Firma J.H.KRÜL Jr. ST0E en a DE HUISVLIJT TH.GROENEVELD m ÏP Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET Dll Huishond- en Industriekleeding HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BINNENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen: 5h!!ï§ï?AAL Telefoonnummer 10960 0VERVEEN - - AERDENHOUT Telefoonnummer 26103 BENTVELD - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 BUITENLAND PLAATSELIJK NIEUWS BL0EMENDAAL 0VERVEEN. AERDENHOUT. HAARLEM. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON 5CMAQCHEL5TRAAT46 HAARLEM, TEL-14461. SCHAAK jij mm P1 ÉtlP Bb van uw antiek porcetein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, broos enz alles onder garantie ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP"- HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Hoewel niet van algemeene bekendheid, is toch reeds sedert eenigen tijd tusschen ons departement van Buitenlandsche Zaken en 'het Belgische de partement overleg gaande, 'betreffende de hervat ting der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Voorbarige berichten meldden reeds, dat de on derhandelingen in October weer opgenomen zou den worden. Men dient echter rekening te houden met het feit, dat Minister Beelaerts over enkele weken naar Genève gaat voor de Volkenbonds vergadering, waar hij Belgiës minister Vandervelde zal ontmoeten. Van dit onderhoud zal voor een groot deel afhangen, of en wanneer de onderhan delingen hervat kunnen worden. Dat zulks echter in de naaste toekomst het geval zal zijn, daarom trent is men in welingelichte kringen vrij optimist. De velschillende voortreffelijke vliegprestaties door Nederlandsche piloten in Nederlandsche vliegtui gen verricht in den laatsten tijd, hebben sterk de aandacht van de heele aëronautische wereld op ons gevestigd. De Fokker-fabrieken hebben talrijke opdrachten ontvangen voor de levering van vlieg tuigen van buitenlanders voor het maken van oceaanvluchten, enz. Een Engelsch vlieger, capt. Mc. Intisch wil de F VII A van de K.L.M. koopen, om over den oceaan te vliegen. De K.L.M. zelf onderhandelt met Fokker over den aankoop van 5 vliegtuigen F 8. Op Schiphol staat een nieuwe 3- motorige Fokker gereed voor den Engelschen kolo nel Minchin, die ook van Engeland naar Amerika wil vliegen. Verder heeft de K.L.M., naar aan leiding van het jongste succes met den tocht naar Indië, aan den minister van Waterstaat voorstel len gedaan, voor het openen van een luchtmail- dienst op Indië met 8 vliegtuigen, waarvan er elke week één in elke richting zou vertrekken. Zoo verovert langzamerhand Nederland de lucht. Al hebben we dan ook niet zoo'n leger van vlieg machines, als vriend Mussolini, dat zij „de zon zullen verduisteren". Het komt aan op de kwali teit, niet op dekwantiteit. Woensdag vertrok de Koninklijke familie van Soestdijk naar Noorwegen. De reis in het Noorden waarbij ook een tocht door de Noorsche Alpen landen gemaakt zal worden zal tot 30 Augustus duren. Bij haar terugkeer neemt H.M. voor eenigen tijd intrek op den Ruigenhoek. Even een felle flits uit het groote-stadsleven. Een opperman uit de Dapperbuurt (Amsterdam) komt Maandagavond hevig bloedend het pólitieposthuis Dapperplein binnenwaggelen. Zijgt in een, wordt verbonden en vervoerd en sterft 's avonds, zonder een woord te hebben kunnen zeggen. Bij onder zoek blijkt, dat met een scheermes de doodelijke wond aan de keel werd toegebracht, Een 16-jarige zoon wordt eerst nog verdacht. Doch later blijkt deze onschuldig te zijn. Een kijkje achter de cou lissen leert: De man dronk zwaar, was een plaag voor zijn vrouw en kinderen. En sloeg de hand aan zich zelf. Natuurlijk weer in een dronken bui. Drank-leed. Een ander schrijnend geval: Een oud-gepension- neerd onderofficier, met 38 jaar dienst en 500. pensioen, komt het water tot de lippen. 63 jaar is hij. Hij kan er niet komen. En maakt daarom een eind aan zijn leven. En laat een briefje achter aan zijn bond, dat deze gebruiken mag, om andere oud-onderofficieren aan te sporen lid van den bond te worden en.om met meer kracht te kunnen protesteeren ter bevoegder plaatse, opdat niet meer van zijn collega's dien zelfden noodstap zullen doen. Pensioen-leed. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Eerst moeten er eenige honderden auto's van den dijk gezeuld zijn, eenige dooden gevallen en tien tallen armen en beenen gebroken zijn, voordat de vroede vaderen besluiten, dat de gevaarlijke Haastrechtschen weg, den „rutschbaan des doods", zooals een der provinciale statenleden van Zuid- Holland hem noemde, verbeterd zal worden, In die zelfde Prov. Staten werd nu een motie-Van Staal ingediend, strekkende tot verbetering van dien gevaarlijken dijk Gouda;Oudewater, en tot behoorlijk toezicht op dat werk. De motie wordt echter.... in de najaarszitting behandeld. Intus- schen zijn gedeputeerden een kijkje gaan nemen. En er schijnt zelfs verbetering in zicht te zijn. De Krimpenerwaard zei herstel van den dijk toe. Eindelijk. Nog een greep uit de ongeluksvaria dezer week. Bij Berlicum (Br.), werd een 29-jarig meisje door een verdwaalde kogel van de schietbaan St. Joris (waar met scherp geschoten werd) gedood. De ongeluksschutter van St. Joris is nog niet gelukkig. De aangehouden varensgezel S,, verdacht van den moord op den heer v. d. Stijl in Juli 1924 in Den Haag, is definitief in het huis van bewaring in gesloten. Neen, dit laatste is geen ongeluksvaria. Maar raar is het toch. Een zekere meneer Willy Lobe, van beroep: reclame-steltlooper, vertrok Zondagmorgen van den Dam te Amsterdam, voor een reis op stelten door Europa. Over 2 jaar is hij terug. Wat js het verst? Engeland. In de Engelsche politieke wereld kraakt het en men houdt rekening met d'e moge lijkheid van een spoedige algemeene verkiezing. Van liberale zijde werd daarom een vischje uit gegooid, om labour te polsen over een eventueel samengaan, ten einde een anti-conservatieve meerderheid te vormen. Labour verklaart van niets te weten, doch de toon van deze ontkenning van een liberaal-labour accoord was zoodanig, dat men een tot standkoming van zulk een over eenkomst niet onmogelijk acht. Labour is met het voornemen bezield, een arbeidersregeering tot stand te brengen, met een onafhankelijke meerder heid in het Lagerhuis. Maar, zou dit niet slagen, dan lijkt het voorstel der liberalen niet uitgesloten. Kenmerkend voor de labour-gezindheid, van een deel der liberalen althans, was wel de felle critiek, door Lloyd George uitgeoefend op den Engelschen afgevaardigde ter vlootconferentie, Bridgeman, waarbij hij zei, dat dit een voorbeeld is van de verkeerde behandeling der Engelsche volksbelan gen door de huidige regeering. Wat de Geneefsche conferentie aangaat, is men niet heel hoopvol ge stemd en sommigen bepleitten zelfs een ontmoeting van Baldwin (die momenteel met den Prins van Wales in Canada is) met president Coolidge. Dat zou volgens hen, de heerschende oneenigheid kunnen oplossen. Frankrijk. De onderhandelingen met Duitschland over een definitief handelsverdragmoeten goed vorderen en men verwacht thans binnenkort de tot standkoming van een accoord. Minister Boka- nowski verkreeg, voor de kamer op recès ging, machtiging eventueel verandering in de bestaande douanen-tarieven te brengen, onder voorbehoud van latere ratificatie door het parlement. Het blijkt thans zeer duidelijk, dat Poincaré de wettelijke stabilisatie van den franc in reserve houdt, voor verkiezingsleus in 1928, waardoor zijn positie aanmerkelijk versterkt zou worden, ver bonden als deze zou zijn, aan de stabilisatie van den franc, waartoe men hem alleen in staat acht. Momenteel ten minste nog. Poincaré heeft dezer dagen openlijk te kennen gegeven, dat er vóór de verkiezingen van 1928 noch tot revalorisatie, noch tot stabilisatie van den franc zou worden overgegaan. Duitschland, Merkwaardige dingen, blijkgevend van merkwaardige opvattingen in zekere Duitsche kringen, werden deze week uit Duitschland ge meld. In de eerste plaats een brief van de Ver- eeniging van aandeelhouders der Rijksbank aan president Schacht, waarin deze verzocht wordt de V.S. de onmogelijkheid duidelijk te maken van de verdere uitvoering van het Dawesplan. Deze merkwaardige aandeelhouders stelden voor: Defi nitieve schrapping van alle oorlogsschulden, als mede de Dawes-verplichtingen tegen 1 Januari 1929, gelijktijdige vermindering van alle directe- belastingen in alle debiteurstaten met 50%, ge lijktijdige verhooging van alle loonen en salarissen in die landen met 25%, alsook in China en Japan, en ten slotte om het jaar 1928 te gebruiken als re paratie-ontwapeningsjaar, Ook moet er nog een plan bestaan (naar verluidt gesteund door de Oostenrijksche geestelijkheid en adel) om Tirol en Salzburg te vereenigen met Beieren, dat ex-kroon- prins Ruprecht op den troon zou zetten. De rest van Oostenrijk zou bij Hongarije komen, onder prins Otto van Habsburg. En deze nieuwe Oosten- rijksch-Hongaarsche staat zou dan weer een deel worden van een Groot-Duitsch rijk, dat een monar chistische federatie zou worden. Diversen. De vlootconferentie, telkens op een dood punt en telkens weer hervat, kan nog niet op resultaten bogen. Nu is nog 'n laatste hoop ge rezen, door een Japansch voorstel, dat een stop zetting van eiken verderen aanbouw beoogt, be halve voor schepen, waarvoor reeds contracten zijn aangegaan of wel, de vaststelling van de huidige Engelsche schepen met 8-inch vuurmonden als maximum, terwijl het de beide andere mogend heden vrij zou staan, voort te bouwen, tot dit maximum. Dat zou de periode tot 1931 overbrug gen, in welk jaar het verdrag van Washington her zien moet worden. President Coolidge moet verklaard hebben, zich in 1928 geen candidaat te zullen stellen voor het presidentschap. Dit heeft groote teleurstelling ge wekt. Men gelooft echter, dat dit besluit niet on herroepelijk zal blijken. In Zuid-China is de Koeling-rivier overstroomd. 7 districten moeten onder water staan, de schade zou bijna 6 millioen beloopen terwijl er 10.000 dooden en honderdduizenden dakloozen zouden zijn. dig uit hun netelige positie verlost, en binnenge bracht bij den manufacfurier Houtgraaf. Gelukkig bleken de verwondingen niet van ernsti- gen aard, zoodat doktershulp niet ingeroepen be hoefde te worden. De heer Cornelisse maakte zich verdienstelijk door waar noodig, een verbandje of pleister te leggen. •Het gezelschap kon daarna de reis vervolgen. Op den Zeeweg had een ongeval ernstige gevol gen. Daar sloeg een auto om door het afloopen van een voorwielband. De inzittenden, 4 dames en 2 kinderen werden al len min of meer ernstig gewonld. Met een andere auto werden ze naar de politie post Zeeweg vervoerd, waar Or. Willems uit Zand- voort de eerste hulp verleende. De chauffeur bekwam geen letsel. De firma J. A. Boskamp Zn., te Overveen blijft steeds trekken en boeien door de smaakvolle en voorname wijze waarop zij die harmonie van Kunst en Industrie propageert, waaraan onze tijd van over gang naar een nieuwe rustige beschaving zoo groote behoefte heeft. Bij een nieuw bezoek aan de zaak, met haar als altijd schitterende etaleeringen voor de ramen, en die inwendig bijna ontruimd was, zooveel was er weggekocht, trof ons het eerst het onlangs aange bracht glasmozaiek, werk van den uitnemenden Haarlemschen glasbrander Bochtman, naar een typisch ontwerp van Piet van Gelder, symbolisee- rend de samengroei van Kunst en Industrie. Het is een mozaiek vnn krachtige schittering en tinte lende nuanceering in rood en groen en crème en veel goud, een zooals er ook in de betimmeringen van de J. P. Coen voorkomen. 'Het stuk is op zich zelf een bezoek aan de zaak Ider firma Boskamp waard. Op de 2de verdieping harer zaak heeft de firma Boskamp in zwart hout en van artistieke maat verhoudingen een groote en een kleinere vitrine laten aanbrengen, waarin geregeld hoogst merk waardige uitstallingen zijn aan te treffen. Daarin zijn nu nog eenigen tijd tentoongesteld Japansche en Chineesche voorwerpen van dagelijksch ge bruik en bijna zonder uitzondering van groote his torische of artistieke waarde; zij zijn als vorige uitstallingen aldaar afkomstig uit Ide met fijnen tact bijeengebrachte verzamelingen van den heer LI. H. Theunisse te Overveen. In de kleine vitrine staan spek-steenen 'beeldjes waaronder twee verrukkelijke Boeddha-beeldjes van meer dan 1-J d.M. hoogte, fijn gesneden en in een kleuren-nuanceering van groote werking. De grootere vitrine herbergt echte Chineesche zijde, wapens, eenige gekleurde teekeningen op rijstpa pier, eetstokjes, papiergeld, munten (zwaardmun- ten, schop- en fleschvormige), een c'hineesch ge beden boekje, een modern visitekaartje, Chinee sche inkt in de origineele verpakking, ivoren snij werk, b.v. een concentrische bal, alles voorzien van practische korte toelichtingen, zooals de heer Theunisse, de man die veel reisde en dus veel weet, die kan geven. De heer Theunisse heeft in een briefje, met aardige japansche teekeningetjes in kleuren ons tot een bezoek uitgenoodigd. Terwijl wij hem een eeresaluut brengen voor het geen hij voor ons allen doet, verklaren wij met de grootste belangstelling zijn keur-collectie te heb ben bezichtigd. Wij raden onze lezers aan de tentoonstelling be paald te bezoeken, Ze is nog tot 15 Augustus a.s. geopend. Zondagmiddag half 5 werd aan de politiepost Zee- 'weg een 5-jarig kind gebracht, dat met haar ouders een uitstapje naar IJmuiden gemaakt had, en daar onder de ouderlijke vleugels uit gekropen was. Ze had een voetreisje langs het strand naar Bloe- mendaal gemaakt, 's Avonds half elf 'kwam de vader de kleine zwerfster afhalen. Zondagmiddag reed een Katwijker-autobus (ze worden langzamerhand berucht!) op den Vogelen- zangscheweg den wielrijder v. d. B. uit Haarlem aan, daar de chauffeur van de bus een verkeerden weg (de Leyweg) in reed. De wielrijder bekwam eenige niet ernstige won den aan zijn beenen en een gebroken rib. Dr. Dippel verleende de eerste hulp, waarna v. d. B, per ziekenauto naar zijn woning is vervoerd. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Tegen een zekere R., die met zijn woonwagen aan de Zonnebloemlaan stond, is proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van gras. Zonder toestem ming van den eigenaar was hij op een stuk weiland aan 't maaien gegaan, om zoo op de goedkoopst mogelijke wijze zijn paard van voedsel te voorzien. Maandag is, vermoedelijk door een Haagsche vrachtauto een paaltje met reflectors, staande op een der vluchtheuvels aan den Viersprong, omver gereden. B. G. V. De oefeningen der B.G.V. zijn gedurende de maand Augustus gestaakt. Voor de dames vangen zij weer aan Donderdag 1 September, voor de heeren 'Woensdag 7 Sept. d.a.v. De athletiekoefeningen blijven echter doorgaan. We verwachten onze leden allen Dinsdagavond op het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan. Donderdagavond omstreeks half zes, sloeg op den Bloemendaalscheweg, ter hoogte van het Postkan toor, een rijtuig om. Het gerij was afkomstig uit Beverwijk. Natuurlijk verwekte het geval groote consternatie, vooral, waar het rijtuig met eenige passagiers „bemand" was. Door ijlings toegeschoten hulp werden allen spoe- Woensdagmiddag reed een meisje per rijwiel van den Tetterodeweg met het overbekende gevolg: stuur en trappers kwijt val. Dr. Westeenburg verbond haar, waarna zij per trein naar haar woonplaats, Amsterdam, is terug gekeerd. Kegelen. Wij maken voorloopig even melding van het van 19 tot 22 Aug. a.s. in het clubgebouw van den Haarlemschen Kegel Bond aan de Tempe lierstraat vanwege dien bond te geven groot natio naal kegelconcours. Wij komen op het uitvoerig programma terug. Rafael Sabatini: Narrenschande. Vert. v, P. Bolkesteinvan Zanten. Uitg, J. Philip Kruse- man, 's-Gravenhage. De middeleeuwen met haar geraffineerde folter- werktuigen, hebben al heel wat schrijvers stof verschaft voor verhalen zóó gruwelijk, dat we er ons met weerzin van afwenden. Ook Sabatini verplaatst ons in dien tijd van schrik beelden. Zijn werk echter lézen we. Het boeit ons zelfs zóó, dat we het boek niet dichtslaan, voor het uit is. En dan vragen we ons af: hoe komt dat? Al dadelijk blijkt het ons, dat Sabatini het wereld gebeuren van bovenaf ziet. Hij staat er niet, als mensch tusschen menschen, midden in, handelend en kijkend, zooals een mensch handelt en kijkt. Hij ziet allps gebeuren, zooals een kenner een tooneelstuk ziet, en bovendien beeldt hij zijn figuur uit, met modern, wetenschappelijken kijk op ka rakter en gemoedsleven, Sabatini ziet, achter het masker van wreedheid van een Ramiro del Orca, de teekenen van een verstoord gemoedsleven. Hij leest op het gelaat kwellende wroeging, die blijft achtervolgen en den geplaagden aanzet tot steeds wreeder daden. Iedere geestelijk onevenwichtige zoekt de oorzaak van zijn innerlijk lijden, en zelfs van zijn slecht heid want er zijn oogenblikken in zijn leven, dat hij zijn slechtheid inziet! steeds bij anderen. Het is de schuld van die anderen, indien hij een schurk is, indien hij zijn rijkdom door afpersing verkreeg. Het zijn de omstandigheden, die hem noodzaken zijn minderen onmenschelijk te behandelen. Een knaapje van twaalf jaar, dat struikelt en valt, wordt door Ramiro in den gloeienden haard ge smakt, en omdat dit kind door die daad het struikelde schuldig is, dat Ramiro onmenschelijk handelt want uit het onderbewuste 'komt tóch onmiddellijk 'de beschuldiging: schurk! daarom moet het brandende kind gestraft worden en boven dien nog met een degen doorboord! Als een sneeuwbal, die voortrolt, groeien zijn gruweldaden aan, tot hij verlost wordt door wat hij het m'eeste vreest: de dood. Hij vreeest de dood, want hij is laf en heel bang, óók voor lichamelijke pijnen. Als hij aan den dood denkt, neeft hij de kracht niet meer zijn overtuiging te dwingen in de oude banen. Dan komt uit het onderbewuste het teruggedrongen besef van slechtheid naar boven en is 'hij Ubermensch-af. Zoo wordt in Sabatini's werk onze aandacht in beslag genomen door elk karakter op zichzelf en zijn er de gruwelen slechts als toelichting. Luigi Pirandello: Ieder zijn beurt. Vert, E, A, KeulsVer schuur. Uit. Em. Querido's Uitg. Maatschappij A'dam. De compositie van dit werk verraadt een spon taan, nu en dan zelfs een beetje wild, zuidelijk temperament. De psychologie ervan getuigt van uiterste gevoeligheid, van ontvankelijkheid voor de fijnste nuanceering van menschelijk gemoeds leven. Wie de eigenlijke hoofdpersoon is, ontdekken we niet terstond. Eerst langzaam aan bemerken we, dat het wilszwakke meisje het lot van velen in handen heeft, juist doordat zij zich mee laat slepen, zoodat ze tenslotte juist door haar karakterloos heid alles en allen 'beheerseht. 'Een merkwaardig psychologisch verschijnsel. Wat zich om deze figuur afspeelt, is één lang plei dooi voor het materialisme. Wat er niet aan mee doet, moet zijn idealen prijsgeven, vergaat. Maar alles is zoo geestig verteld, zoo zonder pretentie, dat al het stuitende aan den lezer voorbijgaat, zonder hem te hinderen. Een der leukste figuren is wel die van don Diego. De verontschuldiging, afdwingende witte domino, waarin 'hij zijn on deugende ziel steekt, telkens wanneer hij wéér, voor de vierde, de vijfde, de zesde maal toch veel beter een jónge vrouw, dan een óude kan trouwen, wanteen jónge kan tenminste nog van zijn rijkdom genieten! Heerlijk smoesje van een, die zich absoluut cocu weet en dit dood leuk ironisch opvat en erover praat! „Vijf vrouwen, weet u! Dus stel u eens voor, wat 'n woud op mijn hoofd!" En dan het fantastische: dan voel ik ze groeien, groeier^ hooger, steeds hooger tot den hemelvertakt en ver- bladerdHet komt mij voor, dat ik door ze te bewegen het zonnestelsel in de war moet brengenEn als hij dood is zal zijn ziel als een eekhoorn „omhoog klimmen langs de sporten van die onmetelijke hoorn tot in het pa radijs en alle klokken zullen gloria luiden Een leuk boek om in de vacantie een loomen mid dag mee te verluieren! Hein Boeken: Verzen, P, N. van Kampen Zn., A'dam. Ik herinner me een avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, dat ik in een heer, die voor me zat, dr. Boeken herkende. 'Het was de avond voor de opvoering van zijn bewerking van L'annonce faite a Marie. Een dame, die hem vergezelde, merkte op: „Hein! Morgen jóu stuk!" Ze zei 't wat luid; ik moést 't hooren. „Hein" antwoordde eerst niet, doch keek strak naar het, op dat moment, gesloten doek, het ge laat overtogen met een glans, die verwachting, vertrouwen, en groote liefde voor zijn onderwerp weerspiegelde. Dié glans is het, die ons al zijn gedichten tegen- étraalt. Hetzij hij de liefde en herinnering van een kind voor zijn moeder bezingt, gelijk in „Moeder", hetzij hij het van teere zielen zoo noode gemiste Licht zoekt, waar hij het maar vinden kan. Waar de zon is schuilgegaan, daar moet het maanlicht troosten. De zwarte maanlooze nacht is Idoodend. „Licht! 's Scheppings-wonder eiken dag gebeurend, 'Nacht wordend dag o hebt ge 't wél verstaan? Zwart was het al verdwenen, is die waan, Geboren 't licht, die donkre wa verscheurend En welk een innigheid en frissche jeugd, straalt niet uit dit: „Nu liefstes blik uit liefst' gestalten ontmoeten, Uit oogen zien en liefst' gezicht verstaan, Zoeken, waarmee gij 't leven moogt verzoeten, Van wie gij mint Laten we, als we moe zijn van het óf deftig intel- lectueele óf 'banale van vele onzer moderne dich ters, teruggaan naar dezen tachtiger Jammer, dat ze dat vervelende enjambeeren, zelfs van strophe naar strophe, niet kunnen laten! Maar we vergeven 't 'hun graag, 't Zit in d'aard van. We ontvingen „Focus" van 25 Juni en 9 Juli. Als altijd houdt de keurige typografische verzor ging ons ervan terug het tijdschrift na lezing weg SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN SPECIALITEIT IN Bekroond Tentoonstelling Haarlem 1££4 nel verguld zilv. medaille,Tentoonstelling Haarlem 1927 Mei (H.E.B.A.) mei zilveren medaille te hergen. Het blijft op ons lektuur-tafeltje liggen en we nemen 't telkens weer eens ter hand. Bij zonder leerzaam is de kritiek op ingezonden foto's, alsook de raadgevingen betreffende het kiezen van een titel. Interessant is ook een artikel over prof. dr. A. Miethe's laatste werk, het fotografeeren van fos sielen, naar aanleiding van een beschrijving hier van in „Die Koralle". Aan illustraties bevatten deze nummers o.a. de bijzonder goedgeslaagde foto's: Schaduwen" van B. Rijkmans Jzn., en twee bloemenmotieven van H. A. van Zanten, behoorend tot werkstukken voor de tentoonstelling „De Fotografie als Wandver siering". Jeanne Veen. Van de firma Thos. Cook Son, Vijgendam 10, Amsterdam, ontvingen wij het aardigste, beknopte boekje over Onze Oost, dat we nog ooit zagen, hl 32 bladzijden, rijk voorzien van vrij onbekende foto's, waaronder enkele opgenomen uit de 'lucht, wordt de geschiedenis, en een reisbeschrijving ge- gegeven, die aantoont, dat er een deskundige aan 't woord is. De aandacht van den reiziger wordt vooral gevestigd op Sumatra; wat Java betreft, wordt ook de noodige aandacht gewijd aan Garoet en Tosari. Ba'i is niet vergeten en wordt in enkele woorden als het meest onbedorven zg.n. heidense!) eiland geschetst. Het boekje is vol nuttige wenken en de beschrijvingen zijn zoo levendig en duidelijk dat de lectuur reeds voorloopig het genot van een Oost-Indische reis verschafte. Het moet heerlijk zijn in Oost-Indië te reizen! Dat de schijver gr°ot en tevens fijn ziet en cultureel ontwikkeld is, moge blijken uit het feit, dat een paar bladzijden alleen over den Boroboedoer handelen en van dit grootschen monument een karakteristiek wordt ge geven in deze woorden; een ingewikkeld samen stel van symbolisme en decoratie, uitgedacht door een volk, dat als de oude Mongolen bouwde ge lijk Titanen, doch het geheel afwerkte als goud smeden. 3É—CWI in# OPGER Oplossingen, bijdragen, Schaakredacteur van 23, BloemendaaL SCHEKTSPKOJ Dr. Niels Höi Wit beslist het s Stand der stukken: Wit: Kh4, Del, Lfl, f3, Zwart: Kgl, Thl, e2, f5 'Dit meesterstukje c den len prijs in een sch „Skakbladet". EINDSP In de partij LaskerS] tournooi te Moskou 2 D Iden 35sten zet van Zw: Er volgde: h4h5? I Het zeldzame geval, da onnauwkeurig behandelt Iegenheid stelt door een maken (hetgeen deze e< Gemakkelijk gewonnen 3 g4Xh5 3 Ook Zwart laat zich de Zooals Spielmann achtei I hij de partij als volgt r Tc4b4!; 38. h5—h6, Kf6, Th2; 40. Kg7, Tg3 Tb3h3; 40. Ke5—d6, c8; 42. Kd6Xc6, Ta5Xa4 Ke5d6 T a4b4f Kd6Xc6 Tb4a4 Kc6bó (E. Bogoljubow, Tourno OPLOSSING PR (B. G. Stand der stukken: Wit: Kfl, Dgl, Te3, Lal Zwart: Kd4, Pb2, f4, g5 1. Dh2 Ke3:2. Df2 mat. fe3: 2. Dh8 mat. Pd3 2. Te4 mat. Pe4 2. Pc2 mat enz. Goede oplossing ontvang H- W. v. DORT, te Haa VIERKAMP TE Nu de Bloemendaalsche 'en vacantie heeft, zulle Klaver, J, Vermeer e: laand Augustus een vi' Pi" een verguld zilveren wedstrijd zal aanvan; 'j hopen enkele der j ibriek te kunnen public |hge beoefening van het je den zomer, juichen v

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2