Binnenland Buitenland Tooneel Plaatselijk Nieuws EMSER=PASTILLES JLOTTGERING A. G. G. IV». GIORGIS ZN. SCHOORSTEENVEGERS jVERFT-STGDMTj GOED-5KET HA ARL. BEGR AFENISV EREENIG1NG MOLENAÈRSTRAAT 20, TELEF. 13765 Ik wil Sanatogen gebruiken totdat mijn Zenuwen beter zijn De drie Dornier-Wal-vliegtuigen, die op weg naar Indië zijn, hebben na den voorspoedigen start niet veel geluk gehad. Een voormotor van een der machi nes heeft kuren gekregen, en moest in Bordeaux een paar dagen dokteren, waarna bij Marseille hetzelfde liedje plaats had. Doch men heeft goeden moed, dat deze vlag-vertoon-reis van onze Marine door de lucht verder een vlot verloop zal hebben. Bij de zich de laatste jaren enorm uitbreidende Philips- fabrieken te Eindhoven werd deze week de 20.000ste arbeider aangenomen. Een en ander heeft natuurlijk in belangrijke mate bijgedragen tot den bloei van Eind hoven, welke stad thans meef dan 80.000 inwoners telt. De Utrechtsche documenten-affaire, die officieel nu definitief van de baan is, blijft nog wat narommelen, o.a. door een wijdsche openbrief, die door dr. Ritter aan de regeering werd gericht, waarin o.m. gezegd werd, dat Den Haag de documenten liet koopen door den heer van Beuningen, en misleidende mededeelin- gen heeft gedaan. Hij vroeg verder om een eereraad van vooraanstaande personen, om de zaak uit te zoe ken. De Regeering. klaarblijkelijk meenende dat het nu welletjes is, heeft dit onderzoek afgewezen, o.a om dat zij niet aan haar woord getwijfeld wil zien. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede organi seert van 25 September tot 25 October in de Grafe lijke zalen te Den Haag een Vredes- en Volkenbonds tentoonstelling. Dit is de eerste keer, dat door middel van een tentoonstelling gepoogd wordt de propaganda voor den arbeid van den Volkenbond te dienen. In het eere-comité voor de tentoonstelling hebben behalve den minister-president, de meeste leden van het kabi net zitting. Dit jaar zal 18 Mei weer de algemeene Volkenbonds dag van de Ver. v. Volkenbond en Vrede zijn. Dit is namelijk de datum van den openingsdag van de Eer ste Vredesconferentie die in Nederland gehouden v.erd, in 1899. Door de 55 afdeelingen van de ver eeniging zullen op 18 Mei bijeenkomsten worden be legd en door woord en geschrift zal propaganda voor het Volkenbondswerk worden gemaakt. Ir Utrecht wordt ter gelegenheid van de Jaarbeurs in het voorjaar van 1930 een internationale tentoonstel ling gehouden op stedebouwkundig gebied. De plan nen hiervoor gingen uit van de vereeniging van ge meentelijke bouwtechnische hoofdambtenaren. In het buitenland bestaat veel belangstelling hiervoor en men ontving al beduidende toezeggingen van verschillende landen. Nu de Amsterdamsche Gemeenteraad met 21 tegen 20 stemmen het Vallei-plan voor de nieuwe verbinding met den Rijn heeft gekozen, is spoedig indiening van het wetsontwerp door de Regeering te verwachten. Hiermee is voorloopig althans de strijd beslist en komt de nieuwe verbinding in het zicht, waarnaar reeds 14 jaren met verlangen wordt uitgezien. Men gelooft dat het Vallei-kanaal onbegrensde mogelijkheden voor de Rijnvaart op Amsterdam opent. Het belang dat voor Amsterdam hieraan verbonden is, blijkt duidelijk, als men weet dat Amsterdam's haven voor 80% af hangt van het Rijn verkeer. In Zaandam liggen de houtbedrijven door staking ten gevolge van een loonsgeschil enz. stil. Ook in Leerdam brak om gelijksoortige redenen in het houtbedrijf van de fa. Varsseveld staking uit. Bemiddelingspogingen, zoowel in Zaandam als in Leerdam leverden aanvan kelijk niets op. Ongeregeldheden van ernstigen aard doen zich niet voor. De Zaansche patroons laden zelf het hout op voor dringende transporten. Ward Hermans, de redacteur van het Vlaamsche blad De Schelde", die een actief deel heeft gehad in de Utrechtsche documentenaffaire, en die zich tot nu toe in Nederland ophield, zal zich naar België begeven en zich bij de autoriteiten aanmelden. Engeland. De verkiezingscampagne in Engeland is thans in vollen gang. Door de verschillende partijen zijn 1640 candidaten aangewezen, waarvan 580 con servatieven, 556 labour en 495 liberalen. Sir Herbert Samuel, de liberaal, verklaarde dat zijn partij geen overeenkomst met conservatieven of labour gesloten heeft of sluiten zal. Hij verdedigt de strijdleuze van Lloyd George: ,,Wij kunnen de werkloosheid over winnen zonder een penny extra belasting te heffen". Naar aanleiding van het bezoek der Engelsche in- clustrieelen aan Rusland wordt gemeld, dat de vice- gouverneur van de Sovjet-Staatsbank verklaarde, dat het mogelijk zal zijn orders in Engeland te plaatsen tot een bedrag van 150 millioen wanneer men tot een bevredigende regeling komt. Voorwaarde hier voor is evenwel de weer in werking stelling van het Engelsch-Russische handelsverdrag van 1924. Naar verluidt zou aan generaal Dawes den Ameri- kaanschen gezantschapspost te Londen worden aan geboden, in opvolging van Houghton. Frankrijk. Ten aanzien van het resultaat der be sprekingen van de experts, waarover men zich on langs bezorgd maakt, is thans ontspanning ingetreden, die goede grond geeft voor de verwachting dat men binnenkort tot overeenstemming zal kunnen geraken. De vier crediteurstaten toonen zich bereid in een ver mindering van hun eischen toe te stemmen. De Echo de Paris noemde de taak om overeenstemming te be reiken inzake de cijfers bijzonder moeilijk, daar de afzonderlijke bedragen zóó verlaagd moeten worden, dat zij tezamen een jaarlijksche som vormen, die onder de 2J/2 milliard van de Dawes-regeling blijft. Owen Young zou het volgende schema ontworpen hebben: Gedurende 2 jaar zal jaarlijks 17000 millioen mark betaald worden, vervolgens gedurende 3 jaar 1900 millioen, waarna gedurende 32 jaar de annuïteit 2100 millioen goudmark zal beloopen. Van het 37e tot 59e jaar zou Duitschland dan nog slechts behoeven te betalen, wat de voormalige geallieerde mogendheden aan de Ver. Staten schuldig zijn. Duitschland. De vrees voor een aftreden van het kabinet Müller schijnt voorloopig niet bewaarheid te worden. Evenwel zijn de onderhandelingen voor de tot standkoming der groote coalitie, waarop men den laatsten tijd goede hoop scheen te hebben, dezer dagen mislukt. De burgerlijke partijen hadden namelijk als voorwaarde voor samenwerking gesteld, dat de soci alisten hun standpunt ten aanzien van den bouw van den nieuwen pantserkruiser zouden opgeven. Daar de rijksdag fractie der socialisten echter besloot, dit stand punt te handhaven en zelfs tegen den tweeden ter mijn voor den opbouw te stemmen, is de kans op de groote coalitie voorloopig althans sterk ingekrompen. Diversen. Door het aftreden van dr. Seipel's kabi net in Oostenrijk is een politieke crisis ontstaan, die naar men verwacht van langen duur zal zijn, Het internationaal vredesbureau te Genève heeft een beroep gericht tot de regeeringen, die in de voor bereidende ontwapeningscommissie zitting hebben, en waarin gewezen wordt op de dringende noodzakelijk heid om thans eindelijk een vermindering der nationale bewapeningen tot stand te brengen. Inzake de verwerping van het Kellogg-pact door het Japansche parlement wordt gemeld, dat dit uit sluitend om formeele redenen plaats vond. Er zullen onderhandelingen met de andere onderteekenaars ge opend worden, om den tekst te veranderen, aldus, dat achter de woorden ,,in naam der volkeren" gevoegd wordt ,,en van den Japanschen Keizer". Na verande ring van deze clausule zullen het Japansche parlement en de Geheime raad het pact ratificeeren. Een Amerikaansch journalist, Thomas F. Millard, correspondent van de New-York Herald Tribune, is tot politiek adviseur der Chineesche (Nanking) re geering benoemd. HET VEREENIGD HAAGSCH TOONEEL. „DE BUTLER" door Jan Fabricius. (Stadsschouwburg Vrijdag 5 April j.l.) Met dit stuk is Jan Fabricius buiten het afgebakende terrein van het detective-stuk getreden. Ondanks in trige, diefstal, speurders, revolvers en de ontknooping: ontdekking en vangst van den buit, heeft de schrijver willen uitbeelden. Alleen maar uitbeelden. Een maat schappelijk conflikt, waarvan hij vol is tot stikkens toe, en voor welks uitbeelding hij geen beteren vorm vond. Dat conflikt is de cultuur contra: den natuurmensch. De beschaving die per sé den mensch in een vorm gegoten wil hebben contra: den mensch, met heel zijn verlangen, zijn behoefte zich uit te leven. Het gaat er dan mee, als met een snelstroomend water, waarin een dam wordt gemaakt. Het water, dat niet tegen te houden is, zal zich langs eiken mogelijken omweg een doortocht banen. Schitterend kwam dit uit in het spel van Adolphe Hamburger, als George Fairfax (flying Jack), waar hij zijn verrukking uit over de gevaren van het nach telijk oerwoud, dè plek op aarde, waar de mensch ademt en zichzelf is. Ook Fairfax' overtuiging, dat de slechte elementen uit het centrum der beschaving spruiten en dat de woeste wilde natuur wél ontzettend is en huiveringwekkend, maar rein en goed, is de overtuiging, die Jan Fabricius tot dit werk dreef. Dan zijn er nog twee gedachten, die dit werk dragen. Deze zijn wel van minder belang, doch volstrekt niet zonder belang. De eerste is: wanneer tusschen man en vrouw een geheim bestaat, is liefde onbestaanbaar, omdat de daarvoor noodige absolute samenvloeiing der zielen niet mogelijk is. De tweede is deze: een vrouw heeft vereering en hartstocht voor den held, die boven haar staat, maar haar liefde kan ze slechts schenken aan den man, die zijn zwakke zijden erkent en die haar hulp aanvaart. Het zijn twee gedachten, die in elkan der culmineeren. Jammer genoeg, dat een zoo rijk gegeven, Fabricius verleidde tot juist het detectievestuk. Jammer temeer, omdat het hem zelf hinderde, in den weg zat. Vandaar de veel te langdradige redeneeringen en het gebrek aan actie. Er waren stellig mooie momenten, een betere bewer king van het grondmotief waard. Zoo b.v. de laatste scène tusschen George Fairfax en Jane FairfaxReed (Loes Chrispijn): „Laat ik jullie zeggen, wat je nog niet weet: hij is een góéd mensch". Dit alles al hebben de spelers hun groote aandeel aan die mooie momenten gehad wijst op een diepe ontroering, té edel voor het detectievegenre. En onwillekeurig komt in ons de wensch op: Fabricius! Je hebt ons over dit motief, over die gedachten iets beters te geven! Dóé het! JEANNE VEEN. Wij woonden Zaterdag 6 April in den Stadsschouw burg bij De blauwe oogen van den keizer van Franz Molnar, in de opvoering van het Rott.-Hofstad-too- neel en j.l.. Woensdag de operette-avond van Fritz Hirsch „Ich küsse Ihre Hand Madame!", wie de schrij ver is van deze levendige reeks van grapjes en zin spelingen en kinderlijke vertooningen, waaraan men ook wel den naam revue zou kunnen geven, al is 't genre oorspronkelijk heel anders, doet niet ter zake. Muziek, zang, clownerie, decor, vlot afwerken, aardi ge lichteffecten, onverwachte en pompeuze grapjes en grappen hebben 't kinderlijke in zijn elegantste avond- costuum uitgedoschte publiek onafgebroken bezig ge houden, het zoo nu en dan stilletjes de zinnen ge prikkeld: de nu eenmaal in Haarlem zoo populaire Fritz Hirsch had z'n beestje Publiek weer aan een touwtje. Mimi en Friedel en Fritz Geiger en Herbert Weis- bach: het zijn om zoo te zeggen in den Haarlemschen Stadsschouwburg kinderen des huizes, en om 't Haar- lemsche publiek nu ook eens van een anderen kant te laten zien, ze vinden in moeders armen altijd een vrien delijk onthaal en in haar schoot kunnen zij op een goede recette rekenen. De Stadsschouwburg is bij zulke gelegenheden een grootsteedsch feestlokaal. De vrouwen bij zulke gelegenheden ontdaan van onge veer een derde harer kleeding bieden als het gordijn weer gevallen is, bij binnenkomen en opstaan en in de foyers, aan het verrukte oog van den man die doet alsof hij niets merkt, dikwijls smaakvol en rijk, som tijds pompeus en enkele op ietwat grappige wijze de confidentie hare schoonheid, het oog van den aan wezigen juwelier gaat te gast aan het verschil van echt en valsch, de man, als witgefestoneerde heer der schepping, voelt in zijn ernstig zwart, maar toch luch tig laken dubbel zijn om naast al die Schoonheid de Kracht on de Wijsheid te representeeren. De zaal met haar fraaie vergulde randen, het beroemde gordijn met zijn grijzen overschijn (die geen „stof" maar echt slof is) en de terra-cotta muren is voor zulke avonden als gemaakt, de geest van den goeden, altijd nog on bekende gever van het gebouw, kijkt uit een hoekje naar het geheel als een Opper-Warenhauser naar zijn étalages op Zaterdagavond, de leden van den Ge meenteraad gloeien van voldaanheid over het ge bruikt worden van veel licht, en ergens in een on- zichtbaren diep-aardschen kelder blazen en strijken, slaan en zwaaien toegewijde musici naar den met al deze engelen volgeplanten hemel met toewijding Jiunne liefelijke en opgewekte muziekjes, opdat hunne vrouwen en kinderen die thuis aan mazelen lijden, op tijd hunne apothekersrekeningen betalen kunnen. En Carel van Hees, de directeur, als manager, is 100%. Als Weenen 200 jaar Cavinisme en 50 jaar neo-dito achter zich had, zou men zich aanwezig kunnen wanen in een Schouwburg aldaar. Want het eenigszins malle van zoo'n avond met ons publiek is, dat terwijl de Bühne, als-maar-door mal en pikanterig en „fri vol" en levendig doet, zich gedraagt alsof het op groote kunstpraestatie's zit te wachten, terwijl de be doeling natuurlijk is, dat men eerst gezellig samen ge dineerd heeft en de geheele voorstelling slechts benut als een entre-acte om straks weer te zamen te gaan soupeeren en onder het genot van oesters en cham pagne door te gaan met het ontginnen van het leven als Pleiziertuin zonder meer. En dat mag ook best. Alles op z'n tijd. Maar hoe echter, des te leuker dan ook. Fritz Hirsch is in die richting een opvoeder van het Nederlandsche publiek, dat natuurlijk (kijk par .exemple maar eens naar de Hollanders als ze over de grens zijn!) geen haar braver of degelijker, misschien thuis alleen maar een beetje minder echt is, dan het publiek elders. Met „De blauwe oogen van den Keizer" zijn we in precies dezelfde sfeer. Maar dan hebben we 'n too- neelstuk, dat behalve prettig, ook nog persiflage is: een bescheiden persiflage op de verafgoding, waarop de Habsburgers destijds konden rekenen, gepaard aan een duidelijk verisoniseeren van onze geheele burger maatschappij van vóór den oorlog die in onnatuurlijk heid al het uit vroegere tijden bekende achter zich liet om eigen natuurlijkheid in ontmoetingen op bor dessen en in de schaduw van parkboschjes met een bijna bovenaardsche glorie welbewust bot te vieren en daarop in het leven van den volgenden dag ge heimzinnig gezellig met elkander prat te gaan. Ook dien Zaterdag was de Schouwburg met een goed gekleed en goed gehumeurd publiek, dat nogal ge makkelijk aan het lachen en klappen te krijgen was, bezet. En de kas voer ook dien avond wel. Het Rott.-Hofstad-tooneel begon dien avond te vroeg en deed daarmee te kort aan beleefdheid ten opzichte van den directeur van onzen Schouwburg, diens eerste zorg is de belangen te behartigen van zijn publiek. Want zoo hoort het. Het lieve persoontje van Annie van Ees deed veel. Het stuk zelf ook iets. Na haar had Juliette Roos als haar gedepraveerde en aanmatigende ondeugende moeder het meeste succes. De staal-blauwe oogen van den aangebeden, maar ongelukkigen keizer kregen wij in die wereld van voor 7/8 van het etmaal onechte menschen, alleen maar te zien op een schilderij aan een der wanden. RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM TEL. 13310 Anders wordt 't niet geloofd. Alle schoolgaande kinderen van Haarlem en omstreken kunnen voor het nemen van een verfrisschend bad in Stoop's bad aan de loketten van deze inrichting knipkaarten bekomen mits zij in het bezit zijn van een legitimatiekaart, dat is zooiets als 'n bewijs dat zij bestaan! Voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten is onze gemeente in de volgende 9 stemdistricten ver deeld: ".S S& STEMDISTRICT I: Het gedeelte der gemeente, hetwelk besloten ligt tusschen de grens der gemeente Haarlem, de spoorbaan Haarlem Zandvoort, de as van den Bloemendaalscheweg, den Ter Hoffsteedeweg, den Hoogen Duin en Daalscheweg, de kortste verbindingslijn tusschen het punt, waar de Midden Duin en Daalscheweg op den Hooge Duin en Daalscheweg uitkomt en de kust, de grens der gemeente Zandvoort, de rechte lijn, die het punt, waar de Westerduinweg de Zandvoortsche grens snijdt, verbindt met het kruispunt van den Bentveldsweg, den Duinlustweg en de Van Haemstedelaan, de as van den Zijweg, den Bovenweg en het Duinvlietspad, met dien ver stande, dat de kiezers, die wonen in het perceel Bloemendaal scheweg 287, worden gerekend te behooren tot stern- district VI. STEMDISTRICT II: Het noordelijkst gedeelte der gemeente, hetwelk aan de Zuidzijde wordt begrensd door de kortste verbindingslijn van de grens der gemeente Haarlem met het punt, waar de Dennenweg op den Kennemerweg uitkomt, de as van den Dennenweg en de Krullenlaan en de rechte lijn, die het punt, waar de Krullenlaan op den Brederodeweg uitkomt, verbindt met het noordelijkst punt van den Duinwijckweg en de kust. STEMDISTRICT III: Het gedeelte der gemeente, aansluitende aan de Zuidelijke grens van stemdistrict II en voorts ingesloten door de grens der gemeente Haarlem, de kortste lijn, welke die grens ver bindt met de Zuidzijde van het Station Bloemendaal, de as van den Zuider Stationsweg, de Hartenlustlaan, den Bloemen daalscheweg, den De Genestetweg, de Zomerzorgerlaan, de Brederodelaan en den Brederodeweg tot het punt, waar de Krullenlaan op den Brederodeweg uitkomt. STEMDISTRICT IV: Het gedeelte der gemeente, gelegen ten Westen van de as van den Bloemendaalscheweg, ten Noorden begrensd door de Stemdistricten II en III en ten Zuiden door Stemdis trict I. Het afdoende middel tegen HOEST, VERKOUDHEID en alle aandoeningen der slijmvliezen PRIJS PER ALUMINIUM KOKERTJE 60 CENT STODMERU-VERVEBU, DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOOROERKERK ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES Als het werk meer inspanning kost dan vroe ger, als ge spoediger vermoeid zijt en kleine tegenslagen U prikkelbaar maken, neem dan het vaste besluit Uw lichaams- en zenuw krachten te sterken met Sanatogen. Sanatogen voert juist die stoffen toe phos phor en albumine die noodig zijn om de cellen van bloed en zenuwen te voeden, waardoor ge Uw vroegere weerstandsver mogen in korten tijd terugkrijgt. De bekende Berlijnsche Prof. Dr. Eulenburg schreef dan ook: „lk schrijf Sanatogen meer en meer voor, om dat het zonder uitzondering op den langen duur goed verdragen wordt en snel en deug delijk tot de toeneming der krachten en algemeene beterschap bijdraagt". Koop nog heden een bus Sanatogen en ge zult U weldra sterker en gezonder voelen. SANAT0GE Het Zenuwsterkend Voedsel Verkrrjgba.r in alle Apotheken en Drogisterijen vanaf I,— per bu». STEMDISTRICT V: Het gedeelte der gemeente, gelegen ten Oosten van de as van den Bloemendaalscheweg en ten Noorden begrensd door Stemdistrict III en ten Zuiden door de kortste verbindings lijn tusschen den aan den Bloemendaalscheweg geplaatste» grenspaal tusschen de wijken Bloemendaal en Overveen e» de grens der gemeente Haarlem. STEMDISTRICT VI: Het gedeelte der gemeente ten Oosten van de as van de» Bloemendaalscheweg, ten Noorden begrensd door Stemdis trict V en ten Zuiden door de spporbaan Haarlem-Zandvoort, terwijl bovendien de kiezers, die het perceel Bloemendaal scheweg 287 bewonen, worden gerekend tot dit stemdistrict te behooren STEMDISTRICT VII: Het gedeelte der gemeente, ten Noorden begrensd door Stemdistrict I, ten Oosten door de as van den Bovenweg 01 den Oosterduinweg, ten Zuiden door de trambaan Haarlem- Zandvoort en ten Westen door de grens der gemeente Zandvoort. STEMDISTRICT VIII: Het gedeelte der gemeente, ingesloten tusschen de grens van stemdistrict VII, de grens der gemeenten Haarlem en Heemstede, de Zuidzijde van de voormalige buitenplaat Boekenroode en het Naaldenveld en de grens der gemeente Zandvoort. STEMDISTRICT IX: Het overig gedeelte der gemeente. V Uitslagen der op Zoi V. V. A.Haar B. F. C.Bloem We willen ditmaal c brengen van eene ee bijzonder moeilijke oi êen eindspurt afsloot, dwingen. Vijf wedstrijden ach: de moeilijke uitwee B.F.C. met de weten punt het kampioensc trokken spelers wel enthousiasme heeft h van haar zware taak de voldoening, dat beslissen wie van bei mag spelen. Bloemendaal ging a omstandigheden Bus: beschikbaar zijn va: Eysten een eigenaar het laatste oogenblik mann verhinderd wa kracht spelen, terwi last kreeg van een vangen moest wordf Zoo speelden we na J. IJfs A. Donkervoor C. Vogel J. A. Su Dat het deze gebrc in den laatsten tijd z is naast het goede Beijk was weer in j ken aan het geestd waarvan er twee re strijd gespeeld hadd Bravo, jongens! De ning en daar kan je Reeds onmiddellijk de B.F.C.-achterhoei veer 10 minuten sp plaatst schot succes goed spelende voo: twee onhoudbare sc ging dus in met ge! In de tweede helft op, maar later kwE verdediging alle ze handhaven. Dank doelman gelukte di voorhoede waren nadat Immer uit ee deklat schoot, gelui tijd, tusschen de ba hoog, welgeplaatst De resteerende mini spanning uitgespeel den stand kwam. De resultaten der Haarlem-vetert Bloemendaal 4 Bloemendaal 5 Junioren: E.D.O.Bloen Voor a.s. Zondag Bloemendaal I Bloemendaal 3 Junioren: Bloemendaal De elftallen zijn aa le elftal: J. IJfs J. Cassee J Kammeijer Fr. 3e elftal: J. v. M: C. Vogel K. J. de Haas W Junioren: J. Hof! G. v. Dissevt P Lakeman M.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2