SPEtlUEJjMEM. T A. G. G. M. GIORGIS Z". H A ARL. BEGRAFENISVEREENIGING K. SLICHT, RIDOERSIRAAT I8flzw - HAARLEM - TEL.I3310 A. ZETSTRA 23s;e Jaargi ZOMERSTOFFEN voor Colbertcostuums, Mantels en Mantelcostuums. GEBR. P. J. SCHUURING SPECIAAL ADRES VOOR BURGERWERK K. Kleverlaan 22-24. - Telef. 22704 Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 HAARLEM KLEINE HOUTSTRAAT 97 I. GEYLVOET. Ooelstraat 37 Haarlem - Telefoon 13538. BROKJES LI lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging, verder leeren ze er op tijd met iets te gaan beginnen, en vervolgens, ze leeren er de slordigheid af en de netheid aan. Vandaar dat eens een groot werkgever zeide, dat hij een voorstander was van het werk der school- en werktuinen. Jonge menschen die al deze eigenschappen zich hebben eigen gemaakt, heeft men gaarne in dienst. Ook voor de opvoeding heeft het werk waarde, dat is de sociale kant der zaak, waarop de heer W. B. Noteboom, secretaris van het Hoofd bestuur de nadruk legde. Door het de kinderen bezighouden in de school- en werktuinen komt er gaandeweg waardeering voor het werk van anderen en wordt de hulpvaardigheid en saam horigheid aangekweekt. Immers de kinderen bieden er elkander de behulpzame hand. Ze leeren er ook in onderlinge waardeering omgaan. En verder voor het onderwijs is het niet van belang ontbloot dat er school- en werktuinen zijn. Het werken in de schooltuinen vult het onderwijs in de school aan en bevordert het. Bovendien, de kinderen doen in de school- en werktuinen, behalve veel dat hun te pas kan komen bij bepaalde vakken, ook nog algemeen kennis op. Alzoo heeft het werk een veelzijdige kant. Maar hoe het dan ook beschouwd, van welken kant dan ook bekeken, al het mooie van het werk werd nog niet eens belicht, een werk van groote waarde. Dat kwam wel uit in het opge merkte. Aardig was de mededeeling die de heer G. A. A. Knaap, wethouder der gemeente Haar lemmermeer, deed, die deed zien hoe het doen planten van boomen door kinderen practische waarde heeft. Spr., die deed opmerken, dat het niet noodig was hem nog een bewonderaar van het werk der Vereeniging te maken, daar hij dat al lang was, zeide dat op het platteland nog een groot vandalisme heerscht en dat het in de Meer met de aanplanting van jonge boomen maar niet vlotten wilde. Toen was spr. op de gedachte gekomen de belangstelling der kinderen bij de zaak te betrekken. Bij de eerste de beste boomaanplanting had hij de boompjes doen pooten door de kinderen van de 6en en 7en klassen van een gemeenteschool. Dat had uitnemende resultaten opgeleverd. Ik liet de boompjes planten ieder door drie kinderen uit verschillende gezinnen. Zóó kreeg ik, aldus spr., bp iedere boom zeker drie politieagenten en nog meer, want de andere gezinsleden letten er ook; op of de boom niet werd beschadigd. Een ieder ging de eigen boom gieten en verzorgen en zelis in het droogste jaar' groeiden de boompjes uitnemend. Die richting moet het al meer uitgaan. Met groote belangstelling werd er geluisterd naar de belangwekkende mededeeling van den Haarlemmermeerschen wethouder. Naar de tuinen. De rest van den dag werd besteed aan het bezichtigen van eenige school- en werktuinen. Zoo kreeg men ook gelegenheid te zien hoe het er in de practijk aan toegaat. Begonnen werd het bezichtigen van een kiemen tuin der plaat selijke atdeeling te Velsen, dicht bij „Velserend". Het was er een in wording, die liet zien hoe een tuin moet ingericht worden. De heer H. H. Dal- meijer had het op prijs gesteld mededeelingen te doen van den arbeid der plaatselijke vereeni ging. Van hetgeen hij zeide noteerden we, als een aardige bijzonderheid, dat een der tuinen gratis was omgespit door verpleegden van het Drovinciaal Ziekenhuis te' Santpoort (in welk ziekenhuis, zooals bekend, veel aan werktherapie gedaan wordt) en dat van het spitwerk, dat, gedaan door deze verpleegden, het meest keurige was. Nu naar Bloemendaal. Daar, zooals bekend, is achter de M. U. L. School de fraaie tuin, waarvan de „Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal", de zorg op zich genomen heeft. De heer Dankbaar vertelde met een glunder ge zicht hoe de heer Bleeker den tuin had aan gelegd, maar ook hoe de gemeente van hare belangstelling blijk geeft door ieder jaar voor dit werk f 1000.subsidie te geven. Er is reeds een kiekje genomen in een schooltuin te Amster dam en wac daar is gezien wordt hier in practijk gebracht voegde spr. daaraan toe. Dit jaar is het plan met de oudsten een kijk in een tuin in Den Haag te gaanvnemen. Algemeene bewondering had de tuin, die, het moet gezegd, een mooi aspect aanbiedt. De kinderen waren er druk aan den gang met het harken en schoffelen, met het verzorgen der planten en bloemen, met het gieten. Ieder kind neeft een eigen plekje grond, dat gedeeltelijk voor moes-, gedeeltelijk voor bloementuintje ge bezigd. De heer Koning sprak zijn groote be wondering uit voor den mooien aanleg van den tuin. Weder in de auto's gestapt. Thans naar de Thomsonlaan, naar een der tuinen der plaatse lijke vereeniging te Haarlem. Daar is drie jaar geleden een stuk grond vopr 5 jaar gehuurd met 5 jaar optie. Het geheel is ingericht op het hebben van een tuin voor langen tijd, deelde de heer Koos mede. Er is hier een schuur gebouwd. We leeren de kinderen orde, regelmaat en net heid. Ieder kind heeft in de schuur een vaste plaats, waar het gereedschap, nadat het eerst is schoongemaakt, moet opgeborgen worden. Deze tuin bood een fraaien aanbük. Er is door den heer Bleeker een rosarium aangelegd en er komt nog een kleine vijver. Noodig is nog een artistieke bank bij het rosarium. We hoorden al, dat het plan is een bazaar te houden in het na jaar-, om te komen aan gelden voor verdere ver fraaiing van den tuin en voor het werk der af- deeling. Verder werd getogen naar den tuin der plaatse lijke afd. Haarlem in de gemeente Heemstede. De officiëele opening van dien tuin had plaats met een toespraak van Burgemeester Jhr. van Doorn. Spr. gewaagde van zijn groote instemming met het werk en bracht hulde aan Mevrouw De Voogd, een der steunpilaren van het werk, die met de opening van den tuin haar arbeid be kroond ziet. De heer Koning bracht ook hulde aan Mevrouw De Voogd. Daarna werd door Mevrouw De Voogd de vlag geheschen en de plechtigheid der opening van den tuin was volbracht. Slot van den day. Tenslotte ging de tocht naar Groenendaal. Daar werd thee aangeboden door het ge meentebestuur van Heemstede. .De Burge meester, Jhr. van Doorn, hield er een korte toe spraak, waarin spr. den wensch uitte, dat het der Centrale vereeniging goed moge gaan en zeide, dat hij met groote belangstelling en met liefde het werk der Centrale Vereeniging volgen zou. De heer Koning beantwoordde de toespraak. Vóórdat men uiteenging, werd nog gesproken door den heer J. van den Berg uit Rhenen, een der oudste leden der Centrale Vereeniging. Deze memoreerde, dat jaren geleden de heer Van der Ley, in leven Directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, het nut van de school- en werktuinen al had ingezien, dat daar na de heer Stamperius er propaganda voor ge maakt had en bracht verder hulde aan den heer K. Dilling, die een vlugschrift over de school- en werktuinen heeft geschreven en aan het tegen woordige Bestuur der Centrale Vereeniging. Het geheel was een mooie dag, die zeker niet nalaten zal voor het doel, dat de Centrale Ver eeniging beoogt, goede vruchten af te wei-pen. Er bestaan plaatselijke afdeelingen der vereeni ging onder meer te Bloemendaal, Haarlem en Velsen. Wie een goed werk met een ethischen grondslag steunen wil, trede toe als lid of als donateur tot deze afdeelingen. Van onzen kant, na al hetgeen we Zaterdag gehoord en gezien hebben, wekken we gaarne daartoe op. ARBEIDSBEURS EN DIENST VAN MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON. Op de algemeene vergadering van de „Ver eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen Donderdag gehouden, is aan de orde geweest de vraag: Is het wenschelijk een arbeidsbeurs op eenigerlei wijze te verbinden met andere open bare diensten op sociaal of philantropisch gebied, inzonderheid met een dienst van maatschappelijk hulpbetoon. Een vraag, die actueel en van groote prac tische beteekenis is. Immers, in enkele gemeen ten is reeds besloten tot samenvoeging van den dienst der arbeidsbemiddeling, de bemoeiingen met de werkloosheidsverzekering, den werk- loozensteun en de armenzorg tot een dienst van Sociale Zaken en in andere gemeenten is een dergelijke samenvoeging in overweging. Er waren over het onderwerp zes prae- adviezen uitgebracht. Daaronder was er een, van den heer J. Vader, Directeur der gemeentelijke en districts-arbeidsbeurs te Haarlem. De heer Vader begint met het doel der arbeids beurzen te omschrijven aldus: De werknemer te brengen op de plaats, die voor hem in het bedrijf het meest is geëigend, te zijn een instel ling van en voor het bedrijfsleven tot regeling der arbeidsmarkt en tot zoo goed mogelijke tewerkstelling der werkzoekende arbeidskrach ten in het arbeidsleger. Hij stelt op den voorgrond, dat de Overheid zich een taak heeft geschapen ten opzichte van het brengen van den werknemer op de juiste plaats, doch dat ze speciaal ten opzichte van den werkloozen werknemer nog andere bemoeiingen heeft, deels van philantropischen, deels van niet philantropischen aard. De laatstbedoelde be moeiingen hebben volgens hem met de arbeids bemiddeling als zoodanig niets uit te staan. Hoe nu staat het met de arbeidsbeurs? Noodig is nog de opbouw der arbeidsbemiddeling, vooral ook in dezen zin, dat naar middelen moet worden omgezien om den niet-werkloozen werk nemer, die van positie wil veranderen, van de arbeidsbeurs te doen gebruik maken. Met dat streven loopt parallel de meerdere aandacht die men den laatsten tijd bezig is te besteden aan de bemiddeling van handels- en kantoorpersoneel, van technisch personeel, van personeel voor de koloniën. Wat stelt men zich nu van het effect voor van deze propaganda, vraagt de heer Vader, wanneer men de arbeidsbeurs verbindt aan een dienst van maatschappelijk hulpbetoon? Wat denkt men te bereiken onder de groepen van hoofdarbeiders; groepen, die in het algemeen nog weinig van de arbeidsbemiddeling gebruik maken, wanneer men op de arbeidsbeurs als het ware drukt het stempel van liefdadigheids instelling En hoe groot denkt men dat de sympathie wordt van den bonafide arbeider, die weet op de beurs, waar hij zich laat inschrijven nu per manent te zullen aantreffen de onderste lagen der maatschappij De bonafide arbeider, conclu deert de heer Vader, zal zich van de arbeidsbeurs gaan afkeeren. De arbeidsbeurzen zullen weder worden arbeidsbeurzen voor de werkloozen, die zoo goed als nooit werken. Als men de arbeids beurs gaat verbinden aan een dienst van maat schappelijk hulpbetoon, dan zullen de arbeids beurzen weder haar vroegere cachet van minder waardigheid krijgen. De heer Vader vat ten slotte het praeadvies samen in enkele conclusie. We halen daaruit aan het volgende: aanvaard kan worden als on vermijdelijk, uit economische overwegingen, verbinding van een arbeidsbeurs met diensten op sociaal gebied, voorzoover ze de arbeids bemiddeling niet benadeelen. Echter, verbinding- van een arbeidsbeurs met een dienst van maat schappelijk hulpbetoon is niet alleen niet wen schelijk, maar moet worden ontraden, om de schadelijke gevolgen die ze heeft voor de arbeidsbemiddeling als zoodanig. Heereri en Dameskleermakers Kamporstraat 20-22, HAARLEM - Tel. 12474. SCHOORSTEENVEGERS TIMMERMAN en AANNEMER. Nieuwbouw en verbouwingen. CONCURREERENDE PRIJZEN. BLOEMENDAAL. ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES Ruime keuze in HORLOGES, KLOKKEN, enz. enz. tegen scherp concurr. prijzen, Reparatiën spoedig- en billijk. NAAIMACHINES leveren wij de BESTE; in orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. MUZIEKENSEMBLE „ONDERLING KUNSTGENOT". Men deelt ons mede, dat de repetities van het muziekensemble „Onderling Kunstgenot", directeur A. J. Grootegoed, weder begonnen zijn. Zij worden des Dinsdags van 810 uur gehouden in Hotel Vreeburg. Een ieder, die veel van muziek houdt en in een orkest mee wil spelen, kan zich opgeven bij den directeur, A. J. Groote goed, Bloemendaalscheweg, alhier of op de repetitie-avonden. BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK- VEREENIGING. Succes te Edam. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging heeft zich op de gehouden Athletiek wedstrijden te Edam, die Zondag 7 Juli hebben plaats gehad, kranig gehouden. Hieronder eenige uitslagen. Hoogspringen Het B. V. V.-lid C. v. d. Klinkenberg wist met een sprong van 1.65 M. een 2de prijs te behalen, Mej. R. Berkhout, eveneens lid, met 100 M. hardloopen een 8de prijs, terwijl Mej. J. ten Post met verspringen door een sprong van 4.29 M. te maken, bij niet minder dan 32 deelneemsters, voor een 2de prijs zorgde. Bravo B. G. V.'ers. Gij hebt den naam van uw woonplaats hoog gehouden. GROOTE BRANDBLUSCIIDEMONSTRATIE. Naar ons medegedeeld werd zal' er 19 Juli e.k. een groote brandbluschdemonstratie gehouden worden, waarschijnlijk op een terrein nabij den Watertoren. Er zal gedemonstreerd worden met een nog niet lang geleden uitgevonden brand- bluschmiddel, dat in hoofdzaak dient om branden in Electr. centrales of fabrieken waarin olie ver vaardigd of veel olie aanwezig is, in eenige minuten te blusschen. Onze zegsman beweert, dat de groote brand, die tijdens de demonstratie zal „woeden" on mogelijk door een gewone Brandweer gebluscht kan worden, en dat het blusschingsmiddel, „Total" geheeten, wonderen doet. Hij noemde verder al het bestaande brandweermateriaal ouderwetsch. Volgens hem was „Total" het blusschingsmiddel van den modernen tijd. Met belangstelling zien we de groote demon stratie tegemoet, daar we voorhands niet kunnen aannemen dat iets gaat boven onze Vrijwillige Brandweer. Misschien blijkt „Total" een artikel nuttig om aan te schaffen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De Staatscourant geeft iedere week een opgaaf van het aantal besmettelijke ziekten, dat in ons land voorkomt. Daaraan is ontleend, dat, sinds de laatste opgaaf, in Bloemendaal voorkwam 1 geval van roodvonk. Bloemendaal is gelukkig- een gemeente, waar aan de volksgezondheid groote zorg wordt besteed, hetgeen er toe bij draagt, dat er maar weinig gevallen van besmet telijke ziekten voorkomen. ADRESBOEK VOOR BLOEMENDAAL. Verschenen is de 16e jaargang van het be kende boekwerk: „Help uzelf", Jaarboekje en adresboek voor de gemeente Bloemendaal 1929, onder Redactie van Mr. P. Tideman. Dit boekje is zóó ingeburgerd en zóó onmisbaar, dat het niet noodig is het nog eens opzettelijk aan te bevelen. De villalij st is thans zoo volledig moge lijk bijgewerkt. Onder meer vonden we in het boekje een geïllustreerde bijdrage gewijd aan het werk van den Anti-Trekhondenbond en een kiek van de Vrijwillige Brandweer „Bloemen daal". Dit gerievelijke jaarboekje met de talrijke gegevens die een ieder van pas komen, zal zijn weg wel vinden. Het is onmisbaar voor de in gezetenen der gemeente Bloemendaal. Maar het kan ook den vreemdeling goeden dienst bewijzen. WEGENBELASTING. Waar het vorige bericht omtrefit gratis weging van motorrijtuigen aanleiding tot mis verstand blijkt te hebben gegeven, wordt er bij deze nader op gewezen dat niet de weging zelve gratis geschiedt, doch dat geen kosten voor het ambtelijk toezicht worden gevorderd bij weging op Woensdag tusschen 9 en 12 uur, mits na voorafgaande kennisgeving aan de inspectie dei- directe belastingen alhier. Weging op andere dagen der week brengt mede betaling der kosten voor de weegbrug en toezichtkosten der ambtenaren. GAAT HET KARAKTERISTIEKE VAN HAARLEM GEHEEL WEG? In het jaarverslag der vereeniging „Haer- lem" over 1928 een treffende klacht over het gaandeweg afbreken van den eenen na den an deren artistieken gevel te Haarlem! Verleden jaar was het 20 jaar geleden, zegt het verst g, dat Van der Steur's „Oude Gebouwen" ver scheen en zoo dacht het ons goed aan de hand daarvan na te gaan, waaraan de slooper ver diende en wat troosteloos werd verminkt. Openbare en half openbare gebouwen, kerken en hofjes werden buiten beschouwing gelaten. Wat leert nu het door ons bestuurslid, den heer J. H. Kersten, nauwkeurig ingesteld onderzoek? Door Van der Steur werden 433 gevels van historische waarde beschreven, waarvan er 131 geheel verdwenen, 112 door verandering van de onderpui of door het aanbrengen van meer of minder passende winkelramen werden ontsierd en 31 werden veranderd of gemoderniseerd. Zegt het u niet voldoende, dat slechts 159 puien nog in denzelfden toestand verkeeren van 1908 of pl.m. 36 dat 30 tot puin werd geslagen en 'dat ongeveer 33 werd verminktook wel door een laag pleister of verf, of ander soort „opknappen". Slaat u niet met ons de schrik om het hart bij de gedachte, waar we zoo heen gaan? Waar zijn onze schroom en piëteit voor wat ons aan kost baars door onze voorvaderen werd nagelaten? Het tempo wordt sneller, zoodat de tijd niet meer ver af zal zijn of het karakteristieke onzer stad zal voor altijd weg zijn. Of dat nu voor den vreemdeling een verlies van aantrekkelijkheid zal zijn, doet eigenlijk niet zoo bijster veel ter zake, voegt het verslag daar aan, toe. Neen, de Haarlemmer zelf moet zooveel hart voor zijn mooie oude stad hebben, dat hij dit ondoordachte optreden niet langer lijdelijk kan aanzien. Oude gevels, van welken aard, wel ken vorm en uit welke eeuw ook, verdwenen overal in de stad. Het is alles antiek wat wordt opgeruimd en is het nu niet eigenaardig, dat bijna ieder zonder uitzondering oog voor „an tiek" heeft, het althans met goud betaalt om het te bezitten, doch onverschillig en lauw blijft wanneer zij ri eigen stad van haar sier en tooi wordt ontroofd? In waarheid, een dergelijke vraag mag het verslag wel stellen. De vereeniging „Haerlem' tracht te voorkomen, dat nog meer karakteri stieks in Haarlem gaat verdwijnen. Ze is óók bezig, en dat blijkt mede uit het verslag, de smaak en het gevoel voor het oude te bevorde ren. Haar ledental kon grooter zijn. Tot ons ge noegen zagen we in de ledenlijst, dat velen uit de gemeente Bloemendaal lid der vereeniging zijn. Echter, 465 leden is dat niet veel te weinig voor een vereeniging als deze? De Bloemen dalers gaven een mooi voorbeeld. Maar de Haar lemmers, waar bleven ze? Als men de vergelij king maakt, dan is het aantal Haarlemmers dat lid is, bijzonder klein. Voelt de Haarlemmer dan zoo weinig voor het mooie doel dezer veree niging? Jan Geslaagd is Wonder met zij Want de spann En het leed al Pa en Ma en B Ooms en Tante Deelen mede in Zijn verguld nu Jan zet thans e Loopt den heelt Voelt zich rijke Doet van vreug Hangt zich aan In een hangma\ Zet zijn denkm Door geen zak- In zijn hoofd v< (Hoe die droge Zit nog één get ,,'k Ben geslaag Piet Gesjeesd Geen voldaan i Wie vriend Pie Leest op zijn g Geen der vrage Welk der vakkt Alles wist hij t Vijf minuten n „Zenuwachtig Wil hij zich ve De familie, on Zie je 't hare Grimmig peins\ Slaag ik vast r, Zoekt zijn boel Mét een facie: Jan Geslaagd t Al zijn kennis Piet Gesjeesd, Moet een jaar Zaterdag 13 Juli '21 GOI Een menschenbes waarop eenvoudige dienen, totdat een g of petroleum of stee in dat land een vol steden verrijzen, s velden, waar nu di ratelende machines hebben vervangen, wordt dag, danspa den ouden eenvoud i land is een wereldo kenmerken van eer maardheid. Het is niet steeds men er goudmij ne teekenen verbasterd de. Voor menige st weest zijn, zoo men rijkdom op 't spoor Selma Lagerlöf schreven, dat hand' uit een arm dorp, hadden ontdekt. Eé van het dorp. To vinders van den scl lukkig werden doe rijkdom, welke hun bevolking bijeen ei eenige, die de vers overleefd, aan niem; 5. Op zekeren geweest. Vlak bij 1 tegen. Ze zette ha; neer en spoedig wa gesprek verdiept. K 't raam in de voor

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2