Firma J.H. KRUL Jr. DAHLIA'S Uit de Officieele Wereld ÈKLEE.,1 HET HUIS ÏËfi SPIJT Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET TWEE Bet Bloemei BL AU BINNENLAND BUITENLAND CURIOSA A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken INGEZONDEN g de Vleeshouwer c? Gierstraat 4-6 Haarlem overveen bloemendaal No. 36 ZATERDAG NAAD FE Wanneer men de achter ons liggende week zou willen typeeren, zou men kunnen zeggen, dat die in het teeken van handel en nijverheid stond. Bijna geen gebeurtenis van beteekenis vond er plaats, •of handel en industrie waren er bij betrokken, In Utrecht dan werd de 17e Jaaibeurs geopend. Er waren 807 deelnemers tegen 781 vorig jaar. Waar uil, met eenig voorbehoud, kan worden geconclu deerd, dat de activiteit in handel en bedrijf in ons land zich in stijgenden lijn beweegt. De heer Graadt van Roggen, secr.-generaal van de jaarbeurs, gaf dan ook blijk van een blijmoedig optimisme. In Beverwijk ook al een handelsfeest. Daar was het niet minder dan 650 jaar geleden, dat graaf Floris de Vijfde aan Beverwijk het recht tot het houden van een markt gaf. Heel Beverwijk is in feestdos en er is een nijverheids-tentoonstelling samenge steld, die zeer veel belangstelling trekt. Stroomen bezoekers trokken naar deze bloeiende markt plaats in het hartje van Kennemerland, welke men den groententuin van Noord-Holland kan noemen. In Amsterdam ook een feest, n.l. dat van de Am- sterdamsche Droogdok Mij., welke 50 jaar bestond. Op dit feest bleek welk een prettige geest er bij deze groote onderneming heerscht. Verschillende arbeiders brachten hartelijken dank aan den schei denden directeur Fenenga. Een en ander is begrij pelijk, ais men o.a. weet, dat de Mij. een pensioen fonds heeft, waaraan de arbeiders niets betalen het is nu 6 ton groot waaruit de arbeiders, die den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt en minstens 10 jaar bij de Mij. gewerkt hebben 10.per week pensioen wordt betaald. Da" hield het verbond van Chr. Werkgevers te Scheveningen een congres, waar belangrijke zaken betreffende onze handelspolitiek besproken werden. Dr. Nederbragt, chef der afd. economische zaken van „Buitenlandsche zaken", hield een belangwek kend referaat over de beteekenis der Economische Vo.kenbondsconferentie voor de Nederlandsche handelspolitiek. Hij verklaarde, dat Nederland komt te staan voor de groote vraag, of, als niemand luistert naar de mooie woorden van Genève, al thans niemand er naar handelt, Nederland dan zijn tot dusver gevolgde politiek maar niet loslaten en ten economischen oorlog optrekken? Volgens hem stond het probleem nu aldus: le. 'Het bewijs van een meerdere opportuniteit eener andere politiek voor Nederland is nog niet geleverd; 2e. een thans door Nederland uitgevoerde Wending van 't roer zou in de sfeer van Genève iin ongunstigen zin diepen indruk maken. Spreker stond niet sceptisch ten opzichte van Genève: als er op het oogenblik niets gebeurt, is daarmee niet gezegd, dat er later ook niets zal gebeuren. Er moest steeds op hetzelfde aambeeld gehamerd worden. In Arnhem werd de algemeene vergadering gehou den van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", waar de voorzitter Ir. van Dusseldorp op de voor- deelen wees, die een bevoorrechting van het Ne derlandsch fabrikaat bood. Interessant was zijn uiteenzetting, dat gebruik van Nederlandsch fabri kaat o.a. tot vermindering der werkloosheid leidt, uus verlaging der belastingen, doordat er minder steun aan' werkloozen behoeft te worden betaald en doordat van hetgeen werkgevers en werk nemers meer verdienen, gemiddeld 30% in de schatkist komt, als belastingen. En ten slotte, in deze reeks van handels- en in- dustrie-gebeurtelijkheden, was daar de conferentie •van de Wereldpost vereeniging (in zake het lucht- postverkeer) te Den Haag. De post, die een zoo voorname schakel in het heele handels- en be drijfsleven vormtl De congressisten waren de gas ten van Amsterdam's gemeentebestuur en burge meester De Vlugt wees er op, dat door het lucht posttarief de 'band tusschen Amsterdam en tro pisch Nederland zeer zal worden versterkt. Ook za! de post van verschillende handelssteden van Europa, wanneer zij per luchtpostverbinding wordt vervoerd, veelal op gunstiger tijdstip aankomen en daardoor belangrijk vroeger worden verwerkt. Een niet te onderschatten voordeel! Het bericht van eenige Indische bladen, als zou Jhr. de Graeff onmiddellijk ontslag vragen als gou verneur-generaal, wanneer de voorgestelde wijzi ging van de verhoudingen in den Volksraad zou worden verworpen, werd door den gouverneur-ge neraal als beslist onjuist tegengesproken. In verband met de plannen tot leniging van de werkloosheid, wordt thans gemeld, dat een 100-tal Utrechtsche werkloozen naar Zwolle zullen wor den gezonden, om daar te werk te worden gesteld bij de draineeringswerken. Engeland. Te Edinburgh werd het vakvereeni- gingseongres geopend, waar de oproep van Baldwin tot vrede in de industrie ter sprake kwam. De lei ders waren evenwel van meening, dat Baldwin's industrieelen politiek van aanvallen op den loon- standaard en den vrijen arbeid, enz. juist een hin derpaal was. In de aangenomen resolutie werd o.m. gezegd, dat de beste bijdrage tot den industrieelen vrede zou zijnhet aftreden van Baldwin. Meende Baldwin dat hij gelijk had en het ver trouwen van het land' had, dan moest hij den ge wonen weg bewandelen en de kiezers uitdagen. De arbeiders zouden zich bij het resultaat van de verkiezingen neerleggen Uit China komt het bericht, dat met een geleide lijke vermindering der Britsche troepenmacht al daar begonnen wordt. Tegen einde van dit jaar zal de vermindering haar beslag hebben gekregen. Engeland schijnt zich, bij monde van Chamberlain, te verzetten tegen het door Frankrijk waar schijnlijk voorgestelde en gesteunde plan van Pelen voor een non-agressie-pact voor het Oosten. Chamberlain zag geen nut in nieuwe veligheidsdo- cumenten voor landen, die in den Volkenbond ver tegenwoordigd zijn. De veiligheidsgarantie staat reeds vermeld in het Volkenbondsstatuut, terwijl bovendien door de verdragen van Locarno de vei ligheid van Duitschland's Oostelijke en Westelijke grenzen gewaarborgt is. Hij kon dan ook niet be grijpen, waartoe een non-agressie-pact voor Polen moest dienen. Fiankrijk. Een merkwaardige demonstratie van de Fransch-Britsche vriendschap was de overhan diging te Parijs van het Gulden Boek van Frank rijk voor het Britsche Rijk aan minister Chamber lain, waarbij deze laatste de woorden sprak: Ik ben ervan overtuigd, dat de Fransch-BritsoHe vriendschap in weerwil van alle misverstanden zal blijven voortduren en gedurende nog tal vam eeuwen zal bijdragen tot den wereldvrede. In zake de Fransch-Amerikaansche betrekkingen, kan worden opgemerkt, dat binnenkort onderhan delingen geopend zuilen worden voor een Fransch- Amerikaansch handelsverdrag. De mededeelingen, dat Frankrijk met Amerika zou onderhandelen over de uitgifte van een nieuwe leening van 100 mil- lloen, werd in Washington niet met onverdeelde instemming ontvangen. Senator Borah verklaarde, dat het staatsdepartement zich zeker wel twee keer zal bedenken, alvorens toestemming te geven voor het uitgeven van verdere Fransche leenimgen, zoo lang de kwestie der oorlogschulden nog niet ge regeld is, Duitschlanjd. Na de betaling van 55.000.000. mark door de Duitsche spoorwegen verleden week, heeft •Duitschland alle betalingen gedaan, die voor het derde jaar van, het Dawesplan waren vastgesteld. Er valt een aanmerkelijke verbetering ten aanzien van de verhouding met Frankrijk te constateeren. Men heeft met voldoening geconstateerd, dat Bri- and zich op de jongste interparlementaire confe rentie te Parijs zoo'n uitdrukkelijk voorstander van de Locarno-politiek noemde en Locarno van toe passing noemde op alle Duitsche grenzen, dus ook de Oostgrenzen. Ook de bewering, dat door de vermindering der Rijnlandbezetting met 10.000 man, een begin is gemaakt met de ontruiming en de mogelijkheid bestaat van een ontruiming van het Rijnland reeds vóór den daarvoor in het ver drag van Versailles vasfcgestelden termijn, wekte hier groote voldoening. De intrekking van het voorstel tot onderzoek van de franc-tireurskwestie in België, door de Belgi sche regeering, die daarmee haar minister Vander- velde desavoueerde, wordt beschouwd als een be wijs van zwakheid. Genève. De Volkenbond kwam weer bijeen en Guami (Uruguay) werd tot voorzitter benoemd. Bij de algemeene debatten hield minister Beelaerts van Blokland een rede over de ontwapening, die groo- U n bijval verwekte. Hij stelde een resolutie voor, om de bestudeering van de principes van het pro tocol van Genève te hervatten. Het Fokkervliegtuig The Old Glory startte Dinsdag uit Amerika voor een non-stop-vlucht naar Rome. Niettegenstaande President Coolidge verklaarde, zich niet weder candidaat voor het presidentschap te zullen stellen, gelooft men toch, mèt ex-staats secretaris Hughes, dat hij als president herkozen zal worden. In Galicië heeft een ontzettende overstrooming plaats gehad, waardoor 350 plaatsen overstroomd werden. Er moeten honderden dooden en gewonden zijn, terwijl er voor mi'llioenen schade is aange- ridht. mededeeling, ons door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde toegezonden, willen wij eene opwek king toevoegen om heden of morgen de gemeente lijke Concertzaal van Haarlem met een bezoek te vereeren. Wij hebben er een kijkje genomen en niet alleen voor vakkundigen, maar ook voor a'lle liefhebbers van bloemen is deze expositie zeer de moeite waard. De Nederlandsche Dahlia's. Nu velen zich op maken om de speciale Dahlia keuring te Haarlem de dagen van 911 September te bezoeken en daar de vele verscheidenheden, afkomstig uit het eigen vaderland zoowel als uit den vreemde, te bewonderen en te zien op welk 'in hooge trap van ontwikkeling deze populaire bloem staat, lijkt het niet ondienstig iets mede te deelen over de Dahliacultuur van voorheen en thans. Het is misschien bekend, dat de Dahlia pas in het begin van de negentiende eeuw uit 'haar vaderland, Mexico, naar Europa is overgebracht. Omstreeks 1810 werd de Mexicaansche schoone in Nederland ingevoerd en onze voorouders namen onmiddellijk de cultuur ernstig ter hand. De heer C. Arentz te Leiden won in 1813 reeds een dubbele, grootbloe- mige Dahlia en in 1819 kweekte hij reeds 72 zaai lingen. Ook de vroegere 'Haarlemsche firma A. C. van Eeden Co, beoefende de Dahliacultuur met voorliefde, eveneens de heer R. C. Affourtit te Lisse. Tot 1850 vierde de ouderwetsche boerendahlia ook wel grootbloemige gepijpte of Show Dahlia ge noemd, hoogtij, doch in 1851 kwamen de Lilliput- of Pompon Dahlia's, welke snel belangstelling trok ken. In 1872 voerde de heer J. T. v. d. Berg te Jutphaas de Dahlia Juarezi, de voorloopster van al'le Cactus Dahlia's in, terwijl in 1880 de enkel- bloemige Dahlia's veel opgang maakten. Anemoon- bloemige Dahlia's werden omstreeks 1899 opnieuw geposeerd, en in 1900 kwamen de grillige Hals kraag Dahlia's naar voren. In den nieuweren tijd hebben we nog Ster- of Cosmea-Dahlia's, Mignon en Rosetta-Dahlia's gekregen en elk jaar opnieuw- blijkt de onuitputtelijkheid in vormen en kleuren deze bloemplant eigen. Elk jaar opnieuw zit de keuringscommissie met de handen in het haar, om dat zij geen raad weet, nieuwe aanwinsten juist te classificeeren. Dit is alleen mogelijk, doordat de z.g. Dahlia-commissie zich week in week uit bezig houdt met het keuren en groepeeren van Dahlia's en daardoor een scherp inzicht krijgt in de onder linge venschillen. Vroeger, vóórdat de Ned. Dahlia Vereeniging be stond, waren er geen speciale Dahlia-keuringen, was er geen jaarlijksche monstering va® alles wat door des kweekers geduld wordt tot stand ge bracht. Deze speciale keuringen zijn dan ook ge beurtenissen van beteekenis, mede door den steun door de afdeelingen der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuni'bouw en Plantkunde en door de Vaste Keuringscommissie. Aan deze korte maar tooh zeer veel inhoudende. Kijvaaidi^heiösbewijzen (art. 15, le lid 40c der mo tor- en rijwielwet) vrage men aan bij 't Centraal Bu reau voor de afgifte daarvan gesticht door de Ned. Automobielclub en andere vereenigingen. Vrijgesteld zijn zij, die een rijbewijs bezitten van vóór 1 Mei 1924. Het adres van net bureau is: 's-Gravenhage, di recteur de heer J. G. van Turenhout; gestort moet worden j 4.op girorekening no. 124149 's-Gra- veuhage, op de strook van het stortingsformulier te vermelden: naam, voornamen voluit, geboorte plaats, geboortedatum, beroep, adres, provincie, jaar en nummer 'van het rijbewijs, dat men reeds bezit. Het bureau geeft daarop antwoord aangaande lie af- te leggen rijproef. De minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw heeft in een ambtschrijven aan de 'burgemees ters te kennen gegeven, dat de leden der Konink lijke familie geen personeele lasten hebben te be talen, naar het oordeel van zijn college van Fi nanciën ook geen wegenbelasting verschuldigd zijn, en dus deswege ook niet op den openbaren weg mogen worden bemoeilijkt. Een der Haarlemsche bladen maakt daarvan1: Vrij baan voor de Koninklijke Familie. Dat is natuurlijk onzin. Motor- en rijwielwet en -verordeningen blijven voor de auto's der Konink lijke familie gelden als vroeger of er een wegen belasting is of niet. Wij hebben nooit eenige klacht .vernomen, omtrent niet voorzichtig en reglemen tair rijden der Koninklijke familie, integendeel, maar het is dwaasheid en kweekt misverstand, het te doen voorkomen, alsof op den weg de leden der Koninklijke familie in elk opzicht buiten en boven de wet staan. Moeten er op de Kleverlaan eerst meerdere slacht offers vallen, voordat afdoende verbetering volgt? of zal het treurig ongeval, het 13-jarig zoontje vain den heer B. overkomen, voor de verantwoordelijk zijnde autoriteiten reden zijn onverwijld te beslui ten den onhoudbaren toestand (hoe hoog daarvan de kosten ook moge zijn) afdoend te verbeteren. In de hoop, dat dit laatste het geval mag zijn, en er ditmaal meer nota van een gegronde klacht zal worden genomen da® voorheen, teeken ik, met beleefden dank voor de mij verleende plaatsruimte, Hoogachtend, W. L. van Duuren. UIT DE HAARLEMSCHE PERS Er zijn ingezetenen, die wel een Haarlemsche krant lezen maar niet op ons Weekblad geabonneerd zijn! De voigeade heeren die, in één persoon vereenigd op een plaatje in een 'dier 'bladen van Woensdag avond hebben gestaan, behooren niet gelijk de bekende alhier wonende reeder, de heer Warnde- rinig Vinke tot onze lezers. Het zijn de heer G. van Wanderink en de heer Vinko! Andere curiosum. De Voorzitter zegt, dat de heer Marcus steeds de juiste man is geweest, en dat hem daarvoor veel dank verschuldigd is. (Verslag vergadering Kamer van Koophandel iSt.-Bd. 7 Sept.). SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. Opschrift boven een artikel over een nieuwe lek kernij; Corned beef, haché met oeuffs pochhés, (ibidem). Uit hetzelfde nummer blijkt, dat de Balie in Haar lem steeds aangroeit; nu wordt weer een Mr. F. J. D. Theyes als curator genoemd (ibidem). In hetzelfde no. „Uit het politierapport'Kanibalis- me: Een caféhouder op den Burgwal heeft aan gifte gedaan van mishandeling. Hij kreeg in zijn café twee broers, die 'hij weigerde te tappen Dat het iemand tappelings langs 't hoofd loopt, is nog tot daar aan toe, maar dat menschen die bij iemand niet erg getapt zijn, getapt worden, gaat al te ver. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie on- deizoekt of het mogelijk is een geregelden lucht- dienst op Nederlaindsch-Oost-Indië te openen. Het ligt in de bedoeling het geheele traject in 10 dagen af te leggen, terwijl in overweging is om den dienst mede te benutten voor postvervoer. Voor laatstgenoemd vervoer zal een extra recht van bijv. 40 cent per 20 gram verschuldigd zijn. Het is van veel belang te vernemen of van de zijde van handel en nijverheid voor dezen sneldienst belangstelling bestaat. Wij laten de stemmen van Nijverheid en Handel voor zichzelven spreken, maar overtuigd van hunne instemming maken wij ons tot tolk van honderden onzer ingezetenen, particulieren die belangen en verwanten in Ned, Oost-Indië hebben, door te ver klaren, dat in verband met, maar ook los van Han del- en Nijverheid in onze gemeente voor een snel dienst op Indië zoo groote belangstelling bestaat, dat een extra recht van b.v. 40 cent per 20 gram daarbij geen rol speelt. Spoorwegovergang, Rijweg en Voetpad Klev.erlaan Bloemendaalsch gedeelte). In verband met het in de Stads-Editie van 31 Augustus 1.1. voorkomende 'bericht betreffende het doodelijk ongeval aan den spoorwegovergang Klever- laan, waarbij het zoontje van den heer B. de Boer uit Santpoort als slachtoffer is gevallen, verzoekt ondergeteekende beleefd eenige plaatsruimte in Uw geacht 'blad. Op 10 Mei '1.1. is do-or mij in de Stads-Editie ge wezen op den meer dan slechten toestand van de bestrating der rijweg en beharding van het voet pad van 'bovengenoemden weg, de gevraagde ver betering 'bleef echter achterwege. Op 22 Juni d.a.v. is door mij opnieuw in genoemd blad op verbetering 'der weg aangedrongen waar bij ik de verantwoordelijke autoriteiten tevens heb gewezen op den onhoudbaren toestand bij den spoorwegovergang aan de Kleverlaan, tot 'heden bleef evenwel de stanld zoowel van 'den weg als van den spoorwegovergang eenvoudig schandelijk. Het is er niet meer en toch willen we er nu over schrijven. Waarom? Niet uit gebrek aan copie, maar om zijn belangrijkheid. Wie op zijn zomer- Zondagavond' of middagwandeling hier langs komt, zal met bevreemding van ouds het houten witten hek met als opschrift „Huis ter Spijt" mis sen en als hij dan nader komt, dan ziet hij, dat ook het heele grasveld, het heele erf, het heele huis verdwennen is. Alles gelijk gemaakt met den grond en op de plaats der ééne vriendelijke boer derij, zes, zeker zeer keurige burgerwoningen net jes in het gelid. Die herinneren in niets aan het oude landelijke, dat nog betrekkelijk zoo kort, hier heerschte. Toen zag men er nog over het weiland naar Hollandsch 'duinrand. Hier en daar tipte nog even een huls van het dorp Bloemendaal door het groen. Emmerik en Binger trof den aanblik zoo, dat zij er zelfs een keurige schoolprent van lieten drukken. Gelukkig is er een exemplaar van in den stedelijken atlas. Maar ach, wat zal de beschouwer van nu vreemd er van opzien. Als ge nu op de Kleverlaan staat bij de Begraafplaats, ziet ge 'boven •de huizenreeksen van Kleverpark, die laan en Bloe mendaal, 'n beetje groen. Bij genoemde schoolplaat ziet ge den heelen boschrand van Overveen tot Bloemendaal toe van den voet tot den top toe. Daarvoor dan alles weiland, want het Klever- park zou pas 1900 beginnen te komen. Duidelijk komt dan Overbeek aan den Bloemendaalschen- weg uit het donkere hout te voorschijn. Wie deze plaat beschouwt, ziet ook duidelijk het Schoter voetpad, dat velen niet eens meer kennen en waarvan het weggetje langs het huzarenterrein achter de lighal en langs het huis van oud-wet houder Wolff over is. En wat nu zoo jammer is en heusch geen bergen geld zou gekost 'hebben, vooral niet over 6 burger huizen gerekend, die zeker wel 4500 gulden huis huur moeten opbrengen. Dat is, dat men geen en kele herinnering aan de -vriendelijkste boerenhoeve heeft gelatenMen heelt zelfs niet eens „Ter Spijt" in blokletters op den gevel doen aanbrengen, terwijl wij toch op een goéd uitgevoerde gevel steen met het Huis ter Spijt er op, recht hebbent En als we nu de zaak eens historisch gaan beschou wen, zouden we kunnen beginnen met de mede deeling, dat de Vennootschap „de Spaarn'estad" voor een jaar of vijftien de boerderij kocht, maar in '26 was dat al anders. Een Raadstuk van 24 Juni van dat jaar begint aldus: P. de Ruig, alhier, wenscht in koop te ontvangen een gedeelte bouwterrein', gelegen aan de Zuid zijde van de Kleverlaan, ter plaatse van de te sloopen voormalige boerderij „Het Huis ter Spijt" tot we)ke slooping wij zijn gemachtigd bij Uw be sluit van 16 Juni 1916 ter grootte van 840 M2. Dat is toen toegestaan tegen 17 gulden den vier kanten meter en het resultaat is werkelijk goed'. Eer. ander raadsstuk d.d. 2 Juni 1921 zegt: Wij (Burgemeester en Wethouders) hebben 'de eer U (Gemeenteraad) mede te deelen, dat de eigenaar van de kadastrale perceelen sectie A nos. 1582 en 1581 ('Huis ter Spijt), gelegen aan de Kleverlaan alhier, zich 'bereid 'heeft verklaard -deze perceelen aan de gemeente te koop af te staan voor de som van 19000.Dat ging toen ook door. Het is anders alweer 16 jaar geleden, dat de gemeente van de landerijen van 'het Huis ter Spijt voor een kapitaal aan grond kocht. «Toen het Rijk in d'e 80er jaren der vorige eeuw, meer en meer behoefte gevoelde aan ruimte voor de Huzaren, kocht d'e stad 8 bunders tusschen den Alkmaarschen straat weg en het Schotervoetpad en daar verrees op den achtergrond de Cavalleriekazerne, die nu al weer twee jaar dienst doet voor den motor- en autokrijgsdienst. Dat was de eerste maal, dat de stad kocht, maar in 1911 kwam de groote koop. De terreinen bestonden uit 9619 M2. aan de Klever laan (nu Onder Dak) en 7040 M2. aan den Klever parkweg (nu Middelbaar Technisch en Ambachts school) benevens 1068.06 H.A. weiland. Er was toen dus 16659 M2. onmiddellijk verkoopbare grond. De heer Droste, makelaar van de gemeente mijnde af op 50.De geheele koop met inbegrip der kosten kwam voor de stad op 183.986.50. Men weet, dat er nog bouwgrond van in erfpacht wordt gegeven. Tegelijk stelden 'B. en W. (17 Mei 1911) aan den Raad voor 32000.te voteeren tot aankoop van gronden tusschen den Doodweg en de Delft, ter vergrooting van de Algemeene Be graafplaats (nieuw gedeelte Kleverlaan). 75 jaar geleden was Huis ter Spijt nog een flinke boerderij groot 12 H.A. 92 A. en 35 c.A. en 12 en 19 Juli werden de overblijvende gron den, samen 8 H.A. in 64 perceelen als bouwgrond verkocht. Laten we nu een en ander mededeelen uit de oude transport-registers van de vroegere Haarlemsche notarissen, de z.g. protocollen. Protocol van Akendam 16221660. Fol 525. I Aechtgen Jans, weduwe van Jan Cornells Vel- sen, verkoopt aan Nikolaas Evertswijn, brouwer uit 't Springende Paert tot Haarlem een huys, schuyer (schuur) ende caetsbaan mette wooningaert erve ende werve ende de bepotinge ende beplan- tinge, daeropstaende, genoemd het Huys ter Spijt, e.a. staende op den hoeck van de Cleverlaan in den ban van Akendam, belast met acht gulden eeuwige erfpacht 's jaars, en nog 400.rente tegen 5\Vo 's jaers voor 1600 caralusguldens. Telefoon 11617 Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIjNEN GELEVERD, WIEB PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Protocollar 1659—'88. Fol, 280. II. Juffrouw Maria Warmont, wed'uwe en boedel- houdster van wijlen Nikolaas Evertswijn, scheper en vroedschap van Haerlem, verkoopt aan Niko laas Soutman, advokaat van den Hove van Hol land, een neringrijke herberg, het huis ter Spijt, voorzien met bekwame woning, schuur, stalling, wagenhuis, klasbaan, schuiftafel, beplante tuin, voorsien met schoone fruitboomen, groot 111 roe den op den hoeck der Cleverlaan, belendt ten Oosten het voetpad, ten zuiden de stad Haarlem en ten Noorden de Cleverlaan voor 1175 car. guldens. Protocollar 16591688. Fol 560. III. 31 April 1675. Nicolaas Soutman verkoopt bovenstaande herberg aan Jan' Maertsz. Heems- kerek en zijne kinderen voor 630 gulden. Prl. 1699—1724. Fol. 70a. IV. 15 Februari 1704. Grietje Maertens Heems- kerek, dochter van wijlen Maerten Jansz. Heems- kerek, oud negentien jaar, mag voortzetten de tap neering en brouwerij van haar vader, zijnde een zeer goede kostwinning voor haar. Fol. 15v. V. 4 Januari 1705. De voogden van Grietje Maer tens. 'Heemskerck verkoopen aan Dirck Hendricksz. van der Velde een huis en erf, het huis ter Spijt- VI. 11 Januari 1724. Curatoren in den donneerden boedel van Govert Jacobsz. Leuze, verkoopen aan Martinus Jansz. een boeren- ol huismanswoning met stalling, schuur en tuin, samen groot 100 Roeden, genoemd huis ter Spijt voor 430.—. Prl. 1738—'80. Fol 111 vo. VII. 24 Februari 1735. Marijtje van Baardwijk getrouwd met Joost Corn'elis Stip (eerder met Dudui Maertense van Lieshout, die den eigendom van 'het na te noemen huis enz. had verkregen van zijn vad'er Maerten Jansz. Lieshout, verkoopt aan Willem Barnaert een boeren- of huismanswoninj met stalling, scbuur, etc. groot 100 Roeden, ge naamd huis ter Spijt l.o. dem loco. (De erfpacht van 8 gulden is er nog steeds op.) Zoo naderen we den Franschen tijd. Van te voren werden door z.g. leesgezelschappen al vergaderingen gehouden. Zoo kwam men dan ook bijeen aan een herberg aan de Kleverlaan, idie het Huis ter Spijt moet geweest zijn. Allan wist te vertellen, dat het Huis ter Spijl eenmaal een oude ridderhofstede was. Over naamsoorsprong is ook nog al eens gekibbeld. Zon zegt men wel, dat 'het wel eens met spijt of tot spijt is verkocht. Als we de voortdurende prijszak- king zien, is daar wel plaats voor, maar toef- heette de neringrijke herberg reeds 'Huis ter Spijl We 'hopen, dat de gevelsteen nog komt. In hc' gemeentearchief zijn plaatsen en is gelegenheid tot fotografeeren. Gelukkig heeft het 'Bestuur eï aan gedacht de al weer een jaar gemoderniseerde Ter Sp>i''aa11 naar de eenmaal idyllisch gelegen boerenhoeve te noemen. Bij den aanvang zit van de tafel van B terhand als fnd. De Groot. De heer rechterhoek. Aan de hoefijzervi dt tafel van B. en l de volgende orde: (nieuw), Bornwater Cassee (nieuw), Scl Verdegaal, Prinsenb birk, Luden en Laa De Voorzitter heet kondigt aan dat hij afleggen in zijne ha tegenstanders van verklaringen): a. de zgn. zuiverin b. de zgn. eed ('be De eerste luidt al. „lid van den Raad „of indirectelijk, „naam of voorwend „beloofd of gegeve „Ik zweer (beloof) „deze betrekking te „hoegenaamd eenig „nemen zal, directe „Zoo waarlijk help „klaar en beloof De tweede luidt: „Grondwet en aan „de belangen der „mijn vermogen zal als slot: „Zoo machtig ('Dat b'eloo Alle leden staan formulieren voor, dezer in de 'hierbov (of verklaring en (geen godsdienst), ('doopsgezind) legge: anderen de eeden De Voorzitter spre arbeid zal strekken 'Bloemendaal. Hij noodigt de aai stemming ter beno wel, om verwarrinj Het eerst komt aan Er worden 15 worden 1 stem op den heer Laan is de heer Laan. Dc Voorzitter: neei Laan? De heer Laan: Ik trouwen, dat de maar geen gebruik beraden en neem mij evenzeer 't vroeger deed. De Voorzitter: Ik weer hier te gaa® (Vioolijke uitroep De tweede stemmu Wederom worden (Ph AG 4) Toen was George over Londen gespr verteld. Het was uit den weg te George dat gesp weinig gescheeld de opmerking nu Maar er was gee reet weg vóór ze de rol uitki dicht en sloot 1 loos als uit van het hekje komen. Een oogenblik 'kroop ze naar achter het gord Ja, het was ha: cn neuriede eei een- groot voorv hart stil. Het Als bij instinct vanavond moest Maar er was no l)e neuriede lie] Zonder een moi al het huis uit, uitgaan, kwam van het huis, Hallo, zei h: naar toe?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2