I'm a mm A m H Sport Schaakrubriek Ingezonden Plaatselijk Nieuws Kerkagenda HP m n CORRESPONDENTIE: Wegens plaatsgebrek moeten eenige berichten blijven liggen voor ons volgend nummer. (Redactie) 1 BWËMÊNBMIi C OPGERICHT 1828 VOETBAL. De uitslagen der Zondag gespeelde wedstrijden zijn: ZandvoortH.V.C. 3 2 VeloxHaarlem 37 SpartaanBaarn 10 B.F.CD.E.C. 1—2 BloemendaalV.V.A. 31 Voor Zondag a.s. luidt het programma: D.E.C.Baarn. HaarlemSpartaan. H.V.C.—Velox. V.V.A.Zandvoort. B.F.C.Bloemendaal. De voorspelling t.o.v. de uitslag ZandvoortH.V.C. in ons vorig overzicht geuit, is wonderwel uitgekomen. Inderdaad heeft het kranige Zandvoort-elftal aan 't ongeslagen record der Amersfoorters een eind ge maakt, een eind overigens, dat voor de insiders niet onverwacht kwam. Maar met dit al verdienen Kees man c.s. wel een pluimpje op hun geel-blauw shirt; de Spartanen zullen er zelfs wel een pluim van willen maken. Immers, de roodgebroekte Amsterdammers, wisten zich, door een (wel vrij magere) overwinning op Baarn door H.V.C.'s misstap op de eerste plaats te werken. Voor de verassing zorgde ditmaal Haarlem, dat een even klinkende als fraaie overwinning in Utrecht op Velox wist te behalen. Bravo, roodbroeken! De min der mooie resultaten, die jullie 't vorig jaar tegen Velox hadden, zijn radicaal gewroken. D.E.C. kwam met beide punten uit Bussum terug. Toch is de overwinning niet groot, maar groot genoeg, om in „the running" te blijven. Bloemendaal tenslotte deed verstandig, door met overtuigende cijfers van V.V.A. te winnen. De witte ploeg speelde een goeden wedstrijd, maar wat meer zegt, alle spelers deden hun best. Er werd hard ge werkt, en speciaal de voorhoede liet zich ditmaal van haar goede zijde kennen. Bovendien was het van cap tain Bakker zeer juist gezien, na de rust, toen wij met den feilen wind in den rug speelden, de tegen partij niet in te sluiten, maar het spel open te houden. Daardoor bleef de wedstrijd tot het laatste oogenblik aantrekkelijk (V.V.A. speelde lang niet slecht), maar ook daardoor ontstond er voor 't doel der gasten geen opeenhooping van spelers. Er kwamen dus behoorlijke schietkansen, waarvan eerst door Sunter, later door Beijk Jr. geprofiteerd werd. En waar de rust aange broken was met 11, kwam Bloemendaal in veilige haven. Door de uitslagen van Zondag is de strijd om de eerste plaats weer geheel open geworden. Er zijn mo menteel vier gegadigden: Spartaan, H.V.C., D.E.C. en Haarlem, 't Volledige programma is dus weer be langrijk. D.E.C. ontvangt Baarn. Uitspelend wist D.E.C. Baarn met 41 te kloppen. Er is geen enkele reden om aan een tweede succes van D.E.C. te twijfelen, hoewel we niet gelooven, dat de overwinning zóó groot zal zijn. Aan den Schoterweg zal het ongetwijfeld spannen. Eindelijk schijnt Haarlem de juiste opstelling van de voorhoede gevonden te hebben. De verdediging van de Spartaan is nu juist niet 't sterke deel van het elftal, en daarom is 't zeer waarschijnlijk, dat Spartaan een „sof" krijgt, m.a.w. dat de Amsterdammers met ledige handen huiswaarts gaan. H.V.C. krijgt thuis tegen Velox gelegenheid zich van de schrik der jongste nederlaag te herstellen. Zij moet deze gelegenheid ook met beide handen aangrijpen om niet te ver achter te raken. Toch lijkt ons dit elftal er wel naar, na de eerste tegenslag er meer te incas- seeren, en daarom zou 't ons niet verwonderen als Velox eens succesje te boeken kreeg. Zandvoort gaat aan de Kruislaan bij V.V.A. op be zoek. Gezien het goede werk in den laatsten tijd door de kunstbewoners verricht komt het ons juist voor, hun een overwinning te voorspellen, hoewel zooveel zagen we wel van V.V.A. het niet gemakkelijk zal gaan. Indien Bloemendaal in Bussum wint, dan is zoo goed als zeker de kou van de lucht. Het is dus noodzakelijk dat ons elftal er alles op zet een bevredigend resultaat te bereiken. Na de goede prestatie tegen V.V.A. ver wachten we ook niet anders en het zou zelfs een groote deceptie zijn, als we met leege handen huis waarts moesten keeren. Spelen dus, witte leeuwen, spelen voor alles wat je waard bent! Ook de lagere elftallen hadden een goeden Zondag: De Kennemer IIBloemendaal II 12 D.W.O. IIBloemendaal III 03 Bloemendaal IVHillinen II 63 DamiateBloemendaal V 71 Adspiranten: Bloemendaal aH.F.C. a 42 H.F.C. bBloemendaal b 01 Zondag speelt: E.D.O. IIIBloemendaal II 10 uur Bloemendaal IIIH.F.C. VI 10 uur Bloemendaal IVZandvoort II 2 uur Junioren: SpaarndamBloemendaal 2 uur Adspiranten (Zaterdag) Bloemendaal bE.D.O. b 2.30 uur De Elftallen zijn als volgt aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. Yfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter C. Warlé M. Strik res. L. v. d. Meij 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor J. Nieman J. Parson J. Wijnberg J. de Graaf Fr. Bakker H. v. Beem N.N. H. Eijsten H. v. d. Veer res. Ad. Cassee 3e elftal: J. Segerius J. v. Maren L. B. Verdoorn C. Vogel W. A. de Haas P. N. C. Hille K. J. de Haas W. Groeneveld J. C. van Beem J. Kohier W. Bruijnis res. H. Donkervoort 4e elftal: K. Schoehuys D. Kroon J. J. Huijer Ant. Cassee M. v. Delden W. D. v. Uden P. v. Beek W. A. v. Zanten G. Strik H. J. de Jong M. Jansen res. W. Drost Junioren: W. Huisman J. Hofland M. Drost P. Lakeman Adr. Bakker D. Ruiter G. Disseveld P. Wille A. de Roos J. Paap D. Kuiper res. J. Middelink Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. EINDSPELSTUDIE No. 56. W. H. LYONS. Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Kcl, Td7, h7. Zwart: Kal, Th2, a2. Toelichting: De ongunstige stelling van den zwarten Koning is oorzaak, dat Wit snel kan winnen. OPLOSSING PROBLEEM No. 186. (J. v. GULIK). Stand der stukken: Wit: Kb4, Dc5, Le8, Lh4, Ph6, c4. Zwart: Ke6, Td6, Tf8, Lg7, c3, e7. 1. Lh4f6, enz. Goede oplossing ontvangen van: A. H. v. d. Lint, te Aerdenhout; H. J. S. Beek, F. Erlings, W. Hogenbirk, J. Lankamp, P. Oosterhof en H. de Ruiter, allen te Bloemendaal; P. Barend, J. J. H. Bauer, C. v. Dort, H. W. v. Dort en Joh. van Teunenbroek, allen te Haarlem; P. Mars en G. Strijker, beiden te Santpoort. Bovengenoemden oplossers, be nevens den componist J. v. Gulik, te Overveen, zijn 2 punten toegekend. Ingezonden. Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw berichtje over de Roode- Kruis-collecte in het vorige nummer van „Het Bloe- mendaalsch Weekblad", zou ik graag even een paar opmerkingen maken, die de zaak misschien begrijpe lijker zullen doen zijn. U schrijft, dat het de taak van de „padvindstertjes" geweest moest zijn, om mee te helpen aan deze collecte. Maar er bestaan in Bloemendaal geen Padvind- sters. U bedoelt natuurlijk de „Driehoekmeisjes", wier uni form wel veel lijkt op het Padvindsterscostuum, maar die toch tot een geheel andere organisatie behooren. Wat U dus zegt over het motto: „lederen dag een goede daad", slaat als zoodanig niet op de Driehoek meisjes. Verder mag ik wel even opmerken, dat deze meisjes (op enkele uitzonderingen na) een betrekking hebben of op school gaan en het hun daardoor meestal niet mogelijk is, om hun hulp aan te bieden voor een collecte, daar hun ouders, schoolhoofden en werk gevers, hun geen toestemming daartoe geven. Boven dien is het Hoofdbestuur der Driehoekmeisjes er niet geheel vóór, dat de meisjes dit werk doen, niet, omdat het geen groote waardeering heeft voor het Roode Kruis en andere vereenigingen, maar omdat de meis jes hun eigenlijke werk voor al deze collectes niet mogen verzuimen. U schrijft ook, dat men zich verheven voelt boven „op straat collecteeren". Ik mag U wel verzekeren, dat de Driehoekmeisjes, als zij er gelegenheid toe hebben, graag medehelpen aan een collecte, dit ook meermalen getoond hebben en nog wel heel wat minder prettige baantjes opknappen, zonder zich erboven verheven te voelen. Uw meening, dat de Driehoekmeisjes alleen maar ge zellige avondjes en vergaderingen zouden houden en verder niet veel zouden uitvoeren, zou zich zeker wijzi gen, als U de Driehoekmeisjes beter kende. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, J. E. BOER, Leidster Bloemendaalsche Driehoekmeisjes, Groep I. Naschrift: Wij betuigen Mej. Boer wel ons leedwezen, dat de uniform van haar „Driehoek-meisjes" ons deze voor padvindsters verslijten deed. Zou zij ons niet eens wat meer over die meisjes willen vertellen? Dat zal onze lezers zeker interesseeren. RED. Correspondentie. Den heer W. R. te Vogelenzang. Uw ingezonden stuk over den Raadhuisbouw zullen wij niet plaatsen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de aanleg van de wegen in het Kinheimpark in U als oud-exploitant van Rusthoek een bezwarende gedachte opwekt, maar het heeft o.i. toch geen zin den aanleg van dat park een blunder te noemen. Bepaald onjuist is, wat U over Burgemeester Immink en den Zeeweg schrijft. Het plan van den Zeeweg is integendeel wel „het testa ment van burgemeester Immink" genoemd. Wij maakten deel uit van den Raad, toen hij dit plan op vatte en weten van hem persoonlijk, dat een breede groote Zeeweg aan beide kanten fraai bebouwd, zijn ideaal is geweest. Red. Op een bazar is het altijd gezellig. Men kijkt, praat, lacht, probeert zijn geluk eens bij het rad van avon tuur, wordt ettelijke keeren aangehouden door lief tallige jongedames, die je het een en ander te koop bieden terwijl men tevens kan genieten van een goed stukje muziek dat op een of ander instrument ten ge- hoore wordt gebracht. Personen die in het gewone leven geen handelsmenschen zijn, staan op zoon be- zaar op stoelen en tafels de goederen die verkocht worden aan te prijzen. Dit gaat hun zoo goed af, dat het is alsof zij jaren lang op de markt hebben gestaan. Deze indrukken hebben we weer eens gekregen op de bazaar, die Dinsdag en Woensdag gehouden werd in de Ger. Kerk aan den Vijverweg. De opbrengst was, zooals men weet, bestemd voor het aanschaffen van meubileering voor de consistoriekamer en het aan leggen van centrale of electrische verwarming in het kerkgebouw. Dinsdagavond precies 8 uur werd de bazaar geopend door Ds. Brussaard. Na een geestig openingswoord, verzocht Ds. Brussaard, die zich zou ontpoppen als Directeur van een Warenhuis, den aanwezigen met hem te bidden. Na het gebed zong Mej. Reeser eenige liederen begeleid op het orgel door den heer Halsema. Mej. Reeser heeft een mooi warm stemgeluid en het was waarlijk een genot naar haar te luisteren. Na de zang was het eventjes heel stil in het kerkgebouw, dat was het stille applaus; dat de luisteraars de zange res brachten. De heer Halsema zorgde voor een uit stekende begeleiding. Nadat Ds. Brussaard een woord van dank aan Mej. Reeser en den heer Halsema had gebracht voor hun welwillende medewerking, ver klaarde hij de bazaar voor geopend. Alles was direct in vollen gang. Het rad van avontuur gonsde, de schij ven van de sjoelbak schoven over het gladde vlak, bloemenmeisjes verkochten bouquetjes, terwijl de da mes van de stands de vele artikelen, die er waren ten toongesteld aan den man brachten. Voor deze bazaar was veel ingezonden, te veel om op te noemen. Er was van alles wat. Bloemen, planten, fruit, vleesch- waren, kruidenierswaren, speelgoed, babyartikelen enz. enz. Voor attracties had men ook gezorgd. Be halve de reeds genoemde sjoelbak en het avontuurlijke rad, was er ook nog een groot slagveld, waar fel ge streden werd. Beneden aan den trap, die naar het slagveld voerde, bevonden zich twee soldaten in groot tenue, die iederen bezoeker uitnoodigden om boven een kijkje te gaan nemen. Daar gekomen, men moest eerst 15 cent betalen, zag men op een tafel soldaten staan en liggen (de lezer begrijpt wel dat het tinnen soldaatjes waren) nu was het de kunst om te raden hoeveel soldaatjes er waren. Het klinkt heel eenvoudig maar het was heel moeilijk. Dit slagveldvraagstuk was bedacht door leden van de Debatingclub. Voorts was er een postkantoor waar onnoemlijk veel postpaketjes lagen. Tegen betaling van 10 cents kreeg men een nummertje. Men ging met dit nummertje naar het postkantoor en ontving het postpaket waarop hetzelfde nummer voorkwam dat men gekocht had. Aan belangstelling ontbrak het den eersten avond niet. Het was stampvol zoodat het een toer was om alles goed te kunnen bezichtigen. Dien avond werd in drie uur tijds voor ruim 1000 gulden verkocht. Zooiets had zelfs het comité niet verwacht. Woensdagmiddag was het niet zoo druk maar toch zeer gezellig. De verkoop sters aangemoedigd door het groote succes van den vorigen avond trachtten alles wat zij onder haar be heer hadden te verkoopen. Zoo gebeurde het dat een dame, die belast was met den verkoop van babyartike len heeren aanhield, die niet getrouwd waren om hun een babymutsje te verkoopen. De koop ging dan in de meeste gevallen' niet door. Het rad van avontuur ver draaide wederom Edammerkaasjes, worsten, potjes jam enz. De map met de baard, die met de spoelbakken we bedoelen sjoelbakken belast was, had weer geen handen genoeg om het geld te innen van menschen en kinderen die weer eens hun gooikunst op de bak wil den probeeren. Ook het slagveld, niettegenstaande Volkerenbond en Vrede, trok weer veel belangstel ling. Des avonds begon men om 9 uur de overgebleven artikelen bij opbod te verkoopen. Artikelen van waar de werden op z'n Amerikaansch verkocht, terwijl het rad van avontuur later op den avond ook nog een woordje meesprak en verschillende voorwerpen ver draaid werden. Een lijstje waarin een portret van de Koningin werd bij opbod verkocht. Bij het zien van dit portret zongen de aanwezigen het Wilhelmus, waarna door eenige dames geprotesteerd werd dat dit por tret bij opbod verkocht zou worden. Men vond dit een soort majesteitschennis. Na eenig over en weer gepraat ging de verkoop toch maar door en werd de beeltenis van H.M. de Koningin met lijst en al eer biedig voor 2.75 verkocht, 't Was alles goed be doeld. Om kwart voor éénen was men uitverkocht en sloot Ds. Brussaard de bazaar, maar niet alvorens hij ieder, die daaraan had medegewerkt een woord van dank bracht. Melden we nog dat het theehuis, dat op deze fancyfair ook niet ontbrak zeer veel aftrek had en ook goede zaken gemaakt heeft. De opbrengst van deze bazaar is buitengewoon groot en bedraagt niet minder dan ongeveer 1800. De in „Cinema Palace" te Haarlem gedraaide anti- oorlogsfilm „De grootste vijand" heeft veel bezoek getrokken. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van „Voor Volkenbond en Vrede" heeft in circulaires het bezoek warm aangemoedigd. Een onzer medewerkers had gelegenheid in de gehoor zaal van den heer G. M. Oord aan de Groote Hout straat No. 108 te Haarlem, kennis te maken met de nieuwste schepping van de Gramophone Company Limited te Londen; een gramofoon, die electrisch en automatisch 20 platen afspeelt, dus zonder eenige be diening. Het instrument ook van de nieuwste klank doos voorzien, behoort tot die technische wonderen, waaraan onze tijd zoo rijk is. Hoewel de uitnoodigingen om naar deze gramofoon te komen luisteren eigenlijk slechts loopen tot vandaag, twijfelen wij er niet aan of, wanneer een onzer lezers zeggende, van ons te komen, den heer Oord om een beetje respijt en een paar mooie muziekstukken vraagt, hij hem of haar gaarne ter wille zal zijn. Onze onvermoeide en steeds op iets nieuws bedachte plaatsgenoot, de in het geheele land trouwens daarvoor bekende firma J. A. Boskamp Zoon, houdt in de komende weken een tentoonstelling van Batikwerk van Corry MullerIJtsma en schilderijen en teeke- ningen van Frans Oerder. De cliché van een aardig kinderkopje is binnen in de invitatiekaart afgedrukt. Men late deze gelegenheid niet ongebruikt om zoo terloops eens op te nemen wat de firma verder aan meubelen, glas, aardewerk, enz. exposeert. Bezoeken aan deze zaak vormen de goede smaak. De heeren De Vletter en Van Esveld zijn onvermoeid in de weer om den Gemeenteraad te bewegen de ver betering van den spoorwegovergang aan de Klever laan ter hand te nemen. Zij verdienen daarvoor den dank der ingezetenen van Bloemendaal en Haarlem. Zij zullen in ons raadsverslag lezen, dat de heer Cassee hun evenonvermoeide medestrijder is; wij geven aan beide leeraren ongevraagd het advies, zich met den heer Cassee te verstaan; zij zullen door diens bemidde ling meer kunnen bereiken, dan door publicaties in te Haarlem verschijnende bladen. KON. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Bovengenoemde afd. hield Dinsdagavond, 20 Nov. j.l. hare maandelijksche bijeenkomst in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Als spreker trad dien avond op de heer A. Meilink met het onderwerp: „De nieuwe erfelijkheidsleer en hare practische toepassing voor den tuinbouw". Uit den aard der zaak kon spreker dit onderwerp slechts zeer beknopt behandelen en dan uitsluitend met het oog op practische toepassing in den tuinbouw. Op onderhoudende wijze behandelt spreker het ontstaan der cultuurgewassen, den overgang van natuurgewas, de beteekenis der diverse eigenschappen der planten: „populatie" en „varianten", de zelf- en de kruisbe stuiving; het ontdekken der sexualiteit der planten en de gevolgen daarvan voor de wetenschap. Langer bleef spreker uitwijden over de wetten van Mendel en wijdde ook de noodige aandacht aan de mutatie-theo rie van Prof. Hugo de Vries; de invloed van de uiter lijke factoren op de planten en op hunne nakomeling schap. Ten slotte geeft spreker een en ander over den aard der eigenschappen en de invloed daarvan op de nakomelingschap, en wordt dit toegelicht met enkele lichtbeelden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkelen gaarne gebruik gemaakt. De lezing werd met groote belangstelling gevolgd en de Voorzitter was aller tolk. toen hij den heer Meilink dank zegde voor het vele interessante dezer avond ten gehoore gebracht. Daarna werd de uitslag van de keuring der inzendin gen medegedeeld. Er was een prijsvraag voor Chry santhen, waarop maar matig was ingezonden, maar de andere inzendingen hielpen toch de zaal een vroolijk aanzien geven. De Commissie kende de volgende pun ten toe aan: J. Spaargaren voor 20 t. kl. bl. Chrysan then W. J. Godfray, 9 pnt., idem 12 t. gr. bl. Chrysan then Helene Margerison, 8 pnt., idem, vaas met gr. bl. Chr. gemengd, 9 pnt., idem, vaas met gr. bl. Chr. Oberthür, 8 pnt.; J. Ende, 3 potten kl. bl. Chr. Ada Owen, 10 pnt., idem, partij Primula obconica, 10 pnt., idem, partij Cyclamen gemengd, 10 pnt.; W. Jager, partij Cyclamen gemengd, 10 pnt. De prijs voor gr. en kl. Chrysanthen werd toegekend aan den heer J. Spaargaren; de prijs voor Chrysanthen in pot aan den heer J. Ende. De firma Empelen Van Dijk zond ter opluistering in een partij Begonia's en Cyclamen van schitterende kwaliteit en verwierf de lof der commissie en den dank van den voorzitter. Ter tafel was gedeponeerd een partijtje plantteelpotjes van turfmolm en koemest van de Turfstrooiselfabriek A. Veldkamp te Erica, dat zeer de belangstelling trok. De Vragenbus bevatte geen vragen en de Rondvraag bracht niets te berde zoodat de vergadering werd ge sloten. Alhier is overleden in den ouderdom van 63 jaar, de heer H. Meister. De heer H. Meister was hier geen on bekende. Als tuinman is hij bij de fam. Stoop op het buiten de Rijp in dienst gekomen. Later werd hij be noemd tot tuinbaas van de Rijp. Hij was een man die niet veel sprak, maar hard werkte en steeds zijn plicht trouw vervulde. 23 jaren heeft hij de fam. Stoop ge- dient. Daarna werd hij eervol ontslagen en gepensio neerd. Rustig en tevreden woonde M. te Overveen, waar hij helaas slechts een paar jaar van zijn rust heeft kunnen genieten. De dood kwam en nam hem weg van vrouw en kinderen. Thans geniet hij de rust der eeuwigheid. Woensdagmiddag is het stoffelijk over schot op de Bloemendaalsche begraafplaats onder warme belangstelling, ook van de zijde der familie Stoop ter aarde besteld. ZONDAG 25 NOVEMBER 1928 BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. W. Th. Boissevain, Leiden, n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. Ds. J. C. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, De heer K. Koopman. Donderdag 29 Nov. 's avonds 7.30 uur: De heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. H. W. Bloemhoff, Vrijz. Herv. Pred. Hilli- gersberg. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. .Genadige Alwetendheid", 1 Joh. 3 20.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3