expl^admint^drukker ij t. timmer EFFECTEN - COUPONS Crêpe Schoenen boekhandel„lectura" EFT land, Madame" ALGE M.NIEUWS enADVERTENTIEBLAD VooRKENNEMERLAND en HAARLEM DE QENE5TETVEG.23, BLOEMENDE Hand, Madame" A. ZETSTRA UITGAVE KV" HET HIDDEN GLASPAPIER Drukkerij Timmer ;n Satyre Levensblijheid Denken en Leven Plaatselijk Nieuws E OOGEN KEIZER" tERKMUIS HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Plaatsing van alle Advertenties E LORD ATESSENHANDEL SCHRAND" Alle soorten Tuinbonwgereedschappen IL SCHEIDEN worden bi] ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 Bloemendaalscheweg 123 - Telef. 22874 in moderne kleuren a f 0.35 per meter TELEF. 22003 oooooooooooooooooqoc DTKE in 'ALITEIT 1LIK F 2.50 I - BLOEMENDAAL TOORD voor rust- bloem en daal's ijzer magazijn ZATERDAG 13 APRIL 1929 23e JAARGANG No. 15 M_^TELEFOON_I018| APRIL IH-HOFSTAD TOONRKL ..ugt Melsert) or Frans Molnar APRIL FOONEEL APRIL /oorstelling 3HHOFSTAD TOONEEL elsert-van ees in 10 APRIL i door Fritz Hirsch Operette ijks van 10—3 uur een van 12—3 uur ÜEEKBLAD Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. Advertentiën18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 in elk gewenscht blad zonder prijsverhooging IARLEM - TELEFOON 11937 in Nederland van der Franco Films sse Ihre Hand, Madame" trillen zien ympathieke Haarlemsche er zingt voor U: „Ich kiisse n wordt alleen opgevoerd: u de doorloopende Voorstel- ensdagmiddag half drie INEDEN 18 JAAR IALE KINDER-MATINÉE'S en Maandagmiddag 2 30 uur MARY PICKFORD in oegang voor iederen leefiijd 118 - TELEF. 13151 fOT, 6ED. VERPLEEGSTER wpatlënten. Stroomend, adkamers en lighallen. lloemendaalsche Bosch. OPEND TEL. 22385 vrouw): Die man van mij 's en zei ik hem eens even de ur van de openbare leeszaal, it naar binnen en gaat vlak n muur staan waarop staat: r, dat U een nieuwe machine is het voor een instrument, i een draaiend legnest. Kijk' lit het nest om en het ei valt De kip draait zich dan om. merkt dat het leeg is. Dan it ze zich vergist heeft, gaat gt nog een ei! tot maat, die van een stei' allen: Hai! Kees! Val op je van de ongevallen-wet! f stadsmeisje bekeken saman n kwam al heel spoedig °n- nooie oogen van zijn lieftai- :k bleven ze staan en terwi) kalf wees, die hun neuzen rijven, zeide hij: Als ik daar tzelfde te doen!, zeide hij ;i het meisje. (Nadruk verboden) Het geldt, en tot op zekere hoogte terecht, voor een teeken van beschaving, zoo men geleerd heeft, zijn gevoel te verbergen. Slechts de onbeschaafde geeft onbeheerscht lucht aan zijn gemoed. Maar de mensch, die weet hoe het hoort, beseft,/dat men zijn omgeving niet mag hinderen met een luidruchtige uiting van ge voelens, die voor den betrokkene weliswaar op het gegeven oogenblik van het hoogste belang zijn, maar waartegenover een ander het recht heeft, onverschil lig te staan. Het is onbescheiden, zijn gevoelens op te dringen aan menschen, die er niet mee hebben te maken. Wat geeft ons aanspraak op hun belangstelling? Zij vallen ook ons niet lastig met hun vreugdebetoon of hun rouw. Maar het is evenmin kiesch tegenover ons eigen ge moed. Wat ons gemoed beweegt, blijve binnen het besloten terrein van ons eigen leven. Het is te teer en te jnnig om op straat te worden gebracht. Het is hartsgeheim. Wanneer wij er over spreken, is het, alsof we tegen het liefste en beste in ons verraad plegen. Dus niet te spoedig vreemden in ons persoonlijk be staan betrekken. Niet te koop loopen met onze be zwaren en moeilijkheden, niet ons hart uitstorten in wachtkamer of spoorweg-coupé. Met een effen ge zicht en een onverschillig gebaar onze aandoening be mantelen. Deze strakke levenshouding, door eerbied voor ande ren en door zelfrespect geboden, kan echter ook ont aarden in aanstellerij. Overdreven kunstmatigheid forceert de natuur, die haar soevereine rechten be houdt. Want ons gemoed is als een stoomketel, waaraan geen veiligheidsklep mag ontbreken. En, zoo wij de maat schappelijk voorgeschreven bescheidenheid en kiesch- heid in acht nemen, mogen wij aan den natuurlijken drang tot uiting voldoen. Zij het in den kleinen kring onzer vertrouwden, zij het in de eenzaamheid van de binnenkamer of in de onbegrensde ruimte van bosch en veld. Merkwaardig is hierbij, hoeveel gemakkelijker het ons alt, aan onze smart uiting te geven dan aan onze vreugde. Tranen gaan den meesten onzer beter af dan een lach. En de omgeving schijnt de eerste ook meer te waardeeren. Een huilbui eerbiedigt ze; aan een lachbui ergert ze zich. Het is, of wij ons voor levensblijheid eer moeten schamen dan voor verdriet. Een droevig gezicht moge men drukkend gezelschap vinden, het is toch een teeken van ernst. Maar een vroolijk gezicht ver denkt men van lichtzinnige dwaasheid. En toch is levensblijheid het kostelijkste bezit. Zij is de eenige grondslag van een goed en gezond leven. Men moest haar boven alles op prijs stellen. Een mensch, wien blijdschap de oogen uitstraalt, moest ons heilig zijn als een bizondere openbaring. Wij moesten tegenover hem staan als tegenover een wonder. Wat is er heerlijker dan echte, onbekommerde blijd schap! Een van de ontroerendste oogenblikken, die ik ooit heb beleefd, was het ontwaken, doordat op een stillen Zondagmorgen op een kamer naast de mijne een klein kind in zijn eentje aan 't zingen sloeg. Er was nog geen woord noch een wijs, maar dit zin gende wakker worden, zóó uit den slaap, was iets zoo echts en spontaans, dat er behalve het kwinkeleeren van vogels wel niets te bedenken is, dat zóó zuiver de levensblijheid vertolkt. Kwinkeleerende vogels, dartelend vee in de wei, spar telende visschén in 't water, hoe zelden vinden ze hun evenbeeld in menschelijke gestalte. Is levens blijheid den mensch ontzegd? Is hij aan deze natuur- lijke gave ontgroeid? Moet hij, als cultuurwezen, er zich voor schamen? Kinderen kennen ze nog, de levensblijheid, en we veroorloven hun, deze te uiten. Maar een volwassen mensch, die zingt, die danst van pleizier?! Zeker, wij mogen verheugd zijn, maar wij hebben onze vreugde gekanaliseerd binnen conventioneele gedragslijnen. Spontaan vreugdebetoon is ons verdacht, bijna zou ik een pleidooi voor brooddronkenheid hou den. De kern van brooddronkenheid is gezond. Maar, al moge de drijfveer dezelfde zijn, formeel is er geen Het is U* I korte kleverlaan 22-24 - telef. 22704 grooter tegenstelling mogelijk dan het kleine kind, dat in zijn bedje zingende wakker wordt en de tierende, lallende menigte, die de straten vult met haar brood dronken lawaai. Is in ons puriteinsch vaderland de gemeenschaps vreugde te lang en te streng onderdrukt, zoodat zij het natuurlijk orgaan heeft verloren? Dan heeft onze beschaving iets in te halen. Ongedwongen blijheid" immers is voor de samenleving even onmisbaar als voor elk harer leden persoonlijk. Wij moeten weer leeren juichen en jubelen, lrchen en dansen en in ons spontaan vreugdebetoon even decent leeren wezen als we 't geleerd hebben te zijn in ons droefheidsgebaar. H. G. Cannegieter. In de serie Handboekjes Elck 't Beste, verscheen bij de Mij. voor Goede en Goedkoope lectuur te Amster dam; De Restauratie 18151830. Cultuurgeschiede nis van West-Europa, met 44 illustraties, door Dr. P. Klinkenberg. Dit werk sluit aan bij een vorig werk van denzelfden schrijver, eveneens bij deze Uitgeefster verschenen: Van de Fransche revolutie tot de Restauratie, en be handelt de cultuurgeschiedenis van Groot-Brittannië en Ierland, Frankrijk en Duitschland, gedurende het genoemde tijdvak. Het geeft een düidelijk beeld van de arbeidsvoorwaar den kort voor en tijdens de zooveel ontzetting ver oorzakende uitvinding en in gebruik neming der ma chine. En als achtergrond de strijd, die wel nimmer zal ophouden zoolang er kapitalisten en proleten zijn. Wat het werk bijzonder aantrekkelijk maakt zijn de talrijke illustraties en de citaten. Er zijn er o.a. van Ihelley: „Rise like lions after slumber, In unvanquishable number! Shake your chains to earth, like dew, Which in sleep had fall'n on you: Ye are many they are few". En dan dit: ..What is Freedom?. t Is to work, and have such pay As just keeps life from day to day In your limbs, as in a cell For the tyrants' use to dwell. Ook Thomas Moore, die in zijn .Irish Melodies" „de hoop en het verlangen bezingt van het „Groene Erin", wordt door den schrijver geciteerd. En die enkele regels zullen de lezers ertoe brengen zelf verder te zoeken. Geen beschrijving hoe duidelijk en gedo cumenteerd deze moge zijn heeft de macht den lezer zóó in een bepaalden toestand en onder bepaalde om standigheden te verplaatsen, als de gevoelens en ge dachten door den dichter geuit. Geen land, of de momenten van vreugde en leed vinden hun vertolkers pnder de kunstenaars. We kennen allen den ook in dit werk geciteerden Victor Hugo. Zijn diep gevoel eenerzijds en flijmscherpe hekeling anderzijds. Van den Duitscher Von Platen koos de schrijver o.a. dit citaat: „An einen Despoten. Teuflicher Heuchler! Du machst mit der Rechten das Zeichen des Kreuzes, Doch mit der Linken indesz slagst du die Völker ans Kreus Een werk dat veler sympathie zal oogsten. Den Gulden Winckel van Februari opent met een foto van Johan de Meester, waarbij een onderschrift door de redactie, dat eindigt met: „Leve de fantasie, leve de grijsaards met straatjongensharten!" Als alle „gloria mundi" zóó vergaat schikt 't nogal!? Hierop volgt een artikel van Johan de Meester over Natio nale Letteren, waarin o.a.: De beperkte Taak van den Criticus. Verder een van Gaston Burssens over Paul van Ostayen. En o.a. een der steeds interessante beschrijvingen van Ex-libris, die „blason(s) de 1 esprit, subtile(s) petites gravure(s)zooals de schrijver citeert. Verder ook de gewone rubrieken. Het Maart-nummer brengt een artikel van Cornelis Veth over de biografieënmode. Schrijver keurt hier af, dat op de beroemde personen zooveel „romanne tjes verzonnen worden, die een grond van waarheid bevatten, doch ook veel fantasie en fictie. Het nummer brengt vervolgens o.a. artikelen van A. L. van Kuyck: Franz Hellens over zijn werk, van J. van Nijlen over Franz Hellens: La femme Partagée, van Siegfried van Praag over Joodsche Letteren. Ook in dit nummer wordt weer studentenleven beschreven, ditmaal het Nijmeegsche, en de gewone kronieken. De uitgever C. A>. Mees te Santpoort kondigt de uit gave aan van een Oostersche Bibliotheek, die zeer belangrijk belooft te worden. De bedoeling is oor spronkelijk Nederlandsche vertalingen bijeen te bren gen van de beste klassieke werken uit het Oosten: Oud-Egyptisch, Arabisch, Perzisch, Sanskrit, zelfs uit het Chineesch en Japansch. Ook werken op cultuur gebied en reisbeschrijvingen. De laatste rijk ge ïllustreerd met origineele foto's. De werken verschij nen naar gelang van hun karakter in groot formaat, of kleiner boekformaat. z Reeds verscheen: C. K. Elout: Indisch Dagboek en M. Wagenvoort: Karavaanreis door Zuid-Perzië, als ook een paar vertalingen: Monzaëmon Tjikamats, Dramatische verhalen, en Perzische verhalen: (Moech- lis) De 1001 Dag. En verder is er reeds veel in voorbereiding en ter perse. Men kan zich per jaar abonneeren, mits voor de ge- Jieele serie, en ontvangt dan 10% korting. Zooals al tijd bij dergelijke uitgaven maakt 't den uitgevers de taak veel lichter, te voren de oplaag ongeveer te kunnen schatten. We raden hen, die zich voor de uitgave interesseeren dan ook tenzeerste aan de uit gevers hierin tegemoet te komen. JEANNE VEEN. Koopen is helpen! Denkt er aan dat Woensdag 17 April e.k. een collecte gehouden wordt voor de be strijding der T.B.C. Deze collectedag is georganiseerd door de Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. voor Haarlem en omstreken. Een aantal lieftallige jonge dames zullen dien dag wederom pogingen in het werk stellen om een belangrijk bedrag bijeen te krijgen, waardoor heel wat T.B.C.-patienten weder verpleegd en verzorgd kunnen worden. Koopt dus allen een T.B.C.-bloempje! Ra, ra, wat is de radio? Aerdenhout is in den laat- sten tijd het oord vanwaar veel jammerklachten ko men. Buiten de vele Mexicaansche honden die de Radioamateurs zoo ergerlijk kunnen hinderen, waren er ook nog andere knetterende geluiden waardoor de ontvangst er niet mooier op werd. Dit geknetter werd niet veroorzaakt door schietwapenen waarmede men een klopjacht hield op de hondjes uit Mexico, maar het onaangename geluid sproot voort uit het seinlicht en het alarm slingersignaal, die, zooals men weet, boven Duinweg en Bentveldsweg zijn aangebracht en autobestuurder of voetganger waarschuwen als er een tram uit Zandvoort of Haarlem in aantocht is. Ook de Radioamateurs ontvingen deze waarschuwing tel kens. Iemand die rustig in een kamer zit en op Enge land of Italië zijn gedachte en radiotoestel heeft ge richt, kan het nu eenmaal koud laten of een tram nadert of niet. De storing moest opgeheven worden maar hoe? Men verzon op middelen maar kon er niet een vinden. Een lid van de Handel Mij. R. S. Stokvis te Rotterdam, die op een keer te Aerdenhout vertoefde werd door eenige radelooze radio-draadlooze muziek' opvangers om raad gevraagd. De Stokvis krabde eens achter zijn ooren, dacht na en vertrok met de belofte, dat hij eens zou kijken of er wat aan te doen was. Te Rotterdam aangekomen, pakte hij fluks drie groote condensatoren, elk van twee microfarad in en zond deze naar de Ned. Ver. voor Radiotelefonie afd. Haarlem met de boodschap, dat deze artikelen zeer geschikt waren om storingen geheel of gedeeltelijk op te heffen en dat de afd. Haarlem met deze condensa toren maar naar de Directie der E.S.M. had te gaan om te vragen of zij bereid was deze voorwerpen aan de waarschuwingssignalen te Aerdenhout aan te brengen, waardoor, volgens Stokvis, de storing heel wat minder zou worden. De directie was direct bereid om te helpen. Nadat de condensatoren een plaatsje bij de signalen hadden gekregen werd geluisterd. Men vernam in de luidspreker van het signaal boven den Bentveldsweg niets meer, terwijl de storing van het seinlicht boven den Duinweg heel wat verminderd bleek. Proeven zullen nu genomen worden om deze stoornis geheel weg te krijgen. Hulde aan N.V.V.R. R. S. Stokvis en Directie E.S.M. die terstond aan het werk togen terwille van de Aerdenhoutsche Radio amateurs. Nu deze storingen van de baan zijn, staan er echter wederom andere voor de deur. Zooals men weet is het onweer des zomers niet van de lucht en bij erg warm weer kan de luidspreker zoo echt gezel lig knetteren en pruttelen waardoor men er toe zou overgaan de radio in de zomermaanden in het vet te zetten. Welke knappe bol zal hiervoor eens iets uit vinden? Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling BloemendaalVelsen van bovenge noemde vereeniging zal op Dinsdag 16 April 1929 een Ledenvergadering houden te 20 uur in Hotel „Vree burg" alhier. De agenda luidt: 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Cultuur van Kasbegonia's, in te leiden door den heer Y. Mulder. Pauze. 3. Gebruik van kunstmest bij Kascultuur en Kamer planten, in te leiden door den heer A. Tabernal. 4. Mededeelingen van het Bestuur inzake excursies en tuinbouwwintercursus. 5. Vragenbus. 6. Rondvraag. Men wordt verzocht niet te rooken. Prijsvraag Schizantus: van kweekers en tuinbazen 6 planten, van tuinknechts 3, van liefhebbers 2. Aan den Waller-prijs werden door vriendelijke schen kers een 2e, 3e, 4e, en 5e prijs toegevoegd waardoor voor allen een kans bestaat. Zendt dus in voor het Puntenstelsel. Jeugdgebouw. Eindelijk weer eens wat over het Jeugdgebouw. Het is langen tijd geleden, dat we hier over hoorden praten. We maakten ons al ongerust over het lang uitblijven van eenig bericht. Want als iets op de lènge baan geschoven wordt dan is de kans groot dat het van de baan gaat. De plannen voor een te bouwen Jeugdgebouw waren echter in een te ver gevorderd stadium om van de baan ge schoven te kunnen worden. Het stuk grond aan de Donkerelaan ligt gereed om bebouwd te worden, ter wijl reeds een groote som bijeen is gebracht voor het te stichten gebouw. De heer H. van Kempen, architect alhier heeft het vervaardigen van een ontwerp voor het Jeugdhuis op zich genomen. 20 April e.k. heeft de aanbesteding voor den bouw plaats. Opbrengst te min. Bij een huizenveiling werd een heerenhuis met erf, tuin en garage aan de Busken Huetlaan, alhier, wegens te lage prijs opgehouden. Een winkelhuis met bovenwoning te Overveen werd gekocht voor 12.900.door F. Wittgreve. Prijsuitreiking. Dinsdag 23 April zal in het R.K. Vereenigingshuis te 20.30 uur de prijsuitreiking plaats hebben van de schietwedstrijden door de Vogelen - zangsche Schietvereeniging „Graaf Floris V" in dit seizoen gehouden. De resultaten dezer wedstrijden zijn thans reeds bekend gemaakt en luiden: Competitie buks, staande houding, le klas: 1. H. J. van Tongeren, 951 punten, 2. G. Mooijekind 940 pnt.; 2e klas: 1. P. Laan, 913 pnt.; 2. E. Schaefer, 908 pnt. Wisselprijs, 1ste klas: H. J. van Tongeren, 213 pnt.; 2de klas: H. Broers. 187 pnt; 3de klas: A. de Vries, 176 pnt. Meesterkaart, 1ste klas: H. J. van Tongeren, 47 car tons; 2de klas: 1. E. Schaefer, 36 cartons, 2. P. Laan, 28 cartons. Reizen en toch weer niet. Op Donderdag 11 April hebben de kinderen van verschillende Bloemendaal- sche scholen prettige uren gehad. Op die uren werd het aangename met het nuttige vereenigd daar zij op reis gingen en op hun reisje naar Rotterdam een duidelijk beeld kregen van wat er alzoo in de Rotterdamsche haven omgaat. Door onderwijzers werd hun dikwijls hiervan verteld maar velen waren nooit in de ge legenheid gew'eest de havenwerken te bezichtigen. De leerlingen keken hun oogen uit. Nadat de haventocht .volbracht was, waren zij nog niets vermoeid en ging men eens een kijkje nemen bij de Oisterwijksche veenen. Na daar eenige tijd vertoefd te hebben werd het reisje of beter gezegd de reis besloten met het bezichtigen van eenige ondergeloopen polders. Het waren voor de kinderen eenige genotvolle uren die de N.V. Schoolbioscoop De Polygoon hun met deze films verschafte. Het is lente. De menschen in dikke kleeren gesto ken, de dames in bontmantels, de heeren in dikke jas sen, waarvan de kraag tot over hun ooren overeind is gezet, loopen haastig met de handen in moffen of zak ken voort. Het is lente. Een scherpe Oostenwind giert als in de dagen van het koudetijdperk langs huis en dak. Het is lente. De voorjaarszon is verscholen ach ter dikke wolken, die niet veel goeds voorspellen. Alles ziet er grauw en dor uit. De kalender wil ons foppen en zegt dat het lente is, maar de boomen met hun naakte takken vertellen ons de naakte waarheid en zeggen het is winter. -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 1