BIJ BRAND I Schaakrubriek Ingezonden De Maan Burgerlijke Stand Kerkagenda Bij het 10-jarig Jubileum der B(loemendaalsche) G(ymnastiek) V(ereeniging) Gevonden Voorwerpen De B.G.V. gaat jubileeren! Een feit van beteekenis omdat hieruit blijkt, dat een goed geleide en gezond georganiseerde Vereeniging in onze gemeente nog wel bestaansrecht heeft. Onze tijd staat in 't teeken der sport. Gelukkig! Immers, hoe groot een cultureele waarde zit er niet voor onze jeugd (meisjes zoowel als jongens) in een gezonde sportbeoefening, welke niet overdreven wordt, dank zij de leiding der vereeniging, waarbij de jeugd zich aan kan sluiten. Want voor overdrijving dient ook hier stevig gewaakt te worden, omdat sport-over- drijving funest werkt op de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van het kind. De ouders dienen dit goed in te zien, en maatregelen te treffen om dit grooter kwaad krachtig te bestrijden. Een dier maatregelen en zonder de twijfel wel de belangrijkste is hun pupil aan te doen sluiten bij een club, waarvan men weet, dat deze de sportbeoefening in de juiste banen leidt. En zoo'n vereeniging is de B.G.V., onze B.G.V. schrij ven we, overtuigd als we zijn van de groote populari teit waarin de gymnastiekvereeniging zich mag ver heugen. Nu gaat de B.G.V. zich opmaken haar tweede lustrum waardig te vieren. Hedenmiddag recipiëert het Be stuur in Vreeburg. Taltrijke zustervereenigingen zul len zich opmaken, het wakkere Bestuur te complimen teeren, en hun beste wenschen aan te bieden voor den verderen groei en bloei. Ook wij bieden de B.G.V. gaarne onze beste wenschen aan, en hopen, dat zij zich steeds mag blijven handhaven onder de rij der Bloemendaalsche Vereenigingen, die met eere ge noemd mogen worden. Proficiat B.G.V.! Zondagmiddag worden de feestelijkheden voortgezet met een openlucht-uitvoering van den Kennemer Turnkring op het mooi gelegen voetbalveld aan de Brederodelaan, waaraan 1100 turnsters en turners hun medewerking zullen verleenen. Om 1 uur stellen de vereenigingen zich op aan de Acacialaan. Het ver trek is bepaald op 1.30 uur waarna met de muziek voorop de volgende route genomen zal worden: Acacialaan, Dr. Dirk Bakkerlaan, Bloemendaalsche- weg, Rustenburgherweg, Bosch en Duinlaan, Bosch en Duinplein, Sterreboschlaan, Donkerelaan, Terrein B.G.V. Het programma luidt als volgt: 1. Algemeene opmarsch en vaandeldéfilé. 2. Algemeene vrije oefeningen Heeren. 3.Algemeene vrije oefeningen Meisjes. 4. Springen jongens en springtafel Heeren. 5. Toestel turnen Heeren. 6. Demonstratie handbal. 7. Algemeene vrije oefeningen B.G.V. 8. Algemeene vrije oefeningen jongens. 9. Klassikaal brugturnen Dames. 10. Vereenigingsop treden: a. knotsoefeningen dames O.S.S. (Zandvoort); b. Niels Buck-oefeningen Heeren en jongens Concordia Haarlem 11Algemeene vrije oefeningen Dames. 12. Volksdansjes Meisjes. Voor de verdere bijzonderheden van dit grootsche turnfestijn verwijzen we naar de keurige en uitvoerige feestgids, welke voor een luttel bedrag (10 ets.) ver krijgbaar is. In intiemen kring zal de vereeniging haar jubileum vieren met een tuinfeest, te houden op Zaterdag 11 Augustus van 83 uur op Kraantje Lek, bij slecht weer op dien datum uit te stellen tot 18 Augustus. Een bal onder leiding van den heer Stol zal dit duin-tuin feest besluiten. Introducties zijn tot een beperkt aantal alleen verkrijgbaar bij de feestcommissie (zie gids) a 1.per stuk. een dervolgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL i T ,naan OVER VEEN I 10960 AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 175. A. VOLKMANN. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke8, Dc2, Pf3, b2, g3. Zwart: Kd6, a4, d5, f5. PROBLEEM No. 176. C. KAPS. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ka7, Da4, Td3, Tg4, Ld4, Lg8, Pb4, Pf7, a6, c5, e2, e7. Zwart: Kc4, Del, Tdl, Th6, Le6, Lh8, Pal, Pe8, e3. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 49. (J. B. HORWITZ, 1808—1883). Stand der stukken: Wit: Kbl, De5, Tb5, Lc5, Pb2, a2, c2, f2. Zwart: Kg6, Dg8, Ta8, Tf8, Lg5, Ph6, a6, f3, f7, g4„ h7. 1. De5Xg5f, Kg6Xg5; 2. Lc5—e7ff, Kg5—f4 (het beste); 3. Le7dóf, Kf4e4; 4. Tb5e5f, Ke4 d4 (het beste); 5. c2—c3f, Kd4Xc3; 6. Te5e4, Ta8 (f8)b8 of aó—a5; 7. Ldó—e5f, Kc3—d2; 8. Le5f4f, Kd2c3; 8. Te4—c4 mat. Goed uitgewerkt door: J. v. GULIK, te Overveen. OPLOSSING PROBLEEM No. 172. (E. SKOWRONEK). Stand der stukken: Wit: Ke4, Dc3, Pdó. Zwart: Ka4, c5, d7. 1. Pdóc4, Ka4b5; 2. Dc3b3f, enz. d7d5f (dó); 2. Ke4Xd5 d5), enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. VAN DORT, te Haarlem. J. v. GULIK, te Overveen. CORRESPONDENTIE. OVERVEEN, J. v. G. Dank voor uw partijen, welke t.z.t. gaarne geplaatst worden. Aan uw verzoek om plaatsing van Fairy-Chessproblemen zullen wij met genoegen voldoen. Aan de Ouders van Kinderen, die het lager onderwijs verlaten. Hoogere Burgerscholen, gymnasia, handelsscholen en andere inrichtingen van middelbaar en hooger onder wijs, ontvangen weldra weer vele duizenden nieuwe leerlingen. De eerste jeugd van vele kinderen raakt voorbij, veel speelgoed en kinderboeken verhuizen naar de rommel zolder. i Ouders, denk bij de vreugd van het eerste geslaagde examen Uwer kinderen, eens aan de zwakke jeugd in de koloniehuizen. Het Centraal Genootschap geeft huisvesting in 10 mooie tehuizen aan 1000 kinderen tegelijk, die gezond heid en kracht herwinnen aan zee en bosch. Er zijn ook regendagen, vooral straks in herfst en winter, juist de tijd dat het zwakke kind meer dan ooit hulp en steun behoeft. Met het afgedankte speelgoed, mits in goeden staat, en met niet meer gebruikte kinderboeken, bewijst ge een weldaad. Gij kunt het zenden aan het algemeen administratie kantoor van het Centraal Genootschap te Egmond aan Zee. Hoogachtend, A. C. Bos. II. Thans zullen wij iets vertellen over de maan, uit een natuurkundig oogpunt beschouwd. Na vele gedane waarnemingen kan men met zekerheid vaststellen, dat haar oppervlakte een groot aantal oneffenheden bevat, men heeft duidelijk kunnen waar nemen, dat hooge bergen en diepe valleien er elkaar afwisselen. Reeds eeuwen geleden heeft men de maan nauwkeurig bestudeerd. De eerste teekening, die men van de maan maakte, gaf aan de trekken van een menschelijk ge-, laat, en werkelijk kan men dergelijke vormen, vooral bij volle maan, duidelijk onderscheiden, ofschoon daar bij dient te worden opgemerkt, dat de persoon, wiens evenbeeld door de maan wordt voorgesteld, wel een beklagenswaardig kiespijnlijder moet zijn! Hoewel men de vlekken op de maanoppervlakte met het bloote oog kan waarnemen, is toch het aantal, dat door goede kijkers kan worden onderscheiden, on eindig talrijker. Naar aanleiding van die waarnemin gen, zijn er reeds vele kaarten van de maan geteekend. Daar de oudste teekenaars van maankaarten meenden, dat de donkere vlekken, die wij op de maan kunnen waarnemen „zeeën" waren, vinden we op een maan- kaart herhaaldelijk namen die op zeeën betrekking hebben, b.v. Buienzee, Stille Zee, Helderheidszee, enz. Men moet dit woord „zee" echter niet in letterlijken zin opvatten, daar op deze plaatsen evenmin water op de maan aanwezig is als op eenig ander deel der maanoppervlakte. Behalve deze reusachtige inzinkingen zijn er door een astronomischen kijker ook tal van bergen op de maan te onderscheiden. Reeds met het bloote oog kunnen wij op het onderste gedeelte der maanschijf een schit terend wit punt waarnemen, van waaruit een stralen bundel gaat. Dezen berg, den grootsten, die men op de maan heeft waargenomen, heeft men den naam Tycho gegeven. Hij vertoont ons een nagenoeg ronden, zeer wijden krater, waarvan de doorsnee 85 R.M. bedraagt. Wanneer men nu nagaat, dat dit een afstand is, gelijk aan dien van Den Haag naar Amersfoort, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de reusachtige afmetingen van dergelijke oneffenheden op de maan oppervlakte. Deze berg is bij nauwkeurig onderzoek gebleken het centrum te zijn van een stelsel van vul- caanketens, die over de geheele maan verspreid zijn. Door langdurige waarnemingen heeft men reeds meer dan 50.000 bergen op de maan leeren kennen. De hoogte van de voornaamste maanbergen komt, volgens de berekeningen onzer sterrenkundigen, nage noeg overeen met die der hoogste bergen en vulcanen op onze aarde. De allerhoogste berg is ruim 7600 M. hoog, terwijl de hoogste berg op aarde, de Gaurisan- kar in het Himalaja Gebergte op de grens van Britsch- Indië en Tibet, 8840 M. hoog is. Toch zouden de maanbergen bij nadere beschouwing een veel groot- scher en machtiger indruk maken; terwijl wij zooeven bij den Tycho zeiden, dat de middellijn van dezen berg 85 K.M. was, is de middellijn van den grootsten krater op aarde, den Goenoeng Kendeng op Java, nog geen K.M. lang, terwijl de bekende krater op den Vesuvius, de Monta Somma, slechts een doorsnee heeft van 360 M. Behalve dit opmerkelijk verschil tusschen de af metingen der maan- en aardkraters, moet ook nog de aandacht worden gevestigd op het groote onderscheid, dat er bestaat wat betreft den vorm en den bouw der gebergten. Alle maanbergen zijn hol en hun diepste gedeelte is bijna altijd lager dan de gemiddelde hoogte der maan oppervlakte; dikwijls is de hoogte van den buitensten wal slechts 1/3 van de diepte van den krater. Over het algemeen bestaat er dus in den natuurlijken toestand van de maan- en aardoppervlakten een zeer gering verschil. Wat ons echter omtrent den toestand der maanoppervlakte bekend is, geldt uitsluitend voor het naar de aarde toegekeerde maanhalfrond. Het is n.l. altijd dezelfde zijde van de maan, die naar onze aarde is toegekeerd. De beweging der maan om onze aarde zou men dus kunnen vergelijken met de be weging van een schip, dat een reis om de aarde maakt. Immers zal daarvan altijd de kiel naar het aard oppervlak zijn toegekeerd, tot groote gerustheid van alle opvarenden, die bij het tegendeel niet bepaald aangenaam zouden worden verrast. Ook voor iemand, die een wandeling rondom de aarde zou willen maken is het zeer gelukkig, dat zijn beenen steeds naar het middelpunt der aarde gericht blijven. Het helderste beeld van de beweging van de maan om de aarde geeft ons een reis van een luchtballon. De ballon draait tijdens de rondreis juist eenmaal om zijn as. Als hij bij onze tegenvoeters gekomen is, is zijn richting juist tegenovergesteld aan die, welke hij bij ons had. Hieruit volgt dus, dat ook de maan om een as wentelt in denzelfden tijd, waarin zij zich om de aarde be weegt. Deed zij dit niet, dan zouden wij bij iedere omwenteling achtereenvolgens alle deelen van de maan moeten kunnen waarnemen. Is er dus geologisch betrekkelijk weinig verschil tus schen maan en aarde, anders is het uit een oogpunt van natuurlijke historie. Dit komt, doordat de maan niet, zooals de aarde, door een dampkring is omgeven; is dit toch het geval, dan is deze lucht zóó ijl, dat geen der voor de aarde georganiseerde wezens, zoowel dieren als planten, er ook maar een uur zouden kunnen leven. De invloed van den dampkring is in dit opzicht zeer groot. Hij is de onmisbare factor voor den prach- tigen plantengroei, die de geheele aarde overdekt en die vooral in de tropen zoo schitterend tot zijn recht komt. Zonder die middenstof zou op aarde geen leven denkbaar zijn; bij een mensch of dier, die ook maar een oogenblik belet wordt, zich de longen ermede te vullen, heeft dit gemis zelfs den dood tengevolge. Ook leeft op aarde geen enkele plant, die in het luchtledige kan blijven voortbestaan; de indrukwekkendste bos- schen, de prachtigste bloemen, de saprijkste en smake lijkste vruchten, dit alles danken wij aan de aanwezig heid van deze 300 K.M. damplaag, die onze aarde als een sluier omgeeft, en die ook, onder invloed van de reeds vroeger besproken aantrekkingskracht der aarde, deze bij haar duizelingwekkend snellen tocht door het heelal overal zal blijven vergezellen. Verder is ook die dampkring noodzakelijk voor de vorming van water. Waar een wereldbol niet door dampkring is omgeven, is ook geen vorming van wol ken aan den hemel en dientengevolge ook geen regen denkbaar. Zouden onze aardsche organismen dus ook al blijven voortbestaan zonder middenstof, die aan de voortdurende behoefte van versche lucht in de longen kan voldoen, dan zou toch dit tweede gebrek, het totaal moeten ontberen van water, de mogelijkheid van blijven voortleven uitsluiten. Hiermede is echter volstrekt niet uitgesloten, dat de maan bewoond zou zijn. De verscheidenheid in de na tuur is zoo indrukwekkend groot, dat wij ons nooit zouden kunnen vermeten te beweren, dat de maan on bewoonbaar is. Wel staat vast, dat de wezens, waarmede wij op onze aarde hebben kennis ge maakt, van den mensch af tot de meest primitieve plant toe, voor een voortbestaan op de maan niet ge schikt zouden zijn. Maar het is zeer goed denkbaar, dat een ander soort wezens, die niet die voortdurende behoefte aan zuurstofrijke lucht hebben, die kunnen leven zonder voortdurend vocht tot zich te nemen en die ook de hitte van loodrecht invallende zonnestralen, niet door een dampkring gebroken, kunnen weer staan, door de zoo rijke natuur op een hemellichaam geplaatst zijn, waar deze drie factoren niet aanwezig zijn. Dit is zeker dat, als dergelijke wezens bestaan, deze omgekeerd ook onmogelijk op de aarde zouden kunnen leven, daar hun organen dan niet bestand zou den zijn tegen den kolossalen druk, dien de dikke on derste luchtlagen op hen zouden uitoefenen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat deze druk van 1 atmos feer, 1 K.G. op elke vierkanten c.M. bedraagt. (Wordt vervolgd.) Terug te bekomen bij: A. Hulser, Oranje Nassaulaan 50, Overveen, een bril; Termaat, Stoel's Hofje 2, Bloemendaal, een dames handschoen; Faase, J. W. Frisolaan 15, Overveen, een rijwielbelastingmerk 1928; Plevier, Middentuindorplaan 14, Haarlem, een kinder cape; H. A. Traanberg, Duinlustweg 2, Overveen, een schaar en zilveren ring; Tromp, Kloosterstraat 52, Haarlem, een paardedeken; Groeneveld, Ramplaan 76, Haarlem, een gouden speld met steentje; J. P. Maas, Bloemendaalscheweg 20, Bloemendaal, een kinderpor- temonnaie met inhoud; Honig, Duinvlietspad 4, Over veen, een gouden zegelring; P. J. Huijbens, H. Roozen- laan 51, Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1928; aan het bureau van politie te Overveen, een kinderporte- monnaie, een rijwielbelastingmerk 1928, een heeren gleufhoed, een koperen gewicht (5 H.G.); een hon denpenning, gemeente Haarlem; een ijzeren hoepel; een celluloid armband; een jas; een poederdoosje, een penhouder, een rood emmertje; aan den politiepost Aerdenhout, een damesrijwiel; aan den politiepost Noordzeestrand, een spaarbankboekje ten name van A. A. Brauen, Amsterdam, Rustenburgerstraat 366 huis; een beursje met inhoud; een huissleutel. BEVALLEN: E. M. Möller—Peters, d.; M. I. Uijten- daalSchoo, d. ONDERTROUWD: B. J. van Balen en B. H. J. Mudde. GETROUWD: L. W. C. M. Heslenfeld en J. W. M. van Meeuwen. OVERLEDEN: J. Riemstra, 58 j., overleden te Haar lem; M. A. H. Kleijntjens, 72 j„ overleden te Haarlem. GEVESTIGD: H. Fruitema, Zandvoorterweg 5a, Aerdenhout; Wed. C. F. Gijsinckvan Wageningen, Bentveldsweg 8a, Aerdenhout; J. B. Pondman, Kin- heimweg 43. Bloemendaal; Th. M. Mooijekind, Graaf Florislaan 42, Vogelenzang; Wed. A. M. P. Maas Siewe, Kleverlaan 21, Bloemendaal. ZONDAG 15 JULI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Extra Collecte voor Zetten. Wijdingsstond Zaterdag 14 Juli, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer J. Hesseling, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Dr. L. J. van Holk, Utrecht. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur. De heer K. Koopman. Extra Collecte voor Zetten. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. J. D. Dozy, Doopsg. Pred., Loppersum. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De dood gedood Rom. 6 4. Doopsbediening.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3