TWEEDE BLAD W aarschu wing Raadsverslag De wetenschappelijke film Het Bloemendaalsch Weekblad No. 40 ZATERDAG 6 OCTOBER 1928 Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, gehouden op Donderdag 4 October 1928 's nam. 2 uur in het Raadhuis te Overveen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Laan en De Waal Malefijt. De agenda luidde als volgt. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming voorzitter en leden der Commissie, bedoeld bij art. 54 lid 1 der Gemeentewet. Finantieele Commissie. (aftredende leden: de heeren Luden, Dorhout Mees, Schulz). Benoeming leden der Commissiën, bedoeld bij art. 54, lid 2, der Gemeentewet. Commissie voor Publieke Werken. (aftredende leden: de heeren Prinsenberg en De Waal Malefijt). Commissie voor Onderwijs. (aftredende leden: de heeren Born water en Ho- genbirk). Commissie voor Sociale Belangen. (aftredende leden de heeren De Clercq en Noor man). Commissie voor de Bedrijven. (aftredende leden: de heeren Hogenbirk en Kremer Benoeming leden der Commissie, bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet: Commissie voor de Strafverordeningen, (aftredende leden: de heeren Bornwater, Luden en Dorhout Mees). Benoeming voorzitter en leden der Commissie, bedoeld bij art. 57 der Gemeentewet Commissie voor de Brandweer. (aftredende leden: de heeren Laan, Cassee en Verdegaal). 3. Benoeming leden der Comm. van Toezicht L.O. 4. Benoeming onderwijzeres in de nuttige hand werken aan school A. 5. Verleening medewerking ingevolge art. 72 L.O. wet 1920 voor uitbreiding van de school der schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld. 6. Verhuur jachtterrein op de terreinen bij de Brou werskolk. 7. Extra-aflossing van geldleeningen. 8. Verhooging crediet voor werkverschaffing. 9. Verleening crediet voor het leggen van een tweede waterleidingbuis naar Aerdenhout. 10. Voorstel tot verhooging van het crediet voor bouw van een clubhuis voor de B. V. C. „Bloe- daal" tot 10.000. 11. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Na een zitting met gesloten deuren, werd de openbare vergadering te ruim 4 uur geopend. Dadelijk nam Dr. Bornwater het woord. In bijeenkomst van raadslieden,zoo begon hij, is er reeds aan herinnerd dat aan eenige raadsleden was opgedragen om terrein te zoeken voor den bouw van een nieuw raadhuis. Die Commissie heeft de Erven Van der Vliet bereid ge vonden om 2 Hectaren duingrond bij het begin van de Schietbaan, die 1 Januari 1930 ontruimd wordt, aan de gemeente voor raadhuisbouw te verkoopen voor de zeer geringe prijs van 2000.Daar het oude terrein, de kuil nabij de tent voor Publieke Werken niet vat baar is voor uitbreiding, de Zeeweg maagdelijk terrein is, en ter plaatse een mooie villawijk zou kunnen ver rijzen, acht spreker het wenschelijk ten spoedigste op dit aanbod in te gaan. De heer Prinsenberg pleit er tegen. De Zeeweg is de buitenkant der gemeente, dit terrein komt pas in 1930 vrij, de Watertoren in de buurt bederft 't aanzien van het terrein, we moeten een raadhuis hebben in het centrum: de ingezetenen weten nog van niets. De heer Hogenbirk is zeer dankbaar voor de ons nu geboden oplossing. School, politiebureau enz. kunnen we bouwen op het terrein, dat we daar reeds hebben. De Watertoren van Haarlem ligt ver genoeg af en al was dit niet zoo, de watertoren, dit zien we aan Am sterdam, zal misschien spoedig tot het verleden be- hooren. Wethouder Van Nederhasselt schaart zich bij de tegenstanders. We hebben nu veel minder inwoners dan vroeger, het terrein aan de overzij van het tegen woordig raadhuis kost 80.000.(Red. We heb ben de bouwverordening juist onlangs zoo gemaakt dat aan den Zeeweg de huizen 2 X 35 M. van elkaar moeten staan, zoodat aan den geheelen Zeeweg, die 4J/2 K.M. lang is, maar 50 huizen aan elke zijde kunnen komen. Dan kan men nog beter aan de Westerlaan (wijk Aerdenhout) een raadhuis zetten, een plek waar de heer Luden in de besloten vergadering op gewezen heeft. De heer Nuyens sluit zich daarbij aan, de afstand van Vogelenzang tot het nieuwe raadhuis zal weder aan merkelijk grooter worden. De heer Schulz verklaart verwonderd te zijn over de uitvoerige oppositie tegen het voorstel; in besloten ver gadering is er zeer lang over gesproken, nu evenwel de oppositie hier zoo opsteekt* wil ook hij nog een en ander opmerken. Het punt is schitterend gelegen; het terrein over het tegenwoordig gelegen raadhuis is een buitengewoon ongelukkig punt; tijdens den aankoop daarvan was de tegenwoordige toestand niet te voor. zien; ware die wel te voorzien geweest, dan zouden Ged. Staten nimmer dien aankoop hebben goedge keurd; deze plaats, aan de grens der gemeente is de slechtste die men zich denken kan; die plaats is afge zien van grootte en centrale ligging onmogelijk; we verkeeren in de buitengewoon gunstige omstandig heden dat geen van onze openbare gebouwen ook maar aan matige eischen voldoen, ze moeten alle vernieuwd worden; we kunnen dus nu vrij bepalen waar in de toekomst het centrum der gemeente zal zijn; haar uit N.B. Naar wij vernemen is in de besloten ver. gadering, die geen geheime vergadering was, besloten, dat èn van voorstanders èn van tegenstanders maar één het woord zou voeren om elkaar niet noodeloos op te houden. (Red.) breidingssfeer ligt per sé in het Westen, de heer Nuyens spreekt over de Westerlaan, dat is al heel zonderling. Men stapt er wel over heen dat voor het grootste deel der gemeente 't Raadshuis 1 y2 K.M. meer Zuidelijk zou komen dan het tegenwoordige, maar het kleine verschiil tusschen de tegenwoordige plaats en de nieuwe aan den Zeeweg wordt breed uitgemeten. De aesthetische kant der zaak bezien de tegenstanders ook verkeerd. Aan de overzij zou men gedwongen zijn zich te wringen tusschen het r.k. rusthuis en hotel van Ouds het Raadhuis, twee groote gebouwen die niet te verplaatsen zijn, hier (aan den Zeeweg) heeft men alle vrijheid. En wat ons inwoner-aantal betreft, dat staat niet stil; over 10 jaar hebben wij heel wat meer dan 10.000 inwoners; bovendien dit terrein is 4 maal zoo groot als dat hier tegenover; men zegt het publiek weet hier niet van; neen, dat is zoo, maar dat wist des tijds ook niets van den aankoop van het terrein hier aan de overzij. De bewering van den heer Van Neder hasselt, dat dat terrein 80.000.zou gekost hebben is onwaar. Juist is, dat er een servituut op ligt, dat daar alleen een Raadhuis mag worden gebouwd, doch de tegenwoordige rechthebbende op dat servituut, de heer Smit van Gelder (Sr.) zal ongetwijfeld bereid zijn ontheffing daarvan te verkenen. Wij krijgen het nieuwe terrein vrijwel voor niets, en men vergete ook niet, dat de Zeeweg nu eenmaal is en blijft de hartader van Bloemendaal. De heer Dorhout Mees vraagt: waarom zooveel haast te maken, het nieuwe terrein bestaat uit kuilen en hoogten, het bouwen zal daar dus niet goedkoop zijn. Hij wil de publieke opinie wel eens laten spreken en de zaak tot 'n volgende raadsvergadering aanhouden. De Voorzifter raadt aan met beide handen het aan gebodene te aanvaarden, het aanbod is schitterend; er is daar alles te maken wat we noodig hebben. De heer Bornwater: De heer Laan en ik hebben de op dracht gekregen terrein te zoeken voor raadhuisbouw, maar niet aan de overzijde van het bestaande raad huis, zoo mogelijk aan den Zeeweg. Wij zijn daar in geslaagd, nu niet uitstellen, laat ons stemmen. Hij dient het bepaalde voorstel in om tot den aankoop met ge zegd doel over te gaan. Wethouder Van Nederhasselt wil opnieuw tegen plei ten; er klinkt een stem: „schij maar uit", waarop hij zeer boos wordt, zijn overburen beticht, dat ze maar zitten te lachen als hij spreekt, terwijl hij en zijn mede standers de voorstanders rustig hebben laten uitpraten. Er is in de besloten vergadering geen geheimhouding opgelegd, dus kan ik hier wel mededeelen, dat de heer Luden daarin met het denkbeeld aankwam om te zien of een Raadhuis ware te bouwen aan de Westerlaan; inderdaad ligt de tegenwoordige uitbreiding der ge meente in den Aerdenhout; waarom houdt men geen rekening met het gebouw voor de mengmachine, de Joodsche begraafplaats en ander onaangename dingen daar ter plaatse. Hij stelt voor aanhouding der be slissing. De Voorzitter brengt nu, terecht, het eerst het voor stel in stemming van den heer Van Nederhasselt om de zaak aan te houden. Hiervoor stemmen de leden Dorhout Mees, Nuyens, Verdegaal, Prinsenberg, Luden en Van Nederhasselt; tegen stemmen de leden: Born water, Kremer, De Clercq, Cassee, Schulz, Noorman en Hogenbirk. Dit voorstel is dus verworpen. De Voorzitter: over het voorstel zelf mag mijnheer Luden (als belanghebbende, Red.) niet meestemmen. Met dezelfde stemmen-verdeeling wordt het voor stel van dr. Bornwater aangenomen, 7 tegen 5. De Voorzitter gaat nu over tot behandeling van punt 1 der rondgezonden agenda, de Ingekomen Stukken: Voor kennisgeving worden aangenomen: 1. Dankbetuiging van H. A. Tweehuysen voor den hem verleenden toeslag op zijn pensioen. 2. Idem van het Bestuur der Vereeniging Jeugdwerk voor verleening van een renteloos hypothecair voor schot. 3. Jaarverslag over 1927 van de Commissie van Toe zicht op het M.O. 4. Procesverbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger. 5. Verzoek van H. Douwma om te zijner tijd hem een toeslag op zijn pensioen te verleenen, daar destijds yerzuimd is den Pensioenraad te verzoeken een ge deelte van zijn diensttijd elders in te koopen. 6. Verzoek van den rector en conrector van het Ken- nemer Lyceum om, ter vermijding van het gevaar voor Bloemendaalsche lyceïsten bij het passeeren van den overweg bij de Kleverlaan, de Prins Frederiklaan (d.i. de weg tusschen genoemd lyceum en Stoop's Bad) door te trekken tot de Kleverlaan. Bij dit laatste verklaart de heer Noorman dat hij den toestand hoogst onbevredigend vindt; de voorzitter zegt, dat nog gewacht wordt op opgaven van de di rectie der Ned. Spoorwegen. Op verzoek van den heer Schulz wordt besloten de spoor een rappel te zenden. Verschillende nagekomen stukken, te weten adressen van de 7 bewoners der Prins Hendriklaan om electr. straatverlichting; van A. de Graaf 6 Zn., om 2 garages met bovenwoning te mogen bouwen aan 't Bosch laantje, en van J. B. Sluiter voor het bouwen van een garage op zijn terrein aan de Eikenlaan in Aerdenhout worden om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Punt 2 der agenda komt nu aan de orde. Alle af tredende leden der verschillende vaste raadscommissiën- van-bijstand worden herbenoemd. (Voor hunne namen zie boven aan den aanhef van dit verslag). Als de Voorzitter vraagt of allen hunne benoemingen aannemen klinkt bij de bevestiging een veelstemmig: hoera. Punt 3. Benoeming leden der Commissie van Toe- zich op het Lager Onderwijs. Benoemd worden: Uit de ouders van leerlingen eener O.L. school: de heer C. J. Dhont. Uit de ouders van leerlingen eener bijzondere school: de heer J. M. B. y. Vlijmen en Ds. J. C. Brussaard. Uit de Onderwijzers eener openbare school: de heer A.. IJzerman en de heer B. F. Warmink. uit de Onderwijzers eener bijzondere school: de heer G. A. v. d. Mey. Uit de overige inwoners der gemeente: de heer Mr. Dr. Wackie Eysten en de heer J. Louisse. Punt 4. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A wordt met algemeene stemmen benoemd Mej. A. J, Vorstelman, Punt 5. De gevraagde medewerking (zie agenda) wordt aan het bestuur der bijzondere schoolvereeniging AerdenhoutBentveld verleend. Punt 6, Het jachtrecht op de terreinen bij het Kolkje wordt voor 25.per jaar verpacht aan de Erven Van der Vliet. Punt 7. Na een niet altijd even heldere discussie wordt met de stemmen van de hh. Nuyens, Verdegaal, Prinsenberg en Van Nederhasselt tegen besloten om de eerste gelden die Bloemendaal van Haarlem heeft ontvangen ingevolge de annexatie met nog iets uit eigen kas tezamen 178000.te besteden voor extra aflossing op geldleeningen met hoogen rentestandaard. Het „potje" (de reserve in de gemeentefinanciën ge kweekt) blijkt nominaal nog 550.000.groot te zijn. Bij punt 8: verhooging van het crediet aan B. en W. gegeven voor „Werkverschaffing" met 7500.(er was op de begrooting 14000.toegestaan) wordt z.h.s. aangenmen. De heer Luden verklaart achter na er tegen te zijn. Punt 9, hoewel zeer belangrijk, gaat zonder discussie onder den hamer door. De gemeente zal 90.000.be steden om een tweede hoofdbuis der waterleiding met eenige aftakkingen aan te leggen naar Aerdenhout. Punt 10 geeft aanleiding tot een vrij uitvoerige discus sie. B. en W. hadden dienaangaande aan den Raad het volgende bericht: In Uw vergadering van 26 Juli j.l. werd aan Burge meester en Wethouders een crediet van 5000.ver leend voor stichting van een clubgebouwtje op het door de B.V.C. „Bloemendaal" van de gemeente gehuurde terrein. Dit crediet was gebaseerd op een door genoem de voetbalvereeniging overgelegd schetsplan van een particulier architect, wiens begrooting ad 4000.- door Burgemeester en Wethouders, op advies van den gemeente-architect met nog 1000.werd verhoogd, daar reeds bij een vluchtige beschouwing ervan de raming aan den zeer lagen kant scheen. Nadat het crediet verleend was, werden de plannen met de be grootingen nader uitgewerkt, waarbij bleek, dat zelfs het gemeentebestuur ten aanzien der raming nog te optimistisch was geweest, temeer, daar het gebouw nog met 1 Meter moest verlengd worden. Niettemin is de aanbesteding gehouden met het resultaat, dat vol gens de laagste inschrijvers het geheel zou moeten kosten: gebouw 8280. verwarming met sanitair 1198. verlichting 205. gas- en waterleiding 300. totaal 9983. Ofschoon ook Burgemeester en Wethouders van mee ning zijn, dat dit een aanzienlijk bedrag is, achten zij het toch in het belang der gemeente wanneer het club gebouw een behoorlijk aanzien van buiten verkrijgt en van binnen goed is ingericht en komen daarom tot den Raad om hem te verzoeken het indertijd verleende crediet tot 10.00.te verhoogen. De discussie over dit voorstel is nog al levendig en niet altijd even opgewekt. De heer Kremer beveelt het denkbeeld warm aan: niet alleen de B. V. C„ maar ook hare gasten zullen er van profiteeren. Wij geven zelf veel voorschriften aan anderen om hen te dwingen iets goeds te maken, maar dan moeten wij zeiven het voorbeeld geven. De heer Prinsenberg vindt dat best 2000.bespaard kan worden, het gaat alleen om aan- en uitkleeden van sportmenschen. Hiervoor zou men nu een bedrag be steden hooger dan noodig is voor een paar arbeiders woningen. De heer De Clercq kan zich met de verhooging ver eenigen, mits ook' de andere sportvereenigingen in Bloemendaal ten allen tijde toegang zullen hebben; an ders komen die clubs straks met soortgelijke verzoeken. Wethouder Van Nederhasselt zegt, dat de Bloemen daalsche Gymn. Ver. al een aanvraag heeft ingediend hij stelt voor alleen te bepalen dat 10.000.wordt gevoteerd voor een clubhuis op het gem. Sportterrein om dan aan B. en W. over te laten hoe het gebruik zal worden georganiseerd, de huur loopt eens af. De heer Dorhout Mees treedt terug in hetgeen op 26 Juli j.l. besloten is, hij vindt dat zulke zaken niet op den weg der gemeente liggen; hij acht 't ook niet pae dagogisch, de jongelui te laten profiteeren van een andermans geld; hij keurt het beginsel af; bovendien is voor minder geld een passend gebouw te maken, hij wil onder geen voorwaarde verder gaan dan 5000.- De heer Cassee werkt rad alle punten af, die z.i. voor inwilliging van 't verzoek pleiten. Op 't werkprogram dat de Burgemeester ten beste gaf bij de installatie der nieuwe raadsleden werd steun aan de sportclubs met name genoemd. Vele andere vereenigingen profiteeren van een beter clubhuis door bemiddeling der BI. Voetb Club, de gymn. ver., het gymn. verbond, de ver. voor jeugdwerk, enz. De heer Dorhout Mees vindt het on sportief je aan en uit te kleeden in een lokaal door een ander betaald, maar de clubs kunnen het zelf niet bekostigen en zooals de toestand nu is, is 't zeer on hygiënisch, heeren en dames moeten in één tochtig lökaal warm en wel van kleeren verwisselen; de heer Dorhout Mees wil een houten gebouw met rieten dak, maar wij verbieden dat te bouwen. Bussum stelde 100.000.beschikbaar voor 'n speelterrein met een clubhuis van 12000.-en lang zoo mooi niet als het onze. B. en W. willen zich bemoeien met het ge bruiken van het gebouw, laat men dit gerust aan de B.V.C. overlaten, die is gastvrij genoeg, zij is de oud ste en grootste sportvereeniging alhier; de technische ambtenaren der gemeente zullen het niet eens zijn met den heer Prinsenberg, dat voor 8000.een even aesthetisch gebouw kan worden gezet. Wethouder Van Nederhasselt: Ik draag de sportver eenigingen een goed hart toe, maar B. en W. moeten 't 'n beetje in de hand houden. De Bloemd. Gymn. Ver. klaagde al: als de voetballers komen moeten wij er af. Hij formuleert nader zijn voorstel. De heer Hogenbirk is het in beginsel met den wethou der eens. De heer Luden vindt dat de menschen zelf een en ander betalen moeten. Wethouder Van Nederhasselt gelooft dat met goeden wil van weerskanten de gebruiksregeling best voor elkaar komt. De heer Prinsenberg wijst op de gem. commercieele boekhouding waaruit t.z.t. wel blijken zal dat ook de 10.000.wel zal overschreden worden; b.v. wat de zandaanvoer betreft. De heer Cassee vindt dit een futiliteit. Het voorstel van den heer Van Nederhasselt wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Dorhout Mees, Nuyens, Verdegaal, Prinsenberg en Luden tegen. De heer Dorhout Mees vertrekt,'t is half zeven. Daarna de heer Noorman. De heer Schulz blijft op verzoek van den Voorzitter nog even staan, opdat de Raad niet onvoltallig worde. Punt 11. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. Overeenkomstig het adviies der Commissie van Bij stand voor Publieke Werken werd ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening verleend aan: a. J. G. Snijder voor bouw van perceel Lage Duin en Daalsche weg no. 29; b. G. J. Jongepier voor bouw van twee garages aan de Iepenlaan; c. A. C. A. baron van Dedem voor plaatsing van een tennishut met garage aan den Boekenrooderweg; d. H. Nonne voor bouw eener garage aan de Vondel laan; f. A. v. d. Heijden voor bouw eêner garage aan de Zonnebloemlaan; g. A. Wijntjes voor bouw van een tuinhuisje aan den Kennemerweg; h. J. G. Staal voor bouw eener garage aan de Grens- laan; i. D. W. G. Mol voor bouw van een kantoor met wachtkamer voor de posterijen aan de Graaf Floris- laan. Het verzoek van J. C. Ruigrok voor bouw van vier dubbele landhuizen aan den Vogelenzangscheweg, waar (volgens B. en W.) het te bebouwen terrein niet aan den openbaren weg is gelegen, werd aangehouden. De rondvraag. De heer Prinsenberg wijst op een oud verzoek van de bewoners van de Ramplaan. De Voorzitter zegt, dat van de finantieele commissie een afwijzend prae-advies is ingekomen (waar het over ging, konden wij door het rumoer niet verstaan). De heer Cassee verzoekt in het vervolg de besloten vergaderingen te houden niet vóór doch na de open bare (de Voorzitter: dat kan niet altijd) en om een tochtscherm bij de deur, een en ander vooral ten be hoeve van de Pers. (De Voorzitter: Die is vooraf ge waarschuwd een uur later te komen). Hamer. Sluiting. Onze Nabetrachting de volgende week. Wij deden het besluit betreffende den Raadhuisbouw 's avonds per bulletin bekend maken. WEEST OP UW HOEDE! Volgens binnengekomen klachten bij den directeur van het gas- en waterbedrijf alhier, loopen er momenteel heeren rond, welke voorgeven te komen namens het gasbedrijf om leidingen, gastoestellen of anderszins na te kijken en dan tegelijkertijd een kwitantie aan te bieden. Men betale echter alléén kwitanties waarop gas- of waterbedrijf gedrukt staat. Bij twijfelachtig heid vrage men eerst naar een legitimatiebewijs of in lichtingen per telefoon 22275 (gas- en waterbedrijf) of 10960 (politie). Onze plaatsgenoot, de heer J. C. Mol, schrijft het volgende in het Bouwkundig weekblad „Architectura": „In betrekkelijk korten tijd heeft de film de wereld veroverd. Slechts enkele tientallen jaren geleden wer den de eerste films vertoond, als curiositeit, technisch nog onvolkomen als klein bijnummer van het variété program. En thans draaien dagelijks millioenen meters film in tienduizenden kino-theaters over de geheele wereld. Velen hebben dien zegetocht wantrouwend gadege slagen. Met wat er aan kwaad over de film gezegd en geschreven is zouden boekdeelen te vullen zijn. Inder daad is er veel in de geschiedenis der kinematografie, dat reden geeft tot wantrouwen en afkeuring. Dat is geen wonder. Van haar ontstaan af is de film in han den geweest van een weinig kieskeurige industrie. De intellectueelen hielden zich verre van de film en het filmvraagstuk. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men toch eigenlijk maar liever niet in de bioscoop werd gezien. De film is steeds aan haar lot overgelaten en hoogstens heeft men uit de verte onbarmhartige kri tiek uitgeoefend. Geen wonder, dat de film verwilderd is opgegroeid. Zij kan evenwel in haar besten vorm en goed geleid veel bijdragen tot den geestelijken opbouw der mensch- heid. Zij werkt visueel, door beelden, waarvoor de gemiddelde mensch zeer ontvankelijk is en zij spreekt een taal die iedereen verstaat. Door haar groote ver spreiding, ongeëvenaard in de geschiedenis der mensch- heid, niet bereikt door welk product van den mensche- lijken geest ook, kan de film een geweldige macht ten goede worden. Er moet daarvoor veel uit de bioscopen verdwijnen, dat er thans nog dag aan dag wordt vertoond en er moet veel voor in de plaats komen, dat thans nog niet voldoende belangstelling heeft. De cultureele beteekenis van de film spreekt thans nog 't duidelijkste op het kleine, verwaarloosde gebied van de wetenschappelijke film, de film voor onderwijs en ontwikkeling, voor wetenschap en experiment. En haar groote waarde ligt vooral in het feit, dat zij onzen ge zichtskring op allerlei gebied zoo enorm kan uitbreiden. Wij zijn niet allen in de gelegenheid veel te reizen en door eigen aanschouwing op de hoogte te komen met vreemde landen en volken. Slechts weinigen kunnen zich de veelomvattende kennis eigen maken van den vakgeleerde op allerlei gebieden van wetenschap. Ons ontbreekt daarvoor de aanleg, de tijd, de noodige concentratie of de middelen. De film kan ons veel van dit moois en merkwaardigs geven in beknopten en onderhoudenden vorm, met de voor haar karakteristieke natuurgetrouwheid. Wat tot dusverre voorbehouden bleef aan den geleerde in het laboratorium, aan den geduldigen onderzoeker aan zijn microscoop, aan den specialist op allerlei gebieden van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 7