EFFECTEN - COUPONS ALGE M.NIEUW5 enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMEBLAND en HAARLEM EXPL?%n ADM INT^rDR U KKER V T. Tl MMER DE ÖENE5TETWEG,23, BLOEMEND UITGAVE NY-HETHIDDEN Crêpe Schoenen Boekhandel „Lectura" T ooneel Plaatselijk Nieuws HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING W. G. HOOGESTEIN De KoninginMoeder TELEF. 22003 GIRO 30785 BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 VOOR RADIOTOESTELLEN Rloemendaalscheweg 123 - Telef. 22874 Croote sorteering School', Schrijf' en Teekenbehoeften De strijd tegen lichaamsverval ZATERDAG 4 AUG. 1928 22c JAARGANG No. 31 ■jEj]|)LIDEHEWf)AALSf.»l - kblad Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitslnitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. OOK GEHEEL WISSELSTROOM HOFJE VAN STOEL 10, BLOEMENDAAL (Nadruk verboden) Het tooneel is de spiegel der zeden. In een eigenaardig blijspel onder den titel „Poudre de riz" heeft de be kende schrijfster Jo van AmmersKüller den draak gestoken met den strijd, welken de moderne vrouw van rijperen leeftijd heeft aangebonden tegen den ouder dom. Zij laat haar „spel van dezen tijd" spelen in een kapsalon, die door monsieur Frédéric, een ge wezen predikant, wordt geëxploiteerd. Een menigte vrouwen van allerlei stand en soort ver zamelt zich in het schoonheids-instituut van dezen vermaarden kapper, om daar bescherming te zoeken tegen den tand des tijds. Ze hebben slechts één angst, deze vrouwen: heur charme te verliezen. En daarom besteden ze schatten van geld aan al die dure fleschjes met poëtische etiketten en schatten van tijd aan een gecompliceerde kuur, waarbij behalve ondulatie, elec- trisatie, massage, manicure, ontharing, ontvetting, be stralen en baden de heele pharmacopee en de heele electro-techniek te pas komen. Als tenslotte monsieur Frédéric toevallig zijn jeugd liefde ontmoet en hij ontsteld staat, hoezeer de tijd haar vroegere schoonheid gehavend heeft, spant hij zijn genialiteit tot het uiterste, om haar uiterlijk weer in den voormaligen luister te herstellen. Doch deze metamorphose overtuigt hem eensklaps, hoezeer het een waan is, dat men de schoonheid uitsluitend in jeugdige lijnen en vormen wil zoeken. Ook de ouder dom kan schoon zijn, mooier zelfs dan de jeugd. De vrouwen moeten den ouderdom niet vreezen, maar leeren hem waardig te ontvangen en waardig *e dragen. Dan zullen, aldus oreert de oud-predikant in een toepasselijke leerrede, zij in heur natuurlijke gratie meer indruk maken dan in heur kunstmatigen opschik. Monsieur Frédéric legt zijn lucratief baantje neer, maar zelfs dit offer bekeert de behaagzieke vrouwtjes niet. Een dokter, die thans zijn inrichting overneemt, staat al klaar met een prospectus, dat door operatief ingrijpen lichaamsverjonging en schoonheidsverhoo- ging belooft. En opnieuw vliegen de vrouwtjes er in. Mevrouw Van AmmersKüller noemt haar tooneel- stuk een „spel van dezen tijd" en ook buiten dezen nadrukkelijken titel openbaart zich overal de tendenz. Klaarblijkelijk is haar stuk bedoeld als een satyre op de moderne lichaamsverzorging en als een verzet tegen de verpleging van het uiterlijk, die haars inziens bij de hedendaagsche vrouw overdreven vormen heeft aangenomen. Het is niet toevallig, dat de beide leiders van het In- stitut de Beauté een dokter en een dominee zijn. Haar lichamelijk en haar geestelijk heil zoekt de moderne vrouw bij den kapper en de kapsalon is voor haar kerk en kuur-oord tegelijk. Zijn inderdaad alle vrouwen zoo en, als ze zoo zijn, veroordeelen zij met deze houding den geest des tijds? Dit is de vraag, waartoe deze vertooning aanleiding geeft. Natuurlijk kunnen we zeggen, dat er een groot aantal vrouwen bestaat, die aan deze schoonheidscultuur niet meedoen en Jo van AmmersKüller zal dit onmiddel lijk toegeven. Maar de vrouw, die dezen tijd als type vertegenwoordigt, het moderne meisje, de moderne matrone, moeilijk valt te ontkennen, dat zij zich ge dragen, zooals de tooneelschrijfster in Poudre de riz op de overdreven wijze der satyre heeft aangetoond. De lippenstift en het poederdonsje zijn zelfs niet langer de geheimzinnige instrumenten van het boudoir gebleven: ongegeneerd gebruikt men ze in tegenwoor digheid van den kellner en den tramconducteur. Met zich tegen de matbepoederde wangen en de vurig ge verfde lippen te verzetten, plaats men zich in een uitzonderings-positie en leeft men tegen den draad van de mode in. Slechts weinigen zijn tegen het martelaar schap van de publieke opinie bestand. Aldus: de moderne vrouw poedert en verft zich, zij masseert zich, zij gymnastiseert, vast, slikt medicijnen, stelt zich aan stralen en stroomen bloot, om zoo lang mogelijk mooi en jong te blijven. Aldus: de moderne vrouw vecht tegen ouderdom en verval. Doet zij, zoo luidde de tweede vraag, hiermee iets verkeerds, iets onwaardigs? Getuigt het van smake loosheid, karakterloosheid, van lafheid, onechtheid, onzuiverheid, zich met kunstmatige middelen uiterlijk aantrekkelijk te houden? Toegevend, dat men zich ook hier door overdrijving bespottelijk kan maken, durf ik voor mij verklaren, dat er in deze moderne zucht naar leeftijdsverlenging en lichaamsverfraaiïng iets gezonds en heldhaftigs zich openbaart. Op allerlei wijzen is de mensch in zijn onverdroten strijd om de natuur te leeren beheerschen profijt gaan trekken van hetgeen wetenschap en techniek hem aan wapenen hebben verschaft. Waarom zouden be- geerenswaardige doeleinden als het behoud van schoonheid en jeugd de middelen niet heiligen, welke door den verderfbrengenden oorlog geheiligd worden geacht? Wat met het uiterste raffinement wordt aan gewend tot verkorting van 't leven en tot vernietiging van het lichaam, mag men toch zonder gewetensbe zwaar dienstig maken aan levensverlenging en lichaamsveredeling Maar getuigt het niet van oppervlakkige levens houding, aan het uiterlijk zooveel zorg te besteden? Dit verwijt zou gegrond zijn, indien uiterlijk en inner lijk onsamenhangend naast en zelfs tegenover elkaar stonden. Zij maken een onverbrekelijke eenheid uit. Vechten voor de gaafheid van 't lichaam beteekent vechten voor de gaafheid der ziel. Strijd tegen uiter lijk verval is een openbaring van verzet tegen inner lijk verval. En zoo zie ik in de moderne zorg voor het uiterlijk een openbaring van innerlijke geestkracht en levensdurf. Ouderdom en dood behoeft men niet te verhaasten; zij komen vanzelf en het onooglijke sluipt als een immer loerende vijand ook zonder introductie ons leven wel binnen. Maar jeugd en schoonheid vergen, als alle kostbaarheden, de voortdurende oplettendheid van den bezitter. Wij verzorgen en versieren ons huis; waarom zou het zedelijk zijn, ons lichaam te verwaar- loozen? Een paar decenniën geleden liepen de menschen, zoodra ze hun eerste jeugd achter den rug hadden, met een afzichtelijk gebit. Wij ergeren ons niet meer aan kunsttanden en zouden niet gaarne willen, dat de mo raal haar veto over den tandarts uitsprak. Maar de humoristische bladen van dertig jaren geleden uitten hun satirieken geest even onstuimig tegen de valsche gebitten als onze humoristen van thans zich vermaken ten koste van poeder en lippenstift. Zal deze heden daagsche satyre niet even spoedig verouderen als die van toen? Men neme ten overstaan van de evolutie een voorzichtige houding aan. Zonder alle excessen voor mijn rekening te nemen, meen ik toch in de meerdere aandacht, welke weten schap en techniek tegenwoordig aan lichaamscultuur besteden, een welkome reactie te zien op het puri- teinsche ascetisme, dat evenzeer zijn excessen gehad heeft. Niet de ergernis over excessen, maar de erkente lijkheid voor het gezonde beginsel beheersche ons oordeel. H. G. Cannegieter 1858 2 Augustus 1928 Op 2 Augustus 1858 werd prinses Emma van Waldeck -Pyrmont te Arolsen, sedert 'n paar eeuwen residentie van de regeerende vorsten van Waldeck-Pyrmont, ge boren. Op 1 October 1878 werd in een extra nummer van de Staatscourant officieel bekend gemaakt, dat Koning Willem III zich met prinses Emma had ver loofd. De taak van de gemalin van Koning Willem III kan niet gemakkelijk zijn geweest, en zal zeker niet lichter zijn geworden, toen de opvoeding van prin ses Wilhelmina mede haar zorgen eischte. Al spoedig kwamen andere zorgen zich daarbij voegen; de ge zondheidstoestand van den Koning ging snel achteruit, en op 14 November 1890 moesten de Staten-Generaal het pijnlijke besluit nemen tot aanwijzing van Koningin Emma als regentes. En reeds eenige dagen later over leed de Koning en legde zij ten tweede male den eed af, nu als regentes en voogdes tegelijkertijd. Zij droeg toen een dubbele verantwoordelijkheid, want in haar handen was gelegd de opvoeding van Nederland's aanstaande Koningin, en in haar handen berustte op dat oogenblik eveneens de regeering van het land. En de acht jaren, dat zij aan het hoofd van den Staat heeft gestaan, zijn zeker geen gemakkelijk tijdperk ge weest. Tal van belangrijke wetten kwamen in deze jaren tot stand, voor tal van hervormingen werd de weg gebaand. En toen Koningin Emma op 31 Augus tus 1898 in een proclamatie afscheid nam van het volk, dat zij acht jaren lang had geregeerd, kon zij er met voldoening op wijzen, dat Nederland in elk opzicht teekenen van vooruitgang vertoonde. Het is in deze proclamatie, dat zij het kenmerkend woord gebruikte, dat nog zoo dikwerf en niet ten onrechte wordt aan gehaald: Nederland zij groot in al die dingen, waarin een klein volk groot kan zijn! Op 2 Augustus 1928 eerde Nederland de Vrouw, die in een zeer bijzondere positie zoo de kunst heeft ver staan, eerbied af te dwingen in de vervulling van haar moeilijke taak en zich bemind te maken in alle kringen van het Nederlandsche volk, dat vergeten heeft, dat de Koningin-Moeder hier vijftig jaar geleden als vreemdelinge haar intocht deed. Want inderdaad is zij gedurende de halve eeuw, dat zij hier thans vertoeft, één geworden met het Nederlandsche volk; is zij Nederlandsche geworden niet alleen door haar huwe lijk, maar vooral door haar meeleven en meegevoelen met Nederland en de Nederlandsche ingezetenen. Al leen, zonder onderscheid, hopen wij, dat zij nog jaren lang in ons midden zal leven, wellicht daarom het rijkst gezegend, wijl zij de kunst heeft verstaan van veel en aan velen te geven! De Olympia-Feestvoorstellingen in den Stadsschouwburg. Het feit dat door de Olympiade verschillende eerste artisten ons land bezoeken heeft de Directie der Stads schouwburg te Haarlem er toe gebracht moeite te doen ook de Haarlemmers, de badgasten van Zandvoort en ie inwoners en vreemdelingen uit de verdere om streken van Haarlem in de gelegenheid te stellen in den zoogenaamden kermistijd iets moois en bijzonders te laten genieten waarin zij o.i. uitstekend is geslaagd. In de eerste plaats komt Dinsdag 7 Augustus „Het Russisch Ballet" met Vera Nemchinova en Anton Do- 'm, dat thans in den Stadsschouwburg te Amsterdam optreedt en waarover de pers vol lof is. Donderdag 9 Augustus komt de moderne danseres Edith von Schrenck. Zij zal dansen met begeleiding van de pianiste Elsa Nolthenius en den bekenden vroe- geren Concertmeester der H.O.V. Frits Hinze. Ook bij het groot Russisch Ballet is Frits Hinze als Solo-violist geëngageerd. Vrijdag 10 Augustus zal een dansavond gegeven wor den in „Revue" vorm door de beroemde dansers Clo- tilde en Alexander Sakharoff. Zaterdag 11 en Zondag 12 Augustus komt een eerste klas Wiener Operette Gezelschap dat eerst 4 dagen in den Stadsschouwburg te Amsterdam optreedt hier met „Wiener Blut", de meest bekende en geliefde operette van Johan Strauss. *vïet het oog op de bezoekers uit den omtrek zullen alle voorstelligen beginnen om kwart over acht. Wij moedigen onze lezers gaarne aan deze voorstellin gen te bezoeken en hopen op enkele ervan nog nader terug te komen. Woensdagavond hield de Bloemendaalsche Midden- standsvereeniging een (niet druk bezochte) algemeene vergadering in Hotel Roozendaal te Overveen. Het belangrijkste punt der agenda was de behandeling van een ingekomen schrijven der Commissie ter voor bereiding van de feestviering van den Koninginnedag, waarin medegedeeld wordt, dat er bij deze Commissie plannen bestaan om aan den vooravond van dien dag een étalagewedstrijd te organiseeren, waarvoor zij de medewerking van de Bloemendaalsche Middenstands- vereeniging verzocht tot het welslagen van dezen wed strijd. De voorzitter en vice-voorzitter, de heeren Keiler en Beekman lichtten dit verzoek toe, waarbij zij er op wezen, dat het Bestuur zeer sympathiek tegenover dit verzoek staat. Het is voor den middenstand, en speci aal de winkeliers een mooie gelegenheid reclame voor hun zaken te maken. De aanwezige leden willen gaarne medewerken, en uit de aangename discussie, welke zich ontspon, kon opge maakt worden, dat er veel liefhebberij voor is.Ten slotte wordt een Commissie, bestaande uit de heeren Beek man, Eikelenboom, Margadant en Stoel benoemd, die de niet-aaijwezige leden-winkeliers zal bezoeken. Te ongeveer half elf sluit de voorzitter na een geani meerde rondvraag de vergadering. CONCERT. De Bond van Arbeiders Mandolineclubs deelt ons mede, dat op 6 Augustus door „Apollo" uit Haarlem, en „Palvu" uit Amsterdam, een concert gegeven wordt in het Bloemendaalsche Bosch. Het orkest telt dan ongeveer 50 personen. Het pro gramma luidt: II Plettro, Marsch. Suite (op verzoek). La Nuit du val d'Enfer en legende, gecomponeerd door een Franschman Jullian. Hierin zijn verwerkt: heksenfeest, feeënballet en morgenstemming. Zigeunermarsch. Meifantasie (op verzoek). Fantasie au Bois (op verzoek). La Bella Andaluza. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand Juli noteerde 't Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam 237 bezoeken en 38 aanwinsten. Met ingang van 1 September e.k. is tot tijdelijk ge- meente-electricien benoemd de heer C. Heitlager van Overveen. Zondag is ons dorp door een groot aantal Isr. kinderen bezocht. Het behoeft geen betoog dat de kinderen dien dag zeer veel genoten hebben. Des avonds keerden zij met den trein huiswaarts naar Amsterdam. Door het ongunstige weer is Woensdagavond het concert van de H.O.V. niet door kunnen gaan. Het is tot nadere aankondiging uitgesteld. Al is het niet veel toch krijgen wij een klein gedeelte van de Olympiade te zien. Dinsdag 7 Aug heeft er n.l. een wielerwedstrijd plaats waarvan een gedeelte van de route in onze gemeente is vastgelegd. Voor de deelnemers zijn overal borden op de hoeken der wegen geplaatst waarop geschreven staat Parcours cycl. Olympiade met daaronder een pijl, die de richting aan geeft, welke de wielrenners moeten volgen. De Guldensloterij der Ned. Nijverheidstentoonstelling is alom bekend. De hoofdtrekking hiervan zou plaats hebben op 31 Juli j.l. Wij ontvingen bericht, dat door verschillende omstandigheden de hoofdtrekking is uit gesteld en zonder verder uitstel zal plaats vinden op 15 Sept. e.k. Extra premie-trekkingen hebben nog plaats in de maanden Juli en Augustus, zoodat houders van loten voor 1.drie kansen hebben. Loten der Nenijto zijn verkrijgbaar bij den heer P. Tideman Jr., alhier. Donderdagavond reed een fietsrijdster op de Zuider Stationsweg. Doordat haar mantel tusschen de spaken van het wiel kwam, kwam zij te vallen. De jongedame werd bij de val niet gewond alleen eenige kleeding- stukken werden zwaar gehavend, waardoor zij niet ver der kon rijden. Gelukkig werd door een bewoonster aan bovengenoemden weg hulp verleend en werden de kleedingstukken tijdelijk hersteld. Op den Vogelenzangscheweg botsten twee auto's tegen elkaar. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Tegen den bestuurder van den auto, die een veel te groote bocht maakte, waardoor de aanrijding ontstond, werd proces-verbaal opgemaakt. Op den Zandvoorterweg reed Zondagavond een auto in snelle vaart. Vlak achter de auto reed een jongen op de fiets, die op zijn bagagedrager nog een makker had zitten. Plotseling stopte de auto waardoor de jon gens tegen den wagen aanbotsten. De fietsrijder kwam er goed vanaf, zijn metgezel echter werd zwaar ge wond opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Op het te houden Koninginnefeest op 31 Aug. worden o.a. wederom volkswedstrijden gehouden bestaande uit Turfrapen, Watertournooi, Olifantenraces, Tonsteken, Dames en meisjes kunnen deelnemen aan Waschop- hangen, Stroopop onthoofden en Zakloopen; deelneem sters en deelnemers die aan deze volkswedstrijden wil len deelnemen, moeten zich vóór 18 Aug. hiervoor opgeven aan onderstaande Commissieleden: H. Beekman, Zijlweg, Haarlem, Boskamp, Bloemen- daalscheweg, Overveen en Dankbaar, Brederodelaan, Bloemendaal. Op den Bloemendaalscheweg nabij de Mollaan brak van een auto het onderstel doormidden, zoodat van verder rijden geen sprake was. De wagen moest wor den weggesleept. Mr. D. E. LIONI f. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat onze plaats genoot Mr. D. E. Lioni, sukkelende was. Dit neemt echter niet weg, dat zijn plotselinge dood groot opzien baarde. De heer Lioni was alhier een bekende per soonlijkheid. Dit kwam niet alleen omdat hij in vele Vereenigingen een functie bekleedde, maar ook, om dat hij met behulp van zijn echtgenoote veel goed deed. Als men aanklopte voor ondersteuning voor het een of ander doel, dan werd men nimmer teleurgesteld. Begrijpelijk is het dan ook ,dat velen Mr. Lioni zullen missen. De heer Lioni was in leven voorzitter van verschillen de Vereenigingen hier ter plaatse, die aan hem zeker een goede leidsman verloren hebben. Melden we nog dat Mr. Lioni voorzitter was van het bestuur van het Kennemer Lyceum, voorzitter van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs en eere voorzitter van den Ned. Biljartbond,terwijl hij te Am sterdam als plaatsvervangend Kantonrechter optrad. Dinsdagmiddag werd het stoffelijk overschot van Mr. D. E. Lioni op de Isr. begraafplaats te Overveen ter aarde besteld. Tal van vrienden en kennissen, waar onder zich vele bestuursleden van Vereenigingen en corporaties bevonden, waarvan de heer Lioni lid was geweest, waren gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Na den dienst in het reinigingshuis werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Hierna werd de kist in de groeve neergelaten waarna een ieder in de gelegenheid gesteld werd een schepje aarde op de kist te werpen. Een neef van den over ledene dankte voor de vele bewijzen van belangstelling.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1