Firma J.H. KRUL Jr. HENNY MULLER PRIMA ANTHRACIET BINNENLAND BUITENLAND Modern Bloemwerk Decoratie's PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. Bij brand een der volgende nummers opbellen: 0VERVEENAAL Te,e,0#nnumm8r 10960 AERDENHOUT Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 OVERVEEN. AERDENHOUT. VOGELENZANG. TOONEEL VICTO RIA-W A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Brandstoffenhandel RUBRIEK VAN DEN ARBEID SF vc mooie gest. ka arts heeft zich gevest OVERVE Bloemend.weg De tweede jaarvergadering van het verbond van Nederlandsche werkgevers was een pleidooi voor verlaging der publieke lasten, die nog steeds te zwaar op den belastingbetaler drukken en waar door o.m. het loonpeil te hoog is, ten opzichte van het buitenland. Klaarblijkelijk bedacht men met verbijstering, dat onze staatsbegrooting, on danks de bezuinigingen nog steeds op een peil staat, dat 3 keer zoo 'hoog is als in 1914 en bij voorbeeld bijna twee keer zoo hoog (voor de gewone uitgaven) als in België. Het gevolg was, zooals dr. Waller, de voorzitter opmerkte, dat Nederland omgeven is, door landen, waarin de productievoorwaarden gunstiger, ten deele zelfs verbazend veel gunstiger zijn. Nederland was een duurte-eiland te midden van landen, waar de pro ductiekosten veel lager zijn. Zonder Indië's buiten gewonen voorspoed, zou men hier te lande reeds vroeger een crisis hebben zien intreden. Opmonterend in dit velband is, dat de schoenin dustrie over het geheel veel vlotter begint te wer ken. Verschillende fabrieken hebben den geheelen zomer door aardig te werken gehad en zelfs beter dan andere jaren. Maar ook over het ge'heel schijnt het weer beter te gaan. Ook in de zoollederfa- brieken van overleder en drijfriemen. Hetgeen op meerdere opleving in de industrie in het algemeen kan wijzen. De goede ontwikkeling van het scheepvaartver keer (ook een teeken van veiheterden handels- omvang) blijkt o.a. uit het feit, dat van de week te Rotterdam het 10.000ste zeeschip binnenkwam. Wel wat later dan verleden jaaT, toen dat op 20 September gebeurde. Maar de tonnage van 1927, van meer dan 15 millioen ton, overtreft die van het vorig jaar. Bat de automobilisten wel eens mopperen over de niet altijd even vlotte manier, waarop het wegen- herstel in ons land plaats vinjdt, is zooal niet redelijk dan toch verklaarbaar, als mem ziet, dat in 2 maanden tijds, van 1 Mei tot 20 Juni, de Wegenbelasting 4.886.798.77 of bijna 5 millioen opbracht. Ons land geniet de eer, een volbloed Fransch roya list lot zijn gasten te tellen, den heer Leon Daudet, den camelot du roi, die op zoo vermakelijke wijze uit de Fransche gevangenis, de Santé bij Parijs ontvluchtte. Hij komt hierlitteraire lezingen houden. Zeer verstandig zal hij geen propagandis tische lezingen ten beste geven, om ons land niet in ongelegenheid te brengen. Desniettemin ont houdt hij zich niet van propaganda in de bladen (die daarvoor open zijn). Zijn partij, de Action. Fran- caise, streeft naar monarchal en regeeringsvorm, met staten-generaal, samengesteld uit vertegen woordigers van de standen uit de provincies en zij wil den hertog van Guise (uit het geslacht Orleans) tot koning kronen. Tot nu toe gaat de Hollamid-Indië vlucht van luite nant Koppen met zijn beide gezellen naar wensc'h. Bij den start, Zaterdagmorgen in de vroegte, werd even een wiel kapot gereden. 'Doch dit veroorzaak te slechts één uur oponthoud. Gaat alles goed, dan zullen de kranige vliegers Indië in een record-tijd bereiken. Krijgt men echter last met de schroeven (deze zijn van houtterwijl ze van metaal moesten zijn, de K.L.M. gebruikt ook niets anders dan metalen schroeven) danMaar laten we hopen, dat het geluk met de stoutmoedigen is. Eindelijk zal de aether in figuurlijken zin dan tot rust komen. In beginsel moet er tusschen den Algemeen en. Nederlandschen Radio-omroep en de Nederlandsche Omroepvereeniging overeenstem ming bereikt zijn omtrent de samensmelting tot één vereeniging. 'Een kleine commissie uit de besturen zal de tot standkoming der nieuwe vereeniging zoo snel mogelijk voorbereiden. Te Amsterdam vieren de ridders van den ratel en de:« bezem feest. De Stadsreiniging, als gemeente dienst (vroeger was deze in particuliere handen) bestond vijftig jaar. En daarom trokken de men- schen van de reiniging, de bestrijders van stof en vuil, door de stad, met al hun attributen, uit ver vlogen tijden en die van heden, met karren en bezemwagens, met praalwagens, waarop symboli sche voorstellingen, enfin, al het materiaal van dezen zeer nuttigen dienst, dat rollen, vegen of loopen kon, van vuilniskar, tot motorlorrie, van „baas" tot rateljongen, liep mee in den stoet. De stadsreiniging heeft heel watstof doen op- Engeland. Men heeft izich in politieke kringen alhier aan allerlei speculaties gewaagd ten aan zien van een eventueel Britsc'h-Spaansch accoord naar aanleiding van het onderhoud, dat Chamber lain en Primo op Majorca (in Palma) hadden. Wel heeft Primo verzekerd, dat er geen enkele entente tot stand kwam. Doch de gissingen zijn er. De 19 vakvereenigingsbesturen, die uit de natio nale arbeiderspartij gezet werden, omdat zij weiger den de communisten te ■royeeren, hebben om een wapenstilstand verzocht, om bij de komende ver kiezingen de leden der Arbeiderspartij eensgezind ter stembus te laten gaan. En zij vroegen de anti-communistische besluiten op te schorten, tot er een referendum over gehouden zou zijn. Een heel verstandige maatregel werd genomen door Canada, dat. besloot een twintigtal Canadeesche artsen naar de kusten van Engeland en de rest Korte Kleverlaan 26, Tel. 22149, Bloemendaal van Europa te zenden, om emigranten naar Canada daar reeds te keuren. Dit zal heel wat ellende, voortvloeiende uit het weigeren van emigranten in Canada bij aankomst aldaar op grond van medisch onderzoek, voorkomen. Ten slotte werd te Londen een bijeenkomst gehou den van industrieelen uit Engeland. België, Neder land, Frankrijk, Duitschland, enz. ter bespreking van de groote industrieele vraagstukken van Euro pa. Deze bijeenkomst zou zeer veel nut hebben opgeleverd. Al was het alleen maar, dat er meer samenwerking door bereikt werd. Frankrijk. De geruchten, als zou Churchill bin nenkort naar Parijs komen, voor de regeling van het nog steeds niet definitief afgehandelde vraag stuk der Fransche schulden aan Engeland, werd tegengesproken. De zaak is, dat de fundeeringsover- eenkomst met Amerika en Engeland nog steeds niet geratificeerd is. Wel zijn op de overeenge komen wijze betalingen gedaan. Nog slechts enkele weken geleden werd 3 millioen betaald. In Maart vervalt een nieuwe termijn. Wat echter in 1928 verder betaald moet worden, staat nog niet vast. Vandaar, dat men besprekingen verwachtte. Ook 't gerucht, dat de Fransche gezant te Moskou weer op terugroeping van Rakowski, den sovjet gezant zou hebben aangedrongen, wordt gedemen teerd. De zaak blijft dus, zooals zij was, d.w.z. in den doofpot. Bij de Fransche oorlogsmarine vond ernstige muite rij plaats en wel op den kruiser Ernest Renan, waar 54 matrozen tegen het voedsel manifesteer den en dienst weigerden. Alle 54 oproerlingen werden gearresteerd'. Duitschland. In Duitschland stond alles in het teeken van de jaardagviering van president Hin denburg, die 80 jaar werd. Ter gelegenheid hier van werd aan eenige duizenden gevangenen gratie verleend. De namen werden niet gepubliceerd, het geen de linksche bladen aanleiding geeft te zeg gen, dat het grootste deel der begenadigde politieke misdadigers mannen van rechts zijn. Nader blijkt echter, dat deze opvatting onjuist is en 9/10 der begenadigden tot links behooren. Opmerkelijk was, dat de Locamo-mogendheden zich hebben onthouden van het zenden van ge lukstelegrammen aan von Hindenburg. Wel werd een gezamenlijk adres door den doyen van het diplomatieke corps overhandigd, doch velen zon den aparte gelukwenschen. De Locamomogend- heden niet. Men zoekt de oorzaak hiervoor in van Hindenburg's rede van Tannenberg. Diversen, In Spanje werd een samenzwering (be nevens ruim honderd bommen en 200 samen zweerders) ontdekt, om op 10 October de regeering omver te werpen, op den dag dat de Nationale ver gadering bijeenkomt. Hoewel men den toestand meester schijnt te zijn en de politie verklaart, dat er geen reden tot ongerustheid is, schijnt er toch in politieke kringen iets te broeien. In Mexico kwamen twee generaals, Gomez en Serrano, in opstand. Beide zijn candidaten voor het presidentschap. Calles verklaart evenwel den toestand volkomen meester te zijn en de schuldi gen binnen 48 uur te zullen straffen. Volgens an dere berichten moeten de oproerige generaals-can- didaten met hun militaire volgelingen reeds ge vangen genomen en geëxecuteerd zijn. Herfsttento onstelling in Thijsse's Hof. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zal in het ge bouwtje van Thijsse's Hof, het voormalige Panne- koek en'huis je aan de Mollaan alhier, een kleine tentoonstelling worden gehouden van paddestoelen, vruchten en andere voortbrengselen va nde matuur die de herfst oplevert. Mejuffr. Cath. Cool, conser vatrice aan het Rijks Herbarium, zal meehelpen met de inrichting en de determinatie's. De tentoonstelling is vrij te bezichtigen voor leden van Thijsse's Hof en van de Ned. Natuurhistori sche Vereeniging, voor andere belangstellenden tegen lage entree. Een mooie gelegenheid om ook weer eens Thijsse's Hof te bezoeken, dat steeds meer een waardig natuurpark wordt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Afdeeling BloemendaalSantpoort. Woensdag 12 October opent A. M. Gerhard, lid van Gedep. Staten van Noordholland de winter- bijeenkomsten van bovengenoemde vereeniging met het onderwerp: Socialisme en Religie. Op 29 October zal Ds. A», van der Heide de reli gieus-socialistische levensbeschouwing uiteenzetten met het onderwerpt „Plaats en taak van het Religieus Socialisme in de arbeidsbewegiag." '(Muziekale medewerking). De lezingen word'en gehouden in Hotel „Velseremd" tegenover de Ruine van Brederode. Aanvang 8 uur precies. Geeft U op als lid van het Instituut, minimum contributie 1.20 per jaar. Secr. Mej. Joh. v. d. Hoogen, Prov. Ziekenhuis, Santpoort. Het bestuur is niet ongeneigd bij genoeg belang stelling een cursus in Esperanto te openen. Kosten voor een halfjaarlijksche leergang met mondelinge toelichting circa 3. 15 November spreekt Kees Meijer over „Simon de nienschen'haterv;yry Shakespaere (viool en piano). 29 November aal J. Drijver, uit Santpoort spreken over Het vogelleven in de Natuur (met lichtbeel den), 13 December zal Dr. W. f. van Veldhuizen spreken over Maatschappelijke zorg ten behoeve van Ve nerische Ziekten. 10 Januari spreekt Carry van Bruggen over Joodsch leven in de Letterkunde. 24 Januari, 14 en 28 Februari zal Piet Voogd een lezing houden over Ferdinand Lasalle. Februari of begin Maart Potemkimfilm. 13 en 27 Maart Mr. Hein Willemse over Opvoeding in en door J eugdbeweging. April, Mevr. Roland Holstv. d. Schalk, onder werp wordt nader bekend gemaakt. Donderdagmiddag zal de heer Koebrugge zijn ver bouwde en gerestaureerde winkel aan den Bloe- mendaalschewelg heropenen. De winkelstand is een mooie zaak rijker gewor den. Zoowel in- als uitwendig heeft het pand een groote verandering ondergaan, welke tevens een groote verbetering is. De gevel is een sieraad voor de omgeving. De gebogen ramen, de voorname entree, alles in teak-houten betimmering, de af werking met glas in lood, het is alles een lust voor de oogen. De winkel zelf is belangrijk vergroot. Ook hier zijn geen kosten gespaard, om het geheel up to date te maken. Centrale verwarming, graniet vloeren, keurige be tegeling, schitterende verlichting, en een keur van bloemen en artikelen, welke straks de ruimte zul len vullen, het zijn alle bewijzen, dat de heer Koe- brugge de waarheid inziet van het oud-hollandsche spreekwoord: de cost gaat voor de baet uit. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het succes, dat de heer Koebrugge en zijn oude zaak had, zal in de nieuwe zaak niet alleen voortgezet, maar zeker verhoogd worden. Na een kortstondige ziekte overleed op 78-jarige leeftijd de heer Peter Furhmann. De heer Fuhrmann, die vroeger zijn zaken in Ant werpen dreef, iwerd door den oorlog genoodzaakt, die plaats te verlaten. Zijn kantoren werden toen overgeplaatst naar Amsterdam, terwijl hij zich te Bloemendaal vestigde op de villa Dennenoord aan den Koninginneduinweg. Hij liet zich naturaliseeren, waardoor hij gebo ren Duitscher Nederlander werd. De heer Fuhrmann was een zeer geziene persoon lijkheid niet alleen in de Amsterdamsche zaken wereld, maar ook, in kleineren kring, bij de Bloe mendalers. De eenvoud zelf, beoefende hij op uitgebreide wijze de philantropie, en er zijm weinigen, die tever- geefsch om steun of hulp bij hem aanklopten. A.s. Maandag zal de crematie van het stoffelijk overschot te Westerveld plaats vinden. Onze plaatsgenoot, de heer W, D. van Oldenlborgh, slaagde 1 October j.l. te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde. Maandagmogen omstreeks 12 uur werd de fruit- wagen vani den heer J. G. v. K. en bestuurd door een zoon van den eigenaar, G. P. A. v. K., op den hoek van de Hoplaan en Sparrenlaan aangereden door een melkwagen van de Sierkan waarvan het paard op onverklaarbare iwijze op hol was ge slagen. De fruitkar sloeg om en het kostelijke (en kost bare) ooft rolde over den weg. De schade wordt in der minne geschikt. Dinsdagmorgen is aangifte gedaan, dat ten nadeele van zekere den O., uit een hok, staande hij zijn woning aan den Zanévoorterweg een fiets gestolen is. De politie doet onderzoek. Dinsdag en Woensdag heeft de politie een aantal knapen, aangehouden, die in het bezit waren van fruit, afkomstig uit de tuinen van inwoners. Het fruit werd teruggegeven, de jongens kregen een reprimande, terwijl de ouders in kennis wer den gesteld van de euveldaden. In ons vorig nummer maakten we melding van een diefstal van 10 zakken bloembollen ten nadeele van den heer A. te 'Hillegom van zijn bollengron- den in de Zilk. Dank zij het kranige werk van onzen rechercheur Togtema, en ten spijt vam het weinig tactisch op treden der Haarlemsche politie, is de dader, j. v. d. V. gesnapt. Hij had de bloembollen deels verstopt in een door hem gehuurd terrein te Heemstede, deels op dat terrein opgeslagen. J. v. d. V. legde een volledige bekentenis af, na te zijn geconfronteerd met iemand, die hem aan de Lefdschevaart had gezien, en die zich na den desbetreffenden oproep in 'de bladen bij den Commissaris van Politie had aangemeld. De dader is in verzekerde 'bewaring gesteld. Wij wijzen er nog eens in deze rubriek op, dat mor gen, Zondagmiddag 9 October te 2 uur het gezel schap Jeugd Amusement een kindervoorstelling geven zal in den Stadsschouwburg te Haarlem. Op gevoerd zal worden de klucht in 3 bedrijven „Pietje Bell" voor bet tooneel bewerkt naar het bekende boek van Chris van Abcoude. In den Stadsschouwburg te Haarlem heeft Maandag 10 October a.s. weer een voorstelling plaats van der Blauwe Vogel. Directeur: J. Jushny, Cornelis Veth schrijft im „De Telegraaf": Voor de vierde maal is „Der Blauwe' Vogel" in Den Haag, En wel een heel nieuw programma. Wij waren natuurlijk „neugrig" (N.B.), zooals de altijd Bij geregeld gebruik OBERIAHNSTEIN vermakelijke heer Jushny zegt. En toch greep het ons ook weer aan het hart, geen van de goede he kenden onder 'de nummers tvan verleden jaar te zuli'en weerzien. Zoo bleek er dan ook een verzoek ingekomen, om het onweerstaanbaar komisch dub- helkwartet nog eens te geven, waaraan werd vol daan. En weer zagen wij dien heerlijk schutterigen dirigent voor ons met zijn 'kreukelige panfcjesjas en zijn half bedeesden, half behaagzieken oogopslag; den onverstoorbaar gewichtigen professor, den on- bedwingbaren advocaat met zijn grooten mond, den apotheker en hoorden hun geestige vocale £an- tasiën. Hoe treffend typeeren deze Russen! Waar om is die apotheker onmisbaar? Wij zouden het niet kunnen zeggen en toch is het zoo. Zij verstaan ook de kunst nationaliteiten te „typeeren". In die revue zijn de Weeners, de Amerikaansche meisjes, de Fransche coupletzan- gers allen even echt. Weer werd de pathos, zooals in „'Die Blinden", die hun >zang beëindigen met een ontroerende groet aan »de opkomende zon, die zij voelen, niet zien, afge wisseld met het groteske. 'Dat dit groteske ook zeer fijn kan zijn, bewijst het tafereeltje „Abscbeid", waar een jongetje afscheid neemt van zijn speel kameraden en speelgoed, waarin teddybeer en hob belpaard onder den indruk van het oogenblik ko men: weemoed in het grappige. In de scherp uit gesneden tegen een 'donkeren achtergrond gezette en in bewegingen stramme figuur van dit tableau is een stijl, die imet het sterk uitgesproken rhythme van de muziek overeenkomt meer stijl nog, dunkt mij, dan is de wilder, rumoeriger vertoo ningen van folkloristischen aard. En ook daar be wondert men de brillante uitvoering van alle détails, 'de compleetheid' van het beeld en de macht van het geluid bij die telkens maar zoo kort durende tafereelen, die met een onstuimige kracht onze waarneming vastgrijpt. Het is als met het tooneelspel 'der Russen. Het is nooit suggereeren, altijd een de-volle-maat-geven. Maar het is altijd weer een genot en eenigszins een beschaming, te zien, hoe elk gebaar, el'k geluid, als costume, elke kleurige schijn van den schijnwerper, juist is, raak en af, hoe alle middelen in die korte oogenblikken tot het uiterste geëxploiteerd zijn. Hoe niet alleen in Je altijd krachtige expressieve houdingen, ge baren, stembuigingen der vertooning, maar ook in de kleuren, die men ziet, in de stof, idie men raakt, in de plooien der costumes, en «de lijnen der décors, karakter is. Hoe geen gewaad gedragen wordt, dan alsof het vanzelf sprak, geen figuur ge maakt, dan met gratie. Is het groepje „die Feinde" in Sèvres-po'rcelein niet plachfig van elegantie en zachte kleurigheid? Deze Russen zijn in het komische vooral parodis- ten, en door hun aangeboren stijlgevoel zijn zij het met gratie. Als zij een eenvoudig en kinderlijk mo tief gébruiken, als het scherm, waardoor hoofden worden gestoken, die bij kleine lichamen schijnen te behooren, welke daarop geschilderd zijn, iets wat wij van de oude kermissen kennen, wordt het door de volmaaktheid, waarin ook hier het grotes ke is 'doorgevoerd, tot een vroolijk sprookje. Zij zijn in deze cabaretkunst wel onnavolgbare mees ters. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT digestie bevorderend Heden en morgenavond, 8 en 9 October 1927, wordt in den Stadsschouwburg een voorstelling gegeven door de N. V. Groot Tooneel onder directie van Joh. Langenaken en Petro Beukman., van „De Witte Non'", tooneelspel in zes bedrijven naar het filmwerk ,The White Sister" (De witte zuster) door George Mentone. Voor deze voorstellingen werd de medewerking verkregen van den heer M. Spree, directeur van den Circusschouwburg te Rotterdam, die zijn vol ledig materiaal ter beschikking stelde. Bovengenoemd stuk werd gedurende een geheel jaar te Rotterdam en Amsterdam vertoond en verwierf een zeer gunstige pers. De hoofdrol wordt ■vervuld door Mevr. Mies Peijters, verder treden in dit werk op de dames Tine v. d. Werf, Lena Kem per, Stella v. d. Wielen en de heeren Joh. Lange naken, Petro Beukman, John de Geest, Bob Con stant, Julius Brongers, en anderen. De Maasbode van Dinsdag 4 Januari 1927 schreef over dit stuk ongeveer als volgt: Marius Spree nog steeds een geliefd acteur bij het Amsterdamsche volk heeft er slag van zijn stukken te kiezen; Spree kent zijn publiek en weet, dat een edele held, een lijdende minnaar met als tegenhangers lafaards, verraders, intriganten, in staat is het volksgevoel te treffen, zeker wannéér het gaat om een edele, weldoende vrouw. Ook „De witte non" is weer zulk een echt too neelspel, dat diep grijpt in het gemoed van het volk. De goed-bezette zaal van den Plantage Schouwburg leefde mee met de heldin van dit drama van Georg Mentone; menige zucht wordt gesmoord, menig traantje weggepinkt. De ensceneering is goed en de rolbezetting uit stekend. Vooral het aangrijpend spel van Fientje Spree treft ook in dit stuk weer keer op keeT. Zooals in alle drama's van Spree, beheerscht Fientje Spree, als Witte Non, het tooneel van het begin tot het eind en alles in haar spel is beheerscht zonder overdrijving, waarvan helaas de tweede hoofdfiguur. Marius Spree, zich niet steeds weet vrij te houden. Naast deze hoofdfiguren vervullen allen hun taak met toewijding, waardoor een zeer goed geheel wordt verkregen. Annie Brugman, als de intrigan te, verdient zéker een woord van lof, terwijl we van Henri Merrien zouden wenschen, iets meer priesterlijks in zijn spel te leggen, 't is nu wat kil, wat koud. Zeer geslaagd achten we vooral de tafereelen, be trekking hebbend op de professie-plechtigheid, waarin het „Veni Creator", gevolgd door een mooi klinkend Gregoriaansch Adore Te" diepen indruk maakt op het gemengd publiek. Algemeen Overzicht. De Troonrede. De troonrede, die telken jare het werkprogram van de Regeering uiteenzet, geeft een ongezochte gelegenheid om eens meer in het algemeen dé arbeidsaangelegenheden te beschouwen en een korten terugblik te slaan op de onderwerpen, die EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN O wij in den loop van dit jaar in deze rubriek hebben behandeld. Wat de arbeidsaangedegenheden betreft zegt de troonrede zelf betrekkelijk weinig. Er %ija voorstel len tot herziening van de Veiligheidswet en van de Invaliditeitswet in voorbereiding. Daaraan moet echter een herziening van de Ziektewet vooraf gaan en deze zal dan ook spoedig de Staten-Gene- raal bereiken. De Tweede Kamer zal dus in den loop van dit zittingsjaar wel haar meeste aandacht aan deze Ziektewet moeten besteden. Vooral zal zij echter het wetsontwerp inzake den Hoogen Raad van Arbeid, waarover wij in Januari spra ken, behandelen. Dan heeft de Minister van arbeid nog onlangs een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de Ongevallenwet 1921, dat een uit vloeisel is van het raport van de Commissie in zake het instituut fabriekarts, waarvan wij eenigen tijd geleden in deze rubriek reeds een overzicht gaven. Tot zoover de Tweede Kamer. Het wetsontwerp inzake de wettelijke regeling der C. A. O., waarvan wij ook reeds een overzicht gaven is reeds idoor de Tweede Kamer met enkele wijzigingen aangenomen en zal thans spoedig bij de Eerste Kamer in openbare behandeling komen. Verder is nog bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp ingediend van Arbeidsbemidde- lingswet, waarvan wij ook reeds een overzicht in deze rubriek gaven. Dit is thans in handen gesteld van een bij zondere commissie uit den Raad, zoodat het rap port van den Hoogen Raad niet lang op zich zal laten wachten. Het zal echter nog wel een jaartje duren voordat het eigenlijke wetsontwerp zelf bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Bezien wij thans nog eens de andere onderwerpen, die wij 'dit jaar bespraken, dan mogen wij er eerst op wijzen, dat inzake de werkfoosheisbestrijding geen nieuwe gezichtspunten te vermelden zijn, ten minste voor wat de arbeidsaangelegenheden be treft. Op het gebied der handelspolitiek bevat de troonrede eenige vage aanduidingen, doch daarover behoeven wij in deze rubriek n'iet te spreken. De werkloosheidsverzekering vertoont ook weinig nieuws. Slechts zij vermeld, dat de verschillende werkioozenkassen, die buiten de arbeidersorgani saties staan (zooals de Landel. Ver. voor onderlinge bestrijding tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid te Rijswijk, waarover wij indertijd spraken) zich onlangs meer gecentraliseerd hebben door de oprichting van een Verbond van Werk ioozenkassen, waardoor zij ongetwijfeld beter tot ontwikkeling zullen kunnen komen. De commissie voor vakopleiding en beroepsveran dering heeft zich vóór de vacanties tot de werk gevers- en arbeidsorganisaties in de metaalindus trie, het meubelbedrijf, de bouwvakken en den scheepsbouw gewend om op de hoogte te komen yan de wenschen, die ten aanzien van deze kwestie bij de genoemde industrieën bestaan. Wat ten slotte de act'ie in de metaalindustrie betreft voor een collectief contract en een persoonlijk minimum loon, waarover wij begin Februari spraken, heb ben de arbeidersorganisaties blijkbaar ingezien, dat zij hun eischen te hoog gesteld hadden; althans na langdurige besprekingen met de werkgeversor ganisatie, 'is deze actie stop gezet. Uitslagen der op Zond strijden voor de Twei V.V.A.—H.V.C. 2—1 ZandvoortA.F.C. 0— ZeeburgiaHaarlem B.F.C.Donar 40. VeloxBloemendaal Programma voor a.s. DonarV.V.A. A.F.C.-H.V.C. V.V.A. won van H.V.C de Amersfoorters, die beteren indruk achter geschoten, zouden de zoo goed afgekomen A.F.C. had met Zand gemeen verwacht wer abnormale weersomsti dag gespeeld werd, ve dere uitslagen hadden, Haarlem ging er tegen sterdammers waren hi hun zijde hadden, da gescoorde doelpunten willende medewerking B.F.C. sloeg Donar m< heid niéts te wenschi spel, dat de jongste tw liet zien, verwondert i zins. Bloemendaal ten slott de Domstad achterlati vrouwe Fortuna zich g zijn dit helaas al gei streerde zich het gemi lijk. Slecht is er lang weg voortgegaan woi niet uitblijven! Het t verd b.v. in zuiver bui den overigens correct i ging. Even voor tijd 'k' doelverdediger te staa nog juist redden. Het Utrechtsch Sportf over deze ontmoe m endaal als vólgt: Bloemendaal is een gc keeper viel op. De goed verdedigend spe binnen de gevaarlijks sc'hoten geen geluk. N linksbuiten, die zeer s voorzetten herhaaldelij bracht. De twee competitiewe geheele programma vo zullen waarschijnlijk gewonnen worden. To< laatst- dan eerst genoe Het tweede won Zond; nende dan fraaie kam twee goede doelpunter door Frans Bakker en 81 van Kennemers stiger voor de onzen 1 meer overleg gespeeh wensch over, en er m 18 cent per regel, bij langrijke korting. Kleit en Aanbod, Huur en V en Verkoop, van 1—5 elke regel meer 12 ct„ hij vooruitbetaling. B of naast den tekst di pension, zeer geschik behoevende dames, weg 9a, Santpoort, d Spreekuren: 8—9 u. [Telefoonnummer 1300! 8 october Surdlac vanaf f 140 F a m s e vanaf 80 Klaar in schoorsteen. E M. Jaarsma vanaf. I Beëht en Dyserinck vai I Lips en Peters vanaf beckers vanaf. Etnaille Haarden vana inventa j Koopt bij een vertrc Grootste voon t o. Raaks Tele:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2