EFFECTEN - COUPONS Crêpe Schoenen Help U Zelf A. ZETSTRA jac. van weert ALG E M. NIEUWS enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMEBLAND en HAARLEM EXPLT'EnADMINI^DR UKKER U T. Tl MMER DE QENE5TETWEG.23, BLOEMEND UI TG AYE N Y- HETHIDDEN Uitstel Plaatselijk Nieuws Onze Plantendokter HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING W. G. HOOGESTEIN TELEF. 22003 GIRO 30785 BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 voor radiotoestellen worden bij ons Yakkundlg gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL 15E JAARGANG 1928 F 2.50 alle soorten ijzerwaren en gereedschappen Butst met „PRACHT BUTS" rawplugs ASPHALTPAPIER KIPPENGAAS SERRE- EN TUINMEUBELEN WASCHMANDEN ZATERDAG 13 OCT. 1928 22e JAARGANG No. 41 Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jai of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Vooundië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.0. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. kblad Advertentiën: 18 cent per regel, bjj contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bjj vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. OOK GEHEEL WBSELSTROOM BOSCHLAAN 43 -BLOEMENDAAL De in dit blad opgenomen met T. Sr. getitelde bijdragen zijn van de hand van den algemeenen redacteur Mr. P. Tideman. (Nadruk verboden) Onze belangrijkste ondernemingen zijn die, welke wij uitstellen van dag tot dag. Onze liefste ontmoetingen die, welke altijd tot morgen worden verschoven. Onze beste voortbrengselen die, welker geboorte wij op schorten tot het uur van den dood. Men wijt het uitstel gewoonlijk aan traagheid. En vaak is deze de oorzaak, dat er zoo weinig terecht komt van ernstige plannen. Er is een rijmpje, dat luidt: „Morgen, morgen! Heden niet! Zeggen 't alle luiaards niet?" Uitstel is zoo'n gemakkelijk middel om van een in spannende of onaangename taak af te komen. De kar wei, waartegen men op ziet, kan altijd nog worden gedaan. Er zijn zooveel dingen die voorgaan. Eerst als men met die spoedeischende zaken klaar is, zal men tijd vinden voor hetgeen zich met zoo'n beklemmende dreiging opdringt. Prettige dingen zijn altijd spoedeischend. En als er geen prettige dingen voor de hand liggen, schept men zich op zichzelf vaak vervelende plichten, maar die toch altijd nog minder ondragelijk zijn als het alleron- dragelijkste, dat in 't verschiet ligt.. Een kind dat naar bed moet, zal plotseling door een hevigen ijver bezield worden om zijn bouwdoozen op te ruimen en zijn les nogmaals over te zien. Het zal met ongekende zorgvuldigheid zijn handen gaan wasschen en een kwartier werk hebben aan het poet sen der tanden. En dit alles niet, omdat hij die werkjes zoo aardig vindt, doch louter om tijd te winnen en te ontkomen aan het allerverschrikkelijkste: naar bed gaan. Nooit is onze tijd sterker bezet, dan wanneer wij een tand-operatie in 't zicht hebben. Wij moeten noodig naar den tandarts, maar de agenda is dag aan dag vol. Morgen hebben wij geen tijd en ook overmorgen zal het wel niet gaan. De week vliegt om met allerlei bezigheden. En ook de volgende week hebben wij het drukker dan ooit. Uitstel uit traagheid, uitstel uit angst. Misschien is de laatste factor noodlottiger nog dan de eerste. Wat er uit een dergelijk uitstel kan groeien, leeren de droeve verhalen, welke men in het gemengd nieuws of in de rubriek rechtzaken leest. Een boekhouder had een vrij onbeteekenend kastekort. Hij zag er tegen op, dit aan zijn patroon te bekennen. Telkens gevoelde hij, dat hij dit moest doen, maar hij vond er den moed niet toe. En, daar hij zelf geen middelen bezat, om het tekort te dekken, begon hij te speculeeren, met het gevolg, dat het tekort steeds groo- ter werd en zijn uitstel tenslotte tot een catastrofe leidde. Het uitstel van begane fouten behoeft niet altijd uit angst te geschieden; soms is valsche schaamte vol doende om een verplichting op te schorten, totdat er van uitstel afstel gekomen is. We hebben te lang gewacht met het beantwoorden van een brief of met het terugzenden van een geleend boek. We hebben den tijd laten verstrijken voor een gelukwensch of een condoleantie. En we missen den slag, om met een hoffelijke verontschuldiging ons verzuim goed te maken. Zoo verspelen wij vertrouwen en vriendschap. Daarom is het in allen gevalle een wijze raad: stel niet uit tot morgen wat gij heden kunt doen. Maar er is nog een ander uitstel, waarover wij minder vaak spreken en dat toch een plaats van beteekenis in ons leven inneemt. Dat is het uitstel niet uit traag heid, noch uit angst of uit valsche schaamte, maar uit innerlijken schroom. Het tegemoet treden van het leed moge moeilijk zijn, zwaarder valt soms nog het tegemoet treden van het geluk. Droomen en toekomstplannen vormen een rijkdom, dien wij niet gaarne prijsgeven. En helaas weten wij, KORTE KLEVERLAAN 22-24 - TEL. 22704 MAAKT UW HUIS ARTISTIEK: dat het met dezen schat is als met het metaal, dat aan de lucht blootgesteld wordt. Zoolang het onge bruikt ligt ingesloten, glimt het en glanst het, maar de aanraking met den dampkring doet het onmiddellijk roesten. Een onderneming is nooit zoo mooi als het plan er uitgezien heeft. Een ontmoeting valt altijd tegen bij hetgeen wij ons ervan hadden voorgesteld. Een feest is lang niet wat de voorpret geweest is. Een arbeid, een kunstwerk haalt nimmer bij het ontwerp. Men spreekt wel van de vreugde, welke de kunste naar bij het scheppen smaakt. Maar deze vreugde is bitterheid. Want tevredenheid kent de kunstenaar niet. Hij zag in zijn verbeelding de kleurenpracht; hij hoorde in den droom de tonenweelde; hij liet de per sonen uit zijn tooneelstuk of uit zijn roman indruk wekkende avonturen beleven en bezielde zijn karakters met de fijnste gevoelens en de belangwekkendste ge dachten. Maar hoe stelde de uitwerking hem teleur! Is dit het schilderij uit zijn verbeelding; dit de muziek uit zijn droom? Hoe bleek en levenloos zien zijn personaadjes er uit; hoe stuntelig is hun gesprek, hoe arm hun ge dachte, hoe vaag hun gevoelsleven! Is het verwonder lijk, dat de kunstenaar in zijn ontgoocheling zijn ar beid moedwillig vernielt? En is 't ook niet begrijpelijk, dat hij het uitwerken van zijn schoonsten droom uitstelt? De mooiste boeken zijn die, welke nooit zijn geschreven; de geniaalste schilderijen die, welke de schilder op zijn doodsbed als visioen mee in het graf neemt. Hoe dikwiils heeft hij zijn meesterwerk in gedachten geschilderd, doch hij dorst er niet aan beginnen uit eerbied voor het innigste en hoogste, waartegen hij zich machteloos voelde. Het begin van een arbeid is een val uit den hemel; een neerdaling uit het rijk der illusie in het domein van de weerstrevende werkelijkheid. Ach, en wij koesteren onze illusies zoo gaarne! Wij doen met ons beste en ernstigste streven als de minnedichter met zijn geliefde: hij vereert haar uit de verte en stelt zijn ontmoeting met haar uit, omdat hij weet, dat de aanraking met de werkelijkheid hem zijn bezieling ontnemen zal. Hoevelen onzer bezielt de gedachte: „Als ik eens de gelegenheid kreeg, mijn levenswerk te verrichten, mijn levenstaak te vervullen! Nog ontbreekt mij de tijd, maar straks, als ik sterk zal zijn en rijk en bevrijd van de zorgen en verdrietelijkheden der alledaagsch- heid Zoo stellen wij uit, gelijk die zondaren, die zich eerst op hun sterfbed laten bekeeren, omdat zij, uit schroom voor het heilige, zich tijdens hun leven der bekeering onwaardig achten. En wij vergeten, in onzen ge- makzuchtigen droom, dat bekeeringen op het sterfbed onvruchtbaar zijn voor ons zelf en voor de gemeen schap. H. G. Cannegieter Vanzelfsprekend hadden de kinderen eveneens vrij. Na de promotie was er receptie waarop velen den jongen doctor kwamen gelukwenschen. Ook wij wenschen Dr. Tj. Popma van harte geluk. De Duinlustweg is thans heel wat verbeterd. Wat het voor eenigen tijd terug een smalle grintweg, thans is het een breede weg geworden. Ook de topeca is op dezen weg voor het grootste gedeelte aange bracht, zoodat het een prachtige verkeersweg is ge worden. Nu is het nog meer wenschelijk dan ooit, de Hospesbrug te verbreeden. Het bruggetje van dien naam dat er thans ligt, is voor het snelverkeer veel te klein. Spoedige verandering hierin is zeer gewenscht. De Bloemendaalscheweg wordt tusschen de Busken- Huetlaan en de Domvloedslaan verbreed. Wanneer dit zal geschieden weten we niet. Wenschelijk is het dat hiermede niet te lang gewacht wordt, want vooral des Zondags is de verkeersdrukte zeer groot op dezen weg, waarop ternauwernood twee voertuigen elkaar kunnen passeeren. In het Kinheimpark had een 6 jarig jochie den geheelen middag met andere kinderen gespeeld. Toen het tijd van eten was en het knaapje nog niet thuis was ge komen werd moeder ongerust en ging hem zoeken. Hoe zij ook zocht of riep het kind was nergens te vinden. Eenige padvinders die van Haarlem afkwamen werden door de ongeruste moeder aangehouden. Op de vraag of de padvinders ook een jongetje van zes jaar, niet groot, enz. hadden gezien werd ontkennend geantwoord. Toen de moeder het geval vertelde, ver klaarden ze zich terstond bereid om mee te zoeken. Het geheele Kinheimpark werd afgezocht, maar zonder resultaat. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en spoedig waren twee agenten ter plaatse en zochten mede naar de vluchteling. Daar het jongetje niet gevonden werd ging men buiten de gemeente zoe ken. Dit had tot resultaat, dat het te Haarlem in de Groote Houtstraat teruggevonden werd en korten tijd daarna aan de angstige ouders kon worden terug gegeven. Het kind was spelenderwijs in de richting van Haar lem geloopen en kon toen hij te ver gegaan was zijn huis niet meer vinden. Gelukkig, dat hij gevonden werd. De riooleeringswerken in onze Gemeente zijn geëin digd. De Duinwijckweg was de laatste weg, waarin de buizen gelegd zijn. Het inleggen der buizen alsmede het dichtmaken der kuilen en bestrating der weg was spoedig gebeurd. Dinsdag kwamen de straatmakers ge reed met 't inleggen der steenen en Donderdag kwam de stoomwals der Gem. de straat gelijk maken. Tege lijKertijd arriveerde een gemeentelijke vrachtauto om het overtollige zand, dat bij het dichtmaken der kuilen was overgebleven weg te halen. Een woord van lof aan Publieke Werken is hier wel op zijn plaats. Deze weg is op vlugge en nette wijze weder spoedig in orde ge maakt, zoodat de bewoners aan dezen weg heel weinig last ondervonden hebben. Vereeniging voor Jeugdwerk Bloemendaal. Op Zondag 25 Maart j.l. heeft deze Vereeniging haar 10-jarig bestaan herdacht in de Hervormde Kerk te Bloemendaal. Toen werd aan de kinderen beloofd, dat hun nog een feestavond wachtte, doch aangezien de zomer zich moeilijk leent voor feestvieringen in een zaal, achtte het Bestuur het gewenscht tot het najaar te wachten. Welnu thans staat de feestavond voor de deur; op 26 October a.s. worden de kinderen, die aan een of meer takken van het werk der Vereeniging deelnemen, in den Schouwburg Jansweg, te Haarlem verwacht. Aan elk der kinderen wordt een vrijkaart toegezonden, ter wijl voor Ouders bij de Drukkerij T. Timmer bewijzen van toegang tegen 50 tents per stuk verkrijgbaar zijn Deze laatste tot een beperkt aantal. Het programma belooft heel aardig te worden. O.a komen daarop voor de Volksdansen en het optreden van den bekenden goochelaar en buikspreker „Willi am". Ook heeft een Bloemendaalsch strijkje zijne mede werking toegezegd. Wij raden onze lezers aan, zich tijdig van plaatskaar. ten te voorzien. Donderdag heeft het weer eens ouderwets geregend Den geheelen dag heeft het gegoten, zoodat de grond des avonds zoo doorweekt was, dat het water niet meer weg kon en verschillende wegen blank stonden, Zeer tot ongerief van de voetgangers. De heer Tj. Popma is in onze gemeente geen onbekende. Reeds jaren is hij alhier onderwijzer. Eerst was hij leeraar aan de Gemeenteschool, waarvan toentertijd de heer A. IJzerman hoofd was en bij het gereedkomen van het gebouw aan den Vijverweg, de Gem. M.U.L.O. school, is hij op deze school als onderwijzer benoemd. 11 Oct. j.l. is een gedenkwaardigen dag voor den heer Popma geweest. Op dezen datum n.l. is hij aan de Uni versiteit van Amsterdam gepromoveerd tot Dr. in de letteren. Om de collega's van den heer Popma in de gelegenheid te stellen deze plechtigheid in Amsterdam bij te wonen, werd hun des middags vrijaf gegeven. Dat de straatverlichting in onze gemeente beter is ge worden, zal niemand tegenspreken. Verschillende wegen zijn thans voldoende verlicht. De Donkerelaan bijvoorbeeld, die des avonds altijd haar naam eer aan deed, is thans met de nieuwe Argalampen uitstekend verlicht. Ook verschillende andere wegen worden goed verlicht.. We zeggen verschillende, omdat er nog tal van wegen zijn, die niettegenstaande de sterke lampen toch nog donker zijn. Dit komt in de eerste plaats door dat de lantaarns op die wegen te ver uit elkaar staan en in de 2de plaats omdat er te weinig lantaarns staan Daar alleen op den Hooge Duin en Daalscheweg meer lantaarns komen, zal het voorloopig wel op de andere wegen zoo donker blijven; de .topecabestrating absor beert zeer veel licht. Waar men er wat fijn zand over strooid is deze kwaal verholpen. Thans zullen wij behandelen de schildluizen, waaronder zijn saamgevat de families der schild-, dop- en wol schildluizen. De laatste worden gewoonlijk wolluizen genoemd, want zij bezitten geen eigenlijk schild, maar leven onder een dichte bedekking van washaren. Hoe men ze bestrijdt, heb ik vorige keer al aangegeven. De schildluizen vervoirmen de afgescheiden wasmassa tot een dicht en stevig schildje, waaronder zij verblijven. De dopluizen tenslotte dragen geen wasschild, maar een chitineachtig, dat met het dier is vergroeid en moet worden beschouwd als een vergroeiing der rug huid. Wie in de gelegenheid is dit proces te volgen bij jonge dopluizen, moet het niet nalaten. De voortplanting der schildluizen wijkt in verschillende opzichten van die der bladluizen af. Het grootste aan tal soorten plant zich voort door eieren. Meermalen komt het voor, dat de larven uit de eitjes komen ter wijl zij gelegd worden, of dat zij in het lichaam van het moederdier reeds uit het ei zijn gekropen, maar een rechtstreeksche ontwikkeling eener larve zonder eitoe- stand, zooals we die bij de bladluizen hebben leeren, kennen, is beperkt tot slechts enkele soorten. Bij vele soorten komt maar ééne generatie per jaar voor. Zelfs die, welke meer generaties per jaar tellen, hebben voor haar ontwikkeling geen tusschenplant noodig. Er bestaan evenwel groote verschillen in lichaamsbouw en levenswijze tusschen mannetjes en wijfjes, terwijl van enkele soorten de eerste óf onbe kend zijn óf zelden voorkomen. Het wijfje sterft na het eierleggen, dat bij de eene soort in korten tijd ge beurt, bij andere over een langer periode verdeeld. De eitjes liggen onder het schild; bij de wijnstokdopluis puilen zij, in een witte wasmassa, er onder uit. We kennen een 1000 tal soorten, waarvan vele voor al voor de kas- of kamerplanten schadelijk zijn, hetzij dat de luizen op de takken of stammen dan wel op de bladeren of scheuten zijn gezeten. Zij steken haar zuig- snuit in het plantenweefsel en zuigen sappen, soms zoo gulzig, dat een groot deel als honingdauw weer wordt uitgescheiden. We zien hier dus groote overeen komst met de bladluizen, zoodat ik hierop, na hetgeen eerder is meegedeeld, niet dieper behoef in te gaan. De bestrijding kan echter niet als bij deze geschieden, doordat de schildluizen hiervoor te goed beschermd zijn door het schild. We willen nu enkele der eerder genoemde luizen soorten leeren kennen, waarbij we ons bepalen tot die, welke op kas- en kamerplanten worden aangetroffen. Dactylopius longispinus D. adonidus) is bekend als de wolluis, een schildluis dus, die geen schild bezit, maar leeft onder een dichte bedekking van washaren. Zij onderscheidt zich overigens nog hierdoor van de echte schild- en dopluizen, dat zij min of meer beweeg lijk blijft, terwijl de laatstgenoemde na haar jeugd- stadium op eenzelfde plek blijft zitten. Deze wolluis komt op kasplanten menigvuldig voor en wordt ook op kamerplanten niet zelden gevonden. Ik noem o.a. Clivia, Amaryllis, Cacteeën. Gelukkig is de bestrijding van deze luis niet zoo moeilijk, als men zich slechts de moeite getroost eenmaal zorgvuldig werk te leveren. Men poetst de luizen tot de laatste weg met behulp van een kwastje of penseel, dat in brandspiritus wordt gedoopt. De spiritus lost de was draden op en doodt de vrijkomende luizen. Men moet alleen zorg dragen niet te morsen en de behandelde planten moeten niet in de zon worden gezet. Bij cacteeën vindt men deze luis ook op de wortels, waardoor men genoodzaakt is de planten uit den pot te kloppen en de wortels in spiritus uit te spoelen; men laat ze daarna opdrogen en pot tenslotte de planten in frissche aarde op. Natuurlijk kiest men voor dit werk het begin van den groeitijd. In plaats van spiri tus wordt ook wel een spiritueus aftreksel van tabak aanbevolen. Er komt op dezelfde plantengroep, v.n. op Opuntia's en Echinopsis', een schildluissoort voor, Diaspis echino- cacti, die somtijds talrijk genoeg is om ernstige schade te veroorzaken. Men moet ze in ieder geval bestrijden en dit kan alleen geschieden door afpoetsen met een een puntig stokje, zooals men ook bij wolluizen wel gebruikt, of, wat mij veel eenvoudiger en beter lijkt, voorzichtig afborstelen met een kwastje of borsteltje met brandspiritus of het eerder genoemde aftreksel van tabak in spiritus. Deze stoffen hebben boven alle andere in water opgeloste het voordeel, dat zij gemakkelijk verspreiden en in de kleinste hoekjes doordringen. Al leen: niet in de zon werken of de planten na de be handeling er in zetten! Repareeren, bewaren en schilderen van alle meubelen gedurende de winter GIERSTRAAT 71 EN 81, TELEFOON 14651

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1