raa Advertei Th. J. D. 1 duits Een c Cacao I i „-Ax iLU Jl TS a Havemhmidt Instituut Rhy BewegintEROk Wij Nederlanders op vaGantiereis in het buitenland VOOR DE HUISVROUW ONZE PLANTENDOKTER Hoe graag helpen kinderen moeder, vooral als het werk betreft, dat eigenlijk alleen door de grooteren gedaan kan worden. Als ze een kop Droste's „Verpleegster" mogen klaar maken wordt hun ijver eens zoo groot, want een kop Droste's Cacao vinden ze altijd even lekker. Droste's Verpleegster Cacao is nimmer afwijkend in kwaliteit en voor jong en oud „altijd welkom'.' Gezond Versterkend Voedzaam SP JULIANALA, DAMES- HEERENCOS' 0 E F ENZAA TE BLOEMEI1 r Wij twijfelen niet. of U behoort tot de gere geld toenemende, trouwe verbruikers van onze bekende chocolade-soorten, zooals Bonbons en Pastilles, maar is het U ook bekend, dat Droste steeds in verpakkingen het nieuwste brengt? Vraagt Uwen winkelier U deze arti kelen te toonen Vleesch en visch- Het is van belang, er bij het koopen van vleesc'h en visch op te letten, of deze eetwaren versch zijn. Vleesch moet frisoh rvan kleur zijn, en elas tisch, d.w.z,, als men er met den vinger indrukt, mag die niet erin blijven zitten. Het vleesch moet snel omhoog komen. Het vleesch moet bovendien frisch ruiken. Om te zien, of het vleesch dat U kocht, van binnen goed is, kunt U er in prikken, waarbij dan uit rauw vleesch roo'd vocht mag komen, uit gaar vleesch bruin vocht en uit half gaar vleesch (muisje), rose vocht. Het zoogenaam de klein vleesch kunt U, om het nog malscher te maken, wel met een lepel kloppen, daardoor wor den de vezels wat losser. Maar als het vleesch be hoorlijk malsch is, is dat feitelijk niet noodig. Om na te gaan of visch versch 'is, drukt men ook met den vinger op het vleesch, om te zien of het vischvleesch goed hard en veerkrachtig is. Verder moeten de kieuwen helder rood zijn; vroeger en thans nog wel een enkele keer maakten som mige vischboeren hun ou'd-bakken visch versch, door de kieuwen met verf rood te maken. Dat is te ontdekken door met een nat lapje over de kieuwen te vegen, waarna de verf afgeeft. De oogen moeten bol en helder staan. En, er mag natuurlijk volstrekt geen benauwd luchtje aan de visch zijn. Huishoudelijke wenken, die veel gerief U schenken. Het zijn vieze plekken, die van teer, of pek, hars, terpentijn, enz. Week de vlekken in zoete olie, ge smolten talk of reuzel. Vervolgens in koud water uitwassc'hen en dan het goed wasschen op de ge wone manier. Wanneer men knoopen aannaait, die nog al veel te lijden zullen hebben (bijv. aan de broeken van uw jongens!) zet dan een stukje van een ouden glacé handschoenen onder de stof en naai zoo de 'knoopen aan. Als er nu aan de knoopen getrokken wordt, zal de stof niet zoo gemakkelijk uitscheuren Sals anders dikwijls wel het geval is. Zijn de ramen heel vuil, neem ze dan eerst af met een vochtige doek en daarna met een doek met brandspiritus. Als U een stukje brood, in een neteldoeksch lapje gebonden, in het water hangt, waarin groenten ge kookt worden, zal er uit die pan geen onaangename lucht opstijgen, die door het heele huis trekt. Als er kleedingstukken zijn, die in de wasch te sterk geblauwd werden, is er 'n eenvoudig middel, om het overtollige blauwsel te verwijderen. Leg het kleedingstuk een kort poosje in water met azijn. Sommige blauwselsoorten echter zijn voor deze behandeling niet gevoelig. Helpt dit dus niet, dan moet het goed in warm water te weken gezet worden' en gewasschen met naptha-zeep in lauw water. Gebakken lever. Hiervoor kan men kalfs-, runder- of varkenslever nemen. De lever snijdt men in plakken (niet te dik!) en verwijdert er de velletjes, bloedvaten, enz. uit. Dan afwasschen en met peper en zout in wrijven. Vervolgens door wat tarwemeel haLen en in heete boter (of vet of reuzel) bruinbakken. Lekker is het, in het vet wat bloem en fijnge sneden ui te fruiten, er wat water bij te doen en dan in deze saus de lever verder gaar te stoven. Men kan ook de jus gewoon met water af maken. Het gaar stoven kan ongeveer een klein half uur duren. In mijn laatste stukje gaf ik een voorstelling hoe een vlindersoort in drie jaar door een parasietvlieg kan worden uitgeroeid. In de natuur gaat het na tuurlijk wel eenigszins anders, maar dan toch op de voorgestelde wijze. Veel sneller nog werken de plantaardige organis men, die in dieren parasiteerend optreden, door hun ongemeen snelle vermenigvuldiging, die zij onder gunstige omstandigheden, maar ook slechts dan vertoonen. Zijn een bepaalde temperatuur en een voldoend vochtige atmosfeer aanwezig, dan kunnen draadzwammen en bacteriën een insecten plaag in zeer jkorten tijd tot staan brengen. In zulk een geval kan de belanghebbende mensch niet beter doen dan de natuur haar beloop te laten. Menigmaal zijn plagen van nonvlinders, processie rups, enz. door slapzucht en polyederziekte tot staan gekomen, maar meestal eerst als zij plaatse lijk op haar ergst waren. Dikwijls heeft de mensch getracht de natuur in dit opzicht aan zijn belangen dienstbaar te maken en eenige malen met succes. Zoo werd een in Califor- nië op sinaasappelen en citroenen levende schild luissoort, die de cultuur ernstig bedreigde, onscha delijk gemaakt door een uit Australië ingevoerd lievenheersbeestje. De moerbeiboomen in Italië, die daar het voedsel leverên voor de gekweekte zijde rupsen, leden erg onder een schildluissoort, waarvan zij werden bevrijd door een sluipwespje. Van jongen datum zijn de p gingen, die in Euro pa, ook in ons land, worden aangewend om de bloedluis op de appels te bevrijden met de hulp van een ander sluipwespje, welk streven succes op levert. Uit den aard behoort er een groote mate van kennis toe om te kunnen beoordeelen, of men de bestrijding van een plantenvijand aan de natuur kan overlaten. Meestal zal het antwoord negatief zijn, zoodat de mensch op andere wijze moet in grijpen. Maar 'hij kan toch zonder bezwaar zich van de voortdurende hulp der natuur verzekeren, n.l. door gebruik te maken van zijn kennis omtrent haar samenleving, die hem in staat stelt de z.g. nuttige dieren te sparen, hun vermenigvuldiging waar mogelijk te bevorderen en aan hun werk geen moeilijkheden in den weg te leggen. Zooals ik hierboven schreef, kan de mensch zich te zijnen behoeve de hulp van de nuttige dieren verzekeren door ze te sparen en hun aantal zoo mogelijk te vermeerderen. Het is niet zonder opzet, dat ik de lezers hierop Stralende Qèzonéh f&srJ het groote kleurige regenscherm, dat de landman aan een bandelier over de schouder draagt. In Do. modossola stappen wij over op de nieuwe Cento. vaUi-lijn, die ons voert 'langs „den weg der hou- derd valleien". Wanneer wij weer op Zwitsenscli gebied komen, zijn wij spoedig in Locamo, het vredesoord, waar nog zoo kort geleden Europa's eerste ministers zich zoowel in de internationale politiek als op het Lago Maggiore vermeiden. Lo. carno valt over het algemeen in den Holiandschen smaak, en wij gevoelen ook, dat wij er gaarne ge. „ziene gasten zijn. Natuurlijk gaan wij hier baden waarbij ook merkwaardig veel dames de rol van de bekende Susanna willen vervullen. De autotocht over de Monte Céneri en de vaart over het meer van Lugano zijn imposant, en vooral ook de nadering van Lugano, een stad van Itali- aansch karakter, vol zonlicht en schoonheid, met een betooverend schoane ligging aan een water vlakte van ongewoon blauwe kleur, die omzoomd is met palmengazons, en waarop schuitjes met vriendelijke paviljoentjes zich wiegelen. Hier is de Zuidelijke sfeer, in een vriendelijk meer met bergen omkranst, werkelijkheid geworden. Er worden hier interessante studies gemaakt, en voor wien de oogen niet in de zak heeft, is het duidelijk dat de schoonheid hier zich niet tot de natuur alléén bepaalt. Want de licht voor indrukken vat- baren, die 's avonds over het meer naar de wijn kelders van Caprino laten brengen Caprino, waar de schuimende Asti zoo uitstekend smaakt en waar het „Santé Lucia" zoo diep ontroerend klinkt schenken diepe aandacht aan die donkere kopjes, met vurige groote ooigen, ringen als oor bellen en een rooden hoofddoek. Het avontuurlijke zit nu eenmaal in den toerist zelfs op een ge- zelschapsreis Door den Gotthard terug. Van Lugano gaat het voor het eerst weer naar het Noorden, met de Gotthard-baan. We passeeren onzen derden grooten tunnel, die door den St. Gott hard. Hoewel een tunnel niet als waschgoed krimpt, •heeft de electrische beweegkracht in de practische toepassing dit resultaat bereikt: de Gotthard-tun- nel is korter geworden. En dan komt het won derlijke reisavontuur van de Gotthard-baan met het kerkje Wassen. Eerst zien we het diep in het dal weggezonken, naarmate de trein in geweldige spiralen naar beneden rent, verschijnt het kerkje steeds hooger, dan rechts en dan weer links tot dat het tenslotte triomfantelijk met ons op gelijke hoogte is gekomen. In Flüelen bereiken wij het Vierwoudsteden- meer, het Eden van de pleizier-reizigers. Wij gaan nu een stevigen wandeltocht ondernemen, langs de beroemde Axenstrasse, die de meest verrassende uitzichten over het meer biedt. Deze bizarre na tuurschoonheid maakt het ons begrijpelijk, hoe de Teil-sage ontstond, die ons in de herinnering wordt gebracht als wij naar de Tell-kapelle afdalen. Wij marcheeren achter een troepje Zwitsers, stoere figuren met zware bepakking op den rug, die hun marsdhtempo door hun liederen aangeven. En wan neer een onzer zegt: „Even uitblazen", dan drin ken wij den landwijn in een eenvoudig herbergje, waar de Zwitsers van nature teruggetrokken en bescheiden, 's avonds hun eigen genoegens beleven, en waar dan hel klaaglied van de klarinet het tegen eenige andere, even misnoegde blaasinstrumenten, moet uithouden. We steken een bouquetje Edel weiss in het knoopsgat, en wanneer we een ade laar langzaam zien rondcirkelen, behoeven we dien ditmaal niet voor een sperwer te houden! In Bruinier- stappen we op een boot en behoeven tijdens den vaartocht slechts telkens het hoofd te wenden om van de steeds afwisselende gezichten aan 'berde zijden van de watervlakte te genieten. Nieuwe bergen komen ons hier in machtige groot heid tegemoet; de Rigi en de PilatUs geven ons overweldigende indrukken. Een bootreis over het Vierwoudstedenmeer blijft altijd een van de aar digste tochtjes die men kan ondernemen; merk waardig blijft altijd het passeeren van twee booten, als de passagiers elkander door het wulven van zakdoeken teekenen van onderlinge hoogachting aanbieden. Huistoe. Cadeautjes. Wij komen nu te Luzem, waar we kuieren langs de promenade met het cosmopolitische publiek. Nu de thuisreis in het zicht is, begint een kleine dwaaltocht langs de winkelramen. O, die cadeau tjes! Hoevele verborgen en teedere overwegingen bepalen hier de keuze! Hoe wordt er onder het vrouwelijke element gebloosd als er op wordt ge zinspeeld, dat de gekochte cadeautjes blijkbaar voor een „hij" bestemd zijn! In den namiddag gaan we met de kabelbaan naar de Gütsch, een fraai terras hoog boven Luzem, waar een strijkje zoete melodiën speelt. De ber gen ronden zidh in mooie lijnen, en in den kleur toon van het landschap komt dat verzadigd purper, met azuur vermengd, dat gaat domineeren in deze landouwen, op dit uur van afscheid, waarin zoo als Dante zegt: in het hart heimwee opstuwt. En hier leggen wij de plechtige belofte in het hart af, dat wij zullen terugkomen naar deze innemende omgeving, waarvan het niet gemakkelijk is, zich los te maken. Het gaat nu gedecideerd huistoe, en ditmaal 1$ Bazel het begin van het einde. Een pakje „Lec- kerli" vormt een der laatste inkoopen, voordat de reiskussentjes weer tot barstens toe worden op geblazen en de kamergymnastiek begint om alle bagage in de daarvoor bestemde netten te persen. Snel gaat nu de terugreis, en opgetogen, volstrekt niet vermoeid komen we als nieuwe wereldburgers in het vaderland terug. In Roosendaal vindt het eerste afscheid plaats waarvan de weemoed tot een minimum herleid wordt door de belofte van een spoedig weerzien. f We zijn weer in Nederland terug, waarde lezers, onze gezellige reis is hiermede ten einde. Maar wanneer U later nog eens in Uw herinnering te' rugroept die schitterende sineeuwalpen, die prach tige meren en bosschen, die heerlijke vaar- en wandeltochten dan zult U weer opnieuw onder den indruk komen van de groote romantiek van het bergland en uitjubelen: tot wederziens! Gliick auf- EINDE. OPGEf vo Uitslagen der op 25 strijden voor de twee A. F. C.—V. V. A. DonarZandvoort HaarlemVelox H. V. C.Zeeburg BloemendaalB. Programma voor a.s. 2 ZeeburgiaHaarle: V. V. A.H. V. C. ZandvoortA, F. B. F. C.Donar. V eloxBloemenda In Amsterdam had plaats tusschen de riv welke door veel aanhs gen wer'd opgemonter< einde stond V.V.A. tr A. F. C. een penalty L onberispelijk benut, de Dergelijk verloop had burgia. Ook hier was spelpeil niet zoo hoog sche derby. Zandvoort kwam zegen Met 30 wonnen de Haarlem bracht er teg recht. Met 21 moest 'derheid hunner gasten Wie gedacht had, dat k olijke zege eenige w< B, F. C. behaald, nu •heeft zich deerlijk vei z.'ch van- een geheel e kunnen de witten met zijn. De voorhoede is ei 't elftal, hoewel ook op volle kracht stoomt, beschikking staande sp zijn, de juiste combina 18 cent per regel, bij langrijke korting. Kleir en Aanbod, Huur en V. en Verkoop, van 1—5 elke regel meer 12 ct., bij vooruitbetaling. B of naast den tekst di GEVESTIGD: Med. Doct.s i OVERVEEN TELEF SPREEKU1 van Si/j—gi/j en va A DAVIDSON, Wilhe Haarlem, geeft GR/ en CON VERS ATI ELE Clubs en Privé. Leidt te Haarlem en Bloeme worden door keurig geverfi gestoomd. - Hi U zich hier reeds overtui TELEFOON 10426 Aanmelding (ook n Tmlhtraa' 33. H rELEF. 10877. - F hor<jt op aanvrat zonde n. P. OH herhaald wijs, want er wordt nog veel gezondigd. Men vergete niet, dat de mensch door zijn cultuur, in den ruimsten zin genomen, den evenwichtstoe stand in de natuur voortdurend ontwricht. Van di rect belang is, dat hij door de opeenhooping van vele planten van ééne soort in boomgaarden, groen tetuinen, graanvelden, enz., die dikwijls door rer doorgevoerde veredeling zijn verzwakt, aan de plantenvijanden buitengewoon gunstige gelegen heden biedt om op te treden. Stond hier nog slechts een min of meer evenredige bescherming der nut tige dieren tegenover, dan deed de mensch nog iets om den verbroken evenwichtstoestand te her stellen. Integendeel heeft hij vele nuttige dieren te vuur en te zwaard vervolgd, waarbij onkunde zijn eenige verontschuldiging is. Als veldmuizen door haar groot aantal schadelijk optreden, dan zouden uilen, torenvolken, enlz. op ruiming kunnen houden, maar de mensch doodde deze nuttige dieren, totdat zij zoozeer in aantal waren verminderd, dat zij votor het in toom houden van het müizenbeir van geen al te groote betee- kenis kunnen zijn. Mollen heeft men uit sommige landerijen geheel laten uitroeien, met het gevolg, dat de daar in den grond levende insecten zoodanige schade konden veroorzaken, dat men mollen kocht en op hetzelfde land uitzette. Bijna ieder kent de lieven'heersbeestjes, maar wie kent hun larven, die nog ivraatzuchtiger zijn, omdat zij voor haar groei zoovele bladluizen behoeven? Hoe dikwijls hoort en leest men niet in dezen tijd nog van rupsen, die eitjes leggen, die men dan aanraadt te vernietigen! In werkelijkheid leggen rupsen geen eieren, maar eerst de vlinders, de kool witjes. Die rupseneitjes zijn de poppen van een sluipwespje, 'dat zijn eitjes legde op de vlindereitjes of de nog heel jonge koolrupsjes. De larfjes van dit sluipwespje leefden in de groeiende koolrups- die hierdoor moest sterven, waarna zij tegen een muur of schutting opkroop, waar de sluipwesp- larfjes uit haar lichaam kropen om daarbuiten te verpoppen. VERVOLG Naar het Zuiden. Vol van het genotene in het Berner Oberland gaan we nu naar het Zuiden met de beroemde Lötsch- ibergbaan. We genieten telkens meesleepend schoone uitzichten; het heerlijke land neemt ons op alsof het ons niet meer wil loslaten. Gansch in de diepte zien we de Blausse, dat aardige minia tuurmeertje; de korenvelden in de dalen lijken als even zoovele lappen op een veelvuldig verstelde pantalon. Het igaat de hoogte in met een vaart, die alleen een electrische locomotief zich op zoo'n helling kan veroorloven. Waarde reisgenooten, even attentie voor dit heerschap, met zn levensdraad vlak boven z'.n metalen boddy; hij staat voor niets, en rustig als een rentenier trekt hij ons over dien wonderbaarlijken ijzeren weg, dit knappe stuk in genieurswerk; trekt hij ons 'door den in het hart van de Alpenwereld; voert hij ons over verheven landschappen, die mooit uit onze heugenis zullen gaan. Te Brig stappen wij over in het kleine treintje, dat ons naar Zermatt voert door breede valleien, die allengs overgaan in enge kloven. Dit sterk bruisende riviertje, dat telkens kreten vain bewondering uit lokt, is 'de Visp. Het is zoo nu en dan een zwaar stuk werk voor ons locomotiefje, welks witte stoomwolken bij wijze van herinnering eenigen tijd blijven hangen langs de bergwanden met hun tal- looze afdruipende watervallen. In Zermatt maken wij gedurende eenige dagen eerst kleine uitstapjes, teneinde ons voor te bereiden op den belangrijksten toc'ht: naar den Gornergrat, waar wij in het Kulmlhotel zullen overnachten. Het is eerst stil in het steil klimmende bergtreintje, maar spoedig komen de uitroepen van verrukking over cte gigantische bergwereld aan beide zijden. Steeds duizelingwekkender wordt de diepte; de forsche wouden van pijnboomen, die zich aan de rotsen vastklemmen, beginnen nu geheel los op te houden, de sneeuwtoppen in onverwelkbare majesteit do mineeren thans. Eindelijk zijn we op het punt waar ,,geen land meer boven is". Het is moeilijk onze verrukking meester te blijven in dien wingerd van bergkammen en ijsplateaux. De zondvloed van vragen, hoe die tachtig sneeuwtopen wel heeten, is heviger dan de sneeuwlawines, die nu en dan werden vernomen. Onze fotografen hebben hier een passenden achtergrond; onize pose tegenover die besneeuwde berggevaarten en gapende afgronden krijgt een vleugje van heroïsme. Den volgenden dag, die ons eerst den prachtigen zonsopgang brengt, besteden wij voor den terug tocht te voet. Wij dalen af met het gevoel van hemelbestormers, langs een pad met gletschers als randversiering, en met een onvolprezen uitzicht over het dal. „Geen al te elastische tred bij het afdalen, waarde lezer, anders bekomt de lange bergwandeling U wellicht minder goed in deze ijle lucht". Op 'den terugtocht worden waarlijk plan nen gesmeed om, niettegenstaande onze late thuis komst, aan den avond nog een verlengstu'kje te zet ten in den vorm van een gezellig samenzijn, waarin de gedachten nog eens zullen gaan over dezen gedenkwaardigen dag. Naar Italië. Wij verlaten nu Zermatt en door den Sitaplon- tunnel bereiken wij Italiaansche grondgebied; wij bemerken dit terstond aan kleinigheden, b.v. aan

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 4