DE HUISVLIJT Binnenland Buitenland De roep om den tunnel Plaatselijk Nieuws IVERFT-STODMTJ MED-SNEL, JtOTTGERING 0Ê& HET NATUURLIJK EMSER-ZOUT jpn Denken en Leven Schae VERSC STODMEBU-VERVERÜ. „His Master's Voice" SPECIALE REPARATIE-INRICHTING HEERENVAKKLEEDING A. G. G. M. GIORGIS ZN. ANEGANG 44*, TEL. 14828 BESTELLI Na verschillende kleinere steden in ons land, die de komst van den tien-, vijftig-, honderdduizendsten bur ger met min of meer uitbundigheid en een stroom van geschenken enz. verbeidden, is het nu de beurt aan de hoofdstad. Amsterdam verwacht binnenkort haar 750.000-sten burger of burgeres. En waar het de hoofd stad des lands betreft, mag men verwachten, dat aan deze nieuwgeborene een ontvangst in dit aardsche be staan zal worden bereid, welke alle geboorte-feesten van record-burgers in ons vaderland slaat. Het begin is er al. Om te beginnen moet de nieuweling gewas- schen worden. Dus schonk een firma al een kinderbad. Na het wasschen, behoort het te slapen, natuurlijk in een wieg. Wel, ook die is er. Een firma bood een mooie wieg gratis aan. Zóó zal het nu wel voortgaan. De gemeente komt natuurlijk met een spaarbankboekje, kleeding en levensmiddelen en alle aardsche lekker nijen en vermakelijkheidsvoorwerpen zullen gaan bin nenstroomen. Zonder twijfel zullen verzekeringen en lijfrenten worden aangeboden. Zoodat deze 750.000- sten burger van Amsterdam zonder mankeeren in Lui lekkerland zal blijken terecht te komen, in plaats van in Amsterdam. Aan de diverse plannen voor de bebouwing of be stemming van het Museumplein te Amsterdam waar de IJsclub nu nog is is er weer een toegevoegd. Nu heeft de Afd. Amsterdam van de Koninklijke Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde 'n adres aan den Raad gezonden, om in overweging te geven het aanleggen van een oud-Hollandschen tuin. Te 's-Gravenhage werd door den minister van Water staat de Radioraad geïnstalleerd. Deze heeft tot voor naamste taak, zoowel op verzoek van den Minister, als uit eigen beweging, voorlichting te geven aan de Regeering omtrent alle met den radio-omroep in ver band staande onderwerpen. Als voornaamste probleem heeft hij op te lossen de vraag, hoe een goed geregel de nationale omroep in het leven geroepen kan wor den. Verder vraagt de aandacht de verdeeling naar billijkheid van den beschikbaren zendtijd over de tot uitzending toegelaten en eventueel nog toe te laten omroeporganisaties, alsmede de zenduren-naar de ko loniën. De mededeeling van het verscheiden van dr. Willem Royaards werd door kunstlievend Nederland met ver slagenheid vernomen. In de verschillende theaters werden herdenkingsredevoeringen gehouden, waaruit bleek, hoezeer deze kunstenaar in ons land gewaar deerd werd. Het stoffelijk overschot zal naar Amster dam worden overgebracht en ingevolge den wensch van den overledene op Zorgvlied ter aarde worden besteld. Een minder aangename ervaring hadden de bezoekers van een feestdiner van de R.V.S., die na het diner, tijdens de voorstelling in den Tivoli-schouwburg te Rotterdam in grooten getale onwel werden. De voor stelling werd gestaakt. Ongeveer 300 patiënten wer den door particuliere doctoren en den G. G. van Rot terdam behandeld. De ongesteldheid was niet van- ern- stigen aard en werd, naar men aanneemt, veroorzaakt door verkeerde bestanddeelen in een puree. De restau rateur treft geen schuld. Hij had de benoodigde grond stoffen van zijn gewone leveranciers betrokken. Zijn kellners hadden ervan gegeten, zonder eenig nadeelig gevolg. In Doorn werd de 70-ste jaardag van ex-Keizer Wil helm gevierd. Meer dan zestig kinderen en kleinkinde ren alsmede bloedverwanten van den ex-keizer kwa men den jarige gelukwenschen. Brieven, telegrammen en geschenken stroomden naar het „paleis" te Doorn. Men is eerder geneigd, te vergeten op welk een irri- teerende wijze de „ex-keizer" aan zijn verloren titels en praal vasthoudt (ook de ex-hofprediker sprak in zijn preek nog van den „Keizer en Koning"), als men hoort, dat de ex-monarch in Doorn de reputatie der vroegere bewoners van Huize Doorn voortzet, n.l. die van stille weldadigheid. Het Nederlandsche s.s. Merauke van de Rott. Lloyd is in het Kanaal, ter hoogte van Dungeness in aanva ring geweest met het Grieksche s.s. Alcyon, tenge volge van dikke mist. Het Nederlandsche schip is op het strand gezet, in verband met vrees voor zinken. De bemanning heeft het schip verlaten. De kans op behoud van het schip wordt gering geacht. Engeland. Chamberlain heeft verklaard, dat de En- gelsche regeering tot ratificatie van het Kellogg-pact zal overgaan, zoodra de regeeringen der dominions in staat zijn desgelijks te doen. Zuid- Afrika heeft 't pact reeds geratificeerd. Inzake de verhoudingen met Amerika, verklaarde de minister nog, dat een nauwe en warme vriendschap met dit land de traditioneele politiek van elke regeering vormde en dat de hand having daarvan de vurigste wensch van het Engelsche volk was. Engeland erkende gaarne de gelijkheid van de strijdkracht der Ver. Staten en die van Groot-Brit tannië. De Koning blijft vooruitgaan. De Koning wordt nog slechts om beurten door één geneesheer bezocht. Bij het volledig herstel van den Koning zal een speciale godsdienstoefening gehouden worden, waaraan ook wellicht vreemde staatshoofden zullen deelnemen, ter wijl een nationale feestdag gehouden zal worden door het heele land. De Prins van Wales bezocht, bij een driedaagsche reis ca. 100 dorpen in het mijndistrict. In verband met den oorlogs- en oproertoestand in Af ghanistan hebben de legaties overwogen, te vertrek ken en niet eerder terug te keeren, voordat er een regeering is, die in staat is de orde in heel Afghanistan te herstellen. Frankrijk. De Kamer hield zich bezig met de inter pellaties over den Elzas en Poincaré gaf te kennen dat het debat niet moest eindigen met een motie van vertrouwen in de regeering. doch in een betooging van sympathie en vertrouwen jegens den Elzas. Frank- rijk's eerste zorg voor dit gebied was geweest, het te redden van een financieele ramp. Frankrijk besteedde 2123 millioen om de marken terug te koopen, die tot nul waren gedaald. Verder gaf Frankrijk meer dan 2 milliard uit om 300 verwoeste Elzasser gemeenten te herstellen. Geen dezer offers wordt door Frankrijk be treurd. De gekozen vertegenwoordigingen der drie de partementen hebben aan Frankrijk hun erkentelijkheid betuigd voor hun ontwikkeling en welvaart. De ma laise berust dus op geen enkele economische oorzaak. Duitschland. De voorzitter van de dem. rijksdag- fractie verklaarde in een rede dat de groote coalitie feitelijk al bestond. De rijkskanselier gaf in een be spreking met dr. Koch, Min. van justitie en dr. Haas, leider der dem. fractie te kennen, dat het noodzakelijk was de regeeringsbasis te verbreeden, ook met het oog op het herstel-vraagstuk. De ratificatie van het Kellogg-pact is bij den rijksdag ingediend. De Amerikaansche senator Borah moet in een inter view hebben verklaard, dat de onmiddellijke ontrui ming van het Rijnland een beslist noodzakelijke stap was voor de verbetering van de toestanden in Europa. Diversen. Coolidge is voornemens aan het congres een crediet aan te vragen voor dadelijken bouw der kruisers, indien het congres het betrokken wetsont werp aanneemt, zonder bepaling van een tijdgrens voor den aanbouw. In Spanje heeft in den nacht van Maandag op Dins dag een militaire opstand plaats gehad. Die is overal gebroken, behalve in Ciudad Real, waar een regiment artillerie in openlijken opstand kwam. De rebellen zullen voorbeeldig bestraft worden. In Moreni Roemenië brak-brand uit op een petroleumterrein, waar voor een bedrag van 50 mil lioen Lei schade werd aangericht. De brand is nu be dwongen. In de Deensche interparlementaire commissie werd een voorstel aangenomen, om Ramsay MacDoriald en Herriot aan te bevelen voor den Nobelprijs voor den vrede, van 1928. De Tei. schrijft over de tunnelkwestie als volgt: Worden de bezwaren overstemd? Koks, admiraals en hotel-directeuren worden lang zamerhand de eenige menschengroepen in Engeland, die nog de wenkbrauwen fronsen als er gesproken wordt over den Kanaal-tunnel. De koks vreezen de concurrentie van de pervers-lekkere Fransche sausen, waartegen hun nuchtere groenten het moeten afleg gen: de admiraals hooren reeds den dreunenden pas van onderzeesche legioenen; en de hoteldirecteuren zien al hun klanten al naar den overkant trekken, waar zij immers een gokje kunnen wagen. Meer en meer worden echter deze benauwde argu menten overstemd door de stem der groote massa, die roept om een tunnel „with Trade in it", een tunnel met druk passagiers- en goederen-verkeer. Het betoog der voorstanders wordt steeds klemmen der. Vier jaren achtereen, zoo zeggen zij, zullen 30.000 man er werk door krijgen. Er komt afzet voor een millioen ton staal en vier millioen tón steenkool. De helft van de Amerikanen, die naar Europa komen, vermijden thans den Kanaal-overtocht, „die erger is dan de oceaan-reis"; voortaan zullen zij ook Engelan bezoeken en er geld verteren (dit aan het adres van de koks en hotelhouders). De Europeanen van het continent hebben ook al het land aan den Kanaal overtocht; 1.600.000 van de 2.000.000 lieden, die in 1928 overvoeren weren Engelschen; geef den men- schen een spoorweg en zij zullen naar Engeland komen! Een reis naar Manchester, Leeds of Sheffield zal voor vastelands-zakenlieden niet meer gelijk staan met een reis naar de Noordpool. Geef ons den tunnel, den tunnel, waar muziek in zit voor handel en industrie! Dat de aanleg technisch mogelijk is, staat vast; er zijn onder het Kanaal prachtige egale lagen kalk en klei, en men heeft om zoo te zeggen maar voor het kiezen Ook het geld komt er, verzekerde baron E. d'Erlanger, de leider der Tunnel-maatschappij; wel raamt men de kosten thans heel wat hooger dan voorheen: 360 mil lioen gulden, tegen 190 millioen in 1916, maar niet temin is het geld zoowel in Frankrijk als in Engeland beschikbaar, als de Britsche regeering maar toestem ming geeft tot den aanleg van den tunnel, eigenlijk van de twee tunnels, elk 5J^ meter breed, voor het verkeer in twee richtingen. Zal die toestemming er komen? De stemming schijnt in Engeland meer pro-tunnel te zijn dan ooit te voren. Men rekent op meerderheden in Lager- en Hooger- huis. De parlementaire tunnel-commissie, die na het militaire veto van 1924 niet meer bijeengekomen was zal weer vergaderen. De regeering acht den tijd rijp althans voor een uitvoerige bestudeering van de kwes tie, zoowel van den militairen als van den economi- schen kant. Zoo stuwt alles naar den tunnel toe. Wie weet? Wel licht zullen over 'n luttel aantal jaren de 120 treinen per dag, 60 in elke richting, onder de 53 K. M. zee snellen, volgeladen met menschen en goederen, allen koks, admiraals en hoteldirecteuren ten spijt. Toch nog goed afgeloopen. De heer K. reed Don derdag met zijn auto de Mollaan af en wilde in Noor delijke richting den Bloemendaalscheweg oprijden, toen hij de bocht wilde maken, kwam uit tegenovergestelde richting een vrachtauto aan. Daar de heer K. van rechts kwam, had de vrachtauto moeten stoppen tot dat K. gepasseerd was. De bestuurder der vrachtauto hield zich echter niet aan de regels van den weg en reed door, waardoor een botsing zou plaats gehad hebben. De heer K. wist deze echter te voorkomen door rechtuit te rijden, waardoor de auto op het trot toir en tegen het hek van den tuin der dames Bispinck reed. Het hek scheen hier niet tegen te kennen en door het breken van twee pilaren van gegoten ijzer kwam een gedeelte van het hek in den tuin der dames te recht. Daar van beschadiging van beide voertuigen geen sprake was. vervolgden de bestuurders hun weg. Toen de heer K. thuis kwam heeft hij terstond de politie met het gebeurde in kennis gesteld, zoodat deze wel zal uitmaken, wie de onkosten aan het hek zal moeten betalen. Welkom gasten! De A.V.R.O. komt 1 Maart e.k te Haarlem in de Gem. Concertzaal met een zeer ge' varieerd programma. Vóór de pauze zullen voordrach. ten en een tooneelstukje gegeven worden terwijl na de pauze eenige solisten en het bekende Omroepor kest onder leiding van Nico Treep concerteeren. Het laatste gedeelte van den avond wordt uitgezonden. De luistervinkjes en luisterduifjes in Haarlem en Om streken zijn dus in de gelegenheid dien datum zonder televisieapparaat de A.V.R.O.-musici eens te zien en nader met hén kennis te maken. Ook de heer Vogt, die als omroeper een groote bekendheid heeft verworven door zijn gezellige conversatie voor de microfoon en zijn traditioneele „Goedennacht en Welterusten" wil men weieens in levende lijve voor zich zien. In Haar lem maakt men zich gereed de A.V.R.O. feestelijk te ontvangen. Daartoe is een feestcommissie gevormd die zich tot taak heeft gesteld de Hilversumsche Om roep te overtuigen dat ook de luistervinken in Haar lem en Omstreken het werk van de A.V.R.O. waar deeren. De Cómmissie rekent er natuurlijk op, dat zij de volle medewerking zullen krijgen van de luisteraars, Ons compliment. Courantenhouders zijn bij ons niet erg bekend. In het buitenland worden zij meer ge bruikt, waarschijnlijk omdat men daar couranten heeft van grooter omvang, en men deze niet gemakkelijk in de handen kan houden. We waren onlangs bij 'n dokter alhier en zaten in de wachtkamer. Op tafel lagen een groot aantal tijdschriften. Bij deze tijdschriften lag een boven omschreven krantenhouder. In de houder was bevestigdHet Bloemendaalsch Week blad. Een bewijs van grootte en bruikbaarheid van ons blad. Onmuzikale autoriteiten. De Muziekvereeniging Euphonia uit Overveen heeft in samenwerking met de Bloemendaalsche Reddingsbrigade Zaterdag j.l. een collecte gehouden voor de weduwen en kinderen van de mannen die bij de reddingspogingen te Hoek van Holland om het leven kwamen. Deze collecte heeft opgebracht 915.De bedoeling was geweest tijdens de collecte muziek te maken en daardoor de belangstelling voor de collecte grooter te doen zijn. Euphonia heeft hare concerten op hoeken van straten niet kunnen houden daar de autoriteiten dit verboden hadden. De kwakkelwinter. Dinsdagmiddag hebben weder om eenige wedstrijden voor kinderen op de Bloemen daalsche ijsbaan plaats gehad, 't Ijs was goed en er waren veel rijders. Woensdag zou er feestelijkheden op de Haarlemsche ijsbaan plaats hebben. Voor het schoonrijden o.a. waren veel inschrijvers binnen ge komen. De plotseling ingevallen dooi, Woensdag, was oorzaak dat alles afgelast moest worden. Uit de achterbuurten. De gladheid van Woens dag was oorzaak dat auto's en andere voertuigen stuurloos over den weg slingerden waardoor de kans op ongelukken zeer groot was. Fietsrijders en wande laars hadden het erg te kwaad en velen van hen wer den op den grond geworpen. Het mag wonder heeten, dat in onze gemeente geen ongelukken voorvielen. De zandstrooier was des morgens om 4 uur al bezig de gladde wegen van zand te voorzien. In de periode van gladheid veroorzaakt door sneeuw en ijzel heeft men den Duinwijckweg steeds overgeslagen bij het strooien van zand. Ettelijke keeren reed de zandstrooier van den Burgemeester voorbij, men vond het niet noodig om op Duinwijck zand te strooien. Waarom? Het is niet duidelijk. Bij andere gevallen zijn de autoriteiten altijd bereid geweest te helpen, maar nu wordt er maar gewoon gezegd: De Duin wijckweg heeft rioleering en voor de rest is het wel goed zoo. We zouden Publieke Werken willen ver zoeken eens ernstig na te denken over haar weigering zoowel inzake de zandstrooierij als het aanvegen van den Duinwijckweg. Wordt deze weg niet zoo onder houden als andere wegen dan zijn de bewoners ge noodzaakt zelf maatregelen te nemen. Zij zullen zich niet laten behandelen als varkentjes, waarvan het er niet op aan komt of zij in straatvuil rond ploeteren. Regeeren is vooruitzien. De jonge boompjes aan de Zomerzorgerlaan zijn eens danig onderhanden geno men. Vele takken zijn er van verwijderd waardoor ze er kaal zijn afgekomen. Hoewel het niet bepaald-een aantrekkelijk gezicht is die kale. naakte boompjes langs den weg. is het een goede troost, dat wij na eenige jaren de vruchten van deze boompjes kunnen plukken. Daar bedoelen we niet mee appeltjes of peertjes, maar het fraaie aanzien dat zij over eenige jaren zullen geven door een dicht gebladerte. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT ISA ZW. HAARLEM TEL. 13310 ANBGANG 44a, TELEF. 14828 De zoo gewilde plaat van de „KLOKKENWINKEL" weder in voorraad. Ruime keuze uit complete album. Serie-,Opera's,Symphoniën.Quartettei],Trio's,enz. ALLES ONDER GARANTIE. Abonneert U bij ons voor het onderhoud van Uwe machine a f 10.— per jaar. - DIT VOORKOMT DURE REPARATIËN. Fil. Amsterdam, P. C. Hooftstraat 121 Telefoon 21184 De roem der plaats. Nogmaals herinneren we onze lezers en lezeressen er aan dat op 9 en 16 Februari e.k. gyninastiekuitvoeringen zullen plaats vinden in Hotel Vreeburg. Deze uitvoeringen worden gegeven door onze Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging, onder leiding van den heer Beets. Onze gelukwensch. Bij het gehouden doctoraal examen aan de Amsterdamsche Universiteit is ge slaagd onze plaatsgenoot, de heer M. Heisterkamp. Bij de op 7, 8 en 9 Januari 1929 gehouden examens vanwege de vereeniging Het Nederlandsche Handels- Instituut, gevestigd te Amsterdam, slaagden o.a. de volgende kandidaten: Boekhouden: J. G. de Vries, Overveen; Duitsch H. Kwak Hzn„ Aerdenhout. Op het groene laken. De onlangs opgerichte biljart club „Roozendaal" heeft zich bij zijn eerste wedstrijd tegen de biljartclub Onderling Oefening uit Utrecht niet slecht gehouden. In dezen wedstrijd werden 9 par tijen gespeeld. „Roozendaal" won hiervan 3 partijen en de Utrechtenaren 6. „Roozendaal" bleef 94 caram boles achter. Voor den eersten wedstrijd van onze nieuwe biljartclub vinden we dat een goed resultaat. Van middag en vanavond zijn de Utrechtenaren bij „Roozendaal op bezoek. Dan kan de achterstand door de Bloemendaalsche biljartclub misschien ingehaald worden. Laten we het hopen, dat „Roozendaal" de beker, waarom gespeeld wordt, zal winnen. Êggf IS ALLEEN VERKRIJGBAAR IN VIERKANTE GLAZEN FLACONS. \XS2m PRIJS PER FLACON 11.20 5CI-IADCMEL5TRAAT A6 HAARLEM TEL-1AA61 Specialiteit in VERPLEEGSTERS NURSE-, DIENSTBODEN- HUISHOUD- en IN DUSTRI E S C H O O L KL E EDING, Verder alle mogelijke EENIG ADRES IN HAARLEM VOOR UN 1FORMWERK Als-maar villa's. De architect J. J. Verhagen heeft bij onderhandsche aanbesteding aan den aannemer Kloos (niet te verwarren met den dichter) opgedragen het bouwen van een dubbele villa in den Aerdenhout. Wij zijn als het gras. De heer V„ wonende te Haar lem, is voor Stoop's Bad in elkaar gezakt. Omstanders schoten toe, namen de heer V. op en brachten hem naar binnen. Inmiddels was Dr. Lütge ontboden, die echter niet anders kon doen dan den dood consta- teeren. De 52 Zondagen, door T. Jager— Meursing. Uitg. N. V. Hollandia- Drukkerij, Baain. De schrijfster is van plan in 25 afleveringen, die elk twee verhaaltjes bevatten, voor eiken Zondag den kinderen iets te brengen om naar te luisteren en tege lijkiets om over na te denken. Het nadenken, dat hier beoogd wordt is in niets ge lijk aan de reactie die dikwijls volgde op de eens zoo hoog geschotte zedepreeken en vermaningen. Deze, hoe goed ook bedoeld, waren ze eigenlijk in den grond niet een streeling voor de ijdelheid der ouders? In zekeren zin een soort voetstuk vanwaar ze konden neerzien op hun kinderen, omdat die kinderen klein en onervaren waren, en dat hun hartje nog zoo bang en angstig klopte om al die geheimen, waarvan de wereld, (hun wereldje) zoo vol scheen te zijn! En het kind? Ach, het raakte er aan gewend, oi werd er scrupuleus onder. In deze twee verhaaltjes van mevrouw Jager, ont breekt evenmin het „lesje". Maar't zijn niet de ouders of opvoeders die het lesje geven. Het leven zélf geeft het. Het komt niet tot het kind via een reeks van geheimzinnige uitdrukkingen, bedreigingen, waarvan van het kind de portée niet snapt en die het als een gedresseerd hondje of papegaai onthoudt tege lijk met de gewaarwording van iets vaags, dat onaan- naam is. Deze verhaaltjes leeren het kind, hoe het zelf 'n eigen hartje en eigen verstand ontdekken kan wat goed is. Ze leeren het kind inzicht verkrijgen i° het goede. En ze zullen voor de moeders, die nog vreemd staan tegenover het vraagstuk; de benadering van het innerlijk leven van het kind, een steun zijn Er is dikwijls slechts een heel klein aanknoopings' punt noodig om dit te bereiken. En bemerkt het kina eenmaal, dat zijn denken en voelen weerklank vin den, dan aarzelt het niet meer zich uit te spreken. Ook heeft de schrijfster den leuken kinderlijken toot weten te treffen, die meevoert. De geringe prijs 0-2- per aflevering, alleraardigst geïllustreerd) doet ons veronderstellen, dat elk huisgezin waar kleinere kin deren zijn er blij mee zal zijn. JEANNE VEEN OPGE vc Zondag komt de Held bekeren tegen „Bloemer dien tijd geen vijfden v Van de lagere elftallen E.D.O. 3Bloeme V.S.V. 3Bloemei Bloemendaal 4H Junioren: SpaarndamBloen Adspiranten (Zaterdag Zeemeeuwen bB De elftallen zijn als vc le Elftal: J. A. Sunter J. Cassee H G. Kopjes Niemann I 2e Elftal: E H. P. Spc J. Parson J. W Ad. Cassee J. de Gr; 3e elftal: J. v. Maren K. J. de Haas W. P. v. Beek W. Grot 4e elftal: K. D. Kroon Ant. Cassee N H. S. v. Lent W. A. Junioren: N. J. Hoflar G. v. Dissevelt P. Lakeman P. Wil Oplossingen, bijdrage Schaakredacteur, De PROB1 J. v. GI Mat Stand der stukken: Wit: Kd2, Dc6, Lb8, Zwart: Kd4, Ta5, f6 SCE Dr Scl B. De schrijver legt er voornamelijk beoogt, niets van het schak hoogte te stellen en spel te winnen. „H<

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2