Wê Tel. 22444 Bronwateren Sport Schaakrubriek M H Ifi i Pi 1 iB lil ■p Hf IP IP p 7ÉT ÉiPcfofiiP Kamer v. Koophandel Allerlei Humor en Satyre BIJ BRAND Burgerlijke Stand Kerkagenda Gevonden Voorwerpen «IS Zn. gers DE BLOEMENDAALSCHE MONTESSORISCHOOL INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN "ft" EM TEL. 13310 is te noemen. Tot ontstaan door het gekozen de heer J. 1 van onderwerpen, de Gemeente Bloe- ïting van den Joh. e hoop werd uitge- ïleg van voetpaden krijgen, waardoor i einde zou komen, oop, de brandweer, vraagstuk, de bal- Forensenbond, als- houden soirée. eering 'uit voor het- agen ten bate der :n Werktuinen, ter- tur dankzegde voor in het belang van mate, waarin zich doen gevoelen, af- ndere voedingsstof- ,lk) en ook van de :n vorm, waarin wij uw voor een ruimen /at, is de kans op te veel stikstof niet le toestand anders, t zich niet zoo dui- ekende voorbeelden lktoestand van den too groote belang- jemeen meer nadeel ;geven in den vorm len. Salpeterstikstof naar vele gewassen dan zij voor hunne deze overvoeding, vees, is oorzaak van oediening van stik- >re organische stik- ding minder gevaar, worden omgezet, ren, waar men b.v. jet helpen door vlug ng te stellen, maar zure ammoniak best jen. Toch moet men >rzichtig zijn, vooral nt het gevaar is niet iakbemesting, in den nazomer nog zijn m te laat doorgroei- hebben, met kans zn een te ruim ge- als faecaliën, Schie- den vertoonen her- te vet zijn. Gevolgen en spoedig optreden la). De smaak der ral boonen zijn voor zeer gevoelig. t noodig is voor de ;n en vooral in de brek aan deze voe- stateeren uit geringe lvruchten en granen Et ook een algemeen irvevoedsel ten ge en de vorming van :t. het gevolg kan zijn den bodem, waarbij t de bladverkleuring l is van de hoeveel- den grond, aar zelden optreden .t gegeven in een in i superfosfaat. Maar hadiging der planten ste fosforzuur zal in en, die slechts lang- ater van den grond i in oplossing worden :sia en andere stoffen en moeilijk oplosbare jgelijkheid, dat het Iet gevolg is een ge- elstelsel en een ver- aan de beurt. Zij is ng van koolhydraten gebrek aan kali niet n gevormd. Alle or- lit deze koolhydraten vortelstokken, zaden, weinig kali niet nor it dus door de plant gebrek aan fosfor- stig gebrek zei inder- :e, die waarnam, hoe mesting op de arme :inig kali gaf. Welke volgende keer. XXXXXXXXXXXXXX3C 3000000000000000 VOETBAL. AFDRUKKEN VAN OLYMPIADE-INDRUKKEN. Zondag begon het voetbalfestijn, het festijn, waar de Olympische geest van verbroedering, van sportiviteit hoogtij zou vieren. We hopen, dat het verlangde hoogtij nog komt, maar na PortugalChili, Portugal Yougo-Slavië, Holland—Uruguay zal er nog heel wat moeten veranderen, wil het hoogtij niet verkeeren in laagtij. Hoe het wél hoort, lieten ons de Spanjaarden en Mexi canen zien, welke elftallen, vertegenwoordigers van min of meer exotische volken, gearmd de arena ver- I lieten; hoe het wél hoort, demonstreerde die Luxem- burgsche back, toen hij spel en elftal in den steek liet, om een geblesseerde Belgische speler te helpen. Dat waren gestes, een Olympisch feest waardig. Hoe het niet hoort, zagen de toeschouwers bij den wedstrijd PortugalYougo-Slavië, waar twee heet- bloedige jongelingen de vuisten verhieven, hoe het niet hoort, helaas, constateerden we van de Hollanders, die zonder Olympische groet in de arena verschenen, een schrille tegenstelling bij de sympathieke entree van Uruguay; hoe het niet hoort, toonden ons de Holland- sche spelers Massy en v. d. Meulen bij de zeer onbe hoorlijke houding, welke zij tegen enkele Zuid-Ame rikanen aan namen. Het is hard dit neer te moeten schrijven, vooral waar ons volk als sportief buiten de landsgrenzen bekend staat. Er kan nog veel goed ge maakt worden, neen, er moet nog veel goed gemaakt worden, wil het belangrijkste onderdeel van dit groot- sche tournooi geen mislukking worden. De voetbalwedstrijden werden ingeluid met Portugal Chili. De Chilineezen begonnen overdonderend, en hadden binnen een kwartier, met twee formidabele schoten den Portugeeschen keeper gepasseerd. Door stug volhouden elemineerden de Portugeezen het Chili- eensche overwicht en wisten nog vóór de rust gelijk te maken. Toen was Chili reeds geslagen. In de tweede helft gelukte het Portugal dan ook zonder bijzondere inspanning de score tot 42 op te voeren. Het eerste slachtoffer was gevallen! Het tweede slachtoffer werd Luxemburg, dat met 53 van België verloor. De cijfers duiden op grooter tegen stand, dan waarop de „roode duivels" gerekend had den. Met half-time was de stand zelfs 33, niettegen staande België, dat ontegenzeggelijk veel beter speelde dan Luxemburg, met 3O voorgestaan had. De held van den dag was de keeper Scharry, die su bliem zijn doel verdedigde. Alle hulde voor dezen kleinen, dapperen doelverdediger! Maandag sneuvelde Zwitserland met 4O tegen Duitschland. De Duitscher speelden overwogen en systematisch voetbal, hoewel het „charging" o.i. wat overdreven Was. De Zwitsersche keeper behoedde zijn land voor grooter nederlaag. Hoe zullen de Germanen zich hou den tegen Uruguay? EgypteTurkye was een gemoedelijk partijtje. De Turken speelden primitief, en werden met 71 door de studenten uit het land van de pyramiden ingemaakt. Turkye is naar Amsterdam gekomen niet om te win nen, wél om te leeren. Een schitterend bewijs van zelf kennis! Tusschen Italië en Frankrijk heeft het gespannen. De Gallische Haan veroverde een 2O voorsprong op de Mussolini-eezen, maar zagen nog in de eerste speel- helft dezen voorsprong omgezet in een 32 achter stand. Na de pauze scoorde elk land nog ééns, zoodat het fascisten-dom zegevierde... De Italiaansche deel nemers verschijnen als toeschouwers in een keurig- fleurig uniform en worden militairement aangevoerd door een officier in groot tunue met zwart hemd en zwarten das. Mussolini iiber alles! Nog meer spanning was er tijdens de ontmoeting PortugalYougo-Slavië. In dezen wedstrijd viel een betreurenswaardig incident voor, wat twee spelers, van elk land een verdere uitsluiting kostte. Er werden drie geldige doelpunten gemaakt: twee door Portugal, één door de vereenigde Serven-Kroaten- Slowenen Er werd veel gezoend en omhelsd. 's Lands wijs, 's lands eer! De Vereenigde Staten zijn groot in allesbe halve in voetballen. Ze troffen het wel ongelukkig, zich met de hun schraal toebedeelde capaciteiten ge plaatst te zien tegenover de Argentijnsche voetbal- virtuoozen. Onze Bloemendaalsche gasten solden maar wat met hen en lachten hartelijk, toen een der Amerikanen den bal met de hand in 't doel sloeg, want den scheids rechter ontging. Was 't 122 of 112? We weten t niet goed, 't had wel 202 kunnen zijn. Arme Oom Sam. Tot over vier jaar in Frisco! SpanjeMexico was echt lollig. Mexico kan er niets van, Spanje zooals ze tegen hun stamverwanten speelde een beetje.. Toen het 6O was voor de achterkleinzonen in de zóóveelste graad van Alva en Requesens, en Medina Sidonia en Toledo en andere o's, lieten ze de tegenpartij hoffelijk tegen scoren, om onmiddellijk daarop No. 7 te produceeren. Dan was t welletjes. Arm in arm ging 't dol-gemoedelijke stelle tje naar de kleedkamers waarschijnlijk zijn ze den ge- heelen avond met z'n allen uit geweest! Tot slot van de eerste ronde als klap op den vuur- peil: HollandUruguay. Dé ontmoeting van het voet- baltournooi. Holland heeft verloren, maar eervol. Een 2O nederlaag tegen de wereldkampioenen is een uitslag, waarop we trots mogen zijn. Toch hadden we kunnen winnen, indien de gemakke lijke kansen voor 't doel, verdedigd door den reus Mazali, benut waren geworden, noch Buitenweg, noch Freeze, bleken hiertoe in staat. Daarom is de over winning van de Oeroekeezen ten volle verdiend! Sportief stond de wedstrijd op laag peiL Holland liet zich niet van de beste zijde kennen. We kunnen toch nog tegen ons verlies? Aan den scheidsrechter, de Belg Langenus, hebben we niets te verwijten, hij leidde schitterend. Waarom dan een toegestoken hand ge' weigerd (Massy), waarom een „lange neus" tegen een der tegenstanders gemaakt (Massy), waarom een vechthouding aangenomen (v. d. Meulen)? En waarom onvergeeflijk verzuim niet de Olympische groet gebracht? Beterschap, Holland! Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Blöemendaal. EINDSPELSTUDIE No. 49. J. B. HORWITZ (1808—1883). Wm. A mm wm www Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Kbl, De5, Tb5, Lc5, Pb2, a2, c2, f2. Zwart: Kg6, Dg8, Ta8, Tf8, Lg5, Ph6, a6, f3, f7, g4, h7. Kampioenschap Haarlem en Omstreken. De afgebroken partij MeyerBollebakker (eerste ronde) is door eerstgenoemde gewonnen. Voorts won Davidson zijn afgebroken partij tegen Prins (vierde ronde). De partij GroenStol (vierde ronde) is voor de tweede maal afgebroken. Vijfde ronde: De partij StolMeyer is nog steeds niet gespeeld. Zesde ronde: De afgebroken partij Bollebakker Groen is, zonder te zijn hervat, remise gehouden. De partij MeyerKroone is nog steeds niet gespeeld. De afgebroken partij PrinsWielinga is nog niet voort gezet. Laatste ronde: GroenMeyer (niet gespeeld), Kroo ne 0Davidson 1, Wielinga 0G. Bollebakker 1, Stol Prins afgebroken. DE STAND VAN DEN WEDSTRIJD IS ALS VOLGT: NAMEN 1 2 3 4 5 6 7 8 'a a Prijs 1. J. Meijer D Va 0 1 1 2. R. A. Q. Davidson Va A 1 1 1 1 1 Va 6 1 3. P. L. Piins I 0 V 0 Va 0 4. D. Wielinga 0 0 1 0 0 0 0 5. Ph. Th. Stol 0 1 D 0 Va 6. Q. Kroone 0 1 1 1 s 1 Va 7. Mr. Silvain Groen. 0 Va 1 0 O Va 8. G. Bollebakker. 0 Va 1 1 Va Va Va N 4 De kampioenstitel is dus op den heer Davidson (Haarlem) overgegaan. OPLOSSING PROBLEEM No. 167. (Prof. J. HALUMBIREK) Stand der stukken: Wit: Kc8, Td2, Lc4, Lf8, Pb5, Pd5. Zwart: Kc6, Dal, Thl, a7, b7, e4, f5, h6. 1. Td2g2, Thlgl; 2. Tg2a2, onv.; 3. Pb5Xa7 d4) mat. Dalgl; 2. Tg2Xgl, enz. Goede oplossing ontvangen van: J. v. GULIK, te Overveen. Verschenen is het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Het bevat ruim 100 bladzijden helder geschreven tekst, waarvan wij de lezing aan de velen die het ontvangen maar doorganns tevens ter zijde leggen, warm aanbe velen. Wij ontkenen er het volgende aan: Wettelijke regeling Makelaarsberoep. In antwoord op van den Nederlandschen Bond van Makelaars in Vaste Goederen, Hypotheken en As surantiën ontvangen brieven, ter zake van een door dezen bond georganiseerde vakopleiding gaf de Kamer 7 December 1927 als haar oordeel te kennen, dat het makelaarsberoep dient te worden vrij gegeven, omdat het niet mogelijk is gebleken aan de beëediging zoodanige voorwaarden te verbinden, dat vakkennis en betrouwbaarheid afdoende worden gewaarborgd. Tegen een vakopleiding voor candidaat-notaris voerde de Kamer als bezwaar aan, dat deze nooit alle branches zal kunnen omvatten, waarin de makelaardij wordt uitgeoefend. Een vertegenwoordiging der Kamers van Koophandel in een door den bond te stel len examen-commissie kwam de Kamer om verschil lende redenen ongewenscht voor. Bedrijfsbelangen in verband met gewestelijke uitbreidingsplannen. Door de Commissie voor de Gewestelijke plannen te 's-Gravenhage waren aan de Kamer vragen voorge legd, betreffende de wenschelijkheid van gewestelijke plannen voor het bedrijfsleven. Op 2 November 1927 zond de Kamer aan deze Commissie een uitvoerig antwoord, waarin zij uiteenzette hoe juist de stad Haarlem vóór de annexatie over onvoldoende terreinen voor industriëele doeleinden te beschikken had, en hoe tengevolge van het ontbreken van een „streekplan" de verplaatsing der industriëele ondernemingen uit de binnenstad naar een industrieterrein aan het Noorder Buiten Spaarne bemoeilijkt werd. De Kamer achtte de vaststelling der gewestelijke plannen van groot be lang, en verklaarde zich bereid alle gewenschte in lichtingen te verstrekken en behulpzaam te zijn bij het verzamelen van gegevens. Voorziening terreinnen Noorder Buiten Spaarne-overlaadhaven. Aangedrongen werd in een schrijven dd. 1 Juni 1927 bij Burgemeester en Wethouders van Haarlem op een spoedig tot stand komen van wegen en verlichting langs het Noorder Buiten Spaarne. De vraag of in deze omgeving behoefte bestaat aan een aan te leggen overlaadhaven werd door de Kamer wederom aan de orde gesteld. Het plan werd opgevat een onderzoek in te stellen om de wenschelijkheid van een en ander na te gaan. Alvorens echter stappen te dier zake wer den gedaan, is aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem gevraagd of het College voornemens was zich te zijner tijd te laten voorlichten omtrent de plan nen, die het aanhangig zouden maken. Nader overleg leidde tot het resultaat, dat een ge mengde commissie in het leven zal worden geroepen, waarvan de leden door het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel worden aangewezen en welke Commissie het havenvraagstuk in studie zal nemen. Bloembollenhandel. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur deelt mede: Het jaar 1927 gaf over het algemeen voor de bloem bollenteelt bevredigende uitkomsten. Het gewas der verschillende soorten was over het al gemeen genomen goed; de prijzen der hoofdartikelen waren bevredigend, met uitzondering echter die der Darwin- en andere late tulpen, waarvan de prijzen beneden den productieprijs bleven. De hyacinthen gaven wel een behoorlijk gewas, doch een matige oogst. Het optreden van de cultuurziekte in de hyacinthen is langzaam afnemende. De prijzen waren dientengevolge hoog en handhaafden zich ge durende het geheele seizoen op dit hooge niveau. De tulpen gaven een normaal gewas en een normale oogst. Terwijl de prijzen der vroege tulpen stationair bleven, zette bij de Darwin- en late tulpen de daling der prijzen zich voort. De resultaten van de Narcissenteelt waren matig, hoe wel het gewas normaal was. De uitbreiding der in voerbeperkingen van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika deed zich gevoelen, doordat voor enkele1 hoofdsoorten geen bijzondere vergunningen meer werden gegeven. De crocussen gaven een goed gewas met flinke prij zen die zich handhaafden. Met de teelt van het z.g. „bijgoed" werden met uit zondering van Bol-Iris, waarvan het gewas middel matig was met dalende prijzen, bevredigende resul taten verkregen. Evenals het vorige jaar was het gewas der Gladiolen slecht en waren dientengevolge de prijzen oploopend. De geheele uitvoer van bolgewassen steeg van 33.141' ton op 39.332 ton; de statistiekwaarde van den uit voer slechts van 39.166.000.tot 39.918.000. De volgende staat geeft een overzicht van dien uitvoer in vergelijking met de uitkomsten, die in 1926 werden verkregen. Uitslag van het overgangsexamen aan de Rijkslandbouwschool voor de Bloem bollencultuur te Lisse. Bevorderd tot de 2e klasse onvoorwaardelijk: P. le Grand, J. M. Slingerland, Sassenheim; J. A. Bronkhorst, Heemstede; A. H. W. A. Bijvoet, Over veen; N. A. Eelman, de Koog, Texel; J. Engel, H. J. Hylkema, Hillegom; Chr. de Meulder, Lisse; C. van Parijs, Lisse; S. v. Reisen, Voorhout; G. J. Verdegaal, Vogelenzang, L. W. Steensma, A'dam; H. J. v. Parera, Noord wij kerhout. Voorwaardelijk (met herexamen in één of meer vak ken): Th. J. Ketelaar, Overveen, J. W. Koning, Sas senheim, W. Velthuys, Hillegom. Niet bevorderd werden vier leerlingen. Bevorderd tot de 3e klasse Onvoorwaardelijk: A. W. J. J. Alkemade, P. D. Lindhout, C. Marbus, Noordwijk, J. C. Bakker, Hk Koelewijn, Haarlem, J. Bijlo, Alkmaar, J. Bronkhorst, Heemstede; Gerda D. v. Dijk, A. J. A. Woudstra, Oegstgeest; P. S. van Leeuwen, Noordwijkerhout; W. Roos, Amsterdam; C. Verdegaal, H. W. Verdegaal, Sassenheim; H. C. Verdegaal, Voorhout; W. de Wreede, Hillegom. Voorwaardelijk (met herexamen in één of meer vak ken): G. H. Hermans, Hillegom; G. H. J. Mollema, Wassenaar; A. A. J. Philippo, Bennebroek; C. N. Veldhuyzen, van Zante, Hillegom; D. v. Wieringen, Abbenes. Niet bevorderd werden twee leerlingen. Cavalerie-instructeur (tijdens de rijles tegen zenuw achtig rekruut, die aan den hals van zijn paard hangt): Laat dat, Jansen, we hebben al zoo weinig paarden, dat jij nog niet hoeft te probeeren hem te smoren! Een klein handelaartje bestelde bij een grossier een aantal artikelen. In antwoord daarop seinde de gros sier: Kan de goederen niet zenden, alvorens de laatste zending betaald is. Waarop het handelaartje terug seinde: Schrap mijn order; kan zoo lang niet wachten. Conducteur: Nu juffrouw, stap nou gauw in, de trein gaat weg. Lieftallige passagier: Maar ik wou mijn zuster nog even een kus geven! Conducteur: Stapt U maar in. Laat dat maar aan mij Vader (teeder): Mijn lieve kind, heeft hij je op eenige wijze aangemoedigd? Het meisje: Dat zou ik denken.. Gisteravond vroeg hij, of U en moeder prettige menschen waren om mee samen te wonen. Waar is nu die spons, die ik je gevraagd had om uit de stad mee te nemen? Ik kon geen goeie vinden. Er zaten overal gaten in Juffrouw Snabbel: Hè, dat is nu eens prettig nieuws Mijn dochter heeft me geschreven ,dat ze eindelijk een vaste betrekking gekregen heeft, als bruidsmeisje bij een filmactrice in Hollywood, Telefoonnummer 10960 een der volgende nummers opbellen: BLÖEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 VEREENIGING voor den Cursus 1928—'29. Schoolgeld naar verhouding van het inkomen. Inlichtingen bij den Secretaris, Hooge Duin en Daalscheweg 8. Het Bestuur; P. 'T HOOFT, Voorzitter. P. BOOM, Secretaris. Terug te bekomen bij: P.v.Laarschot, L. v. Dalelaan 6, Haarlem, een glacé handschoen; Van Giffen, Klever laan 5, Blöemendaal, een rijksdaalder; Meinsius, Iepen laan 50, Blöemendaal, een Eversharp vulpotlood; van 't Land, Boschlaan 39, Blöemendaal, een flanel; M. van Engelen, Houtvaartkade 64, Aerdenhout, een para- pluie; J. Leuven, Iepenlaan 44, Heemstede, een tabaks pijp; H. Hekker, Zuidertuindorplaan 20, Haarlem, een houweel; J. Zwiersen, Rollandspad 17, Haarlem, een zakdoek; A. Boer, Duinwijckweg 1, Blöemendaal, een paar glacé handschoenen; J. v. Straten, Zuidertuin dorplaan 9b, Haarlem, een medaille; C. Rikkers, Bre- derodeweg 26, Blöemendaal, een sierspeld; Cassee, Bloemendaalscheweg 37, Blöemendaal, een paar dames handschoenen; S. Koster, Oranje Nassaulaan 61, Over veen, een rijwielbelastingmerk 1928; aan het politie- postjiuis te Aerdenhout, twee stukken ketting; politie post; Noordzeestrand, 2 brillen, een pet, een kous, een sigarettenkoker; aan het bureau van politie Overveen, een tramabonnement t.n. Hoogeveen; een kinder-arm- bandje, een actetasch, een zonnebril, een Lipssleutel, een rijwielbelastingmerk 1928. ONDERTROUWD: P. van Son en Jkv. M. A. Teixeira de Mattos. GETROUWD: A. R. J. de Bruin en C. E. Kroner. OVERLEDEN: H. S. van Hall, 59 j„ overleden te Haarlem; J. L. Talsma, 71 j. GEVESTIGD: Wed. S. OttKranenburg, Oranje Nassaulaan 54, Overveen; K. Seitz, Platanenlaan 7, Blöemendaal; J. D.G. Hellebrekers, Zuider Stationsweg 6a, Blöemendaal; Ch. van Zutphen, Duinlustparkweg 25, Blöemendaal. ZONDAG 3 JUNI 1928. BLÖEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. A. J. de Sopper, Leiden. Bidstond Zaterdag 2 Juni, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDEN SAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer A. van Os, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. H. G. van Wijngaarden, Amsterdam. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Dr. A. H. Haentjens, Rem. Pred., Haarlem. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het ongeweten Godshuis" (Gen. 19:17). Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. Donderdag 7 Juni n.m. 12.30: Huwelijksinzege ning van Gerard Zuiderduijn en Alie Troost door Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3