Sport Schaakrubriek ^8 HP ÉII B m gp üf pp ill i B pf «1 ÉÜP Éi nu ill iHl B B B Jl HP ÉH 2 llSillli m iiÖL Ingezonden Rechtszaken Kerkagenda ANT.CASSEEsZ* mmm kW Ww. VOETBAL. De uitslagen der Zondag gespeelde wedstrijden zijn: Velox—V.V.A. 4—2 SpartaanH.V.C. 51 Zandvoort—B.F.C. 31 BloemendaalD.E.C. 04 Voor Zondag luidt het programma: D.E.C.—Haarlem. H.V.C.Baarn. V.V.A.Spartaan. B.F.C.Velox. BloemendaalZandvoort. Zooals wij vermoedden, werd het veld van Baarn af gekeurd, zoodat Haarlem weer een vrijen dag had. Te pessimistisch waren wij t.o.v. de velden van Velox en Spartaan. Deze terreinen waren wel bespeelbaar; dat ondervonden V.V.A. en H.V.C., die beiden uit spelende, een nederlaag te incasseeren kregen. Voor beide elftallen een slecht resultaat: voor V.V.A. in verband met de bezetting der laatste voor H.V.C. met die van de eereplaats. Wij vreezen, dat de Amers- foorters hun kruit nu wel verschoten zullen hebben en kunnen in hen moeilijk meer de a.s. kampioenen zien. Zandvoort ging op den goeden weg voort, en in een gemoedelijken, maar slappen wedstrijd werd B.F.C. regelmatig geslagen. Het gaat er voor de Bussummers inderdaad donker uitzien en er moeten o.i. wonderen gebeuren, wil B.F.C. nog van de onderste plaats af komen. Met Bloemendaal was 't weer mis. Door pech achter volgd, moesten we het nu weer zonder Beijk Jr. stel len. waaronder de opstelling niet weinig leed. In de eerste helft ging 't nog. D.E.C. speelde met den wind in den rug, en wist desondanks maar éénmaal te scoren, zoodat na de hervatting hoopvol begonnen werd. Toen echter een der witte backs een penalty veroor zaakte, en de strafschop door den aanvoerder der gasten Siebels massief benut werd, was 't met Bloe mendaal gedaan. De roodhemden voerde hun score tot vier op, waar de slecht en langzaam spelende witte voorhoede niets tegenover wist te stellen. Het was merkwaardig te zien hoe ontactisch er door ons gespeeld werd. Het nemen van vrije schoppen en out-balls bijvoorbeeld, leverde steeds voordeel voor de tegenpartij op, door de slechte opstelling van onze spelers. Dit moet en kan veel verbeterd worden, wil len er nog eenige successen behaald worden! Zondag weer voor ,,elck wat wils"! Haarlem speelt een lastigen uitwedstrijd. De D.E.C.-ers bezetten weer de tweede plaats, en hebben nog steeds een behoor lijke kans. Verliest Haarlem, dan kan zij voorloopig haar kampioens-illusies wel opbergen, wint zij daar entegen, dan is er nog hoop. Vooruit dus, roodbroeken, breng de puntjes mee van den Middenweg! H.V.C. krijgt Baarn op bezoek. Het is voor ons een groote vraag, of de Amersfoorters winnen, en een verdeeling der punten lijkt ons 't meest aannemelijk. Ook Spartaan heeft 't niet makkelijk, al strijdt zij als no. 1 tegen no. 10, aan den Uitweg wisten de rood broeken maar met 2-1 te winnen en men kan er ver zekerd van zijn, dat V.V.A., met het dreigend degra datiespook voor oogen, er alles op zal zetten. Toch heeft o.i. Spartaan de beste kansen. Velox gaat naar B.F.C. De Utrechtenaren hebben nog nimmer van B.F.C. gewonnen, zelfs niet in hun kam pioensjaar. Wij verwachten daarom ook nu geen over winning voor de Domstedelingen, maar voorspellen een Bussumsch succès. In Bloemendaal een semi-officiëele derby. Voor de zooveelste maal treden Bloemendaal en Zandvoort tegen elkaar in 't strijdperk. Deze wedstrijden waren steeds spannend, en het groote aantal gelijke spelen is hier wel 't sprekendst bewijs voor. Aan de Zandvoortschelaan wonnen wij met 31, maar na dien tijd is Zandvoort uit een ander vaatje gaan tappen, terwijl Bloemendaal weinig fraais meer heeft laten zien. De papieren der geel-blauwen staan dus 't' best, vooral waar het'nog niet zeker is, dat wij op een fairen strijd, die door de sterkste gewonnen zal worden. De lagere elftallen speelde als volgt: Bloemendaal 2R.C.H. 3 D.I.O. 2Bloemendaal 3 Adspiranten: Bloemendaal bZandvoort b Zondag is vastgesteld: Bloemendaal 2V.S.V. 2 SpaarnestadBloemendaal 3 E.D.O. c- Junioren: -Bloemendaal 2—2 2—4 1—4 10 uur 10 uur 10 uur Adspiranten (Zaterdag) Zandvoort aBloemendaal a 2.30 uur Bloemendaal bV.E.W. 2.30 uur le Elftal: J. Beijk J. Yfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk H. J. de Jong G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter P. J. Parson M. Strik res. H. Eijsten 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor J. Nieman J. Parson L. v. d. Meij J. J. Wijnberg Fr. Bakker H. v. Beem N. N. J. de Graaf H. v. d. Veer res. M. Jansen 3e elftal: W. Huisman J. v. Maren L. B. Verdoorn C. Vogel W. A. de Haas P. N. C. Hille K. J. de Haas W. Groeneveld Ad. Cassee J. Kohier W. Bruijnis res. M. Th. Akersloot Junioren: N. Janckewsky J. Hofland M. Drost J. Hollenberg Adr. Bakker D. Ruiter G. Disseveld P. Wille A. de Roos J. Middelink D. Kuiper res. L. Bode weNiw® INHI6Hf IN6 OPGERICHT 1828 Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 192 V E. SCHELLENBERG f i ill Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke7, Tdl, Lg2, Lh6, c3, f2, g4. Zwart: Ke4, Pf3, c4, c5, e6. Een variatie van het Indische Probeem. PARTIJ No. 73. Gespeeld in een correspondentie-wedstrijd van de Deutsche Schachzeitung" (1927). Wit: Zwart: SCHAAKGEZELSCHAP J. NIEMANN RHEINHAUSEN (Frankfort) ALJECHIN's VERDEDIGING. Na 1. e4, Pf6; 2. Pc3, d5; 3. e5, Pfd7; 4. d4, c5: 5. dc5:, e6; 6. f4?, Pc6; 7. Lb5, Lc5:; 8. Pf3, 0—0; 9. Lc6:, bcó:; 10. Pe2, La6; 11. Ped4, Dc7; 12. Le3, Tab8; 13. Del, ontstond de op onderstaand diagram aangegeven stelling: XXX Zwart zette nu hetvolgende prachtige valletje, dat Wit niet doorzag: 13Lc5b4fü 14. c2—c3? Pd7—c5 15. Del—c2 Lb4—a3!I 16. b2—b4 Op ba3: volgt Pd3f; 17. Kdl (anders Dame-verlies), Tb2; 18. Da4, Pc5!; 19. Dc6:; Le2f en wint, want op Koningszetten volgt Pd3 mat en op Pe2: volgt Dame- verlies. 16Pc5d3f 17. Keid2 c6c5 Nu wordt de witte stelling geheel vernietigd. 18. Pd4—b3 c5Xb4 19. Le3d4 b4Xc3f 20. Lc3:, Tfc8... 21. Pfd4, Pf4:; 22. Pel, De5:!; 23. Pc6, Lcl:f; 24. Kcl:, Pe2f; 25 Kd2, Df4f; 26 Kdl, Pc3:f; 27. Dc3:, Tc6:! Wit geeft op, want na 28. Dc6: wint Zwart snel door Dd4f. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 55 (J. BEHTING). Stand der stukken: Wit: Kh4, Lc5, Pd3, a2, b3, e2. Zwart: Ka5, Db5, a6, g4. 1. Pd3e5, Db5Xc5; 2. b3—b4f, onv.; 3. Pe5—d3f of c6f of b4Xc5 en wint. Op 1Db5e8 b7) volgt 2. Pe5c4, Ka5 b5; 3. Pc4d6f en wint. Op 1Db5Xe2 volgt 2. Pe5c6f, Ka5b5; 3. Pc6d4f en wint. Goed uitgewerkt door: H. J. S. Beck, W. Hogenbirk, J, Lankamp en H. de Ruiter, allen te Bloemendaal; P. Barend, J. J. H. Bauer, C. v. Dort, H. W. v. Dort en Joh. v. Teunenbroek, allen te Haarlem; J. v. Gulik, te Overveen; P. Mars, te Santpoort (allen 3 punten). In totaal zijn thans de volgende punten behaald: H. J. S. Beek 8 J. Lankamp 8 H. de Ruiter 8 P. Barend 8 J. J. H. Bauer 8 H. W. v. Dort 8 Joh. v. Teunenbroek 8 J. v. Gulik 8 P. Mars 8 A. H. v. d. Lint 5 P. Oosterhof 5 G. Strijker 5 W. Hogenbirk 5 C. v. Dort 5 F. Erlings 2 DE ZEE. Eene poëtische schildering. De zee is mij steeds lief, Hoe rust'loos in haar wezen, Als zij met kalmte ruischt, Al kabb'lend langs het strand, Bij golfjens opgerezen, De macht der schepen draagt; Terwijl een Zefir suist. De Zon 't gezicht verbrandt. En 't lustig scheepslied klinkt, Uit masten en langs boorden. Wijl men van angsten vrij, Zich op haar vlak vertouwt; Al zij het, dat ze ons voert. Naar 's aardrijks verste oorden En als het huiswaarts gaat, Zijn hope op haar bouwt. De zee is mij steeds lief, Hoe fel ze soms kan koken En grootsch in woestheid zijn; Als 'k aan haar glooiend strand, Al spart'lend in haar nat. De lange golvenstroken Met glinst'rend schuim gekroond. Verbreek met- voet of hand. Of als bij avondsfond. Na 't zomerzonnebranden, Het strand zich baadt in 't licht, Electrisch zilverwit, D^t troont op golvenranden, Die zachtkens voortgestuwd. Zich vlijen aan het strand, Nog van de zon verhit. Ja, 't schijnt alsof de zee Dan naar 't gekeuvel luistert Der jonge teêre jeugd, Die aan haar voet zich vlijt, Zich ingraaft in haar duin, Of haar in bekkens kluistert, Vol moed de voetjes bloot, Haar golvenheer bestrijdt Doch vreeslijk is de zee Met haar ontemb're golven, Als zij wordt opgestuwd Door stormvloed en orkaan. Dan wordt de hechtste kiel In haren schoot bedolven; Geen menschelijke macht Kan dan haar kracht weerstaan. En breekt de sterke vuist, Die 't sling'rend roer moet sturen, Slechts door een enklen slag Van d'aangeholde baar, Die 't roer in stukken slaat En 't schip in luttel uren, Met groeiend golfgeweld. Doet storten in elkaar. Dan baat geen pogen meer Tot redding van het leven. Daar zij 't geroep versmoort. Dat uit de keel ontvliedt; Ja, spot ze met de smart En lacht bij 't angstig beven, Waarmee het sidd'rend volk, Het woên der golven ziet. Zij ploft den scheep'ling neêr, Terwijl zijn leden kraken, Gebeukt, door 't drijvend hout Van 't ingestorte schip, Of perst hem 't schuimend nat In d'uitgeputte kaken En plet het zwalpend lijf Op rots, of blinde klip. Verwoestend is zij dan. Als zij bij 't golvenheir Door 't pad der duinen jaagt. De strandbewoner vlucht, Kan nauw 't gezin ontvoeren, Eer 't zout zijn woning beukt, Die dra wordt weggevaagd. Nu 't dorpspad ingehold, Met losgerukte boomen, Den dorp'ling opgejaagd, Zijn have en goed verplet, Met donderend geweld De weiden overstroomen En mijlen ver in 't rond Het landschap blank gezet. Dan hoort zij 't kermen niet, Noch ziet ze 't handenwringen Van 't droevend menschental, Aan haar geweld ontrukt, Dat treurt om vriend en kroost, Die door haar vloed vergingen Of weeklaagt om hun goed, Door 't water weggerukt. Zij holt vernielend voort, Dringt zelfs door dijk en sluizen, Tot keering van de stad, Als d'adem door het kaf, Snelt tot de straten door, Verwoest er tal van huizen En voert den steed'ling weg Naar haar onmeet'lijk graf, J. L. KINGMA. STEUNT HET KERSTFEEST IN DE GEVANGENIS TE TE HAARLEM. In het donkerste jaargetij, in de Atventdagen, die voor afgaan aan Kerstmis, wordt wederom onze aandacht gevraagd voor de Gevangenen. Ds. Foeken, de Ge- vangenis-dominé, die week in week uit den kerker binnen gaat om te brengen het Evangelie woord, wil in deze sombere omgeving Kerstfeest vieren, hij wil de gevangenen naast ,,De Blijde Boodschap" van Kerstmis ook een verrassing bereiden, en daarvoor wordt onze steun gevraagd. Hoort! hier is de Gevangenis-dominé zelf aan 't woord: Ook dit jaar, zoo schrijft hij, zou ik weer gaarne een beroep doen op degenen, die belangstellen in de ge- vangenisarbeid, om mij te helpen de gevangenen met Kerstmis een verrassing te kunnen bereiden. Wanneer men bedenkt, dat er pl.m. 200 gevangenen zijn want voor deze zaak deelen alle gezindten gelijk op dan zal men ook begrijpen, dat er een groot bedrag noodig is om ieder nog maar een weinig te kunnen verblijden. Ieder, die ook maar even zich indenkt in den toestand der gevangenen, voor zoover hem dit mogelijk is, zal terstond zeggen: „daar wil ik in mee helpen". Tot zoover de Gevangenis-dominé. Juist zoo, daar willen we allen aan mee helpen! Laat onze gave zoo zijn, dat dit jaar de boom met de bran dende kaarsen, zijn intrede kan doen in de Gevangenis. Dan zal er, door uw gave, een oogenblik van vreugde zijn in het eentonig gevangenisleven, dan zal er ook voldoening zijn in het hart van den Dominé, die weet, dat wij met zijn gezegenden arbeid meeleven. Het gironummer is Haarlem 119487, onze brievenbus is Klein Heiligland 17. P. VAN ESKERT. Een verpleegster, die in dienst is bij een dame, die haar werk er van maakt om zeer arme kinderen waar van vader of moeder overleden of weggeloopen zijn tot zich te nemen en deze tot nuttige menschen in de slechte maatschappij tracht op te voeden, heeft eenige kinderen zoodanig mishandeld, dat tegen haar 8 dagen gevangenisstraf werd geëischt. Daar had de verpleeg ster, die soms met de kinderen te Schouwen, Barne- veld en te Aerdenhout vertoefde, heel geen idee in en zij ging in hooger beroep. Onder de mishandelingen werd verstaan dat zij een kind met bloote voeten over bazaltgruis liet loopen, terwijl zij een ander kind ge heel onder water stopte, zoodat het eenigen tijd geen lucht kon halen. Hetzelfde kind werd eenigen tijd later voor een vlieg aangezien en zij werd door de verpleegster met een vliegenmepper bewerkt, waar door de neus aan het bloeden raakte, dit was nog niet voldoende en zij trok het de haren uit het hoofd. Een allerliefste verzorgster en opvoedster. Op 28 Juni werd de verpleegster voor het eerste geval van alle rechts vervolgingen ontslagen, omdat de Haarlemsche Recht bank vond, dat het niet bewezen was, dat het eerste feit uit kwaadwilligheid was geschied. Van de drie andere beschuldigingen werd zij vrijgesproken, daar er geen voldoende bewijzen waren. De officier van Justitie had 8 dagen gevangenisstraf gevorderd en hooger beroep werd aangeteekend. Eenige dagen ge leden is de zaak opnieuw voor geweest en heeft de verpleegster zich voor het gerecht moeten verant woorden. Zij ontkende niets maar trachtte zich vrij te pleiten door te zeggen, dat zij door zulk een han delwijze de kinderen moreel wilde doen gevoelen, dat zij verkeerd gedaan hadden. De Pres. vond, dat hier geen sprake was van moreel, als dit zoo was, dan had U met de kinderen moeten praten. U wilde het de kinderen lichamelijk laten voelen. II houdt er wel een Spartaansch opvoedingssysteem opna. Onder de ge tuigen a charge bevond zich een dame, die wist te zeggen, dat de kinderen behandeld werden op zoo'n wijze dat dit niet door den beugel kon. De procureur- generaal zeide tot de verpleegster: Het is ook een feit dat U het kind, hetzelfde dat met bloote voeten op basalt heeft geloopen, op zeven jarige leeftijd twee nachten achter elkaar om de tien minuten op het balcon hebt gezet en vervolgens wederom tien minuten in bed stopte alleen omdat het Hongaarsche meisje de naam van haar Grootvader niet in haar eigen taal wilde zeggen. Wat zijn dat voor barbaarsche ma nieren, U moest U schamen. De verpleegster zei, dat ze het allerbeste dat zij in zich had, aan de kinderen gegeven had. (Ja, als je het allerbeste van je zelf weg geeft. houd je het slechte over). Hierna kwamen de mishandelde kinderen naar voren, die beiden ver klaarden dat zij straf verdiend hadden. De dame van het tehuis verklaarde, dat de verpleegster wel streng, maar niet hardhandig was. (Neen, de harde handen gebruikte ze ook niet maar wel de vliegenmepper). Verder zei de dame, dat al de kinderen van haar hiel den en dat het Hongaarsche meisje door deze (bar baarsche) opvoedingsmethoden veel verbeterd was, Ook andere getuigen verklaarde dat de verpleegster streng maar altijd met goede bedoelingen optrad. De procureur-generaal vond het optreden der verpleegster zeer ongepast en eischte een gevangenisstraf van acht dagen. De verdediger hield hierna een betoog. Aan het einde hiervan vroeg hij om vrijspraak of ontslag van alle rechtsvervolging. De uitspraak van deze zaak is be paald op 18 December e.k. ZONDAG 9 DECEMBER 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, Em. pred. te Heemstede, n.m. 5 uur Ds, J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer H. van der Werff te Boskoop. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C.- van Dijk. Donderdag 13 December der avonds 8 uur: De heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Prof. Dr. Lindeboom, Hoogleeraar, Groningen. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Eeuwige Ontferming" (Jez. 54:8).. Het Vrouwen-Zangkoor van de Vrijzinnige-Her- vormden zal Adventsliederen ten gehoore brengen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3