f VÏCTORIAWATER RAL Fa. ANT. I J. P. Binnenland Buitenland Plaatselijk Nieuws Ingezonden Muziek Schaa HAARL. BEGRAFENISVEREEN1GING WONINC Philips ra Erres ra Stofzuigei A. G. G. M. GIORGIS ZN. SCHOORSTEENVEGERS MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 BLOI Nederland. Amsterdam 8 Mei. H. M. de Koningin, die streng incognito in Zwitserland vertoeft, heeft door haar eenvoudig optreden veel sympathie verworven; de K.L.M. had in samenwerking met de Zwitsersche luchtvaart Mij. Dalair, en de Vereeniging voor Snij bloemexporteurs te Aalsmeer, de attentie per K.L.M.- machine naar Zwitserland een speciale bloemenzen- ding voor de Koningin te verzenden. De dichter Willem Kloos, een van de voornaamste figuren uit de literaire beweging van 1880, werd dezer dagen gehuldigd naar aanleiding van zijn zeventig sten jaardag. Dr. J. Th. de Visser gaf in zijn rede te kennen, dat Willem Kloos in zijn verzen en zijn cri- tieken iets zeer waardevols aan het Nederlandsche volk geschonken had. Het was voor de K.L.M. een compliment, dat Koning Albert van België dezer dagen, vergezeld van zijn ad- judant# streng incognito met een K.L.M.-machine van Parijs naar Brussel is gevlogen. Vorig jaar had de Koning reeds te kennen gegeven, met een speciale K.L.M.-machine van Brussel naar Kopenhagen te willen reizen, welk plan toen door bijzondere omstan digheden niet verwezenlijkt is. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft alsnog 1759.64 in het Helden-der-zee-fonds „Prins der Nederlanden" kunnen storten, waardoor het to taal door deze vereeniging voor dit doel afgedragen bedrag is gestegen tot ruim 133.000. De atmosfeer van vrees, gevolg van een angstpsy chose veroorzaakt door een soort van brand-sensa- tie-berichtgeving door een zeker soort „groote" dag bladen, heeft een vruchtbare bodem voor verdere branden bereid. Behalve een pannenfabriek te Echt (L.) die in asch gelegd werd (1 ton schade), dient vol ledigheidshalve nog een groote brand te Rossum bij Zalt-Bommel vermeld te worden, waar 22 huizen in vlammen opgingen. Met groote plechtigheid is te Huisduinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den off. vlieger D. J. Duykers, die vorige week nabij Helder in een vrille raakte en neerstortte. In verband met de vele ongelukken van den laatsten tijd, waarbij eenige jonge officier-vliegers het leven lieten, vestigt men van zeer bevoegde zijde onze aandacht er op, dat deze ongevallen, hoe zeer ook te betreuren, beschouwd moeten worden als gevolgen van vliegfouten. Dit slaat natuurlijk niet op het ge beurde te Bagdad. De droeve gebeurtenis van het ongeluk met de D 22, een van de drie vliegbooten op weg naar Indië, die te Bagdad op de Tigris moest dalen en tegen een schipbrug opvloog, waardoor luitenant Everts gedood werd, heeft veel medegevoel opgewekt met de be proefde echtgenoote van den omgekomen flinken ma rine-officier. De beide andere vliegbooten hebben de reis voortgezet. Vice-admiraal Quant bracht een bezoek van rouwbeklag aan mevrouw Everts. De, voor de eerste keer uitgestelde, voetbalwedstrijd Holland-België deed honderden Hollanders naar Ant werpen trekken. De Belgen wonnen met 31. Er viel niet het minste incident voor en de stemming was opperbest en zeer vriendschappelijk. Wat weer een bewijs temeer is, dat de Belgische en Nederland sche volken als zoodanig in volkomen vrede met el kaar willen leven, en dat alle z.g. wrijving veroor zaakt wordt door politieke drijverij van een handvol politici aan beide zijden van de grens, welke in geen enkel opzicht representatief zijn voor de gevoelens van de groote meerderheid der volken. De Zaandamsche staking duurt voort. Het aantal tewerkgestelde werkwilligen is toegenomen. De werk gevers denken niet aan toegeven en verklaren, dat het grootste deel der arbeiders aanmerkelijk boven de grondloonen verdient. De arbeiders verklaren an dersom. Zij blijven op hun beurt aan hun eischen van 1.75 loonsverhooging per week voor alle vaste en 2 cent per uur voor alle losse arbeiders vasthouden. In Oostelijk Groningen staken nu ca. 2000 landarbei ders. Het centrum van het conflict ligt te Beerta en Finsterwolde. De werkgevers achten de gevraagde loonsverhooging ongemotiveerd. De steenbakkers te Gorkum zijn ook in staking ge gaan, waarbij ca. 200 man betrokken zijn. De stakers eischen loonsverhooging, collectief contract en eeni ge dagen vacantie per jaar. Engeland. Londen, 8 Mei. Omtrent de nieuwe voorstellen op de expertsconferentie te Parijs, wordt gemeld, dat de Britsche expert Sir Josiah Stamp met het voornaamste deel van de taak werd belast, na melijk met het inkleeden in den vorm, waarin zij aan de commissie werden voorgelegd. Hierin werden dui delijk de verschillen tusschen de nieuwe en de vorige voorstellen uiteengezet, die hierop neerkomen, dat nu 37 annuïteiten worden voorgesteld, die ca. 200 Millioen mark lager zijn, dan door de geallieerden werd verlangd. De Britsche gedelegeerden zullen in geen geval instemmen met een wijziging in de te Spa vastgestelde verdeeHngsverhoudingen, indien Frank rijk of België al met zulke voorstellen mochten komen. Inzake de vlootbeperkingsplannen verluidde thans, dat de Ver. Staten, die in 1927 en 1928 het Britsche voorstel om de max'imum-tonnage van slagschepen lager te stellen met terughouding ontvingen, nu be reid zouden zijn deze kwestie opnieuw onder de oogen te zien. Frankrijk. Parijs, 8 Mei. Juist op het moment dat men vreesde, dat de expertsconferentie inzake de de finitieve vaststelling van de Duitsche schadeloosstel ling zou mislukken, kwam er een kentering ten goe de, door het compromis-voorstel van Owen Young, dat onder bepaalde reserves door Schacht werd aan vaard en dat voorziet in 'n annuïteit van Iets beneden de 1700 millioen mark, welke na 13 jaar tot 2 milliard stijgt. Het maximum zou 2.2 milliard bedragen. De winsten van de Herstelbank zouden het mogelijk moe ten maken van het elfde jaar af het door Duitschland op te brengen bedrag te verminderen. Duitschland. Berlijn, 8 Mei. De nasleep van den 1-Mei-dag te Berlijn, die tot een staat van beleg in het centrum der onlusten, Neukölln, leidde, heeft tal van dooden en zeer vele gewonden opgeleverd. To taal werden 24 personen gedood.85 arrestanten zijn gehoord, tegen 32 verdachten zijn arrestatie-bevelen uitgevaardigd. Onder de 24 slachtoffers waren 5 vrouwen. De diverse proteststakingen zijn verloopen. Er zijn maatregelen genomen, om nu de staat van beleg weer opgeheven is eventueele nieuwe on lusten dadelijk den kop in te drukken. Diversen, De Ontwapeningscommissie te Genève is uiteengegaan, nadat het voorstel van den Japanschen gedelegeerde Sato was aangenomen, behelzende de kwestie van de vlootbeperking uit te stellen tot de re geeringen, die daarbij het meeste belang hebben een nauwkeurige studie van dit probleem zullen hebben gemaakt. Op den Litauschen premier Woldemaras werd Maan dagavond door onbekende personen een aanslag ge pleegd, toen hij met zijn adjudant en zijn echtgenoote het gebouw van de Staatsopera te Kowno wilde bin nengaan, De zes op hem geloste schoten troffen zijn adjudant, die gedood werd. De premier zelf bleef on gedeerd. Een aanslag op Calles, den oud-president van Mexi co en huidig bevelhebber van het Mexicaansche re- geeringsleger, die door een jongeman (zoon van een voormalig gouverneur van den staat Sonora) beraamd was, werd verijdeld, doordat een officier ontdekte, dat de jongeman, die Calles ter gelegenheid van een receptie te Hermosillo wilde omhelzen, een mes in de hand had. De onverlaat werd ontwapend. Perzië werd door een aardbeving getroffen, die vele slachtoffers maakte. De aanvankelijk immer sterk overdreven berichten maakten melding van dui zenden dooden, 20 verwoeste dorpen en veel om het leven gekomen vee. In New-York is in de bouwvakken tusschen werk gevers en werknemers overeen gekomen, dat met in gang van 24 Aug. a.s. de vijfdaagsche werkweek zal worden ingesteld, terwijl gelijk tijdig een loonsverhoo ging van 10 in werking zal treden. Deze nieuwe overeenkomst betreft 150.000 bouwvakarbeiders in New-York. In Thijsse's Hof, Nadat eindelijk, hoewel de lente reeds in naam lang zijn intrede heeft gedaan, de ergste koude voorbij is, komen zoo langzamerhand de boo- men in het groen te staan. Ook de planten en bloemen ontwikkelen zich thans snel. Lang zijn zij in hun groei door de koude tegen gehouden en nu moeten zij hun schade inhalen. In Thijsse's hof heeft de lente ook haar intrede ge daan en wekt alles wat groeit en bloeit uit de winter slaap. De hof wordt nu wederom een lustoord en elk jaar meer. Dezen tuin waar alles in het wild groeit en men de natuur zijn gang laat gaan is een der weinige plekjes waar we ons niet behoeven te ergeren aan bordjes met verboden dit of verboden dat. Heerlijk kan men bij het groote moeras op een bankje zitten kijken naar de luchthappende vischjes, de dansende mugjes en de gonzende bijen, die thans weer een plaatsje hebben gekregen in hun zomerverblijf. De nachtegaal en de andere vogels, die daar een rustig verblijf hebben gevonden, zingen ieder hun eigen lied en begroeten hun wijfjes. Van 4 tot 9 Mei heeft in het Pannekoekenhuisje een tentoonstelling plaats gehad van bloemen en planten die in de natuur voorkomen en door kweekkunst voortgebracht zijn. Als we het gebouwtje betreden, bevinden we ons in de keuken waar vroeger de panne- koekenbakkerij was. Aldaar is reeds te bewonderen een partij Anemonen, die door hun vele bonte kleu ren een prachtig gezicht opleveren. Achter de Ane monen prijken eenige takken Prunis Serrulata en Wilgen. Buiten de veelkleurige Anemonen zijn er nog andere soorten, die allen tot de Anemonen-familie behooren. We zien o.a. staan Anemone Nemorosa, Anemone Pulsatilla, ook wel Wildemanskruid of Keukenschella genoemd. Deze plant groeit op dorre berghellingen. De Gele Anemoon is voor ons geen onbekende, daar deze bloem in Thijsse's hof groeit. In allen eenvoud staan hierbij de bekende gras bloempjes, Madeliefjes, Kransjes of hoe ze nog meer heeten. Deze bloempjes heeten in den vakterm Bellis Perennis. Daar valt ons oog op het sneeuwkoningin netje uit Amerika, Trillium zeggen de plantkundigen, een bloempje, dat, zooals het met veel koninginnetjes het geval is, het aankijken wel waard is. Corydalts Cava behooren ook tot de eenvoudige bloempjes. Wie kent niet deze haantjes en kippetjes? Voorts zagen we nog de Corydalts en Corydalts Soliax. Toen we ons omkeerden viel ons oog op de echte Hollandsche bloemsoort de Dotterbloem. Om in de kleur te blijven stonden hierbij een partij gele Narcissen. Ook de Forsythia ook wel Chinee; che klokjes genoemd zagen er frisch uit en deden hun naam eer aan. Dit. alles was te zien in een tamelijk kleine ruimte. Nu stapten we „de groote zaal" binnen. Ziet eens hoe een groote collectie bloemen ons tegen lacht, wonderschoone tul pen, schitterende Primula's, en.neen we moeten voor de goede orde bij het begin aanvangen. Bij de deur wordt onze aandacht al dadelijk gevraagd voor een mooie collectie varens. Een varen kan heel groot worden en heeft geen bloem. Hetgeen de varen nog meer niet heeft is zaad. Maar waar komen dan de jonge varentjes vandaan, zult U vragen? Als gij de tentoonstelling bezocht hadt zou U de vraag niet meer doen. Want het een en ander wordt daar op duide lijke wijze gedemonstreerd. Een varen heeft sporen, ronde bruine pukkeltjes, die achterop de varens zit ten. Deze sporen worden als ze rijp zijn er van ver wijderd en in tuben opgevangen. Naast de gevulde tuben, die we op deze tentoonstelling zagen liggen, staat een bak met voorkiemen. Men zou die voor fijn mos kunnen aanzien. In een 2de bak bevinden zich voorkiemen voor de eerste maal verspeend en in een 3de bak die voor de 2de maal verspeend. Zoo groeit de gewone varen. Anders is het met de varen Asple- nium Viviparum. Als deze volwassen is groeien de jonge plantjes reeds op de bladeren. Deze worden er van verwijderd en verspeend. Weer een ander soort varens neemt op twee manieren voedsel tot zich en wel door de wortels en door dunne sprietjes die onder aan de blaadjes groeien. Nadat wij nog meer soorten varens hadden bewonderd, werd onze aan dacht gevraagd voor de Saxifraga Sarmentosa Trico lor Superba, een prachtig moederplantje, dat door haar tweekleurig blad zeer de aandacht trekt. Voor dat we de varenafdeeling verlaten noemen we nog de vogelnestvaren, die zijn naam gekregen heeft omdat vogels hierin hun nestjes bouwen. Tusschen de varens staat de Hazelaartak, de tak waarmede men in droge streken water kan vinden, doordat ze zich eenigszins buigt als men op een plek is aangekomen waar water in den grond zit. Selagi- nella Watsoniana, Selaginella Martensi en Emiliana zijn fijne plantjes en kunnen onder de mossoorten ge rekend worden, het zijn kasplanten. En thans komen wij aan een tweede fraaie bloemsoort en wel de Pri mula's. Wat is er onder deze bloemen een groot aan tal soorten. Zouden we ze allen willen noemen, we moesten een extra blad uitgeven. Fijne en teere soor ten zijn wel de Primula rosea Royle, de longiflora All en de pubescens. Een bijzondere mooie bloem vonden wij de Primula Dentieulata, afkomstig uit het Hima- layagebergte. Nu komen we bij de afdeeling Tulpen. De gewone tulpen van onze bollenvelden zijn hier wel aanwezig, maar de meeste aanwezigen komen toch uit het buitenland. De in de natuur bloeiende tulp gekleurd met een fijne rossige kleur waarbij het wit de tulp tot een prachtbloem maakt. Zonder dat men het weet, voelt men dat deze tulp uit Frankrijk komt. De cornuta stenopetala is een vreemdsoortige tulp met zijn naar boven stekende sprieten. Zou men er nog eens in slagen om de zwarte tulp te kweeken? We zagen zeer donker roode tulpen, zoo donker, dat ze voor iemand die het niet zoo nauw neemt wel voor zwart konden doorgaan. Welke soort tulpen Aman Oellah in zijn knoopsgat draagt, kon men zien aan een partijtje tulpen, dat uit Afghanistan afkomstig was. Tusschen deze internationale tulpencollectie in stond bescheiden een klein potje met eenige kleine tulpjes afkomstig uit het voormalige Jdloemendaalschc Bosch. Voordat we de zaal verlaten wordt onze aan dacht gevestigd op Saxifraga Sarmentosa, Saxifraga opposittifolia, Aizoides, Tridactylites. Deze behooren allen tot de steenbreekplantjes en waren ingezonden door Mevr. de Visser-Roelofs. De tulpen en narcissen waren ingezonden door den heer J. Roes uit Heem stede. De varens waren ingestuurd door onzen plaats genoot Griffioen, terwijl onze plaatsgenoot W. Hirsch- feld de Primula's voor zijn rekening had genomen. Deze tentoonstelling is een succes geweest. Het be zoek was zeer groot, terwijl een enorm aantal leerlin gen van verschillende scholen, zelfs uit Haarlem een kijkje in het Pannekoekenhuisje kwamen' nemen. Een woord van lof is gepast aan de leden van het bestuur, wie het nimmer teveel was om de bezoekers alles op duidelijke wijze te verklaren. In de zaal sierden verschillende teekeningen de wan den. Deze teekeningen voorstellende verschillende bloemen en plantensoorten vielen bij vele bezoekers zeer in den smaak. Het was duidelijk te zien, dat hier iemand aan het werk was geweest, die goed kan tee kenen en een groote liefde heeft voor alles wat groeit en bloeit. Dit is nu: Bloemendaal op z'n best. In een nevenvertrekje van het Pannekoekenhuisje was tijdens de tentoonstelling een gezellig miniatuur- boekhandeltje opgericht. Verschillende boekwerken en een groot aantal briefkaarten waren aldaar uitge stald, alles afkomstig van Bladergroen's boekhandel, alhier. Brand! Zondagmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een 'brandje bij Hotel Duin en Daal. Het bleek dat een bergschuurtje door onbekende oorzaak in brand was geraakt. Het brandje was spoedig ge- bluscht en de spuit kon zonder water gegeven te hebben huiswaarts keeren. Korte neuzen. Hemelvaartsdag was een dag met goed weer. Al 's morgens vroeg was 'het reeds zeer druk langs den weg. De drukte werd later op den dag nog grooter, Auto's, peddelaars en wandelaars waren weer overal te vinden. De zakenmenschen maakten weer een goeden dag terwijl wederom heel wat ijsco's verslonden werden. Op den Duinwijckweg waren weer genoeg wandelaars, fietsers en autobestuurders, die doordat zij niet uitkeken doodliepen of dood reden. Welgemoed keerden zij dan terug en verlieten den weg waar aan het begin toch duidelijk op een bord te lezen staat „Doodloopende weg, geen doorgaand verkeer". De menschen kijken, nu eenmaal niet verder dan hun neus lang is. 15 Mei a.s. wordt de heer Jansma, belastingambte naar alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Haarlem. De heer Jansma is een gemoedelijk man, die steeds voor een ieder een vriendelijk woord over heeft. Dat men hem liever zag gaan dan komen, kan de heer J. niet helpen, daar dit nu eenmaal zijn functie mee bracht. De heer Jansma, die altijd gereed stond een ieder van dienst te zijn, zal zeer zeker gemist worden. Aan den heer Karei de Jong, Muziek recensent van Haarlem's Dagblad. Weled.Geb. Heer, Een voor U zeer onbelangrijke mededeeling moet ik even vooraf laten gaan n.l. deze: dat ik tot hen be hoorde, die het piano-concert van Josefa Rosanska bijwoonden. Ik zag U zitten naast den heer Jos. de Klerk en ik dacht: wat kijken ze weer kritisch, zou den ze ook het vermogen bezitten zich zelf kritisch te zien. Want, dacht ik verder, eerst dan bezit men de macht objectief te zijn en de gave zich in anderen te verdiepen. Over het geheel genomen lees ik wei nig of geen kritieken. De verschillende onderlinge meeningtjes van dezen of genen kritikus laat ik gaar ne voor wat ze zijn, maar dezen keer dacht ik: ik wil toch eens weten, wat die kritische meneer De Jong van zoo'n concert zegt. Achteraf beschouwd was ik zoo naief te veronderstellen, dat U bij deze gelegenheid eens zou zwijgen, want zwijgen kan een uitingsvorm zijn van diep verstaan. Helaas, ik ver- OPWEKKEND EN GEZOND OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER RIDDERSTRAAT 18A ZW. - HAARLEM - TEL. 13310 DIRECTEUR: H. VAN MOURIK KOSTER NOORDERKERK ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES giste mij en las een stukje waar hier en daar de schoolmeester uit te herkennen viel. Ik zal niet precies herhalen wat U schreef, dat zou te lang wor den. Ik wil alleen aanstippen dat U zegt: „de gele genheid gehad te hebben te beoordeelen of de roep die van haar uitgaat gerechtvaardigd was". Zoo'n zinnetje typeert U als iemand, die in de zelf genoegzame veronderstelling leeft, dat z'n oordeel afdoend is. Verder telt U zoowaar drie fouten op. Een in César Frank's Prélude, Choral et Fuga, en twee in Beethoven's laatste piano-sonate. Ik vraag mij ernstig af: waar berust uw kritisch vermogen op! Berust dit op begrijpen? Berust dit op het om vattend vermogen, dat men liefde noemt? Of' berust dit op kleingeestigheden? De meeste kritici gaan naar concerten en tentoon stellingen om te vorschen naar het hoe en het waar om, zonder één oogenblik zich zelf te vergeten. Eigen belangrijkheid staat hem veelal in den weg, en zoo leest men dan dat hun kritieken in hoofdzaak ver haaltjes zijn over henzelf. Een tragisch verschijnsel. Zoo kan men kritikus zijn en een zoeker naar waar heden, maar als men zich zelf niet kan geven en niet kan verliezen (men moet leeren verliezen om te winnen Ibsen) zich zelf niet aan anderen kan herkennen, blijft men respektabel, doch zonder stu wende kracht, zonder scheppend en vernieuwend vermogen. Ik vraag mij nogmaals af: wat was het doel van Uw kritiek over Josefa Rosanska? Leeren wij uit Uw „beschouwing" Frank en Beethoven eenigermate be grijpen? Geeft U ons een dieper inzicht in het wezen van Rosanska's spel. Neen. Het is een dorre theore tische opsomming van technische aangelegenheden, die van waarde kunnen zijn voor de klas, maar hier slechts als verlegenheids-argumenten te beschouwen zijn. In de kunst spelen andere factoren de groote rol. Intuïtie, verbeelding; iets, dat wij ten slotte het wonder noemen. Het wonder dat men door het op tellen van fouten kleineert. Dit wonder dat door alle tijden heen door de grootsten onder de grooten slechts vaag als kunst werd aangeduid; dit wonder manifesteerde zich in Rosanska's spel en het was van meer kritische waarde geweest, van grooter in zicht had het getuigd, die fouten-optellerij in deze sfeer achterwege te laten. Het gaat er in ware kunst allereerst om het wezen te peilen, het sentiment, de draagkracht te bepalen. Alleen dogmatische theo retici hangen zich op aan bijkomstigheden. Theore tici, ach, hoe arm ten slotte staan ze tegenover de J bezielden! Ons blijft één zekerheid over. De wereld heeft geen rapportboekjesschrijvers noodig; geen in vullers van gedrag en vlijt, doch menschen met een overtuiging; met een levensgeloof; met levensidea- lisme; met levenswarmte. Uit het spel van Rosanska leerde ik zoo'n overtuigde, zoo'n bezielde kennen. Zij heeft dat genie in zich, wat men genade noemt. Inmiddels met bijzondere gevoelens van hoogachting, Aart van Dobbenburgh. (Naschrift van de Redactie). In het Tijdschrift: Kunst aan het Volk 1928 No. 41 heeft dr. Th. de Kraus den heer K. de Jong uitge- noodigd zich te verdedigen tegen de beschuldiging onjuiste en onwetenschappelijke kritiek te hebben geleverd op het werk van de Vereeniging Kunst aan het Volk op muzikaal gebied. De opname van anti kritiek was door Haarlem's Dagblad geweigerd. Bo- venstaanden inzender hindert het, dat de heer K de Jong telkens het muzikale werk van genoemde Vereeniging, die een centrum o.a. van goede kamer muziek heeft geschapen, afkeurend qualificeert, zon der bewijzen voor de gegrondheid zijner afkeurin-1 gen bij te brengen. Wij geven, als Haarlem's Dag blad hem daarvoor de geschikte plaats niet lijkt Karei de Jong gaarne gelegenheid dan in onze ko-1 lommen te doen, wat van hem wordt verwacht. Mooi succes voor „Sursum". Bij een gehouden concours te Zaandam uitg1' schreven door den Chr. Bond van Harmonie- en Fan' farecorpsen van Noord-Holland heeft ons Bloemö1 daalsch muziekkorps in de 1ste afdeeling een prijs behaald en een 1ste prijs in den marschwedstn) KERKPLEIN 12 PERZISCHE TAPIJ EN HALL FOYERS li Oplossingen, bijdrage Schaakredacteur, De EINDSPE J.HA Wit Stand der stukken: Wit: Kdl, Tc2, Tg Zwart: Ke5, Tc4, T PAR' Gespeeld 4 Februar Wit: J. v. GULIK 1. 2. 3. 4. 5. 6. BENONI'S d2d4 d4—d5 c2c4 Pblc3 e2e4 f2—f4 Om e6e5 te bemo 6 Zwart wil e6Xd5 witte- en f-pion niet rochade verloren gaa wegend sterker staat 7. Lfld3 8. e4Xd5 Beter ware geweest 9. Pgl—f3 Om het Paard naar 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 0—0 a2a4 h2—h3 La3—bl f4—f5 Kglh2 Pf3-g5 Pg5e4 De Dame wordt da, den Koningsvleugel or 18. g2—g4 19. g4g5! Nu of nooit, denkt 19. ALL BETALü VER BIN DINGS WE -TjR'.fye-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2