/T.MKOLAA/ Raadsverslag HOLLANDSCH EN DÜITSCH WEEFWERK 0VE&VEEN Nabetrachting Tooneel Plaatselijk Nieuws JA.B05KAMP GROOTE COLLECTIE KUSSENS VANAFFl. 6,75 P. H. BRINKMAN ««y-g WARMOESSTR. VIJFTIEN. - TEL. 12400, ANT* EN ZONEN W.O. SHAWLS LOOPERS KUSSENS KLEEDJES TAFELKLEEDEN DIVANKLEEDEN A. G. G. M. GIORGIS ZN. MANDENMAKER IJ RU,MË KEUZE ST. NICOLAAS-CADEAUX I Er resten mij nog twee verrassingen te vermelden, n.l. een drietal stukken plastiek van den beeldhouwer M. Andriessen en een aantal houtsneden en aquarellen van een jeune artist, Jan Veringa. Van Adriessen zagen wij verleden jaar een zeer mooi groepje, een begroeting tusschen Maria en Elisabeth op welks goede kwaliteiten ik toen reeds heb gewezen, hen hieraan verwant, waarschijnlijk vroeger ontstaan stukje plastiek, met wat men zou kunnen noemen ar chaïsche expressiviteit, is het thans geëxposeerde af gietsel van Christus, die den blinde geneest. Een kunst werkje dat inderdaad waard is om in edeler materiaal te worden bewaard. Een bronzen kinderfiguurtje, zonder eenige vooropge zette pose, getuigt van een sterk plastisch vermogen en het belangrijkste stuk een opdracht is ongetwij feld de geboetseerde kop van Dr. Willem Royaards, waarvan de gelijkenis uitnemend is en waaraan de forsch gemodelleerde vlakken en spanningen een sterke expressie geven. Men moge dan al eenige bedenkingen opperen tegen het te sterk kneedbare en opgebrachte karakter van de boetseerklei, waar een model dat bestemd is om in brons te worden gegoten een vloeiender en m.i. gaver modellé vraagt, dit kloeke en stoere werk is toch de uiting van een krachtige persoonlijkheid die zich hoog stens nog heeft te bevrijden van een wat al te veel drukkende academische ballast. In ieder geval is deze Andriessen een figuur onder de jongere beeldhouwers, die onze aandacht gespannen weet te houden. Ten slotte nog een enkel woord over het consciën tieuze werk van Jan Veringa. Hij weet met wat sim pele grijzen en een enkel zwart zeer smaakvolle teeke- ningen te wasschen van een paar muisjes, een enkele denneboom, een groep boomen aan de Ringvaart b.d. Haarlemmermeer e.d. Een zeer gevoelig stukje met bloesemende takjes, een paar blanke duiven, doen ons denken aan de somtijds verklaarde rust van oude Japansche prenten. En waarlijk een jong beginnend kunstenaar kon zich mindere voorbeelden kiezen! Een collectie houtsneden toont ons dezen Veringa een leerling van Mesquita weer van een anderen kant. Maar 't is alles werk, dat in ernstige overgave is tot stand gebracht en waarin niet werd gezocht naar een oppervlakkig of gemakkelijk succes. Hetgeen in dezen tijd een voorrecht is te mogen constateeren. A. VAN DER BOOM. VERGADERING VAN DEN GE MEENTERAAD OP WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: Laan en Luden. Aanvang te 10 uur met een geheime vergadering. De openbare vangt te 11J4 uur aan- Punt 1. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben hun beslissing over den aankoop grond Zeeweg voor het Raadhuis aangehouden. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Als onderwijzer aan School B. wordt be noemd de le der voordracht D. Duinker. Punt 3 en 4. Verschillende onderwijssubsidiën aan bi- zondere scholen conform de wet worden z.h.st., over eenkomstig de voorstellen van B. en W. gevoteerd. Punt. 5. Over de toepassing van art. 104 der L. O. wet 1920 had de gemeente Arnemuiden (bij Middel burg) zich tot den Raad gewend om bij den minister te steunen haar verzoek om wetswijziging. Conform het preadvies van B. en W. werd besloten dit ten deele te doen. Punt 6. De gemeente is opnieuw in stemdistricten verdeeld. Punt 7. De stemlokalen werden aangewezen. Punt 8. Voorzitter, leden en plaatsvervangers der stembureaux werden aangewezen conform de voor drachten van B. en W. Punt 9. Besloten werd tot onteigening over te gaau van strooken grond ter afronding van de hoeken van Julianalaan en Bloemendaalscheweg, eigenaren H. Polak en mevr. HeerenDriebeek, beiden alhier. Punt 10. Besloten werd van mevr. BurdetVan der Vliet in dank te aanvaarden 640 M2. grond ter ver breeding van den Bloemendaalscheweg. De heer Prinsenberg was de tolk van 's Raads dank baarheid. Punt 11. Aanvaard werd de vergunning door de Erven Van der Vliet aan de gemeente gegeven om tegen een jaarlijksche recognitie van 10.een waterleiding buis te hebben in Duinlustweg en Van Haemstedelaan. Punt 12. Naar aanleiding van verzoeken om ver betering van den overweg over de spoorlijn Haarlem Uitgeest ter hoogte van de Kleverlaan hebben B. en W. zich gewend tot: le. de familie Wilson om den benoodigden grond voor het doel af te staan. Deze heeft zich bereid ver klaard, hiertoe mede te werken door de pl.m. 1000 M2. (weiland) aan de gemeente aan te bieden ad 7.50 per M2.; 2e. de directie der Eerste Nederlandsche Electrische Tramwegmaatschappij, die, voor zoover haar aandeel in het werk betreft, alle kosten op zich wil nemen, behalve die van de verharding van den verbreeden weg tusschen de tramsporen; 3e. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen, die haar medewerking wil verleenen op de volgende voor waarden: a. de werken tusschen de spoorwegafsluiting worden door de directie, op kosten der gemeente, tot stand gebracht. Deze laatste betaalt daartoe een be drag, dat in totaal begroot wordt op 15830. Na beëindiging worden deze werken eigendom der spoorwegmaatschappij, die ze dan ook verder zal onderhouden. Voor meerdere onderhoudskos ten moet dan de gemeente aan de Maatschappij een bedrag in eens vergoeden van 11820. b. de overige werken moeten door en voor rekening der gemeente gemaakt worden. Deze werken be staan o.a. in demping van de spoorslooten (ƒ500.ophooging van den nieuwen weg 1200.bestrating en rioleering (ƒ2450. verplaatsing rasterwerken en onvoorziene uit gaven (ƒ700. Met andere woorden, de sub 3e, genoemde uitgaven worden door B. en W. op 32500.geschat. Zou derhalve de gemeente bereid gevonden worden om aan die verbreeding 40.000.ten koste te leggen, dan zou aan de gemeente Haarlem verzocht moeten worden om toestemming tot het maken van bovenge noemde werken, daar toch een deel van de Kleverlaan aan die gemeente toebehoort, terwijl bovendien nog weinig bereikt wordt, indien Haarlem de brug over de Delft niet verbreedt. Mede op grond, dat de ontworpen verbreeding toch niet een afdoende oplossing van het verkeersvraag- stuk geeft, en gezien de in verhouding zeer hooge kosten aan het werk verbonden gaven B. en W. den Raad in overweging om niet over te gaan tot ver breeding van den overweg over de Kleverlaan. De heer Cassee drukt er zijn spijt over uit, dat niet, zooals in de lijn lag door B. en W. eerst met Haarlem onderhandeld is alvorens zij bij den Raad kwamen met dit preadvies, waarmee de zaak niets opschiet. Het bedrag in geld op zich zelf is, hoe belangrijk ook, van tweede orde. Hij wordt hierin op verschillende gronden gesteund door de heeren Prinsenberg, Schulz, en Hogenbirk. Met algemeene stemmen wordt besloten B. en W. op te dragen met Haarlem, op wier terrein de helft der te maken werken komen te liggen te onderhandelen om zoo spoedig mogelijk tot den tweeden overweg te ge raken. Punt 13 en 14. Het kohier Hondenbelasting 1928 wordt vastgesteld en de noodige afschrijvingen van aanslagen worden verleend. Punt 15. Ontheffing van art. 7 der Bouwverorde ning wordt op 't preadvies van B. en W. geweigerd aan: a. J. W. Th. Cieremans voor bouw van een dubbel landhuis aan den Kennemerweg op een terrein, dat slechts ruimte biedt voor stichting van een dubbele villa; b. de N.V. AmsterdamHaarlem, Mij. tot exploita tie van onroerende goederen voor bouw van drie ga rages aan den Rustenburgherweg, daar het ingediende plan geheel afwijkt van het indertijd speciaal voor dezen weg vastgestelde bebouwingsplan; c. Ir. Jos. Cuypers, voor verbouw van een woning aan den Van Lennepweg op Sectie C. no. 549, daar door dezen verbouw genoemd perceel te dicht op de zijscheiding zou komen te staan. B. en W. trekken hun preadvies tot weigering eener ontheffing aan H. Kwak in; nader onderzoek heeft uit gewezen, dat hij aan den Oosterduinweg zonder be zwaar de door hem gewenschte villabouw kan ver richten. Bij de afwijzing c. (zie hierboven) klaagde de heer De Clercq over de z.i. kleingeestige plagerijen, waar aan de bouwers somtijds van de zijde van B. en W„ zij 't ook aan de hand der verordening, bloot staan. Zijn voorstel om den heer Ir, Jos. Cuypers wel te ver gunnen te bouwen wordt met 8 tegen 5 stemmen ver worpen. De heeren Van Nederhasselt en Prinsenberg scharen zich uitdrukkelijk bij de tegenstanders van dezen bouw. Punt 16. Voorzetting van de behandeling der be grooting voor 1929. Bij post 122: Onderhoud wegen en voetpaden krijgen B. en W. slechts 100.000.van de door hen ge vraagde 125.000.Zulks met 7 van de 13 stemmen. Post 151. 10.000.voor in orde maken van het ter rein bij de Haarlemsche waterleiding. De Raad wil in meerderheid (76 st.) eerst een uit werkt plan hebben en definitief weten of aldaar mag worden gebouwd, en verwerpt dus deze post. Het ad vies van Mr. Van Styrum was wederom niet inge komen, waarop weder aanmerking wordt gemaakt. Post 153a. 20.000.voor het stichten van een ge bouw voor de mengmachine. Verworpen. Post 286. Na een principieel debat, waarin sommige harde woorden en kernachtige uitdrukkingen vielen wordt op verzoek van het hoofdbestuur dier vereeni- ging 150.gevoteerd ten behoeve van de afdeeling Bloemendaal van het Instituut voor volksontwikkeling, zulks met 7 tegen 6 stemmen. Tegen waren de heeren Van Nederhasselt, Dorhout Mees, Nuyens, Verdegaal, Prinsenberg en De Waal Malefijt. Post 300. Voor de werkloozen-zorg wordt 25000 toegestaan. Post 313. De post opbrengst Inkomstenbelasting wordt in den gedachtengang door den heer Schulz reeds verleden week uitgesproken verminderd van 816.000 tot 800.000.— Post 328. Waterleiding. De begrooting van dat be drijf wordt goedgekeurd J( zooals ook met het gasbe drijf geschiedde)Overeenkomstig een voorstel van den heer Cassee worden B. en W. uitgenoodigd een preadvies uit te brengen over de vraag of de ingezete nen of lichamen, die van het Waterbedrijf veel water voor hunne bedrijven betrekken, daarop restitutie be- hooren te en kunnen bekomen. De begrooting wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de Rondvraag wenscht de heer De Waal Malefijt, als oudste lid (nestor) B. en W. daarmee geluk. De Voorzitter bedankt daarvoor en sluit de vergade ring. Het eenige belangrijke moment uit de raadsvergadering van j.l. Woensdag was de strijd om de subsidie aan het „Instituut voor Volksontwikkeling". Wij wenschen den Raad van harte geluk met deze beslissing. Nu is 't woord aan de afdeeling Bloemendaal van die Ver- eeniging om ons te laten zien wat zij allen bieden kan. Het verwondert ons dat in het openbaar niets is ge zegd over het geval v. d. Bel; maar misschien heeft de Raad daarover in het geheim beraadslaagd. De belangrijke vergadering van gisteravond levert ons de volgende week meer stof tot beschouwing van ge meentelijke aangelegenheden dan de nu achter ons liggende behandeling der begrooting over een geheel jaar. Wel een bewijs, dat deze goed was voorbereid. De door den heer De Waal Malefijt tot B. en W. ge richte gelukwensch was dan ook geen woord zonder Verleden week Vrijdagavond, 16 November, zagen wij in den Stadsschouwburg „Hij Zij en de Pekingees", een Amerikaansch blijspel gespeeld door het Tooneelgezelschap „De Speeldoos". De voornaamste attractie vormen de lieve hondjes die op het tooneel verschijnen, in het bijzonder China's Dingie in de rol van Cycloontje, de verstoorder van huwelijksgeluk. De geschiedenis zelf is een niet on aardig persiflage op overdreven hondenliefde. Gene Hurley verkoopt, omdat het gefleem van zijn vrouw met het hondje hem verveelt, de Pekingees van zijn vrouw op straat aan een andere dame, Lydia Webster, die weer verloofd is met Joseph Meadows, den man die in Central Park in een twist tusschen Hur ley en zijn vrouw tusschenbeide komt en die vrouw flauw gevallen en wel, naar z'n woning vervoert, na dat hem door haar man een blauw oog is geslagen. Hurley komt zijn vrouw halen, begint met op te spelen, doch het eind is dat Meadows en Hurley vriendschap sluiten. Lydia Webster komt met den Pekingees in haar armen in het huis van haar verloofde. Mevrouw Hurley ziet den hond en pakt hem mee. Er komt nu een gevecht om den hond in het huis van de Hurleys. Beide mannen willen den hond graag kwijt, doch de ruzie tusschen de dames loopt zoo hoog, dat de politie erbij te pas moet komen. De verloving tusschen Lydia en Meadows raakt af, de hond aan Lydia toegewezen en Mevrouw Hurley komt in haar dienst als honden-juffrouw en verlaat haar echtgenoot die over dit verlies ontroostbaar is en samen met Meadows moeite doet om hun vrouwen terug te winnen. Lydia's vader leert hen daartoe het middel n.l. je hoed op zetten en weggaan, welk middel door de drie heeren (want inmiddels heeft ook Lydia's moeder de honden ziekte gekregen) wordt toegepast met groot succes. De hondenkoopman verdwijnt met de hondjes. In het stuk is alles te lang gerekt, men had het thema gemakkelijk in twee bedrijven kunnen uitwerken. Louis de Bree was wel grappig als Meadows en het echtpaar Kerckhoven goed als de Hurley's. Dogi Ru- gani als Lydia Webster was bepaald een verrassing, heel levendig en aardig. Veel minder waren alle anderen. Dinsdag 20 dezer was het in den Stadsschouwburg de groote dag van de week, en misschien wel van het geheele seizoen. Shakespeare en Louis Saalborn met Magda Janssens in De getemde feeks. Shakespeare was evenals Molière 'n tooneelspeler, die schrijven kon. Blijkbaar moet het van dezulken komen. Is ook niet Heijermans regisseur en half-tooneelspeler geweest? Geen wonder dan dat Saalborn, die ook kan schrijven, zich tot het weder opvoeren van een stuk van Shakespeare aangetrokken gevoelde. Dat is groot werk en bij ons, in wezen degelijk schouwburgpubliek, loonend. Vooral wanneer, zooals Saalborn heeft ge daan, gewoekerd wordt met fraaie costumeering en enscèneering als waarmede Royaards ons destijds ver rukte. Denk eens aan diens Midzomernachtsdroom. Waar Saalborn tevens te beschikken heeft over krach ten als La Roche, Tourmaire, Kreeft, Te Wechel en Magda Janssens, kon het niet anders of onze ver wachtingen waren hooggespannen. We werden niet teleurgesteld. De 13 tafereelen, waarin Saalborn het vermakelijke en leerzame stuk heeft opgevoerd zijn van het begin tot het eind een lust voor de oogen ge weest. We werden met een bewonderenswaardige vlot heid van tooneeltechniek van half acht tot half elf ge voerd door een lustwaranda van Schoonheid met een climax, die ons zoowel den echten tooneelschrijver, Shakespeare, als den echten regisseur Saalborn deed kennen. Het laatste tafereel: het geheele gezelschap aan den maaltijd, is de clou; de getemde feeks ontpopt zich dan als de vrouw bij uitnemendheid, wier deugd en geluk zich eerst volledig ontplooien als ze zich erkend en geëerbiedigd voelt door den man die haar respekt afdwong. Zoo is de man en zoo is de vrouw. IE 'JS/L S IE JE\ - "W Jk. T IE EL Het sedert eeuwen bekende en onovertroffen middel tegen HOEST, VERKOUDHEID en alle AANDOENINGEN DER SLUIMVLIEZEN. Prijs per kruik of flesch 65 cent SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM TEL. 13310 VERWULFT 7 HAARLEM TELEF. 12155 Handwerkmandjes, Werktafels, Fijn- en Grof mandenwerk De opschriften derwagensv. ,,De(n) Snelle(D) Visser' venneldm liet minimum aantal dienstin per dag, het maximum is ongeveer het drievoudige. Het wagenpark van meer dan dertig goed onderhouden Bestelauto's is ruim vol ei ende tot het regelmatig verwerken van de DRUKSTE DRUKTE. ,,DE SNELLE VISSER" haalt goederen af en bezorgt ze zeer snel te Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal, Haarlem, Amsterdam en het Gooi, Het adres van ,.Be(n) Snelle(n) Visser" ls te Haarlem: zooals Saalborn en Magda Janssens als Petruccio en Katherina naast elkaar gezeteld aan het midden van de disch elkander in evenwicht houden en na veel door den man onvermoeid doorvochten strijd elk weten wat zij aan elkaar en beiden weten wat zij aan het leven hebben. De aankleeding, de costuums, de kleuren en de vormen der décors, en vooral de belichting van het geheel met schelle maar toch harmonische tegen stellingen van complementaire kleuren maakten van dit slottooneel iets, dat boven eiken lof verheven is, iets dat volkomen meesleepte. Het uitgelezen publiek was opgetogen. Het heeft geen zin Saalborn, die de gansche opvoe ring met zijn geest had gedrenkt en die in elk tafereel, waarin hij optrad het tooneel met zijn persoon geheel vulde, verder afzonderlijk te noemen. Wel willen wij er nog op wijzen, hoe de aardige, altijd nog ietwat vlaamsche dictie van Magda Janssens in dit grappige en sterke stuk ten goede kwam aan de duidelijkheid van wat ze zei; vergeleken bij franschen en Vlamin gen hebben hollanders, zelfs hollandsche tooneelspelers nog altijd iets alsof ze bang zijn aan hun moeders taal 100% te geven. Royaards en z'n vrouw hebben in dit opzicht nog niet genoeg School gemaakt. Slechts twee wenschen bleven ons na de voorstelling bij. De eerste is: geeft gij, Nederlandsche tooneelisten ons maar altijd Shakespeare en Molière; de tweede: mochten wij het nog eens beleven, dat men met be houd van Burgersdijk's trouwe overzetting wat de zin van Shakespeare's woorden betreft, hem op het tooneel een pittig, vlug, geestig, het moderne oor onmiddellijk aansprekend proza laat spreken. Shakespeare en boekentaal, Shakespeare en schoolherinneringen zijn vuur en water. Burgerdijks metrische vertaling is kun stig en zelfs bewonderenswaardig, maar geen kunst. Er heeft nog zoo iets bestaan als de Nieuw-Gidsbe- wegmg Als het Saalborn eens gelukte iemand te vinden die de tekst van Burgerdijk weer overzette in de taal van ons hedendaagsch leven zou hij eerst recht kunnen zeggen: ,,Ik weet nu hoe het is, bij de anderen is het mis". Wil hij het zelf niet eens probeeren? VEREENIGING VOOR JEUGDWERK. Bloemendaal. Door eene belangstellende dame onzer Gemeente was voor het Jeugdwerk beschikbaar gesteld een kunst werk van chocolade, voorstellende ,,De toren van Workum". Het Bestuur wist niet beter te doen dan deze toren te verloten tegen 10 ets. per lot. Slechts enkele dagen is het banketbakkerskunstwerk in de étalage van den heer Van der Ham tentoongesteld geweest, want zeer spoedig waren alle loten (10" stuks) uitverkocht. De prijs viel op No. 96. De gelukkige winner bleek te zijn de heer A. P- Ruigrok. Klachten zijn bij de Gezondheidscommissie ingekomen over last van rook afkomstig uit de beide schoor- steenen van de bakkerij van den heer Slot; deze is willig daaraan tegemoet te komen en zint op middelen ter verbetering. Een onderzoek door de Commissi ingesteld naar de bakkerij van den heer Franken al hier heeft uitgewezen, dat de schoorsteen daarvan hoog genoeg is, terwijl een goed soort kolen wordt gestookt en de buren geen overlast van beteekenis ondervinden. In het Remonstrantenhuis te Haarlem, Wilhelminasti- 22, wordt heden, morgen en op 1 en 2 Dec. a.s. de middaguren en op de Zaterdagen ook 's avonds een tentoonstelling gehouden van geëncadreerde etser- van wijlen Waalko J. Dingemans; zijn fijn besnaarde ziel en zijn bizondere gave om in de werkelijkheid va» allen dag het teere op te merken ging gepaard aan ee» rijp en knap uitdrukkingsvermogen. De tentoonstel' ling zal zeker een bezoek zeer waard zijn. BI OPG De uitslagen der Zon ZandvoortH.V ,C. VeloxHaarlem SpartaanBaarn B.F.CD.E.C. BloemendaalV.V.A. Voor Zondag a.s. lui( D.E.C.Baarn. HaarlemSpartaan. H.V.C.—Velox. V.V.A.Zandvoort. B.F.C.Bloemendaal. De voorspelling t.o.v. in ons vorig overzicht Inderdaad heeft het I ongeslagen record d< maakt, een eind over onverwacht kwam. M man c.s. wel een plu de Spartanen zullen ei maken. Immers, de wisten zich, door een op Baarn door H.V.C. werken. Voor de verassing zc even klinkende als fr; Velox wist te behaier der mooie resultaten, Velox hadden, zijn r; D.E.C. kwam met beid is de overwinning nie in ,,the running" te bl Bloemendaal tenslotti overtuigende cijfers v ploeg speelde een goi zegt, alle spelers ded< werkt, en speciaal de haar goede zijde kenn tain Bakker zeer juis met den feilen wind partij niet in te sluiten Daardoor bleef de we aantrekkelijk (V.V.A. ook daardoor ontstond opeenhooping van spe schietkansen, waarvai 'Beijk Jr. geprofiteerd broken was met 11 haven. Door de uitslagen v; eerste plaats weer geh menteel vier gegadigd Haarlem, 't Volledig langrijk. D.E.C. ontvangt Baar: met 41 te kloppen, een tweede succes var niet gelooven, dat de Aan den Schoterweg Eindelijk schijnt Haai voorhoede gevonden ti Spartaan is nu juist ri en daarom is 't zeer ,,sof" krijgt, m.a.w. dc handen huiswaarts ge H.V.C. krijgt thuis te de schrik der jongste deze gelegenheid ook niet te ver achter te er wel naar, na de ee seeren, en daarom zc Velox eens succesje t Zandvoort gaat aan i zoek. Gezien het goed de kunstbewoners ve hun een overwinning t zagen we wel van V.' gaan. Indien Bloemendaal ir als zeker de kou van dat ons elftal er alles te bereiken. Na de go wachten we ook nie groote deceptie zijn, waarts moesten keer spelen voor alles wat - Ook de lagere elftallei De Kennemer IIBic D.W.O. IIBloemenc Bloemendaal IVHill DamiateBloemendaa Bloemendaal aH.F.< H.F.C. bBloemenda Zondag speelt: E.D.O. IIIBloemenc Bloemendaal IIIH.F Bloemendaal IVZar SpaarndamBloemenc Adspirj Bloemendaal bE.D.' De Elftallen zijn als le Elftal: J. Yfs J. Cassee 1 G. Kopjes Niemann

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2