VICTORIA-WATER Ik De Binnenland Buitenland De alarmeering van de V rij willige Brandweer Plaatselijk Nieuws Onze Plantendokter BIJ BRAND Scha; IS MONTESS A. G. G. M. GIORGIS Zn schoorsteenvegers „His Master's Voice" „klokkenwinkel" Serie-,Opera's,Symphonlën.Quartettec,Trio's,enz. I SPECIALE REPARATIE-INRICHTING ANEGANG 44* TEL. 14828 belangrijke i do Met groote plechtigheid vond te Amsterdam in den Stadsschouwburg de uitvaart van Willem Royaards plaats. De bekende zangeres Ilona Durigo, speciaal daartoe uit het buitenland ontboden, zong op het too- neel in rouw-gewaad Mahler's afscheidslied. En vóór het tooneel, op „de eerste rijen", stond de baar, met Royaards' stoffelijk overschot, te midden der vele bloemen. Talrijke personen uit kunstkringen, alsmede diverse autoriteiten waren aanwezig. Het was een buitengewoon aangrijpende plechtigheid, deze „laatste voorstelling" van Royaards in den Stads schouwburg. Op Westerveld, onder een ouden met mos bedekten eik, heeft men den grooten kunstenaar ter ruste gelegd. Inzake het geheim, dat bewaard werd ten aanzien van den inhoud der Belgische nota aan Nederland betref fende het Belg.-Nederl. verdrag, wordt gemeld, dat niet de Belgische regeering tegen openbaarmaking ge kant is, doch dat de nota gepubliceerd zal worden, indien de Nederlandsche regeering erin toestemt. Tot nog toe was daartoe uit den Haag geen verzoek ont vangen. De Koninklijke familie te Brussel gaf dezer dagen een diner, waaraan ook onze gezant en de leden der Ne derlandsche legatie aanzaten. Na afloop woonde men de vertooning bij van de film met tafereelen van de reis, die de Belgische Kroonprins en prinses Astrid thans in Nederlandsch-Indië maken. In den Haag vond Dinsdag een aanzienlijke vertra ging plaats, tengevolge van de aanrijding van een goederentrein door een locomotief met lossen wagen. De aangereden goederenwagen werd grootendeels vernield en de locomotief werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verschil lende treinen konden tengevolge van het ongeluk den Haag niet binnenloopen. In een conferentie van zegge vijftig personen, werd te Amsterdam in beginsel de Revolutionnair socialisti sche partij opgericht. R. Stenhuis zou een ontwerp- beginselverklaring en strijdprogram uiteenzetten, doch hij verscheen niet. De bedoeling was, in de nieuwe partij te organiseeren de „duizenden van de linker zijde der socialistische beweging, die buiten elk par tijverband staan". Een leek kwam dus tot de wonder lijke ontdekking, dat men in de linksche S.D.A.P., ook weer een onderverdeeling in rechts en links heeft. Bovendien werd verklaard, dat in de S.D.A.P. de rechterzijde de overhand heeft. Om kort te gaan, me neer Sneevliet werd voorzitter. En de vergadering men heeft blijkbaar met een communistische mengel moes te doen besloot een telegram aan de Neder landsche regeering te zenden, waarin gevorderd wordt dat aan Trotzky in Nederland huisvesting zal worden verleend. Zonde van de telegramkosten. De Amsterdamsche luchthaven zal verbeterd worden. Bepaalde deelen van het landingsterrein worden door aanhoudende regens drassig en leveren gevaar op. Deswegen wordt verharding en verbetering der drai neering noodig, weshalve B. en W. ƒ230.000.cre- diet aanvragen, voor de uitvoering van een en ander. De scheepvaart heeft veel last ondervonden van de vorst. Op verschillende kanalen en rivieren is de vaart geheel of gedeeltelijk stopgezet, terwijl ook veren veel last ondervinden. De Rijnvaart van Straatsburg tot Rotterdam is tijdelijk gestaakt. Daardoor ligt het transport van erts en kolen stil. Veel bedrijfsschade werd in de Rijnvaart aangericht. In Amsterdam werd in het Muziek-Lyceum door het Bestuur van het Vondel-museum de nagedachtenis van den grooten Nederlandsehen dichter geëerd, naar aanleiding van de herdenking van den 250en sterf dag van Vondel. Prof. dr. Gerard Blom sprak de herdenkingsrede uit en Paul Huf droeg na de pauze 10 gedichten van Vondel voor, voorafgegaan door een kort woord, gewiid aan de nagedachtenis van den Vondel-vertolker Willem Royaards. Engeland. Chamberlain heeft verklaard, dat de Regeering evenzeer een definitieve regeling van de schadevergoedingskwestie wenscht, als de spoedige ontruiming van het Rijnland. Voorts moet de Engel- sche regeering besloten hebben, het oorspronkelijke vlootbouwprogram voor 1928'29, bevattende 3 krui sers waarvan één gereed is niet verder uit te voeren. Men hoopt met een dergelijk gebaar een gun stige atmosfeer te scheppen ten opzichte van Amerika bij de komende vlootconferentie. Inzake de verkiezingscampagne kan gemeld worden, dat telkens het plan voor samenwerking van liberalen met labour, die te zamen dan een groote middenpartij van vooruitstrevende krachten zouden vormen, op duikt. Zelfs spreekt men in die richting van een libe raal kabinet, met Lloyd George als premier. Valera de leider der Iersche republikeinen werd, op een reis van Dublin naar Belfast gearresteerd door politie van Ulster. Er bestaat namelijk een oud besluit, dat aan Valera den toegang tot Ulster's gebied ver biedt. De verbetering van den Koning houdt aan. In Bombay heerscht staking in de katoenspinnerijen, omvattende 150.000 arbeiders. Frankrijk. Poincaré heeft vier dagen achtereen cl.w.z. op vier zittingsdagen gesproken over den politieken toestand, en voornamelijk de kwestie van Elzas-Lotharingen. Een groote meerderheid der afge vaardigden juichtte hem toe. Vier der meest onver zoenlijke Elzassers applaudisseerden niet, de leider evenwel klapte wel, doch stond niet op. Er moet onder de Elzasser afgevaardigden verschil van meening be staan. Parker Gilbert, de agent-generaal voor de herstelbe talingen is te Parijs teruggekeerd, naar hij zeide uiter mate tevreden over zijn besprekingen met officieele personen te Washington. Hij zal zelf niet aan de werk zaamheden der Commissie van deskundigen deel nemen, en alleen de vóór-conferentie, die op 9 Febru ari a.s. in de Bank van Frankrijk gehouden wordt, bij wonen. Duitschland. Het Kellogg-pact, dat in de commis sie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag na uitvoerig debat werd goedgekeurd, is nu in behande ling bij den Rijksdag. Stresemann verdedigde het ra tificatie-voorstel op geestdriftige wijze. De onderhandelingen tusschen de partijen over de ver breeding van de regeeringsbasis duren voort. Von Guerard (centrum) heeft zijn ontslag ingediend. Zelfs indien dit ontslag definitief is, gelooft men niet, dat dit tot een val van het geheele kabinet zal leiden. De voorname Amerikaansche banken moeten toege zegd hebben alleen dan bereid te zijn aan de plaatsing van schadevergoedingsleeningen deel te nemen, wan neer een overeenkomst wordt gesloten voor spoedige ontruiming van het Rijnland. Diversen. De vlaamsche geestverwanten van dr. Borms hebben hun leider in Antwerpen in het Rubens paleis gehuldigd. Aan het eerste deel der huldiging namen 6000 personen deel. Borms gaf als leuze aan: Vlaanderen zoo vrij mogelijk, met als minimum de volle staatkundige zelfstandigheid van Vlaanderen. Boycot tegen alles wat on-Vlaamsch is, streng toe passen van de Vlaamsche beginselen in den levens wandel. De politieke onrust in Spanje wordt steeds grooter. De dictatuur is door verschillende maatregelen ver scherpt, waardoor ze nog ondragelijker wordt. De Pers, de Koningin-moeder, een groot gedeelte der aan zienlijken, waaronder vooraanstaande conservatieven, zijn Primo de Rivere moe. De Koningin-moeder, reeds hoog-bejaard, is midden in de crisis plotseling over leden. De Koning evenals zijn Italiaansche collega, dictatuur marionet is doorgaans op jacht niet naar gezonde populariteit. Primo de Rivera zou bevolen hebben 50.000 man schappen uit den militairen dienst te verwijderen (door hen 4 maanden met verlof te sturen, zijnde het restant van hun diensttijd) uit vrees, dat de troepen anders door officieren die de regeering vijandig gezind zijn, misbruikt zullen worden. Gemeld wordt, dat Hoover den populairen, eenvou- digen doch energieken jongen vlieger Lindbergh zal uitkiezen voor de functie van onderminister van handel belast met de luchtvaart. Lindbergh vierde dezer dagen zijn 27-sten jaardag met een postvlucht naar Panama. De Amerikaansche kruiserwet werd aangenomen. Dit houdt evenwel niet in, dat deze aanbouw ook zal plaats vinden.' Elk jaar zouden 5 schepen op stapel gezet moeten worden. Maar elk jaar moet het con gres er geld voor voteeren, en het kan dit ook wei geren. Wanneer de andere landen overeenkomen den dollen wedijver in bewapeningen te staken, kan Ame rika de uitvoering dezer wet ook dadelijk stop zetten. VOORHEEN EN THANS. Ontegenzeggelijk is het brandwezen in onze ge meente met de oprichting van de Vrijwillige Brand weer veel verbeterd. Naast uitnemend materiaal (2 auto-spuiten) staat het corps brandblusschers, dat, onder uitstekende leiding niet nagelaten heeft, zich sinds de oprichting voor haar taak te bekwamen. En hoewel we tot nu toe in onze gemeente voor catastro- phale branden gespaard bleven, zijn we er van over tuigd, indien de nood aan den man komt, op onze brandweer te kunnen vertrouwen. We mogen hierbij niet vergeten, dat de brandweer tallooze malen uit rukt, om kleinere branden te bestrijden, wat haar steeds volkomen gelukte, waardoor haar optreden in vele gevallen preventief is. Met het perfectioneeren der Vrijwillige Brandweer is echter eenigen tijd heengegaan. Wat overigens be grijpelijk is. Alles kan onmogelijk in eens gebeuren. Van het Gemeentebestuur, voorgelicht door de uit den Raad benoemde Commissie tot toezicht op het Brandwezen, werd groote medewerking ontvangen. Voor het aanschaffen van materiaal werden steeds royaal de benoodigde bijdragen gevoteerd. Een on volkomenheid, en Wel een zeer belangrijke, bleef be staan, en dat was de wijze van alarmeeren. Dit ge schiedde tot nu toe niet alleen primitief, maar ook zeer onvoldoende. Indien er n.l. bij de politie brand gemeld werd, moest de dienstdoende agent, stuk voor stuk de brandblusschers, voor zoover deze telefonisch aangesloten waren, oproepen. Het behoeft geen nader betoog, dat dit groote moeilijkheden met zich mede bracht. Niet alleen duurde deze manipulatties veel te lang, maar bovendien was de kans groot, en dit vooral bij nacht, dat de telefoon niet gehoord werd. Dit voorname onderdeel van een goed optreden der brand weer was dus een aanhoudende zorg voor de staf. In overleg met genoemde Commissie werd toen be sloten tot inrichting van een afdoend alarmsysteem, aan te leggen door de Nederl. Telefoonmaatschappij. Na veel conferenties en berekeningen werd een sy steem gevonden, waardoor alweer zonder eenige dis- sussie het bedrag door den Raad werd toegestaan. Onmiddellijk na dit besluit werd met de uitvoering ervan aangevangen. Vrijdagavond was alles gereed, en werd het nieuwe systeem in gebruik genomen. Het komt hierop neer, dat bij melding van brand, van het centrale punt uit (het hoofdbureau van Politie te Overveen) alle brand blusschers in den betrokken kring, Bloemendaal, Overveen of Vogelenzang-Aerdenhout, gealarmeerd worden. In overleg met elk lid van het corps is het brandsein in hun woning bevestigd op de plaats, waar zij het dag en nacht onmiddellijk hooren. Zij kunnen alleen luisteren, zelf niet terugspreken, dit om ge sprekken, die slechts op houden, te voorkomen. Toen Zaterdag en Maandag de brandweer voor eenige on- beteekende brandje uit moest rukken kwam vast te staan, dat de werking van het nieuwe systeem ten volle voldoet aan de eischen welke men er aan mag stellen. Het in gebruiknemen had een officieel tintje Vrijdag avond toch vereenigden zich op het Politiebureau de staf van de brandweer, de heeren Laan en Cassee als leden van de Commissie tot toezicht op het Brand wezen, en de Commissaris van Politie, de heer Hiem- stra. Het eerst nam de Voorzitter der V.B.B., de heer Meeuwig het woord. Wij hebben nu een goede brand weer, zeide hij. Met het alarmsysteem is aan onze voornaamste wenschen voldaan. We kunnen thans in enkele minuten een groot aantal leden bereiken, waar om we gerust van een gewichtige dag spreken. Hij verzocht de Commandant der brandweer, de heer Ir. Brunings het toestel in werking te stellen. Voor dit gebeurde, nam Ir. Brunings het woord, en bracht dank aan het Gemeentebestuur, en in 't bij zonder aan Wethouder Laan voor de aangename en royale wijze waarop steeds met de V.B.B. werd sa mengewerkt, en de gemakkelijkheid waarmede de gelden ten behoeve der brandweer werden toegestaan. Wij hebben, zoo eindigde spreker, een graad van vol maaktheid bereikt, waarop we trotsch kunnen zijn. Hierop knipte de Commandant het lint door, en ver zocht de brigadier Ronner het toestel te demonstree- ren. Voor elk der aanwezigen kwam vast te staan, dat het nieuwe alarmsysteem even eenvoudig als prac- tisch is. Brigadier Ronner verzocht alle leden telefonisch op de later in den avond te houden vergadering hunne bevindingen mede te deelen. Nader vernemen wij, dat op de druk bezochte ver gadering de werking van het toestel nader uit een gezet werd. Met enkele bemerkingen op die bijeen komst naar voren gebracht, zal rekening gehouden worden. Het was een ware succésdag voor de V.B.B. een succésdag, die dit wakkere corps dan ook ten volle verdient! Een goed werk. Aan den bekenden schaakredac teur, den heer A. A. J. Ridderhof is verzocht om aan de gevangenen der Strafgevangenis te Scheveningen schaaklessen te geven. Redding van Drenkelingen. Daarheen! De Bloem. Reddingsbrigade (secretariaat: Rustenburgherweg 2, alhier) geeft a.s. Maandagavond van 910.20 een belangrijke demonstratie in Stoop's Bad. Nuttige burgers. Een paar spoordijk-brandjes wa ren oorzaak dat de Vrijw. Brandweer Zaterdag en Maadag uitrukte. Met scheppen zand werden de brandjes gebluscht. Wilt u maar gaan zitten? Aanhoudend werden uit een Vijver van een buitenplaats te Vogelenzang een den vermist. Alhoewel de politie er van op de hoogte werd gebracht, slaagde zij er niet in de eendendieven te vangen. Een paar dagen geleden werden door de politie een paar eenden bij een poelier gevonden,, af komstig uit den vijver van de buitenplaats.. Spoedig waren nu ook de daders opgespoord. De heeren zul len verslag moeten doen aan den Officier van Justitie, waarna zij wel voor een tijdje opgesloten zullen worden. Een antiekiteit. Eenzaam en verlaten in het geheel niet op zijn plaats staat hij daar. Oud en vervallen verricht hij zijn diensten niettegenstaande hij van zijn kop beroofd is. We doelen hier op een straatlantaarn, die nog van het ouderwetsche type is en de omgeving zeer ontsiert. De lantaarnpaal staat aan den Bloemen- daalscheweg nabij den Rijperweg. Het wordt tijd dat deze eens vervangen wordt door een ijzeren. Bloemendaal's Bloei. De jaarvergadering dezer ver- eeniging wordt gehouden op Woensdag 13 Febr. a.s. te 7.45 in Café „Rusthoek" alhier. De agenda luidt: 1. Notulen: 2. Mededeeling betref fende het jaarverslag; 3. Verslag betreffende het fi- jnantiëel beheer van den Penningmeester; 4. Benoe ming der Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester; 5. Verkie zing van 3 Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren: A. E. Beekman en Dr. H. L. van Beu- ,sekom en wegens het bedanken van den heer J. H. Wildervanck de Blécourt; 6. Vaststelling van de be grooting voor het loopende jaar; 7. Rondvraag en sluiting der vergadering. Ten 8.30 begint de Openbare vergadering met een: Lezing met lichtbeelden door Dr. Jac. P. Thijsse. Onderwerp: „De Duinen en de Waterleiding". Allen daarheen! Het gaat om zeer belangrijke dingen. Momento vivere. Wij herinneren onze lezers aan de groote uitvoeringen die de Bloem. Gym. Ver. op Zaterdag en 16 Februari a.s. in Hotel Vreeburg zal geven. Lof en dank. Wij ontvingen van terzijde een be richt over de opvoering van de Münchener Marionet ten voor het Kennemer Lyceum te laat voor opname in ons nummer van 26 Januari. De opvoering die plaats had in den schouwburg Jansweg te Haarlem is uit muntend geslaagd. Men onthoude goed, dat deze kunstsoort van bijzondere waarde is en dat de Mün chener Kunstenaars hierin uitblinken. De rector van het Kennemer Lyceum is in het belang van zijne leerlingen weer zeer loffelijk werkzaam geweest. Een insect, waarover in 1927 veel gesproken is en onderwerp is geweest van samenwerking tusschen Nederland en België, dat ons veel Azalea s levert, is het Azaleamotje, dat den sierlijken naam Gracilaria azaleélla draagt. Waarschijnlijk is het in 1912 in Nederland ingevoerd met Azalea s uit Japan, dus met de zoogenaamde Japansche Azalea s, die meer in den tuin dan in de kamer thuis zijn, waarna het is over gegaan op de Indische Azalea's, waartoe de „gewone" Azalea's behooren, die ons des winters bloeiend wor den aangeboden. De vrouwelijke motjes leggen eitjes aan de bladeren van de Azalea's, de kleine geelgroene en vrij door schijnende rupsjes, die er uit verschijnen en die nim mer grooter worden dan 5 tot 6 millimeter, mineeren eerst tusschen de beide opperhuiden van het blad, daarna komen zij naar buiten en buigen den bladtop naar beneden om, waarna zij daaronder eten tot zij volgroeid zijn. Deze wijze van beschadigen komt dus grootendeels overeen met die van het seringenmotje, dat op seringen en liguster leeft, vanwaar het zeker velen bekend is. Beide motjes behooren ook tot een zelfde geslacht. RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 133]0 ANEGANG 44a, TELER 14828 De zoo gewilde plaat van de weder in voorraad. Ruime keuze uit complete album. ALLES ONDER GARANTIE. Abonneert U bij ons voor het onderhoud van Uwe machine a f 10.per jaar. - DIT V OORK OMT DURE REPARAT1ËN. Fil. Amsterdam, P. C. Hooftstraat 121 Telefoon 21184 III een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 De volgroeide rupsjes begeven zich naar een hoekje aan de onderzijde van het blad en vervaardigen zich daar een vrij stevig, vliesachtig en doorschijnend zil verwit omhulsel, dat tegen het blad aansluit en on geveer 7 m.m. lang is. Daaronder verpoppen zich de rupsjes tot pl.m. 5 m.m. lange popjes, die aan de buitenzijde lichtbruin gekleurd zijn en waarvan men de vleugeltjes der toekomstige motjes al kan zien. De poptoestand duurt slechts negen dagen, daarna ver schijnen de motjes. Hoeveel malen in het jaar deze generatiewisseling voorkomt, is afhankelijk van het weer; in kassen schijnt zelfs in den winter geen stilstand in te treden, Dit maakt het insect des te schadelijker, want de aan getaste bladeren vallen veel te spoedig af, zoodat de planten kaal worden, vooral tegen en gedurende den bloei. Dit werd oorzaak, dat de Nederlandsche bloemisten protesteerden tegen den invoer van besmette planten uit België. Gelukkig bestrijdt men het motje ginds nu energiek, zoodat men er niet zoo dikwijls meer zal OPWEKKEND EN GEZOND OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER Een veel kleiner insect dan het Azaleamotje ,dat ook op de Indische Azalea's leeft en dus ook wel in onze kamers en serres komt, is de zoogenaamde witte vlieg. Ik zeg zoogenaamde, omdat dit diertje in werkelijk heid heelemaal geen vlieg is, maar een motluis. De motluizen behooren met de bladvlooien, de echte blad luizen en de bastaardbladluizen tot die onderorde der Halfvleugeligen, welke we die der Plantenluizen noemen. Vroeger heb ik al iets verteld van de onder orde der schildluizen. Men ziet: er is klaarblijkelijk een groote verscheidenheid onder deze diertjes, die we in de wandeling een „luis" noemen. Wie er niet in thuis is, zal de vliegende beestjes, die niet grooter zijn dan 1.5 tot 1.7 m.m., zeker geen luis noemen, terwijl zij in den onvolkomen toestand aan de onderzijde der bladeren zelden opvallen. Zoowel de mannetjes als de wijfjes bezitten vier goed ontwik kelde vleugeltjes, die met een wit poeder van was zijn bestoven. De eitjes worden, telkens ten getale van 10 tot 20 op steeltjes in een cirkel aan de onderzijde der bladeren gelegd. Niet alleen van Azalea's, waarop zij veelvuldig voorkomen, maar ook van varens (Ne- phrolepis, Pteris, Adiantum), heliotroop, Fuchsia, Salvia enz. De geelgroene larfjes, die aanvankelijk pooten en sprieten bezitten, zuigen daar sappen, waar door de planten soms vrij ernstig lijden. Namelijk om dat zij zoo groot in aantal kunnen zijn, dat uit 'n goed bezette plant wel honderd „vliegjes" kunnen opdwar relen, als men er op een zonnigen dag tegen klopt. Het laat zich hooren, dat het gewenscht is te voor komen, dat met Azalea's dit insect in de kamer- en ser reculturen wordt binnen gehaald. Onderzoek dus nieuwelingen op haar zuiverheid door de bladeren aan den onderkant goed te bekijken. En ziet men later de motpluisjes toch vliegen, dan moeten de planten her haalde malen worden bespoten met een insecticide, zooals phytophiline, XL All of hoe zij verder heeten. dan wel met het huismiddeltje ,dat we bereiden uit 2 zeep en 1% brandspiritus. De motjes doodt men hiermee niet, ook niet de eitjes en waarschijnlijk even min de larven in den tijd, dat zij een soort poptoestand doorleven. Daarom is herhalen noodig. te hi in daal des VOOR BELANBST In verband met de on; gaan der wedstrijden ditmaal met de verm V. B. en H. V, B. en Programma N. V. B. De SpartaanB BloemendaalH; BaarnV.V.A. ZandvoortD.E H.V.B. programma: V.V.H.Bloeme Damiate 3Bloe junioren: BloemendaalZi Adspiranten (Zaterd; V. V. Y.—Bloei le Elftal: J. A. Sunt J. Cassee G. Kopjes Niemann 2e Elftal: H. P. S J. Parson L. Ad. Cassee J. de G 5e elftal: P. Wesl J. Hollenberg H. Aartsen M. Be: Junioren: F J. Hoflan< G. v. Disseveld P. Lakeman P. W Oplossingen, bijdrai Schaakredacteur, D< PRO] O. G. DEHl M; NAAR RICHAR (N Champ Thome wist dat door een of and< Barnes in de stad v. had om haar ten hu alles wat hem intere Een jaar geleden ha ratie uitgevaardigd! verteld, moest hij ii onderhouden van v noodig was dat zij g om moesten zij nog Wat is er dan n verwonderd gevraai Hij heeft er te t Heb je misschien hij het verdient? Ri duet! Ze maken er overschoenen! Ik heb niet het had hij verlegen gea •waarop ze het krijc Ze halen het uit maar direct had zij natuurlijk aan de C Dat is slavernij. Ms ven. De menschen z Vader heeft het me Thorne had geen an Senator Barnes en 1 de vader, dien zij 1 elkaar wantrouwde: reden daarvan had Toen Barbera eens

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2