Raadsverslag Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda Gevonden Voorwerpen VERGADERING VAN DEN GE MEENTERAAD VAN BLOE MENDAAL OP DONDERDAG 26 JULI 1928. Voorzitter: Wethouder J. C. Laan. Afwezig zijn de heeren Kremer en Hogenbirk. Na opening der vergadering en goedkeuring van de notuulen, werd overgegaan tot behandeling van punt 1 Ingekomen stukken: 1. Bericht van den Commissaris der Koningin, dat hij den Burgemeester verlof tot afwezigheid heeft ver leend voor den tijd van een maand, ingaande 10 Juli 1928. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente- Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 3 Verzoek van H. H. Theunisse om den eik bij de Julianalaan en Bloemendaalscheweg te sparen. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Verzoek der N.V. Maatschappij voor ontginning van woeste gronden met toepassing van stedelijke af valstoffen „Mijvo" om tegen een door de gemeente te betalen vergoeding van 98 cent per inwoner per jaar de afvalstoffen vanaf de gemeentebelt naar elders te mogen vervoeren. Burgemeester en Wethouders geven in overweging af wijzend op dit verzoek te beschikken, daar de ge vraagde prijs veel en veel te hoog is. De heer Schulz vraagt eenige inlichtingen over deze aanvraag. Na een toelichting van den voorzitter vereenigde de Raad zich met het prae-advies van B. en W. De afgravingen. Verzoek van J. Huybens om hem 850.schadever goeding uit te keeren wegens het in 1927 gedurende eenige weken stopzetten van de afgraving bij de Jood- sche begraafplaats. Burgemeester en Wethouders geven in overweging op dit verzoek afwijzend te beschikkeij, daar deze stop zetting geschiedde ingevolge de gewijzigde Politiever ordening en pas werd opgeheven, toen Huybens kon aantoonen, dat hij vóór de inwerkingtreding van die verordening reeds een contract met het bestuur van de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam had ge sloten, waarbij hij verplicht werd om vóór een be paalden datum een zeker stuk terrein af te zanden. Tengevolge van de stopzetting is Huybens niet over tijd geweest met de afzanding. De heer Cassee vraagt hoet het eigenlijk zit met deze zaak. De Voorzitter zei, dat het een uitvoerige geschiedenis, maar hij zou die niettemin vertellen. Spreker gaf de bekende uiteenzetting en concludeerde, dat het toch niet aangaat den heer Huybens nu 850.te betalen. De heer Cassee vereenigde zich daarmee. Toelage voor overwerk. Verzoek van het personeel, werkzaam bij de topeka- bewerking, om een toelage per dag wegens het dervetl van extraverdiensten voor overwerk. Na toelichting van den Voorzitter vereenigde de Raad zich met het prae-advies om de bij de asphalteering be trokken personeel een tegemoetkoming te verleenen en hun een toelage van 0.50 per dag toe te kennen. Watervoorziening van Vogelenzang. Naar aanleiding van een verzoek om de mogelijkheid te onderzoeken om de bewoners van Vogelzang zon der al te groote geldelijke opofferingen van gemeente wege even goedkoop drinkwater te verschaffen als aan de overige inwoners, is ingekomen een schrijven van de directie van het Prov. Waterbedrijf en een rapport daarop van de Bedrijven-commissie. Uit het onderzoek der Commissie bleek dat er 3 wegen openstaan om Vogelenzang van water te voorzien: le. watervoorziening van gemeentewege; 2e. het thans door het P.W.N. gedistribueerd water van gemeentewege van dat bedrijf te betrekken en aan de bewoners van Vogelenzang te distribueeren; 3e. de bestaande toestand te bestendigen en van ge meenteweg aan de bewoners in Vogelenzang te ver goeden het meerdere bedrag, dat door hen voor water gebruik wordt betaald in vergelijking met het bedrag, dat in het overige gedeelte van Bloemendaal wordt berekend. Uit de gemaakte berekeningen blijkt, dat waterleve ring van gemeentewege een groot nadeel voor de ge meente zou opleveren. Een overname van het distributie bedrijf van het P. W. N. en daarna eigen exploitatie zal eveneens van de gemeente groote financieele offers vorderen. Ook aan de derde mogelijkheid zijn groote jaarlijks terugkeerende onkosten verbonden. De Commissie ziet zich dan ook genoodzaakt ongun stig te adviseeren op. het verzoek. B. en W. kunnen zich volkomen vereenigen met de inzichten der Commissie en stellen voor geen wijziging te brengen in de regeling der watervoorziening. De Voorzitter merkte op, dat men in Vogelenzang wel klaagt over den prijs van het water, maar men zegt niet, dat er minder voor gas wordt betaald. De Voge lenzangers kunnen met het beloop dus wel tevreden zijn en B. en W. voelen er niets voor om hier een ander standpunt in te nemen. De heer Schulz is het in de conclusie niet eens met den Voorzitter, maar hij brengt hulde voor de wijze, waar op deze zaak is behandeld. Spr. herinnerde er aan, dat de watervoorziening van Vogelenzang indertijd is af gestuit op het kostenmotief. Was destijds de geheele gemeente voorzien door de gemeente dan zou Bloemen daal waarschijnlijk meer voor water hebben moeten betalen dan nu. Doordat Vogelenzang op het provin ciale net is aangesloten, kan nu in Bloemendaal voor de gemeentelijke aansluitingen verlaging worden ge- 9fven- Bij dezen loop van zaken achtte spreker het billijk met de belangen van Vogelenzang te rekenen. Het zou niet juist want kostbaar zijn als de gemeente nu ook Vogelenzang ging voorzien van water; maar spreker acht het toekennen van een bijslag aan de Vogelenzangsche bewoners billijk. De heer Nuyens brengt ook hulde aan B. en W. voor de wijze van behandeling dezer zaak; maar spr. meent J°ch Bat de Vogelenzangers niet op dezelfde wijze be handeld worden als andere Bloemendalers. Zij zijn slachtoffers van de nalatigheid van het gemeentebe stuur. De Voorzitter herinnerde eveneens aan hetgeen tot de verdeeling der wateraansluiting heeft geleid. Er zijn nu eenmaal toestanden gegroeid, waaraan nu niets te veranderen valt Het verschil in prijs voor minder ge situeerden is bovendien vrij onbelangrijk; daarom acht hij het beter de zaak nu te laten, zooals zij is. Wel wil spr. nog eens informeeren of de provincie aan minder gegoeden niet voor lager prijs dan thans kan leveren. De heer Prinsenberg maakt nog een opmerking over vergoeding door de Vogelenzangers van aansluiting bij Bloemendaal. De heer Schulz lichtte zijn meening nader toe. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Aankoop grond. Aanbod van W. Swart om van hem ad 5.per M2. te koopen een terrein, gelegen tusschen den Joh. Ver- hulstweg en de Alb. Thijmlaan. In overeenstemming met het advies der Commissie voor Publieke Werken geven Burgemeester en Wethouders in overweging niet op dit aanbod in te gaan .daar de vraagprijs aanzienlijk hooger is dan de indertijd door Swart betaalden koopprijs voor dien grond. Aldus werd besloten. Jeugdwerk. Ingekomen was een verzoek van de Ver. „Jeugdwerk" om steun voor den bouw van een eigen huis. Er is aan giften al ongeveer 1700.binnen gekomen. De Voorzitter deelt mede, dat de Vereeniging grond heeft gekregen van mej. Crommelin en dat er nu een fraai gebouw op zal worden gesteld als er voldoende geld is. Spr. acht het een uitstekende zaak. De heer Noorman wil daar niets aan af doen, maar zou wenschen, dat de gemeente zeggenschap krijgt. De Voorzitter heeft dat niet gevraagd; er staan zoo veel eminente mannen aan het hoofd, dat spr. het er op zou willen wagen. De heer De Clercq begrijpt niet wat er tegen een hy potheek of controle van de gemeente is. Er kunnen na deze eminenten minder eminenten komen. De heer Schulz sloot zich daarbij aan. De heer Mr. Dr. Luden is ook van oordeel, dat als de gemeente geld in een zaak steekt, zij ook controle dient te oefenen. De heeren Dorhout Mees en De Waal Malefijt spraken zich in denzelfden geest uit. Wethouder Van Nederhasselt vond het beste, dat de gemeente een hypotheek neemt. Verschillende sprekers zetten hun meening uiteen. Een voorstel-Prinsenberg om het voorstel aan te hou den werd verworpen. Een voorstel-Dorhout Mees om het voorschot te geven onder hypothecair verband, werd aangenomen. Ontslag Blankevoort. Aan den heer P. Blankevoort werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op het L.O. De Voorzitter sprak zijn leedwezen over het besluit van den heer Blankevoort uit. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan school C. (vacature mej. J. H. van Leeuwen) werd benoemd mej. I. Brinkman, te Enschedé; tot onderwijzer aan school D. (vac. W. J. Haenen), de heer J. Buys Jr., te Roermond. De heer Schulz maakte enkele opmerkingen over een vorige voordracht, die door dit schoolhoofd niet zelf standig zou zijn gemaakt. De Voorzitter zei een onderzoek toe. Bijzonder Onderwijs. Besloten werd aan het R.-K. Par. Kerkbestuur te Overveen ten behoeve van de door dat Bestuur in stand gehouden Meisjesschool voor gewoon lager on derwijs over het dienstjaar 1927 te vergoeden de jaar wedde van de onderwijzeres Th. E. A. J. Wijte tot een bedrag van 1136.en van de onderwijzeres E. Vorstman tot een bedrag van 416.of in totaal 1552.—. Besloten wordt aan het Roomsch Katholiek Parochiaal Kerkbestuur te Vogelenzang ten behoeve van de door dat Bestuur in stand gehouden school voor gewoon lager onderwijs over het dienstjaar 1927 te vergoeden de jaarwedde van de onderwijzeres Maria Petronella Schröer tot een bedrag van ƒ.1192. Besloten werd aan het Bestuur der Christelijke school voor gewoon lager Onderwijs te Bloemendaal over het dienstjaar 1927 te vergoeden de jaarwedde van de onderwijzeres Maria Catharina Lenselink over het geheele jaar tot een bedrag van 2160.alsmede de wedden van Antje Korvinus over het tijdvak van 26 Januari5 Februari tot een bedrag van 32.27 en van Fokke van der Weij over het tijdvak van 7 November 3 December 1927 tot een bedrag van 90.13, totaal 2282.40. Eesloten wordt aan het R.-K. Par. Kerkbestuur te Cverveen ten behoeve van de door dat Bestuur in stand gehouden Jongensschool voor gewoon lager on derwijs over het dienstjaar 1927 te vergoeden de jaar wedden van den onderwijzer F. B. Veringa tot een bedrag van 1576.en van den onderwijzer J. A. A. van Overbeek tot een bedrag van 1064.alzoo in totaal 2640. Besloten wordt aan de Bloemendaalsche Schoolver- eeniging te Bloemendaal ten behoeve van de door die Vereeniging in stand gehouden school voor gewoon lager onderwijs over het dienstjaar 1927 te vergoeden de jaarwedden van de onderwijzeres A. M. Dinger tot een bedrag van 2160.en van de onderwijzeres A. J. Uyttenboogaard tot een bedrag van 2144.of in totaal 4304. Tijdelijke leerkracht. Aan B. en W. werd een crediet verleend van 1500. voor de aanstelling van een tijdelijken leerkracht aan de openbare lagere school D. voor den cursus 1928/29 en van 450.voor de aanschaffing van 15 nieuwe banken voor genoemde school. De Buitenschool. Z.h.s. werd besloten, gezien het adres dd. 22 Juni 1928 van het Bestuur der Vereeniging Herstellingsoord; „De Haarlemsche Buitenschool", houdende verzoek, overeenkomstig artikel 72 der L.O. 1920, en met over legging van de volgens art. 73 dier wet vereischte stukken de voor deze stichting overeenkomstig art. 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken. Schoolmeubelen. Besloten werd aan de R.K. Jongensschool en de R.K. Meisjesschool te Overveen gelden beschikbaar te stel len voor scholmeubelen op grond van art. 72 der L.O. wet 1920. Grond Militairenweg. Thans werd z.h.s. na eenige discussie besloten tot overname van grond van den Militairenweg van de provincie. Grond Brederodeweg. De wenschelijkheid overwegende om ter verbreeding van den Brederodeweg. kad. bekend onder Sectie A no 3552 en groot 1250 M2, in eigendom te verkrijgen, werd besloten behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noordholland B. en W. te machtigen om gemeld stuk grond voor 4300.van den eigenaar, W. Blan- voort Dzn., aan te koopen. Clubgebouw B. V. C. „Bloemendaal". Ingekomen was een verzoek der B.V.C. „Bloemendaal" om het door haar van de gemeente gehuurde terrein een clubgebouwtje te stichten, waarvan de bouwkosten door haar begroot worden op 4000.doch door B. en W. op 5000. Overwegende de wenschelijkheid om de sport te be vorderen, stellen B. en W. voor hen een crediet van ten hoogste 5000.te verleenen voor stichting van een Clubgebouwtje; de aan B.V.C. „Bloemendaal" bij besluit van 17 Februari 1927 in rekening gebrachte huursom van 110.met 50.te verhoogen als vergoeding voor de meerdere waarde, die- het terrein door stichting van het gebouwtje verkregen heeft, en deze dus van 1 Juli 1928 af te bepalen op 160.per jaar. De Voorzitter lichtte dit prae-advies toe. Spr. meende dat deze club wel hulp verdient. B. en W. moeten de sport bevorderen en de Raad ook. Na eenige discussie, waarin o.a. de heer Dorhout Mees opmerkte, dat het wenschelijker zou zijn als de ge meente het huisje bouwde en dan verhuurde, hetgeen de Voorzitter bestreed, werd het voorstel aangenomen. Uitbreidingsplan Rijnegom. Bij het voorstel tot definitieve vaststelling van het uit breidingsplan voor Rijnegom deed de Voorzitter mede- deeling van enkele door Ged. Staten gevraagde wij zigingen. Spreker zei, dat B. en W. met een nader prae-advies zullen komen. Dat advies zal zijn: handhaving van het bestaande plan. Plan Kleverlaan-gronden en Alberdingh Thijmlaan. De Voorzitter deelde mede dat over beide plannen zoo mogelijk in de volgende vergadering prea-advies zal worden ingediend. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening Overeenkomstig het advies der Commissie van Bij stand voor Publieke Werken werd besloten, ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening te verleenen aan: a. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal voor stichting van een clubgebouwtje op de speelter reinen aan den Brederodeweg; b. de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „De Grens" voor bouw eener dubbele woning op den hoek Zand- voorterwegTeding van Berkhoutlaan (de N.V. had reeds dispensatie om op dat terrein 3 woningen te stichten); c. St. Lambertusstichting voor bouw eener serre bij perceel Zijlweg no. 17; d. Russ en J. Buys voor bouw eener garage aan de Spiegelenburghlaan; e. W. Kromhout voor bouw eener garage aan de Graaf Florislaan; f. De Directie van het P.E.N. voor bouw van een transformatorgebouwtje aan den Lage Duin en Daal- scheweg; g. J. C. de Geus voor bouw van drie garages aan de Zonnebloemlaan; h. A. M. Justra voor bouw eener garage bij perceel Oranjelaan no. 6. i. H. Kwak voor bouw eener woning aan den Zand- voorterweg. j. A. de Groot voor bouw eener garage aan de Ber kenlaan; k. P. Kerkvliet voor bouw eener woning aan den Heuvelweg; Ontheffing van artikel 7 der Buwverordening te wei geren aan: a. J. Martijnse voor bouw eener garage aan de Juli analaan, daar te weinig onbebouwde ruimte over zou blijven: b. J. C. Ruigrok voor den bouw van tien woningen op een terrein nabij, doch niet aan den Vogelenzang- scheweg gelegen. Deze laatste trok zijn verzoek in. In overeenstemming met het advies der Commissie voor Publieke Werken geven B. en W. den Raad in over weging afwijzend te beschikken op de reclames tegen de besluiten van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de door hen geweigerde vergunning tot bouw can: a. twee huizen aan de Julianalaan door F. J. Kloos, daar op het terrein in het uitbreidingsplan een weg is geprojecteerd; b. een dakkapel op perceel Oranje Nassaulaan no. 59 door F. L. Jansen, op grond van artikel 11 der Bouwverordening. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Dorhout Mees vroeg in de politieverordening een bepaling op te nemen om wielrijders te dwingen op de fietspaden te rijden. De Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is; dat zal een Rijksregeling moeten worden. Maars als de fietspaden topecapaden worden zullen de wielrijders daar wel blijven. De Wethouder Van Nederhasselt was van meening dat de fout bij de voetgangers ligt. De voetpaden zijn niet goed, daarom loopen de voetgangers op de rijwiel paden. De Voorzitter zou 't nog wel eens bekijken; maar het einde zal toch moeten zijn topeca-fietspaden. De heer Mr. Dr. Luden zal zich niet mengen in den strijd topeca- of tegel-fietspaden. Het ligt inderdaad aan de voetgangers, dat de wielrijders op den rijweg gaan. Het gemeentebestuur zal bij de regeering moeten aandringen op het maken van strafbepalingen tegen wielrijders, die niet op de fietspaden blijven rijden. De heer De Clercq wees er op, dat in Den Haag ook een verbod bestaat voor wielrijders om op den midden weg te rijden. De Voorzitter zal dat in Den Haag onderzoeken. De heer De Clercq wees nog de plannen om een kanaal te graven bij het Naaldenveld, door Amsterdam, ten behoeve van de waterleiding kunnen B. en W., vroeg spreker, zich niet met Amsterdam verstaan? De Voorzitter zou deze aangelegenheid onderzoeken. De heeren Cassee en De Clercq maakten B. en W. een compliment voor de wijze, waarop de wegen en plant soenen in orden worden gehouden. De Wethouders verklaarden zeer erkentelijk te zijn voor dezen dank, die zooals de heer Laan zei. niet vaak vernomen wordt. Nadat de heer De Waal Malefijt nog had gesproken over den aankoop van 20 H.A. grond werd de openb. vergadering gesloten. De Nabetrachting van dit Raadverslag geven wij later. Door de wijziging der „Motor- en Rijwielwet" was een wijziging der politieverordening noodig, regelende de maximum-snelheid (30 K.M.) in de bebouwde kommen. De nieuwe borden zijn thans aangebracht, zoodat de politie niet langer machteloos staat tegen over snelheidsmaniakken. Vrijdagavond waren de jeugdtuinen voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Door de medewerking van „Sursum" was dit eenigszins „feestelijk" getint. Veel belangstellenden hebben van de gelegenheid geprofi teerd, en waargenomen, hoe keurig en fleurig de tuinen er voor staan, dank zij het geanimeerde werk der jeugd, dank vooral zij het werk der leiders. De heer Dankbaar, de „vader" der beweging had wel reden met een gelukkig gezicht veel inlichtingen te geven, en officiëele personages rond te leiden. De Ver eeniging voor Jeugdwerk heeft succes van haar tuinen! CONCERT. Maandagavond 30 Juli zal door de R.K. Harmonie Ver. Euphonia te Overveen een concert worden ge geven in het Bloemendaalsche Bosch aanvang 8 uur. Uitgaande van de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei". Woensdagavond 1 Augustus zal door bovengenoemde Vereeniging een concert worden gegeven aan het Brouwers Kolkje te Overveen. Uitgaande van het Ge meentebestuur van Bloemendaal, aanvang 8 uur. Programma: 1. Radio Marsch W. v. Heeren 2. La poupeé de Nürnberg, Ouverture Ad. Adam 3 Rendez Vous intermesso rococo P. Alderson 4. Cing trio de Beethoven: a. Allegretto, b. adagio cantabele, c. allegro, d. Menuetto, e. presto. Solo voor 3 Clarinetten uit te voeren door de heeren G. Vroom, F. van Woen- sel en Jac. Bakker. Pauze: 5. Osman Pacha, marsch v. Steenebrugen 6. „Le Baron Tzigane", Fantaisie sur l'Opéra de Johan Strauss. 7. A toi. Valse E, Waldteufel. 8. Op ter Olympiade G. v. Weezei Terug te bekomen bij: L. Pouwer, Lage Duin en Daal- scheweg 1, Bloemendaal, een paar dameshandschoenen; Kroner, Adr. Stoopplein 13, Bloemendaal, een start pedaal; A. v. d. Brink, Ramplaan 25, Haarlem, een aamesportemonnaie; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een rijwielbelastingmerk 1928 en een si garenaansteker; Toornent, Boschlaan 6, Bloemendaal, een grijze gleufhoed; A. Cassee, Bloemendaalscheweg 19, Bloemendaal, een tennisracket; O. de Vries, Kin- heimweg 63, Bloemendaal, een groene dameshoed; aan het bureau van politie te Overveen, 7 stukken buis, een rijwielbelastingmerk 1928, een ring met sleutels; een hondenpenning No. 405, een damesvulpen; bij den Badman Bloemendaalsche Strand, een celluloid bril; garage Backhuis, een bos sleutels en een portemonnaie met inhoud; G. Slot, Kleine Houtstraat 55, Haarlem, een bril; Visser, Hobbemastraat 5, Zandvoort, een vulpenhouder; S. Spanjaard, Romolenstraat 37, Haar lem, een verm. zilveren armband horloge; Bonnes, Juli analaan 7, Overveen, een vulpotlood; mej. Driehuizen, Eindpunt Zeeweg, een rugzak met inhoud; garage Backhuis, een tompouce; aan den politiepost Zeeweg, een rijwielpomp, een hoes van auto, een klut, een pet, een huissleutel, een paar heerenschoenen en sokken. BEVALLEN: Ch. C. J. F. van Bommel—Koren, z.; E. W. HomburgSikkel, d.; KrijtWerkhoven, z.; F. Cronevan Vloten, z. OVERLEDEN: G. M. van Leeuwen, 41 j„ overleden te Haarlem; A. Nieuwenburg, 48 j„ overl. te Haarlem. GEVESTIGD: G. G. J. Haazer, Bosch en Duinlaan 6, Bloemendaal; Mr. Dr. J. Wackie Eijsten, Distellaan 26, Aerdenhout; J. Limburg, Rijperweg 5, Bloemendaal; R. Prosee, Bosch en Duinlaan 33, Bloemendaal; Y. G. van der Veen, Ter Hoffsteedeweg 32, Overven; F. Kluver, Kleverlaan 9, Bloemendaal; H. J. M. van Loon, Plantsoenlaan 7, Bloemendaal; F. H. Korff, Julianalaan 75, Overveen. ZONDAG 29 JULI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Ds. J. A. van Leeuwen, Em. pred. te Heemstede. Wijdingsstond Zaterdag 28 Juli, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. W. Th. Boissevain, Leiden. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Surrogaat", (er. 2:13b).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3