aal c.a. alge m. nieuws en advertentieblad EFFECTEN - COUPONS Incognito. NG F 2.- UITGAVE NY-HETHIDDEN Crêpe Schoenen G£BR. CASSEE uwburg heur cht haber iaginaire ide zon mmando atessenhandel dit blad VooRKENNEMECLAND en HAARLEM EXPLT^NADMINTWUKKER V T. TIMMER DE 0ENE5TETW EG.23. BLOEMENDE haarlemsche bankvereeniging BOEKHANDEL..LECTURA" Plaatselijk Nieuws iermans MINGS EN H NIEUWS per blik f 1.30 1.60 1.25 1.40 1.- 1.25 1.50 t* 0.50 ,f tt 0.55 „1.60 „1.25 !3, TEL. 22003 worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn.. KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 Bloemenüaalscheweg 123 - Telef. 22874 LEESBIBLIOTHEEK IN VIER TALEN WONINGBUREAU 1 - TELEFOON 10188 ïBRUARI I0NEEL lN RIJK als gast. EBRUARI i 1ste Serie (Witte kaart) RTHY. ÏBRUARI THEATER >LAN :£BRUARI r\N GASTON BATY E. FEBRUARI VILLEM VAN DER VEER RLEM TELEFOON 11937 )EN reatie 2gi>seerd door iRNBERG - nd bij-programma ressant IEDEN 18 JAAR ERSTE AANBEVOLEN OP ook voor het kind, ;int. dipl. Drogist. - Tel. 22029 13151 ff ff ff ff ff ft tt ft tt ft tt ZATERDAG 16 FEB. 1929 23e JAARGANG No. 7 -fjyLOEWEklBAALSeiV^ <RLAD Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. Advertentiën: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. BIJKANTOOR: BLOEMENOAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 TELEFOON 22265 (Nadruk verboden) Toen Elsa, de jonkvrouw uit de sage, door een on bekenden ridder van haar kwelgeest verlost was en zij hem tot loon voor zijn dapperheid haar hand aan bood, aanvaardde Lohengrin deze onder uitdrukke lijk beding, dat zij hem nooit naar zijn naam en her komst zou vragen. Elsa hield deze belofte, doch toen zij na verloop van jaren in een noodlottig oogenblik de verboden vraag toch stelde, verdween de zwanen- ridder met een bedroefd gelaat en liet zijn echtgenoote alleen. Want slechts zoolang hij onbekend bleef, kon Lohen grin heldendaden verrichten. En onwillekeurig denken wij aan de velen, die in het maskerade-costuum van den Vastenavond tot daden in staat zijn, waartoe zij in het gewone leven den moed en de schalkschheid missen. Heldendaden, zij het van anderen aard, maar dan toch uitsluitend incognito verricht. Vraagt men den harlekijn naar zijn naam, dan is het met zijn geestigheid uit. Er zijn onder ons stille, bedeesde lieden, die met va- cantie in den vreemde de aandacht trekken door hun geruchtmakend optreden. Er zijn nurksen in huis, die daarbuiten de vroolijkheid en gezelligheid zelf zijn. Er zijn benepen naturen, die in hun eigen omgeving niets voor een ander over hebben, maar in de verte stille weldoeners zijn. Zij geven gaarne en gul, maar hun bijdrage moet on bekend blijven. Vraagt men hun naar den naam, dan is het met hun vrijgevigheid uit. Met een bedroefd gelaat verdwijnen zij gelijk Lohengrin uit het gezichts veld. Het is stellig merkwaardig, dat het incognito ons dapperder, edelmoediger, liefhebbender maakt en dat herkenning dikwijls een verlammende uitwerking heeft. Wat kan hiervan de reden zijn? In een zomerpension is een der gasten de ziel van het gezelschap. Alles draait om hem; men vindt hem hoffe lijk, geestig, innemend. Hij is de aanstichter van alle plannen, de vertrouwde van alle aanwezigen, het mid delpunt van alle gesprekken. Maar plotseling is dit uit. Zonder merkbare reden keeren allen zich van hem af. Niemand betrekt hem langer in zijn aangelegenheden, niemand vraagt hem om raad en als hij iets vertelt, luistert niemand naar hem. Men laat hem aan zijn lot over. Is de man eensklaps veranderd? Heeft er een omme keer in zijn persoonlijkheid plaats gehad? Is zijn ka rakter in het tegendeel omgeslagen? Niets van dit alles. Men is er toevallig achtergekomen, wie hij is. Hij drijft ergens op een klein plaatsje een bescheiden nering. Kan het gedistingeerd gezelschap, dat in het pension bijeen is, zich inlaten met een man van zoo onaanzienlijken stand? Of wel, hij bekleedt een ambt, welks waardigheid de gasten in strijd achten met de gezelschapszeden en dat zij schuwen, omdat zij meenen, dat zij tegenover een dominee een stemmig gezicht moeten zetten. Of erger: de man heeft lang geleden eens een misslag begaan, waarvoor hij maatschappelijk is geoordeeld. Hard is het lot van ontslagen gevangenen. Een net en bekwaam werkman biedt zich aan bij een patroon in den vreemde. De patroon is in alle opzichten bui tengewoon tevreden met zijn nieuwe hulp. Maar de knecht zit van dag tot dag in angst, dat zijn meester er achter zal komen, met wien hij eigenlijk heeft te doen. Vraagt de patroon den onbekende naar naam en herkomst, dan blijft er voor den geteekende niets over dan gelijk Lohengrin met een bedroefd gelaat te vertrekken. Als kind las ik een geschiedenis, die diepen indruk op fflij heeft gemaakt. Een jonkman ontmoette een meisje, waarmee hij spoedig op vertrouwelijken voet raakte Maar bij elke ontmoeting waarschuwde het meisje hem, nooit na te speuren, wie ze was en waar ze woonde. De jongen, door de goede eigenschappen van het meisje geheel ingenomen, kon tenslotte de ver leiding niet weerstaan. Tersluiks volgde hij haar en toen bleek hem tot zijn ontsteltenis, dat ze de dochter was vanden beul! Nu kon ze zich nooit meer aan hem vertoonen. Niet alleen wat we zelf zijn, maar ook de faam en het heroep onzer ouders kunnen ons den weg naar de harten onzer medemenschen versperren. We zijn vast geroest in een houding en in een traditie, waaraan wij °ns een bepaald optreden verplicht wanen. Eerst het incognito verlost ons van den belemmerenden druk. "et is, of wij zware pantsers en dikke kleeren af werpen; of wij onze waarachtige persoonlijkheid uit peilen uit een afschuwelijke vermomming; of wij vrij ademend en zooals God ons geschapen heeft voor de wereld treden. wanneer wij, slechts om eigen hoe danigheden gewaardeerd, incognito doen en laten wat eigen aard en eigen karakter ons ingeven. Als Lohengrin winnen wij de harten der menschen met edele daden, totdat de afschuwelijke vraag naar naam en herkomst ons opnieuw met verlamming slaat. H. G. Cannegieter Beter laat dan nooit. De ijsbanen van Haarlem en Bloemendaal worden dagelijks bereden uitgezonderd Maandag en Dinsdag toen de Oosterstorm over alles heen woei en een aanval deed op ooren en handen. Za terdagmiddag is er voor het eerst bij de Bloemendaal- sche ijsclub een pierement gekomen, dat de ijsliefheb- bers de lang gemiste vroolijkheid verschafte. De heer Van Nederhasselt brengt er beweging in de brouwerij. Het is aardig zooals alle bezitters van bevroren vijvers en meertjes deze ijsvlakten voor jong en oud beschik baar stellen. Allereerst de eigenaren van het meertje van Caprera; de heer P. van der Werff houdt er toe zicht en rijdt ook zelf daar een aardige schaats; het is een van de aardigste plekken in ons dorp om te rijden beschut met een mooi uitzicht en met gelegen heid om rond te rijden. We nemen hier een foto op van onzen bejaarden hoofdredacteur die met den speurder Max het ijs betrad, maar niet op de schaats. De heer A. van der Werff alhier was zoo vriendelijk deze foto te nemen en ons ook de beschikking te geven over twee leuke kiekjes waarop een zevental jonge lui zijn te zien, die bezig waren op het ijs achter de villa van de dames Bispinck. Wij loven een mooi boekwerk uit (het fraai geïllu streerde Gedenkboek van de beroemde firma Van Houten te Weesp) voor die jonge lezer(es) onder 18 jaar, die aan onze drukkerij bezorgt vóór morgenoch tend 12 uur: een lijstje met de juiste namen dezer zeven jongelui. Zijn er meer, dan wordt het dikke boekwerk tuss^hen hen verloot. Er zal gelet worden op nauw keurigheid der opgaaf, netheid en spoed; wie het eerste er bij is, maalt het eerste; maar de netste en nauwkeurigste vóór 12 uur spant de kroon. Allemaal op de schaats! Bij de Centenbrug op de Leidschevaart te Vogelenzang was 't verleden week Zaterdagmiddag wedstrijd in hardrijden. Het weer was goed en de wedstrijd trok veel belangstelling. De vol gende deelnemers slaagden er in een prijs in den wacht te sleepen: W. van Reenen, 1ste prijs; Cor Ruijgrok, 2de prijs; Warmerdam, 3de prijs en Weyers een 4de prijs. In het café Graaf Floris werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Gedenk overal de armen, ouden en zieken! De vorst regeert met strenge hand, waarbij het kwik in den thermometer angstig naar beneden gaat en iedere nacht 14 graden Celsius vorst of lager aanwijst. Men rilt, beeft, huivert. Men ziet wit om zijn neus, men wordt niet goed, men moet naar bed, enz. en dat alles van de kou. De Oosten- en de Noord-Oosten wind willen ons niet verlaten en blazen door alles heen en laten water, melk, aardappelen, enz. bevriezen. Waterlei dingen, closets enz. zijn reeds lang onbruikbaar, Spon zen, handdoeken etc. hangen stijf bij de waschtalel. De vorst doet erg koude stijfsel in de beddenlakens. Het is alles ijs, ijs, ijs! Wanneer zullen we van deze ijzige ijsperiode verlost zijn en ons heerlijk kunnen koesteren in een milde lucht en zacht zonnetje? Donderdagmiddag scheen er in het weer eenige ver andering te willen komen. De zon ging schuil achter wolken en kort daarna begon het fijn te sneeuwen. Ragfijn zwaafden de kleine vlokjes uit de lucht. Na een half uur veranderde de ragfijne vlokjes in groote vlokken, die in een dicht gordijn naar beneden vielen. De lucht werd hoe langer hoe grauwer en het was te zien, dat er heel wat sneeuw zou vallen. Na drie uur tijds lag de sneeuw al eenige decimeters dik op de wegen. Ook de daken der huizen zijn met een wi, kleed bedekt en hebben we voor de zooveelste keer een winterlandschap te bewonderen. Rotterdam is ondergesneeuwd. We doen 't best, ons ook hier op alles voor te bereiden. Leve de B. G. V. Zaterdagavond heeft de eerste uitvoering der Bloemendaalsche Gymnastiek Ver- eeniging in Hotel Vreeburg plaats gehad onder leiding van den heer D. Beets. Precies om 8 uur werd aan gevangen met het eerste nummer van het programma, de opmarsch. Nadat alle medewerkenden met flinken pas de zaal binnengetreden waren en zich op het podium hadden opgesteld, trad de voorzitter der B.G.V., de heer Pronk, naar voren en hield een korte rede waarin hij de aanwezigen, in het bijzonder de heeren Hop en Opeijnen, afgevaardigden van de K.T.K. (Kennemer Turnkring), de afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen en de ouders der adspiranten hartelijk welkom heette. Wij willen heden avond. zoo zeide hij, U toonen, wat wij zooal kunnen presteeren en Uw kinderen, ouders, dit jaar wederom geleerd hebben. De belangstelling voor onze Ver- eeniging, die al groot is (het bewijs hiervan was de stampvolle zaal) hopen we dezen avond nog grooter te maken. U kunt zich als lid of Donateur opgeven bij het bestuur, dat hedenavond in de zaal aanwezig is. Na deze korte inleiding werd begonnen met het afwerken van het groote en varieerende programma. Door de jongens en meisjes werd goed werk geleverd. Flink werd er gewerkt aan verschillende toestellen. De vrije oefeningen door jongens, waarbij zij plat op den grond liggende hun hoofd en armen een groote rol lieten spelen, kan ook een welgeslaagd nummer heeten. Daar ons door de controle een zeer slechte plaats was aangewezen, ging er van dit nummer v ior ons veel verloren. Ook dé aanwezigen die meer dan 5 rijen vanaf het podium zaten konden dit nummertje niet volgen. Eigenaardig was een van de oefeningen op de plaats voor meisjes waarbij zij zich zoowel naar rechts als naar links met de hand in de zij, zijwaarts bogen en daarbij eenige vreemde bewegingen maakten, bewegingen waarbij men zou kunnen onderstellen, dat de deelneemstertjes last van kriebeling op de schouders hadden. Het mag voor schouder- en andere spieren goed zijn, maar deze oefening vinden we niet geschikt voor een uitvoering. We hebben bij het nummertje springen kunnen zien, dat er onder de adspiranten heel wat goede springers (sters) zijn. De meisjes spron- qen dezen avond beter dan de jongens. Of dat altijd zoo is? We kunnen ons daarvan hedenavond over tuigen. Een aardig nummertje was het latloopen voor meisjes. Rustig en kalm liepen zij met knieheffing over een der twee latten. Eerst achter elkaar daarna twee aan twee. Het knielen met een been door paren op de latten viel niet mee, maar werd keurig, zonder een misstapje, door hen volbracht. Onze Hollandsche jongens kun nen goed klauteren en klimmen, dit toonden ons de jongens, die als katten tegen den ladder opkropen en zich aan hun handen aan den horizontalen ladder han gende op gemakkelijke wijze voortbewogen. Bij de laatste ladder-oefening werden ook de beenen om den 'adder geslagen en schoven zij, gelijk eekhoorns snel langs het houtwerk. De dames en heeren lieten ons verder zien hoe tegenwoordig aan verschillende toe stellen gewerkt wordt. Op velerlei manieren werd door de dames, die vroeger alleen maar daarover aetild over het paard gesprongen. Bij dit nummer tje hielden de aanwezigen hun hart vast en had de heer Beets als damesvanger geen gemakkelijke taak. Door zijn toedoen kwamen zij gelukkig allen op haar beenen terecht. Hei werken aan hoogrek voor heeren werd met aandacht gevolgd. Vele nieuwe toeren wa ren hierbij niet te constateeren, evenmin bij het wer ken aan de brug. Door de heeren werden echter heel wat toeren aan de brug verricht en ze toonden daar bij staaltjes van moed, kracht en durf. Iets bijzonders vonden wij de oefening in het voortbewegen door dames. Deze oefeningen hebben veel weg van de be kende Folklorische dansen. Op de maat der muziek immers worden danspassen uitgevoerd, waarbij hou ding en mimiek sterk aan de ouderwetsche dansen deden denken. Tot slot van deze oefeningen werden door de dames schouders aan schouder eenige dans passen uitgevoerd, die ons even deden denken aan een keenenparade in een of ander operette. Bij de staaf- en vrije oefeningen der heeren viel het op, dat niet altijd gelet werd op gelijke uitvoering. Het ging soms erg onregelmatig, waardoor veel van 't ge- bodene verloren ging. Vooral bij de staafoefening moet gelijk gewerkt worden. Afzonderlijk te vermelden is het werken van de dames aan den horizontalen ladder. Met de handen aan den ladder, de beenen gestrekt, zweefden zij letterlijk, gelijk een slinger van een klok en wisten zij zich aldus voort te be wegen. Het knotszwaaien door dames was het laatste nummer. Hiervoor hadden zij zich in een extra mooi oaarsch costuumpje gestoken. Doordat de zaal in het duister gehuld was en alleen boven het podium licht brandde, werden de dames om zoo te zeggen in het zonnetje gezet. Jammer genoeg ging het knotszwaaien zeer onregelmatig, terwijl de houten knotsen bij het uitvoeren der oefening telkens tegen elkaar aankwa men. Men kan dit vermijden als men meer op elkander 'et. De 2de uitvoering zal ongetwijfeld beter zijn, daar voor zal de heer Beets, die bewezen heeft uitstekend 'e kunnen leiden, wel zorg dragen. Over het algemeen -'s de eerste uitvoering, nietteoenstaande de kleine foutjes, een succes geweest. De aanwezigen waren 'eer ingenomen met het gegevene. Het werk der B.G.V. is in de laatste drie jaar met groote sprongen vooruit gegaan. Gedurende de uitvoer'ng heeft een jazz-band de num mers muzikaal begeleid, terwijl daarna op de vroolijke iazz-muziek tot 2 uur gedanst is. En nu B.G.V.'ers maakt U gereed voor de tweede uitvoering. Herstel wat bij de 1ste uitvoering niet aoed was, want: Een goedgeslaagde uitvoering is de beste propaganda. Naast den heer Beets, wien voor zijn uitstekende leiding 'n woordje van lof toekomt, moeten wij ook aan de toestelcommissie lof geven, zij wist on zeer vluage en bewonderenswaardige wijze de toestellen voor de te geven nummers op te zetten en te verwijderen, zoodat alles vlot kon loopen. Vlugheid, netheid en orde staan bij de B.G.V.'ers vooraan. Onze onderaardsche vuren. Door te hard stoken ontstond Dinsdagavond omstreeks 11 uur brand in een perceel aan den Potgieterweg. De vloer onder de felbrandende haard was gaan branden. Gelukkig werd dit spoedig bemerkt en werd de brandweer gewaar schuwd die, als steeds, spoedig aanwezig was. de haard verwijderde, den vloer openbrak en het brandende houtwerk bluschte. Door dit spoedig ingrijpen der brandweer is erger voorkomen. T -V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1