Bin «III a ft II A O O p p Wijnen van de Firma lift In V* V Aodllll B- A- Ril'l'il« Co- BLOEMENDAALSCHEWEG 48, TELEFOON 22444 Medicinale- en Bronwateren mm DE JONG Firma J:H. KRUL Jr. VICTORIA-WATER TWEEDE WECK Brandstoffenhandel| PRIMA ANTHRACIEI Bel Bloemendaalst OED BINNENLAND BUITENLAND PLAATSELIJK NIEUWS Fiat is Gebr. Beekman VOGELENZANG. WAARBORGT KWALITEIT, WELSLAGENen HOUDBAARHEID Gr. Houtstraat 82-84 A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON OVERVEEN Telefoon 11617 DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te géven blad. zonder prijsverhooginS No. 26 n I j— a a r" a PN H6ill6k6llS B161'6II PRIMA G Terwijl de meeste stedelingen nog op één ooi lagen, is Woensdagmorgen voor dag en dauw zes, zeven uur 's morgens is een tijd, die de stede ling ali-een van hooren-zeggen kent de zon ver duisterd op een vrij radicale wijze. De weersom standigheden waren niet bepaald ideaal. Het vroe ge uur zal wel oorzaak geweest zijn, dat het en thousiasme der kijkers niet zoo groot was. Toch was het een schouwspel, dat we over 99 jaar pas weer te zien zullen krijgen. Maar, onder ons ge zegd, daar loopen we niet meer in! Dat zeide men ons in 1912, op 17 April, ookl En nu, een 15 jaar later, hadden we er al weer een. De heeren astronomen willen het altijd erg interessant maken en overdrijven graag een beetje. Over 99 jaar! Wedden, dat ze er nog wel een paar kleintjes achter de hand hebben, die ze in 1930 of 1940 op ons loslaten? Alles is in orde. De kalender wijst Juli aan, dus volgens de overlevering moet het nu zomer zijn. We krijgen vacanties. De tijden zijn niet al te slecht, dus de meesten hebben wel een paar grijpstuivers. De paspoorten zijn thans definitief met 1 Juli tot 1.(wat het Rijk betreft) ver laagd. Reizen gaat dus ook vlotter. Wat er dan nog aan ontbreekt? Een beetje zon. De brievenschrijvers zijn ook in hun nopjes. Want nu wordt met ingang van 1 Juli het binnenlandsch brievenport van 10 cent op 7^ cent verlaagd. Al weer een stapje in de goede richting. Tante Pos denkt; iangzaam aan, dan breekt het lijntje niet. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield haar 150e jaarvergadering, te Haarlem. Interessant waren de opmerkingen in het verslag, uitgebracht door de commissie voor dc bezuinigingsactie, waar zij zeide: Wel zijn ver schillende uitgaven verlaagd, maar met een stel selmatige vereenvoudiging en reorganisatie van den staatsdienst is nog nauwelijks een aanvang gemaakt. De begrooting van den staat sluit op een veel te hoog peil. Het totaal der uitgaven is nog bijna driemaal zoo hoog als in 1913 en de be lastingdruk, die met de jongste maatregelen nog maar heel onvoldoende verlaagd is, moet in het belang van de economische weder-opleving nog aanmerkelijk verlicht worden. In deze zelfde vergadering gingen evenals in vele andere colleges en kringen ernstige stem men op tegen de beraamde belastingheffing van Nederlanders in den vreemde. Mr. Guépin, de nieuwe voorzitter van de Mij., noemde het feit, dat men de Nederlanders in den vreemde zal gaan onderwerpen aan de controle van Nederland sche belastingambtenaren ongrondwettig. Het wets ontwerp strijdt tegen het rechtsgevoel van iederen Nederlander. Aan het 'Hoofdbestuur der Mij. wefd opgedragen, de geuite bezwaren kenbaar te maken ter plaatse waar dit behoort en voorts alles te doen om te maken, dat het ontwerp wordt verworpen. Amsterdam heeft zich Woensdag geweerd. Het mag dan al niet veel belangstelling voor de zons verduistering getoond hebben, voor het leed van de stormramp was het gevoelig. Zilvertrams reden, brandweerlieden verzamelden geld in oude brand- emmers en slangen, er waren zangers, acteurs, actrices, teekenaars, standwerkers, honden, pon- nies, Volendammers, muziekgezelschappen, gondel- optochten, en nog een h Ieboel ander gelegen heden, waar men zijn geld op een nette en wel dadige manier kon kwijt raken. Men kon ze'fs spijkers slaan in een geschilderde voorstelling van een verwoeste fabriek, die door -die spijkers weer hersteld moest worden. Een gewone spijker kostte een kwartje, minimum, een koperen een halve gulden. Minister Kan had gelijk, toe hij zei: Het laat dan ook geen twijfel,, dat de liefdadigheidszin van Amsterdams bevolking zich op 29 Juni ten duidelijkste zal manifesteeren. De Amsterdammers hebben hun best gedaan. Amsterdam was toch deze week in een op wonden stemming. De studenten vierden namelijk feest, ter gelegenheid van het lustrum. Een groot deel van Amsterdam vlagde daarvoor en van de Munttoren en den Westertoren beierde het bij elk half en heel uur „Io Vivat". Er werd feestgevierd, een tooneelspel De Zevenmijlslaarzen werd op gevoerd en de gansche week wemelde de stad van de studentenbaretten, op vroolijke jonge kop pen. De studenten weten wel wat feestvieren is. ENGELAND. Ten gevolge van verzet van vele conservatieve Lagerhuisleden, zal de regee ring niet dit jaar, doch volgend zittingsjaar voor steilen doen tot wijziging van de parlementswet (o.a. hoogerhuishervorming). Alhier werd verder het zevende internationale congres tot onderdrukking van den handel in blanke slavinnen gehouden, bijgewoond door af gevaardigden van 30 landen. De minister van Bin- nenlandsche zaken en ook minister Chamberlain heetten de afgevaardigden schriftelijk welkom en gaven uitdrukking aan hun hooge waardeering voor de werkzaamheden van het congres. De integeallieerde militaire commissie heeft de uitnoodiging van Generaal von Pawels ontvangen voor het inspecteeren van de gesloopte vesting werken in Oost Pruisen. FRANKRIJK. Men is hier vrij gunstig gestemd op de rede van Stresemann, die een antwoord moest zijn op de tactlooze rede van Poincaré, die van Briand's afwezigheid gebruik maakte, om eens even zijn hart te luchten. Men is in Parijs opge lucht, dat Stresemann zoo kalm geantwoord heeft en deze zijn trouw aan de Locarno-politiek op nieuw bevestigd heeft. De Kamer nam, nadat Painlevé de vertrouwens kwestie had gesteld, het wetsontwerp tot alge- meene organisatie van het leger met 379 tegen 145 stemmen aan. De Amerikaansche gezant te Parijs, Myron T. Herrick, is te New-York aangekomen met een memorandum der Fransche regeering betreffende het voorgestelde pact van eeuwige vrede. Daudet en nog een royalist, alsmede een leider der communisten, zijn door een list uit de gevange nis te Santé ontslagen. De royalisten leidden den gevangenisdirecteur om den tuin, door dat één van hen den stem van minister Sarraud nabootste en telefonisch opdracht tot het ontslag der gevangenen gaf. Daudet is onvinidbaar. DUITSCHLAND. Gisteren zijn te Parijs de be prekingen betreffende een Fransch-Duitsch handelsverdrag heropend. Er zal een voorloopige overeenkomst van 14 dagen gesloten worden, ter wijl verder onderhandeld wordt over een interim verdrag en tenslotte over een definitief verdrag. De Rijksdag verwierp, bij de debatten over de buitenlandsche politiek van Stresemann, een com munistische motie tegen Duitschland's toetreding tot de mandatencommissie van den Volkenbond. Door de Rijksdag werd eveneens een communis tische motie van wantrouwen tegen Stresemann die door de Völkischen ondersteund werd vierworpen. BELGRADO. Het ingrijpen der groote mo gendheden heeft ten gevolge gehad, dat de Joego slavische regeering zich bereid verklaarde de bewoordingen van haar nota aan Albanië te wij zigen. Van den anderen kant zal de tolk door Albanië vrijgelaten wordea. MOSKOU. De terreur in Rusland moet lang zamerhand onduldbaar worden; zonder vorm van proces worden personen ter dood gebracht of tot lange gevangenisstraffen veroordeeld. De ar restaties 'duren voort. De president van de mili taire rechtbank te Moskou werd in het paleis van. Justitie door een revolverschot gewond. Voorge steld wordt Trotski en Zinowjef uit het centrale comité der communistische partij te stooten. Aan de goedkeuring van dezen maatregel door het plenum van het executief Comité wordt niet ge twijfeld. GENèVE, De vlootconferentie vordert niet hard. Wel doen bemoedigende geruchten de ronde, betreffende af te sluiten verdragen van eeuwige vrede, o.a. tusschen Japan en Amerika, waardoor dus het oorlogsgevaar in den Pacific voor goed overmeesterd zou zijn. De zomervacantie voor de O.L. scholen in deze gemeente zijn als volgt geregeld: Op de scholen B (Vijverweg), C (De Genestet- weg), D (Overveen), en E (Vogelenzang) gaat de vacantie in op Vrijdag 29 Juli en eindigt Maandag 29 Augustus. Voor deM.U.L.O. klassen begint de vacantie op 15 Juli en eindigt eveneens op 29 Augustus# I Aan het verzoek der oudercommissies en de Plaatselijke Commissie voor Toezicht op het L.O., de vacantie 5 weken te doen duren voor alle scholen is dus niet voldaan. De Gemeenteraadsverkiezingen. Op Woensdag 6 Juli a.s. zal beslist worden, hoe de gemeenteraad wordt samengesteld, die van 19271931, Bloemendaal zal besturen. De Gemeenteraad van Bloemendaal bestaat uit 15 leden, van de volgende partijen: 5 R.-K. Staatspartij; 3 Vrijheidsbonders 2 Liberalen (groep Laan); 2 Chr. Historischen; 1 Anti-Revolutionnair; 1 S.D.A.P.-er; 1 Neutrale partij. - Niettegenstaande de nieuwe grensregeling 2500 inwoners van gemeente deed veranderen, 'bleef het aantal nog boven de 10.000, zoodat er weder 15 raadsleden zitting moeten nemen. Leverden tot nu toe 7 groepen hun candidaten- lijsten in, nu werden er twee nieuwe lijsten bij gevoegd: die der Vrije Katholieke arbeiders, en die der Middenstanders. Er zijn dus 9 candidatenlijsten met te zamen 47 candidaten, dus keus te over. In tegenstelling met vroegere verkiezings-cam- pagnes, wordt deze al heel rustig. Wel zijn er enkele partijen die de bekende „pamfletten" ver spreiden, en eenige, welke lezingen uitschreven, maar van grootsch opgezette acties is geen sprake. Of is 't misschien een stilte, die den storm voorafgaat? Een gelukkig verschijnsel is het, dat alle partijen zich onthouden van reclame op wegen, gebouwen, aan hoornen, schuttingen of I muren. Bij dit wijze besluit wint het aspect onzer gemeente! Koninginnefeesten. Evenals vorige jaren zal de verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus a.s. ook nu weer feestelijk herdacht worden. De Commissie voor Koninginnedag heeft de or ganisatie in handen, en het ijverige dagelijksche Bestuur, bestaande uit de heeren Beekman, Bos- I kamp en Dankbaar, bijgestaan door hun trouwe j trawanten: de heeren Kuiper en De Graaf, kwam al j eenige malen bij elkaar, om de eerste maatregelen lte bespreken. In hoofdtrekken zal het feest gelijk zijn aan- dat van verleden jaar. Als nieuw punt staat echter op het programma: aubade der schoolkinderen. Weldra zullen de inteekenlijsten bij de burgerij circuleeren. We vertrouwen, dat het resultaat dezer collecte zóó zal zijn, dat we opnieuw een aangenamen Oranjedag kunnen vieren. De Jeugdtuinen. Het is nu reeds de moeite waard, eens een be zoek aan de Jeugdtuinen aan den Vijverweg te brengen. Wat is er veel (ten goede) veranderd sinds het vorig jaar. Een groot stuk braak liggend terrein is herschapen in alleraardigste bloem- en groente tuintjes. Het „tuinhuis", welwillend door de ge meente beschikbaar gesteld, is door de goede 1 zorgen van den heer feleeker inwendig geheel ge- I restaureerd, terwijl de buitenkant door eenige jon- gelui van een nieuwe verflaag .voorzien wordt. De tuinen zijn ook aangesloten op de waterlei ding, terwijl een groot betonnen reservoir geplaatst is, om water te kunnen putten. Een mooi „mid denstuk" stond de heer v. d. Werff af; dit sieraad vond bij den ingang een goede plaats. Over eenige weken zal op de tuinen een tentoonstelling ge houden worden. Hier komen we nader op terug. KIEST Bloemendaal - Haarlem zuinig Zaterdagavond hield de pas opgerichte Jeugd- vereeniging voor den Volkenbond, afd. Bloemen daal, 'n propaganda-avond in de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Mevr. Dekker-van IJsseldijk leidde den avond in, en stelde de jonge leden der afdeeling aan de aanwezigen voor, waarna de „voorzitter", Rony v. d. Brandeler een pittig kereltje, een alleraardigste en vlotte toespraak hield. Dan declameerde mej. B. de Haan het vers „Vrede" van Adama van Scheltema. Oorspronke lijk lag het in de bedoeling der declamatrice dit vers te zingen, doch het bleek niet mogelijk de muziek er van in haar bezit te krijgen. Vervolgens werd de film „De groote Vredes- machine" vertoond, welke werd toegelicht op bij zonder onderhoudende wijze door den heer Bas- tiaans, hoofd der Godelende school te Hilversum en voorzitter van de afd. Hilversum van Volken bond en Vrede. Voor de pauze zong Mejuffrouw De Haan, be geleid door den heer De Reede nog een drietal liederen. Het tweede gedeelte van den avond bracht ons het vervolg der genoemde film. Bij deze film werd gebruik gemaakt van een nieuw soort lan taarnplaatjes, welke door den Volkenbond te Genève beschikbaar worden gesteld. - Nadat de film was „afgedraaid", liet mejuffrouw De Haan zich weder hooren. De avond werd be sloten met het zingen van het Volkenbondslied. Een jazz-band uit jeugdige executanten gevormd zorgde voor muzikale opluistering. Het was een geslaagde avond, maar een op merking moet ons van 't hart: Indien men propa geert voor verbroedering der volken, late men het zingen van de in dit verband min of meer chauvinis tisch klinkende liedjes als „Piet Hein" achterwege. Op 6 Juli a.s. zullen de kiezers voor den Ge meenteraad moeten uitmaken, wie in de komende vier jaren als vroede vaderen onze gemeentelijke belangen te behartigen krijgen. De namen der candidaten zijn aan onze lezers, bekend ook uit de reeds bezorgde oproepingskaarten. Gaan wij de 9 lijsten na, dan missen wij daarbij den naam van den heer De Roo van Alderwerelt. Waar deze niet meer in den Raad terugkeert, lijkt het ons gepast, een woord van dank uit te spreken voor de vele onvergolden arbeid, die hij in het belang der gemeente, vooral in raads-commissie's heeft verricht. In de openbare zittingen was zijn op treden altijd op den man af. De heeren Gijsbertus, Bouwhuizen, Engelmun- dus en Warmerdam uit Vogelenzang van lijst 1, zijn ons onbekend, wij vermoeden dat deze heeren lid zijn van de R.K. Volkspartij. IBeter gaat het ons met den heer Adr. Cassee; deze praktische en intellektueele jonge midden stander, goed spreker, sportief en vlot schrijver, oud-Bloemendaler en ten volle vertrouwd met de nooden van den Middenstand alhier, zou in den Raad een goed fgiuur maken. Wij wenschen zijne kiezers ook van deze plaats gaarne succes toe, omdat de Raad en dus onze geheele gemeente door zijn toetreden tot het college daar verfris- sching en niéuwe levenskracht brengen kam Hij staat hoven aan lijst 2. Wij behoeven niet alle opgegeven candidaten te bespreken; velen staan blijkbaar meer voor vulling op de-lijst. De heer De Waal Malefijt gaat uit den aard der zaak niet uit den Raad, voor hij uit eigen be weging heengaat. Wanneer hij den tijd daartoe gekomen acht, staat Mr. Theijse achter hem en volgt hem op, tenzij deze reeds bij eerste stem ming bij voorkeur gekozen mocht worden, of zijn lijst met twee candidaten zag slagen. De heer J. C. Laan staat op lijst 4 met een goede kans om gekozen te worden, immers, hij heeft zooveel goede eigenschappen, zijn rondheid, zijn werklust, zijn goede lukn niet in de laatste plaats, dat menige stem op hem zal worden uitgebracht, ook door personen, die in bepaalde zaken zijn zienswijze niet deelen en zijn weg om te be zuinigen, niet aanhangen. Op lijst 5 zien wij bovenaan 5 zittende leden, de heeren Van Nederhasselt, Nuyens, Prinsenberg, Verdegaal en Kooiman. De discipline, welke de kiezers van die groep doorgaans aan den dag leggen, zal ook ditmaal hare uitwerking niet missen. Dr. Bornwater staat eenzaam en gelijk men weet, o.i. ten onrechte op een lijst, no. 6. Het wordt voor het hoofdstemburèau een lastige kwes tie; Ged. Staten hebben volmaakt ten onrechte Dr. Bornwater behandeld als Bloemendaalsch inge zetene; hunne, op foutieve gegevens op vrijwel valsche en scheeve mededeelingen gegronde be slissing, is o.i. voor het hoofdstembureau, dat nieuw voor deze quaestie komt te staan, van nul en geener waarde. En hoe moet 't dan met den kies- deeler? De heeren zoeken het maar uit. Het een voudigste en eerlijkste was, dat de hèer Born water zich terugtrok; waar hij een toezegging heeft aangenomen, dat voor hem een woning, is 't dan tegen (een natuurlijk matige) huur, beschikbaar zou worden gesteld, is het ook de vraag, of hij zijn zuiveringseed zou kunnen afleggen. Zijne vrienden hebben hem in een moeilijk parket ge bracht. Lijst 7 bevat de namen der heeren Hogenbirk en Luden; zij zullen ongetwijfeld beiden den kies- deeler wel halen. Wat de heeren Kremer, Mollerus en De Visser betreft, hun lijst bevat ook nog andere namen; de heeren Van Maren en Scheepstra staan op hun lijst om kiezers van dé middenstandslijst af te trekken, de heer Otto moet trekken, als bekende figuur, de heeren De Clercq en Quarles van Uf- ford met hun goede namen. Wij zijn benieuwd, waar dit alles op uitloopt. Alle mannen en vrouwen van beteekenis zullen wel hun uiterste best mogen doen, hun vrienden op de lijst een ruggesteun te geven, velen der daarop voorkomende lieden schijnen in hunne op vatting omtrent gemeentezaken niet veel te ver schillen, met uitzondering van die op lijst 9; de heer Schulz heeft volgens onzen sterrenwichelaar groote kans met zijn ouden wapenbroeder Noor man, wederom samen uit de bus te komen. Dat ook de heer Tijssen van de partij zal zijn, kunnen we nog niet gelooven, daarvoor is het contigent ontevreden of idealistisch gezinde arbeiders en sociaal-gezinden hier niet groot genoeg voor. Bijna verdronken. Onze candidaat voor den gemeenteraad, No. 1 van de lijst van de vrije kiezersgroep te Voge lenzang, de heer G. Bouwhuizen, is Woensdag j.l. een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl hij ter pl.m. 12 uur op zijn rijwiel op de Bakenessergraoht te Haarlem reed, is hij ver moedelijk misleid door het felle licht van een hem passeerende auto op den hoek van die gracht en het Spaarne in het water gereden. Door een schipper en een politieagent is hij op het droge gebracht en daarna door den agent naar het politie-bureau gebracht, vanwaar hij, omdat hij nogal vuil water naar binnen had gekregen, naar het Gasthuis overgebracht werd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Als U 'het nog niet weet, kunt U er zich toch gemakkelijk van overtuigen, dat OBERLAHNSTEIN een opwekkende drank is. Het is juist de onder, scheidende eigenschap van Victoria-Water, dat het dezelfde stimuleerende eigenschap heeft als al. coholische dranken. Een gevolg van het radium, gehalte. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. KEUKENGEREI SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. BLOEMEN DAAll Telefoon 220l!| LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON I CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT All LEEN UIT DIE ENGELSCHE-. BELGISCHE! EN DU1TSCHE MIJNEN GELEVERD. WIEl PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS Dïl GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTBI); BLOEMENDAAL, TEL. 22003 VRIJDAG 1 JU iti i V A hi G E m (-aria Sin amours en Querido's Amsterdau hcce Deus fortior me, qui mini! hen Iiesch Moét Ghandoi spuit het prikkelend vocht over den hals der fiesch. Sue ien coupe! Laat fonkelen h ons genieten! „Groei! Groei! Les forc zijn jong, wij zijn jong en ste het bloed stuwt haastig, har de aderen Dit werk is een bloem! uit mensc'henlevens. En de die enkele momenten, waar levendig geteekend. Jammei leelijkste kant van het levei heeft. Greif nur hinein ins nnd wo du greifst, da ist Maar dan ook: nur hinein gi Dit boek wekt den indrul zijn naar het tegennatuurlijk) voor, die wij niet anders walgelijk kunnen noemen. En er was ons de heerlijk Lieve gastvrouw, waarom den warmen haard gezet, i koelemmer? Nu is die godei Jammer! Maar je hebt zél gedronken, zeg je? Alleen n je zult ze drinken, en dan dat zelfs de laatste druj smaakt. Maskers in de overdracht neelspelers dus, die „afges we als gewone menschen ii rol toe te schrijven do krijgen. Ik las over dit werk een die het qualificeert als te m mensc'h geschreven, zoodat opgaat in de kleine ups en Tegenover deze meening j een tooneelspeler is allereei gemoed van een kunsten diepte, door al die kleine ei nissen hem aangedaan door digheden. Te oordeelen naar dit wei vertelsel, aaildig -om eens litterair op een zeer laag pi, man de bezieling, die van een kunstenaar maakt, en te doen met een „tooneelro een gewocn raensch, die alle standigheden wat beter in ook eens „achter de coulis Het werk is een banaa zonder emotie, zonder dicj moedsleven van die toonee ook als „naakte maskers" behouden, omdat een kunst Onze candidatenl namen H. Hogt E. Teding van E Mevr. E. C. var Indien er geen brengt dan Uw s den man, bij wie de Bloemendaalsi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2