchte kruispunt Van LennepwegZandvoorterweg. Beide voertuigen werden beschadigd, waarvan een vrij ernstig. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Tegen de chauffeurs werd proces verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag is aangifte gedaan van de dief stal eener handwagen, staande op het trottoir vo'or perceel Bloemendaalscheweg 199. De politie doet onderzoek. Zaterdagmiddag meldden zich aan het politie bureau twee jongens (broers) resp. 10 en 12 jaar die uit Rotterdam op een vrachtauto mee waren gereden. Door de zorgen der politie zijn zij op transport naar hun woonplaats gesteld. Dinsdagmiddag Teed een luxe auto door het hek van perceel Zijlweg 108. De chauffeur en zijn passagier gingen aan den haal. De auto bleek thuis te behooren in een verhuurinrichting te Haarlem De exploitant had het voertuig dien mid dag verhuurd aan een zekere S. S. werd aangehouden, doch ontkende iets van ■de zaak te weten. Hij hield dit ook vol na con frontatie met den eigenaar, hoewel deze zijn huur der onmiddellijk 'herkende. De politie kan aan de zaak weinig doen. Showroom en garage Jan Limbach. Zaterdagmiddag heeft de heer Jan Limbach zijn nieuwe showroom en garage aan het Plein No. 24 te Haarlem, onder groote belangstelling geopend, een belangstelling, welke alleszins gerechtvaardigd is Zooals men weet, is de heer Limbach de offici- eele Ford-dealer voor Haarlem en omstreken. Be halive een groote verscheidenheid in Ford-auto's, trokken bijzonder de aandacht twee schitterende Lincoln's, mede fabrikaat van Ford. Het gebouw, waarvan de architect d'e heer Ver hagen is, en uitgevoerd door den heer Joustra, is een sieraad voor de omgeving. Maar ook met de practische eischen te stellen aan een moderne ga rage is ten deze rekening gehouden, Geen pilaren, ruime inrij, bijzonder geconstrueerde deuren, prach tige verlichting, centrale verwarming, alles is een bewijs, dat moeite noch kosten gespaard zijn een uitstekend geheel te verkrijgen. Ond'er de aanwezigen merkten we op: de heer Van Tetering, (secr. Middenstandscentrale); C. ten Boom, (voorzitter idem); F. H. Smits (dir. bureau voor advies van den middenstand); Both, (direc teur Ford Motor Compy. of Holland); Jhr. F. Teding van Berkhout Sr. Ruim 50 bloemstukken waren ingezonden, terwijl honderden persoonlijke en schriftelijke félicitaties den heer Limbach bereikten. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een ver zoek van de Arrondissementsrechtbank te Haar lem, om advies uit te brengen betreffende de be- eediging van de navolgende personen als makelaar in den achter hun naam vermelde vakken: 1. W. C. Dekker, Heemstede, Leidschewaartweg 255, als makelaar in machinerieën en gereedschap pen. 2. T. Grauwelman, Schoten, Kritzingerstraat 23, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën en hypotheken. 3. W. G, van Hesteren, Schoten, Madoerastraat 5, als makelaar in onroerende goederen, assuran tiën en. hypotheken. 4. A. J. Gerritsen, 'Haarlemmerliede, Teding van Berkhoutstraat 6, als makelaar in assurantiën, roerende- en onroerende goederen. 5. J. Seger, Zandvoort, Brederodestraat 82 A, als makelaar in gedroogde zuidvruchten, rijst, thee en koffie. 6- N. J. Th. Schmidt, Heemstede, Wilhelmina- laan 4, als makelaar in onroerende goederen en assurantiën. W R. Voorvaart, Haarlemmermeer (Rijk), Sloterweg 23A, als makelaar in ruwe koffie. 8. I. J, Kolkman, Hillegom, Hoofdstraat 48, ak makelaar in meubelen. 9. C. J. Verloove, (Haarlem, Staten Bolwerk 34, als makelaar in ruwe koffie. Naar wij vernemen, zal aan de op 29 April a.s. te bouden algemeene /vergadering van aandeelhou ders der Haarlemsc'he Bankvereeniging worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 6% op de preferente aandeelen en 4^% cp de ge wone aandeelen. Wij raden onze lezers, die gevoel hebben voor schilderkunst, aan, de gelegenheid niet te laten voorbijgaan om kennis te maken met het zeer bi- zondere werk van den helaas reeds op 31-jarigen leeftijd overleden schilder, teekenaar, etser en lithograaf: Jan Mankes. De Vereeniging voor Kunst aan het Volk heeft met het organiseeren der ten toonstelling daarvan in 'het Frans Halsmuseum te Haarlem, velen aan zich verplicht. Het werk is van groote adel en fijnheid, er is iets in van Oud- Holland en van Thijs Maris, er is iets in van Japan, maar er is vooral iets in van de beste schilders van alle tijden: eerbied voor de groote voornaamheid voor de wijding die het Licht geeft aan de dingen, een voornaamheid en wijding, die steeds weer als oorspronkelijk aandoen in werk, als dit, van een echt zichzelf zijnd man. De tentoonstelling is nog de geheele maand April geopend, maar men ga er spoedig heen, want wie er eenmaal is geweest zou het betreuren als hij zijn bezoek niet kon herhalen. Het programma der leergangen, dezen zomer aan de Int. School voor Wijsbegeerte te Amersfoort te geven, is zeer belangrijk en gevariëerd. Wij nemen er het volgende uit over: 2526 Juni, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. De Bergrede (Mattheus V-VII), voorheen en thans. Voordrachten: 25 Juni 4-5 uur, 's middags. 26 Juni 10.3011.30 uur 's morgens. Samensprekingen: 25 Juni 7.30-8.30 uur 's avonds. 26 Juni 23 uur 's middags. De rede zal worden verklaard in verband met hare omgeving, historisch en exegetisch; maar als vanzelf knoopen zich daaraan vast allerlei vragen omtrent 'haar bindende kracht en bruikbaarheid in het heden, I3 Juli. J. Anker Larsen. Metaphysical and religious problems. Voordrachten: 1 Juli 45 uur 's middags. 23 Juli 11—12 uur 's morgens. Samensprekingen: 23 Juli 2.303.30 uur 's mid dags. I. An introduction on religion and culture. II. External and internal knowledge. III. Byways in modern religiosity. N.B. De deelnemers hebben de keus, zich in de samensprekingen van de Engelsche of de Duitsche taal te bedienen, II—16 Juli. Dr. L. J. van 'Holk. De philosophie der vrijheid. Voordrachten: 11 Juli 45 uur 's middags. 1216 Juli 10.1511.15 uur 's morgens, Samensprekingen: 1214 Juli 2.303.30 uur 's mid dags. 15 Juli 4.305.30 uur 's middags, 14—15 Juli. Dr. A. H. Haentjens. Levensbezinning. Voordrachten: 14 Juli 4.305.30 's middags. 15 Juli 11.45—12.45 uur 's morgens. Samensprekingen: 14 Juli 7.308.30 uur 's avonds. 15 Juli 2.303.30 uur 's middags. Levensbezinning is nadenken over den zin des levens En deze bezinning is een bewustzijnsfunctie, die begint met de gewaarwording en vandaar door de herinnering voorschrijft tot de waarneming. De waarneming betrekt zich niet op de dingen zelf,, maar op de verschijning der dingen, en eigenlijk alleen-op den indruk, die de verschijnselen in ons bewustzijn wekken. De levensbezinning is bewustzijn van het eeuwige „Zelf" in ons, van de Idee, en hierin bestaat de vrijheid des menschen. 18—23 Juli, Prof. Dr. A. H. de Hartog. De vo r m voor de wereldbeschouwing. Voordrachten: 18 Juli 4.305.30 uur 's middags. 1923 Juli. 11,4512.45 uur 's morgens. Samensprekingen: 1922 Juli 45 uur 's middags. Na een inleiding op den eersten dag: 1. De vorm van het kenvermogen. 2. De vormi van de kunst. 3. De vorm van de zedelijkheid. 4. De vorm van de wijsbegeerte. 5. De vorm van den godsdienst. 18—23 Juli. Mevrouw L. de HartogMeyes. Chineesche, Indische, Boeddhistische, Grieksche, Mohammedaansche Mystiek. Voordrachten: 18 Juli 2.303.30 uur 's middags. 19—23 Juli 10.15—11.15 uur. Samensprekingen facultatief, naar gelang van spreeksters gezondheidstoestand. iNa een inleiding op den eersten dag: 1. Mysterie, Mystiek. 2. Frcud.ianisme en Mystiek. 3. Pathologie en Mystiek. 4. Hedonisme en Mystiek. 5. 'Beantwoordt er iets objectiefs aan mystieke ervaringen? 26—28 Juli. Madame Artus-Perrelet. L'oeuvre d'art et la pensée. Voordrachten: 26 Juli 4—5 uur 's middags. 27—28 Juli 11—12 uur 's miorgens. Samensprekingen: 27—28 Juli 2.303.30 uur 's middags. 1. Le génie, 2. Le sens profond de l'oeuvre. 3. La beauté de l'oeuvre est en nous. 2830 Juli. Dr. H. P. Berlage. Bouwkunst, Voordrachten: 28 Juli 4.305.30 uur 's middags 2930 Juli 1112 uur 's morgens. Samensprekingen: 2930 Juli 2.303.30 uur 's mid dags. 1. Over het wezen der bouwkunst. 2. De historische stijlen, getoetst aan bovenge noemde beschouwing. 3. De bouwkunst in haar hedendaagsche en toe komstige ontwikkeling. 113 Augustus. Prof. Dr. H J. Jordan. De binnenwereld van dier en mensch. Voordrachten: 1 Aug. 4—5 uur 's middags. 26 Aug. 10.1511.15 uur 's morgens. 8 Aug. 45 uur 's middags. 913 Aug. 10.1511.15 uur 's morgens. Samensprekingen: 23 Aug. 2.303.30 uur 's mid dags. 4 Aug. 4.305.30 uur 's middags. 5 Aug. 2.30 3.30 uur 's middags. 910 Aug. 2.303.30 uur 's middags 11 Aug. 4.305.30 uur 's middags. 12 Aug. 2.303.30 uur 's middags. Wij gaan uit van een studie der waarneming en der waarnemingsorganen bij dier en mensch; laten hierop volgen een onderzoek naar de wijze, waarop op de waarneming de handeling volgt. Hieruit laat zich in de eerste plaats bij het dier afleiden het fei't, dat het dier, dat „opgesloten is in zijn herse nen", een binnenwereld heeft, waarin het, dank zij enkele teekenen van de buitenwereld, den weg vindt, de handelingen samenstelt en ten slotte volgens onze observatie op de buitenwereld op de juiste wijze inwerkt, alsof het in staat was, deze rechtstreeks waar te nemen. De binnenwereld is in beginsel aan het dier a priori gegeven; zij omvat niet alleen het schema voor het zijn der 'dingen 'daarbuiten en hunne verandering in onder- lingen samenhang, maar tevens de waarde der dingen voor het dier en het verband dier waarden met zijne handelingen. Aan de hand van datgene, wat wij uit de studie der binnenwereld van de die ren en hun waarneembaren samenhang met hun buitenwereld concludeeren, wordt de beteekenis van de menschelijke binnenwereld onderzocht. (Wordt vervlolgd). Oprichting burgerlijke'N.-I. Lucht vaart Mij. Sabang beginpunt. Ten einde de tot stand koming van een burger lijk luchtverkeer in 'Nederlandsch-Indië te bevor deren en daardoor tevens te bereiken dat eerlang in den internationalen luc'htdienst het traject over de Nederlandsche koloniën mede door een natio- nalen dienst verzorgd wordt, hebben de Neder landsche iHandel-Maatschappij en de Deli-Maat- schappij het initiatief genomen tot eene bespre king over de mogelijkheid van oprichting eener burgerlijke Nederlandsch-Indische luchtvaartmaat schappij, 'Het bedoelde luchtverkeer, waarbij aan Sabang als beginpunt is gedacht, zal tevens aan een snellere verbinding tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië ten goede komen, alsmede vluggere verbindingen tusschen de eilanden mogelijk maken. Bedoelde bespreking heeft 14 dezer plaats gehad; in beginsel werd daarbij besloten de oprichting van een burgerlijk Nederlandsche luchtvaartmaat schappij tot stand te brengen, ten einde tot ver wezenlijking van genoemd doel te geraken. Te dien einde werd er een Comité van Voorbereiding benoemd. In dit comité namen zitting de 'heeren: Dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handel-Maatschappij; E. Enthoven, gedelegeerd commiss. der Deli Maat schappij; mr, J, H. van Asselt, te 's-Gravenhage; P van Leeuwen Boomkamp, directeur der Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam"; E. A. Pan, dir. der Gemeensch, Mijnbouw Maatschappij „Billi- ton"; P. E. Tegelberg, dir. der Stoomvaart Maat schappij „Nederland"; N. H. ter Kuile, directeur der Handelsvereeniging „Amsterdam". Aan dit comité werd toegevoegd als secretaris de heer J. Steenbeek, Heerengracht 586, Amsterdam. 2) De publieke vermakelijkheden. De publieke vermakelijkheden in Rusland wor den door de Sovjets geëxploiteerd, en jaarlijks wordt een groot bedrag daarvoor uitgetrokken. Bij iedere voorstelling moet de helft der zitplaat sen gratis aan het volk verstrekt worden, en de resteerende plaatsen worden tegen een spotprijs aan het publiek afgestaan. Komt nu de vreemde ling in een dier 'theaters, dan staat hij verbaasd, dat zij alle overvol zijn, en veronderstelt hij daar door, dat er eenige welvaart onder het volk is, dat zich immers de luxe kan permitteeren, 'bijna iederen avond een dier voorstellingen te bezoeken. Men heeft echter in Rusland het oude systeem van de Nero's in. Rome overgenomen, en gaat van 'hetzelfde principe uit, dat men, wanneer n.en een ivol'k onderdrukt, het des avonds afleiding moet 'bezorgen, om het te doen vergeten, wat het des daags doorstaan heeft. Men heeft getracht, ook op die manier bij wijze van propaganda de Sovjet-ideeën te verspreiden. Lieden die het weten kunnen, verklaarden mij, dat men echter daarmede niet geslaagd is. De Sovjet-R'egeering heeft, zooals hij ieder ten- toonstellmgsbezoek het geval is, zorg gedragen, dat men den vreemdeling eenige goede inrichtin gen kan laten zien. Zoo zal men U een kazerne toonen, waar de soldaten een keurig ingerichte casino-bibliotheek of andere lokaliteiten hebben, maar slechts één zoodanige kazerne is aanwezig. Het Roode Leger is in andere steden niet in der gelijke model-inrichtingen ondergebracht! Men Iaat U een chocoladefabriek zien, waarin voor de hygiëne ten behoeve van den werkman goed gezorgd wordt, en waarbij een paar goed ingerichte arbeidswoningen staan. Ook deze fa briek moet slechts als een specimen beschouwd worden. Men draagt echter zorg, dat de bezoeker niet in de gelegenheid komt, een kinder-internaat of andere arbeiderswoningen te bezichtigen. Hij mag slechts een paar model-inrichtingen zien, en iedere gelegenheid wordt hem, zonder dat hij het bemeikt, ontnomen om met de wantoestanden, die elders heerschen, in aanraking te komen. Ik veronderstel met deze korte inleiding vol doende uiteengezet te hebben, hoe het komt, dat een deel der bezoekers uit Rusland beter gestemd is teruggekomen zooals het met meerderen ge gaan is! II. DE SOVJETS-IDEEëN lil THEORIE EN PRAKTIJK. Oorspronkelijk werd de Sovjet-Rusland-Staat door zestien mannen geslicht die zich de leiders der arbeiders noemden. Wanneer men echter het beroep der zestien mannen nagaat, dan valt on middellijk in 'het oog, dat zelfs niet één hun ner ooit een stuk gereedschap in handen gehad heeft. Het is een parodie? wanneer men de groote platen ziet, die in arbeiderswijken verspreid zijn, en waarop Lenin wordt afgebeeld als smid, op het aambeeld een stuk ijzer verwerkend! Deze zestien mannen hebben het klaar weten te spelen, onderling de verschillende rollen te verdeelen en de macht over een land van 150 millioen men schen in 'handen te nemen. Drie hunner zijn reeds gestorven Van de resteerende dertien zijn er nu reeds vier in oppositie, en de overgebleven negen zijn de onbeperkte leiders van de 400.000 leden der Communistische partij in Rusland. Dit getal was oorspronkelijk een half millioen, maar men heeft een paar maal een groote zuivering moeten houden, omdat men vreesde, door ver schillende ontevreden, elementen niet meer heer in huis te kunnen blijven. Uit deze cijfers ziet men, dat vier der leiders afgevallen zijn en een vijfde deel der leden. Laat ik nu aannemen, dat de helft, 200.000 leden, arbeiders zijn; daar de Sov jet-statistiek een getal van 15 millioen arbeiders aangeeft, ziet men, dat slechts 1.33% der arbeiders georganiseerd is. Ik neem nu aan, dat de andere 200.000 leden uit ambtenaren zijn samengesteld. Dezelfde statis tiek geeft aan, dat er in Rusland 2 millioen be ambten aanwezig zijn. Dit getal is volgens mijn opvatting echter veel grooter, maar zelfs het cijfer van 2 millioen aannemende, zien wij dus maar 10% georganiseerd. Men ziet uit deze ge- gegevens, dat Rusland 'het land van het Sovjetis me en het Bolsjewisme dus absoluut niet rijp is voor het Bolsjewisme, en dat deze negen leiders zich Hechts door een systeem van terrorisme kun nen handhaven. Heeft trouwens Lenin. op een groot congre- niet zelf het faillissement van het Bolsjewisme uitge sproken, toen hij heeft moeten verklaren, dat Rus land slechts revolutionnair te maken was 'door een groote internationale revolutie? Om hierop terug te komen, moet ik eerst even een terugblik werpen op het eerste jaar der stich ting. De hulp der boeren. Lenin gevoelde, dat Rusland nooit Communis tisch zou kunnen worden zonder de hulp der boeren. 'Hond'erden propagandisten werden over het land verspreid en den Russischen boer werd beloofd, dat hij een stuk grond in eigendom zou krijgen, wanneer hij revolutionnair werd. De sluwe Lenin en zijn trawanten vermoedden ech ter toen niet, dan het juist de Russische g'oer zou zijn, d'ie hen later schaakmat zou zetten. De boer werd revolutionnair om zijn stuk land te kunnen verkrijgen, maar toen 'hij eenmaal zijn stuk land had, werd hij het conservatiefste wezen, dat men zich denken kan, en wilde hij absoluut niets meer van het Comunisme weten! De laatste telegrammen deelen ons mede, dat de opvolger van Lenin aan het ziekbed ligt ge kluisterd1 en men te Mosccou het ergste vreest. Hierdoor zou wel eens kunnen gebeuren, dat bij een nieuwe 'benoeming de oppositie zic'h wederom ging vergrooten. (Wordt vervolgd) Toen in 1901, nadat het ontwerp Ongevallenwet van Minister Lely, waarbij de organisatie geheel was opgedragen aan d'e Rijksverzekeringsbank, door de Eerste Kamer was verworpen, 'het tweede ontwerp Lely tot wet was verheven, werd' 'het mogelijk gemaakt om naast de Rijksverzekerings bank ter uitvoering van de ongevallenwet eigen risicödragers in het 'leven te roepen. Zoo kwam 26 Maart 1902 de Centrale Werkgevers Risicobank tot stand met aanvankelijk 65 werkgevers met 35.000 werklieden en een jaarloon van 16 millioen gulden, dal echter op 1 Februari 1903, de datum' van volledige in werking treding van de ongeval lenwet 1901, het dubbele bedroeg. Het doel van deze instelling was de onkosten, welke voor de werkgevers voortvloeiden uit de Ongevallenwet, gezamenlijk volgens het omslag stelsel te dragen. Deze vereeniging herdacht 26 Maart j.l. 'haar 25-jarig bestaan en daarbij bleek, dat zij thans ongeveer 14.500 werkgevers omvat met een jaarloon van 740 millioen gulden. 'Behalve dat zij in den loop van 'haar bestaan ongeveer 37 millioen gulden 'bespaard heeft op de premie, die anders aan de Rijksverzekeringsbank had moeten worden betaald, heeft zij steeds op den voorgrond gesteld, dat ongevallen zooveel mogelijk zouden moeten worden voorkomen, en is er van haar dan ook een sterke actie daartoe .uitgegaan. Veel invloed heeft d'e Risicobank ook uitgeoefend op de andere ongevallenwetgevingen als de lanid- en tuiribouwongevallenverzekering en de zeeongevalleoverzekering, die door 'het voor beeld van de Risicobank, reeds voordat daartoe wettelijke verplichtingen bestonden, de ongevallen verzekering bij d'e aangesloten Werkgevers 'had ge regeld. Het streven van de Risicobank kan dan ook on mogelijk enkel naar de financieele resultaten be oordeeld worden. Veel meer is de groote kracht van uw antiek porcelein. gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE In- en verkoop van meubelen en oudheden steeds geweest het zelfdoen, dat jujst door de werkgevers, die wars zijn van Overheidsbemoei ing, werd gewaardeerd. Waar uit de hierboven genoemde cijfers blijkt, welk een plaats de Risicobank in de sociale ver zekering inneemt, meenien wij niet te mogen na laten in deze Rubriek van den Arbeid bij gelegen heid van haar zilveren feest eenige woorden daar aan te wijden. Wij hebben dit vooral ook gedaan, omdat zich in den loop der jaren om de Risico bank heen een groot aantal andere vereenigingen hebben gegroepeerd, die op soortgelijke wijze een bepaalde tak van sociale verzekering behartigen en die samen wenken in -de Vereeniging Centraal 'Beheer. Juist met 'het oog op de toekomstige ziektever zekering, die ook nog steeds op het programma staat om wettelijk geregeld te worden, waarom trent Minister Slotemaker de Bruine reeds een voorontwerp van wet heeft ingediend-, was het te meer van 'belang op deze instelling de aandacht te vestigen. Het gedenkboek, dat ter gelegenheid van 'haar 25-jarig bestaan is uitgegeven en de rede, door den president-directeur, Dr. F. E. Posthuma, op de feestvergadering gehouden, getuigen van den geest, zooals wij die hierboven hebben beschreven. (Nadruk verboden) LEERZAME CIJFERS. De heer Ir. T. P. Huisman, secretaris der Holl. Mij, van Landbouw 'heeft in het algemeen Neder- landsch Landbouwblad een verslag gepubliceerd over de uitkomsten van landbouwbedrijven in 'N.- Ho 11 and midden gewest over het boekjaar 1925-'26 gebaseerd op de gegevens van het boekhoudbu- reau der 'H. M v. L. De gepubliceerde cijfers zijn in vele opzichten leerzaam, niet alleen voor d-e veehoudersbedrijven ten Noorden van Amsterdam maar waarschijnlijk voor de meeste dier bedrijven in geheel Noord- en Zuid-Holland en elders vermoedelijk ook wel. In de eerste plaats blijkt 'daaruit, dat de win sten der 'boeren alles behalve groot zijn, lang niet zoo groot als velen, die met 'het landbouw- of veehoudersbedrijf niet op de hoogte zijn, wel eens meenen De netto-winst per H.A. berekend 'be draagt gemiddeld 67.7, de grootte der be drijven bedraagt 18.33 H.A., zoodat een gemid delde winst wordt gemaakt van 1237.per jaar. A'ls men in aanmerking neemt, dat de boer, 'heel vaak bijgestaan door zijn gezin, lange werkdagen maakt gedurende 'het geheele jaar, dan kan men begrijpen dat het gemaakte uurloon 'heel laag is. Is de boer tevens eigenaar van den grond, dan stijgt zijn inkomen met de pachtwaarde, welke gemiddeld 162,64 per H.A. bedraagt. Natuurlijk is deze pachtwaarde niet te be schouwen als een product van de arbeid van den boer: deze is een vorm van arbeidloos inkomen, een gevolg van het feit dat de boer bezitter is. Hij zou evengoed zijn geld' kunnen beleggen in effecten of aandeelen en- den grond, dien hij be werkt, pachten. 'Dus strikt genomen mag de pacht waarde niet worden gerekend bij het inkomen uit zijn arbeid, en daarop komt het aan. We leggen er den nadruk op, dat we boven gemiddelde waarden hebben gegeven; er zijn zelfs bedrijven, waar in absoluten zin met verlies wordt gewerkt, zelfs tot 50.50 per H.A. Ieder kent in zijn om geving gévallen van hardwerkende boeren, die door tegenslag in het bedrijf, ondanks ijver en zuchten ond-er de te zware pacht, soms getroffen door tegenslag in het bedrijf, ondanks ijver en in spanning, niet kunnen bestaan en die hun eigen 'bezit ten slotte nog verboeren. Een bewijs dat onze maatschappij nog allesbehalve gezond is. En maar al te vaak zit de pachtboer in den hoek, waar de zwaarste klappen vallen. Misschien is er nog een andere oorzaak voor onbevredigende bedrijfsuitkomsten. Misschien gaat de Hollandsche boer niet -geheel met zijn tijd mee Misschien zou hij meer kunnen doen voor verbete ring van zijn grond en zijn vee, door ontwatering, bemesting, controle, het aanschaffen van- goede stieren het aanleggen van goede gier-kelders, enz. Wij zeggen: misschien. Want we weten, dat de Noord-Hollandsche 'boer «net groote moeilijk heden te kampen 'heeft. Met name de ontwaterings kwestie is zeer ingewikkeld. Toch nemen we de vrijheid, op één bepaalde omstandigheid uitdrukkelijk te wijzen. Uit gepubli ceerde cijfers -blijkt dat er in de gecontroleerde bedrijven aan mest zeer weinig wordt besteed. De uitgaven voor de mest d.w.z. kunstmest, bedragen per jaar, per H.A- berekend, van 0.00 (in de Zaanlandsche gemeenten) tot 6.18 (Starmeer), gemiddeld' slechts 3.85 per bunder, dus ruim 2.per morgen. En dit lijkt ons wel zeer weinig. Waar ook aan den anderen kant blijkt, dat het bedrijf vrij inten sief wordt gedreven, d.w.z, dat de oppervlakte grond in aanmerking genomen, vrij veel koeien worden gehouden, daar komt 'het ons voor, dat aanwending van meer kunstmest zeer zeker dubbel en dwars de kosten zou kunnen goedmaken. Met enkele cijfers kunnen we dat wel aannemelijk maken. Als we aannemen, dat er per jaar van een bun der grasland een hooioogst wordt g'ehaald van 10.000 K.G. dan leert een scheikundig ond'erzoek, dat dit bevat: 160 K.G. stikstof, 65 K.G. phosphorzuur en 200 K.G. kali, of om het iets duidelijker te zeggen: Een hooioogst van 10.000 K.G. onttrekt aan den bodem: de stik stof uit 10 baal Chili, de phosp'horzuur uit 4 baal jHiperp'hosphaat, de kali uit 16 baal kaïniet. Nog al niet zoo'n klein beetje, zooals U ziet.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 3