Firma J.H.KRÜL Jr. VICTORIA-WATER Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BI^ÜËNIAND Bij brand een der volgende nummers opbellen: BL0EMENDAAL OVERVEEN AERDENH0UT BENTVELD - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26(03 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28(29 BUITENLAND TOONËËL Geschiedkunde van Bloemen daai A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van adverterttiën in elk daarvoor op te geven blad, zonder prijsverhooging Het Hippisch feest op Kraantjelek H3IE133- SCHAAK van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONOER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP" HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Een mooie demonstratie van liefderijk hulpbe toon is op de stormramp in Gelderland gevolgd. Onmiddellijk zijn door verschillende comité's in zamelingen geopenl, zoowel door Roode als Oranje Kruis. H. M. de Koningin en Prinses Juliana, die evenals Prins 'Hendrik het terrein van de ramp bezochten, schonken elk resp. 5000 en 3000. Het Smeroe-fonds gaf 50.000, enz. In de bios copen wordt gecollecteerd, evenals bij verschil lende andere gelegenheden. Het personeel van Stork's machinefabriek te Hengelo werkte Donder dag j.l. een uur langer en1 het aldus verdiende geld komt ter beschikking van de slachtoffers. De Di rectie der fabriek doet er nog eens zooveel bij. De schade aan gebouwen wordt op ca. 1.000.000 geschat. De opleving van den Nederlandschen handel blijkt o.a. uit het groote aantal schepen, dat de Amsterdamsche haven binnenloopt. In Mei werden in IJmuiden ingeklaard 329 schepen, tegen 248 in Mei 1926. Er kwamen niet minder dan 58 hout booten binnen of 39 meer dan vorig jaar. Men voorspelt, dat de houthavens van Amsterdam en Zaandam dit jaar weer groote bedrijvigheid zullen ontwikkelen. De Eerste Kamer zal nu wel spoedig het door de Tweede Kamer reeds aanvaarde wetsontwerp tot verlaging der paspoortkosten tot 1.behande len. Hoewel de rijkskosten nu 1.zijn en de duur tot 2 jaar verlengd wordt (waarschijnlijk reeds met ingang van 1 Juli) moet men niet denken, dat men nu als Nederlandsch staatsburger voor dt somma van 1.ook werkelijk het wettelijk be- wijsje bekomen kan, dat men een belastingbetalend Nederlandsch burger is (m.a.w. een paspoort). De provincie blijft ons nog, zuiver als fiscale maat regel, nog i,afpersen en de gemeenten 1.50, onder het voorwendsel: leges. Aan deze brandschatting zal wellicht binnenkort ook 'n eind komen, wil men de toespeling van minister Beelaerts in de Kamer gelooven. Maar niet met 1 Juli. Zoo snel maalt de parlementaire machine niet. JX Donderdag vond de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van gouv.-generaal Van Heutsz op de nieuwe Oosterbegraafplaats te A'dam plaats. Woensdag was dit per trein uit Zwit serland aan het Centraal Station gearriveerd, waar 16 bezitters van de Militaire Willemsorde als dra gers aanwezig waren. Begeleid door 50 man be reden politie-troepen werd het naar het Paleis op den Dam gevoerd, waar het in de chapelle ardente werd geplaatst, waar vier officieren de wacht be- tiokken. Heden, om 12 uur, terwijl de militaire stoet (een half uur lang!) in Raadhuisstraat en op Heerengracht was opgesteld, werd het stoffelijk overschot uitgedragen en op een affuit geplaatst, Vier luitenant-generaals fungeerden als slippendra- gers. En terwijl de 21 saluutschoten van de Heems kerk (die in het Y lag) daverden, en de troepen op den Dam de eerbewijzen brachten, begon de lange tocht door de stilgelegde stad (bijna alle tramlijnen hadden andere routes of waren tijdelijk gestaakt). Alle rijksgebouwen vlagden halfstok, evenals vele particuliere instellingen. Er was zeer veel volk op de been. Vooral het Indische detache ment, behangen met vele medailles, trok de aan dacht. Om ruim 2 uur werd de begraafplaats be reikt, waar de verschillende eerbewijzen werden herhaald. Salvo's knalden. En met ontroerende eerbied, werd het stoffelijk overschot van den be roemden gouverneur-generaal bijgezet. Het was een grootsche huldiging. Steeds verder gaat de radio-ontwikkeling. Op Vrijdag j.l. heeft men het te Eindhoven zoover weten te brengen, dat een geregeld kruisgesprek radiortelefonisch met Indië (Malabar) plaats vond. Men verwacht dat na deze geslaagde proeven (eer. waar succes voor onze Nederlandsche radio-in dustrie) een telefonische verbinding met Indië spoedig tot stand zal worden gebrach'. In Echt (Limburg) is de groot :te Nederlandsche pannenfabriek de Valk door brand verwoest. De schade geraamd op 1 millioen is gedekt r.p beurspolis. In IJmuiden liep de P.C. Hooft Zaterdagmorgen, met de Indische militairen voor de huldiging van de nagedachtenis van gouv.-generaal van Heutz aan boord, ernstig gevaar niet naar Amsterdam te kunnen opstoomen. Een der groote sluisdeuren was namelijk aangevaren en buiten werking gesteld. Later gelukte het de Hooft toch om te passeeren. Zondagmorgen is een reservedeur ingezet. De de fecte deur is naar Amsterdam gebracht en zal ge dokt worden. De reparatie zal 14 dagen duren. Binnenkort zal, volgens de Iswestija, tusschen de Zwarte zee-havens en Nederland en België een geregelde scheepverbinding tot stand worden ge bracht. In den loop van Juni zullen groote goe derenzendingen, die aanvankelijk voor Engelsche havens bestemd waren naar Antwerpen en Rotter dam gedirigeerd worden. ENGELAND. De Egyptische antwoord-nota aan de Engelsche regeering in zake de Egyptische tegerhervorming, moet door de Engelsche regee ring onbevredigend geacht worden. Men vreest in 'Egyptische kringen nu een ultimatum van Enge land. De Russen zijn uit Londen vertrokken. Rosengolz verklaarde, dat hij tijdens zijn verblijf in Engeland van dit land heeft leeren houden, en in sommige opzichten groote bewondering heeft voor de natio nale cultuur. Hij verklaarde, dat het een der groot ste misdaden in de geschiedenis zou zijn, wanneer men tusschen twee zoo groote naties (Engeland en Rusland) vijandige gevoelens te voorschijn zou roepen. Uit China komt het onbevestigde bericht, als zou een triple alliantie tusschen Tsjang Tso-lin, Tsjang Kai-sjek en Jen Hai-sjan op komst zijn. Het zou dc bedoeling zijn, gemeenschappelijk tegen het communisme op te treden en de principes van Soen-yatsen te aanvaarden. FRANKRIJK. In verschillende redevoeringen werd er door de ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie op gewezen, dat de regeering eensgezind overtuigd is, dat zij geen communisti sche) campagne kan toestaan, die ten doei 'heeft den binnenlandschen vrede te verstoren, zonder welken een herstel van Frankrijk niet kan worden bereikt. Een en ander wijst er op, dat men een krachtige houding tegen de propaganda van Mos kou gaat aannemen. Frankrijk is voornemens waarnemers te zenden naar de driemogendheden-conferentie voor de ont wapening ter zee. Deze /zullen zich volkomen buiten de debatten houden en zich uitsluitend tot waarneming be perken. DUITSCHLAND, Het conflict tusschen dr. Wjrth en dr. Marx zal geen gevolgen, als bijv. een splitsing in de Centrumpartij, hebben. Dr. Marx bedoelde met zijn eventueele „maatregelen" (waar mede hij Wirth dreigde) slechts, dat hij zich het recht voorbehield eventueel zijn standpunt, dat afwijkt van dat van dr. Wirth, in het openbaar uit een te zetten. Uitzetting van dr. Wirth uit de partij komt niet in aanmerking. Berlijn heeft verder den koenen Oceaanvlieger Chamberlin, en zijn reisgenoot en financier Levine, gehuldigd, toen zij Dinsdagmiddag te Berlijn aan kwamen. Zaterdagmorgen in New-York opgestegen, arriveerden de vliegers na een vlucht van 43 uur in Eisleben, waar ze wegens benzine-gebrek moes ten landen. 'Na een half uur stegen ze weer op, doch eenige uren later noodzaakte een gebroken propeller hen op 150 K.M. van Berlijn, nabij Kott- bus opnieuw te dalen. Daar overnachten zij, om den volgenden middag met een nieuwen propeller naar Berlijn te vliegen. Zij werden door de Rijks- regeering en een enthousiast publiek hartelijk ont vangen. DIVERSEN. Tusschen Albanië en Joego- Siavië is het opnieuw tot een geschil gekomen. Daar de tolk van de Joego-Slavische ambassade te Tirans, ondanks de toezegging vam den Alba- neeschen gezant te Belgrado, niet in vrijheid is gesteld, heeft de Joego-Slavische gezant te Tirana met de geheele legatie Albanië verlaten. De Albaneesche regeering is nu voor nemens de zaak voor den Volkenbond te brengen. Te Warschau heeft een Wit-Russisch stu dent den Sovjet-gezant Wojkof met revolverscho ten gedood. Drijfveer was anti-bolsjewisme. De Sovjet-regeering heeft bij de Poolsche regeering geprotesteerd, daar zij deze daad toeschrijft aan het feit, dat Polen niet voldoende maatregelen ge nomen heeft tegen de activiteit der contra-revo lutionaire terroristische organisaties. Bij Krakau (Polen) is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen, hetgeen ontzettende schade aan richtte terwijl een soldaat gedood en 300 burgers gewond werden. Generaal Averescu heeft toch zijn ontslag (en dat van zijn kabinet) bij den koning van Roe menië ingediend. Nadat hij tot de conclusie was gekomen, dat 't hem onmogelijk was, een nationale regeering samen te stellen, gaf de koning de op dracht aan Barbu Stirbey, die een nieuw kabinet vormde. Het parlement werd ontbonden. 7 Juli vinden nieuwe verkiezingen plaats en op 27 Juli komt het nieuwe parlement bijeen. Gastspiel Tilla Durieux: Frau Warrens Gewerbe. Wij woonden Vrijdagavond in den Stadsschouw burg deze voorstelling met groote belangstelling bij. Het bittere drama van Shaw is bekend. De hoofdpersoon mevrouw Warren voert op haar buiten een weelderig leven van den opbrengst van huizen van ontucht. Haar dochter, een beschaafd en zedig meisje, komt er op een goeden dag achter op welk een weerzinwekkende wijze het geld ver diend wordt, waarmede haar studiën en haar weeldeleventje betaald worden en verwijt haar moeder dit. Mevrouw Warren tracht haar handel wijze te verdedigen door te vertellen van de arme en ellendige omgeving, waarin zij geboren werd en hoe haar hang naar weelde en genot haar brachten tot dit bedrijf, dat, zoo redeneert ze, in wezen toch niet zoo heel veel stuitender is dan b.v. het aan deelhouder-zijn en ruime dividenden opsteken van fabrieken, waar de werklui maar juist genoeg krij gen om niet van honger om te komen, een be drijf, dat door onze samenleving, die haar be drijf zoo mateloos veracht, niét verfoeid, ja, vaak nog gewaardeerd wordtZe laat haar ge voelen, hoe ze dit beroep toch ook voor haar, haar dochter, uitoefende, hoe deze er alles aan te dan ken heeftEn het slot is dan, dat de dochter alle geldelijke hulp van haar moeder afwijst, met deze breekt en geheel op eigen kracht een goed zedelijk leven van zelfstandige vrouw aandurft. De hoofdpersoon Tilla Durieux speelt deze veel- eischende rol geweldig. In het tooneei, waarin ze haar dochter haar leven vertelt, is haar spel on overtroffen. Zelden zagen we voortreffelijker too- neelspel. Het cynisme, de slechtheid van deze me vrouw Warren is met meesterschap uitgebeeld, al zou misschien daarnaast een toon van grooter menschelijkheid het geheel nog ontroerender heb ben gemaakt. Wellicht hadden we dan ook, on danks alles, medelijden kunnen voelen met deze moeder, die door haar kind verstooten wordt; nu wekt zij uitsluitend afschuw door haar verdorven heid, Niettemin was wat deze actrice ons gaf zeer aangrijpend. Ook haar medespelers verdienen over het algemeen een woord van lof. Het was een goede avond: een merkwaardige vertooning van een merkwaardig stuk. Aan het einde van dit tooneelseizoen 'is het ons een behoefte opnieuw te getuigen, hoe groot een voorrecht wij 't voor den Haarlemschen Stads schouwburg en dus voor geheel Kennemeriand vinden, dat de heer Van Hees, de directie over dezen kunsttempel voert. Het woord kunsttempel werd voor dezen schouwburg vroeger meer reto risch of ironisch gebezigd; onder zijn 'directie be gint hij dien titel meer en meer waardig te worden. Met volledige toewijding onder een blijkbaar ruimdenkende schouwburg-commissie handelende, is de heer Van Hees hier blijkbaar geheel op zijn plaats en in zijn element. Wij wenschen hem en zijn personeel een welverdiende vacantie toe. Een Haarlemsch medewerker schrijft ons voor deze rubriek: Jaren en jaren is er over een Groot Haarlem gesproken, vijf-en-twintig jaar heeft de pers er artikelen aan gewijd ennu Groot Haarlem als gemeente bestaat, zal een Grooter Haarlem als gebied, als invloed centrum b 1 ij v e n. Hoe aantrekkelijk het onderwerp ook is, durf ik nu niet voor een historische schets van Haarlem plaats te vragen en zal mij dus bij de geschiedenis van Grooter Haarlem als in vloedssfeer, zoo ten goede als ten kwade, beperken. Even willen we herinneren, hoe 10 jaar .geleden over een Groot Haarlem bij de begrootingsdebatten werd gedelibereerd. Toen was annexatie van Scho ten hoofdzaak. Met klem werd er op gewezen, dat dit een vracht geld zou kosten, maar dat Haarlem moest groeien of stilstaan, een tusschen- ding bestond niet. Stilstaan zou achteruitgang zijn en wilde Haarlem groeien, dan moest 't zijn vleu gels kunnen uitslaan. De grenzen zouden dan wor den de Jan Gijsenvaart in het Noorden, de Blee- kersvaart in 't Zuiden, de Ringvaart in 't Oosten met de Liede tot Penningsveer en westwaarts, al thans tot halverwege Overveen en een eind verder over de Kleverlaan, zeer waarschijnlijk tot aan zee. Nu ziet de kaart er anders uit. In 't Zuiden vormt de Crayenestervaart de grens, in 't Westen kwam de Rollandsbuurt onder Overveen er bij, maar de Julianalaan is zorgvuldig gemeden en de Kleverlaan kregen we tot het spoor en bleven we een uur ruim van zee af, in 't Noorden kwa men we verder n.l. de Westlaan, een paar honderd meter van den Slaperdijk af. Haarlems gebied' is 3£ a 4 maal zoo groot geworden als het was. Graaf Willem II had al verlof gegeven in 1255 in den dam door het Spaarne bij de Kaasmarkt, een sluis te maken. Die dam diende om Haarlem tegen hooge vloeden te beschermen. Het Spaarne was vóór dien een open water, vrij uitmondend in het open IJ. In 1283 mocht er een sluis komen in den dam in het Spaarne bij het tegenwoordige Spaarn- dam. Geen schip mocht uit het Noorden of van Amsterdam of van Holland binnenvaren dan door deze sluis. Zoo werd het scheepvaartverkeer door Holland gedwongen langs Haarlem te gaan, wat intusschen niet weinig bijdroeg tot Haarlem's ontwikkeling. Haarlem had daarvan privilege en hield daaraan vast, terwijl 't bij Charter van Sint Clemensdag 1245 voor zijn poorters vrijdom van tollen had ver kregen in de Graafschap Holland. Te Spaarndam werd ten voordeele van den Graaf tol geheven. Deze grafelijkheidstol, met nog eenige andere van Gouda en Dordrecht, gaf den Graaf inkomsten, maar den schippers veel last, terwijl elke stad trachtte voor z ij n poorters vrij dom te krijgen. Haarlem wist .die vrijdom, hoe dikwijls ook in langdurige processen o.a. met Rot terdam en Zierikzee bestreden, voor z ij n poor ters te behouden. De schippers trachtten natuur lijk die tollen te mijden, (net als ze nu door Nieuwe Gracht, Zijlvest, Leidschevaart enz. tobben om de bruggegelden aan het Binnenspaarna te ont komen) en probeerden langs „binnenwateren" hun bestemming te bereiken. Zoo b.v. van A'dam uit langs den Overtoom, waar eerst sinds 1810 'n sluis is. Door een smalle brug over den Amstel werd ook daar de scheepvaart belemmerd. Over die Overtoom heeft Haarlem nog in 1867 een pro ces gevoerd en in de 18e eeuw een jarenlang proces met Rotterdam over het gebruik van een water bij Berkel. Haarlems werk was 't ook, dat de Liede bij het Penningsveer werd afgedamd nl, door 'n dam onder water zóó hoog, dat geen schip er overheen kon, anders had men Spaarndam kun nen mijden, vooral toen de Meer bij Halfweg was doorgebroken en het IJ dus met 'de Meer in verbinding stond, hetgeen het geval was sinds 1522. Daarom ook deed Haarlem zijn best alle vaarten, verlaten en bruggen te stoppen of onbruikbaar te maken om het ver keer maar langs de Spaarneoevers te dwingen. Tal van bepalingen werden dan ook op de zoogenaam de „verboden binnenwateren" gemaakt, oorspron kelijk alle bestemd om te beletten, dat schippers de grafelijkheidstol te Spaarndam zouden ont duiken. Haarlem wist zich over die binnenwateren de macht te verzekeren, door te zorgen, dat die sluis hier niet verwijd, die brug daar niet ver breed, dat water ginds niet uitgediept werd. In het stadsarchief zijn tal van uitvoerige rekening van dc tochten, die de vroedschap jaarlijks maakte, om dat alles te onderzoeken. (Wordt vervolgd). .SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. •MOOMMMI BLOEMENDAAL, TEL. 22003 Het is eenigen tijd geleden. Witte van Haem- stede was niet lekker, hij voelde zich ziek, ge drukt; d'e wereld vol zorgen en nood, bedrog en ontbering lag als een looden last op zijn ziel. Zijn wapenrusting 'hing bij zijn vrouw aan den wand, zijn paard, trappelde in de stal, knoeg aan de ruif, z'n knechtén ronkten in het gras of kloegen samen bij de keuken met de meiden, die nief wisten, wat de meester mankeerde. Tot een vrome monnik, die tevens aesculaap moet zijn geweest op 'het kasteel neerstreek als een goeddoende geest. Hij voelde Witte de pols en vroeg hem dit en vroeg hem dat, en telkens kwam in andere woorden de zelfde klacht van de kranke lippen: wat is het leven, wat is de kracht van mijn zwaard, wat is mijn aardsche heerlijkheid als mijm ziel lijdt? Vader verlos mij van dit lijden, want ik wil en ik kan nog zooveel als dat ééne vreemde gevoel maar van mij wordt afgewenteld! En de wijze Aesculaap begreep. „Daar is een volk," zegt hij, „dat bevrijd moet worden van een heel andere last dan U drukt. Zijni bestaan is vreugdeloos, omdat elke dag voor hem een dag van zorgen is om den volgende te halen, omdat hel zonder wapenen en zonder paarden, zonder m'ei- den en knechts moet trachten een onbeschermd bestaan voort 'te sleepen van de eene vreugde- loosheid naar de andere; het heeft in zijn leven geen kleur en geen beweging, het trekt zijn be staan als ossen een zware kar trekken door het zand. Sta op, Witte van Haemstede, gordt het zwaard aan, zadelt Uw paard, laat de manschap pen Uw roep 'hooren, verzamel ze om U heen en trek op om dat volk te bevrijden!" En Witte van Haemstede luisterde. Er waren voor hem bekende klanken in deze opwekkende woorden. „Zoo waar, Vader, gij zegt het wat mijn. ziel drukt is juist de zekerheid, dat al mijn macht en al mijn heerlijkheid daar tegen niets vermogen." „Toch niet," antwoordt de ander, met een schit tering over de nakende beterschap van zijn pa tient in de oogen, „gij vermoogt integendeel meer dan gij denkt, want al werkende voor anderen, groeit gij in kracht; uit dén grot van den goeden wil in den mensch breekt het water dér innerlijke bevrediging naar buiten en in d'e zonneschijn van Gods heerlijke wereld wordt dat een bron van vreugde en verkwikking voor allen, die met U in aanraking komen!" Witte van 'Haemstede sloeg de oogen op naar den vriend aan zijn legerstede, en in zijn oogen kwam iets als een weerschittering van het heldere vuur in dat andere oogenpaar. Hij was begonnen te genezen. Intusschen: Badinage a part. Witte van Haemstede is onze plaatsgenoot, in wien 't denkbeeld opkwam om 'n paardensportfeest te organiseeren ten be hoeve van de kas der Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. Dat feest, het was een feest, 'heeft Zaterdag j.l. plaats gehad in de duinen van den Blinkert bij Kraantjelek. Verscheidene duizenden uit Haarlem en omstre ken hebben, 'dankbaar gestemd door het mooie weer, door het heerlijke duinlandschap, de muziek, kleurige vertooningen en elkanders gezelschap, op deze bedevaart naar 'het koninklijke en lieve dier: het paard, eenige lepels levensgeest en gezondheid opgedaan. Behalve de heer Dyserinck, verdienen een eer volle vermelding vele anderen uit Hoofddorp, uit Overveen, uit Haarlem; wij noemen de heeren Kok, vader en zoon, uitnemende en innemende ruiters, de een directeur der manege, de andere de bekende dierenarts en aanvoerder van den St. Joris-ruitertroep, beiden te Haarlem, de bekende voormannen van de tegenwoordig in Haarlemmer meer zoo bloeiende paardensport, de heeren J. C. Beets, P. K. Kistemaker en Jac. Clay, allen aldaar, den heer H. J. Lijsen te Overveen, zeker een der beste ruiters van allen, die zich op dien middag, aan ons, overigens niet zeer kritisch oog, waagden, en ten slotte den heer Luden, ons raadslid, die tot ons aller welzijn er behagen in schept het heerlijk duinenbezit, waarover hij mede bewind voert, tel kens opnieuw dienstbaar te maken aan de op voeding, ditmaal aan de opvroolijking der bevol king van Kennemeriand. Wij hebben nu ons sta dion in de duinen. Naar wij van deskundigen noor den was niet alles zoo, dat wijlen Oscar Carré aan de rijders, Mengelberg aan de muzikanten en Bill Mexicanus aan de Lassowerpers onverbidde lijk zouden hebben geëischt zich onmiddellijk aan hunne onderneming te verbinden, maar daar ging 'het ook niet om en met onze duinfeesten heb ben de drie genoemde heeren eigenlijk niets te maken. Intusschen zou de heer Carré ongewijfeld dol belust zijn geweest op het prachtpaard van den heer Lijsen en Mengelberg heeft nog nooit in zoo'n ruime concertzaal met zoo'n mooi geschilderde zol dering gestaan als de directeur van 'de Tramhar monie (aan de Tram is het eigenlijk altijd Harmo nie) Reinier van 't Hof. Een goed ruiter is met zijn paard samengegroeid goed bereden te worden is dan ook zelfs voor een paard volstrekt niet onaangenaam, integendeel, vol bekoring en vaak zeer gezellig, al staat nergens beschreven, dat het eerste paard der schepping geboren is met een ruiter of ruiterin er bovenop. Wij kregen de indruk, dat de paarden van het eerste paar der tendem-manoeuvre en vam den De zakenman, die een warm twaalfuurtje ge bruikt, drinkt daarbij niet gaarne bier of wijn, om de slaperigheid die daarvan het lastige gevolg is. OBERLAHN STEIN voorziet hier in een behoefte. Het is een ver- frissc'hende, opwekkende, aangename drank, juist dat wat den zakenman op den duur boven alles zal bevallen. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-. BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN vaandrig van den St. Joris-ruitertroep nog al in hun schik waren, die van de heeren Kok en den heer Lijsen waren nog bovendien trots op hun vrachtje. Als paard zijnde, zouden wij bij het springen den rijbodem wat harder hebben ge- wenscht, maar geen paard zijnde kunnen wij ons daarin vergissen. De clou, de slag op den' turkschen trom, de vuur pijl, het hart van het feest, dat keuze-tentoonstel ling en vliegdemonstratie tegelijkertijd was, vormde het aan de kim op 'dé duinen verrijzen van Witte van Haemstede en de zijnen. Hier vormden de sterke en mooi gevormde Haarlemmermeersche paarden (in den tijd vam Witte voornoemd, kwa men vandaar alleen zee-paarden en meerminnen), velen met het deftig kleedende schabrak, 'de bonte wapenrustingen, de matgrijze stalen helmen en daaronder de passende, immers eenigszins middel- eeuwsch aandoende gezonde gezichten der stoere boerenzoons, hun ruiterkunst, die niet van gisteren was, 'dé levendige rangschikking der figuren in hun standen en hun oprukken, het was een geheel, dat onder de stralende en toch niet brandende zon ons allen lang zal bijblijven. Deelnemers en kijkers, allen hebben op hunne wijze schik gehad. Wanneer er nu nog een flinke som terecht komt in de kas van 'dë vereeniging voor de bleekneuzen, zijn eer en vaderland gered en kunnen wij met een goed geweten tot een volgend „pageant" overgaan. In Engeland is men een tijd als verslaafd ge weest aan zulke openluchtspelen, die beter dan de dikste boeken of de beste vertellers bij de jeugd den zin voor de geschiedenis des lands wak ker houden. Wij geven in overweging voor een volgende keer als onderwerp te kiezen: de ver overing van het kasteel der Brederode's door de 'Haarlemmer's met in optima forma het verbranden van dat kasteel tot de tegenwoordige ruïne. Dit spel kan dan tevens dienen als symbool en toe komstbeeld van onze gemeente in hare door hare ingezetenen van-nu nabijgeroepen verhouding tot 'het naburige Groot-Haarlem. Tenslotte een 'Bloemendaalsche noot (geen kruid noot) dat in de Tally-Ho den eersten: prijs is be haald door een Bloemendaalsche, een der freule s Van Riemsdijk. Deze jonge rijdster en hare elegante zuster- zullen naar wij verwachten nog jaren ach tereen tot vreugde van hare ouders en van ons allen de eer der ruitersport in, onze gemeente hoog houden. En onze Witte van Haemstede moge spoedig weer aan het werk tijgen, weer voor iets bizomders en weer voor een goed doel. Want he! aangename is alleen goed, als het met iets nuttigs vereenigd wordt. Halli, halli, halli zonder ho! OPGERI Oplossingen, bijdragen Schaakredaoteur van d 23, BloemendaaL PROBLEEJ IR. A. J. C. v. E Mat in d Stand der stukken: Wit: Kd8, Da2, Lfl, 1 Zwart: Ke4, Pbl, d4, le prijs in een weds PARTI Gespeeld in een cor: de Deutsche Schachzeit Wit: M. SEIBOL'D. RéTI'S c2c4 1 g2-g3 2 Deze speelwijze is n: 3. cd! de zwarte figuren de kunnen houden en verdreven. Daarom is om daarna het centrun bezetten. Lfl—g2 In dit stadium is bet lijk en sluit het witte lijker is het voor Zw. wanneer in plaats van het Paard naar f3 ont1 dikwijls gelegenheid do trum te breken. Pgl—f3 O—O e2e3 e3Xd4 d2d3 Tfl—el Pf3-e5 Het Paard is op f3 g zorgen bereidt zijn co! Beter was Pb d2. TelXe5 Te5el Lel—g5 Daarop trekt het zw en ,d,e looper staat doei op g5 de ontwikkeling 1 steeds was Pd2 de zet. Pbl—a3 Pa3c2 Van hier uit heeft h toekomst. b2b4 Deze aanval heeft g dientengevolge kostbar terugkeer van den Loc eventueel door f4 een nen innemen. XXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Onderwijzer: Anoniem beteekent zonder naam. Geef nu eens een zin, waarin dat woord voor komt. Leerling: Onze nieuwe baby is anoniem. OOOOOOCXXKOOOCOCX»OOOCBOOOOOOOOOQOOOUUÜÜÜOOOUUUOÜIJOOOOOOOOOeoCCO Het Looperoffer is ci Ddl—f3

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2