A. G. POST Blienilaals iJzermapzilii ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING 3 KLU1S-INRICHTING «f?APEND BETON Dancing Rusthoek Nachtveiligheidsdienst - Controle 21 ste JAARGANG ZATERDAG 30 JULI 1927 No. 30 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN,/ERDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. BIJKANTOOR VOOR ADVERTENTIES: ADVERTENTIEBUREAU D. Y. ALTA, DUVEN VOORDESTRAAT 28, HAARLEM i bijkantoor: bloemendaal, bloemendaalscheweg 147 s Onvervulde wenschen ELECTR. REPARATIE-INRICHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen L. FABER ZN. Korte Kleverlaan 22-24' Telefoon 22704 Uw adres voor ALLE SOORTEN j» gereedschappen, speciaal op Tuin- "onwgebied. Komt U eens kijken; A, ZETSTRA, timmerman en aannemer RIJWIELSTALLING ♦♦♦♦♦♦♦mm»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» ONZE PLANTENDOKTER S GARAGE F. STAPPERS 3 S Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem 3 le kl. Reparatie-Inrichting. Expertise 3 verbindingsweg 53 WAGENMAKER tuin bouwgereedschappen VerhuurinricJitliig van Handwagens INGEZONDEN BEHANGERf' iropi werken naar eigen en gegeven ontwerpen zaterdag'S 8-11 uur, Entree 25 ct. zon dag 'S 8-11 uur, Entree 25 Ct. Intensieve bewaking Bill ij ke tarieven Kantoor Raaks 13, Haarlem, Tel. 13880 PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL DAMES-KAPSALONS 80SVAM DE^ ABONNEMENTSPRIJS f 3.50 per jaar, f 1.75 per half jaar bij vooruitbetaling vóór i Januari of 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voor Indiê en 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 71/2 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TIMMER, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL TELEFOON 220O3 POSTGIRO 30785 ADVERTENTIÉN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst speciaal tarief 1S' SLUITING (Nadruk verboden) Een Duitsche dichter vertelt, hoe op een stralenden lentedag een jonge ridder een kerseboom in bloei ziet staan. In zijn vreugde over het wondermooie gezicht streeit hij den boom. Eensklaps treedt uit het hout een fee te voorschijn, als kerse bloesem zoo blank en zoo fijn. Zij wil met hem naar het kasteel rijden om hem geluk kig te maken. Doch als hij haar bij zich op het paard tilt, vraagt zij hem één ding.Wan neer hun geluk eeuwig zal duren, moet hij haar beloven, de eerste gunst, die zij hem verzoekt, niet toe te staan. Maar de voor liefde en schoonheid ontvankelijke ridder is tegen dat verzoek niet bestand; hij kan dat lieftallige vleiende stemmetje niets weigeren. Zoodra hij echter haar verzoek inge willigd heeft, begint het meisje te weenen. En als de ridder, die zijn belofte vergeten is, haar verbaasd vraagt, waarom ze weent, antwoordt ze: „Ik ween, omdat ge mijn wensch hebt vervuld!" En voordat de ridder van zijn verbazing bekomen kan, is de fee voorgoed uit zijn oogen verdwenen. De strekking van dit verhaal is duide lijk. Gelukkig kan men alleen zijn door onvervulde wenschen. Zoodra de illusie werkelijkheid wordt en de droom een con crete gestalte heeft aangenomen, is het uit met het geluk. Dan verdwijnt de fee uit onze oogen. Wie onzer heeft dit niet op zijn wijze ervaren? Desondanks blijft het ons gaan als de ridder, die door genegenheid verblind, het hem zoo aanhankelijke wezentje on middellijk op haar wenken bediende. Met de vervulling van haar wensch meende hij haar een weldaad te bewijzen, en zie: hij maakte haar doodsongelukkig. Zoo ongelukkig, dat ze niet langer met hem kon leven, maar uit dit aardsche be staan moest verdwijnen, om weer in den ragfijnen geur van den kersenbloesem te vervluchtigen. Hoevaak zondigen wij toch uit genegen heid! Het is, of inderdaad waar is, wat sommige schrijvers beweren, dat de liefde het inzicht verduistert en het verstand troebel maakt. Want heel ons streven is immers, om hen, tot wie we ons aangetrokken ge voelen, gelukkig te maken door het ver vullen van hunne wenschen. Het verlang lijstje, dat we onzen huisgenooten tegen den tijd van hun verjaardag plegen te vragen, is een alledaagsch getuigenis van deze levenshouding. We willen een oplet tendheid bewijzen en nu trachten we te weten te komen, wat er in het gemoed van den aanstaanden jubilaris aan verlangen leeft. Wat zou hij dan wel het liefste bezit ten? Wat koestert hij als zijn mooiste illusie En dan geven we hem dit geschenk. Of we overhandigen hem de enveloppe met geld voor de reis, waarnaar hij jarenlang heeft gehaakt. En we meenen oprecht, hem daarmee den grootsten dienst te heb ben bewezen. Het liefdeblijk bij uit nemendheid immers is de vervulling van een heimelijken wensch. Hoe gelukkig is het, dat het verlangen eindeloos is. Is de ééne begeerte in ver- vulling gegaan, dan kiemt een tweede KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12896 Concnrr. prijzen en vlugge bediening reeds weder in onze borst. En de teleur stelling om de ontgoocheling, welke de ver wezenlijking van ons verlangen bracht wordt door nieuwe illusie vergoed. Want het bereiken van ons doel brengt onvermijdelijk ontgoocheling mee. Hoe sterker onze verwachting gespannen is, des te dieper zal de teleurstelling zijn. Een van die onnoemlijk talrijke oorzaken van kinderleed is de vervulling van een wensch. Dit leed behoort tot dat stille verdriet, dat het kind niet aan zijn ouders kan biechten, wijl hij het zelf niet begrijpt. Wie zich zijn kindertijd herinnert, kan, zoovele tientallen jaren daarna, nog de schrijnende pijn navoelen, welke het ver krijgen van het heet begeerde veroorzaakt. Het jongetje is een hartstochtelijk lief hebber van alles wat met spoortreinen in verband staat. In den speelgoedwinkel heeft hij een prachtigen spoortrein in de uitstalling bewonderd. Een spoortrein met mechaniek, die uit zichzelf loopt, op rails met wissels en seinen, stations en tunnels kortom het heerlijkste, wat er maar in een kinderoog kan bestaan. De grootste vreugde van het jongetje is, na schooltijd naar den speelgoedwinkel te loopen. Een vol uur kan hij daar staan uren naar het voorwerp van zijn verlangen. Bij het naar huis wandelen, fantaseert hij, over den spoortrein, 's nachts droomt hij er van. Natuurlijk zullen de ouders hem op zijn verjaardag een spoortrein geven. En, om dat ze erg veel van hun jongetje houden, koopen ze, hoe slecht het hun past om veel geld uit te geven, juist dien duren, mooien trein met het mechaniek en de rails en de overige begeerlijkheden. Men moet voor zijn kind toch wat overhebben, en de jongen verlangde er zoo naar! Maar als de jongen den trein in de vreemde omgeving van zijn eigen huis kamer aanschouwt, en hij is eenklaps baas over hetgeen tevoren een onbereikbare heerlijkheid was, dan staat hij vreemd en verlegen te kijken. De vreugde is heel an ders dan hij zich die had voorgesteld. Het is, of er binnen in hem op onverklaarbare wijze iets is gebroken, of er een leegte ontstaan is, die hem beangstigt. Het is een schijnbaar onredelijk, maar toch van zelfkennis getuigend verzoek, de vraag van de geliefde aan haren minnaar: Ik bid je, om de duurzaamheid van ons ge luk, me één ding te beloven: willig niet onmiddellijk de eerste gunst in, die ik van je vraag. En het is een schijnbaar voor de hand liggende, maar toch van weinig menschenkennis getuigende daad, de hof felijkheid van den minnaar jegens het meisje, aan wier eerste verzoek hij dade lijk voldeed. „Ik ween, omdat ge mijn wensch hebt vervuld!" Hoevelen onzer zouden, omdat ze zich de eigenlijke oorzaak van hun ver driet, hun neerslachtigheid, hun verbitte ring bewust waren, dit de fee kunnen na zeggen. „Kent ge," vraagt Jean Jacques Rous seau in zijn Emile den ouders, „het stellig ste middel om uw kind rampzalig te ma ken? Wen hem er aan, dat hij alles krijgt, wat hij verlangt." Het is niet het stelligste middel om louter kinderen rampzalig te maken. Of misschien toch wel. Want inzoover blijven wij immers allen levenslang kinderen, dat we onvervulde wenschen behoeven om het leven geurig en kleurig te houden. Zonder illusies kunnen we niet bestaan. Het gelukkigst zijn niet de kinderen, die speelgoed bezitten, maar die voor de rui ten van den speelgoedwinkel ademloos turen. Het gelukkigst zijn niet de men- schen, die op reis gaan of rijk zijn of wel slagen veroveren. Het gelukkigst maakt niet de pret, maar de voorpret; niet de vervulling, maar de wensch. Gunnen we elkaar onze onvervulde wen schen derhalve en breidelen we onze ge negenheid, zoodra deze gelijk de ridder haar stelligste belofte vergeet. H. G. Cannegieter Margrieten en chrysanten zijn twee bloemplanten, waarvan we verschillenide soorten en variëteiten kennen. Ik heb in dit stukje de igeel en wit bloei ende margrieten, als potplant voor perken ge kweekt en de potckrysanten op het oog. In haar bladeren zien we niet zelden wit gekleurde gan gen geteekend, waarin larfjes worden gevonden, die de practicus nog al te dikwijls aaltjes noemt, omdat de chrysanten ernstig kunnen lijden aan de aaltjesziekte. De man, die deze nooit zag, omdat zij te klein zijn om met het ongewapende oog te worden gezien, meent z-e in de larfjes in de gangen te ontdekken. Zoo ontstaat begripsverwarring, want deze zoogenaamde aaltjes zijn de larven van de margrietenvlieg. Dit diertje is slechts een paar millimeter groot en wordt door zijn kleinheid over het hoofd gezien, temeer omdat het weinig beweeglijk is en meer loopt dan vliegt. Het legt eitjes in de bladeren van margrieten, chrysanten, Cineraria en nog eenige andere planten derzelfde familie. De larfjes minieeren deze bladeren en de leegge geten gangetjes vallen door haar lichte kleur op. Als zij volgroeid zijn, verpoppen zij in het blad en weldra verschijnen de vliegjes der volgende ge neratie. In den loop van een warmen zomer ver schijnen er wel acht of negen. Geen wonder, dat het aantal sterk toeneemt en dat er van de plan ten spoedig niet veel moois over blijft. Er moet daarom tijdig aan bestrijding worden ge dacht, maar dat is vlugger en gemakkelijker ge zegd idan gedaan. We kunnen toch de larfjes in de bladeren op geen enkele manier benaderen en al zouden we de vliegjes dooden, dan moeten we toch na eenigen tijd weer op de nieuwe generatie jekenen. In kassen en bakken kunnen we de vlieg jes door berooking dooden, maar buiten gaat dit niet en als we een bespuiting toepassen, dan poetsen 1de vliegjes eenvoudig de plaat. Eén lichtpunt is er: als we in het voorjaar alle gemineerde blaadjes afplukken, dan hebben we groote kans, dat er weinig vliegjes zullen ver schijnen. En dit werk gaat des te gemakkelijker, doordat iji het begin gewoonlijk slechts enkele planten zijn aangetast. Daarom: uitgekeken en schade voorkomen! Telefoon 14454 daar bij elk popje een gaatje in deze opperhuid ontstaan, geboord door de bewegingen, die de pop maakt, opdat het vliegje een uitweg naar buiten zal vinlden, zoodra het de pophuid verlaat. Zooals we nu weten, geschiedt dit tegen het einde van Mei. Uit ideze levensbeschrijving volgt, dat de bestrij ding heel moeilijk moet zijn. Practisch kan er niets anders worden gedaan dan het afplukken der aan getaste bladeren zoolang de larfjes of poppen er zich in bevinden, om erger te voorkomen. Dezer dagen ontving ik van enkele kanten klach ten over de hulststruiken in den tuin der klagers, die voorheen ongeschonden bladeren droegen en nu opeens vertoonden vele geelachtig wit gekleur de plekken, waarin bij nader onderzoek een wormpje bleek te zitten. Wat dit toch wel mocht zijn en wat er aan te doen was. Het was gemakkelijker te vertellen waardoor deze vlekken werden veroorzaakt dan een bestrijdings- methode aan te geven, gelijk uit het volgende zal blijken. De oorzaak der beschadiging is een vliegje, dat we hulstvlieg noemen. Het verschijnt einde Mei, begin Juni. De vrouwtjes leggen dan haar eitjes afzonderlijk aan de onderzijde der bladeren tegen den middennierf in de nabijheid van de bladsteel. Uit de eitjes ontwikkelen zich na acht dagen de larfjes, die zich in den middennerf inboren en daarin al etend zich in de richting van den blad- top voorwaarts bewegen. Dit gaat maar heel lang zaam en men bemerkt van deze vreterij niets. Na een paar maanden ongeveer dringen de onder wijl 3 m.M. lang geworden larfjes in den blad schijf binnen, waar zij z.g. mijnen eten in het bo venste gedeelte van het blad, dus in het palis- sadenweefsel, waarbij de opperhuid ongeschonden blijft. We zien de mijnen door deze opperhuid heen als witte vlekken, want op die plekken zijn alle cellen van het palissadenweefsel verdwenen en met haar de bladgroen bevattende celinhoud. In April van het volgende jaar zijn de larfjes vol groeid en gaan tot verpopping over. Zij begeven zich hiertoe naar de onderzijde van het blad, waar- men kort daarna de ronde, tonvormige vliegpopjes vlak onder de opperhuid kan vinden. Tegen den tijd, dat de vliegjes zullen verschijnen, zien we beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende werk zaamheden in deze branche Aan de ouders van zwakke kinderen. Nog een paar weken scheiden ons van de zomer- vacanties. In de ffcfdeelingen van het Centraal Genootschap en in de plaatselijke vereenigingen voor kinder uitzending beijveren de besturen zich om alles ge reed te maken voor het vertrek der groepen kin deren naar strand of bosch. De ouders dringen steeds aan op vacantie-uitzen- ding in de meening, dat een verblijf in de kolonie- huizen midden in den zomer de beste resultaten geeft. Gij dwaalt, vaders en moeders! Zeer zeker is de zomerlucht heerlijk en 'heilzaam >voor Uw verzwakt, bloedarm, sukkelend kind, dat zonder steun, dat zonder vermeerdering van kracht en weerstand, gemakkelijk een prooi wordt van 'de tuberculose en andere kwalen. Vraagt ge me echter, wanneer Uw zwak kind het allermeest den steun der uitzending naar een ge zond oord noodig heeft, dan kan ik U zeggen op grond van een veeljarige ervaring; in den winter. Het kind en vooral het zwakke kind heeft boven alles noodig zon, licht en lucht, eetlust en goede voeding, reinheid en regelmaat, om tot blijvend herstel te geraken. s Winters, als Uw gezonde kinderen met kleur op de wangen, hongerig aan tafel komen, kniest het zwakke kind, te warm gekleed, zonder fleur en eetlust hij de kachel in duffe kamerlucht of ver suft en verkwijnt onder id'e wol. Bij honderden en duizenden heb ik die kindertjes tijdens het verblijf in de koloniehuizen kleur en gezondheid zien terugwinnen in het besneeuwde duin en de berijpte bosschen. Telkens als ik de wondere werking der winter lucht in de volle natuur zag, dan dacht ik aan U, vaders en moeders en dan wenschte ik, dat ook gij dat wonder zoudt aanschouwen. Ik weet zeker, 'dat het dan uit zou zijn met het de besturen der uitzendings-vereenigingen en artsen en wijkzusters en onderwijzers lastig te maken om vacantie-uitzending. En de school dan? Och kom, we zijn het nu toch wel Ontgroeid om de zwakke stumpers naar school te sturen. Eerst kracht en dan kennis I Dat bevordert het tegenwoordige en het toeko mende welzijn van Uw kindl Egmond aan Zee, Juli 1927. A. C. Bos, OVERVEEN TELEF. 10956 De vooruitgang van het Centraal Genootschap, Het aantal verpleegde en voor verpleging opge geven kinderen is tot begin October reeds even groot als het aantal, dat in 1926 het geheele jaar werd opgenomen. De phenomenale groei der laatste jaren zet zich dus nog onvermindlerd voort. Dit is met de be staande 9 huizen mogelijk, door de toenemende verpleging vanaf 1 October tot en met 31 April, den tijd dat voorheen de huizen gesloten waren. Gesteund door de heilzame resultaten, wordt een hardnekkige propaganda in de afdeeling gevoerd om te komen tot een doorloopende verpleging, het geheele jaar door, in alle tehuizen. Het ideaal der permanente verpleging blijkt dich ter bij, dan voor enkele jaren werd vermoed. Het sociaal-hygiënisch en economische juiste stel sel van doorloopende exploitatie wordt zeer be vorderd door de provincies Noordholland, Limburg, Overijssel en Zeeland, die voor de verpleging van 1 October tot en met 30 April een veel hooger subsidie per verpleegdag geven, dan voor de z.g. zomeruizending. De Haarlemsche Tuberculose-Vereeniging in nood. De opening en in exploitatie-neming van die nieuwe iighallen „iBrederode-duin" loopt gevaar. Het ge bouw en de hallen zijn gereed, maar.... de Ver- eeniging heeft geen geld meer om deze in te richten en te mieubileeren. Hoe dit komt zult U vragen? Toen de Vereeniging het prachtige stuk duinter rein ten geschenke kreeg was er een kapitaal be schikbaar om daarop te bouwen een lighal met nachtverblijf. Tevens was er geld disponibel om daar ook een dagverblijf voor kinderen aan te verbinden, op dezelfde wijze als indertijd „Tha- -iatta" was ingericht. In de Ziekenhuizen zijn echter dikwijls kinderen, die daar langen tijd verblijven zonder veel vooruit te gaan en voor wien de heerlijke bosch- en duinlucht, op „Brederodeduin" in zoo ruime mate te verkrijgen, dringend nood zakelijk is om volledig herstel te vinden. Deze kinderen mogen echter niet op en neer trekken, doch moeten 's nachts op „Brederodeduin" kun nen blijven. Om deze zieke stumpertjes te kunnen helpen moest aan „Brederodeduin" tevens een nachtverblijf voor kinderen worden gesticht. Rekenende op de bekende weldadigheidszin der inwoners va,n. Haarlem en Omstreken heeft het bestuur het gewaagd zoo'n nachtverblijf aan „Bre derodeduin" te verbinden. Door de meerdere bouw kosten is au gevolgd, dat aan de inrichting en meu bileering van het gebouw en de hallen een vrij groot bedrag wordt tekort gekomen. Dringend wordt een beroep gedaan op alle in woners van Haarlem en Omstreken te helpen het werk te voltooien ten bate van de lijdende mensch- heid in Haarlem en Omstreken. Het geldt hier niet alleen een belang van Haarlem's inwoners, doch ook van die uit de andere gemeenten van -het district Haarlem, n.l. Bloemendaal, Heem stede, Benn'ebroek, Velsen, Beverwijk, Zandvoort en de Haarlemmermeer, want voor patiënten uit al deze gemeenten zal plaats zijn op „Brederode duin". Helpt allen naar Uw vermogen mede het grootsche werk te voltooien ten bate van de slachtoffers der tuberculose en de zieke kinderen uit Haarlem en de Omstreken en helpt spoedig. Zendt Uw bijdrage aan den penningmeester onzer Vereeniging, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., p/a Haarl. Bankvereeniging of aan het Consultatiebu reau, Ged. Oudle Gracht 41. OOOOCXXXXXXXXXXXXXHOOOOOOOOOOOQO Schitterende successen van „Sursum". Op het Woensdag gehouden Bandsconcours van den Hol- Ia'ndschen Bond van Ghr. Harmonie- en Fanfarege zelschappen te Maassluis, 'behaalde het Ohr. Fan farecorps Sursum, directeur de heer J. A, Meng, ir> den concertwedstrijd een eersten prijs met 352 punten, zijnde dit het hoogst aantal punten in de sectie fanfare en een eersten prijs in den marsch- wedstrijd met 23 punten. Bravo! Dinsdag werd aangifte bij de politie gedaan, dat van een bouwwerk aan den Hooge Duin en Daal- scheweg hij ,,'t Kopje" een partij timmergereed schap is ontvreemd. sawEEuciicsaEefraajiiaBEggsajuaaaBgsiscassagaeBB» HA AR WERK EN PARFUMERIEËN DORPSSTRAAT 27 - BLOEMENDAAL BIJ HET POSTKANTOOR, TELEFOON 223B0 BBB0H0amBBBBBHBBsnaEB60aegeE»aiiiBiüSGeK!35aEj:?;sao33B?j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 1