VICTORIA-WATER ELK KOOPT His Master's Voice RIJWIELEN J. P. KENZEN Binnenland Buitenland Raadsverslag HA ARL. BEGRAFENIS VEREEN1GING UITSTEKEND TE VERMENGEN MET WHISKY OF COGNAC A. G. G. M. GIORGSS ZN. SCHOORSTEENVEGERS Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 thans een Rijwiel in onze Showroom TOERIST, VERIKA EYSINK EN B.S.A. prijzen vanaf f 55.00 Verbindingsweg 10 en 55, Tel. 22608 ANEGANG 44A, TEL. 14828 ANEGANG 44A, TEL. 14828 na: Hoewel het niet mogelijk is gebleken, voor alle geval len bevrediging te verkrijgen, is de Britsche Regeering bereid gevonden ten behoeve van de visscherschade ten gevolge van het opbrengen van visschersvaartui- gen in den zomer van 1916 naar Britsche havens, een millioen gulden ter beschikking van de Nederlandsche regeering te stellen. De Nederlandsche regeering heeft dit aanbod aanvaard. Voorzoover dat de Neder landsche en Britsche regeeringen betreft, zijn hierme de de nog hangende, uit den oorlog dateerende recla maties afgedaan. Te Rotterdam brandde de rijstpellerij van de firma van Schaardenburg uit, waardoor pellerij en machine kamer geheel vernield werden en zeer groote voorra den waardeloos gemaakt werden. In een M. v. A. geeft de minister van Buitenlandsche zaken te kennen, dat het Kellog-pact, naar zijn stelli ge overtuiging, in geen geval den Verdedigingsoor log uitsluit. Daaraan kan inderdaad geen twijfel be staan. Naar verluidt is nu door Ged. Staten van Friesland definitief de nieuwe jaarvveddenregeling voor burge meesters. secretarissen en ontvangers in deze provin cie vastgesteld. Deze regeling moet veel beter zijn dan de bestaande. Alle salarissen worden premievrij ge noten. en bij verhaal van pensioenbijdragen worden de jaarwedden met dit bedrag verhoogd. Behoudens goedkeuring door de kroon treedt de nieuwe regeling in werking op 1 Januari 1929. Dr. Willem Mengelberg, de dirigent van het Con certgebouw-orkest, heeft ontslag per 1 September ge vraagd, en het voornemen bekend gemaakt in het bui tenland domicilie te kiezen, daar hij naar zijn meening hier te lande door een onbillijke behandeling dubbel belasting betaalt. Te Leiden werd de 300ste geboortedag van Christiaan Huygens herdacht, den man, dien men den ontdekker van de fundamenteele wetten der mechanica genoemd heeft, en wiens vele uitvindingen de voornaamste noemt men die van het slingeruurwerk, later geperfec- tionneerd tot het horloge, door middel van de z.g. ..onrust", en de golftheorie van het licht hem tot een genie op natuurwetenschappelijk gebied stempel den. De staking in het houtbedrijf te Leerdam is geëindigd en door de arbeiders is een loonsverhooging van 2 cent, premievrij ziekteverzekering en pensioenverze kering met gedeelde premie verkregen. In Zaandam was den stakers ontslag aangezegd, indien zij Maan dag het werk niet hervatten. Men is evenwel niet aan het werk gegaan. Maandag werd met zekere plechtigheid de 20.000ste arbeider bij het Philipsbedrijf te Eindhoven binnenge haald. Hij werd begroet door dr. A. F. Philips, in bij zijn van den minister van Arbeid, en hem werd voorts een enveloppe met inhoud aangeboden. Tijdens de plechtigheid woeien de vlaggen van alle fabrieks- en kantoorgebouwen en gierden de sirenes aldus een nieuw stadium van dit zich snel uitbreidende bedrijf inluidend. B. en W. van Amsterdam hebben een nieuwe tele foonvoordracht inzake herziening van het tarief in gediend. De voornaamste bepaling houdt in, dat met ingang van 1 Nov. 1930 een gesprekkentarief zou worden ingevoerd, met een grondtaxe van f 72 per jaar per enkelvoudige aansluiting en een prijs van 3 cent per gesprek, onder bepaling dat minstens moet worden betaald voor 500 gesprekken per halfjaar, en niet meer dan f 180 per jaar. Met ingang van 1 Nov. 1931 worden die cijfers gesteld op resp. 2% cent en f 200, met 1 Nov. 1932 op 2x/2 cent en f 220. De Zaansche V.V.V. zet de actie tegen de tollen op nieuw in, nu speciaal tegen de Zaandijker tol (die vol gens de concessie tot 1 Juli geldt, zoodat op dien da tum door de betrokken gemeente opnieuw concessie moet worden aangevraagd). Een groote petitie, met duizenden handteekeningen, zal door meer dan 50 automobilisten naar den Haag worden gebracht. In Frieschland staken de schilders sedert eenige da- cen. En nu dreigt daar nog een staking in de bouw vakken bij te komen. Het geschil loopt slechts over 3 vacantiedagen met behoud van loon. Engeland. Londen 18 April. - Churchill heeft, naar men aanneemt, zijn laatste begrooting ingediend. Men verwacht namelijk dat, mochten na de verkiezin gen de conservatieven aan de regeering komen. Chur chill een ander departement zal krijgen. De begroo ting geeft een bedrag aan uitgaven aan van 741.946.000 en de voornaamste wijzigingen zijn wel de afschaf fing der theerechten (4 stuivers op 1 pond uit het bui tenland ingevoerde thee, 3,13 stuiver per pond thee uit het Britsche Rijk), opheffing van de belasting op weddenschappen en verlichting van plaatselijke belas tingen op den landbouw enz. Het Lagerhuis nam de voorgestelde wijzigingen aan, hoewel de oppositie deze begrooting kwalificeerde als een „verkiezings manifest". Engeland heeft de conventie tegen de in- en uitvoer verboden geratificeerd, en is aldus het tweede land dat dit doet. België was het eerste. De Engelsche industrieelen zijn van hun studiereis npar Rusland teruggekeerd. In een gepubliceerde ver klaring werd te kennen gegeven, dat het Russische standpunt erkend wordt, dat uitbreiding der handels betrekkingen slechts succes kan hebben bij wederaan- knooping der diplomatieke relaties. Onder de huidige verhouding tusschen de beide landen is het niet mo gelijk aan de eischen der Russische markt te voldoen. Frankrijk Parijs, 18 April. De herstelconferen tie schijnt nog steeds niet hard op te schieten, een feit, dat men evenwel verwacht heeft. Het behoeft in het geheel niet te verwonderen, indien het maanden zou duren, alvorens men tot overeenstemming kwam. De problemen zijn zeer moeilijk en ingewikkeld. Men be handelt nu een gepreciseerd memorandum van de vier crediteur-staten en gaat na, in hoeverre de cijfers van het memorandum overeenkomen met de Duitsche betalingscapaciteit. Ook werd een nieuw Duitsch me morandum ingediend. Schacht is van meening, dat de cijfers van het eerstgenoemde memorandum te hoog zijn. De oplossing schijnt vooralsnog op zich te laten wachten. Duitschland. Berlijn, 18 April. Na een zeer korte crisis is thans het Duitsche kabinet gereconstrueerd en zijn drie nieuwe centrumministers in het kabinet opgenomen, waardoor men weliswaar niet de groote coalitie bereikt heeft, doch wel een vaste meerder heid voor de regeering, welke tot het zomerrecès aan de huidige regeering steun zal verleenen bij de uit voering van een tevoren omlijnd program. Men is evenwel van meening, dat dit kabinet een lang leven beschoren zal zijn. Het Rijkskabinet heeft thans definitief geweigerd Trotski in Duitschland toe te laten. Van heinde en verre. Ward Hermans, de Vlaam- sche redacteur van de Schelde, is te Antwerpen terug gekeerd en heeft zich bij de autoriteiten aangemeld. Hij heeft geweigerd op eenigerlei vraag te antwoor den. Voorloopig is hij in vrijheid gelaten. De Schelde, het Vlaamsch-Nationalistische blad, schreef, dat de heele Vlaamsch-Nat. beweging achter hem staat. Hermans en de Vlaamsche beweging hadden niets te verbergen en het politieke proces dat misschien zal plaats vinden richt zich voornamelijk tegen de Belgi sche regeering en den Belgischen militairen veilig heidsdienst. De bijeenkomst van de Ontwapeningscommissie te Ge- nève, onder voorzitterschap van jhr. Loudon, levert weinig resultaat op. De stemming is gedrukt, aange zien men reeds bij voorbaat wist, dat geen resultaten te verwachten zijn, aangezien de Eng. regeering zich vóór de verkiezingen niet tot belangrijke overeenkom sten zou binden. Het wordt langzamerhand tijd dat ieder volk zijn eigen regeering dwingt met deze zaken meer ernst te maken. Italië schijnt zich te kanten tegen de uitgifte van een nieuwe Volkenbondsleening voor Oostenrijk. Men zoekt verband tusschen deze houding van Italië en de animositeit van de fascistische Italianen tegen de Oos tenrijkers, o.a. gebleken bij een door de Italianen te Weenen verloren voetbalwedstrijd. In Portugal werden talrijke personen gearresteerd, waaronder een oud-premier verdacht van pogingen tot uitlokken van een monarchistische revolutie. Openbare vergadering van den Raad op Donderdag 18 April 1929, 's namiddags 2 uur in het Raadhuis te Overveen. Tegenwoordig alle leden. Afwezig de Burgemeester. Voorzitter: de heer Laan. De agenda luidde aldus: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden plaatselijke Commissie van toe zicht L.O.; aanbevolen werden door B. en W. a. in de vacature-Van Vlijmen, de heeren J, M. B. van Vlijmen, J. H. Nelissen. b. in de vacature-Louisse, de heeren: J. Louisse, N. L. Herfst. 3. Verhooging der vergoeding ex art. 101, lid 9, L.O. wet 1920 voor: de St. Theresiaschool, de R.K. Jongens- en de R.K. Meisjesschool te Over veen over de jaren 1923-1924-1925. 4. Verleening medewerking ex art. 72 e.v. der L.O. wet 1920, voor aanschaffing en uitbreiding van schoolmeubelen en leermiddelen van de St. The resiaschool. 5. Verhuur van Gemeente-woningen. 6. Vaststelling percentage van de gemeentelijke be lasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1929- 1930. 7. Verkoop van grond langs den Bloemendaalsche- weghoek Kerkplein aan J. G. Verbeek. 8. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 9. Verhuur standplaatsen voor een autobusdienst op den Zeeweg. 10. Rondvraag. Punt. l....Voor kennisgeving werden aangenomen: a. Overzicht van de uitbreidingen van het postkan toor c.a. te Aerdenhout; b. proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente- Ontvanger: c. bericht van Gedeputeerde Staten, dat zij geen termen kunnen vinden tot herziening van hun besluit van 12 Mei 1926, waarbij de jaarwedde van elk der Wethouders op 1500.werd vastgesteld. d. mededeeling van Mevr. de Wed. J. C. van Wes- semLaan, dat zij voornemens is aan den Rijperweg een landhuis te bouwen. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering ge dane vraag hoeveel gemeente-ambtenaren en ander gemeente-personeel wegens het hier heerschend wo ninggebrek buiten de gemeente wonen berichtten B. en W. aan den Raad, dat dit het geval was met 5 ambtenaren, 10 politie-agenten, en 15 vaste werklie den, allen met hun gezinnen. De heer Cassee, gesteund door den heer Schulz ver zoekt B. en W. hiertegen maatregelen te beramen. De heer Laan zegt namens B. en W. onderzoek en rapport toe. Hierop komt in behandeling het verzoek van de ge meentelijke chauffeurs om hun weekloon van 33. op 35.te verhoogen. Voorzitter Laan vindt dit verzoek onjuist. Behalve 33.p. w. hebben de chauffeurs 12 dagen vacantie met behoud van tractement en premievrij pensioen. Aan de ontevredenheid komt, zegt de Voorzitter, toch nooit een eind, men vergelijke hun positie eens bij die van de chauffeurs in particulieren dienstjmisschien wil men dit verzoek behandeld hebben in de Commissie voor georganiseerd'overleg, maar spr. vermoedt, dat dit niet veel zal baten, al heeft hij er geen bezwaar tegen. De heer Schulz zegt zich door de roerende woorden van den heer Laan niet uit het veld te laten slaan: deze vergelijkt hun betrekking ten onrechte met die van chauffeurs in particulieren dienst. Doch onze chauf feurs krijgen geen fooien, ze bedienen vrachtauto's en moeten, al ziet hij op zichzelf daar niets in, ook zoo nu en dan mee helpen aan laden en lossen. Hij stelt voor het verzoek te verwijzen naar de Commissie voor georganiseerd overleg. De heer Luden is het in dit geval met den heer Laan eens, de wethouder heeft nog vergeten te vermelden, dat deze chauffeurs, in tegenstelling met de particu liere, zekerheid van hunne betrekking hebben, als ze hun werk goed doen. Voorzitter Laan schat de 12 vrije dagen op 1.20 p. w., het premievrij pensioen op een waarde van 2.80 p. w., als ze met vacantie gaan krijgen ze nog iets in het handje; een vergelijking b.v. met autobus-chauf feurs zou zeer in hun voordeel uitvallen, ze moesten dubbel en dwars tevreden zijn met het peil, waarop ze behandeld worden. De heer Nuyens acht het mogelijk, dat in de Commis sie van georg. overleg nog nieuwe argumenten tot inwilliging van het verzoek opkomen, men verwijze het dus daarheen; de monteurs-chauffeurs hebben 38.p. w. Voorzitter Laan: Een chauffeur behoeft niks te weten, nog minder dan niks, hij gaat maar zitten drukt op z'n pedaal en dan gaat-ie vanzelf vooruit (algemeene vroolijkheid) De heer Noorman: De Commissie voor georg. overleg is voor het adviseeren in soortgelijke gevallen inge steld, we behooren ze niet te passeeren. Voorzitter Laan wil dan over de verwijzing van het verzoek van die Commissie laten stemmen. De heer Hogenbirk wil er den Raad dan alvast op wijzen (hij maakt ook deel uit van die Commissie), dat de chauffeurs-mecaniciens (zoo heeten die) op hun verzoek juist verhoogd zijn tot 38.p. w. om een duidelijk verschil te maken met de gewone chauffeurs; gaan we op dit verzoek in dan wordt 't een gewone wedloop, dan zijn de chauffeurs-mecaniciens weer ontevreden en zoo gaat 't almaar door. De Voorzitter brengt in stemming het verzoek al of niet naar die Commissie te verwijzen om advies: er wordt besloten dit te doen met de stemmen van de leden Luden, Dorhout Mees, Verdegaal en Laan tegen. Hierna komt in behandeling een verzoek der bewo ners van de Oranje Nassaulaan, om beide deelen van dien weg met elkaar te verbinden. Dr, Bornwater merkt op dat de eigenaar van het mid denstuk Jansen er een barricade heeft opgeworpen. (Deze mededeeling verwekt hilariteit). Voorzitter Laan is van oordeel, dat B. en W. toch wel gelooven deze zaak voor elkaar te kunnen brengen. Met diverse nagekomen stukken wordt gehandeld als B. en W. voorstellen, te weten: h. Verslag van het Lager onderwijs in deze Ge meente over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. i. Verzoek van het bestuur der woningbouwver- eeniging „Bloemendaal Noord" om het van den heer Bierens de Haan aangekochte terrein langs den Brede- •rodeweg voor woningbounw aan hem in erfpacht af te staan. Aldus besloten. j. Verzoek van Mevrouw J. M. v. WessemLaan om dispensatie van artikel 7 der Bouwverordening voor bouw van een landhuis binnen een door haar aangegeven platten grond. Aldus besloten. k. Verzoek van P. L. Kerkvliet om grond langs den Bloemendaalscheweg van de Gemeente te mogen koopen. Gesteld in handen van B. en W. om advies. 1. Verzoek van N. Cohen om dispensatie van artikel 7 der Bouwverordening voor bouw van een enkele villa aan den Bloemendaalscheweg. Aldus besloten. Punt 2. In de plaatselijke Commissie van toezicht op het L.O. worden gekozen de heeren J. M. B. van Vlijmen en J. Louisse. Punten 3, 4 en 5 (zie boven) worden zonder beraad slaging en stemming goedgekeurd. Het raadsbesluit omtrent de dienstwoningen luid als volgt: De Raad dei' gemeente Bloemendaal; Gelet op zjjne besluiten van: A. 17/18 Juli 1924, sub III en IV, waarbij de Raad besloot „de huur van hen, die een gemeente-woning of een door „het Gemeentebestuur aangewezen woning bewonen, met „ingang van 1 Januari 1925 te betalen op de door een „uit 3 leden bestaande door den Gemeenteraad te be noemen commissie te schatten huurwaarde; „de huur voor degenen, die een door den Raad aan te „wjjzen dienstwoning bewonen, te bepalen op 10% van „hun salaris." B. 18 September 1924, waarbij als dienstwoningen werden aangewezen de woningen van: a. den opzichter-doodgraver der Alg. Begraafplaats, b. den opzichter der waterleiding, c. den concierge der openbare school voor M.U.L.O., d. den gemeente-bode, e. den opzichter der plantsoenen, f. den hoofdopzichter der waterleiding, tevens tech nisch ambtenaar, belast met het toezicht op de reiniging, g. den politieagent in Vogelenzang. C. 17 November 1927 tot verlaging van de huur der per- ceelen Lage Duin en Daalscheweg nos. 1 en 5; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord holland, Burgemeester en Wethouders te machtigen om tot wederopzegging te verhuren: I. perceel Bleekerspad no. 7 voor 286. 2. Lage Duin en Daalscheweg no. 1 „312.— 3. Kinheimweg no. 19 312. 4. Kinheimweg no. 21 „312.— 5. Kinheimweg no. 23 312. 6. Kinheimweg no. 57 „312.— 7. >5 Kinheimweg no. 61 312. 8. 5J Kinheimweg no. 63 „312.— 9. Kinheimweg no. 69 312. 10. Kinheimweg no. 71 „312.— 11. Korte Kleverlaan no. 78 750. 12. t) Lage Duin en Daalscheweg no. 5 312. 13. Zandvoorterweg no. 27 338. 14. JJ Zandvoorterweg no. 29 338. OBERLAHNSTEIN RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM - TEL. 13310 ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES ^HisMosterWoiM^ SPECIAL AGENT Zoowel de nieuwste dansplaten als ook de klassieke muziek steeds in ruime mate voorhanden. U kunt zich DE gewenschte nummers zonder verplichting laten voorspelen. Filiaal P. C. Hooftstraat 121 - Tel. 21184 - Amsterdam 15. Kinheimweg no. 55 312. 16. Kinheimweg no. 59 „312. 17. Kinheimweg no. 73 312. 18. Kinheimweg no. 65 312. 19. Kinheimweg no. 67 312. 20. Kerkplein no. 14 260. 21. Hooge Duin en Daalscheweg no. 2 312. 22-26. de dienstwoningen, te weten de perceelen Vijver- weg no. 27 (conciërgewoning openbare school voor U.L.O.), Bergweg no. 6 (woning van den opzichter-doodgraver), Graaf Florislaan no. 35 (woning politieagent te Vogelenzang), Bloemen daalscheweg no. 315 (woning gemeente-bode), Donkerelaan no. 18 (woning directeur der bedrij ven), tegen een huurprijs, gelijkstaande met M van de wedde der ambtenaren, die deze perceelen bewonen. Punt 6. Het percentage der gemeentelijke belasting op het inkomen van het dienstjaar 1929/1930 wordt (wederom) zonder discussie vastgesteld op 3%. De bruto-opbrengst dezer belasting wordt gesteld op ruim 800.000.naar een geschat jaarlijksch in komen onzer burgerij van totaal meer dan 2 millioen gulden. Punt 7. B. en W. stellen voor om aan J. G. Verbeek een deel van het hoekje Bloemendaalscheweg, Kerk plein a 140 M2. voor 4000.te verkoopen, dus voor ruim 28.de M2. De heer Dorhout Mees vindt dit te weinig. De Voorzitter is van oordeel, dat dit hoekje alleen waarde heeft voor Verbeek. Zonder stemming goed gekeurd. Punt 8. Zonder discussie wordt in zake Ontheffing van bepalingen der bouwverordening besloten, die te verleenen aan: a. J. W. Cieremans, voor verbouw van een garage aan den Kennemerweg; b. E. G. Wentink, voor vergrooting van zijn garage aan den Tramweg, mits het gebouw van binnen ge heel met eternit worde bekleed; c. G. Je Evers, voor bouw van een garage aan den Jozef Israëlsweg; d. H. G. van Veen, voor vergrooting van een garage aan den Zandvoorterweg; e. J. van Hasselt, voor bouw van een garage aan den Potgieterweg; en te weigeren aan: J. W. Lassing en H, Lucas, voor bouw van een drie voudig landhuis aan d te weinig vrije ruimte c afwijkt van het indertij Punt 9. Naar aanlei Backhuys Zonen on tot het innemen van d( met autobussen, steller voor, om van 1 Mei 19 plaatsen gedurende he Zonen voor een bedrac pachten, doch zij geve pende onderhandelinge een autobusdienst Duin weging deze staanplaal maand te verhuren, w verlengd wordt, indien vergunning is opgezeg De heer Kremer kan z vereenigen. Het is geer firma Backhuis Zone ven het hoofd te hang zijn door haar voor ee geen 2 of 1 jaar te dui ning te verleenen voor De heer Luden onders heer Kremer. Het is niet alleen ge* te handelen als B. er huurt zich niet als hi met Juli of Augustus v De firma Backhuys be slagen. (De Voorzitter deren. Vroolijkheid); den te voren opzegger geval voor het geheel Voorzitter Laan: We 's Raads beslissing in Zeeweg behoeft daarv komt de Zeeweg wel Hadden wij het ander: geroepen hebben: B. eigen handje (toestem: hout Mees). Wil de 1 jaar verleenen? (Stemr De heer Dorhout Me te vergunnen haar ga betalen. De heer Schultz vind) Raad hierin kennen, b schaart hij zich aan d( den. Half Mei valt o groote plan; een goed schijnlijk nog niet tot de exploitatie langs d betrekken, kan men to uitzonderen. Het idee geeft aan de fa. Bacl maar de onzekerheid Wethouder Van Ne< gen twee maanden n< dige bussen te verse we dus wel den Zee- De heer Kremer wijzi firma Backhuys de e: a.s. Zonder hoofdelijke s Punt 10. Rondvraac De heer De Clercq t dat het voetpad vóc nos. 69 en 71 verbete Niemand meer het v zitter hierop met een De heer Dorhout Me heeft) klaagt er nu aangehouden heeft of de automobilisten corps nu nog meer wordt overlast aangi De heer Laan zal dii De heer Kremer wil het gebod om het B berijden met rijwieler meer aan. Uit de mededeeling gebod, waarover B. e zoek van dr. De Vie van den Commissari; Zooals B. en W. in I ze altijd (er ontstaal gevoelen van den R richting (stemmen ji De heer Krémer stel Weth. Van Nederl Prinsenberg kan er Weth. Laan: De R sen, maar wij willen Er wordt over geste dering van de hh. b met den heer Kreme De heer Laan sluit r ring. De Raad gaat over en de pers, door 6 staat na nog haastii binnen gewerkt te 1 keien. Wegens plaatsgebr waard evenals ons Programma voor a. D.E.C.Haarlem VeloxBloemendaa V. V. A.Zandvoc Voor Haarlem gaat t zelfde geldt ook sumsche Sportpark vermoeden, zenuwa den. Bloemendaal beëind strijd tegen Velox, V- V. A., voor alle moetingen. Bloemei -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2