VICTORIA-WATER Binnenland Buitenland T ooneel Denken en Leven Spoi Schaakr A. G. G. M. GIORGIS ZN. Ten gevolge van een actie van de Antwerpsche bladen welke uitliep in een fascistisch dreigement met onregel matigheden, werd het den Nederlandschen professor Burger onmogelijk gemaakt, in Antwerpen een lezing te houden over „De geneeskunde en het publiek voor de leden van het Vlaamsch Wetenschappelijk fonds. Ook in Gent kon een lezing van prof. Heringa over een wetenschappelijk onderwerp niet in de rijksuniver siteit doorgaan. Beide heeren gaven hun voordracht nu in intiemen kring. De reden van de „hetze" moet ge zocht worden behalve in de door Burger geschreven brochure, in het feit, dat binnenkort voor hetzelfde Vlaamsche wetenschappelijke fonds een tweetal an dere professoren zou optreden, n.l. prof Gerretson en prof Geyl, met onderscheidenlijk als onderwerp: „Was de revolutie van 1830 in België een volksbeweging?" en „De toestand van België in de Europeesche con stellatie". Beweerd wordt, dat de actie tegen de weten schappelijke lezingen van prof. Burger en prof. Herin ga, slechts een uitvloeisel was van de ontstemming, ook in Vlaamschgezinde kringen, over de te houden lezingen van de profs. Geyl en Gerretson. Gezien de delicate stemming tusschen België en Nederland, han gende de oplossing van de verdragskwestie, lijkt het dan ook ontactvol, dergelijke politiek-getinte voor drachten door Nederlandsche professoren in België, aan te kondigen. Dit op zijn zachtst gezegd. Het vijfde postvliegtuig is, na oponthoud van enkele dagen, nu vlot in Bandoeng geland. Het vierde post vliegtuig, dat te Cawpore beschadigd werd, zal ook binnen enkele dagen den tocht voortzetten, terwijl het derde al naar Indië verscheept is. Het vijfde vliegtuig zal 3 November weer de terugreis naar Nederland aanvaarden. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de begrooting 1928 (deelneming aandeelen K.L.M.). Het Rijk heeft nog te nemen 4000 aandeelen. Het is echter wenschelijk gebleken, die aandeelen eerder te nemen dan omstreeks 1929, 1930 en 1931. De K.L.M. is voor nemens gedurende 1929 maandelijks postvluchten naar Ned. Indië en terug uit te voeren en heeft thans voor de aanschaffing van materiaal behoefte aan kapitaal. Voorgesteld wordt de helft der aandeelen te nemen, en daartoe de begrooting met 200.000 te verhoogen. Gemeld wordt, dat de Nederlandsche regeering het t koninkrijk Albanië erkend heeft. De Nederlandsche Spaarbankbond organiseerde j.l. Woensdag een propaganda voor het sparen, ingevolge een propaganda over de heele wereld op initiatief van het Internationale Instituut voor het spaarwezen, op 28 Juni 1925 te Milaan gesticht. Dit Instituut beoogt: aaneensluiting tusschen alle spaarbanken der wereld, en gemeenschappelijk werkzaam te zijn ten behoeve van het groote volksbelang: spaarzaamheid. Sedert de oprichting zijn meer dan 4500 spaarbanken als leden toegetreden, met een gezamenlijk inlegkapitaal van vele milliarden guldens. De 31e dag van October van elk jaar is tot Wereld-spaardag gekozen, gewijd aan het sparen! De Italiaansche kolonie in Nederland heeft Zondag middag, ruim 250 man sterk, in de Italiaansche legatie te 's-Gravenhage den zesden jaardag van den op- marsch naar Rome en tevens bij voorbaat den tienden jaardag van den Wapenstilstand gevierd. Met één minuut stilte werden de gevallenen in den oorlog her dacht. In Maastricht werd de conferentie van het Vlaamsch- Waalsch-Nederlandsche Nooit-meer-oorlog-comité ge houden. Sprekers uit verschillende landen voerden het woord. Een motie werd aangenomen, waarin het oor deel werd uitgesproken, dat oorlog, hetzij aanvals-, hetzij verdedigingsoorlog een internationale misdaad is, daar de moderne oorlog de brute kracht van het ge- .weld en den moord van millioenen onschuldige men- schen beteekent. De zedelijke macht van het recht, ging boven het stoffelijk geweld van barbaarsche oor logsmiddelen. Den militairen was door den granizoens- commandant verboden de conferente bij te wonen. Door de afd. Rotterdam van bovenvermelde federatie werd een krans gelegd aan den voet van het stand beeld van Erasmus op de Groote Markt, ter gelegen heid van den geboortedag van den grooten humanist. Engeland. De kabinetsraad is bijeen geweest, ter bespreking van den Troonrede, die volgende week ge houden zal worden. Lloyd George verzocht alle leden van de liberale partij bij de opening der zitting aan wezig te zijn, daar er vraagstukken van het grootste gewicht aan het Huis zouden worden voorgelegd. Daaronder nemen belastinghervorming en plaatselijke bestuurskwesties een belangrijke plaats in. Bij een tusschentijdsche verkiezing in Ashton moest een conservatief zijn zetel afstaan aan een labour-man. Bij de 52 tusschentijdsche verkiezingen (sedert de al- gemeene verkiezingen) verloor de regeering aldus 10 zetels, waarvan labour er 9 en de liberalen er 1 wonnen. De conservatieven achten dit een ongunstig teeken voor de komende verkiezingen. Frankrijk. Poincaré zette in een redevoering uiteen, dat de regeering van Frankrijk het standpunt zal hand haven, dat zij noch haar panden blindelings prijs kan geven, noch een combinatie aanvaarden die niet ten doel zou hebben, aan Frankrijk, bij de middelen om eigen schulden algeheel te betalen, een rechtvaardige schadeloosstelling voor het herstel te verzekeren. De komende besprekingen inzake herziening van het Dawes-plan zullen van Frankrijk aanhoudende aan dacht en waakzaamheid eischen. Te Pons onthulde minister Herriot een standbeeld voor den oud-ministerpresident Combes. Er deed zich een incident voor. Camelots du roi sloegen met een hamer neus en kin van het standbeeld af. Bij het tumult schoot een gendarme één betooger dood, terwijl een ander gewond werd. Er werden 42 personen gearre steerd, waarvan er 7 in bewaring gehouden werden. De tiende jaarlij ksche herdenking van den wapenstil standsdag zal dit jaar met bijzondere plechtigheid plaats vinden. Duitschland. De Duitsche regeering doet middels haar diplomatieke vertegenwoordigers stappen te Lon den, Parijs, Rome, Brussel en Tokio inzake het bijeen roepen van een schadevergoedingsconferentie, ter de finitieve regeling van de vergoedingskwestie en her ziening van het plan-Dawes. Men gelooft in geallieerde kringen, dat de tweede be zettingszone in het Rijnland op 10 Januari 1929, d.i. 1 jaar vóór het verstrijken van den termijn van 5 jaar, ontruimd zal zijn. De onderhandelingen met Tsj. Slowakije over een handelsverdrag werden tot Maart a.s. geschorst. In het proces tegen den student Hussmann, verdacht van moord op een mede-student, werd beklaagde vrij gesproken, wegens gebrek aan bewijs. Diversen. De Graf Zeppelin, het groote Duitsche luchtschip, dat van Europa naar New-York vloog, heeft begin dezer week de terugreis aanvaard en is onder groote belangstelling te Duitschland aange komen. Het Russische bureau voor statistiek, telde op 1 Juli 1928'1.418.000 Russen, die als lid der communis tische partij ingeschreven zijn. Daar Rusland blijkens de jongste volkstelling 145.493.000 inwoners had ,is dus maar 1 der bevolking communist. Bij een proefstemming, door een tijdschrift gehou den, behaalde Hoover, de candidaat der republikeinen voor het presidentschap der Vereenigde Staten 1.720.000 stemmen, tegen Smith 890.000 stemmen. Alles wijst op een verpletterende overwinning der republikeinen. Mussolini verklaarde in een manifest ter gelegen heid van den 6en jaardag van den opmarsch naar Rome, dat het fascistische regime zijn grondslagen steeds breeder zal maken, zoodat men ten slotte zal zien, dat onder het teeken van den lictorenbundel het heele Italiaansche volk zijn politieke en corporatieve formaties onder een regiem, dat de volle verantwoor delijkheid draagt, aaneensluit. In „De Gids" van September zegt Lien ter Laan—van Lokhorst iets over de opperste bestemming van de kunst. Buiten het geven van schoonheid-, genot en wijsheid is voor haar Kunst een der wegen die leiden tot de verlossing (lees: bevrijding), tot het geluk, hoeveel waars er ook in deze woorden schuilt, ze hebben in onzen tijd iets van een gemeenplaats. Het komt op fijner onderscheiding aan. De kunst is voor den kunstenaar iets anders dan voor degeen tot wie hij zich richt. De kunstenaar is de mensch die dieper en fijner ontroerd wordt dan zijne medemenschen en die, eenzaam en beklemd in die ontroering, zich zelf daaruit bevrijdt, zijn tot zich zelf gekeerden ziels- inhoud omschept in een naar buiten, tot de anderen gekeerde daad. En dan ontstaat er een wisselwerking tusschen kunstenaar en publiek. De kunstenaar geeft meer naar mate het publiek ontvankelijker is, meer durft te ontvangen; het publiek geniet meer, naar mate de kunstenaar, die diep en fijn moet zijn, zich meer durft geven. Ook hier is de ware leus: Mensch durf te leven! Maar niet ieder die zich op de kunst werpt, zelfs niet ieder die kunstenaar heet is dit, noch in de muziek, noch in de letterkunde of de plastieke kunsten, noch op het tooneel. Niet ieder die voor het tooneel wat schrijft, heeft wat te vertellen, niet ieder die acteert heeft wat uit te beelden. Is het beter naar den Schouw burg te gaan dan thuis onder de lamp te blijven aan dachtig gebogen over een boek? Op die vraag ver wacht de lezer van den recensent een antwoord, een antwoord ten aanzien van bepaalde stukken, een ant woord zoo mogelijk redegevend en opwekkend pro of contra. Ten slotte is dan de recensent ook kunste naar, maar met de pen. Mooi maar moeilijk is zijn taak. Het cultuurcentrum dat de Schouwburg is (in Haar lem alleen de Stadsschouwburg) staat voor hem open. Hij kan zien en hooren en vergelijken; hij kan zijn eigen innerlijk leven vrij spel laten, terwijl de anderen voor hem arbeiden, hij kan meevoelen en nadenken. Maar wat weet hij ten slotte van de acteurs, van hun herkomst en aanleg, van hun opleiding en opvatting, van hun karakter en levensbeschouwing en van hun stelling ten opzichte van het op te voeren stuk en hun rol? En toch zijn al deze dingen van beteekenis voor een rechtvaardig oordeel. Het is duidelijk dat alleen de vakman, de acteur, als hij bovendien letterkundige en psycholoog is een waardevol oordeel zou vermogen te schrijven. Coen Hissink, de acteur, geeft in „De Kemphaan" van Juli j.l. aanteekeningen over tooneelspeelkunst en recensie (waarom spelt hij dit woord met een t?) die er op wijzen dat hij aan dit criterium wel voldoet. Daarom is het loonend hier, zij 't met andere woorden, iets van hem aan te halen. „Het rethorische, het ongevoelde, is op het tooneel even ontoelaatbaar als in het boek of het gedicht. Too- neelmalaise wordt niet bestreden met slapheid van recenseeren. Een echt tooneelspeler zal in elk stuk van de te spelen figuur een mensch, een gave uitbeelding maken. De opvoering van een tooneelstuk moet niet zijn het ver- toonen van een kijkspel, maar een creatieve, een scheppende daad." Wanneer wij daaraan toetsen wat wij in de twee afgeloopen weken in onzen in vele opzichten voor- treffelijken Stadsschouwburg hebben medegemaakt, dan komt ons het volgende voor: 21 October. „Vier dagen uit het leven van een on fatsoenlijk meisje", blijspel van Bernhauer en Oester- reicher, regie van Louis de Vries, hoofdpersoon Tilly Hasselberger, chanteuse (voorgesteld door Annie Follender) met Louis de Vries als Vorst Ebersmark; deze in een scabreuse en pikante rol. Een levendig op gezet stuk, spelende in een omgeving waar aan alle kanten een luchtje aan is. Tilly Hasselberger, die in haar hart een fatsoenlijk meisje is, slaat zich door alle aanslagen op haar eer gepleegd met talent heen, ten slotte door een huwelijksaanzoek te aanvaarden van den onsmakelijken afgeleefden vorst Ebersmark door de Vries op griezelige onnavolgbare wijze uitgebeeld. Er zit iets in dit stuk van een zedeschets vol kritiek. De zedelooze kant van een stofaanbiddend afgeleefd deel onzer moderne samenleving in een naar den af grond neigende wereld wordt er aan de kaak gesteld. Het vrouwelijke reine, dat de schrijver blijkbaar in Tilly Hasselberger wilde uitbeelden, in scherpe tegen stelling met de omgeving die haar naar leven en eer staat, werd o.i. door Annie Follender ditmaal on voldoende weergegeven; alleen in het laatste bedrijf, waarin zij samenspeelt met den ras-acteur Louis de Vries kwam zij op de hoogte van haar rol. Het is een kasstuk geweest en dit verklaart veel. 22 October. „Een faillissement", tooneelspel van Björnson. Regie Adriaan van der Horst. Hoofdper sonen de koopman Henning Tjalde (Ko van Dijk) en advocaat Berent (Ko Arnoldi). Een stuk vol reëelen, droevigen inhoud met veel inner lijke spanning, niet zoozeer in de verhoudingen der personen als wel in het leven van elk van hen voor zich. Alleen in den, nog dagelijks voorkomenden, strijd van den advocaat, die maatschappelijk genees heer is, en zijn cliënt den koopman, spanning in de verhouding. Een stuk van veel waarde, zoowel in structief omtrent het leven in onze op den grondslag van eerzucht en geldzucht voorthinkende maatschappij, als beklemmend wat betreft den met wroeging en angst belasten burger, die alleen door de milde strengheid van zijn raadsman tot een beter leven wordt bevrijd. Een opvoering van groote belangrijkheid, leerzaam, niet opwekkend, maar verhelderend en sterkend, waar bij ook door de goede secondeering de hoofdpersonen voortdurend wisten te boeien. Zooals men weet zijn Ko van Dijk en Arnoldi verbonden aan het Schouwtoo- neel, Louis de Vries en Annie Follender aan Het Hollandsch Tooneel. Wij willen niet nog eens met nadruk herhalen hoe jammer het is, dat in ons land de besten uit verschillende gezelschappen niet tot el kaar schijnen te kunnen komen. Dit is al zoo vaak ge zegd. Ook op tooneelspeelgebied is ons land overbe volkt. 24 October. Het Don-Kozakken-koor „Platoff". Dit is enkel zang of men moet de militaire allure, die dit koor aanneemt tot het „theater" rekenen. Het moge hier enkel vermeld worden, dat dit koor als alle rus- sische mannenkoren beschikt over een geweldig en toch fijn genuanceerd klankvolumen, en ons allen in vervoering bracht. Te betreuren is dat zij niets van hun kerkmuziek gegeven hebben. Een Hollander kwam een russische kerk binnen en werd terstond betooverd door den schoonen klank van het orgel; het waren zes zangers. Wij woonden nog bij „De Rozekrans" tooneelspel door Bisson, getrokken uit de bekende aangrijpende roman van Florence L. Barclay „The Rosary". „De Vereenig de Schouwspelers" hebben met dit stuk hoog gegrepen. Gerard Dalman (voorgesteld door den directeur van het gezelschap Pierre Mols) kunstschilder, bemint een meisje Jane Champion (Emmy de Leeuw) dat hem liefheeft maar afwijst, omdat zij aan zijn kunstenaars loopbaan niet in den weg wil staan en een onbe stemde angst heeft voor het huwelijk met een kunste naar. Hij wordt blind en nu komen die twee weer tot elkaar, voor hem te laat om haar wederliefde te zien, voor haar niet te laat om te trachten goed te maken wat zij bedierf. De Rozekrans is de titel van het lied, dat aan het begin en het einde van het stuk ver dienstelijk door Emmy de Leeuw gezongen wordt. Mols, die in het eerste bedrijf zich te wereldsch had gekleed, speelde o.i. meesterlijk de moeilijke rol van den blinden dichterlijken verlatene. Hij had het moei lijker waar de bewerker zich niet van concentioneele boekentaal heeft kunnen losmaken. De korte inhoud van den roman was met vele foto's op de speciale pro gramma's afgedrukt. Op 27 October waren we met „Een Moeder", oor spronkelijk tooneelspel van Cor Hermus, in een andere sfeer. Hierin heeft Mevrouw Esther de Boervan Rijk, wier jubileumavond het was, een stillen triomf gevierd. Cor Hermus had ook de regie; voor welk een voortreffelijke grime had hij gezorgd! Naast Mevr. de Boer, de oude boerin, noemen wij onmiddellijk Jac. de Haas. Deze gaf in Domien, de half onwijze, alle situatie's tusschen de hebzuchtige kinderen en hun moeder zuiver aanvoelende knecht, tevens haar onechte zoon, een steeds sterker onze be wondering afdwingende creatie. Schrijver en regisseur heben o.i. in het laatste bedrijf een fout gemaakt, door den pastoor (voortreffelijk gespeeld door Hein Harms) zich te lijdelijk te doen verhouden bij de uitbarstingen van haat en hebzucht der kinderen, in wier midden hij gezeten is. Mevr. de Boer geeft veel stil spel, sterk en welsprekend en zoo dat wij, het ziende, overtuigd zijn, dat alleen zij het zoo kan. Dat is 't ware. Een genotvolle avond. De heer Van Hees huldigde Mevrouw de Boer in een hartelijke toespraak naar in houd en vorm doeltreffend en sympathiek, zooals hij dit kan. De eerste feestredenaar detoneerde na de genoten kunst al te zeer, misschien vindt hij een vol gende keer tijd om zich eenigermate te prepareeren. Moge hij dan tevens bedenken dat Pascal's: „le moi est toujours haissable", niet alleen een waarheid, maar ook een raad inhoudt. Tenslotte 31 October: „De Tooverfluit", Opera van Mozart, in twee bedrijven, tekst van den Weener operadirecteur Emanuel Schikaneder, door De Co-Opera-tie. We wisten eerst niet wie van hare di recteuren Albert van Raalte of Alexander Poolman de regie voerde, vermoedelijk de laatste. Ons moest in ieder geval dadelijk van het hart, dat 't zoo niet mag. Ware de bekende muziek niet zoo overweldigend ge weest, wij hadden een verloren avond geboekt. Die Zauberflöte is door Mozart kort voor zijn dood, die in December 1791 volgde, gecomponeerd. Heel de rijkdom van dit rijke muzikale gemoed is in deze deels mystieke, deels komische opera tot uiting gekomen. De heer Van Raalte heeft zoowel met zijn orkest als met zijne zangeressen en zangers, solisten zoowel als, koren, bereikt, dat wij de rest op den koop toenamen. De vondst om een deel der koren te doen zingen van af de eerste twee rijen der stalles werkte even verras send als aangrijpend, welke prachtige stemmen zaten daar vlak bij ons, en met welk een bezieling ging er in harmonie met het bijna vlekkeloos spelende orkest van alle zangers uit. Onjuist, zoo niet volstrekt on- OPWEKKEND EN GEZOND OBERIARNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 13310 toelaatbaar achten wij op de affiche's Louis van Tulder aan te kondigen in de rol van Tamino, en een ander te doen optreden (Marius Plooijer) hoe goed, dit moet gezegd, die ook was. Nog erger de Koningin van de Nacht in het duitsch te doen aanvangen (ze ging in die taal niet door!) alsof de aangekondigde in Duitschland thuis hoorende zangeres aan het woord was en een andere in die rol te zetten, Elize de Haas (doublure, ook Papagena). Wordt Haarlem niet voor vol aangezien? De Co-Opera-tie had wat regie, grime, costumeering en actie betreft, van Royaards' Middernachtsdroom en van Fritz Hirsch veel kunen leeren. We kunnen nu alleen spreken van een uitstekend concert met ver tooning van levende soms niet eens levende beelden. De uitzonderingen Monastatos (Schulze) als de nik ker wat betreft spel, en Pamina (Lia Fuldauer) in elk opzicht, bevestigen den regel. Daar zagen wij onder aan het program wie de tooneelleiding had ...jammer! Onze verwachtingen gaan nu reikhalzend uit naar „De getemde feeks" van Saalbom. Moge dat de ge beurtenis zijn! Van W. L. J. Brusse's Uitgeversmaatschappij, Rot terdam, ontvingen we een zevende druk van C. S. Adema van Scheltema's: Uit Stilte en Strijd. Het eerste, dat we wéér in het bundeltje opzoeken is het krachtige, volbloedige gedicht: De Daad. En wéér vermeien we ons in die zoo fel aansprekende regels „Dat zijn de paarden en de ploegers, Dat zijn de zweeters en de zwoegers, Dat zijn, die in het donker graven... Dat zijn die taaie rooie rakkers..." En dan als een mokerslag, na elke strophe: „Dat is de Daad!" Taine, in zijn: Philosophie de l'art, wijst er op, dat zoodra de mensch gekomen is tot een samenleving, die door haar vorm, veiligheid biedt, tegelijk de tijd gekomen is, waarop de mensch zich overgeeft aan rustig beschouwen. Dan ontstaat belangstelling in den oorsprong van alles wat is, ook wat hemzelf betreft. Een belangstelling, die zich uitstrekt tot de dominee- rende, regeerende machten, dié op alles, tot in de klein ste bijzonderheden, hun stempel drukken. Twee wegen staan dan voor den mensch open, om anderen mede te deelen, wat het resultaat is, van zijn beschouwingen: de wetenschap, waardoor hij énkelen bereikt, en de komst, met wier hulp hij tot in het hart van heel het volk kan dringen. En dit is de groote verdienste der kunst: zij spreekt niet slechts het ver stand aan, doch ook de zinnen en het hart. „L'art a cela de particulier, qu'il est a la fois supérieur et po pulaire: il manifeste ce qu'il y a de plus élèvé, et il le manifeste a tous." Dit is de kracht en de schoonheid van Adama van Scheltema's gedichten. Vanuit het hart, de kern van het leven, zijn ze opgegroeid. Daarom ook omvatten ze heel het wel en wee der wereld, van de fijnste tril ling in het gemoed van een rein meisje, tot aan het woeste slingeren en rukken eener aardkorst, die, brekend en scheurend, het zware gesteente van pa leizen en steden, opslurpt in haar binnenste. Vergelijken we even zijn „Stervend Meisje" met boven aangehaald gedicht. „Kind van wonden, Dat één stonde Nog als bleeke sterre beeft, Voor wier luister 's Werelds duister Geenen nacht meer olie heeft;" Kan het teerder, bewogener doorvoeld worden? En dan dit: „Gij zoekt en elk gevonden hart Verliest gij reeds bij het ontvangen, Omdat ge, in eigenmin verward, Slechts liefde voelt voor uw verlangen: De liefde, die gij 't leven vraagt, Bloeit in het hart, dat ge in u draagt!' Raakt ook dit niet 'ngevoelige snaar aan, in onze samen leving? Hoe weinigen van ons weten te geven, zonder het vooruitzicht van terugontvangen! Zoo stemt elk gedicht, uit dezen bundel, tot ernstig nadenken. En bij elk herlezen ontdekken we weer een nieuwe gedachte en„zien verbaasd naar binnen in 't menschenhartJEANNE VEEN Uitslag van de gehouden besteding voor het sloopen van de perceelen Bloemendaalscheweg 1 en Kerkplein 20: Jac. Veneenennaam, Haarlem 25.Gebr. Griek- spoor, Hillegom 375.Gerrit van Raay, Haarlem 86.68; Jan Weber, Zandvoort 25.J. Michel 225.50; D. K. Michel, Haarlem 185.N. Carpen- tier, Haarlem 506.10; S. Waterdrinker, Beverwijk 303.03; H. van Stipriaan, Haarlem 155.Ja" Schutteboom, Hilversum 105.Steenkist, Haarlem 265.58; Fa. Baks Steenkist, Haarlem 213.—-i Buis, Haarlem 165. Ik heb slechts één leven en waarom zal ik den korten tijd van mijn leven handelen tegen de stem van mijn geweten? Ik wil niet en kan niet! TOLSTOY VOETBi ZandvoortSpartaan B F C.Haarlem V.V.A.H.V.C. VeloxD.E.C. BloemendaalBaarn /oor a.s. Zondag is vastgeste BaarnZandvoort. Spartaan—Velox. Cpartaan zette zijn overwinnir talmen wedstrijd werd Zand\ Over het algemeen ging het ïelfs perioden, dat de gasthee I de kwaal, waar zoovele elftalh [ook bij Zandvoort voelen: ee der voorhoede. Keesman, de dauwen, was ook nu uit de ;n bezette de midden-halfpla dienstelijk werk verrichtte. T< :en fout der Zandvoorters tellen, want met een sterke nen er niet. Er moeten doelpr iaarlem heeft het slecht getn jedelibireer over spelen of ilotte de scheidsrechter, en li da ongeveer twaalf minuten •en doelpunt gemaakt had, k 3.F.C., de ex-Spartaan Scho jotsing met Goedhart, waard :ijn been brak. Toen staakte een optreden, waarover misse gen is, maar moreel alleszins V.V.A. trad niet zonder suco TV.C. Een gelijk spel tege jche ploeg is inderdaad een g \msterdammers zeker een fli jeven. Vlet dit gelijke spel is ook E 9e roodhemden zelf bevocht jvinning op Velox in Utrech ichterstand, welke zij op H gereduceerd. De energieke vachten nu op de volgende Jan weer de kop te nemen. Jloemendaal speelde tegen B vedstrijd. Het begin was vei spelende veroverden de wit een mooie 20 voorsprong, ;en waren toen van dien iébacle der gasten vreesde. Bij een uitval echter scoorde had een demoraliseerenden ging, waardoor het den Baa: moeite kostte, nog voor de om te zetten in een 3-2 voor helft was onze achterhoede linie nergens. De voorhc wezen, zwierf wat rond op het den geel-blauwen aanva doelpunten bij te fokken. V 52 nederlaag. De voor a.s. Zondag vastg< in verband met de Nederlan geen doorgang vinden. We padere beschouwing onthouc De lagere elftallen speelden Bloemendaal IIKenne: SpaarndamBloemenda Adspiranten: Bloemendaal aZandv Zandvoort bBloemem Dplossingen, bijdragen, ei Schaakredacteur, De Gene; PROBLEEM F. KL! Mat in vi« Stand der stukken: Wit: Ke5, Le3, Le6, a6, h5. Zwart: Ke8, a7, e7. Voor den wedstrijd is o zet voldoende.Oplossers, voc spelstudies te lastig zijn, b ontmoedigen. In de eerste p! uitzonderingen behooren, in prijzen voor een aantal zoodat alleen zij, die d< goed oplossen, meer kans :weede prijzen. Ten slotte in waarde verschillen. Bovenstaand probleem is e< PARTIJ Onlangs gespeeld in Café Wit A. TAKACS (Weenen). ENGE 1. c2c4 2. Pgl— f3 3. Pbl— c3 4. d2d4 5. Pf3Xd4 6. Pd4Xc6 Hier kwam Pc2 in aanmer lleen de ontwikkeling van 2

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2