BONBOEKJES TWEEDE BLAD VEHEEklICIMC VOOB JEUQDWEÜK IE BLOEMENDAAL Bet Bloemendaalscb Weekblad RAADSVERSLAG SmMEN vooümet CEBOIW DE BONBOEKJES ZIJN WEDER TE VERKRIJGEN BIJ DE DRUKKERIJ TIMMER, DE GENESTETWEG 23 NABETRACHTING No. 50 ZATERDAG 17 DECEMBER 1927 Vergadering van den Gemeenteraad van 15 December 1927, te 2 uur, in het zgn. Raadhuis te Overveen. Voorzitter: de 'Burgemeester. Aanwezig alle leden behalve Weth. Laan en de heer.De Waal Malefijt. De Raad vergaderde «en uur met gesloten deuren. Met groot gestommel kwam het leger journalisten dat 'n uur in de kleine bodenkamer opgesloten had gezeten idoor den vuilen gang via de trap naar binnen. Alvorens met de agenda te beginnen, wordt op voorstel van den heer Nuyens een kleine wijzi ging aangebracht in de notulen der vorige ver gadering. DeVoorzitter brengt daarna eerst punt '2 der agen da in behandeling: het aangaan van een geld- leening; met 8 tegen 5 stemmen wordt daartoe besloten. 'De leening zal ten hoogste 1.291 milli- oen bedragen. Nu wordt teruggegaan tot punt 1: Ingekomen stukken. a. B. en W. hadden aan den Raad naar aan leiding van een verzoek om schadeloosstelling wegens overname der waterleiding door Haarlem in het geannexeerde -gebied het volgende ge schreven: Den 3en October 1927 werd de waterlevering aan de peroeelen gelegen aan de Kleverlaan en den 7en October d.a.v. die aan de perceelen, gelegen aan den Zijlweg en omgeving voorzoover die door de annexatie tot het gebied der gemeente Haarlem zijn komen te behooren, onzerzijds gestaakt en door Haarlem overgenomen. Het tijdstip, waarop zulks <oek zal kunnen ge schieden met die waterlevering aan de perceelen, gelegen aan de Ramplaan en omgeving, is nog niet vast te stellen. In verband echter met het bepaal de bij artikel 19 der annexatiewet moet, ter ver krijging van schadeloosstelling in verband met de inkrimping van het bedrijf binnen drie m&hnden na den dag, met ingang van welken de levering van water volgens artikel 18 is gestaakt de Raad der betrokken gemeente bij Gedeputeerde Staten het verzoek om die schadeloosstelling indienen, m,a,w. resp. vóór 3 en 7 Januari 1928. Wij geven U derhalve in overweging om ons te machtigen een dergelijk.verzoek tot Gedeputeerden te richten, onder voorbehoud eerst later het be drag der schade (dat thans nog niet precies ge raamd kan worden) onder overlegging der noodige gegevens te noemen. De machtiging wordt verleend. Volgt nu punt 1. De heer G. Hulsebosch had in verband met de annexatie gevraagd een schadeloosstelling wegens gemis vain ruim 600 perceelen, waar vuilnis moet worden opgehaald, B. en W. schreven hier over aan den Raaid het volgende: De pachter van den ophaaldienst der gemeente- reiniging, G. iHulsehosch, heeft zich in een adres tot Uwen Raad gewend met het verzoek om hem wegens verlies van een aantal perceelen (het adres noemt 629, hoewel 'het in geen geval meer dan. 607 zijn geweest) ten gevolge der annexatie een schadeloosstelling te verleenen van zes dui zend gulden. Ter staving van dit cijfer heeft hij 'door den accountant Margadant een berekening doen opmaken, waarop de definitie vam de statis tiek (n.l. la statistique est l'art de grouper les chiffres) ten volle van toepassing is. Wij kunnen die berekening dus buiten beschouwing laten. Wat overigens zijn amdere argumenten betreft het volgende: Hoewel natuurlijk niemand in October 1926 met afdoende stelligheid kon verzekeren, dat de drei gende annexatie^ effectief zou worden, waren er toch teekenen genoeg die daarop wezen. Had dus Hulsebosch voorzichtig gehandeld, hij hadde met ide inschrijving per perceel daarmede rekening ge houden. Bovendien vergeet adressant, dat welis waar een gedeelte van den Zijlweg, de Ramplaan en Rollandslaan 'geannexeerd zijn, doch dat het z.g. Oranjepark, Rijnegom, Boekenroode en het Kinheimpark zich steeds meer en meer en in snel tempo uitbreiden, terwijl hij eveneens het feit negeert, dat 'de verplichting om het vuil van de perceelen langs de Houtvaart op te ha'en thans is opgeheven. De laatste verplichting kwam adressant zóó slecht na, dat hij herhaaldelijk op die tekortkomingen is gewezen: alleen een zékere consideratie wegens een tijdelijk derven van in komsten tengevolge van de imkrimping van het aantal perceelen, heeft het Dagélijksch Bestuur er toe gedreven om den pachter geen vrij hooge boete op te leggen (voor iedere overtre ding bedraagt deze boete 10.Ten slotte ware het in strijd met de beginselen van elk aan nemingscontract, dat de aanbesteder den aan nemer schadeloos zou stellen indien de uitkom sten voor den laatsten nadeelig wanen terwijl deze er natuurlijk niet aan zou denken om zijn prin cipaal c.q. in de winst te laten deelen. Op grond van het vorenstaande geven wij U der halve in overweging om afwijzend op Hulsebosch' verzoek te beschikken, doch ons te machtigen hem zoo hij:zulks mocht wenschen van zijn contract, op een door Burgemeester en Wethou ders nader te bepalen datum, te ontslaan. De heeren Hogenbirk eu Cassee bepleiten een an der standpunt. Zij willen dat opnieuw met H. on derhandeld wordt. De heer Schulz is van oordeel, dat ieder wist, .dat de annexatie hangende was, 'oen hij contracteerde en hij de, gevolgen daarvan moet dragen. Z.i. heeft H. ook bij Haarlem geen kans. De heer Dorhout Mees vindt, dat waar de gemeen- 'c tier staat tegenover een klein mannetje, dat blijkbaar verlies en schalde lijdt, er een grond van "billijkheid is om na afwijzing van dit request, na afloop van het contract het met hem te vinden. De heer Noorman waarschuwt daar ten stelligste 'egen, we wekken verwachtingen op, die misschien niet vervuld worden. Het voorstel van den heer Dorhout Mees wordt ondersteund. Den heer De Clercq is 't niet duidelijk hoe men zal controleeren of er door H. per saldo bizomdere schade geleden is. Weth. Van Nederhasselt herinnert er aan, dat H. die de Houtvaart herhaalde malen zeer slecht be diend heeft, daarvoor niet beboet is, omdat hij door ide annexatie perceelen verloor. Tenslotte wordt aangenomen afwijzend te be schikken op het adres doch te bepalen, dat de Raad na afloop van het contract zal overwegen of er aanleiding is uit billijkheid eenige schade vergoeding wegens winstderving te verleenen. Een verzoek om vacantietoeslag ingediend door de werklieden-organisaties wordt om advies ge steld in handen van de Commissie voor georgani seerd overleg. Zonder discussie wordt besloten (pont 3) tot over name van grond voor wegverbreeding van den Kennemerweg; idem (punt 4) tot verbreeding van den Rustenburcherweg en (punt 5) van den Bloe- raendaalscheweg. Punt 6. Verhuring van door de gemeente aangelegds autoparken, aan Backhuys en Van Maren. Het voorstel luidde: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordbolland, Burgemeester en Wethouders te machtigen om voor den tijd van drie jaren, in gaande 1 Januari 1928, of voor zooveel korter in dien de gemeente de vrije beschikking over die terreintjes eerder wenscht te herkrijgen, te ver huren onder nader door Burgemeester en Wethou ders vast te stellen voorwaarden, aan: aJ. Backhuijs en Zonen, een terrein aan den Zeeweg, groot ongeveer 1000 M2., deel uitmakende van Sectie A. nos. 8610 en 8611, voor den prijs van 600.per jaar; b. C. van Maren, een terrein aan den Zeeweg, groot ongeveer 1000 M2., deel uitmakende van Sectie A. nos. 8611 en 7564, voor den prijs van 600.per jaar. Na eenige discussie, waarin uitkwam, dat B. en W. nog nieuwe voorwaarden kunnen stellen om trent het tarief, dat geheven zal worden, wordt het voorstel aangenomen. Punt 7. Het raadsbesluit tot aanleg van wegen in Naaldenveld wordt in een gewijzigde redactie zonder beraadslaging aangenomen. Hetzelfde geschiedt met de punten 8 en 9, be schikbaar stellen van gelden voor het bijzonder onderwijs. Omtrent punt 10, verzoek van het politiepersoneel om vacantietoeslag wordt besloten, dit in handen te stellen van de commissie tot georganiseerd overleg. De volgende ontheffingen worden verleenld op art. 7 der Bouwverordening: aan: a. W. v. d. Broek, voor bouw eener villa aan den Bloemendaalscheweg hoek Rijperweg; b. A. N. v. d. Brink, voor bouw eener dubbele woning aan den Joh. Verhulstweg; c. H. J. Bets, voor bouw van twee garages aan de Spiegelen'burghlaan; d. J. Martijnse, voor bouw eener garage aan den Zuider Stationsweg; C. J. Russ en J. Buys, voor bouw van drie gara ges aan de Clematislaan; f. J. J. Verhagen, voor bouw van twee garages aan de Dahlialaan; g. H. G. van Veen, voor bouw van twee gara ges aan den Zandvoorterweg; h. C. 'Helberg, voor bouw eener garage aan de Vondellaan; i. A. Heyn, voor bouw eener dubbele villa, garage met bovenwoning op e'en terrein hoek Zandvoor- terweg-Koekoeksweg. Aanvragen om afwijking van art. 7 van de heeren C. van Maren, J. Keijser, H. Oxener en N. J. Tromp worden aangehouden, omdat, zooals de heeren Cassee en Schulz betoogden, de leden van den Raaid eerst een paar uur te voren kennis hadden genomen van die stukken. In de Algemeene politieverordening worden de na volgende wijzigingen aangebracht: Artikel I. In artikel I vervalt het bepaalde omtrent de kom men te Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. In plaats daarvan wordt gelezen: De kom te Bloemendaal wordt begrensd door en ligt binnen de aaneengesloten lijn, die aanvangt bij den spoorweg Haarlem-Uitgeest ter hoogte van het station Bloemendaal, vervolgens loopt even wijdig aan en op een afstand van 60 Meter ten Noorden van den Noorder Stationsweg, den Bloe mendaalscheweg, de Donkerelaan, den Aelberts- bergweg en de Zomerzorgerlaan, ten westen van den Hooge Duin en Daalscheweg, ten zuiden van den Midden Duin en Daalscheweg, den Parkweg, de 'Busken Huetlaan en de Kleverlaan en langs den spoorweg HaarlemUitgeest vanaf de Klever- laan tot ter hoogte van het station Bloemendaal. De kom Overveen wordt begrensd door en ligt binnen een aaneengesloten lijn, die aanvangt bij den 'Bloemenidaalscheweg ter hoogte van de Domp- vloedslaan, vervolgens loopt evenwijdig aan en op een afstand van 60 Meter ten Noorden van den Ter Hoffsteedeweg, ten westen van den Kweek- duinweg, ten Zuiden van den Tetterodeweg, ten westen van den Bloemendaalscheweg in zuidelijke richting, ten westen van den Korte Zijlweg tot den Duinlustweg, ten oo-sten van den Korte Zijl weg langs de grens der gemeente Haarlem, deze grens verder volgende tot en over den Zijlweg tot den spoorweg Haarlem—Overveen, langs die spoor lijn in de richting Haarlem tot de viaduct over de Julianalaan, langs de grens 'der gemeente door het water de Delft tot en over de Julianalaan verder op een afstand van 60 Meter ten noorden van de Juiliasnalaan, de Prins Hendriklaan, de Julianalaan en ten oosten van den Bloemendaalscheweg in •Noordelijke richting tot de Dompvloedslaan. De kom te Aerdenhout wordt begrensd door en ligt binnen de aaneengesloten lijn, die aanvangt op den Oosterduinweg 60 Meter ten noorden van de kruising met de Clematislaan en den Schulp weg en loopt in oostelijke richting evenwijdig met de Clematislaan tot aan de Houtvaart, grens Heem stede, langs die grens tot 60 Meter ten zuiden van de Dahlialaan, evenwijdig met de Dahlialaan en den Boekenrooderweg, tot 60 Meter ten zuiden van den Van Lennepweg, evenwijdig met den Van Lennepweg en den Zandvoorterweg tot de grens Zandvoort, deze grens volgende tot 60 Meter noor delijk van den Bentveldsweg, evenwijdig met den Bentveldsweg, den Mr. Enschedéweg en den Schulpweg tot het beginpunt aan den Oosterduin. weg Artikel II. In artikel 9 sub a vervallen de woorden „na waar schuwing door de politie" en worden toegevoegd de woorden: „en zonder vergunning van Burge- „meester en Wethouders een antennedraad over „de wegen, voetpaden of wandelplaatsen heeft of „aanbrengt." Aan artikel 9 sub b wordt toegevoegd: „Vee, dat onbeheerd op wegen of op grasperken, „bloemperken of heesterperken wordt aangetrof fen, wordt op kosten van den rechthebbende van gemeentewege opgeborgen en tegen betaling der „gemaakte kosten te zijner beschikking gesteld". Artikel III. Artikel 68 wordt voortaan gelezen: „Met boeten van ten hoogste vijf gulden wordt „gestraft de bestuurder van een rij- of voertuig: „a. indien hij straten of wegen, die door Burge meester voor rij- en voertuigen aan beide zijden „gesloten zijn verklaard, berijdt. Burgemeester en „Wethouders kunnen hiervan ontheffing verleenen; „b. indien hij,, daar waar door Burgemeester en „Wethouders is bepaald, dat straten of wegen „slechts in een richting mogen worden bereden „die straten of wegen in eene verboden richting „bereidt. Burgemeester en Wethouders kunnen „hiervan ontheffing verleenen." motorrijtuigen en. rijwielen, is strafbaar gesteld, zijn de artikelen 68 en 69 met dezen toestand in overeenstemming gebracht. Art. 69 behelst thans alleen nog het verleenen van bevoegdheid aan Burgemeester en Wethouders wegen voor motor rijtuigen en rijwielen gesloten te verklaren. Ook een vermelding van wegen, die niet gesloten mo gen worden, is niet meer opgenomen, daar de ■nieuwe wet dit niet meer eischt. De verplichting tot plaatsing van waarschuwingsborden is opge nomen in art. 10 van het nieuwe Motor- en Rij wielreglement, zoodat ook de overeenkomstige 'be paling in art. 69 A.P.V. kan vervallen. Daar de wet het vaststellen van maximum-snel heden beneden 20 K.M. niet meer toelaat, wordt het cijfer 10 in art. 70 veranderd in 20. Aangezien de artikelen 20 en 26 van het nieuwe Motor- en Rijwielreglement den knalpot verbieden, behoort het overeenkomstige artikel 70a der Ver ordening te vervallen. Nu kwam de rondvraag. De heer Cassee drong er op aan te voorzien in de verlichting van twee door hem genoemde plaatsen in de gemeente. De heer Nuyens vroeg voor de „fractie-vergade ringen" van raadsleden gastvrijheid in het (zgn.) Raadhuis. Er ontspon zich een vrij uitvoerige en bij afwezigheid van weth. Laan nog al sombere discussie over de vraag of voor zulke vergaderingen in het zgn. Raadhuis plek was. Eigenlijk was het geen discussie, maar waren, bij afwezigheid als ■boven vrijwel alle raadsleden het eens dat er op de plek geen plek was. Weth. Van Nederhasselt deelde mede, dat de DE KINDEREN WORDEN UITGENOODIGD DE LEEGE BONBOEKJES ZOO SPOEDIG MOGELIJK IN TE LEVEREN AAN BOVENSTAAND ADRES HET BESTUUR Artikel IV. Tusschen de artikelen 68 en 69 wordt een nieuw artikel 68a imgelascht, luidende: „Met boete van ten hoogste vijf gulden wordt ge straft de bestuurder van een motorrijtuig, van „een rijwiel, of van een rij- of voertuig: „1. indien 'hij niet voldoet aan het bevel der „politie om, hetzij den gang van het door hem be stuurde rij- of voertuig te matigen, hetzij stap- „voets te rijden, hetzij stil te staan; „2. indien hij bij het gaan naar of komen van of „het aan. of uitgaan van feestelijke- of andere bij eenkomsten in concert- of vergaderlokalen of „andere drukbezochte plaatsen of bij het aankomen „of vertrekken van openbare middelen van ver- „voer niet voldoet aan het bevel der politie om- „trent den te volgen weg, de orde van rijden en „de plaatsing der rij- of voertuigen." Artikel V. Artikel 69 wordt voortaan gelezen: „Burgemeester en Wethouders kunnen wegen bin- „nen de 'bebouwde kommen voor het verkeer met „motorrijtuigen en rijwielen, hetzij in één, hetzij in „beide richtingen gesloten verklaren." Artikel VI. In artikel 70 wordt in plaats van „tien" gelezen „Twintig". Artikel VU. Artikel 70a wordt ingetrokken. De toelichting van B. en W. luidde als volgt: De plaats gehad hebbende grenswijziging maakt aanvulling der Algemeene Politieverordening ten opzichte van de vaststelling der kommen nood zakelijk, terwijl de op 1 November 1927 in werking getreden Motor- en Rijwielwet herziening van eenige bepalingen in het hoofdstuk „Verkeer" ten gevolge heeft. Tevens worden nog eenige verdere veranderingen voorgesteld. De wijziging van art. 1 brengt de nieuwe regeling der kommen. In de kom Bloemendaal wordt thans ook begrepen het z.g. Kinheimpark, in de kom Overveen, de Ju lianalaan en omgeving, in de kom Aerdenhout het z,g. Rijnegompark en het z.g. Orchideeenpark. Hoewel in artikel 9a reeds thans is vermeld, dat het verboden is een voorwerp over den open baren weg aan te brengen, waaronder dus het aanbrengen van antennedraden kan vallen, wil het toch voorkomen, dat het beter is dit nog eens apart te vermelden. Vandaar ide voorgestelde aan vulling van artikel 9a. In de praktijk is gebleken, dat het feit, dat tegen overtreding van artikel 9a alleen kan worden op getreden na waarschuwing, vele moeilijkheden op levert, waarom voorgesteld wordt deze woorden te laten vervallen. Veilig kan worden aangenomen, dat bij voorkomende overtredingen de politie met beleid zal optreden. Het is eenige malen voorgekomen, dat vee, paar den en koeien uit weilanden losgebroken, op den weg liep ol in plantsoenen en dergelijke werd aan getroffen. Teneinde buiten twijfel te stellen, dat het personeel der gemeente, hetwelk deze dieren opbergt, rechtmatig optreedt, wordt de desbe treffende aanvulling van artikel 9b voorgesteld. Waar bij artikel 11 van het nieuwe Motor- en Rij wielreglement het berijden van' wegen, die of in eene of beide richtingen zijn gesloten voor fractie, waartoe hij zich rekent, indertijd bij oen heer Prinsenberg aan huis samenkwam. De heer Schulz zei: Er komen maar twee groepen in aanmerking om samen te vergadering, die zullen dat beide wel 's avonds en niet op den zelfden avond doen; dus kan z.i. ide raadszaal ter beschik king worden gesteld. Niets meer aan de orde zijnde werd de openbare vergadering gesloten en ging de Raad opnieuw over in besloten zitting. ('Onze verslaggever heeft ons zijne verwondering erover uitgesproken, dat art. 68a sub 2 (nieuw) on gewijzigd is aangenomen. Waarom, vraagt hij, daarin te gewagen van „feestelijke bijeenkomsten"? De Raad, zegt hij, kon toch zeer goed weten, dat dergelijke gebeurtenissen, in tegenstelling met vroegere jaren, hier niet meer voorkomen). (Langzaam en met grafstem te lezen). Wanneer wij aan een der meest vermaarde geesten der oudheid Marcus Aurelius zouden gevraagd hebben: „Wat is een raadhuis dan had hij ons daarvan even goed als van dat andere, waarover hij het zeide, kunnen zeggen: „Welhaast asch, of een geraamte en óf de naam óf niet eens een naam; en de naam is niet dan een klank en een geluid. En de veelgeëerde dingen in dit leven zijn hol en rot en klein." Maar wanneer deze brave romeinsche kei zer ons zoogenaamde raadhuis had ge kend en franseh of duitsch had gesproken, dan zou hij alleen hebben geantwoord: merde oftewel Wurst. Stel U zoo tegen het einde van dit ver slagjaar waarde lezer voor een kleine vierkante steenklomp, waarin men met i den daaropstaanden Oosten en Noorden- wind zoodanig binnenvalt, dat alle be- nedenlokalen ineens vol koude zitten. Ge komt een gang in waarvan de vloer be staat uit een mengsel van marmer en modder, dat niet is schoon te houden. Aan een fietsenrek vult een onontwarbaar klu wen van stalen buizen, sturen en pedalen de eenige ganghoek met wat ruimte, maar die ruimte is zoo gering, dat ge regeld drie of vier fietsen de doorgang naar de overige bekrompenheid belemme ren; dame zijnde loopt ge gevaar uw man tel te haken en te scheuren aan die bemod- derde voertuigen. Waar moet ge zijn'? Op de Secretarie. O, dan kiest u maar het verlengstuk van den gang, door een deur daarvan afgescheiden, maar wat vorm, hoogte, bedoeld is laagte, en breedte, be doeld is smalte daarvan niet te onder scheiden. Gij vindt daar een viertal leven de, namelijk twee vrouwelijke en twee mannelijke, steunpilaren der gemeente, bezig zich voorzichtig om elkander hunne schrijftafels en kasten heen te bewegen of wel daaraan zittend in actie eenigszins voorover alsof de lage verdieping en daar aan gepaarde benauwde atmosfeer hen drukte en hen iedere week drie dagen ou der maakte dan ze zijn. Desgeraden kunt gü van daaruit een blik werpen op het voormalig plaatselijk kerkhof, waarvan de gang, genaamd secretarie, gevoegelijk den voorhof kan worden genoemd. Ge waant te doen te hebben met een berg ruimte, waarin, omdat de eigenlijke se cretarie wordt schoongemaakt, eenigen der employe's tijdelijk bezig zijn, zoo goed en zoo kwaad het gaat het werk loopende te houden tot de eigenlijke secrtarie is schoongemaaktdoch als ge naar dat oord van arbeid zoekt vindt gij het nergens. Ja toch, er zijn boven achter en opzij nog een drietal enge vertrekken, die aan an dere rustig-bedrijvige geesten tot pak huis en werkruimte dienen, maar de chef die over dit alles waakt, is nergens te vinden. Ge zijt hem reeds gepasseerd. Hij heeft naast de modderrivier, den beneden gang, een soort loopgraaf, waarvan de helft in voortdurend duister is gehuld en de andere helft juist groot genoeg is om er den functionaris, die overigens niet groot van stuk is, zich er genoeglijk te doen inspinnen. Aangezien hij daar echter niet rustig kan zitten werken, werkt hij liefst maar loopende van de eene schuil plaats naar de andere. Zooals het op een zgn. dorpsraadhuis past is de burgemees terskamer vooraan de straat, hoog, ook van ramen en ruim genoeg voor meer dan één persoon; maar deze kamer ligt onvrij, daar de veel te hooge deur onmiddellijk uitkomt op een gang van eenige meters in het vierkant, die ineens wegvalt in een trap, welke als eenige verkeersader in dit nijvere bijenhuis alreeds lang ware door gesleten, indien hare treden niet be schermd waren door de dikke rubberlooper, grijs als de vloer van een lijkenhuis. De zoogenaamde raadzaal, trouwzaal, fractie zaal, commissiezaal, verkiezingslokaal en stembureau-zaal tevens, is een tafel waar aan precies 15 mannen, die niet te dik zijn, zitten kunnen, met vlak om hen heen vier mureneigenlijk is dit maar voor 3/4 waar, want aan de zijde van den gang is een ruimte van welgemeten 242 centimeters in het vierkant, welke bij feestelijke ge legenheid dienst doet als opslagplaats van hoogstens 20 kijklustigen en in gewone omstandigheden, d.w.z. als de 15 vroede vaderen met den burgervader zich tus schen tafel en muur werken om de ge meentebelangen te bespreken, plaats moet bieden (een mooi bod!) aan lo. minstens 6 journalisten, die met hunne bladen sa men minstens 400 jaren levens vertegen woordigen en 2o. aan alle vertegenwoordi gers onzer 12000 ingezetenen die van hunne vrijheid om de openbare vergade ringen bij te wonen willen gebruik maken. Boven op het dak van dat complex staat als symbool van onzinnigheid een toren die niet bestegen kan worden en een klok die niet luiden kan. Een tweede symbool vindt men afzijdig in den vorm van een turfhok dat den gemeenteontvanger tegen regen en den ergsten wind beschermt wan neer hij turft en telt en pointeert in zijne boeken en papleren, die aangeven waar het geld vandaan komt en waar het heen gaat. De aard van dit hok, heeft den daar ver- toevenden ambtenaar, zonder wiens goede zorgen wel alles in het honderd zou loopen maar aan wien niemand ooit aandacht schenkt, nog veel bescheidener gemaakt, dan hij uit zijn aard reeds is. Die duisternis dan en die bescheidenheid zijn voor onze gemeente wederom sym bool, immers onze deugden bloeien en bloe den er alleen in het donker en om geld wordt in Bloemendaal niet gegeven. Om de maat der bespottelijkheid vol te meten zit de commissaris in een afgekeurde veld wachterswoning door een dunnen wand gescheiden van den ontvanger of van de kast van de schoonmaakster, wij kunnen het verschil daartusschen niet nauw-' keurig waarnemen. Om de armoedigheid (Bloemendaal is en doet in vele opzichten armoedig en teringachtig) van het geheel openlijk te afficheeren, staat 'n rest van een kermis- of goocheltent tegenover het tevorenbeschreven steenen blokhuis en herbergt op rottende vloerdeelen een ar chitect en bekwame teekenaren en andere nijveren, die hun tijd dooden met het maken van teekeningen van nieuwe ge meentegebouwen, welke nooit verrijzen. En terwijl van de dingen in het zgn. Raad huis de eenige goede dingen zijn de uni form van den bode en het fonteintje in de W.C. is het eenige goede aan die goochel tent een onoverdekt plekje zand vóór de zelve, hetwelk bij weer of onweer dient tot veilige schuilplaats van de rijwielen van ieder die op roestvrij ijzer rijdt en onder den blooten hemel beseft, dat de beste be huizing voor menschen, die samen niets tot stand kunnen brengen, de vrije lucht en onze goede aarde is, die reeds beston den voor dat nog eenig mensch in leven was. Gij, ingezetenen die van uit dit alles be stuurd wordt, prijs u zeiven en elkander gelukkig, als ge kunt. Wij hebben er niets aan toe te voegen. Het Oudejaar is in 't zicht. Ja, wat wij zien is hier wel oud en verouderd. Weth. Laan is ongesteldmoge hij spoedig beter worden en beter denken en beter doen, beter worden in menig opzicht. WETENSWAARDIGHEDEN Is het U Ibekend: dat de Paus een met juweelen bezet horloge be zit, dat het 'kostbaarste ter wereld is? dat de waarde op 750.000 geraamd wordt? dat papier feitelijk van alles wat maar tot pulp •geplet kan worden, gemaakt kan worden?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 5