Sport TENNISPARK Schaakrubriek T ooneel Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda DUINWIJCK SPORTHANDEL J, G.VERBEEK Het H. L. K. RACKET het succes voor dit seizoen (Mej. Bonman en Timmer) VOETBAL. Onze lagere elftallen hielden zich Zondag niettegen staande den eersten April kranig. Het vierde nam in Zandvoort revanche voor de destijds 7-1 nederlaag, en versloeg op zijn beurt de geel-blauwe 4e elftallers met 41, het vijfde won met 61 van Swastika, ter wijl de junioren op den ingeslagen weg voortgingen, en met 52 van E.D.O. wonnen. Vooral de keurige prestaties van ons junioren-elftal verdient wel een extra vermelding. Na een allesbehalve goed begin, werd eenige weken geleden de eindspurt ingezet, en wel zóó energiek, dat vier wedstrijden in successie gewonnen werden, waardoor een uitstekende plaats op de ranglijst veroverd werd! Eerste Paaschdag wordt niet gevoetbald. Maandag morgen speelt het tweede elftal tegen de Zandvoort- reserves, de laatste wedstrijd van de kustbewoners in de eerste klas. Ze moeten n.l. na een ongelukkig sei zoen degradeeren en 't volgend jaar uitkomen in de tweede klas H.V.B. Voor ons tweede is de spanning er uit. De kans op 't kampioenschap is definitief verkeken. Er hangt dus weinig van 't resultaat af. Toch hopen we op een spannenden wedstrijd. Immers, de ontmoetingen tus- schen de reserves van Zandvoort en Bloemendaal kenmerken zich door een spannend verloop, waarschijn lijk zullen Kroon c.s. hun meerderheid slechts in be scheiden cijfers uit kunnen drukken. 's Middags krijgen onze adspiranten hoog bezoek. Dan toch komen 2 adspirantenelftallen van de Rotterdam- sche voetbalvereeniging ,,'t Noorden" op Paaschvisite. Er worden twee wedstrijden van één uur gespeeld. De eerste begint om twee uur, de tweede om half vier. Liefhebbers van jeugd-voetbal zullen den tweeden Paascliaag aan den Brederodeweg kunnen genieten! Het tweede elftal komt als volgt uit: 2e Elftal: H. Lever D. Kroon H. Spoor H. Eijsten1 G. van Dam Wijnberg C. Warlé Ad. Cassee Fr. Bakker H. v. Beem N. v. Dille wijn HEEFT NOG ENKELE BANEN VRIJ TE BEVRAGEN Bij KERKPLEIN 21 - BLOEMENDAAL E3 Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. SCHERTSPROBLEEM No. 13. T. M. BROWN (Bradford). Wit moet in 8 zetten mat geven, zonder een zwarten pion te nemen. Stand der stukken: Wit: Kb6, Te8, Th7, Lh2, Pb4, Pe5, d2. Zwart: Kd4, Td8, Le3, Lhl, Pc7, c3, c4, c5, d3, d5, d6, d7, f4. Bovenstaande compositie, behoorende tot de curiosa op schaakgebied, is bekend als „de sarcophaag van Brown", PROBLEEM No. 165 F. KOVACS (Boedapest). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh6, Dg6, La5, Lc8, Pb7, Pc6, a7, b4, d7. Zwart: Kc7, Tb6, Tc2, Ld8, Lg8, Pa8, d2, e7. 2e prijs, wedstrijd „Chemnitzer Wochenschach" (1926). OPLOSSING PROBLEEM No. 162. (W. MARTINDALE) Stand der stukken: Wit: Kb6, Tf6, Lb4, c2, c4, d2, e4. Zwart: Kd4, b7, e5. 1. Lb4—f8, Kd4Xc4; 2. Tf6d6, Kc4—b4; 3. Td6—d4 mat. Kd4Xe4; 2. Lf8—g7, Ke4—d4; 3. Tf6—f4 mat. Goed opgelost door: H. W. v. DORT. te Haarlem. v. GULIK, te Overveen. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 46. (VOOR BEGINNERS). Stand der stukken: Wit: Kf3, Pe5, a5, b6, c5, d4, h4. Zwart: Kg7, Lc8, a6, b7, c6, d5, h5. I. Kf3e3! (tempo-winst), Kg7f6; 2. Ke3f4 en wint (de Koning komt naar g5, omdat de zwarte Loo- per niet verplaatst kan worden wegens het dreigend Paardoffer op c6, gevolgd door b6b7). CORRESPONDENTIE. OVERVEEN. J. v. G. Zeker, in No. 162 is het idee van het „Indische probleem" verwerkt en wel zeer gelukkig. De afgeloopen week werd voor den Stadsschouwburg weer gekenmerkt door wat men de Directie zou kunnen aanrekenen als verschillende successen. Een herhaling van l'Aiglon op j.l. Woensdag, en Grafin Mariza van Fritz Hirsch' operettegezelschap met medewerking van een Zigeuner-kapel uit Buda- Pest hadden den grootsten toeloop. Inmiddels was op Zaterdag 31 Maart Pelleas en Méli- sande van Maeterlinck voorafgegaan. Maeterlinck is een der merkwaardigste fransch schrij vende Belgen van het laatste der vorige en het begin dezer eeuw. Zijn stijl en de klank zijner taal hebben iets wazigs over zich, iets geestelijks in den zin van spookachtigs, zijn kijk op het leven heeft iets oud- grieksch in zoover ze is fatalistisch en aesthetisch, en verder heeft ze iets mystisch. Het een klopt met het ander. Le style c'est l'homme, geldt voor hem als voor eiken rasschrijver. Maeterinck is dichter. Wij herin neren ons den tijd, dat hij in Nederland voor het eerst gelezen werd. Dadelijk maakte hij op de mannen en vrouwen van smaak, die de buitenlandsche literatuur volgden, een diepen indruk, als in dien zelfden tijd Jan Toorop maakte met zijn programma-schilderijen als: De Tuin der Weeën. Ook in Toorop kwam toen iemand op, die na het naturalisme, na het Impressio nisme niet meer iedere rechtstreeksche gedachte-uiting op aesthetisch gebied uit den booze achtte. Ook Mae terlinck was toen een verlosser, want de denkende mensch leeft nu eenmaal niet van den schoonen schijn alleen. Doch Maeterlinck's populariteit duurde niet heel lang, en school heeft hij ook niet gemaakt. Toch steekt zijn werk huizenhoog uit boven veel van wat zijne tijdgenooten ten beste gaven. Dat de directeuren van het Schouwtooneel Adr. van der Horst en Jan Musch het aandurfden Maeterlinck's Pelleas en Meli- sande op te voeren, getuigt van hun moed, en hun zorg aan de opvoering besteed van hun goed begrip van Maeterlinck fijnen geest. Een genot was de op voering vooral voor hen, die in lang niet de tekst ge lezen hadden. Het was inderdaad het Schouwtooneel, dat hier aan het woord was! De 18 tafereelen boden een pracht van decors, als hier weinig worden gezien en die door de goede werking der lichtapparaten geheel tot hun recht kwamen. De tooneelen van het bosch, van zaal en andere vertrekken in het slot, het park, de bron, de onderaardsche gewelven, het voorplein van het slot met Melisande's kamer op den achtergrond, al hun decors naar ontwerpen van J. Peels, hadden iets eigens en harmonisch, en de costumes en de grime waren naar evenredigheid. Elk nieuw tafereel werd aldus een nieuwe lust voor de oogen. Ook aan de vertolking van de tekst was de noodige zorg besteed, en we beleefden het nu weer eens, dat wij onze moe dertaal konden verstaan in loopende stijl en zinnen, die iets te zeggen hadden. Dat de wijsheid van Maeter linck de hoogste wijsheid niet is, kon aan de verdien stelijkheid der spelers niets afdoen. Golaud en Pelleas beiden zoons van koning Arkel, verhouden zich in zekeren zin als een Kaïn en Abel; deze beide tegen gestelde figuren werden voortreffelijk door Willem van der Veer en Jacques de Haas uitgebeeld. Ko van Dijk, hoewel zeer goed van grime, scheen in hoogte en intonatie van stem, als oude koning wat te jong in vergelijking met Willem van der Veer, die een machtig en zwaar basgeluid heeft gekregen. Jeanne van Rijn speelde de moeilijke rol van Melisande sober en met voldoende reserve; dat zij niet altijd benaderde wat de schrijver in die rol heeft gelegd (Melisande is het symbool van de menschelijke ziel, die naar de schrijver half Platonisch, half mystisch aanduidt op aarde steeds vreemdelinge blijft) ligt aan de moeilijke opgave. Het publiek, dat ook Ciska Kremer als de Kleine Yniold en Truus Post als de waardige matrone zeer waardeerde, was over het algemeen voldaan. Doch menigeen vroeg zich af, of het ten tooneele bren gen van een typisch stuk van Maeterlinck, zelfs dit waarin nog vrij veel handeling zit, in het algemeen niet gaat boven de kracht van ieder tooneel, omdat Maeterlinck zijne stukken eigenlijk meer heeft ge schreven om te worden gelezen en met de binnen-oogen te worden gezien, dan om te dienen ter verlustiging van het gewone gezicht. Voor durf, toewijding en eindresultaat van Het Schouwtooneel, dat met dit stuk eenigszins in het voetspoor van Royaards is gegaan, komt zijn directie in ieder geval een eeresaluut toe. Een der attesten die wij afgeven ter aanbeveling van een bezoek aan het Lachhuis en Gezondheidsinstituut (dat de Stadsschouwburg ook is) luidt: Bezoekt „Alles voor Vader, "blijspel in drie bedrijven en vier tafereelen, uit het engelsch van mijnheer Niemandkentzijnnaam en vertaald door mej. Juul Roggeveen. Tegen deze zeggen wij van ganscher harte met een buiging; aan genaam kennismaken. Maar nog aangenamer is, was en zal zijn onze kennismaking met den heer Nico de Jong, die van dit stuk de regie heeft en de hoofdrol. Een aardige rol. Het heele stuk is aardig, een klucht zonder eenige prikkelende schunnigheid, als waarop de Franschen ons nog wel eens tracteeren. Wij zijn het nog niet met ons zelf eens of het de voorkeur verdient over een lachstuk schrijvende er den inhoud van te vertellen, dan wel de menschen slechts te prikkelen tot 't bezoeken van een reprise. Daarmede zouden wij hier ook kunnen volstaan, wanneer we eenig flauw ver moeden hadden, dat het stuk in den Stadsschouwburg terugkwam. Dat lijkt niet waarschijnlijk, want de twee schouwburgen in Haarlem zullen toch niet met het zelfde stuk bij herhaling tegen elkaar op dokterjannen? Dit is dan de verkorte inhoud. Vader is een pa, die met Ma een badplaats bezoekt in laten wij zeggen Amerikaansch Zwitserland (het stuk speelt in Virginia, waar men negers als bedienden heeft). Hij is arm, moet geopereerd worden, enfin alles is in volle misère. Wel is hij eigenaar van een mooie oude buitenplaats, maar het geld is op. De vier kin deren, twee meisjes en twee jongens, zijn wel buiten- kinderen, maar toch in betrekkelijke weelde opgevoed. Als Pa en Ma, die we niet te zien krijgen, het laatste geld willen besteden aan de kuur, en naar huis schrij ven om dit of dat te verzilveren en Pa geopereerd moet worden, komen de kinderen tot het besef dat ze zielsveel van hun vader houden, alles voor hem zouden over hebben, maar machteloos zijn. Een aardig tooneeltje is 't als ze alle vier tegelijk maar ieder op eigen manier het hoofd laten hangen. Er is geen uit komst. Ja toch. Een rijke heer Burton Crane (Nico de Jong) heeft het buiten voor eenige maanden met ap- en dependentie's gehuurd voor 5000 dollars, maar onder voorwaarde, dat alleen blank dienstpersoneel op de proppen mocht komen. Dat is moeilijk te krijgen, een bewonderaar van de oudste dochter doet alle moeite, is schijnbaar geslaagd; maar al wie er met de aange kondigde trein komen, geen blank dienstpersoneel; de goedige negermeid Amanda tadelos (er is geen woord fransch bij) door Rika Hopper gegeven, stijgt steeds in onze waardeering, maar 't is een voorwaarde, ze moet weg. De oudste dochter Olivia (Emma Morell, zeer goed) komt in eens op de reddende inval: we zijn met z'n vieren, ik ben keukenmeid, Elizabeth kamermeisje, Paul huisknecht en Charles schoenenjongen. Dat wordt al dadelijk een reuzenpan als mijnheer Bur ton niet alleen komt maar z'n advocaat Tucker, een mannetje met 'n vastgeplakte ziel van betere dagen, diens zuster een hijbij van wat ben je me (op z'n vlaamsch door Julia Cuypers gegeven, zoodat de lap pen er afvlogen) en een dochter (Mien Gosschalk) meebrengt en als hij bovendien op 't eerste gezicht ver liefd wordt op het keukenmeisje, de gemarineerde dochter des huizes. Het koken, het dienen, het poetsen, het jassen, het gaat allemaal maar zoo-zoo, de hij-bij wil haar dochter den millionnair in de armen voeren, maar 'n arme dich ter met Charlie-beenen en Chaplin-onbeholpenheid (allerleukst door Cruys Voorbergh gespeeld) is zijn concurrent. Van Warmelo als Tucker was 'n over heerlijk maanziek mannetje uit de maan. Als al de verwarring in volle fleur is, ontdekt Crane de neger meid, die eens kwam kijken in de keuken en hij ver breekt zijn contract. Het blijspel dreigt in een treurspel te eindigen maar Emma „Olivia" redt de situatie. Het is alles vlot, leuk, goed, hier en daar hoorde onze buurman een Amster- damsch of Rotterdamsch accent, maar dat was opzet, en klonk een beetje echt-Amerikaansch ook. Het is een genot in Nico de Jong den man op het tooneel te zien. Tot zoover voor heden. BLOEMENDAAL. De lezing, die de heer Verwers, de leider der athletiek- afdeeling der B.G.V. Vrijdagavond in Hotel „Vree burg" over de athletiek hield, was goed bezocht. Be halve tal van gymnasten, merkten wij ook verscheidene leden en bestuursleden der B.V.C. „Bloemendaal" onder de aanwezigen op. De lezing werd verduidelijkt door goed geprojecteerde lichtbeelden, terwijl de heer Verwers blijk gaf, zijn onderwerp volkomen te beheerschen. Deze leerzame avond was ongetwijfeld van groote propagandistische waarde. In de Dinsdagavond gehouden ouderavond der U.L.O. aan den Vijverweg, hield de heer Elskamp een cause rie met lichtbeelden over onze gemeente en haar om geving. De spreker werd met aandacht gevolgd en een welgemeend applaus beloonde zijn interessante be schouwing. Na afloop werd van de gelegenheid, verschillende on derwijszaken met de leerkrachten te bespreken, een ruim gebruik gemaakt. Geslaagd bij het op 30 Maart gehouden eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse o.a.: S. Bijvoet, Overveen met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch, Stenografie en Machine- schrijven en A. H. van Zadel, Aerdenhout, met aan teekening Engelsch en Fransch. OVERVEEN. De heer M. J. Doemen in Overveen beter bekend en populair als „meester" Doemen is benoemd als onderwijzer te Haarlem-Noord, aan school 40 aldaar. Zooals men zich herinneren zal, was de heer Doemen, na het tot stand komen van de R.K. Jongensschool op wachtgeld gesteld. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den hoek BloemendaalschewegJulianalaan een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto, bestuurd door Mevr. v. d. V. te Bloemendaal, en een bestelauto der firma v. d. V. te Haarlem. Eerstgenoemde auto werd licht beschadigd. De politie stelt een onderzoek in, of er termen voor proces-ver- baal aanwezig zijn. De afd. Bloemendaal van de Noordhollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis" hield Vrijdagavond een ledenvergadering in „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, onder voorzitterschap van dr. J. Th. Born- water. Naar aanleiding van de notulen deelde dr. Born water mede, dat na de annexatie moeilijkheden zijn gerezen met de Haarlemsche afdeeling over de geannexeerde gedeelten van Bloemendaal en dat na eenige confe renties de toestand zoo is, dat de afd. Bloemendaal de wijkverpleging in het geannexeerde gedeelte zal blij ven uitoefenen. De afd. besloot om de candidatuur van de aftredende hoofdbestuursleden te steunen. De heer A. IJzerman bracht hierop het jaarverslag uit. Ook hij memoreerde de moeilijkheden, die waren ont staan door de annexatie en herdacht het 25-jarig be staan der afdeeling. Er werden in 1927 5100 bezoeken gebracht aan 220 zieken; als enquêtrices voor de T.B.C.-bestrijding brachten de zusters 490 bezoeken aan 44 zieken; 300 artikelen werden afgegeven, 3 patiënten werdenk toria verpleegd, 1 patiënt genoot van de afd; verpleging. 8, Aan verpleeggelden werd ontvangen 1.267.91 en aan ,s[ giften 178. De penningmeester, de heer S. P. Rijnierse, was vol ■lof over het werk der wijkverpleegsters, die elke maand nieuwe leden aanbrengen. Zijn rekening was nagezien door de heeren Hansen, Kuiper en De Vries en sloot met een bedrag van 7.439. Hierop bracht de heer IJzerman verslag uit van de Commissie voor Wijkverpleging. Met voldoening werd over het werk der zusters gesproken. Zuster Koopman bracht te Overveen 2637 bezoeken aan 109 patiënten, 218 visites aan 31 T.B.C.-patienten en 73 voor maatschappelijk werk. Voor Bloemendaal waren deze getallen voor zuster v. d. Berg 2427, 111 270, 13. Magazijnen en verplegingsmaterialen bevonden zich in goede orde. Te Overveen werden 154 artikelen uit gegeven aan 88 personen, te Bloemendaal 138 aan 90 personen. VOGELENZANG. De werkzaamheden aan den Vogelenzangschen weg zijn geëindigd, zoodat de weg weer voor het verkeer is opengesteld. Met het oog op de drukte, met de Paaschdagen te verwachten, heeft Publieke Werken met bekwamen spoed laten arbeiden, om op tijd klaar te zijn. Dit is haar schitterend gelukt! AERDENHOUT. Zaterdag is zekere P., muzikant-woonwagen-bewoner, door de politie aangehouden als gesignaleerd in het Politieblad. P. had nog twee vonnissen te goed. Hij is ter beschik king van den Ambtenaar van het O. M. gesteld. HAARLEM. Singer-Knip- en Naaicursus te Haarlem(Noord). In bovengenoemde gemeente werd door de Singer- Maatschappij te Haarlem, een Knip- en Naaicursus ge organiseerd voor haar cliënten. Voor deze cursus bleek buitengewoon veel belang stelling te zijn, aangezien door een groot aantal dames aan deze cursus werd deelgenomen. Wij hebben eens een kijkje genomen op deze cursus. De dames waren zeer voldaan over het resultaat der cursus, welke zelfs hunne verwachtingen overtroffen heeft. Een groote verscheidenheid van japonnetjes en lingerie was vervaardigd en wat vooral onze aandacht trok, was wel het linnen stoppen en het stoppen van zijde dameskousen. Ook het gebruik der bij de machine geleverde appara ten, werd op de cursus getoond en na hetgeen wij daarvan zagen, bleek het ons duidelijk, dat op de Singer naaimachine méér dan gewoon naai- en verstel werk kan worden verricht. Het aanbieden van derge lijke cursussen lijkt ons een zeer gelukkige en practi- sche gedachte van de Singer-Maatschappij en kunnen wij haar bij de dames sterk aanbevelen. Over het verloop van deze cursus kan de Singer-Mij. en niet minder hare lesjuffrouw tevreden zijn. BEVALLEN: H. W. M. MeijerSamighausen, z.; D. S. Th. LucasLassing, d. ONDERTROUWD: H. Th. Manger en M. A. de Haan; J. Brinkman en E. W. Beek. GETROUWD: H. Meijer en L. H. L, Störkel; G. Zeeuwe en M. E. Metge. OVERLEDEN: O. E. C. J. Deig, 59 j„ overleden te Haarlem. GEVESTIGD: T. J. Schiphorst, Van Vollenhoven- laan 18, Aerdenhout; A. J. Dijkstra, Vondellaan 16, Aerdenhout; M. J. Heule, Kleverlaan 17, Bloemendaal; J. D. van den Bergh, Hartenlustlaan 2-8, Bloemendaal. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Koorzang. Collecte voor het Jeugdgebouw. Bidstond Zaterdag 7 April, 's avonds 9 uur in de consistoriekamer. Tweede Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in „Maranatha", Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, De heer C. Tabak, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Tweede Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. van Katwijk. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. D. Bakker, Amsterdam. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. J. C. van der Hoeven, Den Haag. AERDENHOUT. Eerste Paaschdag. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. A. Trouw, Vrijz. Herv. Pred., Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Eerste Paaschdag v.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Christus herkend" (Lk. 24:16). Collecte Kinderzorg. Tweede Paaschdag v.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Gods Tempel" (Mt. 26:61). Collecte Kinderzorg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3