n O u r montessori AND I m ■I lf§ i A ISA 4 yü i i De Padvinder Sport Schaakrubriek m m m mm Wk Ut SP k H i m ÜP A k ms m mm m Allerlei Denken en Leven Burgerlijke Stand Kerkagenda ERING Master's Voice" HE-INRICHTING iRGIS Zn. nvegers okkenwinkel" TEL. 14828 belangrijke lezing donderdag 14 febr. a.s. mm ém, wm rERVERU, AARLEM TEL. 13310 ANG 44a, TELEF 14828 o gewilde plaat van de in voorraad. Ruime keuze nplete album. Quartette»;Trio's, enz. Abonneert U bij ons machine a f 10.per DURE REPARATIËN. aat 121 Telefoon 21184 te houden door den Heer S. DE VRIES, in het gebouw van de Bloemen- daalsche Schoolvereeniging, alhier op des avonds 8 uur. voor belangstellenden toegang vrij nmersopbellen: jonnummer 10960 oonnummer 26103 oonnummer 26017 oonnummer 28129 :n zich naar een hoekje ad en vervaardigen zich tig en doorschijnend zil- et blad aansluit en on- inder verpoppen zich de ïge popjes, die aan de J zijn en waarvan men motjes al kan zien. De gen dagen, daarna ver- ieze generatiewisseling het weer; in kassen tn stilstand in te treden, hadelijker, want de aan- :e spoedig af, zoodat de tegen en gedurende den ederlandsche bloemisten er van besmette planten men het motje ginds nu zoo dikwijls meer zal iet Azaleamotje ,dat ook en dus ook wel in onze :oogenaamde witte vlieg, dit diertje in werkelijk- maar een motluis. De idvlooien, de echte blad- in tot die onderorde der die der Plantenluizen ts verteld van de onder- ziet: er is klaarblijkelijk onder deze diertjes, die s" noemen. e vliegende beestjes, die .7 m.m., zeker geen luis ivolkomen toestand aan elden opvallen. Zoowel zitten vier goed ontwik- in wit poeder van was n, telkens ten getale van cirkel aan de onderzijde en van Azalea's, waarop ir ook van varens (Ne- i), heliotroop, Fuchsia, arfjes, die aanvankelijk igen daar sappen, waar- 3tig lijden. Namelijk om men zijn, dat uit 'n goed liegjes" kunnen opdwar- igen dag tegen klopt, t gewenscht is te voor- sect in de kamer- en ser- aald. Onderzoek dus :id door de bladeren aan m. En ziet men later de moeten de planten her in met een insecticide, f hoe zij verder heeten, je ,dat we bereiden uit 3. De motjes doodt men 3 en waarschijnlijk even zij een soort poptoestand :n noodig. VOETBAL. In verband met de onzekerheid van het al of niet door gaan der wedstrijden van a.s. Zondag, volstaan we ditmaal met de vermelding der programma's van N. V. B. en H. V. B. en publiceeren der elftallen; Programma N. V. B.: De SpartaanB.F.C. BloemendaalHaarlem. BaarnV.V.A. ZandvoortD.E.C. H.V.B. programma: V.V.H.Bloemendaal 2. Damiate 3Bloemendaal 5. junioren: BloemendaalZeemeeuwen 10 uur Adspiranten Zaterdagmiddag V. V. Y.Bloemendaal a. Ie Elftal: J- Beijk J. A. Sunter J. IJfs J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Fr. Bakker Ph. Immer H. Eysten M. Strik res. H. Lever C. A. Bakker 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor M. Jansen J. Parson L. v. d. Meij J. Wijnberg Ad. Cassee J. de Graaf N. N. H. v. Beem J. Visser res. H. Donkervoort 5e elftal: I. Kempe P. Wester W. Drost J. Hollenberg J. M. Akersloot G. Wille H. Aartsen M. Best D. Denijs L. J. Snoeks D. Kuiper res. J. Bode Junioren: N. Janckewsky J. Hofland M. Drost G. v. Disseveld Adr. Bakker D. Ruiter P. Lakeman P. Wille Ant. de Roos J. Paap J. Middelink res. J. J. Hollenberg Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 199. O. G. DEHLER (Blankenburg i. Thür). j rfP Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kcl, Ta5, Tf8, b2. c6, d5. Zwart: Kal, Lg2, a2, a6. Dit probleem werd 15 Aug. 1927 opgedragen aan W. Robinow te Hamburg, voorzitter van den Duitschen Schaakbond, ter gelegenheid van diens 60en geboortedag. EINDSPEL No. 48. Onderstaande stelling ontstond in de partij R. P. MICHELL (Londen(H. GROB (Zürich), gespeeld in den landenwedstrijd te Londen, 18 Juli 1927. ÉÜP m Wit heeft een pion meer en dus, ondanks de goede stand van den zwarten Koning, winstkansen. Echter is het verrassend, zoo snel als Wit hier wint. 1. a4—a5 Pe7—c8. Of Pe7~c6; 2. b4~b5, Pc6Xa5; 3. c5<c6, enz. 2. c5—c6 Pc8e7. Er dreigt 3. Ld3a6, gevolgd door c6c7c8D. Natuurlijk kan Kd5 X d3 nog steeds niet geschieden, wegens b4b5—b6. 3. c6—c7 Kd4—c5. 4. Ld3~a6 Opgegeven. OPLOSSING SCHERTSPROBLEEM No. 16. Stand der stukken: Wit: Kh8, Dg5, Lc8, Ph4, f5. Zwart: Kf7, Te8, Lf8. Wit nam met de Dame, die op d8 stond, een zwarten pion, waarmede g7g5 was gespeeld. In plaats daarvan speelt Wit f5 X g6 e.p. mat. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: P. Barend, J. J. H. Bauer, H. W. v. Dort en Joh. v. Teunenbroek. allen te Haarlem; J. v. Gulik, te Over- veen (allen 3 punten.) De volgende punten zijn thans in totaal behaald: J. v. Gulik40 P. Mars37 P. Barend32 J. J. H. Bauer32 H. W. v. Dort 32 Joh. v. Teunenbroek 32 J. Lankamp 29 G. Strijker27 H. J. S. Beek27 C. v. Dort26 H. de Ruiter25 A. H. v. d. Lint 18 W. Hogenbirk 14 F. Erlings6 P. Oosterhof -s5 Wij lezen in het Technisch Gemeenteblad het vol gende: Het gebruik van een Benzinetankwagentje ook in Beroep geweigerd. 't Zal den lezer duidelijk zijn, dat we met een benzine tankwagentje niet bedoelen de motor-tankwagens die gevuld met benzine langs 's Heeren wegen trekken ter voeding van de ondergrondsche tanks maar de kleinere wagentjes, die men hier en daar wel bij garages op merkt en die slechts eenige tientallen liters benzine kunnen bevatten. Door de Hinderwetvereeniging is het verleenen van Hinderwet vergunning voor deze wagentjes ontraden, men zie daarvoor pag. 47 van de jaargang '26/27 van dit tijdschrift. Alleen wanneer het gebruik zou plaats vinden op groote werven of afzonderlijk gelegen in richtingen, zoodat voor derden absoluut geen gevaar zou zijn te duchten, werd een uitzondering gemaakt. Thans is ook in Beroep een uitspraak gevallen die met de opvattingen van de Hinderwetvereeniging strookt en wij willen ter instructie van die het mocht noodig hebben hier in dit geval mededeelen. Aan het gemeentebestuur van Zwolle was vergunning gevraagd voor het hebben van zoo'n wagentje, dit verzoek werd door hem afgewezen onder de volgende overwegingen. Dat tegen het gebruik maken van tankwagentjes tot berging van benzine bezwaren bestaan, daar zij door aanrijding, vooral in een wagenremise, gemakkelijk worden beschadigd, terwijl het lekken en morsen van benzine niet te onderschatten gevaar voor brand en ontploffing kan scheppen. Dat het wagentje in geval van brand in het gebouw, waarin het bewaard wordt, een ernstig gevaar voor uitbreiding tot de belendingen zal veroorzaken. Dat door het stellen van voorwaarden aan deze be zwaren niet kan worden tegemoet gekomen en het verzoek dientengevolge behoort te worden afgewezen. In de te dezer zake genomen Koninklijke Beslissing werd o.m. het volgende overwogen: ,,dat appellante in beroep aanvoert, dat door heen en weer rijden, door aanrijden of andere oorzaken geen lekkages kunnen ontstaan daar de „wheel-tank" ver vaardigd is van zwaar gelascht plaatijzer; dat het vullen geschiedt door middel van een slang, aan wel ker aftapeind een metalen tuit is bevestigt welke ge makkelijk past in de reservoiropening van de te vul len auto. zoodat evenmin als bij een gewone benzine pomp, benzine kan worden gemorst; dat voorts het brandgevaar van z.g. „losse benzine" (benzine in bus sen) veel grooter is dan bij het gebruik van automati sche aftapinrichtingen; Overwegende: dat uit een nader ingesteld deskundig onderzoek is gebleken, dat van de inrichting, die ap pellante wenscht op te richten brandgevaar is te duch ten en dat aan dit bezwaar door het stellen van voor waarden niet kan worden tegemoet gekomen; dat de gevraagde vergunning mitsdien terecht is ge weigerd;" Het is verheugend, dat deze beslissing steun geeft aan de opvatting, dat deze wagentjes in bebouwde kommen niet kunnen worden geduld. Want ware de uitspraak anders gevallen, zij hadden een groote be dreiging geworden voor de algemeene toepassing van de ondergrondsche tanks, in welke we een proefon dervindelijk veilige opslaggelegenheid hebben voor de per slot van rekening toch altijd gevaarlijke benzine. Nog eens over Benzinetankwagentjes. In aansluiting aan wat we reeds in dit blad over het gebruik van de benzinetankwagentjes schreven is het volgende wel van beteekenis. „De Standaard" brengt zijn lezers in het nummer van 21 Dec. 1.1. het volgende bericht: „Benzinetankwagentje uit elkaar gesprongen. Woensdagmiddag had bij den smid K. H. D. te Bergentheim in de gemeente Ambt-Harden- berg een ongeluk plaats met een benzinetank wagentje. De smid had juist een nieuw ontvangen wagentje uitgepakt toen het op het alleronver wachts op eene nog niet opgehelderde wijze in brand vloog en uit elkaar sprong. Nog meer eigenaardig is dit ongeval daar het wagentje nog niet met benzine gevuld was. De stukken vlogen overal heen en in de smederij bleef geen ruit heel. De aanwezigen kregen allen verwondingen, waarvan die van den knecht een zekere D. Horsman wel het ergst waren. Horsman was in zijn geheele gezicht zoodanig met brand wonden overdekt dat hij na eerst behandeld te zijn geweest door Dr. W. G. Weggeman te Bergentheim nog dezelfden avond is vervoerd geworden naar het ziekenhuis te Almelo Hoe de ontploffing ontstaan is kunnen -we uiteraard niet beoordeelen, maar wel is het nagenoeg zeker, dat in het weliswaar nieuwe wagentje ooit benzine ge weest is. Wij veronderstellen, dat het tankje, na ledi ging, werd gesloten en dat daarna de verdampte ben- zineresten met de in het tankje aanwezige lucht het bekende explosieve mengsel is geraakt. Mogelijk heeft men de vulstop losgedraaid en is daarna de gevaar lijke inhoud op de een of andere wijze met vuur in aanraking gekomen. Met dit ongeval is echter wel bewezen, dat een ben zinetankwagentje in een bebouwde buurt gevaarkan sen oplevert, die niet onderschat moeten worden en dat een afwijzend standpunt t.d. van overheidswege, alleszins verdedigbaar is. Beide stukken zijn van de hand van den heer C. Visser. Ontvangen: Open brief aan minister Kan van de Federatie van Vereenigingen inzake het gebruik van den hond als trekdier in Nederland. Denken en Leven (Red. J. Flentge, Dr. v. d. Vet en Prof. Wattjes). 4e jaargang, no. 1. Focus. No. van 2 Februari 1929. Nieuw-Rusland, Orgaan van het Genootschap Neder land-Nieuw Rusland, le jaargang, no. 1. BEVALLEN: A. Wilsonvan Gastele, d.; J. A. War merdamKoeleman, d.; A. van Schoonhovenvan Essen, d.; H. A. TimmerKeip, 2 z.; M. Pouwer Beenakker, d. ONDERTROUWD: M. van Houten en M. Schouten. GETROUWD: J. K. R. ten Broeke en J. G. van Hout, M. Molenaar en C. M. Tesselaar; H. M. van der Kogel en J. Bierman; H. Waasdorp en A. G. Ver- meeren. OVERLEDEN: A. Bont, 58 j.; A. J. Reepmaker, 69 j.; B. Stals, 36 j„ overl. te Haarlem; G. T. Peschar, 74 j. GEVESTIGD: J. A. van der Aar, Slingerweg 6, Aer- denhout; G. L. Schepers, Prins Hendriklaan 140, Overveen; P. Dhaene, Dompvloedslaan 19, Overveen. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. J. Stam, Rotterdam, n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur: De heer F. Visser, Theol. Stud, te Utrecht. Donderdag 14 Februari, 's avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. v.m. 10.30 uur: Prof. Dr. G. J. Heering, Leiden. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark. Zondaq 10 Februari, 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 13 Februari, 7.30 v.m. Stille H. Mis. Zaterdag 16 Februari 7.30 v.m. Stille H. Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. A. K. Kuiper, Doopsgez. Pred., Amsterdam. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinqa. „Zalige Onwetendheid en nog Zaliger Weten". (Joh. 13:7). Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. NAAR HET ENGELSCH van RICHARD HARDINK DAVIS (Nadruk verboden) Champ Thorne wist niets van dit alles; hij wist alleen dat door een of ander onverklaarbaar wonder Barbara Barnes in de stad was en dat hij eindelijk een positie had om haar ten huwelijk te kunnen vragen. Dat was alles wat hem interesseerde. Een jaar geleden had hij zijn onafhankelijkheidsdecla ratie uitgevaardigd! Voor hij zou trouwen, had hij haar verteld, moest hij in staat zijn een vrouw te kunnen onderhouden van wat hij verdiende, zoodat het niet noodig was dat zij geld van haar vader kreeg en daar om moesten zij nog wachten. Wat is er dan met mijn vaders geld? had Barbera verwonderd gevraagd. Hij heeft er te veel van, zei hij. Heb je misschien bezwaar tegen de manier waarop hij het verdient? Rubber is toch een heel nuttig pro duct! Ze maken er golfballen van en autobanden en overschoenen! Ik heb niet het minste bezwaar tegen het product, had hij verlegen geantwoord. Maar tegen de manier waarop ze het krijgen. Ze halen het uit de boomen, had Barbera gezegd, maar direct had zij eraan toegevoegd: O, je denkt natuurlijk aan de Congo. Daar is het verschrikkelijk! Dat is slavernij. Maar aan de Amazone zijn geen sla ven. De menschen zijn er vrij en het werk niet zwaar, vader heeft het me zoo dikwijls verteld. Thorne had geen antwoord gegeven. Hij verafschuwde Senator Barnes en hij wist dat als Barbera merkte dat de vader, dien zij liefhad en de man dien zij liefhad, elkaar wantrouwden, zij niet zou rusten voor zij de reden daarvan had ontdekt. Toen Barbera eens in een krant iets gelezen had van de gruwelen in Putumayo, van de slaven in de wilder nis, die opgeofferd werden aan het roode rubber, was zij met het blad naar haar vader gegaan en deze had gezegd dat alles gelogen was. Als het waar was zou hij er toch zeker wel van gehoord hebben! Senator Barnes hield van alle goede dingen, die het leven hem bood, maar het meest hield hij van zijn dochter. Dus, toen zij hem ongeloovig aangekeken had, beloofde hij dat hij een onderzoek in zou laten stellen. Maar het zal verscheidene maanden duren voor onze agenten hun rapporten zullen kunnen uitbrengen, had hij gewaarschuwd. In de oogen van zijn dochter bleef de twijfel. Ik ben bang dat het waar is, had zij geantwoord. Dat was zes maanden voordat de commissarissen van de Brazil en Accra Rubber Company bijeengeroepen waren door hun president. Een half uur voor het be gin van de vergadering, terwijl Senator Barnes op hun wachtte, kwam zijn dochter bij hem. In haar oogen was een licht dat het bijna onnoodig maakte om het groote nieuws te vertellen. Er kwam een gevoel van jaloezie over hem. Hij ver langde om een werkzaam aandeel in haar geluk te hebben, hij was bang dat zij hem uit haar leven zou bannen en als zij hem de helft van zijn koninkrijk gevraagd had, zou hij het haar gegeven hebben. En wat kan ik mijn kleine meisje nog meer geven dan mijn toestemming? vroeg de Rubber-Koning. Diamanten om in het haar te dragen of paarlen om de hals, of een huis in de Fifth Avenue? De fijne handen van Barbera bleven op haar vaders schouders rusten; haar lief gezicht was vlak bij het zijne; haar vochtig-glanzende oogen keken hem smekend en een beetje schuw aan. Wat zouden die dingen wel kosten?, vroeg het meisje een beetje verlegen. Van die vraag begreep Senator niets. Maar hij be greep er toch uit, dat hij niet door haar in de buitenste duisternis geworpen zou worden. Hij glimlachte en ant woordde luchtig: Zooveel als je wilt. Een millioen dollar! Dan zou ik dolgraag van U dat millioen dollar als huwelijksgeschenk hebben om daarvoor een expeditie naar de Amazone te sturen. En dan zal ik de mannen uitkiezen. Dappere kerels, die niet bang zijn voor koorts en ook niet bang zijn om de waarheid te zeggen. En zij ik bedoel U, zullen die menschen daar be vrijden! Senator Barnes ontving zijn medecommissarissen met een verlegenheid, die hij onder geveinsde verontwaar diging verborg. Ik ben van meening, zei hij, dat de toestand zoo als hij thans is, niet mag worden bestendigd. En daar om ben ik van plan om op eigen kosten een expeditie naar Zuid-Amerika te sturen. Die moet alles nauw keurig onderzoeken, de toestanden verbeteren straffen en ontslaan waar dit noodig is. Ik stel voor, met het oog op de geweldige hitte, de vergadering uit te stellen. Dien avond op Long Island vertelde Carroll zijn vrouw alles of bijna alles; van het automatische pistool zei hij niets. En samen slopen ze op hun teenen naar de kinderkamer en keken neer op hun slapend kroost. Toen zij* weer uit haar gebukte houding opstond, zei de moeder: Hoe zou ik hem kunnen bedanken? „Hem" was de jongeman met het lichtblonde haar. Je kunt hem niet bedanken, zei Carroll. Hij wil er niet over gesproken hebben. Toen, na een lange stilte, zei de moeder: Ik zal hem een portret van de kinderen sturen. Denk je dat hij het begrijpen zal? In Seabright wandelden Hastings met zijn vrouw in den geurenden tuin. De maan was nog zoo helder dat de kleuren van de rozen nog te zien waren. Ik zou hem wel willen bedanken, zei de jonge vrouw. Ook zij bedoelde den jongeman met het lichtblonde haar. Zonder hem zouden we dit alle maal verloren hebben. Haar oogen gleden liefkoozend over den tuin vol bloemen en het witte landhuis. Morgen zal ik hem een bos rozen sturen, zei de jonge vrouw. Denk je dat hij het begrijpen zal? Op een schandelijk laat uur, met een schandelijk ge voel van jolige onafhankelijkheid reden Champ Thorne en Barbera in een auto door Central Park. De wegen des Heeren zijn wonderlijk, zei Barbera. Als die jongeman uit Wallstreet mr. Hastings niet geholpen had, had mr. Hastings jouw salaris niet kun nen verhoogen; dan zou jij me niet gevraagd hebben en als jij me niet gevraagd had, zou vader me geen huwelijkscadeau gegeven hebben en En, zei Champ, die op het thema voortborduurde, duizenden slaven zouden in de wildernis verder ge zwoegd hebben, ver van hun vrouwen en kinderen en van alle levensgeluk. Zij zouden omkomen van koorts en honger. Hij drukte haar tegen zich aan en gaf haar een kus. Op Hunter's Island draaiden en woelden Jimmy Reeder en zijn tentgenoot, Sam Sturges ieder op hun stroozak. De hitte, het maanlicht en de muskieten hiel den hen uit de slaap. Zeg Sam, dat was reuze, zei Jimmy, wat jij vandaag hebt gedaan om dien hond te redden. Als jij hem niet geholpen had zou hij verdronken zijn. Nee hoor, vast niet! zei Sammy, die vooral de waarheid niet te kort wou doen. Het was niet diep genoeg! Malligheid. De hopman kan het anders weten. Hij zei dat het de beste „goede daad" was, die er vandaag gedaan was! Sam hield de lantaarn zoo, dat het licht op zijn tent- genoot viel. Ik wil wedden, meende hij trouwhartig, dat jouw „goede daad" nog fijner was! Jimmy gaapte en lachte spottend: De mijne! Nogal de moeite waard! Ik heb mijn zuster naar de bioscoop laten gaan! EINDE.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3