I EREENIGINQ hting Sport Schaakrubriek Allerlei Plaatselijk Nieuws Toonecl Burgerlijke Stand Kerkagenda ANT.CASSEEsZ* GERS MOURIK TELEF. 13765 wcnimc alS ZN. .ENI - TEL. 13310 IKERK S VOOR CREMATIES d Malefijt, de 4 r.k. hij verwijt de meer- willen doordrijven, n.b. de heer Dorhout ïcces) de voordracht te houden. Ook dit ïmen (bovengenoem- gebracht, wordt met t -verdeeling aan- voorzitter zegt tegen ten; en tegen publiek I der agenda: het in et besluit van Gede- ater): jr Gedeputeerde Sta- tente blijkbaar onder zelfs voor de tegen- geen reden kan zijn en. deze woorden, e zijner tijd wel be- ais, doch nu van hem oger beroep stemt is i): als u de eenige t van den heer Prin- om staking van de Luden zal zich van ik een van de tegen- Duden? iep op de minderheid. If over eigen zaken te als we niet in beroep aken van het land. elijk bij den verkoop g heeft, maar om ook iten, zal hij niet mee- le gemeente om grond terecht moet komen; handelen dier familie, n is, is het z.i. zeer in dien grond zoo te ad heeft volgens hem t inzicht om een en 1. ets, dat wij ter plaatse niet konden verstaan, jp te stijgen. De ver- :n uiteen. De minder- zich naar de Burge- i blijven in de Raads- :nigen tijd terug, ver- Laan. Aldus bestaat onder de heer Luden, [ie deels stoelvast alle >n. Als de geschorste temd wordt, blijkt het 7 tegen 6 stemmen te rd van hulde uit voor de gemeente uit een de Voorzitter hulde Luden en Smidt van jesloten. een zeer bevoorrechte oog van degenen die wege het groot aantal tbied bewonen. Diep jna volledig gemis aan ite Bloemendaal is sa- urten (van Zuid naar Naaldenveld, Aerden- aitenplaatsen Elswoudt dorp Overveen, dan oostwaarts de Juliana- verder de ineenloo- sche park en Duin en hangsel de Duinwijck- leg, het eigenlijke dorp Bloemendaal met Kennemer- fuurt, fcieveriaan, Kinfteimpark, de buitenplaats Wild- hoet, het (Jverakkerparkje oostwaarts van de Kruiie- Jaan weer een atzonderiijke buurt rondom het hotel Duinlust bij Santpoort, het uitgebreide park Duinlust en het Prov. Gesticht voor krankzinnigen met bijbenoorende woningbuurten. 3ó00 bunder duin be hoort er geogratisch nog toe, maar als atgesloten duin- qebied kan dit deel buiten beschouwing blijven. De van Vogelenzang tot Veiserend door dat alles heen loopende verbindingsweg is deels spaarzaam, of zeer spaarzaam, op enkele plekken zeer dicht bebouwd. Derhalve buurten en huizen te over zelfs, maar een en ander vormt met elkaar (nog) geen organisch geheel. Velen dezer buurten zijn bewoond door foren sen, gezinnen welker mannelijke hoofden niets of uiterst weinig voor de gemeente hunner inwoning gevoelen; de vrouwen mede-hoofden dier gezinnen winkelen in Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Brussel of Londen. Het aantal garage s is er legio en v&n een eigenlijk gezegde plaatselijke samenleving is slechts hier en daar sprake. Het meest nog in de wijk Bloe mendaal. Vroeger vrij sterk ook in Overveen, maar toen het dwaze trekken van de buurten Rolland en Houtvaart met het Overveensche Tuindorp bij Haar lem, Overveen tot een schim van zijn vroegere djchaam terugbracht, is het dorpsleven aldaar ook hopeloos in de war gestuurd. De ingezetenen onzer gemeente gevoelen zich aldus fmderling landgenooten, kerkgenooten, standgenooten, ïaar nauwelijks dorpsgenooten. Tal van vereenigingen estaan er, men heeft ons jaarboekje „Help U Zelf ïaar op te slaan, doch hunne vergaderingen worden geregeld slecht bezocht, en wie ze bezoekt wordt tel kens weer getroffen door het gemis dat daar blijkt aan eenheid van levensopvatting; bepaalde lijnen van ontwikkeling, één gezamenlijk doel en streven ont breken. Ben enkele maal als het bestaan der gemeente in haar fceheel op het spel staat gaat er iets als een gemeen schappelijke kracht tot verweer door de uiteenloopende groepen onzer ingezetenen, doch dit is louter negatief; nauwelijks is zulk gevaar oogenschijnlijk geweken of pile groepen en groepjes en individuen trekken zich veer op hun kleine groeps- en individueele belangetjes :erug en de onsamenhangende menigte verkeert weer [n haar ouden toestand van onverbondenheid. Intus- ichen trekt de Zaanstreek, trekt Haarlem, trekt Am- terdam van allerlei kracht tot zich. nze Nederlandsche gemeente-wet gaat van een gansch nderen ondergrond uit. Zij beschouwt de gemeente als één organisch geheel met arm en rijk, industrieën n kleinere bedrijven, ze onderstelt allerlei instellin gen en inrichtingen van algemeen nut, en stelt aan het hoofd der gemeente een Raad niet alleen met sprit de corps, eenduidige bestuursgeest, maar ook met en eenduidige taak: bevordering van welvaart en ontwikkeling van wat natuur en geschiedenis tot één vreugdig en arbeidzaam geheel te zamen hebben ge- burgerd. Daarvan hier niets. Dit blijkt ten duidelijk ste uit de samenstelling en uit de daden van onzen Raad. Kinderachtige dorpsgeest, kliekerig zuinig- heidsstreven, stiekeme bevordering van groepsbelan gen, bangheid om met in de toekomstziende ambtenaren mee te werken, weinig duurzame invloed van een paar flinke gestichtsmannen omdat dezen het dagelijksch leven der anderen niet meeleven, nauwelijks kennen; het zich blindstaren op een paaltje, een weggetje of een pompje in eigen buurt een langs de anderen heen- wurmen om zetelbehoud waar eenig voordeel aan verbonden is, al deze spoken laten hun lijkkleurig aangezicht zoo nu en dan in den Raad om den hoek zien. Vijftien mannen die voor het meerendeel aan verschillende touwen trekken, touwen, die allen ver honden zijn aan verschillende dingen, dingen, waar onder het eene groote belang; Bloemendaal groot, Bloemendaal behoorlijk geleed, georganiseerd, machtig, welvarend en goed, Bloemendaal een zegen voor Nederland ontbreekt. Er gaat een verscheidenheid van egoistische strevingen van den Raad uit, en de bezie lende leiding in staat om al die strevingen te leiden in de eenige goede en ware bedding ontbreekt. Ja, het bevoorrechte Bloemendaal is wel ongelukkig. De weinigen alhier die voldoende over leven en maat schappij hebben nagedacht om te beseffen waar Abraham den mosterd der bezieling haalt, te weten bij eene grootsche Idee die den menschelijken geest verlicht, de verbeelding bevrucht en de handen richt, zij glimlachen zelfs niet meer bij het herdenken der doode illusie's, waarvan deze gemeente het wijd ver maarde en uitgestrekte platte graf is. Zij hebben nog slechts een nuchtere waarschuwing tot hen die al kibbelende niet meer zijn dan op sterven na dood; het is de waarschuwing reeds jaren te voren als gevleugeld woord te Haarlem gehoord: Bloemen daal annexeert wel zichzelf. Er is een klassieke spreuk die zegt: wie de Goden verderven willen, maken ze eerst blind. Wat klassiek is gaat ook op voor den modernen tijd. Blijft blind volharden bij uw ideeloos wurmen, Raad, bij uw fut-vol kibbelen, uw dorperig hangen aan traditie en kliek en weldra is de optocht geformeerd die van uit het Oosten komt met Burgemeesteren van Haarlem, de aloude heeren van Vogelensanck, Tet terode ende Aelbrechtsberg vooraan, en die het bouwen van een eigen Raadhuis voor u overbodig maken zal, omdat gij niet hebt gedurfd en dus niet hebt gekund en omdat het Leven nu eenmaal alleen met de stoutmoedigen de toekomst tegengaat. INÜI6NTIN6: VOETBAL. De uitslagen der Zoidag 1.1. gespeelde wedstrijden luiden als volgt: V. V. A.—D. E. C0—5 ZandvoortBaarn 20 VeloxSpartaan 72 B. F. C.—H. V. C6—1 BloemendaalHaarlem 01 Programma voor Zondag a.s.: Baarn—V.V.A. HaarlemBloemendaal. H.V.C.—B.F.C. ZandvoortD.E.C. SpartaanVelox. D.E.C. deed, wat van een kampioen in spé ver wacht kan worden en drukte V.V.A. vaster dan ooit SN-HTC OPGERICHT 1828 op de laatste plaats. Het was wel een slechte dag voor de V.V.A.'ers, want B.F.C. en Velox, die er ook nog tamelijk penibel voorstonden, brachten zich door even fraaie als onverwachte overwinningen, resp. op H.V.C. en Spartaan, vrijwel in veiligheid, zoodat nog slechts een wonder de volgelingen van Drijfhout voor het spelen van degradatiewedstrijden kan redden. Door de uitslagen in Bussum en Utrecht, zijn de kan sen voor Spartaan en H.V.C. zoo goed als verkeken, immers behoeft D.E.C. uit de haar nog twee restee- rende wedstrijden slechts één punt te halen, om zich deze tegenstanders voor goed af te schudden. Slechts Haarlem heeft nog een kans, zij het dan ook een kleine. Deze hebben de roodbroeken behouden, door Bloemendaal aan den Brederodeweg met 1—0 te slaan, een overwinning, die de bezoekers te danken hebben aan de geringe schotvaardigheid onzer voor hoede. Deze aanvalslinie toch heeft met groote hard nekkigheid een aantal bijna niet te missen kansen om hals gebracht, terwijl juist Haarlem, de eenige werke lijk serieuze kans die ze kreeg, benutte. Aan de witte verdediging heeft het niet gelegen. Spe ciaal ons achter-trio was keurig in, en speciaal keeper Beijk kan op een schitterenden wedstrijd terug zien. Jan maakte niet de minste fout, integendeel, de wijze waarop hij zijn doel verdedigde, ontlokte menig ap plaus, zelfs ook van de zijde van het Haarlem-publiek, en dat wil wat zeggen! Want overigens was er ge legenheid te over, zich aan het optreden van de sup porters der gasten te ergeren. Het gros dezer men schep ontbreekt elk greintje van sportiviteit, en de manier, waarop onze spelers en scheidsrechter be handeld werd, is vér beneden alle critiek. De heeren heben nog heel wat te leeren (als ze het ooit leeren), maar een verblijf, zij het dan ook van 2X3 kwartier tusschen deze chauvinisten is geen onverdeeld ge noegen. Natuurllijk staat het elftal en bestuur van Haarlem hier geheel buiten. Integendeel, de verhouding tusschen de spelers onderling was uitstekend, en zoo heerschte er binnen de lijnen vrij wat aangenamer stemming dan daar buiten. In een saaie ontmoeting sloeg Zandvoort Baarn. Dat dit treffen niet geestdriftig zou zijn, was te voorzien, waar hier twee ploegen tegen over elkaar in 't veld kwamen, die niets te winnen of te verliezen hadden. Een beschouwing van het program van morgen doet zien, dat er reeds verschillende return-wedstrijden zijn vastgesteld. In de eerste plaats, HaarlemBloemen daal. Deze match heeft nog dezelfde groote beteekenis voor de Schoterwegbewoners, als die van verschenen Zondag. We kunnen ons dus op een spannenden partij spitsen, want zoowel gasten als gastheeren zullen zich bijzon der inspannen: de eersten bezield met een revanche idee, de laatsten om te houden, wat ze hebben. Ook nu is voorspellen moeilijk. De laatste ontmoeting bevestigde weer het geringe verschil in sterkte tus schen beide ploegen, een verschil dat ons de vrijheid geeft te voorspellen: de gelukkige wint, want hierop komt het per slot van rekening neer. H.V.C. en Spartaan krijgen gelegenheid zich te her stellen van de zware nederlagen tegen B.F.C. en Velox. We gelooven wel, dat dit den beiden roodbroeken-elf- tallen zal gelukken, hoewel we niet aannemen, dat het herstel een revanche met even groote cijfers wordt. Ook Baarn kan vermoedelijk weer eens twee puntjes in haar credit brengen, dit ten koste van V.V.A., waar mede het lot van dit hoofdstedelijke elftal definitief verzekerd is. Rest nog ZandvoortD.E.C. We kunnen ons in denken, dat de D.E.C.'ers met angst en beven het uit stapje naar de badplaats tegemoet zien. De ontmoetin gen tusschen deze elftallen waren nooit bijzonder voor- deelig voor Siebeles c.s., zelfs het eerste treffen in de Watergraafsmeer kostte den roodhemden een punt. We vermoeden, dat de bezoekers met een dergelijk resultaat bijzonder in hun nopjes zullen zijn, want dat eene puntje is juist genoeg, hen in veilige haven te brengen, aangenomen dat de laatste wedstrijd tegen V.V.A. geen moeilijkheden oplevert. Dat Zandvoort flink van leer zal trekken, staat voor ons vast! Het resultaat is dan ook moeilijk te voorspel len. De lagere elftallen speelden als volgt: V. V. H.Bloemendaal 2 52 Bloemendaal 4Damiate 01 Damiate 3Bloemendaal 5 82 Junioren: ZeemeeuwenBloemendaal 71 Zondag speelt: E.D.O. 3Bloemendaal 2 10 uur Bloemendaal 4-H.F.C. 5 10 uur Bloemendaal 5Spaarndam 12 uur De elftallen zijn als volgt aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. A. Sunter C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk J. IJfs G. Kopjes Niemann Fr. Bakker Ph. Immer H. Eijsten P. J. Parson res. H. J. Lever res. L. v. d. Meij 2e Elftal: H. J. Lever H. P. Spoor M. Jansen J. Parson L. v. d. Meij J. Wijnberg Ad. Cassee J. de Graaf N. N. H. v. Beem H. v. d. Veer res. A. Donkervoort 4e elftal: K. Schoehuys D. Kroon J. J. Huyer Ant. Cassee* M. v. Delden A. de Jong H. S. v. Lent W. A. v. Zanten G. Strik H. J. de Jong J. Sondorp res. W. D. v. Uden 5e elftal: 1. Kempe P. Wester W. Drost M. Drost J. M. Akersloot G. Wille D. Denijs H. Aartsen M. Best L. J. Snoeks G. v. Beek res. P. Wille Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 202*). P. MARS (Santpoort). kend; Mimi Gyenes als diens vrouw Rosalinde zong zeer goed en speelde als altijd alleraardigst. Kostelijk was Fritz Hirsch als de gevangenisdirecteur. Dit was nu zooals wij Hirsch graag zien, in een echte rol en niet maar wat komiekerig doend. Zijn dronke- mansscene was onverbeterlijk evenals zijn dialoog met den dronken deurwaarder, Frosch. Friedel Dotz speelde de, in de nieuwe japon van haar mevrouw naar het bal geslopen, Kammerjungfer bui tengewoon goed, vooral trof haar zuivere typeering. De solo in het derde bedrijf „die Unschuld vom Lande" werd door haar bijzonder goed gezongen. Aankleeding en regie waren als altijd zeer te roemen. Heel goed was het gevangenisvoorportaal in het derde bedrijf. In het algemeen een avond waarvoor wij zeer dank baar zijn. Mat in twee zetten. Stand der stukken Wit: Kei, Dhl, Tc2, Tf5, Le5. Pe7, Pf2, b6. Zwart: K?3, Dh5, Tc3, Lc6, Lg5, Pfl, b4, b7, c5, g6, h6. OPLOSSING PROBLEEM No. 198. (J. V. GULIK). Wit: Kd2, Dc6, Lb8, Pc4, a4, f5. Zwart: Kd4, Ta5, f6. z 1. Pc4d6, enz. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: J. J. H. Bauer en H. W. v. Dort, beiden te Haarlem; P. Mars, te Santpoort. NA DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. De 20ste Jaarbeurs (19 28 Februari 1929) be hoort weer tot het verleden, en getuigd mag worden, dat ook ditmaal de Jaarbeurs een succes is geweest. Elke zakenman vond op de Jaarbeurs iets van zijn gading. Op de vijfde verdieping van het Jaarbeursgebouw vond men de groep meubelen en Aanverwante vakken, die zóó in omvang toegenomen was, dat in afwachting ,van het gereedkomen van den nieuwen Jaarbeurs vleugel een aantal deelnemers, tot die groep behooren- de, gehuisvest moest worden in een tijdelijk paviljoen pp het Vredenburg. Op de vierde verdieping was de groep Textiel en Confectie en de Oostenrijksche sec tie. De groei in de groep Textiel en Confectie had zich weder voortgezet en nieuwe firma's namen aan de Voorjaarbeurs deel. De derde verdieping was, als gewoon, aan Voedings- en Genotmiddelen gewijd; men kon er naast oude deelnemers een aantal nieuwe vinden. Op de tweede verdieping was de groep Glas, Aardewerk en Huishoudelijke Artikelen met hare a'f- deelingen Luxe Voorwerpen en Koperwerk. (Deze laatste ook in de standszaal op den beganen grond). Deze groep behoeft geen nadere aanduiding; ieder die bij deze branche betrokken is, weet, welke een rol deze groep in het zakenleven speelt en dat geen winkelier of grossier, die desbetreffende artikelen voert, ver zuimt de Jaarbeurs te bezoeken. Op de eerste verdie ping kwam men bij de groep der Technische Artikelen. Machinerieën, Rubber, Kachels en Haarden, Metaal waren, Kasregisters, enz. en eveneens vond men daar de afdeeling koloniën, welke ditmaal meer in het bij- P onr' OPLOSSING PROBLEEM No. 199. (O. G. DEHLER). ir Stand der stukken Wit: Kcl, Ta5, Tf8, b2, c6, d5. Zwart: Kal, Lg2, a2, a6. 1. Tf8b8, (dreigt 2. Tb3, 3. Ta2:f, 4. Ta3 mat) Lg2e4; 2. Tb8b3, Le4bl; 3. Tba3, onv.; 4. Ta3Xa2 mat. 1Lg2Xd5; 2. Ta5Xd5, enz. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: J. v. Gulik, te Overveen. P. Mars, te Santpoort. Voorts werd alsnog de goede oplossing van Probleem no. 197 ingezonden door H. W. van Dort, te Haarlem. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD. Woensdag 20 Maart a.s., des avonds 8 uur, zal een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden tus schen scholieren van het Kennemer Lyceum (Over veen) en de leden van de Bloemendaalsche Schaak club, in Café „Rusthoek." Belangstellenden zijn welkom! CORRESPONDENTIE. Haarlem. H. W. v. D. De prijzen liggen ter beschik king. atsl<vzonder de Thee-cultuur naar voren bracht, en waar den bezoeker een monster thee, in een keurig busje verpakt, werd aangeboden met een handleiding voor het zetten van thee inderdaad een uitnemende pro paganda! Veel belangstelling trok ook een inzending van den Bond van Nederlandsch-Indische Suikerfa brikanten, voorstellende een in werking zijnde suiker fabriek; verschillende waterstroompjes gaven aan waar heen de suikerwinsten vloeien, en deden zien hoe tal van andere bedrijfstakken, en vooral ook de fiscus daarvan profiteeren. Aan de deelnemers dezer verdie ping sloten zich nauw aan, de inzenders welke in de standszaal beganen grond exposeerden, waar ook de Electro-Techniek te vinden was. Afzonderlijk moge nog vermeld worden de ditmaal weer zeer veel belangrijker Radiogroep, wier deelne mers, met het oog op demonstratie-mogelijkheden, op alle verdiepingen verspreid stonden. Deze groep bood, door de voornaamste firma's vertegenwoordigd, een nagenoeg volledig overzicht van de ontwikkeling der techniek en van het nieuwste, dat op dit gebied aan te bieden is. Eerste publicatie. Zeer ouwerwetsch. Langs onze wegen hebben we weer eens een electr. wagentje, een soort bestelwagen, zien rijden. Geluidloos zonder het bekende knaleffect schoof het vehikel langs den weg. Het is niets nieuws meer want voordat de auto er was heeft men het met electriciteit geprobeerd maar daar de batterijen steeds gevuld moeten worden en hiermee eenige dagen gemoeid zijn, heeft men van deze electriciteits- motoren afgezien. Steeds zijn er nog menschen die trachten de electrische wagens weer in de mode te brengen. Het succes hiervan echter is nihil. De ben zinemotor blijft wat hij is, tot nog toe de doelmatigste. Door de eerste Ned. Filmonderneming zou Zaterdag avond in Hotel Vreeburg een bioscoopvoorstelling ge houden worden. Het hoofdnummer zou bestaan uit een vredespropagandafilm getiteld: „De Wapens neer". De voorstelling is door bijzondere omstandigheden niet door kunnen gaan. Donderdagavond kwam het Operettegezelschap van Fritz Hirsch met de „Fledermaus" van Johan Strauss in den Stadsschouwburg. Een zeer volle zaal genoot van de zeldzame gelegen heid om deze prachtige operette te hooren en werd niet teleurgesteld. Zij stelt zeer hooge eischen zoowel aan het orkest als aan de zangers doch Fritz Hirsch en zijn medewer kers hebben zich daardoor niet af laten schrikken en iets heel goeds gegeven. Zeker de mooie muziek van Strauss kan fijner worden gespeeld en zijn liederen en koren vereischen voor een perfecte opvoering beter stemmateriaal dan hier aanwezig was, maar er werd met zooveel toewijding en animo gezongen en gespeeld, dat dit geen ernstige hinderpaal werd. Paul Harden, die ook de regie had, gaf Von Eisenstein met zeer veel begrip zeer amusant en vocaal uitste- OVERLEDEN: J. N. A. Arnhardt, 48 j., overleden te Amsterdam; J. M. Broerse, 64 j.; J. Vissers, 51 j. GEVESTIGD: J. S. Theijse, Kennemerweg 18, Bloe mendaal; J. P. Kenzen, Verbindingsweg 10, Bloemen daal; H. Rebel, Keetwoning Nachtegalenlaan, Aerden- hout, Mej. A. M. Kruzycki, Bloemendaalscheweg 66. Bloemendaal; J. J. Bosman, Manpadslaan 10, Vogelen zang, H. J. van Gelderen, Adr. Stoopplein 22, Over veen; C. Riepsamen, Oranje Nasaulaan 64, Overveen. ZONDAG 17 MAART 1929. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur: De heer H. Gordeau Jr., Bussum. Donderdag 21 Maart des avonds 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing, Sluiting. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark. Zondag 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 8 uur n.m. Vesper en Lof. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur. Ds. J. A. van Leeuwen, Em. pred. te Heemstede. Heilig Avondmaal. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Mej. J. Gooszen, Doopsgez. Pred., Rotterdam. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Onvergelijkelijke Smart" (Kiaagl. 1 12).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3