Firma J.H. KRUL Jr. STOEI Een a IN MIJN HOF Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET EILAND BUSTENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen BLOEMENDAAL QVERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven biad, zonder prij sve r ho o g i n g LANDVERHUIZING ONZE PLANTENDOKTER PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. 0VERVEEN. f A. G. G. M. GI0RG1S EN ZOON AERDENHOUT. VOGELENZANG. HAARLEM. SCHAAKI VOOR DE h Interessante verklaringen legde de iBelgische minister van Buitenlandsche Zaken dezer dagen in -de Bel gische Kamer af, ten aanzien van de Belgisch Nederlandsche betrekkingen. iHij zeilde hiet geheel met onzen minister Beelaerts eens te zijn, dat beide landen elkaar niet kunnen voorbijgaan en dat het niet alleen een wederzijdsch, doch ook een Europeesch belang is, dat zij in goede verstand houding leven en als goede buren zich met elkan der verstaan. Om een juist oordeel te vellen over de gezindheid van België Len opzichte van Neder land, zouden de buren (d.i. Nederland) goed doen, even weinig waarde te hechten aan de activisti sche manifestaties als aan de roerige uitingen van tegengestelde minderheden, die van geen belang en onverantwoordelijk zijn. Een aantal zwaie branden hebben in verschillende deelen des lands gewoed. Te Zaandam werd de groote oliestokeTij van de firma Molenberg (om teer uit penaatolie te koken) verwoest. Eenige dagen later gingen de gebouwen van den houthan del De Roode Leeuw in vlammen op. De schade bedroeg meer dan ton. Onlder We esperkarspel werden de gebouwen van de olieslagerij en vee- koekenfabriek De Gaasp in de asch gelegd, terwijl bij Oosterbeek de meubelfabriek L.O.V. door brand werd verwoest. Het waren alle felle branden, die evenwel door verzekering gedekt waren, H.M. de Koningin zal wieer, evenals vorige jaren, een reis naar het Noorden maken. Op 3 Augustus vertrekt H.M. met Prinses Juliana naar Midden- Noor wgen voor een verblijf van 3 weken. Oud-minister Colijn hield voor de 5 Brabantsche Kamers van Koophandel en de werkgeversver- eenigingen te Den Bosch en Breda, te Tilburg een rede over de economische conferentie te Genève, waarbij hij uiteenzette, dat de conferentie haar aanbevelingen beperkte tot die aangelegenheden, die men zou kunnen aanduiden als factoren van tijdëlijken aard. En dan kwam men vanzelf terecht bij den huidigen handelspolitiek. Er is door 'n paar honderd gedelegeerden uit 'n vijftigtal landen een stemmig uitgesproken, dat de tijd gekomen was, om een eind te maken aan de verhooging der ta rieven; dat het wenschelijk was, om tot verlaging over te gaan, en dat de verschillende staten on middellijk stappen behoorden te doen, om de ta riefbei emmeringen die den hanldel schaden, weg te nemen. Wil men tot daden komen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat met vaste hand wordt aan gestuurd op een gemeenschappelijke actie, en dan is er maar één autoriteit, die de leiding daar bij kan nemen, en dat is de Volkenbond. Bij Eindhoven landde een Belgisch vliegtuig, dat de koers was kwijt geraakt en waarvan de bestuur der, meenende boven Belgisch gebied te zijn, een noodlanding wilde maken om zich te oriënteeren. Bij de landing sloeg het vliegtuig over den kop, waardoor het vernield werd. De vliegenier bleef ongedeerd. Een vliegtuig van den dienst Londen-Amsterdam, met 7 passagiers aan boord, raakte in den mist verdwaald en botste bij Racquinghem tegen een boom, waardoor het vernield werd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Eén van hen werd licht gekwetst. De groote oceaan vluchten zijn voor die Neder landsche luchtvaart een buitenkansje. Want door het opgewekte enthousiasme komen velen er toe, een vliegtochtje voor plezier te gaan maken. Zon dag waren er op Waalhaven (Rotterdam) alleen 3000 betalende bezoekers, terwijl ier 200 een ple ziertochtje maakten. Een cijfer, dat nog nooit be reikt werd. Piloot Geyssendorfler, die nu met de F VII met den heer van Lear Black aan boord, van Batavia op den terugweg naar Holland is, verklaarde, dat de moessonbuien, waarmee hij tusschen Rangoon en Calcutta te worstelen had, over het algemeen handelsvluchten niet zullen belemmeren. Engeland. Chamberlain gaf in het Lagerhuis een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek, waarbij hij verklaarde, dat Engeland's politiek er op uit is, een vezoening met de voormalige vijan delijke staten tot stand te brengen, de oorzaken voor meeningsverschillen uit den weg te ruimen en de volkeren bij te staan in de vreedzame op lossing hunner geschillen. De Volkenbond en de Volkenbondsraad zijn sterker dan drie jaar ge leden, de atmosfeer is thans vreedzamer en de be sprekingen worden geïnspireerd door een geest van vriendschappelijke samenwerking. Te Dublin werd Zondagmorgen de minister van Justitie en Buitenlandsche Zaken Kevin O'Higgins, tevens vice-president van den Iersche Vrijstaat, door drie onbekende jongelieden door revolver schoten vermoord. Men gelooft met een wraak neming te doen te hebben. Frankrijk. Uit die stemmenverhouding, waarmee de nieuwe kieswet door de Fransche Kamer werd aangenomen, n.l. 320 tegen 234 stemmen, blijkt wel, dat de positie van het kabinet-Poincaré ern stig geschokt is. Men verwacht in de naaste toe komst moeilijkheden, sommigen zelfs voorzien een val van het kabinet. Door de nieuwe kieswet is nu bepaald, dat een afgevaardigde, om gekozen te zijn, bij eerste stem ming op zich moet vereenigen: lo. De volstrekte meerderheid van het aantal uitgebrachte stem men; en 2o. een aantal stemmen, gelijk minstens 1/4 van alle ingeschreven kiezers. Bij herstemming is de betrekkelijke meerderheid voldoende om ge kozen te worden. Het aantal afgevaardigden zal 611 bedragen. Duitschland. Het onderzoek van de Belgische en Franschie officieren naar de door Duitschland In Oost-Duitschland geslechte vestingwerken is geëindigd en in een protocol is vastgelegd, dat de onderhavige slooping ten volle is ten uitvoer gelegd. Na langdurige onderhandelingen is men er einde lijk in geslaagd, de kwestie van het vestigimgsrecht van Duitschers in Polen op te lossen. Er is een compromis tot stand gekomen. In verband daar mede zullen nu spoedig de onderhandelingen met Polen over een handelsverdrag hervat moeten worden. Het Saksische ertsgebergte, voornamelijk de plaats jes Berggieshübel, Zeits-Weissenfelz, enz., is door een onweersramp getroffen. Wolkbreuken deden de bergstroomen zwellen, die vreeselijke verwoes tingen aanrichtten, waarbij ca. 150 personen om het leven kwamen. De schade wordt geraamd op 60 millioen mark. Diversen. Genève. - De plenaire zitting der vlootconferentie, die op Maandag zou plaats vin den, werd verdaagd onder voorwendsel van de vermoording van den lerscherf minister O'Higgins. Men neemt aan, dat de Engelschen en Amerikanen alsnog tot overeenstemming zullen komen in zake de kruiserkwestie. Er is toenadering te bespeuren. Op de Voikenbonldsconferentie tot stichting van een internationale hulp-unie is besloten de conventie goed te keuren, alsmede de statuten der int. hulp-unie. De directe hulpverleening door de wereld-unie is beperkt tot eerste hulp bij ram pen van zulken b'uitengewonen omvang, dat het getroffen volk onmachtig is, de eerste nooden te leenigen. Bij toetreding tot de conventie zal Neder land een jaarlijksche contributie van 1400 Zwitser- sche franken moeten betalen. In Transjordanië heeft een aardbeving gewoed, waarbij men vreest, dat duizend personen om het leven zijn gekomen, terwijl velen gewond werden. BLOEMENDAAL, TEL. 22003 De waterhoentjes hebben nu hun tweede broedsel. Veel bezoekers hebben er genoegen in gehad om te zien, hoe de jongen van het eerste broedsel vaak op het tweede nest bij de ouden kwamen zitten, als om hen te helpen bij het broeden. Ik geloof echter, dat het hun eenvoudig te doen was om rust en warmte. De vijver is weer mooi be groeid, maar heel merkwaardig is het, dat tal van planten, die het vorig jaar in grooten over vloed bloeiden, thans verdwenen zijn: blaartrek kende boterblom, waterboterbloem, water-eere- prijs, beekpunge. Daarentegen is het lage overlandje veel rijker ge worden; let maar eens op de vele mooie paarse moeras-lathyrus en de groote hoeveelheid duizend- guldenikruid met zijn mooie zalmkleurige bloemp jes, die zoo gevoelig zijn voor licht en warmte. In den goeden ouden tijd kon je voor een pond van dat duizendgulden'kruid één gulden krijgen, het werd gebruikt als middel tegen koortsen. Het staat hier nu langs onzen vijver even overvloedig als h'et vroeger te vinden was in de vochtige duin pannen. Ook de beroemde Parnassia heeft zich uitgebreid en vertoont zijn: prachtige witte bloemp jes, waarin tusschen de meeldraden in de diadeem achtige honigkliertjes prijken: klein, mooi van groote bekoring. De zeldzame Tengere Guichel heil bloeit ook en verder staat dat heele hoekje vol met Glidkruid, een van onze mooiste blauwe bloemen. De orchideeënwereld van het moeras is verrijkt met een aantal mooie moeras-wespen, orchissen en eenige forscbe welriekende Orchis sen, Plathanthera, Een deel van het heuveltje aan den vijver is be zet met heidekruid en adelaarsvarens en is be stemd om een beeld te geven van het kalkarme duin, zooals wij dat kennen bij Noordwijkerhout of ook bij Bergen, De meeste heidepollen zijn goed aangeslagen en beginnen al bloemknoppen te ver- toonen. Ook de adelaarsvarens gedijen opperbest. Tusschen de heidepollen, dicht aan den water kant staan een drietal maanvarentjes, nog al zon derlinge plantjes, die we kunnen vinden, zoowel in het kalkrijke duin als op de heide. Uit Zeeuwsch Vlaanderen kreeg ik vijf exem plaren van de allerzeldzaamste en vreemdsoortig mooie duinplant, de bijen-orchis. De onderlip van de bloemen lijkt net op een kleurig hommeltje en ik ken een geval, dat een dame dergelijke bloe men niet durfde te plukken, uit vrees voor de griezelige dieren. Inderdaad is die gelijkenis een der vele onbegrijpelijke wonderen uit de planten wereld. Ge vindt die bijen-orchissen dicht aan het pad in een der eikehoschjes en gemakkelijk ge noeg, want de plek er om heen is al aardig plat getreden, maar dat hindert niet. Het gras is gemaaid, de ruimte is beschikbaar voor allerlei planten, die er zich komen vestigen uit zichzelf c f, die er gebracht worden door welwillende kenners en liefhebbers. Geheel uit zichzelf zijn er een drietal flinke planten gekomen van een zwer veling uit Noord-Amerika, de Zomerfijnstraal, Erigeron annuus, die ook wel Stenactis annua ge noemd wordt. Het lijkt wel een mooi fijn astertje. Het meest trekt wel de aandacht het duin aan de Oostzijde, met zijn groote kleurmassa's van Toortsen en Teunisbloem, Salie, Slaingenkruid, Ossetong, Koekoeksbloemen, Klaproozen, knik kende Distels en nog veel meer. De Toortsen zijn wel het mooist. Dit stuk van den hof geeft nu reeds een goed beeld van wat wij van het geheel over eenige jaren mogen verwachten: groote ver scheidenheid van plantensoorten en elke soort in zoo groote hoeveelheid, dat wij er de levensge schiedenis van kunnen bestudeeren in den loop van den dag en in de wisseling van jaargetijden en jaren. Als we net zooveel geld over hadden, als wij te kort komen, dain zouden we er al over kunnen denken, om een mooi flink geïllustreerd boek over onzen hof uit te geven met de levensgeschiedenis sen van al die planten, waarvan we U nu nog maar alleen den naam kunnen laten weten door de naampaaltjes, die Folmer zoo kaap geschilderd heeft. Weet ge wel, hoeveel verschillende soorten van planten er al in den Hof staan? Dat loopt al naar de driehonderdl Jac. P. Thijsse. In de 1 Iollandsclie Revue van 8 Juli 1927 is een artikel verschenen dat een pleidooi bevat voor het organiseeren en centraliseeren der landver huizing. Het Algemeen Nederlandsch Verbond, dat zich sedert jaren reeds daadwerkelijk bemoeit met het behoud van de Nederlandsche beschaving on der de leden van den Nederlandschen Stam in het algemeen en onder de Nederlanders in den vreem de in het bijzonder, wil een poging doen in de tegenwoordig steeds krachtiger op den voorgrond tredende beweging der landverhuizing het beginsel -der samenwerking meer te doen zegevieren, ten einde zoowel den omvang der emigratie te ver- grooten, en deze daardoor van meer beteekenis te doen zijn voor de oplossing van het zoo netelige bevolkensvraagstuk, als meer mogelijk te maken, dat de emigranten in voortdurende cultureele en economische verbinding blijven met het moederland en dus niet geheel voor Nederlandsche beschaving verloren gaan. In bedoeld artikel nu ontvouwt het lid van bet Hoofdbestuur, dat voorloopig met de voorbereiding en het onderzoek dezer aangelegen heid is belast, een plan, dat tot grondslag moet dienen van voorloopige besprekingen, De schrij ver stelt zich voor, dat het beoogde doel het beste zal kunnen worden bereikt door de oprich ting van een Nationale Maatschappij tot Bevorde ring der Landverhuizing, waarvan zooveel mogelijk overheidslichamen (Rijk, provinciën en gemeenten) instellingen van algmeen nut, vereenigingen, welke de landverhuizing in het algemeen bevorderen, of welker doel rechtstreeksche of middellijke behar tiging van de belangen der landverhuizers voor schrijft of toelaat, lid zullen moeten zijn. Het doel der Maatschappij zal omvatten: 1. En zoo uitgebreid mogelijk onderzoek instellen naar mogelijkheid van vestiging van Nederlandsche emigranten in de verschillende daarvoor in aan merking komende deelen der wereld. Dit onder zoek zal niet alleen tot voorwerp hebben den al- gemeenen toestand van welvaart en beschaving van het immigratieland, in verband met de vraag of aldaar werkgelegenheid zal zijn voor alleen staande landverhuizers, maar zich in het bijzonder uitstrekken tot de terreinen, waar georganiseerde groepen landverhuizers zich kunnen neerzetten. 2. Het krachtig ter hand nemen van de opwekking tot landverhuizing, van het organiseeren der land verhuizers en van hunne persoonlijke voorberei ding ten onzent. 3. Het regelen van de reis en de overtocht naar het nieuwe vaderland. 4. Het bevorderen van de stichting van Neder landsche landbouwkolonies in den vreemde, welke hun eigen organisatie zullen hebben en op ver schillende wijze met de „Maatschappij" en het moederland in verbinding zullen staan, ter be hartiging van gemeenschappelijke economische en culturee'e belangen. 5. iHet kweeken en in dienst houden van een garde van pioniers, aan wie het onderzoek in het immigratieland, de voorbereiding der landverhui zing ten onzent en de eerste Inrichting der nieuwe vestigingen kan worden toevertrouwd, 6. Het leggen van een blijvenden band tusschen de georganiseerde nederzettingen in de verschil lende landen, ten einde onder meer overgang van landverhuizers van de eene naar de andere neder zetting mogelijk te maken en in het algemeen de kennisneming van eikaars wedervaren te bevor deren. Terwijl het Algemeen Nederlandsch Verbonid deze aangelegenheid in studie neemt en tracht lichamen of personen te vinden, die bereid zijn in beginsel mede te werken tot de verwezenlijking der grond gedachte, worden de persorganen en allen, die in het vraagstuk belang stellen, uitgenoodigd hun oordeel hetzij openlijk uit 'te spreken, hetzij per soonlijk kenbaar te maken aan den schrijver van het bedoelde artikel: Mr. Dr. P. H. W. G. van den Helm, lid van het Hoofdbestuur van 'het Algemeen Nederlandsch Verbond, Den Haag, Laan 34. Overdrukken tegen inzending van 15 cents aan postzegels verkrijgbaar bij de Administratie van het Algemeen Nederlandsch Verhond, Den Haag, Laan 34. Als het voorjaar koud is geweest, zoodat de ont wikkeling der jonge scheuten aan de perziken langzaam voorwaarts schreed, dan zien wij dikwijls de blaadjes in den top gekruld en geel en rood achtig groen, blaasachtig opgezwollen en gekroesd voor den dag komen. Men noemde dit verschijnsel vroeger veelvuldig „koublaren' en we begrijpen het, dat de practicus het toeschreef aan de koude of wel rechtstreeks aan nachtvorst. De officieele benaming voor deze ziekte is „krul- ziekte" en we weten nu ook, dat zij niet door koude of 'nachtvorst wordt veroorzaakt, maar dat alleen haar optreden door lage temperatuur in het voorjaar, die een snellen groei tegenhoudt, wordt bevorderd. De werkelijke veroorzaker van de ziekte is een schimmel, die we Exoascus defor mans noemen. Haar mycelium, dat zijn de schimmeldraden alle met elkander, leeft in de twijgen van den perzik en groeit daarin voortdurend verder, zoodat hel steeds in de nabijheid van de groeipunten zich bevindt. In het voorjaar heeft er, om het zoo maar eens voor te stellen, een wedstrijd plaats tusschen de bladeren en de schimmel. Als het de eerste gelukt zich geheel te ontplooien, voordat de schim mel in haar is doorgedrongen, dan gebeurt er niets, maar als de laatste in bet blad zicb bevindt als dit nog heel klein is, dan groeit het onder den invloed van de zwam bultig, misvormd en wan kleurig uit zoover het nog kan. Begin Juni zien we in de holten van de krulzieke bladeren een fluweelachtige waas verschijnen, dat we er gemakkelijk kuinnen afwrijven. Dat wordt gevormd door sporenzakken van de zwam, waar uit later de microscopisch kleine sporen verstui ven, waarvan wellicht nieuwe besmetting uigaat Hoe dit gebeurt, weten we nog niet goed, maar we houden er tegenwoordig bij de bestrijding der ziekte maar geen rekening meer mee, omdat de schimmel wel altijd in het hout schijnt te zijn. Het, vroeger aanbevolen, verwijderen der krul zieke bladeren wordt dus nagelaten, maar we noteeren alle boomen, die aan de krulziekte lijden, om ze het volgende jaar, minstens twee weken voor het opengaan der bloemknoppen, maar ook niet veel vroeger, bij vorstvrij weer te sproeien met Californische pap iin een oplossing van 1 deel op 7 deelen water. Het voorjaar heeft velerlei bekoringen in tallooze vormen, streelend vele onzer zinnen: het gehoor door het gejubel der vogels, het gezicht door het teere groen der ontluikende boomen en de kleur rijke bloemen, den reuk door haar geuren, den smaak door de sappige vruchten, waaraan het zoo rijk is. Onder deze nemen de geurige, mooi ge kleurde en sierlijk gevormde frambozen niet de laatste plaats in. Wellicht verdriet het ons daarom des te meer, als het genieten dezer vruchten ons wordt vergald door de aanwezigheid van „wormp jes", die er niet zelden in te vinden zijn. Deze wormpjes zijn de larven, van kevertjes, 3 tot 4 m.M. lange, geelachtig grijs gekleurde, van boven dicht beStippelde en behaarde diertjes, die we ai op de knoppen en in de pas geopende bloemen vinden, waarvan zij bloemblaadjes, meeldraden en stampers eten, want zij leven op de frambozen van Mei tot Augustus en hebben in dien tijd behoefte aan vo.edsel, iets dat lang niet met alle insecten het geval is. Deden zij niet meer kwaad, dan zouden wij er niet zoo heel veel van bemerken, maar de wijfjes leggen eitjes aan de pas gezette vruchten, en wel aan die der soort (variëteit) Hornet meer dan die van de Superlatief. Bewonderenswaardig is bet, hoe deze diertjes precies weten te kiezen, waar wij menigmaal geen verschil kunnen waarnemen. Veel insecten zijn zulke goede botanisten. Om aantasting der frambozen door de kevertjes te voorkomen, moeten we beginnen met hun ge legenheden om te overwinteren te onthouden, door alle oude stengels in, den herfst weg te nemen en geen rommel in de buurt der frambozen te laten. Maar dat is lang niet afdoende. We moeten de kevertjes vangen. Het meest voor de hand ligt het opzoeken in de bloemen en aan de knoppen, maar dat is alleen te doen, als we over veel vrijen tijd beschikken. Beter is het vroeg uit de veeren te komen en voor dag en dauw de struiken te schud den en de vallende kevers op te vangen in een omgekeerdie parapluie of iets dergelijks. Zoolang de zon het aardrijk niet verwarmt, zijn de kever tjes n.l. verstijfd van de nachtelijke koude en 'kunnen niet vliegen, zich zelfs niet stevig vast klemmen, zoodat'zij door oras schudden wel moe ten vallen. Men kan ook bij dit werk de hulp in roepen van hongerige kuikens, die nuchter naar de frambozen worden meegenomen. De directrices van de Middelbare school voor Meisjes ,,'t Kopje" hebben besloten met Sept. e.k. een tweede internaat te openen, omdat ze niet aan alle aanvragen tot het plaatsen van intieme leerlingen konden voldoen. Dit tweede internaat wordt gevestigd in het perceel Arnoldslaan 1 en zal ,,'t Lage Kopje" heeten. We verheugen er ons in, omdat het getuigt van den bloei van deze school. In de toonzalen van de firma J. A Boskamp Zn. is een tentoonstelling geopend van sierwerk van mevr. BrongersmaKlinkhamer en kunstdrijfwerk van den heer F. D. Duys. De expositie is een bezoek overwaard. Mevrouw Brongersma demonstreert, hoe door een eenvou dige, doch artistieke bewerking eenvoudige voor werpen, zooals spanen doosjes, sigarenkistjes, nagelschuiertjes, keisteenen tot sierstukjes in kan toor of woonkamer omgetooverd kunnen worden. Ook demonstreert zij haar kunst in nuttige voor werpen: boekenomslagen, albums, broches, etc. De heer Duys exposeert zoowel gebruiks- als luxe artikelen: schalen, tabaksdoozen, klokken, broches, uitgevoerd in zilver, tin of brons. Zooals wij zeiden': ieder kan eenigen tijd op deze tentoonstelling, welke 30 Juli a.s. gesloten wordt, zoekbrengen. Nadat de heer H. Theunisse eerst zijn collectie cu riositeiten uit den Napoleontischen tijd bij den heer Boskamp had ondergebracht, heeft hij deze thans vervangen door een dito uit China en Japan. Keurig uitgestald in vitrines, bij elk voorwerp en ze zijn stuk voor stuk interessant een uit nemende verklaring kan deze verzameling niet SCHOORSTEENVEGERS. 2 RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. I HAARLEM. 5SÜS OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD. WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN weinig bijdragen op een goeden' kijk der leefwijze dezer Oostersche volken. Ook deze expositie kunnen' wij tot een bezoek aanbevelen. Vrijdag 8 Juli was de 9-jarige P. H., wonende aan het Rollandspad, op een rijdende kar geklom men, en daarbij met zijn linkervoet tusschen een der achterwielen geraakt. Hij bekwam een ernstige scbeurwonde aan den grooten teen. Nadat hij door Dr. Bos was verbonden, kon hij naar zijn woning vervoerd worden. Dinsdagmiddag sloeg op den Tetterode weg een paard, bespannen voor een wagen der Haarlemsche Melkinrichting „de Sierkan" op hol. Het beest rende den Tetterodeweg af, maakte keurig den bocht, en snelde verder den Bloemen- daalscheweg op. Ter hoogte van de firma Boskamp werd hett beest door een burger tot staan gebracht. De koetsier had „het zinkende wrak" reeds eerder verlaten, zoodat het geheele gevalletje buitengewoon goed afgeloopen is. f Donderdagavond hield de Vrijwillige Brandweer een interessante oefening aan de Houtvaartkade, welke zeer goed geslaagd is. Dinsdagavond was door de leden der V. B. daar ter plaatse een houten huis gebouwd, dat volge stopt en gepropt was met het meest brandbare materiaal. Om half negen 's avonds werd in dit zaakje den rooden haan gestoken en op dienzelfden tijd reden de groote Magarus-motorspuit en de kleine Ford- dito, pas aangeschaft voor de wijken Aerdenhout en Vogelenzang van de garage Aerdenhout (Zand- voortsobelaan). Toen de spuiten, bemand met 40 brandweer lieden arriveerden stond het „huis" in lichte laaie. Keurig kweten de spuitgasten zich van hun taak. Alles ging even ordelijk en systeematisch, zoodat in ongeveer 8 minuten na het alarmeeren met twaalf stralen water gegeven weid'. Nadat nog het gebruik van het springzeil gedemon streerd was, rukte men in. De oefening werd door veel publiek bijgewoond, dat met grooten lof over de activiteit der V. B. B. gewaagde. De heer L. te Aerdenhout deed bij de politie aan gifte, dat van 't dak zijner woning lood gestolen is- In den nacht van Woensdag op Donderdag om streeks 2 uur is de luxe auto, bestuurd door den eigenaar, den heer v. S. uit Bilthoven, op den Vogelenzangschenweg, ter hoogte van Leiduin tegen een boom gereden, waardoor de auto zoo zwaar beschadigd w^-rd, dat zelfs wegsleepen onmogelijk bleek. De heer v. S. verklaarde, dat de wagen in den bocht slipte, zoodat hij het stuur niet meer mees ter wa». Persoonlijke ongelukken 'bleven wonder boven wonder uit. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstelling officiéél het nieuwe gebouw van de Kamer van Koopandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken aan het Nassauplein te Haarlem in ge bruik genomen. Op denzelfden dag werd het 75-jarig bestaan van dit instituut gevierd. Een en ander ging met het aanbieden van bloem stukken, cadeaux, en het uitspreken van diverse zegewenschen gepaard, Oplossingen, bijdragen, Schaakredacteur vau dil 23, BloemendaaL PROBLEEJ W. B. H. MEINER Mat in tw Stand der stukken: Wit: Kdl, Dc8, Th5, Lg Zwart: Kd4, Pb4, Pd2, GROOTE BOND! De jaarlijksche groote we landschen Schaakbond w< togenbosch, in, het Oran vier klassen (hoofd-, lste De hoofd- en eerste klass ide tweede klasse 24 Aug Augustus a.s,, 's morgen Het inleggeld bedraa voor dezen wedstrijd, m geld, moet geschieden v den lsten bonds-secrete Koninginnegracht la, te Voor iedere klasse word schikbaar gesteld, gelijks het aantal deelnemers oi nemers gelijk aan de kle De prijzen bestaan uit iki resultaat wordt om den Bovendien zal er bij volt kende sterke spelers een mum van 10 spelers- wore 7 dagen) met prijzen van Deze hoofdgroep begint tus a.s. om zeven uur. De aangifte moet geschie gegeven, echter vóór 11 Verplicht is het lidmaat: hieronder begrepen het bij dien bond aangesloter Gespeeld wordt: a. in de hoofd- en 1ste b in de tweede klasse c. in de derde klasse u met 2 ronden per dag, v 11 uur voor de klassen ronden in de derde klas zullen worden. De afgebroken partijen 2.305.30 uur. De beden 40 zetten in de eerste 1 elk volgend uur. OPLOSSING EINDS HRICHAi Stand der stukken: Wit: Ka3, Td8, Pd6. Zwart: Kd2, a7, b3, h2, h 1. Td8e8, h2—hl D.; 2. 3. Te8c8'j', Kcl (c2)h 5. Pd2Xb3f, Kal—bl; c2 en Wit wint. wa lijk mat door Tc2a2, a b2 mat. Op 1h4h3 vo 3. Pe4g3 (f), benevens Te8el en Wit wint. Na andere zetten va door schaak met het Paa °P 3Kcl (c2) enz. OPLOSSING PR( (W. MAYI Stand der stukken: Wit: Kh2, Dg8, Th5, La3 Zwart: Kd4, Tb4, Lg5, a 1. Dg8b8, enz. GOEDE OPLOSSING OD H-W. van Dort, te Haa Elke huisvrouw Een Amerikaansche hl aangegeven, waarop elke ze geen ijsmachientje, 's kan maken. Voor het ijs PaP, neme men een ijsp te verkrijgen is en kool wijze. Maar nu het voon vriezen. In ge eerste p dat men de ijsvla een ti maken, kookt en terdeg vriesmateriaal. Men neei men op zij een paar gaa overtollige water te late E'j den slager of melklx

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2