VICTORIA-WATER Binnenland 1 Buitenland Denken en Leven Plaatselijk Nieuws Kunst Burgerlijke Stand IP!. A. G. G. M. GIORGIS ZN. 1 f, V It f De week zette in met de onverkwikkelijke geschie denis van den overval van Venezolaansche opstande lingen die op Curasao landden, de politiemacht ver sloegen, de wapehs uit het magazijn van de kazerne roofden, den gouverneur en den commandant der po litie ontvoerden en aan boord van een geprest Ameri- kaansch stoomschip brachten, om vervolgens naar de Venezolaansche kust koers te zetten en daar de ge stolen wapens en munitie aan land te brengen, waarna het schip, met den gouverneur en den commandant en enkele gevangen genomen manschappen der politie- troepen te Willemstad, weer naar Curasao kon te- rugkeeren. Bij het gevecht met de opstandelingen wer den sergeant-majoor Vaas en brigadier van Zuilen gedood, terwijl sergeant Marcussen zwaar gewond werd. Van de 500 rebellen, die den overval pleegden, moeten er enkele honderden reeds op Curasao bij de Bataafsche Petroleum Mij. werkzaam zijn geweest. Het plan moet geruimen tijd vooruit beraamd zijn. De Venezolaansche regeering staat hier natuurlijk geheel buiten, aangezien de rebellen de wapens juist roofden, om de wettige regeering van Venezuela te bestoken. De leider der rebellen moet een bekend bandiet zijn. De torpedojager „Kortenaer' is met spoed met een extra-landingsdivisie mariniers naar Curaqao ver trokken om zoo noodig de orde te herstellen en krachtig op te treden. De kruiser Hertog Hendrik met een af- deeling van de Koloniale reserve vertrekt heden. De Kortenaer zal 22 Juni op Curasao aankomen. Daar wellicht nog verdere raids der Venezolaansche rebel len gevreesd worden, is de staat van beleg te Willem stad afgekondigd. Momenteel moet alles evenwel rustig zijn. Amsterdam stond deze week in het Oranje-teeken. De feestelijkheden en plechtigheden waren in de ver sierde stad niet van de lucht, in verband met de Am- sterdamsche hulde aan de Koningin-Moeder, naar aanleiding van haar gouden jubileum als Nederland- sche. De intocht Zaterdag j.l. vond plaats onder stroomenden regen, wat evenwel de vreugde niet ver mocht te dempen. De 400 zangers der zangvereeni- cungen zongen de Kon. Familie op den Dam toe. Maan dag had de plechtige herdenking in de Nieuwe Kerk plaats en werd het huldeblijk, een verzameling van 52 aquarellen door Amsterdamsche kunstenaars aan- qtboden. waarvoor de oude Koningin hartelijk dankte. Dinsdag bracht de Kon. familie een bezoek aan bet gala-concert in het Concertgebouw en Woensdag brachten de kinderen hun aubade en vond het groote Regentesse-spel plaats. Diverse feestelijkheden werden door Philips, in samenwerking met de Avro, naar ver schillende deelen van de stad middels luidsprekers" uitgezonden, terwijl ook een gewone uitzending over Hilversum plaats vond. De visschersstaking te Scheveningen is opgeheven. De nieuwe voorstellen, van de zijde der reeders, onge veer neerkomend op de eischen der werknemersorga nisaties, werden aanvaard. De staking heeft 4 weken qeduurd. De bemanning zal 21J/j% van de besomming krijgen. Er zal op Zondag niet meer uitgevaren wor den, ook niet in buitenlandsche havens. In Zaandam had een stakersrelletje plaats, aange stookt door den communist Bolhoeve. Een bedrijfschef van een houtfirma kwam met verstuikten voet met den laatsten trein aan en wilde zich, daar hij niet loo- pen kon, per auto naar zijn huis laten brengen. De chauffeur yan een garage-onderneming weigerde even wel den „werkwillige" te vervoeren. Èvenzoo deed de chauffeur van een firma, die bij contract het gemeente lijk ziekenvervoer verzorgt. Tegen deze firma is na tuurlijk een klacht ingediend. De talrijke stakers die van een en ander getuige waren, namen zulk een houding aan, dat de politie hen met de blanke sabel uiteendreef. Voor de Rotterdamsche rechtbank is de gerucht makende zaak tegen den verdachten O., inzake den moord op den heer Lans aangevangen. Verdachte heeft de verduisteringen van ruim 11000 gld. bekend, maar ontkent alle schuld aan den moord. De veroordeelden uit de moordzaak Giessen-Nieuw- kerk, Teunissen en Klundert zijn uit de strafgevangenis te Leeuwarden naar het Huis van Bewaring te Am sterdam overgebracht en nu weer als preventief ge detineerden ingesloten, in verband met de nieuwe be handeling van hun zaak voor het Gerechtshof te Am sterdam. Het bekende echtpaar Speenhoff zal met hun jongste dochter een reis met de „Statendam' 'maken, om onderweg op te treden, en in Amerika een Hollandsche sprekende film te maken. Engeland. Het nieuwe Labour-kabinet is nu ge heel compleet. Mac. Donald heeft verklaard, al het mogelijke te zullen doen om het werkeloosheidspro bleem op te lossen. Hij was steeds sceptisch tegenover de mogelijkheid om de werkeloosheid binnen 1 jaar lot normalen omvang terug te brengen, maar de re geering zal tijd noch moeite sparen. Wat gedaan kan worden, zal ook gedaan worden. Gezien het groote belang van de ontwapeningskwestie en de noodzaak vriendschappelijke besprekingen met de andere landen te voeren, hoopt Mac Donald bij de volgende Vol kenbondsvergadering een bezoek aan Genève te brengen. Generaal Dawes, de nieuwe Amerikaansche gezant, die gisteren in Londen verwacht werd, zou Mac Donald een uitnoodiging overhandigen van pre sident Hoover, om in den herfst een bezoek aan Ame rika te brengen. Mac Donald heeft reeds besloten, dit te doen na het einde van de parlementszitting, die eind Juli afloopt. Het moet zeker zijn, dat de Britsche regeering goed keuring zal hechten aan het plan om het Rijnland be gin volgend jaar te ontruimen. Daar de Duitsche ver plichting om de bezettingskosten te betalen, na 1 Sep tember ophoudt, beteekent dit feitelijk reeds de ontruiming per 1 September. Frankrijk. Na de onderteekening van het rap port der conferentie van experts inzake de schadeloos stelling. zijn de gedelegeerden weer naar hunne diverse landen vertrokken. Tegen het voorstel van Poincaré om de schulden overeenkomsten met Amerika bij decreet te ratifi- ceeren blijft de oppositie toenemen. De Kamercommissie van Buitenlandsche Zaken heeft geweigerd te erken nen, dat de regeering het recht heeft, die weg te volgen. Dit standpunt moet den steun hebben van een groot deel der republikeinsche en democratische unie, die tot nog toe Poincaré altijd steunden. De ra dicaal-socialisten besloten met algemeene stemmen, dat de schuldenovereenkomsten geratificeerd moeten wor den door indiening bij het parlement, en met een uit voerig debat. Mocht Poincaré op zijn stuk blijven staan, dan zal hem steun onthouden worden. Duitschland. Men neemt aan, dat einde Juli de conferentie van premiers gehouden zal worden, waar aan ook de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën der landen die bij het herstelaccoord en de Rijnlandontruiming betrokken zijn, zullen deelnemen, om over de Rijnlandontruiming te spreken. Men ge looft dat de ontruiming per 30 Januari a.s. zal ge schieden. De begrootingscommissie van den Rijksdag heeft de geheele marine-begrooting ongewijzigd aangenomen. Een communistisch voorstel tot schrapping van den tweeden termijn voor Sen bouw van den pantserkruiser werd met 15 tegen 13 stemmen verworpen. Diversen. Bij de Belgische verkiezingen voor de provinciale staten verloren de socialisten totaal 21 zetels, de katholieken 11 en de communisten 4 zetels. De liberalen behaalde een winst van 15 zetels, de fron- tc-rs van 14 en de onafhankelijken van 6 zetels. Er was weinig animo voor de stemming. De Amerikaansche senaat heeft de landbouw- steunwet verworpen, hoewel men wist. dat Hoover die goed zou keuren. De meerderheid van den senaat bleef evenwel het standpunt innemen, dat een doel treffende wet bepalingen voor een regeeringssubsidie op graanuitvoeren moet bevatten. En daartegen ver zet Hoover zich. Oorspronkelijk was deze subsidie door den senaat in de wet opgenomen, maar het Huis van Afgevaardigden had dit geschrapt. Uit „Amersfoortsche Stemmen", orgaan van de In ternationale school voor Wijsbegeerte, Leergangen 1929: 2223 Juni: Ant. v. d. Horst. De Twee Muzieken (met muzikale illustratie). lste Voordracht. De oorsprong der muziek. De Goddelijke en de menschelijkc muziek. De Pro- gramma-muziek. De amusementsmuziek. De virtu oze muziek. De Tendens muziek. De impressionis tische muziek. De atonale muziek. De pluritonale- muziek. Het werk van den kunstenaar en de werking der muziek De luisterenden (Het Publiek). De ont wikkeling van den kunstenaar. De Priester-kunstenaar. De Harmonie en de Polyphonie. De analyse. De muziekgeschiedenis. De Journalistiek in de muziek. 2de Voordracht. De Kerkmuziek. Het Gregoriaansch. De meerstemmigheid. (Palestrina e.a.). Het dualisme: Roomsch-Katholiek. Protestant. Het koraal. De becijferde bas. Johann Seb. Bach. De tegenwoordige kerkmuziek. N.B. Deze tweede voordracht zal worden toege licht met Gregoriaansche zangen, een werk van Pa lestrina, een koraal uit de vóór-Bachsche periode en een koraal van Bach. Een en ander zal worden uitge voerd door eenige Dames- en Heeren-leden van het Hilversumsch a capellakoor onder leiding van den heer Van der Horst. Voor muzikaal meer ontwikkelde deelnemers zij hier nog opgemerkt, dat de onderstaande muziek-techni- sche punten en uitdrukkingen in deze cursus ter spra ke komen. Tijdens de samensprekingen kan op deze punten dieper worden ingegaan. Tonaliteit atonaliteit pluritonaliteit. Terts- gewijs en andere gegroepeerde samenklanken. Het aanleeren der 3 maatsoorten. De individu-wording van het accoord. Het Gregoriaansch Rhythme. Accoor- den bestaande uit 35 tonen, die tertsgewijs gegroe peerd zijn of kunnen worden. Het quinten- en octaven- verbod. Het begrip accoord-omkeering. Verwante toonsoorten. Gealtereerde samenklanken. De melodi sche toonladder. De woorden dominant en sub-domi nant. De cadens. Diatoniek. Modulatie. Homophonie. Polyphonie. De fuga. De becijferde bas. 1520 Juli. Prof. Dr. A. H. de Hartog. Kunst en W ereldbeschouwing. 1520 Juli. Mevr. L. de HartogMeyjes. Mytho logie en Mystiek. 2227 Juli. Prof. Dr. H. J. Jordan. De vorming van den mensch als taak der wetenschap. Hoe komt de mensch tot wetenschap. Hij gaat uit van een onbegrepen complex geheel. Beteekenis van het complexe geheel voor den primitieven mensch. (Mythologie, fetichisme, romantiek). Instinktkarakrer van deze opvatting. Het wetenschappelijk onderzoek. Het wetenschappelijk probleem gezien door den ge malen onderzoeker: intuitief begrijpen van het com plexe geheel, waarvan elke wetenschap uitgaat. Het geheel als een dynamische veelheid van onder linge samenhangen. Verhouding tusschen inzicht en feitenkennis. Feiten en inzicht in het onderwijs. Onderwijs uit gaande van de complexe geheelen en doelende op in zicht in deze complexe geheelen door wetenschap, (analyse en synthese). Het interesse als vreugde over het wassende in zicht in een geheel. De ethische beteekenis van liet inzicht. Inzicht beteekent, van elk ding de plaats te zien. die het binnen een geheel inneemt, en de rol, die het in wisselwerking met andere dingen daarin vervult. De beteekenis van het inzicht voor de vorming van den mensch en zijn karakter, alsmede voor zijn wereld beschouwing. 2325 Juli. Dr. G. C. Hirsch. De opbouw van het dierlijke organisme en haar beteekenis voor het wiis- geerig denken. De structuur van de levende stof. Morphologische beschouwing over systeemvormingen. De vorming van physiologische systemen. De morphologische en physiologische totaliteit van het organisme. Enkele wijsgeerige beschouwingen over de synthese in het organisme. 29 Juli3 Augustus. B. de Ligt. De Strijd voor den Vrede. Ontstaan en ontwikkeling der universeele Vredes- idee in China, Indië, Perzië, De Joodsche en Oud christelijke Vredestraditie. Het religieus Pacifisme in de M.E. en de N. Geschiedenis. Het wijsgeerig Paci fisme bij Herder, Kant, Krause. Het moderne Anti- militarisme (Tolstoï, Domela Nieuwenhuis, enz.). 29 Juli3 Augustus. Mevr. Dr. J. van den Bergh van EysingaElias. De aard van het denken van de Middeleeuwers, de Humanisten en die van het moderne denk'en. In de Middeleeuwen is het denken gebonden aan Dogma, Kerk en Traditie, in zijn wijsgeerige verhef fing is het scholastisch en mystiek. Het Humanisme onderzoekt verstandelijk de gron den van kerkelijk en wereldlijk gezag en voedt zijn denken door waarneming en ervaring en oefent het in de School der Ouden: mét den Bijbel het nieuwe gezag. Het moderne denken is zelfstandig en geeft zich rekenschap van eigen waarheid en van de betrekke lijke waarheid van de voorafgaande historische fasen, die wél overwonnen zijn. maar die in het geestelijk leven blijven meedoen. 510 Augustus. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Indische en Westersche Theosofie. De ontsluiting van Indië voor het Westen op het einde der 18de eeuw heeft langzamerhand geleid tot eene doordringing van Europa met Oostersche denk beelden. Sporen daarvan in de literatuur en in de buiten-kerkelijke godsdienstige stroomingen. Karakteristiek van den Oosterschen en van den Westerschen geest. 67 Augustus. Dr. J. H. Snethlage. De nieuwe Amerikaansche psychologie van Behaviorism. Het theoretische deel van het onderwerp wordt ge geven naar aanleiding van een opstel van Dr. Sneth- lage over dit onderwerp „Der Behaviorismus", dat in het eerstvolgend nummer van de Kant-studiën zal verschijnen; het praktische deel naar aanleiding van het boek van H. A. Overstreet: Influencing human behaviour. 89 Augustus. Ds. E. J. van der Brugh. Humor. Het komische, de lach en de geestigheid, als be- hoorende tot de sfeer van het intellectueele zonder meer, zijn voorondersteld in den hoogeren humor, die de geesteshouding is van den wijze. 1217 Augustus. Prof. Dr. Th. Spoerri. Zürich. Paradiso. Keine Dichtung der Welt stellt in so ergreifender Schönheit und geistiger Vertiefung das Reich der Harmonie dar wie das Paradiso Dante's: Harmonie mit dem Unendlichen (Religion), Harmonie mit dem Weltall( Astrologie)Harmonie der Menschen un- tereinander (Gemeinschaft), Harmonie des Einzel- nen in sich selber (Persönlichkeit). Aber Dante ist kein blosser Mystiker, der ob seinen begliickenden Visionen die harte, zusammenhangslose Wirklichkeit vergisst. Die tiefste Wahrheit und Schönheit des Pa radiso's kommt von der Frage nach dem Zusammen- hang des Chaos mit der Harmonie, des Sinnlosen mit dem Sinn, des Menschlichen mit dem Göttlichen. (Es wird den Teilnehmern empfohlen, sich mit einer Ausgabe der Göttlichen Komödie zu versehen: Hollandisch (Verwey oder andere), Deutsche (Witte, Verlag Reclam o.a.). 1924 Augustus. Prof. Dr. Paul Haeberlin. Basel. Zur Charakterologie. a. Was heisst „Charakter?" Charakter und Per sönlichkeit. Konstanz und Veranderlichkeit. Charakter und Schicksal: Die Aufgabe der Charakterologie. b. Der primare Charakter. Die Trieb-Struktur. Die geistige Eigenart. Die Form des Lebens. c. Der sekundare Charakter oder die Lebens-Ein- stellung. Naivitat und Idealbildung. Arten der Idea liteit. d. Das individuelle Lebens-Problem. Arten der Einstellung zum Problem. Kampf-charakter und Kom- promischarakter. e. Die Symptome des Kompromisses und ihre Be- deutung für den sekundaren Charakter. Minderwc-r- tigkeitsgefühl, Angstlichkeit, Energielosigkeit, etc. f. Der tertiare Charakter. Die Versuche der Flucht und der Abwehr. Krankhafte verbildungen des Cba- rakters. 2122 Augustus. Dr. J. M. Rombouts. Psychologie, Psychopathologie en Religie. De opvatting omtrent de verhouding tussen lichaam en geest; tussen de verschillende instanties en de nor male, „bovennatuurlijke" en ziekelijke krachten binnen den mens; tussen den mens, de mensheid en het heelal met de daarin werkzame machten, bieden zoveel tegen stellingen en onzekerheden, dat kinderlijk vertrouwen, naïf geloof en rustige verzekerdheid bij zeer velen hebben plaats gemaakt voor twijfel, onzekerheid en innerlijke verdeeldheid, die met angst, opstandigheid en schuldgevoel een hoofdrol spelen bij talrijke ner veuze storingen en religieuse problemen. Om inzicht te verkrijgen in de verwikkelde verhoudingen loont het de moeite van den grond af aan de grote lijnen te vervolgen, die als rode draden door alle gebeuren heenlopen, om zodoende in vogelvlucht de problemen te overzien. (Gedurende de week van 2630 Aua. is de school verhuurd voor een conferentie over Volksopvoeding). (The International Conference of Settlements.) 3031 Augustust en 1 September. Dr. J. D. Bierens de Haan. Drie vertoogen over de Wijsheid. I. De oorsprong der Europeesche Wijsheid. II. Wijsheid als Bewustwording. III. De Bevrijding van den Geest door de Wijsheid. 23 September. Prof. Dr. D. van Hindeloopen Lab- berton. De beteekenis der Hindhoe-wijsbegeerte voor ons. In het bijzonder vraagt de spreker daarbij de aan dacht voor de Hindhoesche encyclopedie, de systema tiek der stelsels, de waarde van de Soetraas als eind uitkomsten. en de eindgrens aan de menschelijke rede aesteld. Geeft U vroegtijdig op! PRACTISCHE GEGEVENS. Cursusgelden van 5.7.50 en 15.naar ge lang van den duur. Huisvesting in het Internaat, voor iederen leergang berekend tegen 1.voor een box en 2.voor een kamer per nacht. Pension: Volledig pension 3.per dag, (3 maal tijden, met inbegrip van koffie of chocolade om 11 uur, koffie aan de lunch en tweemaal thee). UITSTEKEN DTE VERMENGEN OBERLAHNSTEIN MET WHISKY OF COGNAC SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM - TEL. 13310 Bij eventueele verhindering wordt de helft van het cursusgeld teruggezonden. Indien niet 24 uur tevoren is opgezegd, blijft het pensiongeld van één dag ver schuldigd. z Per giro zijn cursusgeld en logies vooruit te betalen. Het giro-nummer is: 32244. Het pensiongeld wordt rechtstreeks met den gérant verrekend. Alle verdere inlichtingen verstrekt de Administratie: Doodenweg B 7, Amersfoort, Tel. no. 696. Leeftijdsgrens: 18 jaar. Vrijkaarten: Voor hen, voor wie het bijwonen van leergangen geldelijk te bezwaarlijk zou zijn, is een stelsel van vrijkaarten ingevoerd. Alle administratieve stukken, zooals aanvragen van cursuskaarten, bespreken van logies enz. direct tot de „Administratie" te richten. In de laatste jaren hebben de cursisten zich niet zoo voorbeeldig als voorheen gehouden aan de huisorde, dat er in de School (uitgezonderd de Rookkamer) en in het Internaat niet gerookt mag worden. Mogen wij daarom nog eens aan dit voorschrift herinneren? Als hoofdpremie der W. B.-vereeniging verscheen een herdruk van Faust II in de vertaling van Nico van Suchtelen. „Het werk is met de hand gezet uit de Erasmus- letter, ontworpen door den sierkunstenaar S. H. de Roos en gedrukt op houtvrij gesatineerd papier ,,Sa- turnus" van de N.V. G. H. Bürhmann's Papiergroot handel". Aldus een mededeeling in „Boekennieuws". Aan de hand van het ons toegezonden exemplaar van de eerste oplaag, kunnen we, vooral om de bijna onmisbare inleiding, het werk als een waardeerbaar geschenk beschouwen, zoowel voor hen, die het nog niet bezitten, als wel voor die het reeds kennen, doch het nu in fraaieren vorm ontvangen. De Kennemerweg is gereed en reeds geruimen lijd voor het verkeer opengesteld. De Brederodeweg zal Zaterdag voor het verkeer opengesteld worden. Als er geschreven wordt de wegen zijn opengesteld, dan willen we hiermede niet zeggen dat beide wegen kant en klaar zijn, want dat is op lange na nog niet het geval. De trottoirs moeten nog in orde gebracht wor den, terwijl beide wegen nog van een topeca-dek voor zien moeten worden. Het een en ander zal echter een kwestie wezen van een paar weken. INBOEDELVEILING TE HAARLEM. Deurwaarder Erbrink zal a.s. Maandag 's namid dags 2 uur in het „Brongebouw" te Haarlem publiek verkoopen een belangrijke inboedel wegens vertrek van den WelEd. Heer Berséen en ten verzoeke van Mevrouw NVerspronckweg te Haarlem. De veiling omvat o.a. antieke ameublementen, vazen, pullen. Perzische kleeden, enz. De goederen zullen in het „Brongebouw" te bezichtigen zijn Zondag a.s. van 105 uur en Maandag a.s. van 9 uur tot aanvang der veiling (2 uur). Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie voorkomend in dit nummer. In „De Vuurslag", Doornstraat te Scheveningen, onder directie van M. J. Rien Slack wordt van heden, Zaterdag 15 Juni, tot half Juli. een tentoonstelling gehouden van schilder- en teekenwerk door onzen plaatsgenoot Han Boskamp. Rien Slack zal om 3 uur de tentoonstelling met een inleidend wordt openen. BEVALLEN: Th. M. SmitOosthuijsen, d. ONDERTROUWD: A. de Vos en G. de Vries. GETROUWD: H. F. van Luijken en R. A. Ver hoef; Jhr. A. van Lennep en E. Gibbons. GEVESTIGD: J. Bierman, Boschlaan 8, Bloemcn- daal; Mej. H. H. Meijer, Korte Parkweg 4, Bloemen- daal; J. A. Niehe, Dr. D. Bakkerlaan 25, Bloemendaah Stand der stukk Wit: Kd5 Tal, Zwart: Kei, Td: Gespeeld in den Oostenrijk, 3 Maai Wit: Dr. H. GEIGER OPLOSSIN( Stand der stuk Wit: Kdl, Tc2 Zwart: Ke5, T GOEDE UIT' J. van Gulik, t P. Mars, te St VERBINDINl

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2