m4 m mmm -V. B. B- BRAND 13900 DRUKWERK 2 2 O O 3 ADVERTENTIËN Schaakrubriek M O Plaatselijk Nieuws Ingezonden Burgerlijke Stand Kerkagenda DRGIS ZN. AN MOURIK 20, TELEF. 13765 IN GEVAL VAN ALLEEN OPBELLEN IN GEVAL DAT OF PLAATSING VAN NOODIG IS, BEL OP ENVEGERS HAARLEM - TEL. 13310 DERKERK ADRES VOOR CREMATIES dan nu bijna al de gron- areeding van den weg in den prijs te hoog en zal et voorstel moeten ver- i gedeelte van een diep de die er voor gevraagd aren boden de noodige ente aan. Welken indruk de gemeente voor dezen De heeren Wilson heb- verbetering van den weg adige medewerking gaan ler vinden indien alle le- zaak staat er zoo mede, is grond aanbood, maar leren ook grond afstaan /eg. Indien de Raad dit dan krijgt de gemeente let dus ook niet. Het is Velen gaven de noodige is eenig zegt spr. Indien angenomen worden, dan en aangevraagd worden ar jaar duren eerdat de irden aangebracht en dat sens met den heer Prin- oorstel maakt tegenover stonden, een slechten in- k grond is te hoog. Het t op een ander gedeelte ïg wordt begonnen, e ons er maar niet aan tel maar aannemen. An- We hebben alles gedaan te krijgen. Maar de hee- id het tegen een anderen er dan maar over heen- de houding der heeren ie houding noemt. Maar van de verbreeding van er voor zijn het voorstel ten we onder protest de ar niet. Laten we gaan irdt het voorstel aange- imen. Tegen stemden de rg, De Waal Malefijt en laad voor de aanneming het me gemakkelijk ge had ik geen raad gewe- -aad verklaarde spr. niet. der agenda. Het gold de de concessie voor het ex- cVogelenzang, mdelingen waren er drie [omen. gemeente betaalt hem I. of ƒ32521.50 per jaar, ite 10.000.bruto-ont- volgende bruto-ontvang- aer jaar bruto ontvangen 10 (32521.50 ƒ3000.—) ïeente het door haar ge- :n. Ie Gemeente garandeert :n K.M. of 39913.— pef rangen wordt dan dit be- per afgelegden K.M. ot n, indien de Stormvogels Zeeweg krijigen. ente garandeert hem U 38434.50 per jaar. Van >rdt dan dit bedrag krijg' 'rij in het nemen der be- t toe. Spr. zegt dat voor proeping van gegadigden vas de laagste. Daar op an te merken hadden liet meer dan eerlijk was ïen. De Raad nam echter een ander besluit en gevoelde meer voor iemand in de gemeente wonende. Wat daarna is gebeurd kan niet door den beugel. Stormvogels had eerst inge schreven voor een garantie van 1114 cents per afge legden K.M. en de heer Olie voor 13K cents. Nadat de heer Olie van de cijfers had kennis genomen en hem de gelegenheid is gegeven een andere aanbie ding te doen gaat hij nu een ander voorstel doen. Nu noemt hij een prijs van 13 cents. Spr. kan met zulk een houding niet medegaan. In dien Stormvogels en de heer Olie tegen denzelfden prijs hadden ingeschreven dan was spr. er voor ge weest het aan den heer Olie te gunnen. Om den heer Olie te helpen hadden B. en W. voorgesteld dat er zou komen een halfuursdienst. De heer Olie zou er dan niet slechter van zijn geworden. Hij had dan meer vervoergelegenheid gehad en dat was hem ten goede gekomen. Indien ik thans een advies had te geven, aldus spr. dan zou ik aanraden de vergunning te ver- leenen aan Stormvogels die van het begin af den laagsten prijs heeft genoemd. Dat is eerlijk. Het is gewenscht dat de exploitatie langs den Zeeweg met dezen dienst in een hand komt. De Raad besloot ech ter nog voor dit seizoen den Zeeweg aan de firma Backhuys te gunnen. Dienaangaande moet dus nader voor een volgend jaar een beslissing genomen worden. De heer Olie kan behouden zijn bestaan- den dienst. Ten slotte zegt spr. dat een garantie van 1314 cent neerkomt voor de gemeente op een garan tie van 39913.per jaar. De heer Kremer oordeelt dat de voorzitter een rede hield, echt als van een bewindsman. Maar, voegt spr. daaraan toe, de heer Laan is behalve bewindsman ook koopman. Zou de heer Laan aldus redeneeren zooals hij hier nu doet, op zijn kantoor? De Voorzitter, Ja. De heer Kremer gaat voort. Er zijn menschen in de gemeente die de oudste rechten hadden. De heer Olie heeft moeilijke jaren medegemaakt. Het gaat dan niet aan hem zoo maar op zijde te stellen. Ten slotte vraagt spr. of de heer Olie den geheelen dag bij den dienst is of dat hij nog andere zaken heeft. De Voorzitter antwoordt dat de heer Olie er niet bij is. De heer Olie is procuratiehouder bij een zaak te Amsterdam. Hij heeft den dienst aangelegd. Als ik een zaak in koffie ga beginnen, vervolgt spr,, dan zou ik nog niet de heer Kremer zijn! Als de con cessie wordt verleend aan Stormvogels dan kan, in dien dat noodig mocht zijn, er meer bussen worden ingelegd. Het hangt er veel van af hoe de zaak wordt geëxploiteerd. Toen de Salento was gestrand bijv. liet de heer Backhuys op den Zeeweg geen extra bussen rijden. Hier heeft men te doen met een ver binding die moet slagen. Bij de Stormvogels is er naar mijn meening beter kans op slagen. Daar zijn menschen die het vak kennen. De heer Prinsenberg zegt omdat de Zeeweg er bij kwam de heer Olie in de gelegenheid is gesteld een nadere aanbieding te doen. Het gaat echter niet aan dat, nadat een ander het laagste was, daarna de heer Olie, kennende de cijfers, een nog lagere aanbieding deed. Dat is incorrect. Maar afgezien daarvan vindt spr. om andere redenen de aanbieding van Storm vogels het meest aantrekkelijk. Immers een goede ex ploitatie is een finant'ieel belang voor de gemeente. Ook zijn bij Stormvogels de arbeidsvoorwaarden beter dan bij den heer Olie. Spr. is er dus voor het te gunnen aan Stormvogels. De heer Nuyens is geneigd met den heer Prinsenberg mede te gaan. De richting zou spr. echter een weinig anders wenschen. Een ingekomen adres om te verplichten dat het per soneel drankvrij moet zijn zal spr. gaarne ondersteu nen. De Voorzitter zegt dat B. en W, ook de verplichting willen opleggen dat het personeel gedurende den dienst geen drank mag gebruiken. De heer Schulz is nog weifelend. Het gaat niet aan flat de heer Olie, kennende de cijfers, zijn aanbieding lager is gaan maken dan die van Stormvogels. De vraag is, of noodig is een kwartierdienst. Spr. is van meening dat gedurende de eerste jaren een kwar tierdienst niet noodzakelijk is en niet rendabel is te maken. Verder doet hij opmerken dat indien aan Stormvogels de concessie verleend wordt, dat in de practijk hierop neer komt dat de dienst van den heer Olie ten doode is gedoemd. Aan de aanbieding van den heer Olie zijn voor de gemeente eenige voordee- len verbonden. Alles in aanmerking nemende nu de Zeeweg er voorloopig buiten blijft zou spr. zeggen, de heer Olie kan moreele rechten laten gelden, laten we daarom aan hem de exploitatie gaan geven. De Voorzitter merkt op dat we moeten hebben een goede exploitatie van den dienst. Het publiek moet de gelegenheid hebben van het eene naar het andere gedeelte van de gemeente te kunnen gaan. Indien er niet komt een kwartiersdienst dan zal, zegt spr., den boel in het water gaan vallen. De dienst zal de ge meente de eerste twee jaren iets gaan kosten maar spr. meent dat het nog wel meevallen zal. De heer Cassee zegt dat de heer Olie nu reeds 6 jaar een dienst exploiteert. Hij is er niet bij omdat hij Van het exploiteeren van den dienst alleen niet kan be staan. Maar het is te verwachten dat hij later er wel bij zal zijn. Trouwens bij groote ondernemingen is de Directeur er ook niet bij. De heer Kalff is er ook niet bij als er een trein gaat vertrekken. Een voordeel van de aanbieding van den heer Olie is, dat hij van meer dere ontvangst 50 aan de gemeente wil geven. Men zegt, de heer Olie kan zijn dienst laten door- loopen, maar spr. vindt het funest als er in de ge meente twee diensten gaan loopen. Als er twee con- curreerende diensten zijn dan wordt het publiek het slachtoffer. Het is gewenscht dat alles in één hand komt. de heer Laan zeide dat de heer Backhuys tij dens de ramp van de Salento geen extra bussen deed rijden maar dat komt omdat de heer Backhuys in de wintermaanden de bussen uit elkander neemt. De heer Hogenbirk zegt dat de zaak een keer is aangehouden om den heer Olie in de gelegenheid te stellen, zijn prijs te gaan herzien. Als men hoort de redeneering van den heer Laan dat er wel spoe dig winst zal gemaakt worden, dan is dat een reden te meer om de zaak aan den heer Olie te gunnen, daar de heer Olie van de meerdere ontvangst aan de gemeente wil geven 50 Het is dus voor de ge meente een voordeel het te geven aan den heer yhe. De heer Olie kan moreele rechten laten gel den, omdat hij bij het exploiteeren van den dienst kwade jaren medemaakt. Spr. ziet niet in dat noodig is een kwartiersdienst. Als er zooveel bussen reden in de gemeente dan zou men er gek van gaan wor den. Spr. is er voor de concessie te verleenen aan den heer Olie. De Voorzitter zegt als er geen 15 minuten dienst komt laten we dan maar liever geen dienst gaan in richten, want dan komt er niets van terecht. Voer het exploiteeren van den dienst hebben we iemand noodig die er in is gegroeid en in is groot geworden. De heer Prinsenberg zegt dat het zeker niet zijn be doeling is geweest met de aanhouding van het voor-, stel den heer Olie in de gelegenheid te stellen zijn prijs te herzien. De heer Noorman gaat de aanbiedingen van de Stormvogels en van den heer Olie na en komt tot de conclusie dat beide aanbiedingen voor de ge meente finantieel gelijk zijn. In dat geval geeft spr. aan een inwoner de voorkeur. In stemming komt de vraag aan wie de exploitatie te geven aan Stormvogels of aan den heer Olie. Voor het geven van de vergunning aan de Storm vogels verklaren zich de heeren Verdegaal, Prin senberg, Dorhout Mees, Bornwater, Nuyens en Laan, De andere 7 leden van den Raad zijn voor het geven der concessie aan den heer Olie. De Voorzitter zegt dat dus de concessie aan den heer Olie verleend wordt. Na rondvraag sluiting der vergadering. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 209 F. PALATZ (Hamburg) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kei, Dd5, Lc2, Le5, Pfl, a2, b5, d4, e6, f2, f5, h2. Zwart: Kgl, Da8, Thl, La7, Pb8, b7, c3, h3, h4, h5. PROBLEEM No. 210 C. MANSFIELD (Bristol). ■I wÊ. iü mË m Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kbl, Dd6, Tc6, Th4, Lb7, Lf4, Pg7, Ph5, d4, e2, e3. Zwart: Ke4, De8, Te5, Tg5, Ld8, Lg6, Pd7, Pe6, b2, g3. OPLOSSING PROBLEEM No. 206. (I. GROSZ). Stand der stukken: Wit: Kal, Db5, Th4, Th6, La8, Lb2, Pf3, Ph7, c4, d2, g2. Zwart: Kf5, Dd5, Ta5, Le8, Pf4, a4, e6, h5. 1Lb2e5, enz. GOEDE OPLOSSING ontvangen van: H. de Ruiter, te Bloemendaal; H. W. van Dort, te Haarlem; J. v. Gulik, te Overveen; P. Mars, te Santpoort. Opgedragen aan H. Rasnneforth (Berlijn). le prijs, wedstrijd ..Ajedrez Argentino"(1926). THIJSSE'S HOF. Tot nader aankondiging is, met 't oog op de lange dagen, de tuin dezer instelling, behalve van 12 uur tot half 2 ook nog gesloten van half 6 tot 7 uur 's avonds; daarna weer geopend tot de bel wordt geluid. Fumer au frais, Nu de Zomertijd is ingegaan is Thijsse's Hof des avonds ook geopend zoodat men zijn afterdiner in den wondertuin kan rooken. „Present!" Zondag zullen eenige leden der B.R.B. hun wachtpost op het Bloemendaalsche strand we derom betrekken en staat er weer boven den ingang van hun uitkijkpost geschreven (denkbeeldig na tuurlijk) „Altijd Waakzaam". De Gemeente wil wel. Zooals men weet heeft de Gemeente een stuk grond van de Schapeduinen van den eigenaar, den heer mr. Jb. Bierens de Haan ge kocht. Dit terrein, dat langs den Duxnlustparkweg ligt, wordt als bouwterrein geëxploiteerd voor kleine middenstands- en arbeiderswoningen. Eenige woning bouwverenigingen hebben zich reeds met de Ge meente in verbinding gesteld om vergunning te krij gen tot het bouwen van woningen voor bare leden. Licht in de duisternis, Bij het huizencomplex van de woningbouwvereeniging Bosch en Duin, staande langs de Brederodelaan, is een lantaarn aangebracht, die de omgeving sterk verlicht. Een uitkomst voor de bewoners, daar zij des avonds niet zonder gevaar in of uit hun woning konden gaan. Het valt bij droogte niet mee. Het hoogovenslak- kenzand waarmede onze trottoirs bedekt worden heeft één voordeel n.l. dat men bij regenachtig weer de voetpaden niet behoeft te vermijden, omdat deze een moeras zouden zijn. Met de grootste plasregens kan men de beslakte*voetpaden betreden zonder slik- kerig te worden. Dit is een voordeel tegenover groote nadeelen. Een van deze nadeelen is, dat bij sterken wind het zand naar alle kanten heen stuift, voor de wandelaars ongezond voor de longen, maar ook hin derlijk, voor de oogen. Als er geen wind is, stuift het nog, daar de jeugd, uit school komend er nu eenmaal een groot pleizier in heeft om met de voetjes over het zand te schuifelen, waardoor dikke wolken ont staan; hiervan is een 414-jarig jongetje het slachtoffer geworden. Dinsdagmiddag om half vier, bij het uitgaan van de school van den heer Tinholt, waren een groot aantal stofwolkmakers aan den gang. Ze hadden met deze nieuwe sport veel succes, daar de krachtige wind ook nog een handje hielp om het stof over den De Genestetweg te verspreiden. Terwijl wolken stof over den weg zweefden wilde het 4J/2 jarig jongetje van den heer K. vóór een stilstaande auto om den weg oversteken. Hij zag echter niet dat er een motor voertuig naderde. Ook de chauffeur van den wagen bemerkte het jongetje niet op tijd, daar de bestuur der zeer veel last van het opstuivende zand onder vond. Een aanrijding was hiervan het gevolg, waarbij het knaapje zeer ernstig gewond werd. De heer P. A. Kok, gymnastiekleeraar, voor wiens woning het on geval plaats had, snelde naar buiten nam het ventje op en droeg het in zijn woning. Daar werd hem de eerste hulp verleend. De verwondingen waren van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De doktoren Westenburg en Brongersma waren spoedig aanwezig. Het ventje had een wond bekomen aan 't hoofd van ongeveer 20 c.M. groot, waarbij de slagader, die gelukkig niet geraakt was, geheel bloot lag. Verder was zijn arm gebroken. De artsen vonden overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Met een auto van Gebrs. Böttger is het ge wonde kind naar het Diaconessenhuis vervoerd. Naar we vernemen is het gevaar voor zijn leven geweken en gaat het patientje goed vooruit. Hoofden van scholen verzoeken we naar aanleiding van dit gebeurde, de kinderen te zeggen hun voeten beter op te tillen en geen stof meer te doen opwaaien. We kunnen nog melden, dat de chauffeur aan dit on geval geen schuld heeft. De Gemeente zou goed doen, net zooals in Haarlem, bij alle scholen borden te plaatsen met het opschrift „Langzaam rijden School". De bestuurder die het knaapje aanreed, reed lang zaam, maar hoevelen zijn er niet die zich aan niets storen en maar over den weg vliegen. De Vijverweg en De Genestetweg zijn zeer smal en de kans voor aanrijdingen aldaar is zeer groot. Misschien kan, om het h.o.s.-zand meer nuttig effect te geven, een bindmiddel worden toegevoegd en kun nen de paden worden aangestampt. Alweer succes. Woensdag 15 Mei behaalde het Chr. Fanfarecorps „Sursum", dir. J. A. Meng op het Concours van den Holl. Bond van Chr. Harmonie en Fanfaregezelschappen, hetwelk gehouden werd te Monster in de le afd. fanfare de 2e prijs. Wegens het groot aantal deelnemende vereenigingen en het vergevorderde uur, werd de marschwedstrijd niet ge houden. Vrouwengroep in den Vrijheidsbond. De gecombineerde afdeelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de Vrouwengroep in de li berale Staatspartij „den Vrijheidsbond", zullen op Donderdag 30 Mei a.s. te half drie in café „Dreef- zicht" aan de Fonteinlaan te Haarlem een grooten propagandamiddag houden. Als spreker zal optre den de Heer C. J. van Kempen, liberaal candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wiens onderwerp zal zijn: „De Invloed der Europeesche Vrouw in Nederlandsch-Indië". Wij komen nog nader op dezen middag terug. Aan alle Hervormde Gemeenten en Gemeenteleden in onze Provincie. De Samenwerkende Zendingscorporaties en het Java- Comité hebben zich tot alle kerkeraden in ons va derland gewend, om een Pinksterfave voor de zen ding. Wij willen zoo gaarne deze aanvrage hartelijk aanbe velen. Allereerst om de vraag naar gebed voor het werk, dat zoo bijzonder gezegend wordt. Maar daarnaast ook voor de nood en van het werk, die zoo groot zijn. Door de strenge koude en de daardoor ontstane economische malaise, zijn de gaven voor de zending zooveel minder geweest, dat reeds een achterstand van meer dan Honderd duizend gulden is ontstaan. En dat, terwijl de Pinkstergeest in Indië werkt en de arbeid daardoor groeit. Zullen wij in 't bijzonder op den Pinksterdag, in onze voorbede de zending gedenken en de nooden der zen delingen mededragen? Dan zullen wij ook onze Pink- stergave verdubbelen, in ieder geval vermeerderen. Het gaat toch om de uitbreiding van het Koninkrijk Gods! Mogen wij U allen, Kerkeraden, predikanten en ge meenteleden oproepen, om U met ons te vereenigen op den Pinksterdag in het gebed en in het geven van een ware Pinkstergave, dat is een gave die niet be paald wordt door ons, maar door Gods Geest in ons. Wij rekenen op Uw aller hulp. Met vriendelijke groeten, H. J. Hak, Ned. Herv. Predikant te Alkmaar. G. A. den Hertog, Ned. Herv. Predikant te A'dam. H. J. Heijnes, Ned. Herv. Predikant te Landsmeer. 'W. Lodder, Ned. Herv. Predikant te Bussum. L. D. Poot, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat een ingenieur te München motorrolschaatsen heeft uitgevonden? dat elke voet voorzien wordt van een motortje, met vliegwiel en benzinetankje? DRUKKERIJ TIMMER - BLOEMENDAAL dat naar verluidt een groote snelheid met deze mo torrolschaatsen kan verkregen worden? d a t rozenhout heelemaal niet van een rozenstruik komt, maar van verschillende Braziliaansche boomen? d a t de naam te danken is aan het feit, dat het hout een rozengeur heeft, als het pas gezaagd is? d a t er 8 landen ter wereld zijn, die geen spoorwegen hebben? dat dat zijn: Albanië, in Europa, Afghanistan, Asir, Bhutan, Nepal. Okan en Yemen in Azië, en Liberia op de Westkust van Afrika. ONDERTROUWD: C. H. Schipper en C. Zijlstra. GETROUWD: M. J. Aartman en T. W. Verhoeff. OVERLEDEN: E. van Stuijvenberg, 66 j. overl. te Amsterdam; N. Trompetter, 70 j., overl. te Haarlem; E. J. van der Est, 40 j., overl. te Haarlem; A. Huijs- man, 29 j., overl. te Haarlem; J. A. de Vleeshouwer, 54 j. GEVESTIGD: G. van Herpen, Or. Nassaulaan 80, Overveen; P. M. Möller, Vondellaan 7, Aerdenhout; M. J. Verhoeff, Zandvoorterweg 25a, Aerdenhout; H. F. van der Meer, Rustenburgherweg 7, Bloemendaal; C. Pruijser, Vogelenzangscheweg 44, Vogelenzang; J. Veenstra, Oosterduinweg 2, Aerdenhout; A. J. Nu- sink, Rijnegomlaan 55, Aerdenhout; H. H. Smit, Schulpweg 6, Aerdenhout; M. van Egmond, Binnen pad 14, Overveen; Mej. J. J. E. Delteijk. Kinheimweg 53, Bloemendaal; A. Eichhorn, Rijnegomlaan 33, Aer denhout; A. Ph. Greebe, Rijnegomlaan 40, Aerden hout; E. H. de Clercq, van Haemstedelaan 17, Aer denhout; Th. C. Daey Ouwens, Nic. Beetslaan 3, Aer denhout. ZONDAG 19 MEI 1929. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor de Zending. Tweede Pinksterdag, v.m. 10.15: Dienst in „Wildhoef" gecombineerd met de Herv. Stadszending van Amsterdam. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur: De heer C. Tabak, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Tweede Pinksterdag, v.m. 10 uur: Dr. van Katwijk, van Velsen. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Geen dienst. Tweede Pinksterdag v.m. 10.30 uur: Ds. A. Trouw, Heemstede. VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan. Zondag 10.30 v.m. Gezongen HL Mis. Woensdag 7.30 v.m. Stille H. Mis. Woensdag 8 uur n.m. Vesper en Lof. Zaterdag 7.30 v.m. Stille H. Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur. Ds. P. W. Foeken, Haarlem. Collecte voor de Zending. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. D. Crommelin, Zendingsdir., Aerdenhout. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Geest zegeviert" Ps. 20 7a. Collecte Studiefonds. Medewerking van het Vrouwenzangkoor der Vrijz. Hervormden. Tweede Pinksterdag geen dienst.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 3