V ertegen woordigers Binnenland Buitenland Allerlei Onze Plantendokter BIJ BRAND Humor en Satyre FIRMA C. CA8SEE - Tel. 22444 Fe DE BI Gevonden Voorwerpen INMAAK BRANDEWIJN cWenny cffliiller, Diorte Dileverlaan 26, tel. 22861, bloemendaal bruidsbouquetten, Zaal-, Dianier-, tafelversieringen A. G. G. M. GIORGIS ZN. ■uail Ji '- "V -jlTZ Er vallen in de afgeloopen week heel wat branden te vermelden. In de eerste plaats de venen. Daar duurde de strijd' tegen het vuur onverminderd voort. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Gelukkig heeft het natte weer later veel tot de blussching bijgedragen. Dan brandde in Amsterdam een groote jutte- en zak- ken-opslagplaats af, waardoor een voorraad ter waarde van eenige tonnen gouds verloren ging. Ook het geheele gebouwen-complex ging in de vlammen op. Alles was verzekerd. Bij Rotterdam, op een terrein aan de Maashaven, ontstond brand bij een rietopslag plaats, tengevolge van het moedwillig wegwerpen van brandend strco over een schutting, door een paar jongens. Dan vonden nog heide- en boschbranden plaats op de Veluwe, onder Ede; in het Mastbosch, enz., terwijl boerderijen afbrandden te Berkel en Rodenrijs, Sneek, Huissen, enz. Verschillende Belgische bladen vestigen den laatsten tijd weer de aandacht op de wenschelijkheid van de regeling van de kwestie van 't Belgisch-Nederlandsche verdrag. Een Brusselsch blad, Echo de la Bourse, drong dezer dagen aan op interventie. Het achtte den bestaanden toestand onduldbaar. ,,Er moet een einde aan komen. Terwijl België wacht, werkt Nederland uit alle kracht aan de verbetering van zijn waterwegen. Laat België zich dus maar dadelijk tot Engeland en Frankrijk wenden en daarbij de Wielingen kwestie, die men onvoorzichtig laat rusten, niet vergeten." De loodgieters hebben zich geroerd. In Amsterdam Rotterdam, Den Haag en Haarlem werd gestaakt, naar aanleiding van het feit, dat de werkgevers wei gerden het nieuwe collectieve contract te aanvaarden, waarbij aan den werknemer een jaarlij ksche vacantie van een week, met behoud van vol loon, werd ge garandeerd. Ook een voorstel van den Rijksbemidde laar, voor een vacantie van drie dagen, werd door de meerderheid der werkgevers verworpen. Bij de staking waren in het geheel 2000 loodgieters- werknemers be trokken. De secretaris van de directie van het kantoor aan de Boompjes te Rotterdam, van de Rotterdamsche Bank- vereeniging, werd dezer dagen gearresteerd ter zake van verduistering van een bedrag van 20.000. Dit bedrag moet in den loop van eenige jaren zijn verduisterd. De gelden werden gebruikt om zijn ver liezen, door speculaties geleden, te dekken. In Amsterdam vond een zeldzame plechtigheid plaats. Daar werd namelijk, voor het eerst sedert 1766, een nieuw-gebouwde synagoge ingewijd aan het Jacob Obrechtplein. In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. A. J. baron Van Nagell van Ampsen, werd door het Centraal Stembureau tot lid der Eerste Kamer be noemd, de heer J. G. Gelderman te Losser. In Hilversum werd de 50.000ste inwoner ingeschreven. Het was nog wel de dochter van den tweede-bode van het gemeentehuis, den heer Dekker. Ter eere hiervan werd de vlag op het Raadhuis uitgestoken. Van het gemeente-bestuur kreeg de jongedochter, be halve gelukwenschen, een spaarbankboekje met 100, terwijl ook vele particulieren nog van hun belang stelling blijk gaven. De nieuwste verbetering op het gebied van fruit-ex- port is ingeluid door de groenten- en fruitveiling te Zwijndrecht, die 25.000 gietcartonnen doosjes aan kocht, speciaal vervaardigd voor den uitvoer van aard beien per vliegtuig. De doosjes zijn heel licht, kunnen 'n y2 pond aardbeien bevatten en op en in elkaar gezet worden, zonder dat de vruchten beschadigd worden. Op deze wijze zal men aardbeien per vliegtuig kunnen vervoeren, wat het mogelijk maakt, dat aardbeien, 's morgens om half negen te Zwijndrecht geveild, om ongeveer twaalf uur te Londen aangevoerd worden. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat het z.g. „Tin-potje" (winst uit het tinbedrijf) een bedrag van 9.400.000 vrijgegeven wordt, als volgt verdeeld: Binnenlandsch Bestuur 500.000; Volksgezondheid 100.000; Burger lijk Openbare werken 4 millioen; Oorlog 1.400.000 en Marine 1.600.000. MOEDER, LAAT UW KLEINTJE niet over den grond kruipen. Deze is vuil en stoffig en de kans dat het vallen en zich bezeren zal, is groot. Een looprek, kinderbox, is voor hem een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een zonnige plek tegen tr.cht beschermd en leg op den grond een moltondeken, met een schoon laken bedekt. Engeland. Naar verluidt, moet het verblijf van den Roemeenschen Prins Carol in Engeland niet zoo on schuldig geweest zijn, als voorgegeven werd De Prins moet te kennen gegeven hebben, vanuit Enge land per vliegtuig naar Roemenië over te zullen steken, zoodra het oogenblik daartoe gunstig zou zijn, ten einde de regeering Bratianu den „knock-out" toe te dienen. De Engelsche regeering voelde er evenwel niets voor, op dergelijke wijze in een Roemeensche kwestie betrokken te worden en toen de Prins dan ook Zaterdag j.l. trachtte twee vliegmachines van de Im perial Airways te charteeren, m hem naar Roemenië te brengen, verbood zij dat de machines. Zondag zou den vertrekken. De Prins werd hierna verzocht, het land te verlaten, hetgeen in het Lagerhuis de noodige vragen uitlokte. Het Lagerhuis nam zonder debat en zonder stemming het wetsontwerp aan, waarbij aan de vrouwen op dezelfde voorwaarden als aan de mannen op 21-jarigen leeftijd kiesrecht wordt gegeven. De Prins van Wales gaat een groote reis naar Britsch- Oost-Afrika en de Unie van Zuid-Afrika maken. Frankrijk. Het Fransche ministerie blijft vrijwel ongewijzigd. De „Oeuvre" gelooft echter, dat het te boud gesproken zou zijn om te beweren, dat Poincaré niet eenige nieuwe medewerkers zou wenschen. Het huidige ministerie was daarom niet een definitief mi nisterie, doch een ministerie van „afwachting". Na de vacanties, in November a.s., zou Poincaré zeker het kabinet vormen, dat hij wenscht. In de vergadering van den Algemeenen Raad gaf Poincaré te kennen, dat de economische en financieele orde voorzichtig heid eischt en gedurende verscheidene jaren de ge heele politiek zal beheerschen. Hij wees op de nood zakelijkheid, dat de nieuwe Kamer een aaneengesloten meerderheid moest bezitten, die elke andere over weging bij die van het financieel herstel ten achter stellen zou. Duitschland. In zijn rede ter gelegenheid van zijn ecre-promotie te Heidelberg, gaf Stresemann te ken nen, dat het Duitsche volk niet jarenlang de keizerlijke regeering heeft hooren brandmerken vanwege haar „oorlog uitlokkende sabotage der ontwapening" om thans, nu die regeering en haar militaire macht niet meer bestaan, stilzwijgend en zachtmoedig toe te zien, hoe andere mogendheden voor zich zelf een overwicht in de bewapening goedkeuren, waaraan het keizer lijke Duitschland zelfs in zijn stoutste droomen niet heeft gedacht. In een andere rede, te Mainz gehouden, verklaarde Stresemann, dat Frankrijk nimmer een in val van Duitschland te duchten zou hebben. Was het met Frankrijk evenzoo gesteld, dan stond het verdrag van Locarno stevig. Een politiek van toenadering was geen politiek van afstand doen, maar een welbegrepen nationaal belang. Het proces tegen de ingenieurs uit het Donetzbekken zal 15 Mei voor het hooggerechtshof te Moskou een aanvang nemen. Men gelooft dat het proces een maand zal duren. Diversen. In Roemenië vond, na een groote boeren- demonstratie te Alba Julia, gericht tegen de liberale regeering van Bratianu, een opmarsch der boeren naar Boekarest plaats. Hieraan namen 200.000 boeren deel. Daar de afstand naar de hoofdstad vele mijlen bedraagt en de regeering alles doet, om den opmarsch te stuiten gelooft men dat de betooging, welke anders tot groote- botsingen aanleiding zou kunnen geven in de hoofdstad, zal verloopen. De leiding van de Natio nale Boerenpartij besloot alle betrekkingen met de regeering te verbreken. Brazilië heeft de uitnoodiging om weer tot den Vol kenbond toe te treden, afgewezen. In China is een ernstige toestand ontstaan, door het optreden van Japan te Tsinanfoe. Er moet een feitelijke staat van oorlog tusschen Japan en de Chi- neesche Nationalisten bestaan. De Japanners moeten na een heftigen strijd de strategische punten van Tsi nanfoe hebben bezet. Het eigenaardige van de situatie is, dat de Japanners feitelijk geen enkel recht hebben om aldus op te treden, daar het hier geen internationale nederzetting of concessie geldt. Japan heeft Ameri- kaansche bemiddeling van de hand gewezen. MOEDER, geeft Uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschendoor, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering. Gij zult dan zelden over slecht eten van Uw kinderen te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den noodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord warme pap des morgens voor Uw kinderen een zeer geschikte spijs. Eenen onzer trouwe lezers, een oud plaatsgenoot, vraagt uw aandacht voor het volgende, door hem ver vaardigde gedichtje; MY SWEET HOME. Go to East, or go to West But my sweethome that's the best. Go to London with its square Paris, Berlin every where But You find no better rest But in sweethome is the best. There You meet your lov'ly wife Greatest treasure of your life Little daughter, son, or pet Pretty laying in their bed. Dearly kissed by Mam's „Goodnight". Sleep they well till morninglight. Do You take your easy chair Reading news from every where Makes Your wife the nicest thea And You put her on Your knee Giving her a hearty kiss Like a boy his little miss. Yes You do there what Your like Will n't You work, well You strike And You take a nicely walk With Your wife in pretty talk. And accompanied with Your child, Running round You slow, or wild. Do You feel Yourself not well, Mam' is ringing quick the bell. And the Dr. comes to You; Marks Your illness in a view And Your wife is sorrowfull In obeying Dr.'s rule. So You are than quite repaired By Your family You are chaired. No, I say: „No better rest. But my sweethome that's the best. You may hear the world round, Sweethome gives the dearest sound. Hilversum 1928. J. L. KINGMA. In het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne lezen wij: Stofzuiger. Een stap naar grooter reinheid. Zij, die geregeld met een stofzuiger te doen hebben, mopperen nog al eens over het feit, dat het altijd een geknoei is, de „zak" te ledigen en nog meer daarover, dat buren soms de vriendelijkheid hebben de zak in den tuin uit te schudden, waarna de heele bezending in je huis terecht komt. Aan een en ander dacht ik direct, toen Ir. Seveke en de heer Feld bij mij kwamen, om eene nieuwe vinding te laten zien op het gebied der stofzuigers, zooals deze in Duitschland er reeds in gaat. Later werd aan Dr. Gils en mij nog eens een en ander opnieuw uitgelegd en we besloten een proef te nemen. Het heele geheim van de vinding is, dat een dubbele papieren zak met behulp van een gummiring (die stevig moet sluiten!!) wordt gebracht over het stukje pijp, hetwelk in het stofzuigerreservoir uitmondt. (Waar het niet is, kan het gemakkelijk worden aan gebracht). De papieren zak wordt volgezogen, men draait de zak eenige malen om of doet er een touwtje om en gooit de heele zak in de vuilnisbak. De voorloopige proef slaagde bij mij uitstekend, waar om ik eenige zakken zij zijn nog niet in den handel heb uitgedeeld ter verdere proefneming. Als het in orde is, en eigenlijk tyvijfel ik niet meer, dan hoop ik, dat vooral buren van me nooit meer zullen stofzuigen zonder een zoodanige zak in den stofzuiger te doen. In gedachten zie ik er ook al ontelbare muggen in zitten. P. Terug te bekomen bij: G. v. d. Oever, Duinlustweg 44, Overveen, een huissleutel; Lindeman, Bleekerspad 9, Bloemendaal, een bruin lederen beursje met eenig geld; W. Kuit, Meerburgkade, Katwijk aan Zee, een grijze molton deken; H. Hendriks, Rollandspad 19, Haarlem, een slinger van een auto; B. J. van Herwer den, Kampervest 27, Haarlem, een zonnebril; P. E. van der Werff, Brederodeweg 57, Bloemendaal, een zon nebril, nikkelen sleutelketting met rijwielbelasting- merk 1928, nikkelen potlood en een parelketting; J. v. Duijn, Leidschevaart 36, Vogelenzang, een oorknopje; H. Melis, Trompstraat 164, IJmuiden, een zilveren manchetknoop; Louisse, Kinheimweg 21, Bloemendaal, een riem; H. J. v. d. Putten, Paul Krugerstraat 4rood, Haarlem, een kartonnen doos met waschgoed; F. N. Toors, Rollandslaan 69, Haarlem, een jonge grijsge- stroomde herdershond; G. A. Roozen, Middentuin- dorplaan 9, Haarlem, een ring, verm. doublé; Robo, Duinlustweg 24, Overveen, een rugzak; H. Lammerse, Oosterduindorplaan 5, Haarlem, een beursje met in houd; C. Rol, Oosterduindorplaan 10, Haarlem, een dasspeld; Mej. Lundborg, Bloemendaalscheweg 98, Bloemendaal, een kinder beursje met inhoud; P. v. d. Laarschot, Bloemendaalscheweg 127, Bloemendaal, een armbandje verm. nikkel; Reedijk, Zeeweg 32, Overveen, een gouden zegelring, een bruine porte- monnaie met inhoud; H. Bikkel, Stolberglaan 9a, Aer- denhout, een reflector van rijwiel; M. v. Apeldoorn, Bloemendaalscheweg 315, Overveen, een auto-ped; A. Brouwer, Zandvoorterweg 73, Aerdenhout, een wit met bruin gekleurde spaniel; aan het bureau van politie te Overveen, een onderdeel van een carbid- lantaarn, een sleutelring met drie sleutels, een porte- monnaie, een springtouw. WANNEER GIJ VERKOUDEN ZÏJT, neem U dan in acht, zoodat Gij deze lastige kwaal niet op anderen overbrengt. Bedenk, dat zij gevaarlijk kan worden en dit altijd is voor jonge kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet in het rond, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wan neer Gij het onverwacht moet doen, de linkerhand. Wasch Uw handen dikwijls. Flet is wel niemand onbekend, dat het noodig is aan den cultuurgrond voedingstoffen voor de planten toe te voeren, want er wordt veel meer uit gehaald, dan er van nature in terug komt. In overoude tijden trok ken onze voorouders met hunne kudden naar elders, als ergens de planten niet meer naar wensch groeiden en later zagen we in de heidestreken de braakcultuur toepassen, maar tegenwoordig ontbreekt het ons aan den noodigen grond om zoo er mee te kunnen om springen en trachten we ons eigen plekje door be mesting in goeden toestand te houden of te brengen. Deze voeding speelt ook ten opzichte van de planten- ziektenleer een groote rol. De leerlingen van den grooten Justus von Liebig gingen zelfs zóó ver te be weren, dat alle plantenziekten middellijk waren toe te schrijven aan onvoldoende voeding der gewassen. Volgens hen waren parasieten alleen in staat zulke planten aan te tasten, die door ongunstige groeivoor- waarden verzwakt waren. Later hebben de Bary en Julius Kühn het onjuiste van deze theorie aangetoond, maar ook zij erkenden, dat ongustige groeivoorwaar- den direct en indirect van zeer nadeeligen invloed kunnen zijn op de culturen. De voeding is inderdaad een der factoren, die de'ontwikkeling der planten be heerschen. Het streven van den kweeker en van den liefhebber, die tuiniert, moet er steeds op gericht zijn, dat in den bodem een voldoende hoeveelheid stikstof, fosforzuur, kali en kalk aanwezig is in een voor de plant opneem baren vorm. Ontbreekt een dezer bestanddeelen, dan kan van groei geen sprake zijn. Gebrek aan of over vloed van een dezer stoffen heeft echter ook een on- gunstigen invloed op de ontwikkeling der planten, die zich op verschillende, kenmerkende manieren mani festeert. De behoefte der planten is verschillend, maar alle hebben o.a. stikstof, fosforzuur, kali, kalk, ijzer noodig, zij het dan in onderscheidene mate. Het zou ons wel zeer ver voeren, als wij tot in bizonderheden wilden nagaan, welke gevolgen gebrek aan of overvloed van deze stoffen op de gewassen hebben. We mogen even wel niet nalaten de voornaamste kenmerken te be schrijven, opdat men althans eerfigszins in staat is tot waarnemen, wetens waarop moet worden gelet. Grondonderzoek aan een proefstation kan daarna eventueel zekerheid brengen. BIJ GEREGELD GEBRUIK OBERIAKNSTEIN DIGESTIE BEVORDEREND SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 13310 ïjiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii een dervolgende nummersopbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 gevraagd voor den verkoop van de meest bekende obligatiën, trekkende op de Staatsloterij. Zeer ruime bijverdienste. Schrif telijke aanbiedingHET HOEF- IJZERKANTOOR, Schoter- weg 3, Haarlem, Telefoon 13370. Twee adellijke heeren zouden duelleeren op het pistool De eene was heel groot en dik en toen hij zijn kleinen mageren tegenstander tegen over zich zag staan, maakte hij bezwaren. „Kijk een hier," zei hij, „ik bied door mijn groote lichaam tweemaal zooveel trefkans als hij, dus ik moest eigenlijk twee keer zoover van hem afstaan, als hij schiet." „Ik zal het in orde maken," zei zijn secondant. Hij nam I een stuk krijt en trok een dikke krijtstreep van boven naar beneden over den buik van den dikken man, „Zoo", zeide hij, terwijl hij zich tot den mageren man wendde, „denk er om, als je schiet, dat elke treffer links van de krijtlijn geldt, hoor!" De minister-president van een zekeren Balkan-staat gaf een diner voor de gezanten van de groote mogend heden, waarbij overigens alleen zijn eigen ministers aanwezig waren. Na het diner kwam de Engelsche gezant tot de ontdekking, dat hij zijn gouden horloge kwijt was. Daar hij geen schandaal wilde veroorzaken, nam hij zijn gastheer apart en fluisterde hem toe; „Ex cellentie, mijn horloge is tijdens het diner verdwenen. Ik vrees dat het gestolen is." De ministerpresident krabde zich eens over zijn kalen I schedel en zei, terwijl hij naar zijn minister van Buiten- landsche Zaken, X, wees: „Ik ben bang, dat 't die oude X weer is geweest. Wacht U een oogenblikje, dan zal ik zien, wat ik kan doen." Tien minuten later kwam hij terug met het horloge. De Engelsche gezant putte zich uit in dankbetuigingen. Maar toen hij zag, dat meneer X heel kalm met een van zijn collega's aan het praten was, vroeg hij nieuws gierig: „Maar wat zei meneer X wel?" „Sssst!," fluisterde de minister-president triomfante lijk, „hij weet niet, dat ik het al terug heb!" Nora: Hoe weet je, dat Henk van je houdt? Heeft hij het gezegd? Dora: Nee, maar je moet zien hoe hij naar me kijkt, als ik niet naar hem kijk. „Mijn bal ben ik misschien weer kwijt," dacht de oude heer, die golf had gespeeld, „maar deze keer zal ik toch niet uit mijn humeur raken". Hij ging dus voort met zoeken naar het kleine harde I witte balletje en glimlachte. Zijn rug deed barre pijn en het boschje zat vol doorns, maar hij dacht aldoor: „Nee, toch wil ik niet uit mijn humeur raken! Op eens zag hij den ontsnapten bal. Hij liet zich plat op den grond vallen, strekte zijn hand er naar uit, pakte den bal te midden van de prikkende doornen en trok zijn hand weer zacht terug. „Wat een leelijke deugniet!", riep een oude-vrouwen- stem toen achter hem: „U moest U schamen, op Uw leeftijd nog vogelnestjes uit te halen!" Toen raakte hij toch uit zijn humeur. CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3C VANAF Fl. 3.20 PER LITER SI OPG Bloemendaal is uitgebe Xerxes. De laatste off; 28 was van zeer goed tweede klas peil, en ko behoudens een enkele hoede met dezelfde sp ongerust te zijn. Het tweede elftal spei den halven eindstrijd Stormvogels seriewed: niet gelukkig. Een geli de loting V.S.V. 2 al: Voor de promotiecom H.F.C.-terrein tegen E De kansen zijn voor P en slechts als zij de Kiheim 2 en Damiate 't volgend seizoen in Het vijfde elftal doet werd D.W.O. 2 gek duidelijkheid niets te Zondagmorgen moete 't Derde tegen Kinhei 2. Over 't laatste elft den derde elftallers gi De junioren spelen zonder twijfel gewonr De elftallen zijn als c 3e Elftal: I J. v. Mart K. J. de Haas C. Vogel J. v. Beem 5e Elftal: D. Kroon Ant. Cassee 1 W. A. van Zanten Junioren: M. Th. L. Bode G Adr. Bakker K. v. 1 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc Naa (Na Mendoza had een c teekeningen te make: key's Saus. De eerste mei voorstellen, me begeerige oogen doo pan met dampende serie bestond uit tc publiek onder het o< naam heeft van de b toch nog een aanmei Toen Mendoza met hij tevreden over zijl beviel hem niet. Neen, zei hij, model voor zien te v en dat moet heelema Hij nam zijn hoed e uit. Hij liep lang en Hij had genoeg honc zien; maar aan elk moest hij een week schelen; hij moest e Lincoln's Inn Fields De man, hij was noc op negentien, zat in een bank; de eene een glimmend pak 1 goede snit, een zwa zag spierwit en zijl oogen lagen diep ir geknipt, zijn gezicht geleden geschoren. een scheermes en eei bevatten. Jeugd, zei Mende hoop. Dat is nu pre Hij ging op den and jongen bleef maar i staren en merkte he Zeg eens, zei M De jongen keek he verder te verroeren, Zeker. Ik ben teekenaa: uitteekenen, krijg je De jongen liet een Voor vijf shillin verkoopen. Waar is Chelsea. Dan moet je me geen tien pond hee Ik zal je er heen dan gaan? Hij stond op. Zoudt u me nie

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2