HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BUITENLAND RAADSVERSLAG PLAATSELIJK NIEUWS van uw antiek porcelain, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden BINNENLAND Zooals fcebiuikelijk, kwam H.M. de Koningin met pnnses Juliana eu Prins Hendrik daags tevoren, vojr naar verjaardag in Den Haag terug. Even 'n hartelijke verwelkoming, menschenmenigte aan het station, gejuich, idrukte. Dan, naar den Ruigen Hoek. Dienzeitden avondüranjeregen in de kianten. De kolommenlange vermeldingen van al de onderscheidingen, waarmee de Landsvrouwe ai wie zich op het gebied van politiek, handel, nijver heid, kunst oi wetenschappen onderscheidde, be loonde. Drie onderscheidingen waren er bij die lange lijst, die boven ailes uitstaken. Ie. Prinses Junana: Grootkruis in de Orde van den Neder- landsciien Leeuw; 2e. Jhr. van Karnebeek, oud- minister van Buitenlandsche Zaken: benoemd tot Minister van Staat. Deze hooge onderscheiding viei ook ten deel aan Jhr. Ruys de Beerenbroek, voor zitter van de Tweede Kamer. Dan, de Koninginnedag zeli. Begunstigd door schit terend zomerweer een milde toegift van den schralen zomer vierde men overal in den lande feest, door concerten, uitvoeringen, zwemdemon- straties, verlichtingen, vuurwerken, carillonbe spelingen, muzikale marschen, enz. Vooral in de hoofdstad heerschte, als alle jaren, een groote ge zellige drukte en de muziek was niet van de lucht. Boven de stad cirkelden herhaaldelijk vlieg tuigen, die strooibiljetten als witte wolkjes, uit wierpen. In het Stadion heerschte de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, welke ver schillende amusante nummers deed uitvoeren, en waar, als hoogtepunt van' vermaak een luchtballon opsteeg. Er is van harte feestgevierd. Als een symptoom van naderende toenadering, ook op politiek gebied, kan de overeenkomst tusschen België en Nederland ter bevordering van de in- tellectueele toenadering tusschen beide landen 'be schouwd worden. Omtrent den tekst van deze overeenkomst is men nu tot overeenstemming ge komen. Daarbij zal inzonderheid de uitwisseling van hoogleeraren mogelijk gemaakt worden. Het verdrag zou voor 3 jaar gesloten worden met mo gelijkheid van stilzwijgende verlenging met 3 jaar. De groote legeroeieningen hebben dit jaar een regelmatig verloop gehad en er werd geen wan klank vernomen. De „slag bij Lunteren" vond bloe deloos plaats en de commandant van het veldleger was tevreden, hetgeen blijkt uit zijn dagorder, waarin: hij o.m. zegt, getroffen te zijn, door de op gewektheid en de toewijding, waarmede algemeen aan de oefeningen werd deelgenomen. De infan terie was zeer vooruitgegaan in de wijze van ge bruik maken van het terrein, waardoor haar waar de en die der weermacht ten zeerste wordt ver hoogd. Te Amsterdam heelt op 5 September een merk waardig jubileum plaats, namelijk het 50-jarig be staan der Droogdok Mij., het schepenhospitaal van Amsterdam. 'Deze groote onderneming, waar thans 1000 man aan werkzaam zijn, dateert van 1877, toen de Stoomvaart Mij. Nederland, die oorspron kelijk haar schepen van Nieuwediep liet afvaren, naar Amsterdam verhuisde en daar de behoefte ontstond aan een drijvend droogdok, ruimte bie dend aan de afmetingen van de schepen dier maat schappij. De Mij. heeft thans 5 droogdokken. Uit het noodlotlijstje der ongelukken, enz. ver melden wij deze week den moord' op een 61-jari- gen rentenier te Capelle aan den IJsel, door een 19-jarig arbeider, die aan* den ouden man nog J 40-schuldig was. Zaterdagmiddag bezocht de onverlaat hem, ,er ontstond twist, tijdens welke hij hem worgde. Heel kalm heeft hij zich daarna laten scheren, nam s avonds deel aan de zanguitvoering van zijn zangvereeniging „Zang veredelt" (bittere ironie!) en sleepte 's avonds laat het lijk uit de woning en wierp het in den IJsel. Engeland. Een ernstige slag voor het Engelsch kabinet vormde het ontslag van Lord Robert Cecil, den bekenden ijveraar voor ontwapening en ar bitrage. Lord Cecil verklaarde zijn wensch om heen te gaan, door te wijzen op de oneenigheid die er heerschte tusschen hem en de meerderheid van het kabinet over de breede lijnen der ontwape- ningspoliti'ek. Hij gelooft, dat algemeene verminde ring en beperking 'der bewapening noodzakelijk zijn voor den wereldvrede en dat daarvan het be staan der Europeesche beschaving afhangt. Op het bereiken van een internationale overeenkomst tot beperking der bewapening moest alle energie der regeering geconcentreerd worden. In Amerika is men van meening, dat Lord Cecil's aftreden de kwestie der ontwapening meer op den voorgrond' zal houden, dan mogelijk zou zijn geweest, wanneer hij lid der Britsche regeering zou zijn gebleven. Steeds duidelijker blijkt, dat Engeland verder af- keerig is van de wijze, waarop Frankrijk het ver drag van Versailles interpreteert en alle daaruit voortvloeiende maatregelen ten opzichte van Duitschland uitbuit voor politiek gewin. Zoo was van Fransche zijde het voorstel gedaan, de bezet ting van het Rijnland te beschouwen als een waar borg tegen een aaneensluiting van 'Oostenrijk en Duitschland. Dit voorstel maakte in Britsche offi- cieele kringen een pijnlijken indruk en de Engelsche regeering moet geenszins het plan. heb ben, nieuwe verplichtingen in dien geest op zich te nemen. Frankrijk. In zake de uittreding van Henry de Jouvenel uit de Fransche Volkenbondsdelegatie, wordt thans gemeld, dat er in de delegatie geen wijziging zal worden gebracht en de heer de Jou venel niet vervangen zal worden. Frankrijk pakt intusschen de communistische relle tjes krachtig aan. Honderden arrestaties werden gedaan, in verband met de jongste schandelijke vernielingen en opstootjes. Een communistisch journalist, die onjuiste telegrammen naar Rusland zond over de beteekenis ider relletjes, werd uit het land gezet en dat zal met alle 'buitenlandsche journalisten gebeuren, die voor revolutie in Frank rijk propaganda maken. Dan was te Parijs de Interparlementaire Unie bij een, een lichaam dat, zooals 'Briand het uitdrukte, tot doel heeft, zonder in botsing te komen met dat van een politiek organisme als de Volkenbond, net werk van dien Bond te vergemakkelijken en aan te vullen met moreelen steun. De Interparle mentaire unie nam een resolutie aan, waarin er op aangedrongen wordt, dat de regeeringen alle te harer beschikking staande middelen ten krach tigste zuilen aanwenden om te 'bewerkstelligen, dat, in geval van een geschil tusschen eenige staten, een beroep zal worden gedaan op arbitrage, ten einde de veiligheid van eiken staat te waarborgen en zoodoende 'de algemeene vermindering der be wapening te vergemakkelijken. Duitschland. Men is in Duitschland gekalmeerd en opgelucht, dat de Rijnlandbezetting dan toch met 10.000 man verminderd zal worden n.l. 8500 Franschen, 900 Engelschen en 500 Belgen). Het wordt als een welkom bewijs van Fransche inschik kelijkheid beschouwd. De Rijksdagcommissie voor han'delsaangelegen- heden keurde met algemeene stemmen tegen die der communisten het Duitsch-Fransche handels verdrag goed. Dus zal dit op 6 September in wer king treden. Diversen. De vijfde Oceaanvlucht werd vol bracht! Broek en Schlee vlogen in 24 uur met hun „Pride of Detroit" van Amerika naar Londen. De andere vier waren: Alcock en Brown in 1919, en in 1927: Lindbergh; Chamberlin en Levine, en Byrd met zijn drie kameraden. Broek en Schlee, die het record voor een reis om de wereld (dat op 28 dagen staat) willen breken en terugbrengen tot 15 dagen, zijn van Londen verder naar München, en vandaar verder Oost waarts, naar Rangoon en Tokio. Argentinië zal waarschijnlijk weer tot den Vol kenbond toetreden. Maandag zal het Argentijnsche parlement het regeeringsvoorstel daartoe behande len, en, naar men aanneemt, goedkeuren. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 1 September 1927, n.m. 2 uur. Aanwezig alle leden (niet de nieuw gekozenen), behalve de heeren De Visser en Mollerus. Voorzitter: de Burgemeester. De agenda luidt: 1. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening 1926. 2. Vaststelling eerste suppletoire begrooting dienst 1927. De heer Luden vraagt en verkrijgt het eerst het woord als lid der Firrantiëele commissie (waarin met hem zitting hebben de heeren Kremer en Schulz) naar aanleiding van het volgend rapport door de accountantsdienst aan de Twentsche Bank de heeren Meijer en Hörchner uitgebracht. Aan 'dit rapport ontleenen wij het volgende: Omtrent de posten: a. Ontvangsten opcenten op de Personeele Be lasting, b Slotuitkeering Gemeentelijke Inkomstenbelas ting 1925/1926, c. Ontvangen restitutie irn verband met de eind afrekening van ide kwade posten der door het •Rijk geïnde Gemeentelijke Inkomstenbelasting, konden geen 'berichten van de desbetreffende Rijks ambtenaren worden overgelegd. Het bevreemdt ons, dat deze ambtenaren 'bovengenoemd, uitbe talingen aan den Gemeente-Ontvanger niet aan Uw College zouden hebben geadviseerd en wij zouden het wenschelijk achten, alsnog bevestiging van de juistheid der bedoelde ontvangposten aan te vra gen. De eenige bron, waaruit wij in de genoemde gevallen de waarschijnlijke juistheid der geboekte ontvangsten konden afleiden, bestond thans in de creditopgaven der Bank voor Nederlamdsche Ge meenten. De controle der ontvangsten gaf ons aanleiding tot de volgende opmerkingen: I. Het totaal bedrag, dat als opbrengst der Ge meentelijke Inkomstenbelasting over 1925/26 aan Uwe gemeente werd afgedragen beliep ƒ735.710.03 Hiervan werd in de gemeenterekening over dienstjaar 1925 verantwoord 591.240. en in rekening over 1926 144.470.03 Op rekening der Gemeentelijke Inkom stenbelasting 1926/27 werd in de maan den Juli 1926 tot en met Februari 1927 aan Uwe gemeente afgedragen een bedrag van 8 X 70.000. 560.000.in de rekening over 1926 werd hiervan verantwoord een be drag van ƒ500.000.— zijnde 2/3 gedeelte der raming voor het belastingjaar 1926/27. Onder de ontvangsten komt derhalve in de rekening voor onder het hoofd „Belasting naar het inkomen" ƒ644.470.03 Daarentegen komt onder de Uitgaven voor wegens uitkeering aan het Rijk van het aandeel Uwer gemeente in de kwade posten wegens inkomstenbelas ting 116.280.— in mindering waarvan dient te worden gebracht dat in ontvangst werd ge boekt wegens restitutie aandeel kwade posten 1926 ad 52.069.25 Saldo kwade posten dus 64.210.75 zoodat netto werd ontvangen 580.259.28 II. Onder volgnummer 119. 'komt als oritvangst in de rekening voor wegens „Teruggaaf door particu lieren der kosten van te hunnen behoeve door ,,de gemeente verrichte werkzaamheden een be- bedlrag van J 63.324.10 en onder volgnummer 151 als uitgaaf wegens: „Door de Gemeente ten behoeve van derden ver dichte werkzaamheden" 'n bedrag van J 57.451.31 Vvij merken hierbij op: te. Dat het ons minder juist voorkomt, dat onder volgnummer 119 onder meer is verantwoord een bedrag van 1.299.dat werd ontvangen van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout als tegemoet koming in toekomstige onderhoudskosten van een door Uwe gemeente van genoemden heer overge nomen weg, welk bedrag naar onze meening beter nala kunnen worden ondergebracht onder volgnum mer 138b: „Bijdrage van particulieren in de onder houdskosten van nieuw aangelegde wegen." 2e. Dat het ons niet mogelijk is, zonder een vol ledig onderzoek der administratie van Publieke Werken, te beoordeelen, of aan particulieren alles werd berekend wat berekend moest worden, zoo dat, wat dit onderdeel der Gemeente-rekening be treft, onze verklaring, dat alle ontvangsten, die Volgens de door ons geraadpleegde bescheiden in de rekening moesten voorkomen, daarin ook wer den verantwoord, slechts de beteekenis heeft, dat door den Gemeente-Ontvanger in ontvangst werd geboekt, wat door den Gemeente-architect als te innen werd opgegeven. 3e. Een inzage van de administratie van Publieke Werken verschafte ons den indruk, dat o.a. de veideeling van uitbetaalde loonen over „Werken voor derden" en anderen volgnummers der Gemeen te-rekening (Onderhoud Wegen e.d.) niet geheel geschiedt overeenkomstig de door de arbeiders verrichte werkzaamheden, en dat dientengevolge ten laste van „Werken voor derden" bedragen wer den geboekt, die ten laste van andere volgnum mers hadden behooren te komen. 4e. Ook ai zou in de administratie van Publieke Weiken een streng onderscheid worden gemaakt tusschen uitgaven voor derden en uitgaven voor rekening der Gemeente, zou tusschen de totaalbe dragen oer volgnummers 119 en 151 niet de ver houding omstaan, welke is aangegeven in de Me morie van Toelichting tot de Begrooting, omdat ontvangsten en uitgaven, op eenzelide werk be trekking hebbende, niet altijd in het zelfde dienst jaar worden verantwoord. Invoering eener commercieele administratie voor Publieke Werken zou hierin verbetering kunnen brengen en tevens leiden tot een juister inzicht in de werkelijke verhouding tusschen den kost prijs der werken voor derden en de daarvoor in rekening gebrachte bedragen. De heer Luden verklaart, dat de Finairtiëele com missie eenparig van oordeel is, dat 'de boekhouding op de punten: werken aangelegd voor particulieren en eigen openbare werken der gemeente in strijd is met een commercieele boekhouding. Een gemeente-begrooting is eigenaardig ingericht. Tengevolge van allerlei administratieve 'bepalin gen kan een gemeente geen „potjes" maken, ten zij taf zon der lijk e bedrijven geldt. Sommigen willen daarom ook van „openbare werken" een „bedrijf' maken; een voordeel zou zijn, dat dan 'de admini stratie cijfers bevatten zou, die met de werkelijk heid kloppen. Thans is dit niet het geval; men kan nu wel vertrouwen stellen in de beide geschik te wethouders, de onkreukbaarheid van den ge- gemeente-architect, de plichtsgetrouwheid der ambtenaren, maar toch is de toestand niet bevre digend. Als de functionarissen eens minder goed waren, zou men tot groote verwarringen kunnen komen. De Fimantiëele commissie wil daarom het volgend jaar een meer gedetailleerde en meer com- merciëele rekening. De heer Hogenbirk zegt, vroeger reeds te hebben gevraagd van Openbare Werken een bedrijf te maken, hij onderschrijft het oordeel van den heer Luden over de ambtenaren, maar de boekhouding geeft geen voldoende licht. De heer Prinsenberg spreekt als lid der Commissie van bijstand afd. Openbare Werken, die de zaken niet van den finantiëelen kant beziet. De heer Luden heeft twee klachten geuit: n.l. lo. dat niet alles op de juiste wijze onder bepaalde hoofden wordt geboekt, 2o. dat niet gemakkelijk een over zicht is te verkrijgen. Zij hebben z.i. dit tot oorzaak dat de gemeente te veel werk voor particulieren verricht. Wet'h. Laan laat alles nog wel goed loo- pen door zijn groote belangstelling, vooral in zake wegenaanleg en bestrating, maar straks moet mis schien alles weer aan de ambtenaren worden over gelaten. Wilde men van Openbare Werken een bedrijf maken, dan) zou dit misschien wel eenig voordeel opleveren, maar spr. betwijfelt of dit zou opwegen tegen bet nadeel: uitbreiding van vast personeel en van werkruimte. De heer Schulz sluit zich geheel bij den 'heer Luden aan. Hij keurt overigens het beleid van wethouder Laan goed; z.i. is, afgezien van eenig finantiëel be lang veel werk van gemeentewege te laten maken, voordeelig met het oog op de betrouwbaarheid van het verrichte werk. Maar een juiste en overzichte lijke administratie is noodig; de gemeente-archi tect, de heer De Jong kent b.v, aan de oude steenen, gehaald uit wegen die geasfalteerd wor den, geen bepaalde waarde toe; hij, spreker, is van oordeel, dat hun waarde moet worden afgetrokken van >de kosten, die de gemeente voor de vernieu wing van zulke wegen besteedde. Is de instelling van een commerciëele boekhouding niet mogelijk zonder 't oprichten van een afzonderlijk bedrijf openbare werken, dan moet dit plaats hebben, want het eerste is zeer noodig. De heer De Waal Malefijt verklaart door wat de heer Lu'den en de accountants (zie 't door ons in hun rapport vet gedrukt gedeelte) mededeelden in strijd met zijne vroegere meening tot de hunne bekeerd te zijn. Weth. Laan komt er tegen op dat over Pubueke werken gesproken wordt als het ware een soort knoeiboeltje onder elkaar; alles gaat zoo goed mogelijk. Als koopman tracht hij zoo veel moge lijk werk voor rekening van derden te krijgen, want met de 100.000 die de gemeente jaarlijks voor de wegen 'beschikbaar stelt kan bij de zgn. werkloozen niet blijvend aan loonend werk helpen, hij verwijt den Burgemeester, dat deze zonder de wethouders daarin te kennen, naar aanleiding van net accountantsrapport de Finantiëele Commissie bij e.kaar heeft geroepen en ex zelf bij is gaan zitten. Voor een bedrijfsboekhoudmg gevoelt hij niets, er moeten dan weer nieuwe vaste ambte naren komen eu een volgend jaar hebben we mis schien niets meer voor hen te doen. Het kattebelle tje (spreker doelt hier blijkbaar op het tweede punt der agenda) is ontstaan, doordat te weinig op werken voor derden, en te veel op 'de begroo- tingsposteu wegen, enz. is geboekt. Willen de heeren eenter toch zoo n boekhouding hebben, dan moeten ze 't maar 'bepalen, hij waarschuwt maar, en vindt tenslotte ails goed. (Gelach). üe voorzitter ontkent de juistheid van het verwijt van den heer Laan. 'De heer Hogenbirk doet uitkomen, dat de heer Laan op onvoldoende wijze de noodzakelijkheid eener meer commerciëele boekhouding bestreden heelt, hij doet nu het voorstel voor genoemde categorién 'een andere boekhouding aan te leggen, welk voorstel door den Raad met p 2 na alge meene stemmen, o.a. stemde Weth. Laan tegen, aangenomen wordt. riet tweede punt der agenda komt nu in behande ling; het komt Hierop neer: de post der Inkomsten: „Teruggaaf door particulieren der kosten van te hunnen behoeve door de gemeente verrichte werkzaamheden", te verhoogen met J 20.000.en de volgende uitgaafposten te verhoogen: wegen en voetpaden met J 15.000.en wandelplaatsen en plantsoenen met 5.000, Verder op de uitgaven voor werkverschaffing aan werkioozen 6000.bij te schrijven en die te vinden door de post onvoorzien met gelijk bedrag le verminderen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, die der heeren ue Roo van Alderwerelt, Prinsenberg, Kooiman en Verdegaal. De Voorzitter heft daarna den hamer op en vraagt, ais wilde hij de vergadering sluiten: Heeft iemand nog iets op te merken? Hierop neèmt de heer De Waal Malefijt het woord en begint een rede, blijkbaar bestemd de aftreden de raadsleden, die niet terugkeeren, een afscheid toe te roepen: „Als oudste raadslid heb ik de eerdoch nauwelijks is hij zoover of de voorzitter, blijkbaar door soortgelijk plan bezield, zegt: „lk wou juist iets zeggen", de heeren praten nu over praten of niet praten, waarna de voor zitter met eenige woorden de scheidende raads leden toespreekt; de heer De Roo van Alderwerelt bedankt namens hen. De voorzitter vraagt of de heer De Waal Malefijt nog iets zeggen wil; deze bedankt voor de eer en de Raad in zijne oude samenstelling gaat uiteen. Le roi est mort, vive le roi. De Nabetrachting plaatsen wij in het vol gende nummer. Red. BL0EMENDAAL. DE KLEVERLAAN. Een tragisch ongeluk. Zal de put gedempt worden, nu het kalf verdronken is?. Dinsdagmiddag is de 13-jarige De B., van Sant poort, die met zijn vriendje en diens vader aan den overweg van de Kleverlaan moest wachten voor de gesloten spoorboomen, na het openen van deze, door een met zand beladen auto overreden, met het vreese'lijke gevolg, dat de jongen ter plaatse overleed. Dat zoo'n ernstig ongeval zoo lanig uitbleef, heeft ons reeds lang verwonderd bij den onhoud'baren toestand, welke aan de Kleverlaan 'heerscht: het is aldaar primitief, levensgevaarlijk en onhoudbaar. Maar, niet waar, B'loemendaal is onschuldig! Een gedeelte der Kleverlaan is thans Haarlem gewor den, terwijl trouwens het onderhoud van dezen drukke verkeersweg, ook wat het Bloemendaalsche gedeelte betreft, bij Haarlem 'berust. Zie zoo, wij zijn er van af! Ja, formeel, maar zijn we ook rooieël gedekt? Moreel tegenover de diep beproef de ouders van den ongelukkigen knaap, en mo reel tegenover de Bloemendaalsche Kleverlaanbe- woners, die in 'Bloemendaal belasting betalen en daarvoor aan een middeleeuwsch bestraten weg wonen? Wat ter wereld houdt een samengaan' van de twee gemeenten tegen om een oplossing te vin den? Moeten er eerst andere slachtoffers vallen voor de heeren „regenten" het eens worden? De Kleverlaan en haar spoorwegovergang schreeuwt om verbeteringl De handen, aan den ploeg heeren, 'het verkeer eischt zulks! Met het tragisch ongeval voor oogen moet het U een eer zijn, tot overeenstemming te komen, en spoedig! Zaterdag hield de politie een zwerver De G. aan, die gesignaleerd stond in het Politieblad. B'j ge brek aan logies (hoe lang nog?) moest De G. „gastvrijheid" door de Haarlemsche politie (voor rekening der Bloemendaalsche) verleend worden tot Maandagmorgen, toen hij door de Veenendaal- sche marechaussée werd afgehaald. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemen daal op Dinsdag 6 September 1927 ten gemeente huize om 2 uur. De agenda luidt: Installatie nieuw gekozen Raadsleden en benoeming wethouders. OVERVEEN. Na de tentoonstellingen over het Napoleontische tijdvak en China en Japan, heeft de organisator daarvan, de heer 'H. H. Theunissen, thans in de vi trines op de bovenzaal bij de firma Boskamp ge- exposeerd een verzameling betrekking hebbende op het Oranjehuis. Wij hadden het genoegen bij ons bezoek aan deze tentoonstelling den heer Theunissen daar aan te treffen. Op aangenaam onderhoudende, en tevens beschei- ..MBJUHMKM" G de Vleeshouwer C? Gierstraat 4-6 Haarlem den wijze lichtte de heer Theunissen ons zijn be doeling dezer exposities toe. Geenszins zeide hij, maak ik er aanspraak op, een volledige expositie te doen bezichtigen. Trouwens, waar werd ooit een volledige tentoonstelling ge houden, of zal er ooit gehouden worden? Ik expo seer trouwens hoofdzakelijk ten dienste der scho lieren, hoewel oudere bezoekers natuurlijk steeds welkom zijn. En dan beoogt mijn streven, den leerlingen de studie over die tijdvakken of landen, waarop de voorwerpen betrekking hebben, te ver aangenamen en dus te vergemakkelijken. Ik tracht hun- weetgierig- of nieuwsgierigheid op te wekken en ze zoo voor historische, natuur-historisc'he of geografische onderwerpen te interesseeren, wat hun ontwikkeling slechts ten goede kan komen! Na deze expositie komt het eerste deel der collectie over Brazilië (Flora en Fauna) daarna zijn andere, nader te ordenen aan de beurt: „de Wereldoorlog", „het tijdvak na de wereldoorlog", „uit den ouden tijd", „fossielen" e.a. Toen 'de heer Theunissen over die der „fossielen" sprak, verklapte hij ons een zeer 'bijzondere merkwaardigheid, 'n première waarop wij t.z.t. nader op terug hopen te komen. Wij zouden er den heer Theunissen geen genoegen mede toen, indien wij iu deze.kolommen uitwijdden over zijn werkzaamheden en particuliere „genoe gens", zooals hij deze betitelde, maar met recht mogen wij er op wijzen, dat Bloemendaal er prat op mag gaan, zoo n hoogstaand man in zijn midden te hebben. Na deze inleiding een overzicht over de „Oranje" tentoonistlling. In 'de vitrines zijn keurig geordend, en voorzien van verklarende op- of bijschriften, penningen, medailles, stempels, zegels geschriften en stam- boomen te bezichtigen, waaronder zeer bijzondere en merkwaardige exemplaren. Bij de penningen o.a. strooipenning, uitgegeven bij de inhuldiging van Koning Willem II. idem, bij de inhuldiging van Koning Wilem III, idem, bij het huwelijk van prins Willem Fre- derik Hendrik met Maria Elizabeth Louise Fre- derika van Pruisen. Carlin van het prinsdom Oranje, Penning, geslagen bij den moord van Willem van Oranje door Balthasar Gerardts. Geschriften, o.a.: Bulletin, uitgegeven na het over lijden van Koning Willem III. de Roos, (1816) waarin verborgen de portretten ■van de Koninklijke familie, Koning en Konin gin, Prins van Oranje en Grootvorstin Anna Paulowna, Stempels, o.a. droogstempel van het borstbeeld van Prins Willem V. Stamboom, o.a. de stadhouders uit het tijdvak van 1659—1733. Zeer zeldzaam is ook een zilveren hoorn met inscriptie 'door Koning Willem III ter gelegenheid van zijn verjaardag aan een zijner jagers geschon ken. Uit dit alles moge blijken, dat een bezoek aan deze deze tentoonstelling de moeite dubbl_ loont, terwijl zijn vooral voor de leerlingen der onderwijs-inrich- tingen aan te bevelen is. De 'heer Theunissen verdient, dat. zijn loffelijk streven in wijderen kring gepropageerd worde, AERDENHOUT. Dinsdagmiddag reed de heer E. met zijn luxe auto in den Aerdenhout, toen hij op den hoek van den Zwarteweg en Zuidlaan, zoo scherp voor een on- oplettenden wielrijder moest uithalen, dat hij tegen een boom op reed. De stuurinrichting werd zóó beschadigd, dat verdeT rijden uitgesloten was, zoo idat de auto moest worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Naar we vernemen, is de heer A. M. Smits, oud brigadier van politie in verband met zijn gezond heidstoestand naar het Diaconessenhuis te Haar lem overgebracht. Vrijdagmorgen had op de Viersprong een aanrij ding plaats, tusschen een Katwijker autobus en een luxe auto. De bus kwam van den Boekeroideweg richting Overveen, en de auto van Zandvoort rich ting Haarlem. De bestuurder van laatstbedoelde voertuig schijnt i.z. het sc'huldvraagstuk niet vrij uit te gaan, wat het politie-onderzoek, dat nog niet geëindigd is, nader uit zal maken. Beide auto's werden beschadigd, terwijl de luxe- car bovendien nog een granieten lichtpaal, staande op den vluchtheuvel omver reed. Nederlaudsche Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand Augustus noteerde deze •instelling 183 bezoekers en 21 aanwinsten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2