STOEL' Firma J.H.KRÜL Jr. Een Nederlanders in den vreemde Nazorg-Comité VICTORIA-WATER PRIMA ANTHRACIET HEEFT U IETS GEBROKEN? ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP" - HAARLEM A. MUD DE BINNENLAND BUITENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen: BL0EMENDAAL OVERVEEN AERDENHOUT BENTVELD VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 BOEKEN EN TIJbSCHRIFTEN TOONEEL KUNST DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven blad, zonder prijsverhooging INGEZONDEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Brandstoffenhand'el VOOR DE HUISVROUW opgericht SO H AA K R ONZE PLAN van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brtns enz ALLES ONDER GARANTIE In- en verkoop van meubelen en oudheden Ondanks het feit, dat het wetsontwerp aangaan de de verlaging der paspoorten tot 1.en ver lenging der geldigheidsduur tot 2 jaar, naar een commissie werd verwezen, moet het toch in de bedoeling der regeering liggen, dit ontwerp zoo spoedig mogelijk door de Kamers te doen aan nemen, zoodat die regeling nog in het a.s. reisse'i- zoen -van kracht kan worden. Een gunstig teeken voor de toeneming van Amsterdam's scheepvaartverkeer (en dus van de uitbreiding van den Nederlandschen handel) is, dat soms het aantal vertrekkende schepen zóó groot is, d'at er een tekort aan loodsen bestaat. Zaterdag j.l. vertrokken er des middags niet minder dan 19 stoomers naar zee. De opleving heeft voortgang! De bekende Culemborgsche moordzaak kwam dezer dagen weer voor de rechtbank, te Tiel. Ter zake van diefstal met geweldpleging, den dood van Thomas en Gerrigje van Wiggen ten gevolge heb bende, werden beklaagden Vroege en Sweeris ieder tot 15 jaar veroordeeld. Bij het verlaten van de rechtzaal schreeuwde Sweeris: Zie hier een troep gewetenlooze schurken, die mij onschuldig in de gevangenis duwen. De verschillende beklaagden, eenige officieren en onder-officieren, ter zake van de relletjes onder de militairen te Assen en Amersfoort kwamen voor den Krijgsraad. De bedoeling van deze vervolging was in hoofdzaak, een einde te maken aan de slapheid van optreden tegen deze oproertjes. De verschillende militairen werden vrijgesproken, van de hun te laste gelegde nalatigheid in het nemen van daden van geweld tegen de oproerlingen. Naar aanleiding van het bericht, dat, nu de kruiser Sumatra van Sjanghai werd weggezonden, een ander oorlogsschip, de Flores daarheen zou worden gedirigeerd', richtte het kamerlid Vliegen vragen tot de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine, om te vernemen, of die mededeeling juist was. En waarom dat dan gebeurde? En of de regeering niet meende, wanneer ook nu nog te Sjanghai een Necferlanidsch schip aanwezig moet zijn, dat het dan beter was een ander schip, geen oorlogsschip voor dat doel te charteren? Maandag, in den voormiddag, is het koninklijk bezoek aan de hoofdstad geëindigd. H.M. werd uitghleide gedaan door den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester De Vlugt en den hoofd commissaris. H.M. de Koningin en de Prinses vertrokken in het salonrijtuig, dat in den gewonen trein naar Apeldoorn was gevoegd. Z.K.H. Prins Hendrik bleef te Amsterdam achter, o.a. in verband met de uitreiking van de Harmontrofée aan den piloot der K.L.M., G. L. Geysendorffer. En zoo vond dan Maandagmiddag in hotel l'Europe de uitreiking van de (Harmon-trofée plaats. Onder de talrijke autoriteiten werden opgemerkt, behalve Prins Hendrik, burgemeester De Vlugt, generaal Snijders, oud-vice-admiraal G. J. Tyde- man, enz. De Harmontrofée, een groot bronzen beeld, werd ingesteld door den rijken Amerikaan Glifford Harmon, en in verschillende landen aan piloten door de Ligue Internationale des Aviateurs gegeven, wanneer de prestaties van den vlieg tuigbestuurder daartoe aanleiding geven. Pilnot Geysendorffer is reeds 6 jaar bij de K.L.M. heeft 4200 vlieguren en 600.000 K.M. afgelegd. De Amerikaansche millionnair van Lear Black zal waarschijnlijk op 11 Juni een plezierreis per vliegtuig van de K.L.M. (piloot Geysendorffer) naar Nederlandsch-Indië aanvaarden. Er zal ge daald worden wanneer men dat wenscht. Op deze wijze verwacht men, dat de geheele tocht heen en terug ongeveer vijf weken zal duren. De heer Black legde reeds 20.000 mijlen boven Europa af. De verkiezingsstrijd in de hoofdstad, evenals in talrijke andere plaatsen in ons land, is eindelijk geleden. De verkiezing heeft plaats gehad, en op slag zijn de verkiezingsleuzen, felle redevoeringen, die somtijds vervolgingen wegens beleediging uit lokten, debatten en verklaringen verstomd. Nu be hoeven wij niet iedere® dag den brievenbus leeg te scheppen van al de strooibiljetten en pamfletjes, verkiezingsrijmpjes en circulaire-polemieken. Maar nog langen tijd blijft ons land verontreinigd dvor de roekelooze plakkerij en kalksmeerderij op huizen, straten en pleinen. Engeland. Na de verklaring van Baldwin ia het Lagerhuis, betreffende den inval in het Sov jethuis, de bureaux van de Russische handels delegatie en de Arcos, was het duidelijk, dat de meerderheid van het Lagerhuis zou besluiten, in derdaad de diplomatieke, zoowel als de handels betrekkingen met Rusland te verbreken. In de re- geer'ingsverklaring werd uiteengezet, welke mo tieven tot den inval in het Sovjetshuis hebben ge-- leid. 'Bij den inval bleek, dat de bureaux van de Sovjet gebruikt waren voor doorgangshuis voor opruiende, tegen Engeland, Amerika en andere landen gerichte correspondentie en propaganda. Ook spionnage voor Moskou, omtrent de krijgs macht van Engeland, werd via de Arcos verricht. Vroeger deden de mogendheden dat tegenover el kaar natuurlijk ook, misschien doen ze het nog, maar tegenover de Russen, die beweren een nieuwe tijd te vertegenwoordigen, staan ze een beetje anders. In zake den toestand in China werd door den minister van Oorlog verklaard, dat die nog niet voldoende gestabiliseerd is, om een vermindering der strijdkrachten te Sjanghai te rechtvaardigen. Intusschen is te Sjanhai de verscherpte staat van beleg weer afgekondigd, in verband met de jong ste successen der Zuidelijke troepen. De Noorde lijken moeten een groote nederlaag geleden heb ben en vele buitenlanders te Peking maken zich gereed te vertrekken. Frankrijk. Boven alles uit gaat hier het gewel dige enthousiasme, waarmee het Parijsche publiek den Amerikaanschen piloot Lindbergh, die in 33T uur van New-York naar Le Bourget (Parijs) vloog huldigt. Lindbergh ontving het legioen van eer, een gouden beker van 150.000 frs., den prijs van 25.000 uitgeloofd door den Amerikaan Orteig, enz. Op het vliegveld Le Bourget waren bij zijn aankomst op Zaterdagavond' niet minder dan 100.000 menschen aanwezig. De Fransche Kamer aanvaardde met groote meerderheid van stemmen de ratificatie van de conventie van Washington betreffende den 8-uren- dag, met dit voorbehoud, dat deze niet ingevoerd zal worden, voordat de conventie ook door Enge land en Duitschland zal zijn goedgekeurd. Dinsdag zijn de onderhandelingen tusschen de Fransche en Duitsche delegaties voor het sluiten van een han delsverdrag hervat. De tijdelijke overeenkomst loopt op 30 Juni af. Duitschland. In toonaangevende kringen houdt men zich ten aanzien van de breuk tusschen En geland en Rusland nogal gereserveerd. Er schijnt echter wel eenige sympathie voor Rusland te zijn. In het optreden der Engelsche regeering ziet men een daad, waarvoor alleen de uiterste conserva tieven verantwoordelijk gesteld moeten worden. Men is in Duitschland nogal geneigd, de Russische buitenlandsche politiek zoo gunstig mogelijk te be- oordeelen. Men betreurt natuurlijk de breuk tus schen Engeland en Rusland', doch het is wel op merkelijk, dat men geen openlijke ernstige aan vallen op Engeland doet. Al meent men, dat een terugkeer naar normale politieke en economische betrekkingen in Europa erdoor vertraagd wordt. De slooping der vestingwerken in het Oosten (o.a. 88 betonnen onderkomens bij Koningsbergen en Küstrin) is thans voltooid. Deze slooping was namelijk onlangs door den gezantenraad verlangd'. Genève. De internationale economische con ferentie te Genève is geëindigd. En voorzoover men kan beoordeelen, vrijwel zonder direct prac- lisch resultaat. Het rapport der conferentie geeft slechts een overzicht van den economischen toe stand in Europa en concludeert dat Europa zich zelf den zwaarsten slag toebracht door het eco nomische nationalisme. Een Zweedsche resolutie strekkende tot het aandringen op een scherpe be perking der bewapening werd aangenomen. De heer Colijn verklaarde, dat hier de directieven werden vastgelegd voor een nieuwe wereld. Als de aanbevelingen omtrent tariefverlaging worden op gevolgd, dan wordt slechts de traditioneele poli tiek aanvaard. - De opstand en burgerstrijd in Nicaragua is thans ten einde. Er is 'officieel vred'e gesloten tus schen conservatieven en liberalen. Hiermede is, mede door toedoen der Amerikaansche interven tie, een der bloedigste en wreedaardigste revolu ties van den modernen tijd gesmoord. Gijshrecht. Het 'krachtigst van opzet, kostbare stukken om te bezitten waren twee linoleum sneden: Eva, en de Noordzeebranding, geïnspireerd op een gedicht van Heine. De heer A. de Boer, Nic. Beetslaan, Aerdenhout en de heer Timmer van onze Bloemendaalsche drukkerij hadden de goede gedachte, den heer Wildschut teekenirgen te laten maken, welke ge vindt op bladzij 14 en op de achterbuitenzij van Sursum's programma-boek je, dat alleen daarom reeds verdient bewaard te worden al was het alleen maar om er de eigenaars van bedrijven aan te herinneren hoeveel beter een karakter-volle leekening zich er toeleent de aandacht op zich te doen vestigen dan een. koude foto. Aan de voorbinnenzij van Sursum's boekje vestigt .de heer Wildschut in een geestige teeke- ning er zelf de aandacht op, dat nij teeken- en sch'ilderslessen geeft. De heer Wlidschut heeft zijn talent ontwikkeld aan de Rijksakademie voor beeldende kunsten te Amsterdam, waar hij na ■het doorloopen der vier jaarklassen het voorrecht had gedurende twee jaren zoogenaamd loge-icer- ling te zijn., waarvoor telkens slechts vier oud leerlingen der klassen in aanmerking komen en die daar dan onder leiding werken in een eigen atelier; de heer Wildschut deed dit onder den grooten leermeester Derkinderen. Wij wenschen den heer Wildschut, den begaafden kunstenaar en eenvoudigen mensch van harte toe veel lessen en veel opdrachten opdat hij niet gestoord door 's levens zorgen daartusschen door tot ons aller opbouw en stichting zich ook kan geven aan werk van hooger inspiratie. De uitgever J. A. Sleeswijk te Bussum heeft in zijne serie kaarten en atlassen een nieuwe kaart uitgegeven van de Zuidelijke Veluwezoom, ooste lijk gedeelte, bestemd voor wandelaars, wielrijders en automobilisten op 'n schaal van 1 op 25000, naar officieele gegevens bewerkt en met aan wijzing der afstanden in kilometers. Ook deze kaart behoort weer tot die kunststukken, waarvan de Nederlandsche Kartografie het geheim bezit; in lichte kleuren gehouden laat ze het leesbaar gebruik toe van tal van soorten ook zeer kleine zwarte letters ter aanduiding van die vele cate- goriën gegevens, welke men op een goede kaart wenscht te vinden. De kaart is blijkbaar gedeelte lijk gecalceerd van, en overigens geïnspireerd op 'onze militaire stafkaarten van het Topografisch Instituut in Den Haag, welks werk wereldberoemd is. Wie dezen zomer Oosterbeek, Arnhem, Velp, De Steeg, Dieren, 'Rheden wil doortuffen of er wil wandelen of fietsen zal zich deze kaart moeten aanschaffen. De prijs is slechts 0.90, De achter zijde bevat een alfabetisch register van plaats namen en wegen met verwijzing naar de deelvlak- ken; straat- en keiwegen, grint- en macadamwegen, zandwegen, voetpaden, rijwielpaden, wandelwegen van den A.N.W.B., de dijken en zelfs wegwijzers zijn allen op onderscheiden wijze aangeduid. Wij ontvingen in de laatste weken nog tal van boeken en tijdschriften, waaraan wij later onze aandacht zullen wijden. Literair-gevoelige lezeres sen of lezers, die ons in dit werk willen bijstaan, willen wij gaarne daarbij aan stof en arbeid helpen. Men zij er aan indachtig, dat reeds nu# plaatsen zijn te bespreken van Tilla Durieux' voorstellingen in den Stadsschouwburg te Haarlem. As. Dinsdag: „Fraulein Julie" en „Die Starkere", beide van Strindberg, Vrijdag: „Frau Warren's Gewerbe" van Sharw. Menigeen zal zich haar sterke vertolking van Ibsen's Hedda Gabler van verleden jaar nog herinneren. Een waarlijk 'hoogstaande artistieke vertolking van het dramatische bij te wonen* is een te zeldzaam voorrecht, om niet allen voor zoover wij daartoe in gelegenheid zijn, daarvan gebruik te maken. GEORGE WILDSCHUT. Onze aandacht werd gevestigd op de voorzijde van het programma-boekje van den-hier met zoo veel liefde voorbereide," en met zooveel toewij ding uitgevoerden wedstrijd van Christelijke Har monie- en Fanfare corpsen van Hemelvaartsdag. Die bladzijde bevat twee alleraardigste, eenigs- zins gestyleerde teekeningen, de bovenste weer gevende de stoere inrijpoort van Elswout, de on derste herinnerende aan het gebouw Elswout en den daarvoor gelegen hertenkamp; en tusschen beide teekeningen in gestyleerde letters. Zoo kwamen wij er toe kennis te maken met den tee kenaar, onzen plaatsgenoot den heer G. Wildschut, Houtvaart 70 te Overveen (gemeentelijk thans Haarlem). Op ons verzoek liet hij van zijn werk iets zien en zoo bleek ons, dat wij in dezen kun stenaar een zeer talentvollen plaatsgenoot bezit ten (of bezaten), een man, te wiens opzichte wij uitgevers, zakenmannen die teekenwerk hebben voor reclame, en ook allen die teekenkunst be minnen om haarzelfs 'wil aan kunnen raden eens met hem kennis te maken. Welk een veelzijdigheid van opdrachten heeft deze al eenigszins oudere jonge man al niet met goed gevolg vervuld! Be halve geestige moderne schetsjes zagen we een treffende reclameteekening voor Rhodius cigaret- ten, een heel mooie illustratie bij de Gijsbrecht, sprekende boekbanden en illustratie's in kleuren voor de uitgevers Meulenhoff, Becht, Van Kam pen Zoon, Boissevain, J. A. Boom, o.a. bij Rheingold, Eckehard, de vertellingen van 1001- nacht, de kinderbijbel, behalve een mooie vulling van het vlak trof ons de levende houding der fi guren en hunne sprekende gelaatsuitdrukkingen, vooral in de figuur van vader Gozewijn in de BLOEMENDAAL, TEL. 22003 Geachte Redactie. Wilt ge nog eens dit stukje 'n plaatsje geven in Uw blad? Met vriendelijken dank. Wie helpt het zwakke kind? 'Hoe staan wij als Christenen tegenover het zwak ke? Het bekende woord van ,,'het gekrookte riet" en „de rookende vlaswiek" zegt het ons wel. Naar het 'heerlijk voorbeeld van Christus zullen wij het zwakke helpen. Dat doet ook de Christelijke Ver- eeniging „Vacantie Buiten". Helpend strekt zij de hand uit naar het lichamelijk zwakke schoolkind, om het naar buiten te brengen gedurende ten min ste vier weken. Naar buiten, weg uit de groote stad, weg uit de hooge huizen, weg uit de stoffige straten naar hei en bosch, naar veld en wei, naar zee en strand, om in. te ademen de frissche ver sterkende buitenlucht. Zie ze eens, die kinderen, met hun bleeke, magere snoetjes, en hoor de klachten der ouders: zoo veel 'hoofdpijn, slecht slapen, zoo gauw moe, bloedarmoede, zenuwachtig, zoo lang ziek geweest en nog altijd zwak, en al zulke verschijnselen meer. Soms zien ze er wel tierig uit, zoodat men denkt: „die zal het wel niet noodig hebben." Doch dan komt onze dokter, onderzoekt hart, borst, longen en verklaart: „wel noodig", soms „drin gend noodig". Ook in dezen geldt vaak: „Schijn bedriegt". Daarom worden dan ook alle kinderen, die zich bij ons hebben aangemeld, door onze dokters eerst geneeskundig onderzocht, omdat wij zekerheid willen hebben, vooreerst: dat de kinderen uit zending noodig hebben en in welke matét hetzij dringend, 'hetzij noodig, hetzij wenschelijk; en dan ook, dat ze geen gevaar 'opleverëh voor hun omgeving. Ook stellen wij van te voren bij de hoofden der Scholen en de klasse-onderwijzers een uitvoerig onderzoek in naar het karakter der kin- deren en hun gedrag op school. Alleen zij, over I wie ons gunstige inlichtingen worden verschaft, komen voor uitzending in aanmerking. Zoo komen wij dan ook dit jaar weer en vragen: Wie helpt het zwakke kind? Wie wil een van onze zwakke jongens of meises gastvrij opnemen in zijn huis gedurende ten minste vier weken? Wie doet mede aan dit schoone werk van barmhartigheid? Er zijn er zoo velen, zoo heel velen, die uit zending noodig hebben.Voor de kinderen, die blij kens het geneeskundig onderzoek niet in een ge zin mogen worden geplaatst, doch Kolonie-ver- pleging noodig hebben, zorgen onze Christelijke Koloniehuizen. Doch die zijn nu al bezet, geheel bezet, voor heel den zomer. Zonder Uw hulp, gegoede mede-Christenen in de gezonde streken van ons land, kunnen wij onze honderden zwakke kinderen, die geen kolonie- verpleging behoeven, niet helpen. Dan moeten ze thuis blijven, of hulp vragen aan d'e neutrale vereenigingen. Zou dat .niet jammer zijn? Leerlin gen van Christelijke scholen behooren toch in een Christelijke omgeving geplaatst te worden, zoo meenen wij. Helpt ons dan, helpt ons reeds nu in Mei of Juni. Voor de ontvangende gezinnen zijn deze maanden vaak het gemakkelijkst om det men dan veelal zelf nog geen reisplannen of logé's heeft. Wie dus nu kan helpen, die help nu. Dan hebben ^jvij kans, dat wij dit jaar slagen in onze uitzending en niet weder als verleden jaar slechts 200, in- plaats van 600 kinderen kunnen uitzenden. Wie mee helpen wil, die wende zich tot onzen Secretaris, den 'heer G. Muys, le Hugo de Groot straat 8, Amsterdam, die ook gaarne alle ge- wenschte inlichtingen geeft. Het Bestuur van Vacantie Buiten, J. Th. 'B. Schreuder, Voorzitter. G. Muys, le Secretaris. Nederland's welvaart en positie in de wereld zijn voor een niet gering gedeelte gevestigd door diegenen onzer landgenooten, die in den vreemde een werkkring vonden en daar den naam van ons vaderland hoog hielden. Het is dan ook een vader- landsch belang, ervoor te zorgen dat deze zonen niet van ons land vervreemden. Met ontstemming en verwondering zullen de Nederlanders, 'in het buitenland woonachtig, dan ook kennis hebben genomen van het voornemen hen door den Nederlandschen fiscus in het volle bedrag te doen aanslaan in de rijksinkomsten-, verdedigings- en successiebelasting, alsof zij in het moederland wonen. Te meer doet dit verwonderen, omdat bij de meesten het verblijf in 'het buiten land geenszins vrijwillig is, maar noodzaak, voort komende uit den tehoogen aanslag in de belastin gen, waardoor hun inkomen te laag werd om naar behooren te kunnen leven, vooral wanneer zij stu- deerende kinderen hadden. Tegen hun zin zijn zij in het buitenland, ver van hun familieleden en vrienden, waar zij echter door de lagere belasting in de mogelijkheid zijn, hun leven te slijten. Deze, tegen hun zin verdrevenen, genieten geen enkel recht of voordeel als Nederlander; zij hebben niets in te brengen in het Nederlandsch Staatsbestuur. Het strijdt dan ook tegen elk rechtvaardigheids gevoel en tegen de opvatting van een democra- tischen staat, om nu deze elk recht ontzegden ook nog ten volle te laten bijdragen in de lasten van den Staat. Zou men aan de energieken, die in den vreemde een werkkring vonden; aan degenen, die tegen hun wil en door overmatigen dwang van den fiscus zijn verdreven, zelfs dit geïsoleerde leven in het bui tenland onmogelijk maken, dan zou het gevolg kunnen zijn, dat die Nederalnders een andere na tionaliteit gingen aannemen. Bij verdere vervolging zou hun eenige redmiddel zijn af te zien van hun vaderlandsliefde en zich in het land, waar zij woonachtig zijn, te laten naturaliseeren. Zoo zou ten slotte blijken, dat de heffing allerminst een voordeelig saldo als resultaat zou opleveren, en dat tevens ons land een groot nadeel zou zijn berokkend! In een dezer dagen gehouden vergadering van het „Nazorg-Comité ter behartiging van de be langen van uit Sanatoria ontslagen tuberculose lijders" werd door den voorzitter mededeeling ge daan van de door het Dagelijksch Bestuur verrichte werkzaamheden en werden de wegen besproken, welke dn Haarlem bewandeld zouden kunnen wor den om het Comité zooveel mogelijk aan zijn doel te 'kunnen doen beantwoorden. Een bezoek aan eenige nazorg-instellingen in andere plaatsen in Nederland heeft het duidelijk gemaakt, dat aan het verschaffen van „nazorg" aan patiënten die daaraan behoefte hebben, door hen tewerk te stellen in speciaal daartoe op te richten werkplaatsen, zeer groote bezwaren ver bonden zijn, en dat het comité zijn grootste kracht moet ontplooien in het verschaffen van arbeids bemiddeling. Afgezien toch van finantieele en andere moei lijkheden, welke aan het oprichten en exploiteeren van goed ingerichte werkplaatsen verbonden zijn, is het aan 'het comité niet gebleken, dat te dezer stede voldoende oud-patienten wonen, die voor een plaatsing in dergelijke werkplaatsen in aan merking zouden komen. Opvallend is zelfs, dat het aantal patiënten, voor zoover bij het Consultatiebureau voor Tuberculose bekend, dat na ontslag uit het sanatorium geen werk meer kan vinden, vrij gering is. De kans bestaat echter dat dit aantal grooter is, doch dat het Consultatiebureau deze menschen niet kent. In dat geval zullen de ontslagen sana torium patiënten dus goed doen, zich om raad en steun voor arbeidsbemiddeling te wenden tot ons comité, en zich aan te melden bij het Consultatie bureau Ged. Oude Gracht 41. Behalve arbeidsbemiddeling omvat „nazorg" toch nog veel meer. Hiertoe behoort ook voortgezet geneeskundig toezicht op den patient, algemeen sociaal, werk, gericht op verbetering van den woningtoestand, enz. Hiertoe is het Consultatiebureau het uitvoerend orgaan. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Teleloon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 LEVERT Onze gezondheid wordt door onze stemming ten zeerste beïnvloed en omgekeerd is onze stemming voor een groot deel afhankelijk van onze gezond heid. Het geregeld gebruik van OBERLAHN STEIN heeft een buitengewoon gunstigen invloed op onze zenuwen en inwendige organen, en daardoor op onze gezondheid en humeur. Het is zacht-prikke- lend, opwekkend en zeer aangenaam als dagelijk- sche drank. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroeffesschen, inhouds- prijs 32 cent. BLOEMENDAAL Telefoon 22012 EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Nu ja, moeder, dat was ook een beetje Uw schuld, dat dat stijfs'elgoed zoo gelig u'it de wasch komt, terwijl U toch in huis wascht (of laat was schen). Stijfselgoed' moet altijd eerst een tijd in het water staan (koud)om te weken. Dan kan de oude stijfsel zacht worden en bij 't wasschen ver wijderd worden. Doet U dat niet, dan gaat het goed er gelig uitzien. Wacht even, werp die haarborstel nog niet weg, I omdat de haren zoo zacht zijn geworden door het ■herhaaldelijk wasschen. U kunt ze wel weer stijf maken. Doop ze daartoe in een sterke oplossing van aluin en droog de borstel snel bij een heete kachel of Sets dergelijks. Had ik dat eerder geweten, 'k had nooit in den knel gezeten, Die wit-beenen heften van Uw messen zijn geel geworden? Haal wat waterstof-peroxyde bij dro gist of apotheker. Vul een kopje half met water en doe er een flinke scheut peroxyde 'bij, Van dit mengsel neemt U wat op een flanellen lap en wrijft daar de heften mee in. Dat maakt ze wit. Uw geëmailleerde witte bad kunt U op de vol gende manier grondig reinigen. Neem het eerst af met een lap, die U even in de petroleum ge dipt heeft. Laat het zoo een paar minuten staan. Doop dan dezelfde lap in het zout en wrijf hel bad daar flink mee af. Dan naboenen met heet zeepwater. Leder, dat vet is geworden, kan schoongemaakt worden, door het te wrijven met een mengsel van half lijnolie (gekookt en afgekoeld) en azijn. Op wrijven met een zachte lap. Een stuk kampfer in de doos waarin U Uw zilver bewaard, vrijwaart het tegen aanslaan, £0 houdt er de glans op. Oude gaskousjes zijn een prachtmiddel voor bet poetsen van lepels. Wrijf het poeder er met oco eenigszins vochtige doek op. De lepels vervolgons in kokend water (met een lepeltje amonia) af spoelen. Dan droogwrijven met een teeren lap- Een hartige ommlette. Als het erg koud is, kunnen sardines zelfs voor den grootsten liefheb ber hun aantrekkelijkheid verliezen. Probeer dan deze sardiine-ommelette eens. Haal de graatjes ui' de sardines, en bak de vischjes dan in de oliOi waarin ze verpakt waren. 'Heel eventjes maar hak ken. Leg ze dan in een paar geklopte eieren, 111 de koeken (of ommelette-)pan. En bak er oen ommelette van. Eén blikje op 5 eieren, bestem voor ongeveer 4 of 5 personen, geeft een goe e verhouding. En wanneer U er dan nog heet roosterd 'brood bij geeft, weet ik zeker, aller harten zult veroveren. BböËMÈNB Oplossingen, bijdragen, en Schaakredacteur van dit b 23, BloemendaaL PROBLEEM JOS DUVERGé Mat in drie Stand der stukken; Wit: Ka4, Dh7, Td3, Lg< Zwart: Kcó, Dg2, Lb8, L EINDSPELSTU1 E. B. COOK, Wit aan ze Stand der stukken: Wit: Kf8, a2, f7. Zwart: Ka4, Pf4, b4, OPLOSSING EINDSP (M. lis: Stand der stukken: Wit: Kg4, Pf3, c3, e5. Zwart: Kd3," b4, c4, c5. 1. e5e6, ib4—b3; 2. eó- (D„ dan b2blD; 4. De8- bl, pat), b2bl O.; 4. Le Xbl, Kc3b2; 6. Lbl—g( OPLOSSING PRO (H.W. CO Stand der stukken: Wit: Kb2, Dg7, Tc8, TB Zwart: Kd5, Dg4, Th6, GOEDE OPLOSSING ont H. W. van Dort, te Ha, Match Alkmaarsc Haarlemsche Scl Maandagavond speelde vereeniging dn haar club: Groote Markt te Haarlen Alkmaarsche Schaakclub De Haarlemmers wonn er slechts één en maakt. Een schitterende overv Match Haarlemsche Scb Woensdagavond speel Schaakclub „Parkwijk", i „Parkzicht" te Amsterdar Haarlemsche Schaakverei De Amsterdamers wonr 3 en maakten de overige wijk" met één punt meer Als in het voorjaar de zaadbed staan met raaps dan worden zij niet zeld( kleine springers, die doe huisdier, dat door ontwi groote spierkracht in zijr voorziene achterpooten, <lie hem in alle Olympi zouden doen uitroepen, doen. Die springers in de koi omdat zij den kampioe Maar wie deze diertjes merken, dat zij alleen i en in hun uiterlijk veel i zijn dan ook kevertjes. De schadelijkste der geelgestreepte aardvloo, lang is, en op elk deksel dat U

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2