AI H. KRUL Jr. Uit naburig Haarlem r-STODMT; TWEEDE BLAD i Bet Bloemendaalsch Weekblad ÏCiRïNG offenhandel NTHRACIET HORGIS EH ZOON lU-VERVER'J, NOi 39 ZATERDAG I OCTOBER 1927 „IJKE STA^D A E II D ALLERLEI "®9®®® TEENVEGERS. t Telefoon 13310. f, i 6 8a zw. arlem. BLOEMENDAAL Telefoon 22012 :evert 4dstoffen tegen con- rijzen en wordt al- ïngelsche-, belgische- 1jnen geleverd, wier (end staan als de dwaarde te bezitten speld; Hartman, Alb. Thijm- tl, een klut; Oosterhof, Alb. ïendaal, een jongensregenjas; alscheweg 20, B loeinen daal, we, Dompvioedsiaaa 3, istingmerk 1927; J. Fortgens, Santpoort, een blauwe klut; nhout, drie sleuteltjes aan een ■eau van politie te Overveen: rozenkrans, een paardetuig indkaart polikliniek ten name en fantasiespeld. G. BonariusNieuwanhiiis,z.; d. C. Metzlar en J. H. Fraissi- T. Clay; W. B. Buma en A. E. van iDet'h en I. L. de Jong. 37 j., overleden te Rahusen, Grenslaan 4, Aerden- Bentveldsweg 4a, Aerdenhout; 20, Bloemen- Lanhhorst, Kennemerweg 14, 2 OCTOBER 1927 IEMENDAAL. EENTE, voormiddag 10 uur, )ijk. ag 1 October, 's avonds 9 uur iekamer. 1ENKOMST in gebouw „Mara- ormiddags 10 uur irdeau, Algem. Seer. N. J. V., KERK, voormiddags 10 uur, ard. J. C. Brussaard. PROTESTANTENBOND in het atgielerweg 4 v.m. 10.30 uur. p, Enschedé. IVERVEEN. ÏENTE (Ramplaan) v.in. 10 uur, 'aassen, Haarlem. •RDENH0UT. HNG" AerdenhoutBentvel"»- aal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u. Em. Pred., Heemstede. ANTP00RT 1EENTE, voormiddags 10 uur, andam. Een der aangelegenheden, welke een ge deelte der ingezetenen van Haarlem op 't oogenblik interesseeren, is er eene, voor het stedenschoon van onzen nabuur, niet zonder beteekenis. Het gaat om het zooge naamde Verwulft of Verwulf, het vier hoekig pleintje, gelegen in het Centrum der stad. De Groote Markt of 't Sand, zoo- als dit plein in de grafelijke middeneeuwen heette, lag vóór de uitbreiding der stad buiten de tegenwoordige Nieuwe Gracht, Oude (nu Gedempte) Oude Gracht en Spaarne, ook topografisch ongeveer in het midden der bebouwing. Ook toen de sin gels weder aangelegd en de vestingwerken die later hun naam zouden geven aan Kampervest, Raemvest, Kinderhuisvest, enz., bleef de Groote Markt zoo ongeveer op de helft gelegen tusschen de meest-zui- delijke, de Groote Houtpoort, en de meest noordelijke, de Nieuwpoort, staande ter plaatse ongeveer waar nu een nieuwp brug wordt gemaakt. Het Verwulft was een overwelfd deel van de Oude Gracht die Spaarne aan Nieuwe Gracht verbond. Daaraan ontstond van zelf een nauwere bebouwing, dan aan de beide zijden der vrij breede en aan beide kanten van een straat voorziene Oude Gracht. Tnen die gracht werd gedempt werd dus als verkeersweg 'het nauwere Verwulft tot een soort vernauwing van het verkeer. Daarvan werd echter nog tot voor enkele jaren weinig hinder ondervonden. Met de uitbreiding van het auto- en tramverkeer dwars door de stad van noord tot zuid en ten deele ook haaks daarop, heeft het Ver wulft voor het verkeer een beteekenis ge kregen, welke alleen met die van de Groo te Markt te vergelijken is; aan oost- en westzijde ingesloten door straten met druk verkeer ook van trams van groote afmeting, gelegen precies in het hart van ier groote winkelstraten: de beide Groote Houtstraten, Koningstraat en Gierstraat, zelf met winkels bezet, eenigszins hooger van peil dan de omgeving en beplant met rijen opgaand hout, die aan beide zijden over de Gedempte Oude Gracht worden voortgezet, is het Verwulft zelf een korten tijd een rustig, misschien het eenige rusti ge stadsplekje van Haarlem geweest, dat tot een intiem stuk stadsschoon kon wor den gemaakt, immers alle innerlijke kwa liteiten daarvoor in zich zelf vereenigde: regelmatigheid van vorm, symmetrische omlijsting, hart van verkeer, zelf niet door onjuiste verkeersopvatting bedorven. Men wees dan ook terecht het Verwulft aan [als plaats voor de wekelijksche bloemen markt. Dit werd anders, toen het gemeen tebestuur, tuk op een tramlijn met breed spoor uit 't hart van de stad naar Over- [veen en later verder (Bloemendaal en/of jZandvoort) aan de tram toestond met groote Wagens hier standplaats te nemen en toen, (ook als een verkeerd paard over de brug is komen er meer) wederom met roorbijzien van alle eischen van stede- schoon, allerlei vreemdgevormde doozen en cylinders van de gemeentebedrijven daar werden neergezet, alsof dit hart der stad ware der stede endeldarm. Onmiddellijk nadat de desbetreffende be sluiten in de uitvoering bewezen tot welk onaesthetisch effect ze leidden, werd of ficieel het vraagstuk der Reorganisatie van het Verwulft geboren en tot de op lossing daarvan heeft de daad van een firma, die zich in korten tijd alhier een Sroote plaats veroverde, nu onlangs bijgedragen. De N.V. Haarlemsche Manufacturenhan- pel van Vroom Dreesman heeft zich voortschrijdende op haar weg van onafge broken uitbreiding in den loop der jaren den eigendom weten te verzekeren van de Heeste perc., gelegen 'binnen de 3lijnen: (l)Groote Houtstraat westzijde van af de ipotheek van den heer Florijn, (2) Ver wulft zuidzijde en (3) Gierstraat tot een indje voorbij de Paardensteeg. Met den 'er-zienden en schranderen blik den groo- en koopman eigen, heeft die firma begre pen in welk een moeilijkheid het gemeen tebestuur, wat het Verwulft betreft, door 'e omstandigheden, speciaal den groei van |tad, bevolking en verkeer, geraakt was en iS beeft om haar eigen belang te zijner 'ld op de meest doeltreffende wijze te ■innen dienen, 't Gem.-bestuur doen weten, pt 't haar wel 'n offer waard zou zijn en D t algemeen verkeersbelang aan 't Ver- fuift wel zou willen dienen, wanneer zij, jjvorens eigen plannen en begrootingen ut te werken voor een nieuw groot gebou wen-complex binnen die drie lijnen, zou "ogen rekenen op het verdwijnen van de aardesteeg, overdracht daarvan aan haar in verder eenige geldelijke tegemoetko- ï"ng; zij verklaarde zich dan bereid van .,en aan Groote Houtstraat, Verwulft en [lerstraat gelegen grond, in zoover haar 'gendom, zooveel aan de gemeente Haar- dn over te dragen als noodig zou zijn om v erwulft te verbreeden in de lijnen van ft reorganisatieplan van den directeur jan Openbare Werken. et denkbeeld alleen, dat in den tegen- '""'digen tijd een bijna 5 Meter breede 'aat die op een der drukste gedeelten de ~77rch ifecfen Groote Houtstraat en Gierstraat verbindt, de eerste ontlast en de laatste verlevendigt, zou verdwijnen en ook de eenigszins ver rassende wijze waarop deze zaak in den Raad en voor het publiek werd gebracht heeft dadelijk vele geesten, niet alleen van onmiddellijk belanghebbenden wakker ge maakt en twee der naamlooze vennoot schappen, die der heeren Haverschmidt Klaje en Droste hebben zich zelfs fluks, maar tevens degelijk, tot den Raad van Haarlem gewend met het verzoek in deze vooral beraden te werk te gaan, daarbij bij wijze van één voorbeeld uit vele mogelijke, een proeve van oplossing der vragen uit verkeers- en uit aesthetisch oogpunt, zelf aan de hand doende. De Haarlemsche bladen hebben aan deze zaak aandacht en teekeningen gewijd, doch tot dusver zijn nog niet gepubliceerd de oor spronkelijke teekeningen van onze plaats- genooten, de architecten Mulder en Van Asdonk, die in opdracht van adressan ten, tot het omschreven doeleinde hebben gediend, van welke teekenin gen de Haarlemsche raadsleden allen een door den heer Terhorst, Korte Zijlstraat te Haarlem in een ommezien vervaardigde blauwdruk ontvingen. In 't bizonder is op de in die bladen ge publiceerde situatie-teekeningen niet uit gekomen de fraaie oplossing op het Ver wulft zelf. De gedachten, welke aan die proeve ten grondslag liggen zijn deze: De hoofdgedachte van deze vluchtige één- dags schetsen is geweest om aan te toonen dat een andere, ja zelfs naar het oordeel van de ontwerpers een betere oplossing, mogelijk is met behoud van de verbinding Groote HoutstraatGierstraat door een ongeveer 4.5 M. breede passage te projec teeren, die een groote aantrekkelijkheid zal vormen voor het publiek. Deze passage is alleen gedacht voor voetgangers, die dan rustig dé étalages aan weerszijden kunnen beschouwen, wat weer ten goede komt aan de daaraan gelegen zaak. Maar tevens is degelijk aandacht geschon ken aan de noodige verkeersverbetering op het Verwulft. De ontwerpers hebben zich gedacht, het gebouw van de Manufac- turenhandel meer in de lijn van 't perceel Jamin te moeten houden en niet nog meer terugliggend zooals in het voorstel van B. en W. is gedaan. Een aanmerkelijke ver breeding van het Verwulft blijft aldus mogelijk door een arcadebouw aan de Verwulftzijde, waaronder een breed trot toir van 3.5 M. Terloops zij opgemerkt, dat bij de voorgestelde roolijn van B. en W. nog een trottoir moet gedacht worden. On getwijfeld zal dit het aanzien van het nieuwe gebouw kunnen verhoogen, als men zich deze galerij voorstelt bij voorkeur in boogvorm met een aardige schaduw werking langs het geheele Verwulft en i daarbij een aardige doorkijk van de zijde Groote Houtstraat door de overdekte pas sage. Dit alles kan zulk een massaal ge bouw een veel aesthetischer aanzien geven en het grove van êen steenblok veredelen en verfijnen. Wij verwijzen voor een ander naar de bijgaande teekeningen. Waar opgeworpen zou kunnen worden dat de zaak op de begane grond in tweeën zou worden gedeeld, meenen de ontwerpersi, dat dit voor een dergelijke zaak met haar groote verscheidenheid van artikelen geen enkel bezwaar, eer een voordeel is. In het midden van het plantsoen hadden de ontwerpers zich gedacht een aardig laag gebouwtje, een combinatie van wachtlo kaal voor trampassagiers, aan weerszijden een bloemen- een krantenkiosk en verder ingangen voor dames en heeren naar de onder dit gebouwtje gelegen toiletten, wat toch zoo langzamerhand voor Haarlem ook geen overbodige weelde is. De tramlijn is natuurlijk gedacht niet op het Verwulft standplaats, alleen halte te hebben; dat de lijn via Ged. Oude Gracht en Spaarne naar de Oostzijde van Haar lem, en misschien verder doorloopen zal, ligt immers in de bedoeling. De firma's, welke ons in staat stelden om van deze teekeningen gebruik te maken, hebben ons op het hart gedrukt, bij de toe lichting te doen uitkomen dat zij op gee nerlei wijze, behalve dan wat betreft de opheffing van den bedoelden verkeersweg, „het beter willen weten dan B. en W. van Haarlem" zij hebben het meest zichtbare en tastbare bewijs willen leveren van hun belangstelling in deze zaak ook uit het oogpunt van het algemeen belang en zij vertrouwen, dat de gemeenteraad, eventu eel volgende college's, aesthetisch belang en verkeersbelang zoodanig zullen weten aaneen te smeden met 't commercieel be lang van den Manufact.handel, dat Haar lem ditmaal op de belangrijkste binnenstad- plek, spoedig werkelijk een schoon gebouw rijker worde, waardoor alle aanliggende straten worden gesierd en ontlast, zondgr dat eenige bestaande openbare weg kome te vervallen. Zij stellen niet als dogma, dat dit nergens moet of mag plaats hebben, maar, uit ervaring bekende zijnde met de nood zakelijkheid van het behoud der straat voor zichzelf en voor anderen, protesteeren zij, (wij moeten zeggen op de meest ac tieve en smaakvolle wijze) tegen een voor nemen, waarvan zij aannemen, dat het Dag. Bestuur de gevolgen niet volledig had overwogen. Eene oplossing als door de protesteerende firma's aan de hand is ge daan zal den Manufacturenhandel niet vreemd aandoen; immers in Nijmegen heeft een manufacturenhandel van gelij ken naam zelf eene passage door haar perceelen aangebracht en zij weet dezelve uitnemend productief te maken. Deze zaak heeft nog meerdere kanten, waarop wij ons voornemen in deze rubriek terug te komen. Voor ditmaal over deze zaak genoeg. TWEEëRLEI MAATSTAF. Degen-en, die klagen, dat in Indië zich arbeidstoe standen voordoen, die den toets eener billijke be oordeeling niet kunnen doorstaan, pleiten en terecht voor invoering van de arbeidsinspectie ook op Java. Maar meer dan eens is erop gewezen, dat die arbeidsinspectie zich dan vooral niet mo-et bepalen tot het alleen inspecteeren van de groote, onder Europeesch beheer staande landbouwonder nemingen, waar, dank zij goede financieele reser ves, voor de arbeiders het noodige wordt gedaan en kan worden gedaan, doch zij vooral zich moet bemoeien met de kleine of groote Inlandsche en Chineesche bedrijven, waar "het in den regel niet in orde is. Pat men van bepaalde zijde met tweeëerlei maat meet, kan blijken uit hetgeen de heer Stokvis, het bekende sociaal-democratisch lid van den volks raad, heeft gezegd. "Hij vindt het tenminste van zelfsprekend, dat ook de Inlandsche werkgever paar behooren zal hebben te zorgen voor zijne werknemers. Maar, men mag van hem vooral niet betzelfde verlangen als van de Europeesche be drijven. Want Inlandsche waarom verzuimt hij te spreken van Chineesche bedrijven, zijn weinig draagkrachtig en ingeschoten op traditioneele ar beidstoestanden en verhoudingen. Bij de Inlandsche bedrijven zijn de werknemers in eigen sfeer en yeel wat hen, wat de verhoudingen betreft, bij de Europeesche 'bedrijven tegenstaat, ondervinden zij bij de eigen Inlandsche bedrijven niet. Maar vooral zoude het zaak zijn met de draagkracht van het Inlandsdh bedrijf rekening te houden en daar mag de arbeidsregeling nooit zóóver ingrijpen, dat men de bedrijfsmogelijkheid op het spel zet. Of hier de woordvoerder niet met de socialistische leer spot is een andere vraag. Voorop sta, dat het dus bij het streven naar verbetering der arbeids verhoudingen niet moet gaan om het verbeteren alleen van de ellendigste arbeidsverhoudingen desnoods met regeeringssteun, maar dat no. 1 is opvijzelen tot of tot over de grenzen van 't redelij kerwijs mogelijke ten bate van de arbeiders in de Europeesche bedrijven. Het is wel merkwaardig van socialistische zijde te hooren waarschuwen, dat men vooral met de draagkracht van den werk gever moet rekening houden. Beroep daarop bij de behandeling van de Arbeidswet en zoovele andere maatregelen in Nederland placht met een massale sneer te worden ontvangen. En als men in Indië ten aanzien van de doorvoering van een bepaalde sociale voorziening bezwaar maakt met 't oog op minder rendabele ondernemingen, moest men steeds hooren, dat bedrijven, die niet in staat zijn vol waardige arbeidsverhoudingen in stand te houden, geen bestaansrecht hebben! Wat zou den werk gever in Europa wel worden geantwoord als hij zich, ter bestrijding van welken maatregel van so cialen aard ook, zou durven beroepen op „traditio neele arbeidstoestanden en verhoudingen". Indien hij ter vergoelijking bijvoorbeeld van toestanden in de huisindustrie, zou willen wijzen op het feit, dat de werknemers er in „eigen sfeer" zijn en zich onder deze arbeidsverhoudingen zoo „seneng" (lekker) gevoelen! PERSONEELSKEUZE. De beslissende factoren, die bij indienstneming van personeel den doorslag geven, zijn: diploma's, getuigschriften en, de „indruk", dien de sollicitant op den werkgever maakt. Toch is door het volgen van deze methode bij personeelskeuze, meermalen gebleken, dat men zich in een sollicitant, niettegenstaande zijn schitteren de „referenties", leelijk vergistte en hem een werk kring toevertrouwde, dien men 'hem later weer ont nemen moest; terwijl zich daarentegen ook dikwijls het geval voordoet, dat iemand, die een twijfel- achtigen indruk maakte, later beter bleek te zijn dan zijn getuigschriften of eerste optreden deed vermoeden. In eenige zeer lezenswaardige artikelen over Per soneelskeuze lazen we, dat toen Amerika zich in den wereldoorlog mengde, een Commissie belast werd om te onderzoeken welke soldaten een be roep kennen; 250.000 man, die allen beweerd had den met een of ander vak vertrouwd te zijn werden onderzocht met het resultaat, dat slechts 6% of 15.000 werkelijk beschikten over de kennis, waar op zij aanspraak maakten; 1/3 wist absoluut niets van het vak, waarin zij 'beweerden bedreven te zijn! Dit bracht een feit aan het licht dat in tijden, waarin zich veel sollicitanten aanbieden, ook voor de industrie van groote beteekenis is. Hoe dik wijls leest men niet bij vacatures dat zich honder den sollicitanten aangemeld hebben, waarna voor den werkgever de moeilijke taak pas begint om de geschikten uit te kiezen. Om dezen werkgever, die bij zooveel sollicitatiebrieven wel eens met de handen in het haar zal zitten, in zijn personeels keuze althans eenigszins te hulp komen, memo- reeren we voor hem, dat Dr. Walter Scott, schrij ver van bovengenoemde artikelen, die op dit ge bied statistieken heeft aangelegd, welke zich over niet minder dan 3 millioen candidaten uitstrekken, tot de conclusie gekomen is, dat er meer intelli gentie vereischt wordt voor een verkooper, dan voor eenfabrikant, en dat men aan meester knechts "hoogere eischen moet stellen dan aan kan toorpersoneel! Doet men dit niet, zoo waarschuwt de auteur, dan berokkent men niet alleen zichzelven als werkgever zeer veel onaangenaamheden, maar bewijst ook den minderbekwamen geen dienst door hem in een werkkring te stellen, die boven zijn krachten gaat en waar hij z'ich niet op zijn plaats, dus niet gelukkig kan voelen, en met allerlei kunst- en vlieg werk zal trachten zich te 'blijven handhaven, tot groote schade der belangen, die 'hij had moeten dienen. Rechter (tot beklaagde, die juist voor de twee honderd acht en dertigste keer veroordeeld is): Heb je nog iets te zeggen? Beklaagde: Jawel, meneer de rechter, dit alleen, dat geen mensch nu eenmaal volmaakt is!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 3