Sport Schaakrubriek Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda Feuilleton DE BESTE SAUS ^iiiiiiiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimuiiiHiiidiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinipg OPGERICHT 1828 I^PmI liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiii VOETBAL. Bloemendaal is uitgebekerd, door het gelijke spel tegen Xerxes. De laatste officiëele wedstrijd in seizoen 1927/ 28 was van zeer goed gehalte. Het spel stond op hoog tweede klas peil, en komen de witten 't volgend seizoen, behoudens een enkele wijziging misschien in de voor hoede met dezelfde spelers uit, dan behoeven we niet ongerust te zijn. Het tweede elftal speelde in IJmuiden tegen V.S.V. 2 den halven eindstrijd voor de tweede afdeeling der Stormvogels serie wedstrijden. Ook de reserves waren niet gelukkig. Een gelijk spel was het resultaat, waarna de loting V.S.V. 2 als winnaar aanwees. Voor de promotiecompetitie speelde het derde op het H.F.C.-terrein tegen Bennebroek 2 en vrloor met 30. De kansen zijn voor Parson c.s. wel belangrijk gedaald en slechts als zij de resteerende ontmoetingen tegen Kiheim 2 en Damiate weten te winnen, is het mogelijk, 't volgend seizoen in. de 2e klas uit te komen. Het vijfde elftal doet het beter. Op het R.C.H.-terrein werd D.W.O. 2 geklopt met cijfers (62) die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Zondagmorgen moeten beide elftallen weer in 't veld. 't Derde tegen Kinheim 2, 't Vijfde tegen Bennebroek 2. Over 't laatste elftal maken we ons niet ongerust, den derde elftallers geven we echter weinig kans. De junioren spelen thuis tegen D.W.O.waarvan zonder twijfel gewonnen kan worden. De elftallen zijn als volgt aangeschreven: 3e Elftal: L. v. d. Meij v. Maren J. Parson K. J. de Haas W. A. de Haas A. de Jong C. Vogel J. v. Beem N. N. W. Groeneveld H. v. d. Veer res. J. Kohier. 5e Elftal: K. Schoehuijs D. Kroon J. J. Huijer Ant. Cassee M. v. Delden J. Veldhuis W. A. van Zanten K. Kievit G. Strik H. S. v. Lent J. Sondorp res. A. de Roos. Junioren: W. Mommers M. Th. Akersloot M. Best L. Bode G. Wille J. J. Hollenberg Adr. Bakker K. v. Basten D. Kuiper A. Donkervoort D. Ruiter Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 169 J. MANSKOPF (Daubhausen). Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Ka4, Ta8, Td3, Lc2, Pe7, a5, c6, d2. Zwart: Kc4, Lg3, Lh3, c5, d4, d5. Deutsche Schachzeitung (1927). MATCH Dr. EUWE—BOGOLJUBOW. De tiende (laatste) matchpartij, gespeeld op 5 Mei te Amsterdam, is met remise geëindigd. Toen de partij na den 41 en zet werd afgebroken, meende Dr. Éuwe nog een kleine kans te hebben haar te kunnen winnen. Men besloot de partij Zondagmorgen, 6 Mei, voort te zetten. Na thuis de stelling te hebben bestudeerd, werd door dr. Euwe het remise-aanbod van Bogoljubow ge accepteerd. Met 53^2 punt tegen 4J^ punt heeft de Russische meester derhalve de overwinning behaald. Tevens is hij daarmede kampioen geworden van den Wereldschaakbond. Deze titel werd voor de eerste maal sinds het bestaan van genoemden bond, verspeeld. Bo vendien heeft Bogoljubow daarmede de zekerheid ver worven, dat Dr. Aljechin (de algemeene wereldkam pioen om hem zoo eens te noemen) binnen afzienbaren tijd met hem een match zal spelen om het kampioen schap der wereld. Ten slotte zijn Dr. Euwe en Bogol jubow overeengekomen een revanchematch te spelen in de komende Kerstvacantie. Een Haagsch schaaklief hebber heeft hem daartoe (financieel, wel te verstaan t.o.v. Bogoljubow) in staat gesteld. De tien gespeelde partijen zullen door het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap in boekvorm worden uitgegeven. Een mooie verrijking der schaaklitteratuur. OPLOSSING PROBLEEM No. 165. (F. KOVACS). Stand der stukken: Wit: Kh6, Dg6, La5, Lc8, Pb7, Pc6, a7, b4, d7. Zwart: Kc7, Tb6, Tc2, Ld8, Lg8, Pa8, d2, e7. 1. Pc6b8, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. DORT, te Haarlem, en J. v. GULIK, te Overveen. BLOEMENDAAL. De vergadering, uitgeschreven door den Kennemer- kring van Volksonderwijs op Maandagavond in Hotel Vreeburg was zeer slecht bezocht. Eerst om half negen opende de voorzitter, Mr. L. G. van Dam, de bijeenkomst, en leidde den spreker, den heer W. van Diessen, administrateur van Volksonder wijs bij de aanwezigen in. De heer Van Diessen had als onderwerp gekozen „De openbare school de school voor kind, land en volk". Na de interessante causerie van spreker, stelde de heer Noorman eenige vragen, welke beanwoord werden. In verband met de geringe opkomst, werd besloten een tweede vergadering uit te schrijven na de groote vacantie, en deze te doen houden in Overveen, waar- ne men dan zal trachten een afdeeling „Bloemendaal" op te richten. Bloemendaalsche Montessorischool-vereeniging. De eerste klasse van de voorbereidende school der Bloemendaalsche Montessorischool-vereeniging is ge opend op 19 April j.l., ten huize van den heer P. Boom, „de Zuid-Wester", Hooge Duin en Daalscheweg 8, secretaris dezer vereeniging. De leiding dezer klasse berust bij Jkvr. J. van Rand- wijck. Belangstellenden kunnen inlichtingen verkrijgen bij voornoemde secretaris. Berichtten we in ons vorig nummer, dat Maandag, 28 Mei a.s. (Tweede Pinksterdag) op „Wildhoef", daartoe door de eigenares, Mej. C. van Wickevoort Crommelin, welwillend afgestaan weer een zendings- feest gehouden zal worden, thans vernemen we, dat daar spreken zullen Ds. C. M. Briët en Ds. D. Crom melin van Heemstede, Ds. L. J. van Leeuwen te Haar lem en de heer G. Maan, zendeling van Halmaheira. Het comité voor het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen aan H. M. de Koningin Moeder is zeer voldaan over de uitkomst van zijn arbeid in onze gemeente. 1301 handteekeningen zijn op de lijsten gezet en de opbrengst in geld is netto ruim f 2500 AERDENHOUT. Woensdagmorgen 8 uur botsten, tijdens een hevige hagelbui, op den Viersprong een luxe- en een vracht auto tegen elkaar op. De vrachtwagen werd zóó be schadigd, dat hij moest worden weggesleept. De luxe auto kwam er beter af. Deze kon op eigen kracht verder rijden. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De schade wordt onderling geregeld. WANNEER GIJ EENIG UITSLAG bij Uw kind waarneemt, laat dit dan direct een dokter zien. Wat vandaag nog een klein plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans bestaat, dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daarom nooit een kind met uitslag naar school, zonder den dokter om raad gevraagd te hebben. BEVALLEN: A. de Graafde Haas, z. ONDERTROUWD: C. G. Prenijt en A. P. van den Nieuwenhuizen. GETROUWD: J. Aarse en K. de Koning; J. W. de Waard en B. H. Berends. OVERLEDEN: E. Fluit, 5 j., wonende te Barneveld; E. Handgraaf, 69 jaar, overleden te Haarlem. GEVESTIGD: H. A. Barnouw, Hotel Duin en Daal, Bloemendaal; B. ten Cate, Rustenburgherweg 24, Bloemendaal; S. de Heer, Duinwijckweg 12, Bloemen daal; B. van Leeuwen, Vogelenzangscheweg 81, Vo gelenzang; J. Kruijff, Rijnegomlaan 58, Aerdenhout; B. K. Bossert, Vogelenzangscheweg 73, Vogelenzang; H. Piccardt, J. Verhulstweg 23, Bloemendaal; D. Crommelin, Spiegelenburghlaan 8, Aerdenhout; Wed. J. M. U. Sannes geb. Brutel de la Rivière, Slingerweg I, Aerdenhout; W. A. G. Pondman, Clematislaan 20, Aerdenhout; D. Schouten, Rustenburgherweg 23, Bloemendaal; J. H. van Wageningen, Bentveldsweg 8a, Aerdenhout; B. H. J. Junger, Julianalaan 132, Over veen; F. L. Werdmolder, Zandvoorterweg 23, Aer denhout; J. Ph. Hillebrandt, Rijnegomlaan 52, Aerden hout; H. van de Wetering, Vogelenzangscheweg 77, Vogelenzang; W. Windig, Platanenlaan 37, Bloemen daal; G. Dumoulin Koster, Prins Hendriklaan 3, Overveen. ZONDAG 13 MEI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 12 Mei 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer H. van der Werff te Boskoop. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. H. E. Beker, Haarlem. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, Ds. P. W. Foeken, Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het lijden, dat omhoog voert". Job. 5 6-7a. Het zangkoor van de Vrije Gemeente te Amster dam (Dirigent de heer Anton Tierie) zal eenige liederen ten gehoore brengen. Hemelvaartsdag geen dienst. Naar het Engelsch, (Nadruk verboden) Mendoza had een opdracht gekregen om een serie teekeningen te maken voor een advertentie van San- key's Saus. De eerste teekening moest een arme drom mel voorstellen, met ingevallen wangen, die met begeerige oogen door een venster keek, waar hij een pan met dampende saus op het vuur zag staan. De serie bestond uit twaalf teekeningen en moest het publiek onder het oog brengen dat Honger wel den naam heeft van de beste saus, maar dat Sankey's saus toch nog een aanmerkelijke betere was. Toen Mendoza met zijn teekeningen klaar was, was hij tevreden over zijn werk. Alleen de hongerige man beviel hem niet. Neen, zei hij, die deugt niet. Daar moet ik een model voor zien te vinden. Zoo ziet hij er grappig uit en dat moet heelemaal niet. Hij nam zijn hoed en zijn schetsboek en toog er op uit. Hij liep lang en ver, maar vond niet wat hij zocht. Hij had genoeg hongerige en wanhopige gezichten ge zien; maar aan elk daarvan ontbrak iets. Maar al moest hij een week loopen zoeken, het kon hem niet schelen; hij moest en zou het gezicht vinden. En in Lincoln's Inn Fields vond hij het. De man, hij was nog heel jong; Mendoza schatte hem op negentien, zat in elkaar gedoken op den hoek /an een bank; de eene hand in zijn broekzak. Hij droeg een glimmend pak van blauw serge, van opvallende goede snit, een zwart dasje en een rafelige pet. Hij zag spierwit en zijn wangen waren ingevallen, zijn oogen lagen diep in hun kassen, zijn haar was kort geknipt, zijn gezicht schoon en hij was nog niet lang geleden geschoren. Hoe leeg zijn zakken ook waren, een scheermes en een stuk zeep schenen zij toch nog te bevatten. Jeugd, zei Mendoza bij zich zelf, de doffe wan hoop. Dat is nu precies wat ik hebben moet. Hij ging op den anderen hoek van de bank zitten. De jongen bleef maar naar de punten van zijn schoenen staren en merkte hem niet op. Zeg eens, zei Mendoza, wil je wat verdienen? De jongen keek hem van ter zijde aan zonder zich verder te verroeren. Zeker. Ik ben teekenaar, zei Mendoza. Als ik je mag uitteekenen, krijg je vijf shilling van me. De jongen liet een luguber lachje hooren. Voor vijf shillings mag je mijn kop ophangen en verkoopen. Waar is uw atelier? Chelsea. Dan moet je me er heen rijden. Ik zou er nog voor geen tien pond heen kunnen loopen. Ik zal je er heen rijden, zei Mendoza. Zullen we dan gaan? Hij stond op. Zoudt u me niet een shilling willen voorschieten? Dan kan ik eerst wat eten, dan ben ik meer mans dan nu. Beste vriend zei Mendoza vriendelijk, ik heb ook zulke dagen gekend als jij ze nu schijnt door te maken. Ik kan me levendig voorstellen hoe jij je voelt. Maar ik moet helaas neen zeggen. Ik heb je noodig zooals je bént. Als je nu zoudt gaan eten en een beetje zou op kikkeren, zou ik je niet meer kunnen gebruiken. Het is de honger in je gezicht het spijt me dat ik het zeggen moet die ik op papier moet zetten en als ik die er niet op houd, heb ik niets aan je. Maar kijk eens. Als je het nog twee uur kunt volhouden zoo, zal ik je een souverein geven! In orde, zei de jongen. Twee uur maken ten slotte niet zooveel verschil. Ik heb in twee dagen niet gegeten. Kunt u me niet hier uitteekenen? U hebt toch uw schetsboek bij u? z z Ik zou het wel kunnen, zei Mendoza, maar ik doe het liever niet. Als ik je uitteeken, wil ik het goed doen en een potloodschets zou niet voldoende zijn. Het is beestachtig om je nog langer honger te laten lijden, dat weet ik, maar het kan niet anders. Maar, jij hebt het maar voor 't zeggen. Neem je mijn aan bod niet aan, dan krijg je een halve kroon, anders een souverein. De jongen stond langzaam op. U bent een eigen aardig type, ik geloof dat ik mijn souverein dan maar zal zien te verdienen. Wie bent u, als ik vragen mag? Mijn naam is Mendoza. De jongen keek hem aan. Wat? Hebt u dat schitterende aanplankbiljet van George Dolman geteekend in „The Shomman" en dat andere voor dat stuk in „The Trafalgar" en dat andere voor Ja- De jongen ging weer zitten, Neen, zei hij dan doe ik het niet. Wat? Ja. Ik dacht dat u een gewone vent was. Maar uw werk is overal te zien. Waar hebt u het voor noodig? Is het voor een reclamezuil? Voor een advertentie van Sankey's saus. Een sausadvertentie, zei de jongen, grimmig lachend. Een sausadvertentie met mijn gezicht! En dan nog wel geteekend door u! Waarom heb je bezwaar tegen mij? Om dat het heel Engeland doorgaat. Als u het dan persé weten wilt, omdat ik mijn oude vader niet de voldoening wil geven, dat zijn voorspelling uitgekomen is. Daarom! Hij ging weer op het hoekje van de bank zitten, stak zijn handen weer in zijn zak en staarde weer naar de punten van zijn schoenen. Ik geloof dat ik het snap, zei Mendoza na een poosje. Je wilde, laten we zeggen aan het tooneel gaan en hij wilde dat je in zaken ging. Je volgde je eigen kop en je vader voorspelde je dat je van honger zou krepeeren. En nu wil je niet dat hij je gezicht op een reclamezuil ziet! Zoo is het, zei hij vol bewondering voor het com binatie vermogen van den teekenaar. We spreken er niet verder over, zei Mendoza, ga mee eten, ik betaal. U bent kolossaal vriendelijk, zei de jongen. Ik wilde dat ik doen kon, wat u vroeg en weigeren om met u te gaan eten. Maar ik kan het helaas allebei niet. Praat er niet verder over. Ik heb zelf ruzie ge had met een oom, omdat ik niet in zaken wilde. Hij voorspelde mij ook den hongerdood. Het kwam niet zoover, zoover komt het ook niet met jou. Ik wil onze kennismaking graag voortzetten. Men ont moet niet vaak iemand die aan zijn trots meer ge legen is, dan een volle maag. Kom mee! Toen de jongen gegeten had, en weer lachen kon, nam Mendoza afscheid van hem. Hij stond op en schudde zijn gast de hand. Het beste met je, zei hij. Ik wilde dat je voor mij geposeerd had, maar ik bewonder je houding. Ik moet een ander zien te vinden, die niet zoo'n pro feet van een vader heeft. Hier, steek dat in je zak. Je weet nooit waarvoor het nog eens goed is. Hij liep vlug weg, terwijl de jongen in stomme ver bazing naar een vijfpond biljet staarde, dat hem in de hand was gestopt. Hij vloog naar de deur, doch Mendoza was in het menschengewoel verdwenen Twee dagen later keerde Mendoza vermoeid en ont stemd op zijn atelier terug, Hoe hij ook gezocht had, hij had geen rempla^ant voor zijn pracht-hongerlijder kunnen vinden. Die vervloekte aap! mopperde hij. En die idioot van een vader! Hij ging zijn flat binnen, zijn bediende Anfitrion kwam hem tegemoet. Er is een arme man, die u spreken wil. Hij wacht al vanaf vijf uur op u. Hij ziet er uit alsof hij ziek is van den honger. Maar toch is het geen bedelaar, want ik wilde hem wat te eten geven, arme drom mel en dat wilde hij niet hebben. Toen ik er op aan drong dat hij wat zou eten begon hij te vloeken. Hij is in het bergkamertje. Mendoza kreeg een idee. Ik zal even naar hem toegaan, zei hij. Toen Mendoza de deur geopend had, zag hij zijn vriend van twee dagen geleden. Mr. Eric Brendon zat op den grond tegen een paar schilderijlijsten geleund, met open mond te slapen, snurkte hevig, zag lijkbleek en was net zoo sjovel gekleed als toen de teekenaar hem voor 't eerst zag. Hij scheen volkomen uitgeput. Men doza schudde hem zacht bij de schouder. De jongen ontwaakte en staarde suf naar den kunstenaar. Doch ineens werd hij zich van zijn omgeving bewust. Hallo! zei hij. Dus u bent thuisgekomen. Ja, zei Mendoza, sta op en kom mee naar mijn atelier. Brendon kwam langzaam op zijn knieën, toen ging hij rechtop staan. Hij zwaaide heen en weer en zou ge vallen zijn, als Mendoza hem niet bij den arm gepakt had. Hij hield de hand voor de oogen. Het is al over, zei hij. Ik was een beetje duizelig. Mendoza sloeg een arm om hem heen. Kom, kan je loopen? O, ja. Maar geeft u me liever een arm. Anfitrion! riep Mendoza. Samen brachten ze den jongen naar het atelier en legden hem in een gemakkelijke houding. Blijf maar kalm liggen, mijn bediende brengt je wat soep. Soep?, fluisterde Brendon. Nog niet. Pas als u me uitgeteekend hebt. Eerder niet! Nonsens, zei Mendoza. Je eet dadelijk. Maar niettegenstaande zijn aandringen bleven zijn oogen vol bewondering en gretigheid op den jongen rusten, die nu een nog beter model was dan twee dagen ge leden. Maar, ging hij voort, hoe kom je in vredesnaam zoo? Heb je het geld verloren, dat ik je gegeven had? Brendon schudde het hoofd. Neen, zei hij. Hier is het en zijn magere hand haalde een vijf pondbiljet uit zijn jaszak. Mendoza wist niet hoe hij het had. Dwaas die je bent! Ik heb het je toch niet gegeven om in je zak te houden. Dat weet ik wel. Maar u hebt me te eten gegeven; u bent zoo goed voor me geweestNu moet u mij uitteekenen; ik Dios!, riep Mendoza uit. Daarom hield je dat geld in je zak? Het was moeilijk om honger te lijden met dat beroerde geld van u in mijn zak, maar het moest. Als u dan persé mijn kop hebben wilt dan kunt u hem voor mijn part blind turen op de saus van Sankey! Anfitrion kwam binnen met een kop dampende soep. Laat hij het wegnemen, fluisterde Brendon. Ik kan de geur niet verdragen. Stuur hem weg en maak voort. Ik kan het niet lang meer uithouden en het moet gebeuren. Twee dagen! zei Mendoza. Twee dagen zonder eten en een vijfpond biljet in zijn zak! Onbegrijpelijk! En dat voor mij! Het is een held! Die zelfopoffering mag niet voor niets zijn! Hij zette zijn ezel naast den jongen neer, Nu, moedigde hij hem aan. Tien minuten, niet meer. Zit rechtop! Anfitrion, help hem, steun hem met kussens! Zet die kom soep op de tafel recht voor hem, dat hij ze zien en ruiken kan. En jij, Brendon, kijk naar die kom! Ruik je ze? Zalig hé? Het is een Tantalus-kwelling, dat weet ik, jongen. Maar het is noodig. Kin omhoog. Je mond wat open. Zoo! Neem dat papier in je hand. Houd het vast. Houd het vast, zeg ik je! Verduiveld, hoor je me? Over tien minuten mag je ze opslurpen met een heel diner er achteraan. Maar als je nu niet doet wat ik zeg En zoo gebeurde het dat Mr. Brendon's vader ont dekte dat hij de gave der profetie bezat en dit ver heugde hem uitermate. Maar Mr. Brendon junior maakte toen al eenige maanden deel uit van het gezelschap dat in Trafalgar Theater speelt, dank zij een brief, die met den naam Mendoza geteekend was. En toen hij eenmaal een „fair start" had, nam zijn succes met den dag toe. De geweldige voldoening die zijn vader dagelijks smaakte als zijn oog op een zekere saus-advertentie viel, duurde niet langer dan tot den dag dat hetzelfde gezicht, dat daarin prijkte, nu echter opge wekt en gevuld op alle foto pagina's van de Britsche pers verscheen als de glundere kop van een van de meest belovende jonge Londensche acteurs.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3