Crêoe Set loenen Help U Zelf A. G. POST Boekhandel „Lectura" cndokter ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Zich uitleven Plaatselijk Nieuws VOOR KENNEMERLAND EN HAARLEM UITGAVE VAN DE N.V. „HET MIDDEN" EXPLOITATIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TIMMER DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL, TELEFOON 22003, POSTGIRO 30785 m H ATrlemsche BAN VEREENIGING S S BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 S Bloemendaalscheweg 123 Telefonisch Mn OOQ7A aangesloten li£ O "T worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL 15E JAARGANG 1928 F 2.SO KLUIS-INRICHTING GEW.P™ BETO» VERBINDINGSWEG 53 WAGENMAKER TUIN BOUWGEREEDSCHAPPEN 22ste JAARGANG ZATERDAG 30 JUNI 1928 No. 26 and in een hooischelf, nabijheid van de Prins het vuur snel om zich usschen. De brandweer puit op de waterleiding t. t te wijten zijn aan een vijst weer, dat de elec- n voor het snelle ver- ook de veiligheid be- YCEUM nasium. Bartels, mej. R. Hooft Aken, F. van Breemen, examen wordt met 2 ostkantoor Bloemendaal gang van Maandag 25 [leverlaan tusschen den alsmede de Delftkade, toor Bloemendaal, doch im zal worden besteld. ereeniging B.J.C. alhier, int te laten zien. In een :erke combinatie van 21 Juni j.l. wonnen zij agehaald te hebben, met larschuwingborden reed ;weg met zijn rijwiel af. wilde hij remmen, maar aar ging hij. In suizende nendaalscheweg terecht, jasseerende auto botste. :loos. Ziedaar de gevol- als een soort aardigheid vas de jongen weer bij- s keeren. it altijd aanwezig, even van het bloed .der men kaar de natuur schildert, zen we. de plant een andere, dan n en nog wel hoort ver ingen van den Münche- statter over chlorophyl 1915 een Nobelprijs ont- g van chlorophyl beslist deel uit van de chloro- emisch zuiver chlorophyl nagnesiumoxyde zonder er nam men aan, dat er hylsoorten zouden be- bladgroen van meer dan plantensoorten en vond, overeen kwamen, olge, dat een aanvanke- ïele oppervlakte geel tot men aanduidt met de be- Dit euvel is niet erfe- ken van aan bleekzucht zich in ijzerhoudenden planten zijn anders ge- an stikstof- of kaligebrek )ok te weinig licht en te gezien, kunnen bleek- zaken etioleering is nog iets anders. Dit ■eken of strepen op de te bladeren naast groene Aspidistra, bonte hulst, enz. Kweekt men zulke, ermenigvuldigde planten die eigenschap dikwijls nt ook voor, dat de na aderen hebben, hetgeen noemt. Een hooge stik- m en atmosfeer en hooge In het algemeen kunnen euringen beschouwen als met gekleurde bladeren htig dan die met groene. lij zijn vriend mee in de alf op den grond, lag het rrefusis' vrouw; aan het dokter onmiddellijk dat it zijn! Hij deelde dit den dstil in de kamer, ugubers vreemd. Hij zat huwelijke lach uit terwijl roerlooze gedaante wees. g waarin de vinger wees aam toe. En wat hij vond so stevig dat hij slechts jderen was iets droogs en mummie! man heftig bij de schou- heb je Arnold, je kreunt en doode zou opwekken! acht Arnold Trefusis dat had hij zich zijn omgeving it hem stond zijn vrouw, 3S, die een avondpraatje :igen vingers zag hij iets zijn zware sigaar, El ILOEWIHILSCHIEEIBUD Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per half jaar bij vooruitbetaling vóór 1 Januari of 1 Juli. N a dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voor Indië en 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 10 cent. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aan bod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent, uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven onder of naast den tekst dubbel tarief (Nadruk verboden) Er is een tijd geweest, waarin in sommige kringen als het hoogste gebod gold: zich uit te leven. Nog slechts kort ligt deze tijd achter ons en allicht zullen er zelfs onder onze lezers wel zijn, die dit gebod in zijn ouder- wetschen zin op zich toepasselijk achten. Onder „zich uitleven" verstond men dan het onge breideld toegeven aan zijn persoonlijke neigingen en hartstochten, ook indien deze in strijd kwamen met het algemeen belang en met de innerlijke harmonie van den betrokkene zelf. Dit uitleven was meer een uitvieren van de zelfzuchtige en zinnelijke begeerten ten koste van het zedelijke en redelijke besef. Tot welke noodlottige gevolgen deze levenshouding geleid heeft, weet menigeen bij eigen ervaring uit zijn omgeving. Toch lag er aan deze opvatting ontegen zeggelijk een edel beginsel ten grondslag. De fout school alleen hierin, dat men dit verkeerd toepaste. Niet uit kwaadwilligheid, doch uit onwetendheid. Men vergiste zich omtrent den inhoud van het begrip: zelf. Goethe toegevende, dat het hoogste doel en streven van den mensch de persoonlijkheid is, kan men niet ontkomen aan een onderzoek, wat met de persoonlijk heid wordt bedoeld. Het antwoord op deze vraag is zoo gemakkelijk niet. De persoonlijkheid van den mensch is niet een vol strekt zelfstandig gegeven. Zij hangt samen met alles wat er aan vast en er omheen is. Zij ontleent haar voedingsstoffen aan de kringen, waarin zij verkeert: zij verandert, wanneer haar omstandigheden zich wijzi gen en het is niet te veel gezegd, dat de persoonlijk heid tenslotte bestaat in een reactie op de gemeen schap. Stellig is iedere mensch, behoudens dan deze bepaald heid door zijn omgeving, een zelfstandig wezen met een eigen wil en geaardheid. Ieder onzer is een geheel, een afgeslotenheid, een centrum, dat zich van alle overige menschen onderscheidt en een afzonderlijke plaats inneemt in het heelal. Maar dit geheel is op zichzelf weer een zeer samenge stelde opeenhooping van betrekkelijk zelfstandige neigingen en krachten. Gelijk een waterdroppel een geheel is, doch desondanks door den scheikundige in tal van verschillende stoffen kan worden ontleed, is de persoonlijkheid een verbinding van allerlei gelijk soortige en ongelijksoortige bestanddeelen. Wat is nu de kern, wat is nu in dit verwikkeld kluwen het „zich", dat men uitleven moet? Men zou de menschelijke persoonlijkheid bij een staat kunnen vergelijken. Inderdaad vormt zij een orga nisme, dat veel met een staat gemeen heeft. Gelijk in den staat allerlei volksgroepen, waarvan ieder haar eigen belangen heeft en elk in een eigen richting streeft, door het onderling meten van krachten en het onderling wisselen van overtuiging tot een gemeen schap worden, welke in het parlement haar wetgevende, in de regeering haar uitvoerende macht heeft, botsen in de menschelijke persoonlijkheid allerlei vaak tegen strijdige stroomingen tegen elkander, trachten elkaar te verdringen en gaan tenslotte onder wederzijdschen invloed een vergelijk aan, dat zich in de daad en de houding naar buiten belichaamt. Een sterke staat is een staat met een krachtig parle ment en een krachtige regeering. Zoo'n staat volgt onder rustige leiding een vasten koers. In een derge lijke gemeenschap komen alle geledingen tot haar recht; het regeeringsbesluit en de regeeringsdaad is de resultante van de tegenstrijdige krachten, welke door wederkeerigheid tot een harmonische samen werking komen. De uitkomst van dit harmonische ar beidsproces is een algemeene bevrediging van de eischen en behoeften van den eigenaardigen landaard en een zoo groot mogelijk profijt van de nationale ta lenten en gaven. Tegenover een dergelijke krachtige volksgemeenschap staat aan weerszijden een zwakke natie. Anarchie, regeeringloosheid laat alle krachten en groepen vrij, maar mist het samenbindend bestanddeel. Een orkest, waarbij ieder zijn beste partij blaast, maar ieder op eigen houtje, wordt, al mocht het uit louter virtuosen bestaan, een monster van onwelluidendheid. De kapel- beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende werk zaamheden in deze branche VERHURING VAN DRIEWIELIGE BAKFIETSEN EN HANDWAGENS meester, aan wien ieder zich onderschikt, is volstrekte noodzakelijkheid. Maar aan den anderen kant is de dictatuur, die ge welddadig regeert zonder de verschillende krachten en stroomingen gelegenheid te verschaffen om zich te uiten, even noodlottig als de regeeringloosheid. Zij onderdrukt natuurlijke neigingen en verdringt rede lijke wenschen. Haar noodlot is het gebrek aan con tact met het volk. Zij legt haar wil op inplaats van het orgaan van den volkswil te zijn. Aldus bestaat er ook drieërlei organisatie van het per soonlijkheidsleven. In de anarchie leeft men zich uit naar de ouderwetsche opvatting van het begrip. Men geeft toe aan iedere neiging en laat elke opwellende strooming den vrijen loop. Zoo kweekt men een baaierd, waarin de op eigen houtje werkende krachten elkaar ondermijnen. Tenslotte moet zulk een organisatie door gebrek aan innerlijken samenhang uiteenvallen. Wat is het „zich", dat men als persoonlijkheid uit leven moet? Is het de sexueele begeerte, de artistieke ijdelheid, de gelddorst, de zucht naar heerschappij, de hartstocht naar avontuur of een van de vele overige machtige groepen meer, welke men zich moet laten uit leven, zoodat ze als een zelfstandig rijk in het rijk onzer persoonlijkheid zich grootmaken ten koste van de rest van ons innerlijk leven? Noch de sexueele begeerte, noch de artistieke ijdelheid, noch de gelddorst of een van onze overige neigingen, hoe sterk ook, is met ons eigenlijke „ik" te vereen zelvigen. Wie één hunner de ongebreidelde macht geeft, leeft „zich" niet uit, maar maakt „zich" tot slacht offer, tot slaaf. Ons „ik" is die moeilijk te omschrijven, maar door ieder duidelijk waarneembare kern, het centrum van ons bestaan, het hart, waaruit de uitgangen des levens zijn, de resultante van de duizenderlei stroomingen en stevingen, waarin ons persoonlijkheidsbestaan ziel kundig te ontleden zou zijn. Dit „ik" de gelegenheid te geven, als een op de verschillende volksgroepen rustende regeering krachtig en welbewust te zorgen voor de gemeenschappelijke behoeften, welke juist onze eigen aard noodig heeft en van de gemeenschappelijke gaven en talenten, waarover juist wij beschikken, het volle profijt te trekken is de taak van den mensch, die zich uitleven wil in den waren zin van het woord. Niet hij is de krachtige persoonlijkheid, die als een dictator de in hem levende neigingen en verlangens met kunstmatig geweld fnuikt en knot, maar hij, die de verschillende stemmen uit eigen binnenste geduldig en ernstig aanhoort en alles wat er in de rijke ver scheidenheid van zijn wezen arbeidt en leeft, de kans geeft op een harmonische zelfontplooiing. H. G. Cannegieter Een heer reed met zijn karretje op den Brederodeweg. Hij had de gang er in en wilde een auto, die in dezelf de richting reed voorbij vliegen. Hij zag echter te laat, dat uit tegenovergestelde richting eveneens een auto aankwam. Daar hem een aanrijding niet wenschelijk voorkwam stuurde hij den kant in. Na acht boompjes geveld te hebben sloeg de wagen om. De bestuurder en zijn familie kwamen met den schrik vrij. Naar wij vernemen is deze heer, een zekere R. uit Koog a/d Zaan, vroeger houthakker geweest. Een auto reed door te veel naar rechts uit te wijken tegen een lantaarnpaal op, vlakbij den beruchten eik aan het begin van den Militairenweg. De lan taarnpaal hield stand, het voorste gedeelte van de auto veranderde van stand en werd eenigszins inge drukt. De tocht naar Haarlem moest door reparaties aan den wagen eenigen tijd worden uitgesteld. Door een politie-agent werd een zekere C. wegens bedelarij opgepakt en naar het huis van bewaring overgebracht. Hij zal zich voor den Politierechter te verantwoorden hebben. In de gemeenteschool aan den De Genestetweg zullen de kachels verdwijnen. Daarvoor zal in de plaats komen centrale verwarming. Het werk is gegund aan de Firma J. C. Bonarius, daar deze de laagste inschrij ver was. Half Juli zal men met het werk beginnen. De loodgietersstaking is nog niet geëindigd. Vele loodgieters hervatten echter het werk weer en men beweert dat de staking niet te lang meer zal duren. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur stonden een paar stakers voor den ingang van de zaak der Firma B. een werkwilligen jongen op te wachten. De motorbrigade was eveneens aanwezig. Twee politiemannen deel uit makende van de motorbrigade waren echter niet voor nemens den werkwilligen jongen naar huis te brengen maar gingen een praatje met de stakers maken. Aan omstanders natuurlijk geen gebrek. Op tactvolle wijze werden de stakers onderhanden genomen en nadat de conferentie afgeloopen was keerden de stakers rustig huiswaarts. We hebben alle respect voor dit kalme optreden der politie. Bij een bewoner aan den Aerdenhoutsduinweg te Aer- denhout is uit een keukenlade de somma van 10.— weggehaald. De bewoner zal dit bedrag als een na- deelig saldo moeten boeken. De politie doet haar best den boosdoener te vinden. Bij den heer B. wonende aan den Hooge Duin en Daal- scheweg alhier is ingebroken. Een groote hoeveelheid tafelzilver werd medegenomen. Zoo ziet men, dat het niet alleen kraaien zijn die op glanzenden voorwerpen loeren. Ook met dit geval is de politie bekend en zij zoekt naar de daders. Door onbekende oorzaak ontstond Zondagmiddag brand op een stukje boschgrond aan de Van Vollen- hovenlaan te Aerdenhout. Hoewel de brandweer uit gerukt was en spoedig ter plaatse aankwam, behoefde deze geen dienst te doen daar het vuur al door voor bijgangers gebluscht was. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het wegwerpen van een lucifer. Een wielrijder die aan het Bloemendaalsche strand vertoeft had keerde over den Zeeweg naar huis terug of wilde dat althans doen want bij het afrijden van de eerste helling waarbij hij een vaartje had van 50 a 60 K.M. geraakte zijn bagagedrager los en kwam tus schen zijn spaken. Gevolg hiervan was dat de wiel rijder kwam te vallen. In bewusteloozen toestand en ernstig gewopd werd hij naar den politiepost Zeeweg gebracht alwaar Dr. Mendels de Leon uit Overveen de eerste hulp verleende. Nadat hij verbonden en weder tot bewustzijn gekomen was, verklaarde de fietsrijder zich goed genoeg te voelen om de tocht voort te zetten. Bij den heer Van H. wonende aan den Rijperweg is inbraak gepleegd. De booswichten zwichtten voor een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen en namen deze zonder gewetensbezwaar mee. De politie doet onderzoek. Op hoek MollaanPotgieterweg zijn twee auto's tegen elkaar gebotst. De eene auto werd zwaar be schadigd en moest naar huis gesleept worden, de andere werd licht beschadigd. Daar de schuld aan den bestuurder lag, die de bocht PotgieterwegMollaan te klein nam, werd tegen dezen proces-verbaal opge maakt. Op het Zandvoorterpad moest een wielrijder het weer ontgelden. Hij werd door een auto aangereden en moest na door Dr. Mendels de Leon verbonden te zijn naar het Ziekenhuis vervoerd worden. Het schijnt het seizoen der botsingen te zijn. Wij heb ben geen potlooden genoeg om ze alle te noteeren. Als het zoo door blijft gaan dan openen we een botsing rubriek. Op den hoek ZijlwegZandvoorterpad had een botsing plaats tusschen twee auto's. Daar ze beide even groot en solide gemaakt waren, waren zij tegen elkaar opgewassen en was de schade gering. Proces-verbaal is niet opgemaakt. Op den driesprong Korte ZijlwegDuinlustwegEls- woutslaan heeft een motorrijder een fietsrijder aange reden. Wonder boven wonder kwam de fietser er goed vanaf. De fiets echter was geheel misvormd en zeer geschikt om aan een koopman in oud roest cadeau te geven. Een botsing tusschen twee auto's op den gevaarlijken hoek MollaanBloemendaalscheweg. De bocht was door den bestuurder der eene auto wederom verkeerd genomen (dit gebeurt meer) zoodat proces-verbaal opgemaakt werd. Onze straatverlichting is niet in orde. Het gebeurt vaak, dat door het gedreun van het zware verkeer of door sterke wind een electrisch bolletje lostrilt of stuk gaat, dan brandt de lantaarn natuurlijk niet en is de omgeving in het duister gehuld. Het duurt soms zes of zeven dagen, dat men er aan denkt het electr. bolletje wederom vast te draaien of te vernieuwen Bij al die duisternis hebben we ons licht eens opge stoken bij de autoriteiten die ons mededeelden, dat, als er een lantaarn uit is, dit terstond door de politie aan het P.E.N. wordt opgegeven. Dit wordt dan voor kennisgeving aangenomen en na een week of langer wordt de lantaarn pas hersteld. Dit is natuurlijk niet zoo als het hoort en we doen ook namens de inwoners van Bloemendaal een beroep op het P.E.N. en vragen niet anders dan de gloeiende spijkers, die niet meer gloeien, liefst binnen 24 uur weder gloeiend te maken. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van onze populaire Bloemendaalsche gymnastiekvereeniging, zullen er eenige feestelijkheden plaats hebben. Ten eerste wordt door de jubeleerende Vereeniging recep tie gehouden in Hotel Vreeburg op den Mden Juli e.k. Den dag daarop, een Zondag, heeft een groot gym- nastiekfeest plaats waaraan alle Vereenigingen uit de Kennemer-Turnkring deel zullen nemen. Ten slotte een groot tuinfeest op Kraantjelek; dit is op 11 Augustus bepaald. Dat belooft dus wat, en we zijn er van over tuigd, dat, als men met een lijst ter inteekening komt, een ieder wel een kleine gift zal willen afstaan om de B.G.V. in de gelegenheid te stellen haar 10-jarig be staan op luisterrijke wijze te vieren. Begrijpelijk is het dat de kosten van het feest wel gedeeltelijk maar niet geheel uit de kas der Vereeniging kunnen betaald worden. JSursum, ons Bloemendaalsch Muziekkorps, heeft Woensdagavond een concert gegeven in het Bloe mendaalsche Bosch in de daarvoor bestemde tent. Er werd goed geblazen zoodat dirigent en spelers alle lof toekomt. Het winterachtige zomerweer had gezorgd, dat er geen gedrang was. Toch was er een voldoend aantal luisteraars, die de goed uitgevoerde muziek nummers ten zeerste op prijs stelden. Een bewijs hier van was het luide applaus, dat na ieder nummer weer klonk. De Vogelenzangscheweg nadert zijn voltooiing. Nog een klein stukje onder Aerdenhout is bestraat, maar ook dat zal spoedig verdwenen zijn. Dan is de geheele weg geasphalteerd, deze kan dan als een der mooiste wegen van Bloemendaal beschouwd worden. Men heeft de vele bochten en kronkelingen uit dezen weg zooveel mogelijk verwijderd, zoodat thans de Voge lenzangscheweg, waarover men naar Noordwijk en Den Haag kan komen, niet onder doet voor den Rijks straatweg. Vermeld kan nog worden, dat er een nieuwe zijweg is gekomen van den' Vogelenzangsche weg door 't Naaldenveld naar den Zandvoorterweg. Doordat eenige autoriteiten bezwaar hadden dat de heer G. J. van Abs twee functies uitoefende n.l. die van Commies ter gemeente-secretarie en voorzitter van een woningbouwvereeniging, heeft hij als voorzitter van de Coöp. Woningbouwvereeniging voor gem. werklieden en ambtenaren bedankt. Het Koninginnefeest te Bloemendaal is altijd zeer ge zellig. Ook bij de Haarlemmers staat het hoog aan geschreven en op 31 Augustus van ieder jaar komen drommen Haarlemieten hier feestvieren. Ook dit jaar staat ons op dien datum heel wat te wachten wat feestelijkheden betreft. De Commissie van Koninginne dag moet echter wachten met aan den arbeid te gaan tot zij het benoodigde geld bijeen heeft. Het is te ver wachten dat men binnenkort met lijsten zal rondgaan bij de burgerij. Wij twijfelen er niet aan of de Com missie zal met hare lijsten wel succes hebben. OPENING SPEELTUIN „DUINLUSTPARK". Reeds geruimen tijd voor tweeën kwamen de kinderen uit de buurt opzetten en toen om even over tweeën de voorzitter, de heer C. Schulz, tot de opening overging was het een vroolijk druk gedoe. We merkten o.a. op de beide Wethouders van Bloemendaal, de heeren Laan en Van Nederhasselt en de raadsleden Cassee en Noorman. Na de gebruikelijke verwelkoming bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer Mr. Dr. J. Luden voor het belangloos afstaan en omrasteren van het terrein, hetwelk door gejuich en een driewerf herhaald hoera van de kinderen werd onderstreept. Verder dankte hij allen die door het geven van cadeau tjes of op andere manier het mogelijk gemaakt hadden dit feestje te vieren. Zich daarna speciaal tot de kinde ren wendende drukte hij hen op het hart, vooral niets te vernielen en de hekwerken te ontzien, wel te be denken dat indien ze daar niet aan voldeden deze prachtige speelplaats weder voor hen verloren zou gaan. Ook de ouders werden verzocht een oogje in het zeil te houden. Spreker eindigde met allen veel genoegen te wenschen en verschillende aanwijzingen voor de spelletjes te geven. Nadat een fotograaf een kiekje van de blijde jeugd genomen had, werd be gonnen met blokjes dragen, hindernis hoepelen, wasch ophangen enz. enz. Al deze spelen verliepen naar ge noegen en verschillende versnaperingen als limonade koekjes en reepen chocolade, werden met smaak ge geten. Óm 5 uur vond de prijsuitreiking plaats die heel wat gelukkige kindergezichten maakten. Toen daarna de voorzitter nogmaals allen bedankt had, was het offici- eele gedeelte van de pret afgeloopen en werd begonnen met het onofficiëele, n.l. het voetballen en korfballen, hetgeen tot het sluitingsuur voortging.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1