TWEEDE BLAD Raadsverslag Nabetrachting Het Bloemendaalsch Weekblad No. 46 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag 15 November '28. Aanvang v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden behalve de heer De Clercg, door ongesteldheid verhinderd. Voorzitter: de Burgemeester. Punt 1. Beroepschrift ex-art. 75 der Bouwverorde ning van Klarenaar, Braun Co's Handelmaatschap pij, over het bebouwen van een stuk van voormalig Karmel. B. en W. hebben geadviseerd tot afwijzing (zie ons vorig nummer blz. 2 kolom 3). De heer Schulz vraagt of de gemeente partij is bij hetgeen privaatrechtelijk is overeengekomen omtrent het niet mogen bebouwen van dien grond, daar deze minder is dan 2000 M2. Wethouder Laan: Men probeert het gemeentebestuur op allerlei manieren om den tuin te leiden, maar we zijn er zelf bij; het servituut gaat ons niet rechtstreeks aan, maar wij hebben onze verordening. De heer Schulz is bevredigd. Met algemeene stemmen wordt besloten het beroep af te wijzen. Punt 2. De gemeentebegrooting voor 1929. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Schulz. Hij waardeert de vroege behandeling. Overigens heeft hij geen waardeering voor het Dag. Bestuur. Het onderhoud van alles is in onze gemeente zeer behoorlijk, maar de leiding van B. en W. is in de groote lijnen buitengewoon traag. Nog steeds geen raadhuis, politiebureau, school in Overveen, of arbei derswoningen, de onderhandelingen met de Erven v. d. Vliet om de gronden langs den Zeeweg weer aan de gemeente te brengen (waartoe de Raad vorig jaar met 94 stemmen besloot) zijn zelfs niet geopend. De heer Laan was toen afwezig; hij heeft 't later niet eens begrepenlHierdoor lijdt de gemeente groot nadeel, ook de mogelijkheid van samenwerking van Raad en B. en W. is geringer (de heer Luden: maak je geen illusies!), er zal een Commissie uit den Raad voor moe ten worden benoemd of 't College van B. en W. zal anders samengesteld moeten worden. Hem is ook 'n grief, dat in besloten vergadering zoo maar tot uitbreiding van 't politiecorps is overgegaan. Voor de arbeiderswoningen is de grond bij het Kolkje gekocht, maar er is niets aan gedaan. Met den school bouw gaat het even laks. De grond er voor heeft men. In zake de Raadhuisbouw beleven we de vrij onmoge lijke toestand, dat de beide wethouders, die dat uit moeten voeren, er tegen zijn. Hij vraagt hun, daarin plaats te maken voor een raadscommissie. Herhaaldelijk bleek voorts van groote verdeeldheid in het Dag. Bestuur. De eene wethouder voelt speciaal voor de plantsoenen, de ander voor de wegen, ze gaan tegen elkaar in. De positie van het gemeentepersoneel is financieel gunstig, maar hun rechtpositie is niet gewaarborgd. Dat bleek bii de onderwijzeressen Klinkenberg en Paesi, noodig is betere inrichting van het georgani seerd overleg, daar moeten vertrouwensmannen van het personeel in, die hier niet in dienst zijn. Wat de financiën betreft, er zijn betere inkomsten, dadelijk worden nu de uitgaven opgevoerd in plaats van reserve's te maken en de belastingen te verlagen, wat voor die kleine inkomens hebben vooral zeer aan genaam ware. Ten slotte vraagt hij wat zal voor ons het gevolg zijn van de nieuwe belastingwet. De heer Nuyens heeft niet zooveel kritiek, al schuilt 'n kern van waarheid in de bewering, dat raadsbe sluiten eenvoudig niet worden uitgevoerd. Hij huldigt B. en W., speciaal wethouder Laan om den toestand der wegen en paden. Maar als Y2 millioen noodig zal zijn om alle wegen en paden goed te maken laat t spr. koud of daar 4 of 8 jaar over wordt gedaan. Is de Bekslaan „het toppunt van volmaaktheid", de verlichting laat hier en daar te wenschen over b.v. op Elswoudslaan en Vogelenzangscheweg. Wat 't personeel betreft: de vacantie-toeslag is kren terig, hij vraagt die ook voor de 3 los-vaste werk lieden. De uitbesteding der reiniging gaat ten koste van het personeel; zij krijgen nu een uniform, maar houden met hun 27.50 een holle maag, hij wil minimum-loonen van 28.voorgeschreven hebben. In zake de Raadhuisbouw is te weinig naar publiciteit gestreefd. De heer Kremer is het grootendeels met den heer Schulz eens. B. en W. negeeren 's Raads besluiten; maar de Gemeentewet zegt: de Raad regeert de ge meente (de heer Luden: dat denk je maar!), B. en W. zien niet in den Raad hun humanen chef, maar een lastig dwarskijker, waardig is 't niet. De onderlinge verhouding in B. en W. is ook niet schitterend. De leiding in de raadszittingen is slecht, spreker vraagt een vastere hand. De heer De Waal Malefijt wenscht alleen op te mer ken, dat de commissie van bijstand voor de Publieke Werken bij het samenstellen van het ontwerp dezer begrooting genegeerd is. De Voorzitter bespreekt alleen het besluit tot uitbrei ding van het politiécorps en laat 't andere aan den heer Laan over. Wethouder Laan: Ik voel mij heelemaal niet schuldig. Zijn respect voor den heer Schulz is slechts verhoogd, doordat deze toch nog iets heeft kunnen vinden om op af te geven. (Algemeen gelach. De Voorzitter tot den heer Kremer: t hindert u toch niet, dat de heeren lachen? De heer Kremer doet pogingen om niet mee te lachen.) De raadhuisbouw is in een vergevorderd stadium; de heer Prinsenberg is nu oorzaak van ver traging. Over de arbeiderswoningen heb ik met de heeren Schulz en Noorman een onderhoud gehad, we wilden van alles doen, zelfs een som a fond perdu storten. Voor de school te Overveen hebben we den grond nu, maar die zaak is niet zoo schreeuwend urgent. Er gaan 165 leerlingen verdeeld over 6 lokalen, maar slechts 88 kinderen komen uit onze gemeente. Wat de Zeeweggronden betreft, onderhandelen met de Erven Van der Vliet is lastig; maar als de Raad 't wenscht, zullen we 't nog eens probeeren; spreker heeft al hooren verluiden, dat men alle gronden daar in natuurstaat wilde behouden. In de financiën regelen wij de uitgaven naar de in komsten, niet omgekeerd, we zitten er nu vrij goed bij en zullen ons eenige luxe kunnen veroorlooven. Onnoodig leenen is verkeerd. Spreker gelooft niet, dat de menschen met lage inkomens hier nóg minder be lasting zouden willen betalen, dan ze al doen. De .nieuwe wet moeten we nog bestudeeren. Tot den heer Nuyens zegt hij: geef U toch niet zulke kritiek in het openbaar, de menschen lezen dat in de krant en zouden heusch gelooven dat 't waar was. Wat de reiniging betreft: ons is verboden om het vuil te verbranden, nu onze belt in een andere ge meente ligt; wij hebben ons gered door de reiniging uit te besteden, nu reeds hielden wij een proefaanbe- steding om te zien wat wij 1 Jan. 1930, als 't tegen woordig contract om is, zouden kunnen of moeten doen. Een minimumloon bij de reiniging voorschrijven? Dan zouden wij dat overal moeten doen (de heer Dorhout Mees: ja, dat is de consequentie. De heer Prinsenberg: neen, want in de andere categoriën worden de werk lieden beschermd door de collectieve contracten). De heer Laan vervolgt: nu, als de Raad dit dan met den heer Prinsenberg eens is, zullen wij zoo iets bij de reiniging trachten te bereiken. (De heer Luden: Is 29.in onze gemeente een laag loon?) Wat de onderlinge verhoudingen hier betreft, in B. en W. gaat 't wel, en wat de Raad betreft, sinds de heer Otto er uit is, ben ik blij met dezen Raad. Wethouder Van Nederhasselt acht den schoolbouw wel urgent. Oneenigheid in B. en W. komt zelden voor, behoudens verschil van meening op principieele pun ten werken we aangenaam samen. De heer Luden beantwoordt den heer Schulz o.a. in zake de arbeiderswoningbouw. De grond bij het Kolk je is er voor gekocht, B. en W. zijn klaar met het plan van een weg daar; spreker is persoonlijk van oordeel dat daar arbeiderswoningen kunnen komen, hij onder steunt den wensch van den heer Schulz naar voort gang, maar maakt van het tegendeel geen grief aan B. en W. De heer Prinsenberg constateert, dat tegen zijn advies in, toch de teekening van den weg naar de „Geweste lijke Commissie" is gegaan, hij waarschuwt daar nog eens tegen, die Commissie matigt zich steeds meer macht aan, zelfs in kleine plannen. Spreker hakt verder op Mr. Van Styrum, daarin gesteund door Dr. Born- water, en verzoekt B. en W. het advies dat Mr. Van Styrum niet gaf aan de nieuwe advocaten der gemeente te vragen. Wethouder Van Nederhasselt ziet in 't dralen van den advocaat van Haarlem om over het recht van Bloe- mendaal om bij den watertoren een school te bouwen met Mr. Van Styrum te correspondeeren opzet van Haarlem om Bloemendaal te dwarsboomen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De heer Luden opent het debat over de verschillende posten bij post 13: Jaarwedde van den gemeenteont vanger 3700.Hij acht dit beneden kritiek; eerlijk heid is niet te koop; indien wij onzen trouwen ontvan ger, aan wien wij zooveel te danken hebben, eens ver loren, zouden we voor dit geld geen geschikte kracht kunnen benoemen. De heer Hogenbirk maakt den heer Luden er opmerk zaam op, dat de ontvanger van Waterleiding 1500. en van Gas 750.per jaar ontvangt. Wethouder Laan: De ontvanger is de hoogst bezol digde ambtenaar in onze gemeente; in de laatste jaren geschiedt de inning van den hoofdelijken omslag door het Rijk, dat geeft minder werk, maar het salaris bleef 't zelfde, 't zal ons dus niet gelukken dat bedrag bij Ged. Staten verhoogd te krijgen. De Voorzitter: De geheele Raad is eenstemmig in hoog achting voor den tegenwoordigen functionaris, maar het zal ons niet lukken zijn salaris gewijzigd te krijgen. De heer Luden repliceert niet, de post blijft zoo. Post 15. Jaarwedden ambtenaren enz. der gemeente secretarie en van het kantoor van den ontvanger. Een lid der financieele commissie had gevraagd of het salaris van den klerk bij den Ontvanger 750.ook eenigszins moet worden verhoogd. B. en W. vonden er geen termen voor, omdat de betrokkene, de heer Van Marken, nog zoo kort in dienst was. Bij dezelfde post vraag de heer Cassee verhooging van de jaarwedde van den typist J. F. Cassee. De heer Schulz stelt voor hem te brengen in de loon- klasse van 1000.tot 1400. Wethouder Van Nederhasselt verdedigt duidelijk en krachtig het standpunt van B. en W„ de betrekking van typist is er een voor jongelui, die hier uit den aard der zaak tijdelijk zijn; worden ze ouder dan kunnen ze naar iets anders solliciteeren, 't werk is niet voor een hooger salaris en 't soort werk blijft hetzelfde. (Maar als twee hetzelfde soort werk doen, is het resul taat nog niet hetzelfde. Red.) De heer Hogenbirk en Laan sluiten zich hierbij aan. Eerstgenoemde zegt dat de questie van Marken bij de Waterleiding onder de oogen is gezien. De heer Schulz wil over de klerk van den ontvanger wel eens met den heer Hogenbirk onder 4 oogen spreken. Wat de klerk Cassee betreft, die is geen eerste beginnertje, als hij in vasten dienst is, moet hij 'n be staansminimum hebben; anders moet men zulke jongelui op zekeren leeftijd ontslaan. Wethouder Laan: Als er een vacature komt, kan hij misschien opschuiven. De heer Kremer beschouwt den heer Van Marken als een verantwoordelijk persoon; is de ontvanger af wezig dan vervangt hij hem; hij stelt voor hem 1000 te geven. Wethouder Laan: De betrekking van Cassee werd vroeger vervuld door een meisje, een aardig meisje trouwens (groote vroolijkheid in den Raad, want dit voormalig reuzemeisje is nu mevr. Veeren), en wordt nu eenmaal niet beter betaald. De heeren Noorman en Nuyens vallen den heer Schulz bij. Wethouder Laan stelt het principe, dat als we dit salaris verhoogen de jonge man hier langer blijft dan voor ons geschikt is, op die manier krijgen we voor eenvoudig werk te hoog betaalde ambtenaren. De heer Cassee vraagt, wat nu 't onderscheid is tus- schen het werk van de typiste die 1200.ontvangt en dat van dezen typist. (Allerlei vermakelijke uit roepen en vroolijkheid). De heer De Waal Malefijt: Voor mij doet het er niets toe of deze persoon voor vast of niet vast is aange steld; in ieder geval ben ik tegen verhooging. De Voorzitter geeft de leden in overweging in zulke gevallen wat meer te zeilen op het kompas van het Dag. Bestuur; zoo tusschentijds zonder goeden grond een salaris te verhoogen is niet nuttig. Het voorstel Schulz in stemming gebracht valt met 10 tegen 4 stemmen, vóór de heeren Nuyens, Cassee, Schulz en Noorman. Over de zaak Van Marken zal in besloten vergade ring verder worden gesproken. (Na afloop der vergadering vernamen wij dat met beiden voorloopig alles bij het oude blijft.) Bij post 26. Reis- en verblijfkosten ook van raads leden worden vermakelijke dingen gezegd naar aan leiding van het verplaatsen van het Raadhuis naar den Zeeweg, die voor den heer De Waal Malefijt ergens in Zandvoort ligt. Wethouder Laan denkt over een autobusdienst om Vogelenzang en de Provinciaal Gesticht-buurt om het kwartier met elkaar te verbinden. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Post 57. Uitbreiding van het politiecorps met 6 man. De heer Schulz heeft bezwaar. Er is destijds bezui nigd door concentratie van de politie; nu zal natuur lijk de post Aerdenhout weer bezet worden (stem: is al bezet) en dan komen de Bloemendalers met een soortgelijk verzoek (de Voorzitter knikt van „neen"). JDe Voorzitter, aldus de heer Schulz, knikt ontkennend, dat is voor mij nog geen bewijs, dat het niet zoo zal zijn. De heer Hogenbirk: De uitbreiding van het politicorps is aangehouden hangende de annexatie, in besloten vergadering ben ik door den heer Laan en den Bur gemeester overtuigd, er is zonder uitbreiding bij ons eigenlijk steeds maar één man op den weg (stemmen: neen één halve man!!), over centralisatie of decentra lisatie hebben wij niet gesproken, en daar gaat het nu ook niet om. De heer Kremer: B. en W. en de Burgemeester hebben in deze materie aanspraak op ons vertrouwen. We weten, dat ons 3-ploegenstelsel meebrengt dat bij ziekte (stemmen: „en verlof!") in het corps men tel kens maar 10 a 12 man in dienst heeft. De heer Dorhout Mees: Tot oproeping van sollicitan ten was besloten, maar niet om ze te benoemen. (Stille hilariteit in den Raad en wisselen van blikken want iedereen weet, dat ze al benoemd zijn). Wethouder Laan: De bewaking was in Bloemendaal eigenlijk maar zoo-zoo, we hadden oorspronkelijk 9 nieuwe agenten willen hebben. De heer Schulz wil het er heen leiden, dat de post Aerdenhout niet bezet wordt (de heer Kremer: dat is intern!). De heer Prinsenberg constateert om misverstand te voorkomen dat in de besloten vergadering niets be sloten is over afschaffing der concentratie. Het voorstel tot aanstellen van 6 agenten boven de bestaande sterkte wordt met 12 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Schulz en Noorman. Bij post 39: Onkosten nachtwachten en stille wachten vraagt de heer Nuyens voor Bellis in Vogelenzang een uniform. (De Voorzitter: hij heeft een manchet!) Het Dag. Bestuur neemt dit voorstel over. Bellis krijgt een pak met een manchet. De heer Noorman vraagt verhooging van Bellis' be looning, nu 13.50 voor 24 nachtelijke diensturen p.w. B. en W. zullen de zaak overwegen en in de volgende vergadering een voorstel doen. De heer De Waal Malefijt wil Bellis uit den nacht dienst en De Vries van het Kolkje weg hebben. De heer Dorhout Mees: Is die daar nog? Het was destijds alleen bedoeld voor het loopende jaar. De Voorzitter: De practijk heeft bewezen dat De Vries daar zeer op z'n plaats is met 't oog zoowel op de ko nijnen als op de menschen (glunderheid). De post blijft gehandhaafd. Bij post 60: blijkt naar aanleiding van een vraag van den heer Cassee dat 80.— is uitgetrokken, voor schilderen, witten enz. van een arrestantenlokaal, dat we wel bezitten, maar niet mogen gebruiken. De post wordt met dit bedrag verminderd. Post 71.: Subsidie aan Schietvereenigingen en andere. De heer Schulz trof de schrille tegenstelling, dat B. en W. weigeren 150.subsidie te geven aan het „Instituut voor arbeidersontwikkeling" en deze schiet vereenigingen wel steunt. Wethouder Van Nederhasselt: Deze vereenigingen betreffen de openbare veiligheid. De heer Schulz: Heelemaal niet, daar is de politie voor, 't zijn vermaaksvereenigingen. De heer Cassee verklaart zich evenals het vorig jaar tegen de post 1900 subsidie aan de Burgerwacht. De heer Van Nederhasselt verklaart dat hij comman dant is en dat er nog heel wat menschen zijn, die over het nut van het voortbestaan der Burgerwacht anders denken. De heeren Cassee, Schulz en Noorman stemmen tegen deze post. Bij post 107: recognitiën en staangelden tracht de heer Schulz iets te bereiken voor kleine luiden, die met een karretje op den weg staan. Wethouder Laan die openbare aanbesteding van staan plaatsen heeft ingevoerd, verklaart geen ander billijk systeem te kennen. 't Blijft zoo. Bij post 115: Jaarwedden personeel openbare werken krijgt de heer Van Steenwijk thans boekhouder bij dat bedrijf een verhooging tot 2400.zulks met alge meene stemmen (onze gelukwensch, mijnheer! Red.). De Post 122: Onderhoud van wegen en voetpaden aangevraagd 125.000.waarvoor vermoedelijk ge normaliseerd, bepuind en met topeka (zandasfalt) af gedekt zullen worden: Brederodeweg, Bloemendaal- scheweg, Boekenrodeweg, De Genestetweg, Potgieter- weg, Zwarteweg, Zandvoorterweg en Hooge Duin en Daalscheweg, brengt de tongen los. De heer Luden begrijpt de combinatie van de begroo- tingspost, precies gespecificeerd wat materiaal en ar beid betreft en bovengenoemd wegenlijstje heelemaal niet. De Bloemendaalscheweg zal verbreed moeten worden tot 12 Meter, we hebben een veel grooter be drag noodig. De heer De Waal Malefijt wil den Korten Zijlweg verbeterd hebben, dat alleen zal 75000.kosten; hij wil Duin en Daal later behandeld hebben. De heer Schulz waarschuwt er tegen het wegenonder- houd als een apart bedrijf te hoog op te voeren, later zitten we met de werkkrachten, die wij er jaren lang voor hebben gebruikt en voor wie dan geen werk meer is. De heer Laan: De heeren kunnen toestaan wat ze wil len, ik verwerk wat ik krijg en wat ik verdien met werken voor particulieren. Verbeteren van den Korten Zijlweg zooals de heer De Waal Malefijt wil zou 70.000 kosten 15.000 aan mevr. Repelaer en afstaan van de Brouwerskolk aan mijnheer Van de Vliet (de heer Gerard v. d. Vliet van Vaart en Duin. Red.). Daar werk ik nooit toe mee. Ik heb een nieuw plan in bewerking, dat 30.000 kost en waarbij de slooten blijven bestaan en de weg 16 M. wordt. De heer De Waal Malefijt opponeert, de bruggen blij ven z.i. in dat plan even smal als nu. Wethouder Laan ontkent dit; 't is heelemaal geen reuze prutsplan (vroolijkheid). Wat de Bloemendaal scheweg betreft, die wordt best, mevr. Burdet heeft zeer royaal meegewerkt (interruptie van den heer Luden: ik dacht, dat de Erven Van der Vliet zoo moeilijk waren! De heer Laan even min of meer uit 't veld geslagen, dan gevat: Ik heb niet gezegd, dat ze niet royaal zijn, maar dat de onderhandelingen met hen moeilijk zijn. Vroolijkheid). De heer Luden blijft, nadat weth. Laan nog gewezen heeft op de noodzakelijke verbetering van den Brede rodeweg, waarover eenstemmigheid met Ged. Staten is bereikt, de voorstelling van zaken duister achten. Weth. Laan geeft den heer Hogenbirk te kennen, dat voor de voetpaden met hoogovenslakkenzand wordt doorgegaan. De heer Prinsenberg acht 100.000.genoeg; de be dragen die in werkelijkheid bestemd werden zijn al tijd hooger geweest dan die op de begrooting uit getrokken; dat vestigt een verkeerden indruk. De heer Nuyens steunt wethouder Laan omdat deze aldus de werkloozen aan den gang houdt. De heer Dorhout Mees wil wel 125.000 toestaan maar niet voor den Zwarteweg en den Hooge Duin en Daalscheweg. Wethouder Laan wil ook nog de fietspaden langs den Zeeweg hardmaken en er een ruiterpad aanleggen. Hij heeft 't vorig jaar 3 ton verwerkt voor particu lieren, dit jaar heeft hij weer 'n werk van 1 ton, daar komt ook wat uit. (Stemmen: dat is 't juist, die men schen betalen te veel. Discussie over de onmogelijk heid dat een gemeente goedkooper werkt dan een particulier. De heer Hogenbirk: Laat eerst de accoun tant het zaakje maar eens geheel uitgezocht hebben). De heer Kremer (heel leuk maar toch ernstig): We voelen allemaal wel dat we op 'n leuke manier er tusschen genomen worden. U vraagt 1J4 ton en za1 toch misschien wel 2 ton besteden (instemming). De heer Hogenbirk: Worden de derden voor wie wij werken misschien ook bij den neus genomen? Wethouder Laan protesteert; de menschen kunnen onze eigen begrooting zien, wij hebben niet de groote onkosten die particulieren hebben (is dit misschien een praktisch pleidooi voor Staatsexploitatie? Red.). In stemming wordt gebracht het bedrag van 125.000 terug te brengen op 100.000; tegen stemmen de hee ren Nuyens, Luden, Dorhout Mees, Bornwater, Kremer, Van Nederhasselt en Laan. Daar de stemmen staken met 7 tegen 7, moet een nieuwe stemming plaats hebben in de e.k. vergadering (van a.s. Woensdag. Red.). Met de stemmen van de heeren Cassee, Nuyens, Noor man, Schulz en Kremer vóór wordt verworpen een voorstel van den heer Noorman bij post 123 om de arbeiders 25.extra p. j. te geven voor het bezit van een diploma. Bij post 133 beloven B. en W. in dezen winter nog van den Raad een principieele beslissing te vragen of de reiniging na 1 Jan. 1930 weer in gemeenteexploita- 'tie zal worden genomen of uitbesteed zal blijven. Al gemeen werd geklaagd over de schunnigheid van wagens, paarden, tuig, en kleeding personeel. Een poging van den heer Noorman bij post 142, ver zekering tegen all risks van de 9 gemeenteautowagens, inbegrepen de wals, om te komen tot 'n onderlinge ver zekering samen met andere gemeenten lijdt schipbreuk. Het blijft zoo. De heer Cassee merkt (terecht. Red.) aan 't adres van den heer Dorhout Mees op, dat 't geen zin heeft bij andere Maatschappijen te informeeren naar hare premiën, daar alle goede Maatschappijen krachtens onderlinge afspraak eenzelfde tarief hebben, zooals ze ook door het instituut der herverzekering elkanders lasten helpen dragen. Verder is principieel nog gedebatteerd tusschen de heeren Nuyens en Schulz over het al of niet toekennen van een subsidie van 150.aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, of Kunst aan het Volk. De heer Nuyens was daartegen, omdat de Vereeni- ging onder de vlag voer der S.D.A.P. en blijkens haar statuten hervorming der Maatschappij beoogt. Kan de heer Schulz mij verzekeren, zoo vroeg hij, dat dit niet in socialistische richting geschieden zal? De heer Schulz kon dit niet beloven. De stemmen hebben ook hierover gestaakt. De vergadering werd te 6 uur n.m. gesloten om Woensdag te worden voortgezet. Zoo is dan de Raad weer eens een ganschen dag bijeen geweest; en heeft gepraat en de leden hebben met el kaar geluncht, en ze hebben gelachen en kritiek ge oefend en weer gelachen, en telkens hebben ze ge probeerd ernstig te zijn, en dat waren ze ook wel voor een poos van binnen, maar dan werd er één boos om niets, maar alleen maar om zich gewichtig en bezig te gevoelen en op die boosheid moest weer gemoede lijkheid volgen, want ze waren het in hun hart toch eigenlijk heelemaal met elkaar eens, ook in dit opzicht dat zij allen daar zaten niet om machtig te worden of rijk,om te worden geëerd of bedankt,maar om met elkaar iets te scheppen, om met elkaar te maken een gemeente die rijp wordt voor den hemel, waar de gouden appel van het geluk zich bij tooverij vermenigvuldigt in zoo grooten getale, dat ook de armste zoogenaamde arme en de domste zoogenaamde domme er één thuis kan krijgen als een zon in zijn huis om naar te zitten kijken en er zich door te laten warmen en om het heele huis te verlichten. Er was alleen een beetje een gedrukte stemming bij de roomsche raadsleden; en dat is mis schien wel een beetje door onze schuld; want wij

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 5