BIJ BRAND VICTORIA-WATER Binnenland Buitenland Tooneel Schaakrubriek Allerlei li iVERFT-STGDMTj GOED-SNEL, J'LOTTGERING Ingezonden rnxm. A. G. G. M. GIORGIS ZN. STODHER'J-VERVERU, een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL 0VERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 UITSTEKEND TE VERMENGEN MET WHISKY Of COGNAC l S:\\ AHTA Dezer dagen werd thans ook in Den Haag, door den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, de uitnoodiging van den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg ontvangen, om de handteeke- ning der Nederlandsche regeering te plaatsen bij die van de vertegenwoordigers der vijftien landen, die op 27 Augustus te Parijs het oorspronkelijke pact tot het afzweren van den oorlog als instrument van nationale politiek hebben geteekend. De „Independence Beige", die soms de meening weer geeft van minister Hymans, heeft dezer dagen ge schreven, dat men zich in België niet ongerust moet maken over de stilte, welke thans heerscht bij de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Van beide zijden is de diplomatieke werkzaamheid niet onvrucht baar gebleven en men verzekerde aan het liberale or gaan, dat minister Beelaerts van Blokland van de aan wezigheid te Genève met minister Hymans gebruik zal maken, om zich met hem te onderhouden over de kwestie, die beide landen ten zeerste belang inboeze men. Mochten de besprekingen in den Volkenbonds raad deze bijeenkomsten niet mogelijk maken, dan zou den ze onmiddellijk na de sluiting der werkzaamheden te Genève plaats hebben. Het blad drukte ten slotte den wensch uit, dat Nederland een formule zou weten te vinden, die rust zou brengen. De Koninklijke Familie heeft een tweedaagsch bezoek aan Drente gebracht en zich op de hoogte gesteld van de groote vorderingen, die er met de ontginningen enz. gemaakt zijn, waardoor de bloei van Drente ten zeer ste bevorderd wordt. In verschillende plaatsen werd druk feest gevierd, o.a. te Coevorden, naar aanleiding van het hooge bezoek. H.M. toonde zich zeer inge nomen met den vooruitgang, die alom te constateeren viel. Van de vier ontsnapte gevangenen uit de strafgevan genis te Scheveningen, zijn er thans twee weer achter haald. Het is gebleken, dat door middel van een zaag, een stijl voor een venster werd doorgezaagd. De twee andere ontsnapten zijn nog voorvluchtig. De aange houdenen laten weinig los over de bijzonderheden van de voorbereiding van de vlucht. Naar gemeld wordt, zijn de eerste landbouwproducten van Nederland's Twaalfde provincie, gegroeid dus op den bodem der Zuiderzee, geoogst en ook al verhan deld. Vijftig H.L. Haver en 102 H.L. gerst, afkomstig uit den proefpolder, werden op de Alkmaarsche graan markt aangevoerd. Zoowel haver als gerst bleken van goede kwaliteit. De haver werd verkocht tegen 10.50 per 100 K.G. Inzake de leerplichtwet scheen nog bij velen een on juiste meening te bestaan. Daarom gaf het Hbld. in antwoord op een vraag het volgende antwoord: Ten gevolge van de wijziging der leerplichtwet is thans de toestand aldus: leerlingen, die op 30 Juni vrij van de leerplichtwet waren, blijven vrij. Leerlingen, die 13 jaar oud zijn, mogen de school verlaten, na zeven jaarklas sen te hebben doorloopen. Leerlingen van 13 jaar, die op 1 Juli nog geen zeven klassen doorloopen hadden, moeten tot hun veertiende jaar naar de school terug. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het ge voelen gevraagd van de Commissarissen der Koningin en van verschillende burgemeesters omtrent de invoe ring van zoogenaamde identiteitskaarten. Overwogen wordt of het niet wenschelijk is om, evenals in andere staten, ook hier te lande over te gaan tot invoering van een regeling dat alle in Nederland woonachtige per sonen boven bijv. 16 jarigen leeftijd in het bezit kun nen zijn van een identiteits kaart. De bewijzen van Nederlandschap zouden kunnen vervallen als een overeenkomstige verklaring in de indentiteitskaart wordt opgenomen, terwijl ook in 'n tijd, waarin de visa ter zijde gesteld worden en mogelijk later paspoorten zelfs niet meer noodig zijn, zoodanige kaart van nut is. De minister acht zulk een regeling zoowel uit een oogpunt van gemak voor de inwoners als uit een oog punt van administratie voor de overheid van belang, van administratie voor de overheid van belang. Engeland. Naar gemeld wordt, heeft de Engelsche vertegenwoordiger ter gelegenheid van de ondertee- kening van het Kellogg-pact te Parijs, Lord Cushendun, verklaard, dat de uitbanning van den oorlog, officieel afgekondigd door de grootste mogendheden, een mo reel vredespact vormt, dat zal bijdragen tot de hand having van den vrede. Verder bracht hij hulde aan den moreelen moed van Stresemann, waarbij hij de hoop uit, dat de te Parijs begonnen politiek in de toe' komst zal worden voortgezet. Frankrijk Alhier heeft zich het heugelijk feit voor gedaan, dat een Duitsch minister bij zijn aankomst door een duizendkoppige menigte van Franschen werd toegejuicht. Het was minister Stresemann, die kwam om namens Duitschland het Kellogg-pact te teekenen. Een ander indrukwekkend feit was, de aankomst van Kellogg, die in Havre van den Burgemeester een gou den vulpen kreeg waarmee het pact onderteekend ;Werd. In Parijs bezocht Kellogg het graf van den on bekenden soldaat, waarop hij gedurende eenige minu ten in gebed neerknielde. De teekening der vijftien onderteekenende landen geschiedde met groote plech tigheid. Stresemann teekende, onder luid gejuich, het eerste,. Daarna Kellogg. En de anderen. En telkens laaide het enthousiaste gejuich weer op in de groote zaal van het departement van Buitenlandsche Zaken. Men merkt in Frankrijk terecht en met vreugde op, dat het eerste en grootste resultaat van het pact reeds bereikt is, namelijk dat de moreele vrede met de Duit- schers nu toch eindelijk gesloten is. Midden in Parijs werden Duitsche vlaggen uitgestoken! Men heeft een Duitsch minister toegejuicht! Naar verklaard wordt, zal het vredespact van kracht worden, na het deponeeren van de afzonderlijke rati ficaties door de 15 eerste onderteekenaars. Men spreekt van officieuse zijde de hoop uit, dat geen enkele staat aan de opstellers van het pact dezelfde verrassing zal bereiden, die de Ver. Staten bereidden na het Verdrag van Versailles, door ratificatie te weigeren in weerwil van de onderteekening van het verdrag door Wilson. 48 uur na de onderteekening, zijn uitnoodigingen ge zonden aan 47 andere landen, om het pact te onder schrijven. Daar de Ver. Staten van wie de uit noodigingen uitgaan geen betrekkingen met Rus land onderhouden, werd Rusland door Frankrijk uit- genoodigd. Stresemann had een onderhoud met Poincaré en naar Verluidt heeft daarbij Poincaré te kennen gegeven, dat hij de buitenlandsche politiek van Briand geheel goed keurt en dat dientengevolge de Fransche regeering bereid is, een algemeene herziening van de vraagstuk ken van na den oorlog onder het oog te zien en onder handelingen daarover te heropenen. Duitschland. De Raad der Ouden heeft het Com munistisch voorstel,om den Rijksdag onmiddellijk bijeen te roepen ter bespreking van de kwestie van den bouw van den pantserkruiser, verworpen. De Rijksdag zal dus niet vóór October weer bijeen komen, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat het pas November zal worden, als men weer bijeenkomt. Diversen. De vredestoestand in het onder Spaansch protectoraat staande deel van Marokko is geconsoli deerd. Daarom wordt het eerste contingent van de lichting 1926, ad 14000 man, naar huis gezonden. Zaterdag werd Achmed Zogoe door de Nationale Vergadering der Albaneezen tot koning uitgeroepen, met den naam van Skanderberg III, ter eere van den nationale held van Albanië. Albanië is dus geen repu bliek meer, doch een monarchie. Albaneesche emigran ten zien hierin de hand van Musssolini, die Albanië „verandert in een Italiaansche kolonie". Zij protes teerden bij den Volkenbond. Coolidge zal in December het Kellogg-pact reeds aan den senaat voorleggen. Men verwacht, dat de .senaat met een flinke meerderheid zal ratificeeren. Door de Directie van den Stadsschouwburg te Haar lem zal in het seizoen 1928/1929 een abonnement van zes goedkoope voorstellingen worden uitgegeven tegen uiterst gereduceerde prijzen. Voor deze voorstellingen heeft de Directie zich ver zekerd van de medewerking van onze eerste Tooneel- gezelschappen, welke in overleg met de Directie uit sluitend stukken zullen geven van het nieuwe repertoire in het komende seizoen. Het aantrekkelijke van deze voorstellingen is dus dat men zich kan verzekeren van: een niet persoonlijk abonnement een vaste plaats voor alle voorstellingen tegen uiterst lagen prijs door onze eerste tooneelgezelschappen met stukken van het nieuwe repertoire. De data zijn als volgt vastgesteld: Maandag 22 October 1928: Het Schouwtooneel, Adr. v. d. Horst en Jan Musch; Maandag 12 November 1928: Het Vereenigd Tooneel, Dir. Verkade en Ver beek; Woensdag 12 December 1928: Het Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel, Dir. Cor. v. d. Lugt-Melsert; Maan dag 21 Januari 1929: Het Schouwtooneel, Adr. v. Horst en Jan Musch; Maandag 11 Februari 1929: Het Ver» eenigd Tooneel, Dir. Verkade en Verbeek; Maandag 15 April 1929: Het Nieuwe Nederl. Tooneel, Artistiek- Leider Louis Saalborn. Deze abonnementen zullen van af Dinsdag 4 September 1928 verkrijgbaar zijn aan het bureau voor plaatsbe spreking van den Stadsschouwburg, dat geopend is van des morgens 10 uur tot des namiddags 3 uur. Zij kunnen niet per telefoon besteld worden, en zijn uitsluitend verkrijgbaar bij den bureaulist. De prijzen voor deze zes voorstellingen zijn, met inbe grip van alle rechten, plaatsbespreking en garderobe: Loge en stalles 9.fauteuil de balcon 7.50; parket 6.parterre 5.10 amphitheater en gaanderij 3.—. voering van deze loonen een nadeel is voor de volks welvaart en dat de werkgelegenheid erdoor daalt. Hier beseft men dit nog niet; zelfs stelt onze Minister van Arbeid ongeoorloofde loonsvoorwaarden bij overwerk- vergunningen, waardoor werkloosheid niet kan uit blijven. En wanneer Minister Kan dan nu moet aan dringen op uitsluiting van steun, moeten de betrokken werkloozen eens goed nadenken over het verband tus- schen oorzaak en gevolg! HEILSTAAT EN VOLKSWELVAART. In de laatste vijf jaren is het staatsbudget van de Rus sische Sovjet-Republiek gestegen van 1400 tot 5000 millioen roebel. Men zou over het bedenkelijke van deze toename, die in geen enkel ander land is voor gekomen, kunnen zwijgen, indien daarmee een gelijke of grootere toename van het volksinkomen was ge paard gegaan. Dit is echter geenszins het geval. In 1927 bedroeg de toename van het Russisch staats budget 23%, de toename van het volksinkomen niet meer dan 9%. Dit wordt begrijpelijk als men nagaat de interessante vergelijking, welke „Het Volk" heeft gemaakt tusschen de uitkomsten van het particulier bedrijf en die van de staatsonderneming in Rusland. Volgens de kort geleden gepubliceerde resultaten van een regeeringsonderzoek bedroeg de productie per dag en per arbeider: in de metaalindustrie: staatsindustrie: 15.85 roebel, particuliere bedrijven 17.30 roebel; in de kleedingindustrie resp. 17.80 en 19.30 roebel; in de leerindustrie resp. 29.37 en 41.66 roebel; in de drukke rijen resp. 13.62 en 19.93 roebel; in de houtindustrie resp. 13.50 en 17.36 roebel; in de banketindustrie 24.66 en 31.37 roebel; in de brouwerijen resp. 21.03 en 25.31 roebel; in de glasindustrie resp. 5.47 en 8.17 roebel. Het gemiddelde loon per maand bedroeg te Moskou in Februari 1926 in de staatsindustrie 71.61 roebel en in de particulieren bedrijven 88.64 roebel. Inderdaad de zekere weg naar de armoede is de heil staat! Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 181 O. KOHL. Certificaten van oorsprong voor Frankrijk. Ingevolge een instructie der Direction générale des douanes franchises dd. 10 Augustus 1928 is de ver plichting tot bijvoeging van certificaten van oorsprong bij goederen-zendingen naar Frankrijk in beginsel af geschaft. De instructie noemt echter een aantal artikelen, waar onder verscheidene welke vanuit Holland worden ge- importeerd, waarvoor de overlegging van certificaten van oorsprong noodig blijft. Belangstellenden gelieven zich om inlichtingen te wenden tot het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 6, Haarlem, alwaar zij des- gewenscht een afschrift der desbetreffende instructie kunnen bekomen. OORZAAK EN .GEVOLG. Het is eenigszins droevig verloopen met de tewerk stelling van Amsterdamsche werkloozen in andere pro vinciën. Toen zij aan hun looneischen een zoodanige krachtdadig optreden verbonden, dat zelfs een sociaal democratisch Kamerlid werd weggejouwd, moesten deze werkloozen naar Amsterdam worden terugge zonden en kon Minister Kan niet anders doen dan aan het Gemeentebestuur verzoeken, deze werkloozen van steun uit te sluiten, aan welk verzoek uiteraard werd voldaan. Wanneer deze werkloozen thans mokken over deze uitsluiting van steun, moeten zij ook eens bedenken, dat het deze zelfde gemeentelijke overheid is, die hun werkloosheid heeft bevorderd. De Regeering beweert, dat zij niet kan ingrijpen in maatregelen van andere maatregelen van andere overheidsorganen, waardoor werkloosheid in de hand wordt gewerkt, niettegen staande haar erkenning, dat de hooge loonen in over heidsdienst de werkloosheid in de hand werken. Deze verklaring van onmacht stijft de gemeentebesturen in het voortgaan op den ingeslagen weg. De Duitsche vakvereen.-leider Stegerwald heeft den moed gehad te verklaren ,dat het onverantwoordelijk is, het volk ten bate van overdreven loonen in overheidsdienst nog zwaarder te belasten. Deze leider besefte, dat de op- Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kb4, Dh8, Pd8, Ph5, f3. Zwart: Kd5, Th4, d6, d7, f4, f5. Een pseudo-Indiër, maar toch heel aardig. PROBLEEM No. 182 P. TEN CATE, (Leiden). mm, Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kf3, Db4, Te2, Te8, Lb2, Lh3, Pe4, Pf6, b5 g5, g7. Zwart: Ke6, Db8, Td7, Tf5, La8, Ld8, Pb6, Phi, a7 d6, e7, f4, f7. SCHOORSTEENVEGERS ridderstraat 18a zw. - haarlem - tel. 13310 Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. DORT, te Haarlem. CORRESPONDENTIE. H. W. v. D. te H a a r 1 e m. Wanneer vangt in Uw Club te Bloemendaal het speelseizoen weder aan? le prijs, wedstrijd van „Grantham Journal" 1926 TOURNOOI TE KISSINGEN. Dr. Euwe heeft de laatste partij (11e ronde), tegen Bogoljubow, remise gemaakt, die hierdoor zeker was van den eersten prijs. De volledige uitslag was: I. Bogoljubow, 8 punten; II. Capablanca, 7 punten; III en IV. Dr. Euwe en Rubinstein, elk 6% punt; V. Nim- zowitsch, 6 punten; VI. Réti, 5Y2 punt. Voorts behaalden: Marshall, 5 p.; Dr. Tartakower, 5 p.; Yates, 5 p.; Spielmann Ax/2 p.; Dr. Tarrasch 4 p. en Mieses 3 punten. De Nederlandsche Grootmeester, Dr. M. Euwe (Am sterdam), heeft derhalve een zeer schoon resultaat, bereikt. Onze hulde! OPLOSSING PROBLEEM No. 177. (K. LAUE). Stand der stukken: Wit: Kal, Ddl, Th4, La5, a6, c5, d2, d6. Zwart: Kb8, Ta8, Lc4, Lh8, Pf4, Ph6, a7, b5, c3, e4, f6, g5. 1. Ddl—h5, Lc4—f7; 2. d6d7, Pf4—e6; 3. Dh5—e2, Peó—d8; 4. De2h2 mat. Pf4Xh5; 2. d6—d7, Ph6—f7; 3. c5—c6, onv.; 4. c6— c7 mat. Pf4g6; 2. Dh5Xg6, Lc4f7; 3. d6d7, enz. Ph6—f7; 2. Dh5Xh8f, enz. Een interessante loop van de witte Dame! OBERIAHNSTEIN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HET KONINGINNEFEEST TE BLOEMENDAAL. Evenals vorige jaren heeft de Koninginnedag, dank tij het krachtig werken der Commissie's, weer een feeste lijk karakter gedragen. Er was echter één schaduwzijde en wel het gemis vas I de zóó populaire athletiekwedstrijden. We hadden weer de draaimolen, het tonnetje steken, koek happen, voetbal, enz., doch de mooie zomersport was van het programma verdwenen. En het is niet te verwonderen dat liefhebbers van deze sport zich afvragen „waarom'. Omdat er geen vertegenwoordiger van deze sport in de commissie zit??! Of is het mogelijk, dat de Heeren het goed praten door te verklaren dat er gèen hoofd leider is? Insiders weten wel beter en ik durf dan ook I te verklaren dat de Heer Verwer (athletiek-leider B. G. V.) de juiste man op de juiste plaats was geweest, Was het niet aan te bevelen, in het belang van vele, eerst eens bij ons te informeeren. Een ieder maakt propaganda voor zijn zaak en het verwondert ons, dat de commissie een van de grootste vereenigingen voorbij loopt. Hoogachtend, A. CASSEE, Bestuurslid B.G.V. Wij hebben omtrent deze klacht ons gewend tot del Commissie voor Koninginnefeesten, waarop wij onder- j staand antwoord ontvingen. Red. De Commissie kan niet ieder jaar met hetzelfde pro-I gramma komen, of „alles" wat vorige jaren wetdl gedaan herhalen. Zoo was er dit jaar bijv. geen optocht, geen kinder zang, en werden dit jaar de feestelijkheden niet til Overveen maar weer eens te Bloemendaal geopendj: Zoo zouden wij meer kunnen noemen. Voor het eerst hebben wij dit jaar het vogelschiete en de athletiek eens laten uitvallen. Tot het laatste 1 sloot de Commissie, mede met 't oog op het vele dit jaar op sportgebied reeds te aanschouwen was. Volgend jaar komt een andere tak van sport of sjxl aan de beurt. Verder zit er niets achter. Van passeeren is dus ook geen sprake. Namens de Commissie, A. E. BEEKMAN, Voorzitter! Journal Amusant, Parijs iiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii lij! lil ii ii| üi |:|j il 11 lüi! j)i i:i: lis li li i| azoscB |Mi Ijs OP< liiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii De Korfbalclub „Spor poort houdt op 2 Se hare terreinen nabij - serie-wedstrijden. Den eersten dag hebl uit Rotterdam, Den I petitie-verband 78 w- velden. Den tweeden dag spel in winnaars- en verlii Des middags om tv Swift I (Amsterdam) le klasse N.K.B. Fietsenstalling is op 1 De entrée-prijs is ges Ter gelegenheid van heer P. W. Waller. 1 eeniging Bloemendaal om deze als wisselprij jubileerende, en 3 na (V.V.A., Alcmaria V Zondag a.s. heeft de den op het Bloemend; Om 1 uur treden V. elkaar in 't krijt, om i Zondag 9 September de betrokken elftallen petitie, welke op dien wedstrijden zullen vo; vormen dus een wa seizoen. Van de sterl menteel te weinig bel Bloemendaal verschiji ling: Vader Ja jongen? Wij zijn toch geen boffersHoe langer hoe meer gaan we op elkaar lijken Sommige dingen zijn als tuinboonen en aar- wel toonen hun beste prilste jeugd en tot teerde wegen. Op een dag, heeft schrijver d gen met een pas gete ervaring tot keering hier mededeelt. Om de waarheid te wingsborden geplaats lezen. Dat wil natuur lezen kan, integendeel manuscripten in dood kan ik lezen, behalv komt. Maar, daar ik wat tè duidelijk is, z iemand hard schreet borden dus niet, alf stonden, zooals ik lat Maar om tot dien g« moest naar een stad heet. Daar woont mi hij heeft net als ik eei gaan koffiedrinken. Wilkens heeft meer schen en nóg meer eic het midden tusschen bevat allerlei bij zonde één schilderij van R. lier is een keuken, he kunstenares die er bi trek waar Wilkens zijn eigen oogen sch: zijn atelier omdat hi smerig maakt. Ik wist van te voren ten aan een Cromwel vaatje voor me. Mijn ben; ik zou mijn kol drinken en mijn whi mer waarin Nelson's gebruikt altijd die v laars in vitrines plaa ses breekt nooit iets. tien jaar en het mist op den dag dat hij hi wilde wijzen hoe zij Mijn weg voerde ov teerden weg. Toen il ik dat mijn voeten bij zuigkracht van mijn zoodanige graad, dat zouden opbreken en gen. Bij een nauwge onder aan mijn zolen ik op den geteerden dat soort wegen eenm heid gedaan. Maar v middels doen, om da: te bespoedigen? In plas water. Met alle

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2