VICTORIA-WATER Binnenland Buitenland Tooneel Denken en Leven Bloemendaal's Bloei In Literschroefflesschen 32 ct. voor huishoudelijk gebruik A. G. G. M. GIORGIS ZN horlogem lange veers HAARLEM De elementen hebben wel in en rond ons kleine land huisgehouden, en indien we een lijst zouden geven van al wat de storm en het water in de achter ons liggende overzichtsweek vernielden, dan zou het een lange, trieste lijst worden. Volstaan we met de voor naamste feiten, voor het overige verwijzende naar het relaas van onzen plaatselijken verslaggever. Tegenover het strand der gemeente Bloemendaal strandde, hoogstens 4 a 500 M. uit de kust, het Itali aansche stoomschip Salento. Niettegenstaande een poging, waarbij o.a. een IJmuider redder verdronk, kon geen contact met mogelijke opvarenden worden ver kregen. Of dezen en zoo ja hoevelen er nog op het schip waren, heeft niemand, toen het nog tijd was, waargenomen (wij durven niet zeggen, dat nie mand het had kunnen waarnemen als, krachtens een goede organisatie, dadelijk alles in het werk was ge steld). Op den dag, dat wij deze woorden schrijven, weten wij het nog niet. Wel staat vast, dat de marco nist van de „Salento" reeds Zondagavond om hulp seinde, tevens meldende, dat zijn ontvangtoestel niet werkte. Een paar mijl ten zuiden van Zandvoort strandde het Duitsche s.s. Podeus, waarvan de bemanning gelukkig door de kloeke Zandvoortsche redders van boord ge haald kon worden. "Bij Hoek van Holland strandde de Noorsche boot „Christiaan Michielsen", waarvan 24 man gered werden, terwijl er drie verdronken. Bij den Helder strandde het s.s Eugenia, dat boven op een steenen dijk, achter het postkantoor terecht kwam. De bemanning kon gemakkelijk van boord komen. Behalve deze groote zeeschepen, strandde of verging nog een belangrijk aantal kleinere vaartuigen, trawlers, enz. Rotterdam's binnenstad werd door hoog water overstroomd, evenals Dordrecht. Bijna door het heele land heeft men last van hoog water, ten gevolge van den sterken regenval en worden dijken bedreigd, ter wijl vele polders reeds blank gezet werden. De Zui derzeedijk op Terschelling brak door, hoewel men ge lukkig het gat spoedig kon dichten. Bij Borculo brak de dijk door en trad de Berkel buiten haar oevers. Ook de Bolsbeek, de Slinge, enz. in de omgeving van Amsterdam de Amstel, de Vecht enz. konden al het water niet verwerken en stroomden over. Genie-troe pen en Rijkspolitie bieden de behulpzame hand, en brengen versterkingen aan. De Belgische kroonprins Leopold en zijn echtgenoote prinses Astrid, hebben de reis naar Nederlandsch Indië aan boord van de „Insulinde" onder den schuil naam van graaf en gravin Réthy aanvaard. Zaterdag wordt in Den Haag aan prof. mr. M. W. F. Treub een feestmaaltijd aangeboden, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, Z.K.H. Prins Hen drik zal waarschijnlijk onder de deelnemers zijn. Zooals bekend moest de voorzitter van de Tweede Kamer, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck in een Haagsch ziekenhuis worden opgenomen, wegens een acute on gesteldheid. Naar thans verluidt is zijn toestand zeer gunstig en hoopt men, dat de grijze kamerpresident spoedig zijn plaats weer zal innemen. De Eerste Kamer verwierp het wetsontwerp inzake de heffing van belasting van nalatenschap en schenkingen van Nederlanders, niet binnen het Rijk woonachtig, met 21 tegen 16 stemmen. Daarmee is dus het laatste restant van het befaamde wetsvoorstel tot belasting heffing van Nederlanders in den vreemde uit den weg geruimd. Het Kerstvliegtuig voor Indië van de K.L.M. zal op Dinsdag 11 December des morgens om half acht van Schiphol vertrekken. Het is hetzelfde toestel, waarmee Smirnoff, Aler en Veenendaal dezer dagen de retourvlucht naar Indië maakten. Bestuurders zijn de K.L.M.-vliegers Duimelaar, Frijns (die in 1927 met Koppen in de Postduif naar Batavia vloog), en de werktuigkundige Bruynenstein. Op heen- zoowel als terugreis zal 350 K.G. post meegenomen worden. In Utrecht kwam de partijraad van de R.K. staats partij bijeen, die het partijprogram voor 1929 besprak, waarin o.a. voorkomen: Vasthouden aan het parle- mentair-constitutioneele stelsel, herziening van het huwelijksgoederenrecht, invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde, meer doeltreffende organisatie van den staatsdienst, verbetering der sala- rieering van het rijkspersoneel door herziening van het bezoldigingsbesluit en van de overige loonrege lingen, enz. Engeland. Op een vraag in het Lagerhuis ant woordde de eerste lord van de admiraliteit, dat het personeeLder Britsche marine op 15 Juli 1928 101.000 bedroeg, tegen 146.000 in 1914. De cijfers der andere groote vloot-mogendheden vertoonen alle, met een on beduidende uitzondering van Frankrijk, een aan merkelijke stijging. Zoodat hij concludeerde, dat Groot Brittannië op het gebied der ontwapening meer ge daan heeft dan eenig ander land. Eenige ongerustheid werd gewekt door de geregelde berichten omtrent de ongesteldheid des konings. Men hoopt dat de ingetreden verbetering zal voortduren. Hoewel de Prins van Wales niet werd teruggeroepen, besloot hij met den hertog van Gloucester onmiddellijk terug te keeren van zijn Afrikaansche reis. Frankrijk. In een zitting van den Nationalen Eco- r.omischen Raad zette Poincaré uiteen, dat de onder werpen, die aan den Raad zijn voorgelegd, voorname lijk gaan om de reorganisatie van de burgerlijke lucht vaart, post-, telegraaf en telefoniedienst en de nieuwe economische organisatie des lands. De nota-wisseling inzake het schadevergoedingspro bleem is in vollen gang. Duitschland weigerde de per soonlijke lasten van zijn schuldeischers in aanmerking te nemen en wilde het definitief bedrag van zijn schuld zien vastgesteld, in overeenstemming met Duitsch- land's betalingsvermogen. In Londen maakte het Duitsch memorandum een gunstigen indruk. Naar verluidt zal de Commissie voor Herstel de Fran- sche gedelegeerden in de commissie van deskundigen benoemen, en niet de Fransche regeering. De benoe ming der gedelegeerden geschiedt evenwel op voor bracht van de regeering. Duitschland. Het voorstel van de Fransche re geering, om de aanstaande Volkenbondsraadvergade. ring niet te Genève, doch te Lugano te doen plaats vinden, zulks met het oog op den gezondheidstoestand van Stresemann, werd met veel sympathie door de Duitsche regeering ontvangen. Naar verluidt worden onderhandelingen gevoerd voor het tot stand komen der groote coalitie van soc.-dem., Duitsche volkspartij, Centrum en B. V. P. Men gelooft, dat de nieuwe meerderheid noch in het Rijk, noch in Pruisen op moeilijkheden zal stuiten. Doch men neemt aan, dat zij eerst na den centrumpartij-dag te Keulen, die op 8 Dec. begint, definitief tot stand zal komen. Ook Dr. Stresemann, de minister van Buitenlandsche Zaken, hield een pleidooi voor de groote coalitie, die de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek zal be vestigen. Inzake het conflict in de metaalindustrie, wordt ge meld, dat de vakvereenigingen bereid zijn, een voor stel van regeeringspresident Bergemann aan te nemen, dat een voorloopige oplossing inhoudt, n.l. hervatting van het werk op de oude voorwaarden, totdat het Reichsarbeitsgericht een beslissing genomen zal hebben. Het Landesarbeitsgericht te Duisburg had de eischen van den werkgeversbond verworpen en hem veroor deeld in de kosten ten bedrage van 1 millioen mark. Admiraal Scheer, bekend uit den slag bij het Skage- rak in 1916, overleed op 65-jarigen leeftijd. De Brit sche admiraliteit betuigde haar deelneming. Diversen, Ook in overig Europa heeft de storm huis gehouden. In Antwerpen trad de Schelde buiten haar oevers. Ten gevolge van overstrooming werden de drinkwater-installaties te Waelhem onder water gezet, zoodat de stad zonder drinkwater zit. Er zullen door de Ver. Staten onverwijld onder handelingen worden aangeknoopt over deelneming der Ver. Staten aan het Permanente Hof van Int. Justitie te Den Haag op grondslag der reserves van den senaat. De Voorzitter van de Vlootcommissie van het Amerikaansche representantenhuis stelde in een tele gram aan Baldwin voor, een gemeenschappelijke bij eenkomst van deze commissie met de Britsche te houden, om te beraadslagen over de gelijkheid van de zeemacht van Groot Brittannië en de Ver. Staten wat betreft alle klassen van schepen, die niet vallen onder de conventie van Washington. De blauwe vogel Stadsschouwburg, Maandagavond. Jushny zou Jushny niet zijn, als hij ons niet wèer had verrukt met de fijnheid zijner tot realiteit gemaakte visioenen, had verrukt met zijn in z'n zangers en spelers gelegd gevoel en begrip van bekoring. Maeter linck heeft ons gegeven „De blauwe vogel van het ge luk". Jushny met zijn russen geeft ons altijd weer De blauwe vogel van het pure zingenot en van liefde voor het leven, en van volledige kinderlijke mensche- lijkheid. Jushny er zal een tijd komen, dat het onver zadigbare verwende monster, publiek, dat zooveel van anderen eischt u links laat liggen. Gij zult ouder worden en eindelijk waarlijk verouderen en, zooals het met Royaards is gegaan, anderen zullen uw werk, slechter, nadoen, de zuiverheid der indruk ken, die men aan uw werk opdeed zullen worden vertroebeld. En als het te laat is, zal men ook in ons land erkennen, hoe gij gewend waart een regenboog van warme zintuigelijke zaligheden tijdelijk boven onze hoofden te spannen in den tijd, waarin stormen onze kusten teisteren, onze velden vaal liggen en vol water staan, als alles buiten zich terugtrekt voor den verkillenden adem eener vijandige natuur. Dank daar voor. Ook als u morgen iets menschelijks overkomt. Gezegend is uw gedachtenis. Komt gij nog eens in dit seizoen tot ons dankbare verwenden terug? Mocht het zoo zijn. Het zijn echten russen die met Jushny samenwerken. Wij reisden Dinsdag in een zelfden trein met hen naar Arnhem. Vreemden blijven hun personen voor ons, met hun onverstaanbare taal. Maar eigen zijn zij ons met hun gebaren-spel, hun gereserveerde mimiek, hun edel dragen van de kleurige costumes, hun samen werken, alles van een gesublimeerde menschelijkheid, die ons nog dagen lang na de vertooning bij blijft als een opwekking ten leven, als een troost endit maal, het was voor ons iets nieuws, als een stichting. Wij doelen hiermede op den beurtzang van Rabbi en leerling, waarvan een hoogere wijding uitging, die wij zoo uitgesproken nog nimmer van Russen hier zagen. Inderdaad de russische artiesten kunnen meer nog dan verrukken en oogen verblinden, er is in hen een diepe religieuse geest, die niet, zooals bij ons, al redeneerende behoeft te worstelen om te gaan naar het licht, maar die van het ontvangen licht zelf zingt en innerlijke vervoering en aanbidding overdraagt op degenen, die 't voorrecht genieten toeschouwer te zijn. De schouwburg was uitverkocht en opnieuw is de band van ons beste publiek met dezen troep hecht aan gesmeed. Van de Maatschappij voor goede en goedkoope lec tuur, Amsterdam, ontvingen we in de serie Handboek jes: Elck 't Beste: Prof. Dr. O. Jespersen, De ontwik keling en de Oorsprong van de Taal. Naar het Deens door Prof. Dr. H. Logeman. Prof. Jespersen is in ons land in hoofdzaak bekend door zijn Progress in Language. Een werk, belangrijk voor studeerenden, doch waaraan de leek zich niet licht zal wagen, 't Is dus een verblijdende gebeurtenis, dat ons van hem een werkje wordt geboden, beant woordend aan de meeste eischen, welke een leek kan stellen. De tijd van rustig pijpje rooken en kousen breien is nu eenmaal, die van een vorige generatie. Nóg wordt er een pijpje gestopt, en nóg worden ersokken gebreid voor doffer's ruijge pootenspotte eenmaal Huygens! Maaronder het pijpje stoppen en onder het breien, gaan de gedachten, de vluchtige, luchtige, die zich niet meer aan banden laten leggen. En er wordt gevraagd, gevorscht, naar het hoe, het waarom, waarheen, waarvandaan Wat wonder, dat die met begeerte naar wijsheid ver vulde menschen, óók willen weten, waar de taal van daan komt. Hoe haar eerste vormen waren: hoe zij zich heeft ontwikkeld. Geen kleinigheid, om op dit gebied een boekje te schrij ven, dat juist voldoende, niet te weinig dus, maar vooral ook niet teveel bevat. Dit doel schijnt me in dit werkje bereikt te zijn. Op een enkel, onvermijdelijk hoofdstuk na, waar de schrijver de oudere talen behandelt, kan het zelfs een leek zonder middelbare opleiding interesseeren. Al zal b.v. een woord als: „habaidêdeima" voor „had" hem eventjes afschrikken als „erg geleerd", een hoofdstuk als: Wat het Chinees ons leert, stelt hem weer schade loos. En het zal hem zeker boeien te lezen, hoe van al die korte woordjes zinnen gebouwd kunnen wor den, waarvan de beteekenis zich wijzigt, door een ver andering in de schikking en toevoeging van nóg zoo'n klein woordje. Te meer omdat die korte woordjes zich gemakkelijk laten uitspreken. Wang poó min, klinkt heelemaal niet barbaarsch. De meeste voorbeelden zijn echter ontleend aan de moderne talen, waarvan ieder, die in zulke vraagstukken belang stelt, voldoende weet, om den schrijver in zijn gedachtengang te kunnen volgen. Heel aardig is ook het hoofdstuk :Theoriën over het ontstaan der taal. B.v. deWoef-woef theorie.De mensch zou dan het blaffen van een hond hebben nagebootst, om zoo te komen tot het wóórd „blaffen". Dan is er de pooh-pooh theory", die op stemmings uitingen afgaat. De natuurklanktheorie, „Yo-he-ho theory" gedoopt. Iets hiervan is wel terug te vinden in de rhythmische arbeids-deuntjes. Maar dat de mensch van de diéren het spreken leerde is buitengesloten. Wel zullen lang zamerhand de spieren en zenuwen van het strotten hoofd ,door overerving en nabootsing, gewend zijn geraakt aan een fijnere schakeering, die meer moge lijkheden bood. Ook emoties werken mee. In- en uit ademen b.v. Al die veronderstellingen worden in .dit boekje op boeiende wijze uiteengezet. We vinden er ook de vergelijking tusschen de ontwikkeling van het kind tot volwassene, met de ontwikkeling van den primitieven mensch tot beschaafd en ontwikkeld mensch. Een kwestie, o.a. door den Duitschen philo- soof Wilhelm Wundt schitterend beschreven, aan de hand van teekeningen, die wij voor een krabbeltje van onze vier- en vijfjarige kleuters zouden aanzien. Leuk zijn op dit gebied een paar door Wundt in zijn Vol- kerpsychologie gepubliceerde handelsbrieven van Indianen, bestaande uit b.v. rechts een paar dierpro- fielen, links iets anders met een aantal streepjes, dat de hoeveelheid der te ruilen voorwerpen aanduidt. Juist zoo zouden onze, met wat fantasie begaafde, kleuters, het klaarspelen. We bevelen het werkje van Prof. Jespersen ten zeerste aan. Het zal den lust wekken tot nóg verder te zoeken! JEANNE VEEN. Ter recensie ontvangen: 1. De Nederlandsche uitgave van Robert Saudek's Experimenteele graphologie onlangs bij H. P. Leopold's Uitgevers Mij. te 's-Gravenhage verschenen als ge volg op de Wetenschappelijke graphologie van den zelfden schrijver. Wij komen op dit belangrijke werk binnenkort terug. 2. Liedjes van Liefde. Muziek en tekst van Willy Corsari, om bij de piano te zingen. Deze uitgave der Hollandia-Drukkerij te Baarn kost slechts 1.50. Ze bevat met deels èn holl. èn engelsche tekst vijf lied jes, waarvan wij, om de tekst het vierde wel hadden willen missen, melodieus, eenvoudig gezet en die luch tig gespeeld en vlot gezongen menigeen oprecht ge not kunnen verschaffen. De tekst van het vijfde liedje, een gedicht van Jan van Rossum nemen we hier over: Je vraagt me, kind, wat liefde is, Ik weet niet wat ik je moet zeggen. Het is zoo'n groot geheimenis Van rijkst bezit en diepst gemis. Ik weet niet kind wat liefde is. Het komt als met een tooverslag, En zie, vol zon en lentegeuren, Is heel de lichte, blijde dag. Die 't wondere gebeuren zag. Het komt als met een tooverslag. Het maakt zoo jong, het maakt zoo blij, Dat je maar al zou willen zingen, Zooals een vogel zingt in Mei, Zooals een bij zoemt van de hei, Het maakt zoo jong, het maakt zoo blij. Het is als 't sprookje van een lied, Dat je heel vroeger ergens hoorde. Maar, o, je hart verstond het niet, Totdat je 't nu voor altijd ziet, Een eeuwig schoon, een heerlijk lied. Je vraagt me, kind, wat liefde is, Ik dacht, dat ik het je kon zeggen, Maar 't is zoo groot geheimenis, Van rijkst bezit en diepst gemis Ik weet niet, kind, wat liefde is. 3. Den Gulden Winckel van 20 Nov. 1928. Dit tijd schrift wordt voortdurend beter. LEZING OVER DE UITBREIDING VAN HET RAADHUIS. Vrijdagavond (23 Nov. j.l.) hield de heer Ir. Jan Gra- tama uit Amsterdam, die door de Vereeniging Bloemendaal's Bloei was uitgenoodigd, voor een goed gevulde zaal in „Van Ouds het Raadhuis", een lezing over „De uitbreiding van Bloemendaal" in verband met den bouw van een nieuw Raadhuis. O.a. waren aan wezig de burgemeester, Jhr. A. Bas Backer, de beide Wethouders en nog tal van raadsleden. OBERLAHNSTEIN SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 16A ZW. HAARLEM - TEL. 13310 Oorspronkelijk was het doel dezer vergadering eejl dëbatavond tusschen de voorstanders van „de kuil 1 en „de zandhoop", maar aangezien de nieuwe raai| huisbouw in nauw verband staat met BloemendaalJ bloei, heeft de Vereeniging een bevoegd deskundig;} uitgenoodigd, die geheel outsider en dientengevolge! onbevooroordeeld is, om hierover te spreken. De Voorzitter dezer Vereenniging, Mr. F. J. D. Theijse I leidde de vergadering met een geestig woord in, waar l bij hij een en ander uiteenzette omtrent het doel deze: I Vereeniging. Bloemendaal's Bloei werkt wel degelijk mee tot del bloei van Bloemendaal en organiseert niet alleen. zoo-I als velen veronderstellen, koninginnefeesten. Dit doe!I zij trouwens slechts in naam. Ook herdacht de heer Theijse den vroegeren VooiJ zitter der Vereeniging, den heer Lioni, die een grooteI steun voor de Vereeniging geweest is. Bloemendaal's Bloei wil het Gemeentebestuur geens-l zins de wet voorschrijven, zij wil slechts een trai;| d'union vormen tusschen overheid en burgerij. De leden zijn geen revolutionairen of contra-revolutionai ren, zij dragen geen phrygische mutsen of zwarteI hemden. Zij willen slechts Bloemendaal's bloei. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan Ir. GratamaJ Spreker begon met te zeggen, dat hij slechts een baal oordeel wilde geven, daar hij als buitenstaander! natuurlijk niet zoo goed in Bloemendaal bekend is. De heer Gratama noemde Bloemendaal het mooiste I plekje van Nederland. Men heeft er o.a. de duinen het Kopje, het Brouwerskolkje, de Zeeweg en het I Naaldenveld en men is als Nederlander verplicht deze I schoonheid te bewaren, want door de schoonheid! wordt dit plekje een vaderlandsch bezit, evenals b.v. een beroemd schilderij een vaderlandsch bezit is. In Bloemendaal zijn echter vele dingen niet juist ge beurd. Stedenbouw en architectonische oplossingen I zijn hier verre van volmaakt. Er bestaat een groot vei-f band tusschen natuurschoon en architectuurschoon I Wanneer men in de natuur gestyleerde schoonheid I zet, dan onderstreept die de schoonheid der natuur. mits men tactvol te werk gaat. In de 18e eeuw had Bloemendaal een mooi, stijlvol karakter, maar langzamerhand is het achteruitgegaan. De gebouwen in het algemeen van vóór 1800 hadden nooit een slechten bouw, maar na 1800 is het een uit- zondering, wanneer men iets moois ziet. Bloemendaal staat voor zeer ernstige kwesties, maar I de raadhuisbouw is wel de meest urgente. De vraag is alleen maar hoe en waar. Historisch is er veel voor de Kuil te zeggen, maarl deze ligt geografisch onjuist, aan de onderzijde dei gemeente, vlak tegen Haarlem aan. Als Centrum is I deze plaats dan ook heel ongeschikt en de plek tel klein. Men zou kunnen onteigenen, maar dan maakl de architectuur van de omliggende gebouwen toch, I dat het geen omgeving voor een raadhuis is. Een ander terrein, dat geografisch goed gelegen is I ligt aan het begin van den Zeeweg, maar er gaan geen flinke wegen naar toe. Dit kan echter met be trekkelijk weinig moeite veranderd worden. Groote; I zijn echter de architectonische moeilijkheden om een I gebouw te midden van de prachtige natuur te zetten Men moet met behulp van andere gebouwen tot eenI mooi geheel komen, want per slot van rekening kanI alleen een pyramide in een groote vlakte staan zonder I het natuurschoon te storen. De heer De Jong, directeur van openbare werken heef: I een plan gemaakt, dat van voortreffelijken opzet is I omdat de verbinding met het centrum zeer goed is I uitgedacht, terwijl er ook aandacht besteed is aan des I toekomstigen rijksweg van Amsterdam naar Rotter- p dam, die ongeveer 600 M. van het centrum verwijd zal zijn. Om het raadhuis groepeert de heer De Jong ver-1 schillende openbare gebouwen en het station moet dar zoodanig veranderd en verlegd worden, dat liggb? bouw en omgeving bij aankomst een lust voor de oogen zullen zijn. Er zitten echter belangrijke consequenties aan vast wie zal dit werk ontwikkelen en leiden? Spreker g2'l den raad om, evenals te Amsterdam, een speciale cou-j missie aan te stellen, die aan het Gemeentebestuur dezen leiding moet geven. Spreker meende, dat men den Zeeweg in het algenier51 onbebouwd moet laten, doch men zou hem b.v. stijl vol kunnen beplanten. Indien het mogelijk is moet men ook de mooie p«H jeS als het Kopje en het Brouwerskolkje onbebouwd j laten. Kan dit niet, dan moet men zeer zeker Hooge I eischen aan de bebouwing stellen. In de natuur mor: men iets eerbiedig doen, niet opdringerig. Na de pauze liet de heer Gratama ons nog eenig2 lichtbeelden zien, waarbij hij de mogelijkheden uit eenzette, welke bij de Kuil en welke bij den Zeeweg I geboden worden. Vérder toonde spreker ons nog »et 6 verschil aan in de architectuur van vóór 1800 en van na 1800. De heer Theijse sloot de vergadering. Voor de tweede kla strijd gespeeld. Het bespeelbaar, en de s de werkelijk toch geen bezwaar, zood Wij zijn allerminst bal" en vinden het regenbuitje aanleidi vooral als het er staande uit oudere Maarwe he voetbal (al is het d mede we zeggen v genoegelijkheids-onl kunnen we ons alli onder weersomsta; voor wie dan ook, koude, striemende Westerstorm, zoode hoogst onaangenaa een voetbalveld ah is, als speler! „Prof" Snapper he woordelijkheid op z woordelijkheid, wel niet durfden te aan Dit laatste was b.- ploegen van Bloem timmerde kleedgebi der komst van den terrein allerminst id wel bespeelbaar, w min wij voorstander min zijn wij voors schitterende velden niets. V/aar zouder ten blijven, die drie drassig zijn. Toen de scheidsre< oogenschouw nam, eenig delibireeren 1; dat hij het „honder konden beide elftal maakten spoedig kwamen. Haarlem intusscher Toch zag het er n gaan. De eerste hi tegen den orkaan i als schitterend veri De Spartanen hadd het groote windvoo: van short-passing, de gegeven omstanci betoog, natuurlijk a Na de rust verwac overwicht, dat in worden. Hoe anders de leiding door goe toen kwam Spartaa van een sterker ziji Integendeel, alle kr den, zich de Amst< wat tenslotte niet g er, zij het dan uit 18 cent per regel, bij langrijke korting. Klein en Aanbod, Huur en V< en Verkoop, van 1—5 elke regel meer 12 ct., bij vooruitbetaling. B< of naast den tekst dt Kleine Houtstraat 91 Ruime keuze in HORLOGE enz. enz. tegen scherp coi Reparation spoedig PRACTISCHE EN NUTTIGE ALLE SOOI EXTRA WIJD V O O R H A MAAK STEEDS RUIM GEBRUIK van de ventilatiemiddelen. Onzuivere lucht is ev£D r schadelijk als onzuiver eten en drinken. Zet in I geval in de schafttijden de ramen open.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2