11 ill II 1 m B w - Am i BIJVERDIENSTEN Sport Schaakrubriek ÉS i w! el fi Nabetrachting Vliegindrukken Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda ''MMC WCWIWC iC j J i asc iw»ifcwTiwt 3— f 0.35. mp wË m §§i WM. m m wk Ws wW/, 3J IIJI!illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillIillllllllllll!IIIIIIIHiUllllllUIIIIIIUIIIIIIllllll|inillllllll|||lllllll|lll!lllll| y liypil I BWËMÊNJMli J-W-1-C OPGERICHT 1828 iiii^iiiiiiiiilllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ CRICKET. In verband met de opening van de Olympische spelen in het Amsterdamsche Stadion stond het cricket-pro gramma van den Haarl. Cricketbond Zaterdag j.l. stil. In ruil voor het gemis van een H.C.B. wedstrijd, gin gen we Maandag een kijkje nemen aan de Spanjaards- iaan, waar op het schitterend Rood en Wit-terrein de M.C.C. (Een sterk Engelsch elftal) de gast was van all-Holland. De ruil was niet slecht. We hebben gesmuld van een cricket-menu, zooals dat maar zelden opgedischt wordt. De leider der M.C.C., de bijna 60-jarige heer Warner, had een keur van meestal jonge cricketters naar Neder land gebracht, en het feit, dat dit elftal ongeslagen het driehoek-tournooi won, uitgeschreven door de H.C.C. ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum, spreekt voor zichzelf. Benieuwd waren we naar de prestaties van den fast- bowler Allom, die in Den Haag zoo'n phenominaal succes te boeken kreeg, en op wien de eerste Holland- sche batsmen zoo weinig konden presteeren. Hij heeft echter in Haarlem bijna niet gebowld, en werd reeds na eenige overs afgezet, en vervangen door Stevens en Maccanlish. Van deze spelers was vooral de googly-bowler Stevens een kracht van beteekenis. Zijn slow-bowlen was zoo goed als onbespeelbaar. Hij gooit geen twee ballen achtereen hetzelfde en wisselt lange en korte, hoog opkomende, en laag blijvende ballen met op merkbaar gemak af. In deze omstandigheden was het een groote dosis brutaliteit, die het mogelijk maakte iets op hem te slaan. En hiermee gewapend trok de H.C.C.-reus, Mr. J. J. Koeleman naar de wickets. De eerste bal wordt op hem losgelaten. Koeleman doet een stap naar voren, zwaait zijn bat, en de bal ligt met een formidable klap achter de boundery een zes! Niettegenstaande Stevens zijn fielders naar de boundery jaagt, waagt de H.C.C.'er het bij een vol gende bal weer, en noteert nogmaals een 6. Zoo sloeg hij in minimum tijd 22 runs bij elkaar, om toch het slachtoffers van den Engelschman te worden. Hij heeft op zijn terugtocht naar de kleedkamer een hartelijk applaus vdor zijn bravour-staaltje in ontvangst te nemen. ]hr. W. v. d. Bosch, ook al een lid der „groote Haag- sche" was voorts een der weinige Hollanders, die de Engelsche bowlers „aandurfde". In dezen jeugdigen speler heeft H.C.C. een prima kracht, van wien zij nog lang en veel plezier kan hebben. De Engelschen wonnen dezen tweedaagschen wed strijd met 5 wickets, na een zeer spannend slot. Het is te hopen, dat wij M.C.C. spoedig weer terug zien. On tegenzeggelijk kunnen wij nog veel van hen leeren, en hun speelwijze is de beste propaganda voor „the King of the sports": cricket. VOETBAL. Hedenmiddag, 7 uur, speelt „Zandvoort I" tegen ..Spel und Sport" '05 uit Essen (Duitschland). Zandvoort verschijnt met de volgende opstelling: C. Molenaar J. Water W. v. d. Mije E. Paap A. Beekhuis E. Keur W. Kraayenoord W. Paap A. S. Houtkamp Jb. Keesman de Groot Scheidsrechter: den heer Twisterling. Duitschland: Lippe Stockman Kelsch Thiemann Bell Lawnick Schneider Schwinning Dank Münck Bell Prijzen der plaatsen: zitplaatsen 0.50, staanplaatsen Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden, aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 178. W. M. KALINA (Kiew) Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kcl, Df6, Tel, Lb3, Pd7, f2. Zwart: Kd3, Th5, La7, La8, Pb6, c3, d4, h3, h7. PARTIJ No. 63. Gespeeld in tournooi A van den Wereldschaakbond te s-Gravenhage, 26 Juli 1928. Wit: Zwart: D. PRZEPIORKA A. CHéRON (Warschau) (Parijs) CECHISCH. d2d4 1 d7d5 c2c4 2 c7c6 Pgl— f3 3 Pg8—f6 Pbl—c3 4 d5Xc4 a2a4 5 Lc8—f5 Pf3—e5 6 e7e6 f2—f3 7 Lf8b4 e2e4? 8 Lf5Xe4! Een correct óffer, dat de partij onmiddellijk beslist. f3Xe4 9 Pf6Xe4 Ddl— f3 10 Dd8Xd4 Df3—f7f 11 Ke8—d8 Df7Xg7 12 Lb4 X c3f b2Xc3 13 Dd4—f2f Opgegeven. Want er volgt 14 Pe4Xc3 mat. De kortste partij van den wedstrijd. WEDSTRIJDEN WERELDSCHAAKBOND. De stand van den landenwedstrijd na de tiende ronde was als volgt. 1. Hongarije, 26x/2 punt; 2. Tsjecho Slowakije, 25 p.; 3. Amerika, 21 Yi P-! 4. Denemarken, 21 p.; 5. Oostenrijk, 21 p.; 6. Zwitserland, 20 p.; 7. België, 20 p.; 8. Zweden, 20 p.; 9. Nederland, 18% p.: 10. Polen, 18 p.; 11. Frankrijk, 17% p.; 12. Roemenië, \7Yi p.: 13. Argentinië, 16j^ p.; 14. Duitschland, 15% P-: 15. Italië, 15 p.; 16. Letland, llx% p.; 17. Spanje, 9% P- Verschillende wedstrijden waren nog niet beëindigd. Het is echter wel bijna zeker dat Hongarije de eind overwinning zal behalen. In den persoonlijken wedstrijd (tournooi A) was de stand na de 13e ronde: 1. Dr. M. Euwe, Amsterdam, 10% p.: 2. Dr. K. Trey- bal, 8 p.;3. D. Przepiorka, 8 p.; 4. M. Golmayo, 8 p.; 5. A. Mattison, 7 p.; 6. C. Carls, 7 p.; 7. N. T. Whita- ker, 5 p.; 8. A. Nilson, 5 p.; 9. A. Chéron, 5 p.: 10. L. Steiner, 5 p.; 11. A. Tschépurnoff, 4J^ p.; 12. Prof. A. Becker, 4 p.; „13. J. J. Araiza, 5% p.; 14. A. Tyroler, 3J^2 P-; 15. M. S. Rosselli del Turco, 3J^ p.; 16. W. Henneberger, 3 p. Ook in dezen wedstrijd zijn nog enkele afgebroken partijen, maar Dr. Euwe zal, tenzij er treurige won deren gebeuren, den eersten prijs niet meer ontgaan. OPLOSSING SCHERTSPROBLEEM No. 14. Stand der stukken: Wit: Kd7, Dal, Tb4, Lbl, Lf4, c2, c6. Zwart: Kf5, Th8, Ld8, Lg4, c7. De scherts is deze, dat bedoeld wordt Wit mat te zet ten, terwijl, zooals men weet, bij „gewone" problemen steeds Zwart moet worden mat gezet, om welke reden wij dan ook nooit onder het diagram vermelden: „Wit begint". De meeste oplossers, zoo niet allen, beginnen derhalve te zoeken naar een matzet van Wit, hoe vreemd zij het ook vinden, want wie hunner, zelfs al spelen zij zelden een partij, zou niet in één oogopslag in één zet mat kunnen geven!! De componist veroorlooft zich in een schertsprobleem allerlei grapjes en zegt hier leukweg „ik heb niet ge sproken over Wit of Zwart", alléén gevraagd mat te geven in één zet en dat gaat, want Zwart speelt een voudig 1. Kf5g6 en geeft Wit mat. Goed opgelost door: H. W. v. DORT, te Haarlem, J. v. GULIK, te Overveen. OP DE GEMEENTERAADSZITTING VAN DONDERDAG 26 JULI 1928. Het bijwonen van gemeenteraadszittingen, gepresideerd door den heer Laan, we wezen er in onze nabe trachtingen reeds eerder op, is voor de leden zoo wel als voor de verslaggevers een waar genoegen. Hij toch weet door zijn grappen en geestige opmerkingen de anders zoo dorre bijeenkomsten op te vroolijken, zoodat er dan een gemoedelijke stemming heerscht, zoo gemoedelijk zelfs, dat de raadsleden zoo nu en dan direct contact hebben met de pers. Maar bovendien is de heer Laan een tactisch voorzit ter. Zoo kon het gebeuren dat deze zitting, waarin niet minder dan 17 agendapunten behandeld werden reeds vóór half vijf geëindigd was. In het begin leek 't er niet naar, dat we zoo vroeg buiten de deur zouden staan. Het punt: Watervoor ziening te Vogelenzang vorderde heel wat tijd. De heer Schulz hield een (veel te lang) betoog ten gunste van de prijsverlaging. De fout van deze spreker is dat hij dikwijls te lang spreekt, waaronder de kern van zijn betoog lijdt. Dat was ook nu het geval, ten minste, wij meenden dit op de gezichten van verschil lende raadsleden te lezen. Het resultaat der besprekin gen was, dat de Vogelenzangers denzelfden water- prijs blijven betalen, o.i. de meest juiste beslissing. De Vereeniging voor Jeugdwerk kan met den bouw van het Jeugdhuis beginnen. Ernstige pogingen zijn door het bestuur in 't werk gesteld, het zonder ge meentesteun te kunnen doen. Nadat Mejuffrouw C. van Wickevoort Crommelin den benoodigden grond voor niet had afgestaan, werd door particulieren een bedrag van 17000.bijeengebracht. Er was nog 20.000.te kort. Een voorstel van B. en W. de vereeniging dit bedrag als renteloos voorschot te ver schaffen, met een terugbetaling van 20.000.in jaarlijksche termijnen, vond geen algemeen gunstig onthaal. Wél werd van verschillende zijde in over weging gegeven de 20.000.op le hypotheek te verstrekken. In deze geest werd ook besloten Jeugd werk te helpen. De heer Prinsenberg had geen succes met zijn voorstel tot aanhouding, zijn argumentatie, onbekendheid met de Vereeniging, was vrij zwak; we mogen toch zeker van gemeenteraadsleden verwachten, dat zij met de voornaamste vereenigingen in Bloemendaal (en Jeugd werk neemt een prominente plaats in!) bekend zijn. De heer Cassee, die een warm pleidooi voor Jeugd werk hield, wees hier zeer terecht op, al deden de heeren Prinsenberg en De Waal Malefijt, of zij hem niet begrepen. Bij de benoeming van n onderwijzeres aan school C vroeg de voorz. den leden, of No. 1 der voordracht bij allen geweest was, en of zijn indruk van deze jonge dame „Holland s welvaren juist was, onder groote vroolijkheid bleek, dat de smaken in dit geval niet verschilden. Toen de heer Schulz zei, dat hij Mejuffr. Paesi ook een aardig meisje vond, interrumpeerde de heer Laan onder uitbundige vreugde met een veelbe- teekenend „o ja?" Het was een gezellige boel! Thans werd besloten tot overname van grond aan den Militairenweg van de provincie. De heer Kremer was afwezig: misschien tengevolge daarvan liep alles op rolletjes. Er viel geen hard woord dit had, ware de heer Kremer aanwezig geweest, wel eens het geval kunnen zijn, immers de bewoners van de Noordzijde van den Militairenweg bij deze zaak betrokken zijn, naar wij vernemen, zeer ontstemt geweest over het feit, dat de Burgemeester hen 24 uur te voren, heeft uitgenoodigd bij hem thuis te komen confereeren, waarin zij terecht of ten onrechte een schijnbeweging hebben gezien, althans een groote onbeleefdheid. Bij de behandeling van het voorstel: de voetbalclub „Bloemendaal" een nieuw clubhuis te geven, en daar voor 5000.beschikbaar te stellen, schoof de heer Cassee onrustig op zijn stoel heen en weer, toen de heeren Prinsenberg en Dorhout Mees roet in 't eten trachtten te gooien. Dank zij de gemoedelijkheid van den voorzitter liep 't best af. De voetballers krijgen een nieuw kleedhuis, waardoor de omgeving belang rijk verfraaid zal worden. Het gemeentebestuur gaat met zijn tijd mee, want de heer Laan erkende, dat wij allemaal sportmenschen zijn. Wanneer zien we nu onzen Raad op 't sportterrein een baantje loopen? Op de diverse uitbreidingsplannen waren zooveel pro testen en bemerkingen binnengekomen, dat de Raad ze niet zonder meer definitief goed wilde keuren. Zij komen t.z.t. terug met prae-advies van B. en W. De Voorzitter merkte hierbij op, dat hij 't prae-advies reeds klaar had: handhaving van de bestaande plan nen. Een andere zaak is, of de Raad zich met dit prae- advies zal vereenigen. Maar met dit al schieten we niet op, en dit is toch hard noodig, vooral t.o.v. de gronden aan de Julianalaan en Kleverlaan. Bij de rondvraag kregen we zoo waar weer de kwestie tusschen beide wethouders: of de boomen staande in de topeca al dan niet afsterven, Neen, zei Laan, ja, zei Van Nederhasselt. De laatste meende dit te kunnen bewijzen met de mededeeling, dat thans op verschil lende plaatsen boomen zijn, die extra watervoeding noodig hebben, waarop de heeren Noorman en Cas see reageerden door te zeggen, dat dit niet alleen het geval in Bloemendaal is, maar in andere gemeenten ook, waar geen topeca is. Zij meenden het geel wor den der bladeren te moeten wijten aan de groote droogte. Dit was koren op de molen van den heer Laan, die niettemin zijn collega den welgemeenden raad gaf: ga maar door met water gooien in de ringetjes! Het heeft inmiddels ons ten zeerste getroffen, dat een der weinige groote boomen, die aan alle kanten in de topeca staat, die voor het Pannekoekenhuisje reeds eenigen tijd aan het afsterven is; het gaat niet alleen om water-toevoer naar de wortels, maar ook om af voer naar de bovenlucht van gassen, die zich in den grond vormen, welke afvoer door de topecalaag wordt verhinderd. Boomkenners staan zeer pessimistisch ten opzichte van topeca-wegen. Het ergste is dat zoodra de ervaring hen in het gelijk heeft gesteld, het te laat is, en dan kunnen noch de heer Laan met goeden luim, noch de andere raadsleden met goedkeurend hoofdknikken, noch zelfs heele rivieren van water de gemaakte fout herstellen. Maar waarom neemt men niet met kleine snelgroeiende planten proeven of vraagt den phyto- pathologischen dienst zulks te doen of althans onzen wethouder te adviseeren? De heer Cassee bereed zijn stokpaardje, met wederom naar den staat der onderhandelingen te vragen, welke gevoerd worden om tot verbetering te komen van den spoorwegovergang aan de Kleverlaan. „We schieten op", zei de voorzitter, „hoewel het met de Nederland- sche Spoorwegen moeilijk valt om tot een accoord te komen." Ten slotte brachten de heeren Cassee en De Clercq de beide wethouders hulde voor hun werk aan wegen en plantsoenen, waarbij het compliment van den heer Cassee veel weg had van een vergulde pil, omdat hij na zijn huldebetuiging minder te spreken was over de voetpaden. Hij sprak van wantoestanden en on hygiënische procedé's, en was verheugd te hooren, dat een nieuw verhardings-middel: Hoog-oven slakken, met succes geprobeerd wordt. Het deed ons een genoegen de hartelijke woorden van de jongste raadsleden aan 't adres van de beide wet houders te hooren. Dit overkomt hun niet dikwijls en inderdaad, ze verdienen voor het vele, en nuttige werk dat zij ter verfraaiing onzer gemeente verrichten, zoo nu en dan wel een pluim op hun Wethouderlijken hoed. Over de slechte voetpaden, speciaal die langs de Julianalaan zijn ook bij ons in den laatsten tijd ernstige klachten gekomen, die wij langs dezen weg, voorloopig door een enkele vermelding ter kennis van het Dag. Bestuur brengen. In een van onze vorige nummers hebben wij vermeld, dat een van onze medewerkers een vliegtocht zou maken en daarover het een en ander zou schrijven. We laten hem hier aan het woord. Het is mij een aangename taak U iets te kunnen ver tellen over een vliegtocht, die ik zelf medegemaakt heb. U moet weten, dat ik reeds langen tijd 't plan had om te gaan vliegen. Kort geleden heb ik mijn plan maar doorgevoerd. Voor deze gelegenheid was mij wel willend een auto afgestaan en met twee andere heeren, die ook gaarne wilden vliegen tuften we naar het vlieg veld Schiphol. Het was dien dag goed weer, maar bij zonder stil met vliegers. Eenige machines stonden op het vliegveld, terwijl toen we aankwamen er juist een daalde. Een eind verder stond de machine, dezelfde waar mee naar Indië is gevlogen, de Fokker F VII, gereed om bij voldoende deelname een tochtje boven Amster dam te maken. Toen we naderbij kwamen en we de plaatsbewijzen genomen hadden vertrok de machine juist met passagiers. We namen den tijd van vertrek op en zetten ons neder op een bank en wachtten op de dingen die komen zouden. Er werd tusschen ons drieën weinig gesproken. Een ieder was met zijn gedachten bezig. Ik trachtte mij een voorstelling te maken hoe het er boven zou uitzien. Dikwijls ben ik op een toren geweest, ook heel dikwijls heb ik uit de hoogte op iemand neergezien. Ook ben ik dikwijls in de wolken geweest. Dat alles neemt niet weg, dat je met een vliegmachine veel hooger gaat en je een heel andere kijk op de dingen krijgt. Precies na een kwartier kwam de machine terug en na gedaald te zijn, reed de machine over het veld en hield bij ons stil. De menschen stapten uit en wij stapten in. De kajuit zag er van binnen zeer gezellig uit. Men behoef- Voor Bloemendaal GEVRAAGD een actief en soiled persoon om op te treden als agent voor Turkenburg's Zaadhandel te Bodegraven. de er niet bang voor te wezen zijn hoofd te stooten, want de overdekking was hoog genoeg, zoodat men er rechtop in kon staan. Verder waren er aan weerskanten rieten stoelen, vier aan iederen kant, die zeer gemakkelijk zaten. Bij iedere stoel was een bakje waarin zich kruidenierszakjes be vonden voor personen, die zich niet erg lekker be vonden of mogelijk een aanval van luchtziekte kregen. Direct nadat we plaats genomen hadden, werd de motor aangezet en kwam het toestel in beweging. Eerst reden we met een gangetje van 10 K.M., toen van 20 en spoedig had de machine een vaart van 160 K.M., dat is 2 maal zoo hard als een sneltrein bereikt. Toen we de 170 K.M. bereikt hadden kwam het hoog testuur in werking en werden we van den grond op genomen en vlogen. Het opstijgen gaat zoo geleidelijk dat men hiervan niet veel merkt en het oogenblik niet kan controleeren wanneer de machine den grond ver laat. Steeds hooger was ons doel en we zagen de aarde steeds dieper van ons wegzakken. Eindelijk hadden we de 800 Meter bereikt en het toestel vloog in de richting Amsterdam horizontaal verder. De groote wei landen omringd door slootjes leken kleine eilandjes. Koeien waren kleine stippen geworden. Niettegen staande we een vaart van 170 K.M. hadden leek het wel of we bijna stil stonden. Langzaam kroop het landschap onder ons voorbij. Maar wat was dat Plotseling constateerde we aan onze maagstreek dat we een heel stuk naar omlaag vielen en dan plotseling weer naar boven gingen. Ik dacht bij me zelf, als dat zoo voort gaat moet ik er bij de volgende halte weer uit. Dit dalen en stijgen, terwijl de machine recht vooruit vloog;, bleef zoo, en mijn kinderjaren kwamen mij weer duide lijk voor den geest. Ik zag mij weer op den schommel zitten en ik genoot van het heerlijke gevoel. Mijn twee reisgenooten genoten hiervan echter niet zoozeer en vonden deze manier van schommelen niet erg aange naam. De eene begon een weinig scheel te kijken ter wijl de ander steeds met zijn oogen de punten van zijn schoenen zocht. Daar kwamen we boven Amster dam. Waar waren nu al die groote gebouwen? Alles was in een bouwdoos veranderd. Kleine huisjes, kleine trammetjes. Bootjes die in een vaargeultje voeren en menschen die zoo klein als mieren waren. Ik schaamde mij dat ik straks weer naar al deze nietige dingen terug moest keeren. Het panorama was schitterend, om nimmer te vergeten. Het nieuwe sta dion, dat toch zoo enorm groot is, geleek veel op een droge waschkom. Na gedraaid te zijn konden we de anderen kant van Amsterdam bewonderen. Ik betreur de het, dat ik maar twee oogen had, om dit prachtige schouwspel, dat men op geen andere manier kan zien, te bewonderen. Na 'n schitterende glijvlucht kwamen we weer behouden op het vliegveld aan. Mijn reisge nooten hadden zich goed gehouden en we hadden er alle drie geen spijt van, dat we gevlogen hadden. Het was mooi en het vliegen op zich zelf is voortreffelijk. Alleen moeten er nog geruischlooze motoren uitge vonden worden, want deze maken nog veel te veel geraas. Ik besluit hiermede mijn vliegindrukken met de wijsgeerige opmerking, dat men beter kan gaan vliegen, dan dat men ze ziet vliegen. Oom Piet. Zooals we reeds in een van onze vorige nummers ver meld hebben, zal den llden Aug. bij Kraantje Lek een tuinfeest plaats hebben ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der Bloemendaalsche Gymnastiek Ver eeniging. De tuin zal feestelijk versierd worden, terwijl er volop gelegenheid tot dansen zal zijn. Ook andere attracties staan op het programma. Bij goed weer be loofd het een gezellige avond en nacht te worden, want het tuinfeest begint om 8 uur en eindigt niet eerder dan 3 uur. Introductiekaarten zijn tegen een gulden per stuk te verkrijgen bij den heer A. Cassée, De Genestetweg 11, alhier. Naar wij vernemen zal bij ongunstig weer het tuinfeest een week uitgesteld worden en dit dus op den 18den Augustus plaats hebben. BEVALLEN: M. L. F. HendrixDelaunoij, z.; A. M. WildschutCornet, d.; J. HeuleWijnands, z.; C. M. Balmvan Schagen, z. ONDERTROUWD: R. Burdet en G. E. Carrasco. GETROUWD: G. Gooijer en E. Zeilstra, G. M. Veld huis en E. P. Prenen. OVERLEDEN: D. E. Lioni, 66 j. GEVESTIGD: H. J. M. van Loon, Plantsoenlaan 7, Bloemendaal; F. H. Korff, Julianalaan 75, Overveen; W. G. C. Kielstra, Joh. Verhulstweg 18, Bloemendaal; B, Driessen, Slingerweg 6, Aerdenhout. ZONDAG 5 AUGUSTUS 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van der Hoeven, Em. Pred. te Den Haag JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, De heer R. J. v. d. Weerd, beroepen predikant te Leiderdorp. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. B. Bruins Rz„ N. Buinen. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. F. J. Los, Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3