IVEPFT-STODMTJ GOED-SNEL FIRMA C. CASSEE - Tel. 22444 Binnenland Buitenland Plaatselijk Nieuws JL0TTGERIMG BIJ BRAND INMAAKBRANDEWIJN GARAGE VERBEEK A. G. G. M. GIORGIS ZN. AGENT VOOR BLOEMENOAAL-OVERVEEN TEL. 22276 Het 12e congres der Unie van Volkenbondsvereeni- gingen, dat te 's-Gravenhage gehouden wordt, is in vollen gang. Uit de redevoeringen van eenige der voornaamste deelnemers stippen wij aan: Graaf Bern- storff (Duitschland): Waarom gaan wij met onze propaganda tot alle volken? Omdat wij ervan over tuigd zijn, dat de volken den Volkenbond moeten doen slagen; de regeeringen alleen zijn daartoe niet in staat. Slechts als de volken met hun hartebloed instaan voor den Volkenbond, zal hij worden, wat hij zijn moet. Viscountess Gladstone (Engeland): Omdat de Volkenbond bestaat, heeft Amerika gemeend het voor stel (tot uitbanning van den oorlog. Red.) te kunnen doen. De rechtvaardigheid van den Volkenbond is dat hij den weg heeft gebaand voor de uitbanning van den oorlog; Prof. Aulard (Frankrijk): De plaats van den Volkenbond wordt in den geest van het Fransche volk steeds grooter. In Frankrijk is de élite van het volk voor den vrede, voor de toenadering der volken, voor de verdragen van Locarno, enz.; Kol. R. Dollfus (Zwitserland): De vermindering der bewapening kan niet den oorlog verhinderen, als zij niet steunt op de moreele ontwapening, als niet de ge dachte overheerschend wordt, dat het recht moet heerschen over de macht. Onze legervliegers zijn niet gelukkig geweest. Een legervliegtuig had aan de Maas, onder Grave een noodlanding moeten doen en stortte, bij wederopstij- ging, van 30 meter omlaag. De sergeant-vlieger werd gedood, de leerlingvlieger zwaar gewond. Een toestel uit So ester berg, dat boven Amersfoort een defect kreeg, maakte een noodlanding en kwam in een bosch terecht, gelukkig zonder persoonlijke ongevallen. De machine werd zwaar beschadigd. De eisch in het geruchtmakende proces betreffende de Veendammer Hypotheekbank is nu gevallen. Tegen Woltman Sr. werd 6 jaar, tegen Woltman Jr. 1 jaar en 3 maanden, en tegen Möhring ook 1 jaar en 3 maan den geëischt. Voor Mr. Kortenoever werd vrijspraak gerequireerd. De eerste drie verdachten hielden vol, te goeder trouw te hebben gehandeld. Minister Kan heeft een bezoek gebracht, op uitnoodi- ging van de Holl. Mij. v. Landbouw, aan het eiland IJsselmonde en de Hoeksche waard. Voorts bezocht de minister Wageningen, waar z. exc. het openlucht spel bijwoonde ter gelegenheid van het tiende lustrum der Landbouwhoogeschool en de tentoonstelling be zocht van de ontwerpen voor de nieuwe aula. Een harde les kreeg de vrouw, die bij de arrestatie van betoogers ten gunste van Sacco en Vanzetti op het Koningsplein te Amsterdam tegen twee politie agenten de menigte had gepoogd op te ruien, door te roepen: „jongens, rukt je los van dat boevengespuis!" De opruiende vrouw kreeg een maand gevangenisstraf. De Fransche regeering diende bij de Kamer het wets ontwerp in tot goedkeuring van het verplichte ver-- zoeningsverdrag dat tusschen Nederland en Frankrijk op 10 Maart j.l. te Genève tot stand kwam. De luchtvaarder van Pottum, die met zijn ballon en 2 passagiers te Vlaardingen voor een luchtreisje op steeg, moest bij Baarn een noodlanding maken wegens averij en kwam in een boom terecht, waaruit de lucht reizigers met behulp van ladders ongedeerd werden bevrijd. Heden vond de oprichting plaats van het Europeesch Economisch Verbond, een internationale organisatie voor Europeesche samenwerking in politiek en econo mie. De voorzitter van het voorbereidend comité, oud minister prof. A. v. Gijn bood in „De Twee Steden" te 's Gravenhage een thee aan, waarop vele gezanten consuls, autoriteiten op diverse gebieden enz. aanwezig waren. H.M. de Koningin-Moeder bezocht de Indische Ten toonstelling te Arnhem en gaf meermalen uiting aan haar bewondering voor het werk dat hier werd ver richt. De eigenaar van den zeetuin der Molukken bood H.M. een fraai stuk koraal aan, „namens de trouwe zonen der Molukken, die er prijs op stellen bewoners van de „twaalfde provincie van Nederland" genoemd te worden." Engeland. Chamberlain gaf aan een deputatie van de Volkenbondsvereeniging te kennen, naar aanleiding van de Amerikaansche anti-oorlogsvoorstellen, dat, hoewel het probleem volstrekt niet zoo eenvoudig is, de deputatie toch allen twijfel kon laten varen wat betreft zijn wensch, om de Amerikaansche voorstellen met succes bekroond te zien. Verder verwacht men in politieke kringen, dat Engeland zal weigeren, aan het Fransche verzoek (gericht tot alle onderteekenaars van het verdrag van Locarno) tot toetreding tot de Fransche reserves te voldoen. In de Engelsche arbeiderspartij is een scheuring opge treden. De Engelsche Onafhankelijke Arbeiderspartij besloot het door haar voorzitter Maxton gepubliceerde manifest tegen de Labourpartij te ondersteunen en in het heele land vergaderingen te houden onder de leuze: Socialisme in onzen tijd. Frankrijk. Poincaré verkreeg een votum van ver trouwen in de Fransche Kamer met 455 tegen 126 stemmen. Zijn uiteenzetting van de politiek van zijn kabinet hield in hoofdzaak in, dat de minste geringste onhandigheid na de stabilisatie alles weer in gevaar kon brengen. Zijn politiek moest dus ongehinderd wor den voortgezet! Zijn ministerie was samengesteld uit 6 oud-premiers, wat een waarborg was voor een voor zichtige politiek. Wilde de Kamer een verandering in de regeering in rechtschen of linkschen zin, dan zou Poincaré weigeren een nieuw ministerie samen teooneelvereeniging „J. J. Cremer" tot een grootsche stellen. De regeering beoogde strenge handhaving van-eclame geworden. het begrootingsevenwicht door middel van hervorming Bet is prettig, dat de verstandhouding tusschen van het fiscale stelsel, waarbij zij zich meer tot hetdaarlemieten en Bloemedalianen weer zooveel beter kapitaal zou wenden dan tot den arbeid en de ver-vordt. Wij hopen dat ze er niet op achteruitgaat, als bruiksbelastingen zou verlagen. Over de groote inter- traks aan de regeering verzocht wordt het van Over- nationale problemen, buitenlandsche politiek enz. sprak'een afgenomen stuk weer zoo spoedig mogelijk bij Poincaré niets positiefs uit. iloemendaal te voegen. Bij een mijnramp bij Saint Etienne kwamen 51 mijn- werkers om het leven. konden de vorige week maar een gedeelte bij- Duitschland. Het slagen ondanks de ongunstige vonen van de dansdemonstratie die van wege de verwachtingen van Hermann Müller als kabinets- iaarlemsche Vereeniging met den langen naam, die et onderwijs bevordert in het verzorgen en opvoeden an kinderen, in den tuin van Oud-Zomerzorg is ge- formateur heeft velen reden tot voldoening gegeven. Stresemann houdt buitenlandsche zaken, Groener rijksweer, terwijl Severing (soc.-dem.) binnenlandsche zaken kreeg. Verder maken deel van het kabinet uit: v. Guerard (centr., bez. gebieden en verkeer), Curtius Volksp., economische zaken), Hilferding (soc.-dem., financiën), Koch (dem., Voedselvoorziening), Schaetzl let lijdt geen twijfel of er wordt in ons land te weinig rij en blij en fatsoenlijk gedanst. Het malle langs den rond en langs elkander schuiven, dat in de laatste aren onder den naam „dans" uit Amerika en in (B. Volksp., posterijen). In tegestelling met de aan- Amerika van uit negerkampen werd geimporteerd, kan vankelijke verwachting, beschouwt het nieuwe kabinet noogstens balanceerende schuinmarcheerderij heeten. zich niet als een tijdelijke regeering, doch als een mi- ieder pogen om den naar muskus riekende jazz- en r.isterie dat geruimen tijd aan het bewind hoopt te stepp-atmosfeer onzer danszalen uit te zwavelen, moet blijven. De regeeringsverklaring was dan ook zeer uit- worden toegejuichd. Ook de A.J.C. werkt in die rich- voerig en omvatte alle politieke vraagstukken. Dins- ting. dag stelde de rijkskanselier zijn nieuwe ministerie aan Bovengenoemde Vereeniging had het voorrecht te den rijkspresident voor. Woensdag begonnen de groote mogen demonstreeren in den tuin van den heer en politieke debatten. Het nieuwe kabinet besloot in zijn mevrouw Bierens de HaanWaller, op zich zelf een eerste zitting geen genoegen te nemen met de ver- bezienswaardigheid van goede tuinmanskunst, werping van de motie van wantrouwen, doch aan- Aan de bezoekers der dans-demonstratie werd een ge- neming van de motie van vertrouwen te eischen. schreven programma verkocht, waarin voor inlichtin- In zijn regeeringsverklaring gaf de rijkskanselier o.a. gen over de cursussen, die de Vereeniging geeft in te kennen, dat de Duitsche buitenlandsche politiek haar Kinderverzorging, Opvoedkunde, Handenarbeid, oogmerken voortzet met den wil tot vreedzame ont- Hygiëne, Volksdansen enz. verwezen wordt naar wikkeling en met het opgeven van de revanche-ge dachte. Aan die grondslagen zal men vasthouden. Diversen. De campagne voor het presidentschap in Amerika is in vollen gang. De democraten benoem den Al Smith tot candidaat. Diens verklaring tot hand having van de drankwet werd door eenige democra tische groepen niet krachtig genoeg geacht en daarom verwacht men nog de benoeming van een anderen democratischen candidaat. De republikeinen roeren zich ook. Hoover moet een zeer groote kans voor het presidentschap maken. Er is een memorandum, geteekend door een groote menigte vooraan staande personen in Amerika aan Kellogg overhandigd, om in het anti-oorlogsverdrag nog de clausule te doen opnemen, die den oorlog als een misdaad tegen het internationale recht verklaart. Coolidge sprak de hoop uit, het verdrag nog te zullen mogen teekenen tijdens zijn presidentschap. Generaal Obregon werd tot president van Mexico gekozen. Hij zal de politiek van Calles voortzetten. Geslaagd voor het eindexamen aan de Litt.-Econ. H.B.S. ,,'t Kopje" alhier, de dames: M. D. Brandt, D. W. Breyer, Th. J. Crol, V. C. J. van Hall, E. C. A. F. J. von Lindeiner gen. von Wildau, J. L. de Sarvornin Lohman en A. C, van Voorst Vader. Afgewezen geen. Nederlandsche Schoolmuseum te Amsterdam. ïfl df> Pjforp1r\r»x-»f>r» mannri Juni J-o. 288 bezoeken en 53 aanwinsten. Mevr. S. M. BrandonGrondel „Huis voor ouders", Botermarkt 3 te Haarlem. Spreekuur Woensdag 24 iur School 4, Tel. 28534. De heer A. IJzerman, hoofd der M.U.L.O. school in le wijk Bloemendaal hoopt 18 Juli a.s. in het huwelijk e treden met mej. C. A. Schoevaart. Onze beste venschen vergezellen het jonge paar op hun nieuwe evenspad. KON. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afdeeling Bloemendaal-Velsen. Onderlinge tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit". Deze tentoonstelling wordt gehouden op het prachtige buiten „Elswout" te Overveen, dat welwillend is af gestaan door de familie Luden. Het bestuur van bovengenoemde afdeeling, zeer er kentelijk voor deze bereidwilligheid, heeft aan den heer Luden medegedeeld, dat zij het batig saldo van deze tentoonstelling aan hem af zal dragen. De heer Luden zal dan het geld besteden voor een goed doel te zijner keuze. Het bestuur doet een beroep op zijn leden om het beste van het beste in te zenden, waarbij het verklaart, dat, thans midden in den zomer, ook groote partijen bloemen en planten, buiten kasplanten, ingezonden kunnen worden. Door het bestuur zijn zeven medailles beschikbaar gesteld, waaronder zich een kleine gouden medaille bevindt voor de mooiste gemengde inzending. Verder zijn er nog een aantal kunstvoorwerpen, die uitgeloofd worden aan de in zenders, die van de volgende groepen de mooiste in sturen: Groep 1. Van bloemen, van vaste planten. Groep 2. Rotsplantjes. Groep 3. Kasplanten. Groep 4. Cacteën en succulenten. Groep 5. Bindwerk. Groep 6. Orchideeën. Bovendien zijn er voor de prijsvraag van Lathyrus en Gloxinia's extra prijzen uitgeloofd. De voorwaarde is: van kweekers en tuinbazen 100 takken Lathyrus, 12 potten Gloxinia's; van tuinknechts respectievelijk 50 en 6 en van liefhebbers respectievelijk 25 en 3, in een of meer soorten. De tentoonstelling zal plaats hebben van 12 tot en met 14 Juli a.s. en zal Donderdag des avonds 8 uur precies geopend worden. Dien avond is de tentoonstelling echter alleen toegankelijk voor leden en genoodigden. De entreeprijs bedraagt voor beide dagen 1.- voor niet leden, terwijl men 4 persoonskaarten kan ver krijgen a 2.50. Wij melden nog, dat de tentoonstelling, die in de Oranjerie van bovengenoemd buiten gehouden wordt, dagelijks geopend is van 108 uur terwijl men tevens gedurende dien tijd gelegenheid heeft het buiten te bezichtigen. In verband met de opmerking van den heer Luden in den Raad, dat wanneer boven op de duinen van het Kolkje woonhuizen werden gezet, men ze wel ieder jaar mocht schilderen, deelde een onzer lezers ons mede, dat het in ons land bijkans onmogelijk is boven op het duin staande woningen vochtvrij te houden. Zou men niet eerst elders een proef kunnen nemen, alvorens het Kolkjesduin voor goed te vernielen? De Openlucht-voorstellingen, de vorige week op Kraantje Lek gehouden, zijn voor de Haarlemsche Ook in onze gemeente wordt door de Uitg. Comp. „De Branding" te De Bilt een circulaire verspreid, met iitnoodiging om zoo spoedig mogelijk bij haar afbeel dingen te bestellen van een portret door den schilder J. Gabriels vervaardigd van H.M. de Koningin moeder, 1000 stuks 0.12 p. st. met levensbeschrijving van H.M. iy2 ct. p. st. Exclusief vracht en verpakking. Hoewel weinig gevoelende voor het handeldrijven in portretten van bekende personen en met name, af keurende, de redactie dezer ciculaire, waaruit niet eens blijkt, dat H.M. toestemming heeft gegeven om haar beeltenis te laten maken en aldus te reproduceeren, meenen wij toch de zaak zelf te moeten bevorderen, omdat de achter op de circulaire geplaatste verkleinde afbeelding van het portret sympathiek is. Het valt op hoe veel onze Koningin op haar moeder gelijkt; neus, mond en kin zijn gelijk van vorm; ze wijzen op harmonie van wil, verstand en hart, een eigenschap in dezen tijd bij velen ontbrekende. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM - TEL. 13310 STODMER'J-VERVERU, uk uuum moet weg. de rameuse ent dij den Militairen' weg blijkt steeds meer een fameuse sta-in-den-weg te zijn. Iedere politieman en ieder chauffeur is van oor deel, dat n'en déplaise Nathan der Weise en Mr Luden de boom weg moet. Wie van Bloemendaal komt rijden denkt dat de boom, die, zooals de Burgemeester in den Raad al eens opmerkte, eigenlijk in den Bloe' mendaalscheweg, deel uitmaakt van een aaneenge sloten rij westelijk van den weg staande boomen; hij zal dus instinctief niet anders doen dan recht door rijden links van den boom; hij zou dit van zelf doen, ook al was er een verkeerslijn rechts rondom den boom gelegd. Zelfs al was het stukje tuin van Djember aan den weg toegevoegd, dan was de toestand nog niet goed. Die kan met den boom er bij nooit goed worden, De reden is zeer eenvoudig. Het oorspronkelijke plan om den boom te behouden als midden van een rond vluchtheuveltje is afkomstig van den Prov. Water staat; op de kaart leek dat heel aardig; de boom was gedacht in het midden van gelijk breede wegen. De toestand is evenwel na dien in werkelijkheid heel anders geworden dan die kaart toen aangaf, met name den Militairenweg aan beide zijden zoodanig uitgeschulpt, (aan beide kanten van den boom zeer veel, maar aan den noord-kant verder dan aan den zuidkant) dat de boom daar nu zelfs min of meer bespottelijk staat. Voor de politie en het verantwoor delijk Dag. Bestuur lijkt ons de beslissing van den Raad om den fameusen knaap te handhaven een dage lijksche ergernis. Wij begrijpen het feit, dat aldaar geen verkeerslijnen op den weg zijn aangebracht zoo, dat B. en W. daar voor de verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen, dat aldaar goed te doen behoort o.i. althans tot de onmogelijkheden. Het denkbeeld van den heer Laan om de heeren Born- water, Luden en Prinsenberg, de starre verdedigers van den eik, zelf te laten aangeven hoe zij onder hunne verantwoordelijkheid zich daar ook de verkeerslijnen dachten, was nog zoo dwaas niet. Men kan zich aldaar op een of meer groote ongelukken voorbereiden. Onze indruk is, dat ook een breede witte band om den boom de toestand daar slechts ingewikkelder zal maken. Misschien zal het 't eenvoudigste zijn, hoewel misschien wat kostbaar, om een stalen overlaat of hijschbrug te maken over den boom heen ter verbinding van de beide deelen van den Bloemendaalscheweg, zoodat men van Haarlem, zonder gevaar den Bloemendaalscheweg kan oversteken. De kosten kunnen bestreden worden door bovenop een flink tolgeld te heffen. Maakt men boven op tevens een tolgaarderswoning dan kan op het platte dak daarvan weer een Kopje worden gemaakt van waar men een voortreffelijk uitzicht heeft over de geheele gemeente. Overdag zou men daar een permanente kijkpost kun nen plaatsen om gestadig uit te zien b.v. naar terrein voor arbeiderswoningen enz. Zoo kan men wel door gaan tot in den hemel toe om aldaar algemeene hilari teit te verwekken over den praktischen zin van onzen Raad. een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 E IBM In de afgeloopen week slaagden voor het M.U.L.O.- examen te Amsterdam alle negen candidaten van de Christ. School alhier, onder welke er vier waren, voor het B-diploma. De namen der gelukkigen zijn: T. IJzerman, E. Visser, A. M. Grotenhuis, J. G. Hamel, F. L. v. d. Bijl, allen van Bloemendaal; H. L. Korvinus van Haarlem, B. v. d. Velden van Santpoort, J. Lot man en W. J. van Eek van Beverwijk. HUMOR. Een onderhoudende stap op den Vogelenzangscheweg. „Tijdens het asphalteeren werd door den autobusdienst de dienst door overstappen onderhouden." (H. D.) Hoe is 't mogeÜjk! „Op enkele plaatsen, waar dit mogelijk was, is de weg verbreed" (ibidem). Wij hebben een bericht van nog veel verdere strekking en veel positiever n.l.: Overal waar het bepaald on mogelijk was is het beslist niet gebeurd. De al reeds bejaarde heer J. L. Kingma zendt ons het volgende gedichtje dat getuigt van een nog ontvlam baar gemoed. OP DE SCHOONHEID DER VROUW. Het kuiltje in de wang, of 't kuiltje in de kin Dat bengt aan 't schoon der vrouw een allerliefst gewin. Voeg bij al dat kuiltjesschoon de zachte glans van 't oog, Lief blinkend, als het blauw aan 's hemels ruime boog; Die onweêrstaanb're lach, die als door 't luchtruim dringt, Wanneer zijn held're klank van 't purp'ren lipjen klinkt. Die aangename spraak, die ons zoo streelt en boeit En 't heerlijk schoon gezang, dat van heur lippen vloeit; Dat zuiv're boezemrond, dat als het golfjen deint, Als Sephir's ademtocht op 't stille meer verschijnt. Dat fijn van neus en oor, naar Grieksch model gebouwd, En bij heur golvend hair zoo'n schoon geheel ontvouwt, Die witte tandenrij van een volmaakt gebit. Dat als ivorenboog in 't plooiend mondje zit, Dat blanke ving'rental aan welgevormde hand, Vervat weêr aan den arm, in wonderschoon verband: Dat voetjen, teer van leest, nauwhoorbaar in zijn tred In welke richting ook 't zijn zachte schrede zet. Die rijzige gestalt' en toch vol lieflijkheid En waarlijk indruk maakt, als zij voorbij ons schrijdt.., Voeg nu bij al dat schoon, een rein en trouw gemoed, Dat in een tijd van leed 's mans zorg vergeten doet, Dan is de vrouw gewis de grootste schat op aard, Die poëzie ons brengt, waar 't leven proza baart. Sondagsnisse-Strix, Stockholm. i Hij: Ik heb een nieuwe overjas noodig. Zij: Laten we dan dadelijk naar binnen gaan en die mooie grijze koopen! Hij: Ja, maar ik kan geen 575 gulden betalen... OOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOOOOOOOOC VANAF Fl. 3.20 PER LITER li iilJiH Haarlem 3b kreeg mendaal te slikken Haarlem team bes spelers, die op he weinig uit konden er slechts 9 mensc mendaal-captain v winning afzag, ho was. Inderdaad, he geen onverdeeld g Beijk won den tos een vroolijk numn v. d. Meer, welke meer ontpopt als ee er lustig op los. N de ballen. De Ha werd danig afgesti vloog. Toen er 6 wickets 115 runs, stopte Bic de wickets. Hier v der spelers wist h onder de knie te k: menschen, de snelh konden de laatste houden, hoewel zi maken. Ten slotte 1 gehad. Toen was genoeg, Haarlem liefhebberij ontbrak gen werden. Hedenmiddag kom uit oudere spelers we, wel meer spa: Helmich zullen voe tevens dat de Blo hoog opgevoerd ka Het Bestuur van lingen was zoo vrii bijwonen van de redden van drenkej slaagd. De zwem: spronkelijk onze v veenen afkomstige in een druk bezoek Oplossingen, bijdr Schaakredacteur, 1 PRO] Kr. NIELS] Ma Stand der stukken: Wit: Kh8, Del, Lc Zwart: Kd4, a7, f7 EI De volgende stellin in het tournooi t< tusschen Dr. A. v. na den 28sten zet v oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2