m Sport Schaakrubriek i§ j§§ ip 111 jjl 11 ill éI ■P iéI S3 i iÉH mp EÈ W HP M WM. VBmi i S3 f Éüi mm. wm lli feife Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Kerkagenda wm. WM M. mm, n. M Ex-Wethouder Bruch VOETBAL. De resultaten der Zondag gespeelde wedstrijden luiden: H. V. C.Haarlem 5--3 V. V. A.Baarn 12 B. F. C.Spartaan 14 BloemendaalV elox 22 D. E. C.Zandvoort 33 Voor Zondag staat op het programma: H. V. C—D. E. C. HaarlemV. V. A. BaarnB. F. C. SpartaanBloemendaal. VeloxZandvoort. Haarlem kon het in Amersfoort niet redden, en het gelukte den roodbroeken niet, wier kansen op de eerste plaats een geweldige knauw krijgen, zelfs één punt te bemachtigen. Dit heeft Haarlem voornamelijk te wijten en haar achterhoede, die dit seizoen al bijzon der zwak schijnt. In 6 wedstrijden toch, werd haar doelman reeds 19 maal gepasseerd, waardoor de ex- eerste klassers het grootst aantal tegenpunten op hun rekening krijgen. Met dit al bleef H.V.C. ongeslagen en het heeft er allen schijn van, dat de Amersfoorters dit jaar een belangrijke rol zullen spelen. Baarn wist zich na twee nederlagen te herstellen. Dit ging ten koste van V.V.A., voor welke Amsterdamsche vereeniging het er donker uit gaat zien. Gelukkig voor hen is B.F.C. er ook nog: de Bussummers werden Zon dag op eigen terrein nog wel, door Spartaan met 41 geslagen, een mooie prestatie van de roodbroeken, die het zwakke begin tamelijk te boven schijnen te komen, en blijkbaar de juiste opstelling van hun elftal ge vonden hebben. En waar de achterstand op de leiders slechts 3 punten bedraagt, is de kans lang niet uitge sloten, dat de pas gedegradeerden zich als een ge vaarlijke out-sider zullen ontpoppen. Bloemendaal speelde thuis weer een slechten wedstrijd, nu tegen het Utrechtsche Velox. De kampioenen ver schenen met een heel ander elftal dan vorig seizoen: er bleken liefst 5 spelers vervangen te zijn. Deze ver anderingen lijken ons aan de sportieve speelwijze geen goed gedaan te hebben. Er werd veel te veel op den man gespeeld, waardoor het verloop van deze ont moeting minder pleizierig was. Dat Bloemendaal niet won, ligt aan de weinige schotvaardigheid der voor hoede, al dient te worden toegegeven, dat de achter deze linie opereerende half-backs lang niet ideaal spelen. Speciaal het aangeven en steunen is zwak. Zoolang hierin geen verbetering komt, zal het doelpunten maken groote moeilijkheden op blijven leveren. Zandvoort deed in Amsterdam zeer goed werk. door tegen D.E.C. een gelijk spel te bewerken. Het weder plaatsen van Jaap Keesman in de voorhoede is aan dit succes niet vreemd. Deze goede voetballer heeft tenminste een groot aandeel in dit alleszins fraaie resul taat. Na den wedstrijd werd nog, als gevolg van een protest, een penalty door Keesman genomen en benut, zoodat, aannemende dat het protest gewonnen wordt (waarop o.i. echter weinig kans is) D.E.C. de eerste nederlaag geleden zou hebben! Dè wedstrijd van Zondag a.s. wordt in Amersfoort gespeeld, waar de nog ongeslagen rivalen H.V.C. en D.E.C. om de voorloopige suprematie zullen kampen tenzij 't geen gelijk spel wordt. Gaan we de resultaten van beide elftallen na: D.E.C6 4 2 0 10 16—8 1.66 H.V.C6 4 2 0 10 19—13 1.66 dan blijkt dat er weinig krachtsverschil is, zoodat een verdeeling der punten 't meest aannemelijk lijkt. Haarlem heeft thuis spelende tegen V.V.A. weer eens kans te winnen, en hoewel V.V.A. haar huid zoo duur mogelijk zal verkoopen, gelooven we toch, dat de punten aan den Schoterweg blijven. Jn Baarn een strijd tusschen twee Gooische vereeni- gingen: Baarn en B.F.C. De prestaties van Baarn slaan we iets hooger aan dan die van de tegenpartij, zoodat een kleine overwinning van Baarn 't meest in de lijn ligt. Bloemendaal trekt naar Sloterdijk om daar Spartaan acte de présence te geven. De witten missen den steun van Beijk Sr., Beijk Jr. en Bakker. Met een gelijk spel zijn we over tevreden. Zandvoort ten slotte moet bij Velox op bezoek. Na de goede verrichtingen van Houtkamp c.s. durven we hun van deze reis wel een succesje te voorspellen, en denken hun ten minste één punt toe. De lagere elftallen speelden met het volgende resultaat: Stads-Editie Beker: Bloemendaal IIHaarlem III 23 Competitie: Haarlem VIBloemendaal IV 36 Haflweg IIBloemendaal V 53 Adspiranten: Bloemendaal bH. F. C. b 22 H. F. C. aBloemendaal a 22 Zondag speelt: Bloemendaal IIHaarlem III 10 uur. T. H. B. IIBloemendaal IV 10 uur. Bloemendaal VDamiate III 2 uur. De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le elftal: H. J. Lever J. IJfs P. J. Parson J. Cassee L. v. d. Meij H. J. de Jong G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter H. Eijsten M. Strik res. M. v. Delden M. Jansen 2e elftal: K. Schoehuijs H. Spoor J. Parson J. Nieman H. Donkervoort J. Wijnberg Fr. Bakker H. v. Beem C. Warlé J. de Graaf H. v. d. Veer res. J. Visser 4e elftal: H. S. v. Lent D. Kroon M. Jansen Ant Cassee M. v. Delden A. de Jong J- H. de Wit W. A. Zanten G. Strik J. J. Huijer J. Sondorp res. J. Kohier 5e elftal: I. Kempe M. Th. Akersloot M. Best P. v. Beek Adr. Bakker P. Wester H. Aartsen G. Wille H. J. Zedel G. Hollenberg D. Kuiper res. G. v. Beek Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. Probleem No. 187*). Dr. R. LEOPOLD (Dresden). J%ËII Mat in drie zetten. Wit: Kdl, Db2, Pe2, Pg3, b6, d3, f5. Zwart: Kg2, h3. le prijs, wedstrijd van den Saksischen Schaakbond (1927). PARTIJ No. 70. Gespeeld in het tournooi te Berlijn, 13 October 1928. Wit: Zwart: A. NIMZOWITSCH J. R. CAPABLANCA (Kopenhagen). (Havana). ENGELSCH. 1. c2c4 Pg8—f6 2. Pbl—c3 c7—c5 3. e2—e4 Pb8—c6 4. f2—f4 d7—d6 5. d2d3 g7g6 6. Lfl—e2 Lf8—g7 7. Pglf3 Lc8g4 8. Lel—e3 O—O 9. O—O Pf6—d7 10. Pf3—g5 Lg4Xe2 10. Ddl Xe2 Pc6—d4 12. Le3Xd4 Lg7Xd4f 13. Kgl— hl Ld4—g7 14. h2—h4 e7—e6 15. g2g3 a7a6 16. h4—h5 Lg7— f6 In dezen stand werd overeengekomen de partij als on beslist (remise) af te breken. Onzes inziens hadden de meesters dit met evenveel (of meer?) recht kunnen doen b.v. na den 8sten zet van Zwart. Blijkbaar zijn in dit tournooi geen bepalingen ge maakt omtrent het ontijdig remise geven van een partij. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 53. (V. KOSEK). Stand der stukken: Wit: Kei, Pe4, e7. Zwart: Khl, Le8. In de practische partij zou menigeen geneigd zijn re mise te geven, hetgeen dan ook meestal het resultaat zou zijn. Winst is echter af te dwingen door 1. Pe4 f6, waarna Zwart niet naar links kan gaan met den Looper, omdat Wit dan tijdig naar d6 kan komen om door Pf6d7 te winnen. Er moet dus gespeeld worden 1Lf7; 2. Kf2, Kh2; 3. Kf3, Kh3; 4. Kf4, Kh4; 5. Kf5, enz. Of 1Lg6!; 2. Kfl!, Kh2; 3. Kf2, Kh3; 4. Kf3, Kh4; 5. Kf4 en wint. Nu blijkt de fijnheid van 2. Kfl! want indien Wit na 5. Kf4 aan zet was, zou de winst niet meer mogelijk zijn. Goed uitgewerkt door: H. W. v. DORT, te Haarlem. CORRESPONDENTIE. SANTPOORT. P. M. Probleem in dank ontvangen Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 25 October 1928 te 's namiddags 2 uur op het raadhuis te Over veen. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvaarding voorwaarden voor het hebben van rioolbuizen onder de trambaan Aerdenhout Zandvoort. 3. Wijziging Bouwverordening. 4. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 5. Behandeling beroepschriften ex artikel 75 der Bouwverordening en waarschijnlijke aanbieding der begrooting. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Af deeling Bloemendaal-Velsen. Dinsdag hield deze afdeeling haar maandelijksche ver gadering in Vreeburg. De heer B. P. Vader, hield een voordracht over de cultuur van Lathyrus evenals de voorkomende ziekten en hun bestrijdingswijzen. Uit de geschiedenis van de lathyrus memoreeren we dat in 1699 een monnik lathyruszaden heeft gezonden van Sicilië naar Engeland, door Crommelin zijn later zaden geplant in den hortus te Amsterdam en in 1901 is het Spencertype op de markt gekomen en na dien is de cultuur sterk toegenomen. De voordracht gaf aanleiding tot eenige gedachten- wisseling. Besloten werd om voor de leden zaden van Lathyrus in 10 soorten tegen kostprijs beschikbaar te stellen, om allen deelnemers aan cJen Lathyruswedstrijd gelijke kans te geven. De jury kende de volgende punten toe: Groenten 10 punten, Narterer; Fruit 10 p., Spaargaren; Chysanthemum 9 p.. Mulder. Aan de heeren Narterer en Mulder werd de prijs voor groenten en fruit een zilveren medaille toegekend. Na de pauze werden de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering en eenige interne kwesties be handeld. Hierna eenige mededeelingen van het Bestuur. In de ledenvergadering van 18 September j.l. werd besloten voor 1929 de volgende prijsvragen uit te schrijven: Januari getrokken bollen; Februari Primula's; Maart Azalea's; April Schizantus; Mei bloei ende takken van heesters op naam; Juli Lathyrus; September Dahlia; October Varens; November Cyclamen; December Kerstartikelen. De voorwaarden der prijsvragen zullen tijdig bekend worden gemaakt. Voor de Lathyrus-prijsvraag zal eene speciale tentoonstelling worden gehouden. Verder werd besloten, ten einde de kansen voor alle mededingers zooveel doenlijk gelijk te maken, dat door bemiddeling van de Afdeeling aan alle deelnemers zaad zal worden verstrekt tegen kostprijs, welke ten hoog ste 3.60 zal bedragen. Het volgende assortiment van 10 soorten werd vastgesteld, te betrekken van de N.V. Enchantress v.h. Carlée. Powerscourt, The Sultan, Constance Hinten, Grusader, Huntsman Pinkie, Brittania, Elegence, Mermaid en Leslie Rundie. Alleen zij die de zaden door bemiddeling der afdeeling betrekken, kunnen aan de prijsvraag meedoen (wat niet vrije inzending uitsluit) en worden deelnemers verzocht zich vóór 26 October a.s. schriftelijk bij den Secretaris op te geven ten einde hem in staat te stellen ?oo spoedig mogelijk de benoodigden hoeveelheid zaden te bestellen. Het Bestuur hoopt dat vele deelnemers zich zullen aan melden opdat de tentoonstelling een succes moge worden. Expositie Theunisse. De heer Theunisse, onze weetgierige en onvermoeide plaatsgenoot stelt nu in de bekende vitrine's op de bovenvoorzaal der Firma J. A. Boskamp Zoon munten, beeldjes en plaatjes ten toon, uit de landen rondom de oude wereldzee. In het bizonder zijn de Egyptische voorwerpen het bekijken waard. Wij ma ken bezwaar tegen het gebruik van het woord „ge heiligd" in het opschrift boven den modernen rozen krans, dien men door hem te houden in zekere lucht ruimten „gewijd" heeft; dat woord is juister. Het komt ons voor, dat de ontwikkelende kracht van historie, plaatsbeschrijving en archaeologie het meest om zich heen grijpt, wanneer ook elke schijnbaar stu ren in eene richting stelselmatig vermeden wordt; de Nederlander is zoo vreeselijk jaloersch op zijn vrij heid! Er hoeft maar weinig te gebeuren of hij is bang, dat men propaganda bij hem drijven wil. Dan wordt hij obstinaat, misschien denkt de heer Th. daaraan ook eens. Kunsttentoonstelling. Otto Hanrath, Wout Schram en Walter Smith noodi- gen ons uit tot een bezoek aan hun tentoonstelling van laatste werken, 15-31 October 1928 in de Toonzalen van de Fa. J. A. Boskamp Zn. te Overveen. Dage- lijksch geopend van 9-6 uur; 's Zondags van 1-4 uur. Ook om andere redenen is het bezoek aan de zaak dezer Firma steeds een genot. Van een zekere V., die een karweitje in een der villa's aan den Hooge Duin en Daalscheweg had, is het rij wiel, dat hij aan het hek had laten staan, ontvreemd. De politie bemoeid zich met de zaak. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur wilde de bestuurder van een Ford van den De Genestetweg den Bloemen daalscheweg oprijden. Juist in de bocht liep er een voorwiel van den wagen af waardoor de wagen kam telde en op de vrijgekomen as bleef rusten. De bestuur der, die het geval nogal kalm opnam, kwam uit zijn wagen, bekeek het geval eens nader, zette het wiel er weer aan en reed, nadat hij het wiel vastgezet had, weer verder. Zooiets kan men alleen met een Ford doen. Dinsdagavond reed een vrachtauto van de Firma V. uit Noord wij kerhout op den Zilkerweg te Vogelen zang. Plotseling bemerkte de bestuurder een sterke lucht van brandend gummi. Hij zette zijn motor af, klom van den auto en zag tot zijn groote schrik, dat zijn machine in brand stond. Bij gebrek aan blussings- materiaal brandde de geheele vrachtwagen uit. Ver zekering dekt de schade. Op den Bloemendaalscheweg reed Donderdagmiddag ter hoogte van de Korte Kleverlaan 'n wagen getrokken door een echte „hortsik". Het beest liep droomerig te peinzen over betere dagen, die hij gekend had. Uit de tegenovergestelde richting kwam geruischloos een luxe auto aanrijden bestuurd door den eigenaar zelf. Achterin zaten twee dames en daarachter hing, voor het achterruit een poppetje te bengelen. Met zoo'n poppetje dat men ook weieens talisman noemt, krijgt men nimmer een ongeluk. Het' tegendeel heeft de be stuurder echter vanmiddag ondervonden. Alhoewel hij met een gematigde gang reed, kwam hij eerst in bot sing met den wagen, waardoor hortsik op wreede wijze uit zijn mijmerijen gestoord werd. Hierna werd een wielrijder aangereden, die medegenomen werd en tegen het hek van den heer Stoop werd aangeduwd. Het hek bezweek en wielrijder of liever gezegd slachtoffer en auto kwamen op het buiten van den heer Stoop te recht. Eindelijk was het den- bestuurder gelukt om den wagen tot stilstand te brengen. Terstond werd de aangeredene, die gedeeltelijk onder den auto was geraakt, er onder uit gehaald en in het koetshuis van den heer Stoop binnen gedragen. Bij onderzoek bleek dat de man er tamelijk goed af gekomen was en al leen zijn arm een weinig ontwricht had. Toen hij een weinig van de schrik bekomen was, werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. De fiets van den ver ongelukte werd in het tuinhuis van De Rijp opge borgen. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Het hek van het buiten was over een lengte van ongeveer 2 Meter geheel omvergeworpen terwijl de wagen, waar voor hortsik gespannen was, zwaar beschadigd werd. Het onderstel hiervan was geheel gebroken en er zat niet één heele veer meer onder. De luxe auto, die pas nieuw bleek te zijn, was er ook niet heelhuids af gekomen. Het onderstel van de stuurinrichting was naar achteren gedrukt, terwijl de as, waaraan de twee wielen zitten gebroken was. Verder een verbogen lantaarn en een afgeslagen oliedop. Van rijden was geen sprake meer en de auto werd door Gebrs. Swaalf uit Haarlem weggesleept. Wie bij dit ongeluk de schuld heeft, is nog niet te zeggen en zal door de politie, die spoedig ter plaatse was, uitgemaakt moeten worden. Nader vernemen we dat het slachtoffer een gebroken arm heeft bekomen. Het gemakhuisje, dat opnieuw op de zelfde plaats tegenover het Pannekoekenhuisje, is opgebouwd is ge reed gekomen en zal eerstdaags voor het publiek open gesteld worden. Het huisje, dat geheel van steen is opgetrokken, een houten plat dak en een granieten vloer heeft, zal niet zoo spoedig in elkaar vallen. Nu de ondergrondsche telefoon gereed is, worden al de draden en palen van de oude leiding verwijderd. Onze gemeente zal daardoor in uiterlijk aanzien win nen. Nu al de werkzaamheden aan telefoon, electriciteit en rioleerinig beëindigd zijn en de voetpaden hiervoor niet meer opengebroken behoeven te worden is het te hopen dat Publieke Werken zijn belofte nakomt en thans ver schillende voetpaden eens danig onderhanden neemt. Er zijn er, die hiervoor wel in aanmerking komen. De bekende kruidenierszaak van den heer J. P. Staal, een zaak die nog dateerde uit den jare 1880 is op geheven. Het huis waarin de zaak gevestigd was en dat thans leeg staat is door de gemeente gekocht en zal gesloopt worden. Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. B. en W. hebben aan het Bestuur dezer Vereeniging voor het werk onder de Bloemendaalsche Jeugd in bruikleen afgestaan het voormalige Politiebureau aan de Kleverlaan. Zoolang het Jeugdgebouw niet klaar is zullen ook in dit lokaaltje, evenals in verschillende schoolokalen, cursussen en clubvergaderingen gehouden worden. Naar men ons mededeelt zal het op 1 Nov. a.s. 10 jaar geleden zijn dat de heer G. Vallenduuk als con cierge aan de Openbare Lagere School C aan den De Genestetweg verbonden werd. In het volgend nummer geven wij een korte beschou wing van het jubileum van den Ned. Prot. Bond, af deeling Bloemendaal. Mr. A. Bruch is in verband met zijne verkiezing tot lid van Ged. Staten afgetreden als Wethouder van Haarlem. Het Onderwijs en de onderwijzers aldaar hebben veel aan dezen stoeren werker te danken. Zijne uitgebreide ervaring op burgerrechtelijk en admini- stratief-rechtelijk gebied zal vooral na het aftreden van Jhr. Mr. D. van Lennep het college zeer ten goede komen. Met zijn komst in het college is het democra tisch element versterkt. Bruch is in den omgang „ge woon", niet uit de oude doos, evenmin nieuw-lichte- rig; hij weet wat werken is en daarom waardeert hij den rechtschapen arbeider op alle gebied, deze waar deering is blijkbaar wederkeerig. Bloemendaal heeft over Ged. Staten in het algemeen niet te klagen ge had, de zonderling geloopen annexatie buiten beschou wing gelaten. Bloemendaal kan in Mr. Bruch een vriend en helper kweeken, wanneer het toont ruim te willen zien, hard te willen werken en alle peuterige dorpspolitiek, wat de franschen zoo typisch noemen den „esprit de clocher" te bannen. BEVALLEN: G. G. van der Wijdende Wit, d.; M. C. G. BijvoetBos, d.; A. C. Nieuwpoortvan Gaste len, d. GETROUWD: A. van Harreveld en T. Smits. OVERLEDEN: A. Beckeringh Lankhorst 69 j. GEVESTIGD: W. Schroder, Dahlialaan 10, Aerden hout; A. Veninga, Dr. D. Bakkerlaan 59,.Bloemendaal; G- B. Nijdeken, Hofje van Stoel 10, Bloemendaal; D. Waleson, Distellaan 34, Aerdenhout; F. M. Geels, Hartenlustlaan 8, Bloemendaal; A. Moolenaar, Leeu- .werikenlaan 4, Aerdenhout. ZONDAG 21 OCTOBER 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Heilig Avondmaal, n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer H. Gordeau Jr., Bussum. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. W. Banning, Sneek. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Dr. F. W. A. Korff, Heemstede. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. L. Bonga, Doopsg. Pred., Leiden. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Gods Woorden hooren", Joh. 8 47.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 5