Uw vacantie KENZEN, VERBINDINGSWEG. BLOEMENDAAL. Bel op Telef. 22608 MIDDENPARTIJ VOOR STAD EN LAND. Opgericht is de afdeeling Kennemerland der ..Middenpartij voor Stad en Land". Ze omvat de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Velsen-IJmuiden. Het bestuur is aldus samengesteld: Mr. J. H. Schultz van Haegen, Aerdenhout, voorzitter; M. M. Dekker, Haarlem, vice-voor zitter: A. Spoorenburg. Haarlem, secretaris; H. P. Breeuwer, Haarlem, penningmeester; P. J. van Eek, Haarlem, commissaris. We herinneren er aan, dat deze Middenpartij onder meer op haar programma heeft staan: Verhooging van het welvaartspeil der bevol king. vooral ook door het wegnemen van alle belemmeringen, welke den bloei van handel en nijverheid, land- en tuinbouw, veeteelt en andere welvaartsbronnen in den weg staan. Verruiming van werkgelegenheid en bevordering van pro ductieve werkverschaffing, zonder dat hierbij uitsluitend op de rentabiliteit der uitgevoerde werken wordt gelet, zoodat werkloosheidssteun kan worden ingeperkt. Vrije uiting van het particulier initiatief, dat slechts bij uiterste noodzaak vervangen mag worden door overheidsbeheer. Vrij ruilverkeer. Beperking van het aantal ambtenaren; betere bezoldiging van de intellectueele krachten onder hen. Versobering van de Staathuishouding. Ver scherpte controle op de Staatsuitgaven. Vereenvoudiging der sociale wetgeving. Rechtvaardige belastingheffing, rekening hou dende met de draagkracht der bevolking. Af schaffing of verlaging van sommige indirecte lasten, o.a. afschaffing van het invoerrecht op thee en verlaging van sommige indirecte lasten, o.a. afschaffing van het invoerrecht op thee en verlaging van den suiker- en vleeschaccijns. Aan moediging van kapitaalvorming door krachtige verlaging der directe belastingen, welke thans de burgers onevenredig zwaar drukken en in verband hiermede vervanging der Dividend- en Tantième- belasting door een belasting der winsten van vennootschappen Wijziging van allerlei wetten, welke een gezonde ontwikkeling der bedrijven in den weg staan zonder dat het algemeen belang er mee is gediend, als de wet op Personeele belasting, Tabakswet, Drankwet, wet op den waarborg van gouden en zilveren werken, op de Artsenijbereidkunde, Zegel wet, enz. HET M. 0. TE BLOEMENDAAL IN 1928. Een vleiend getuigenis. Aan het verslag over den toestand van het middelbaar onderwijs te Bloemendaal over 1928, uitgebracht door de Commissie van Toezicht, ontleenen wij het volgende: De Commissie heeft zich door schoolbezoek op de hoogte gesteld van het onderwijs en van den gang van zaken op de onder haar toezicht staande scholen. De indruk, dien zij hierdoor van het onderwijs kreeg, was bevredigend. Wat ,,'t Kopje" betreft, was het eerste eind examen der leerlingen van de nieuwe litt. econo mische afdeeling een volmaakt succes, aangezien alle 7 candidaten voor dit examen slaagden. Ook voor het Kennemer Lyceum was de uitslag Ier eindexamens uiterst bevredigend. Tot zoover deze mededeelingen, waarvan wij met genoegen kennis namen. Er blijkt uit, hoe uitstekend het middelbaar onderwijs is op scholen in onze gemeente. Iets dat onze gemeente kan ten goede komen. Een plaats toch, waar 't onder - ijs zóó goed is als in onze gemeente wordt gaarne >t vestiging uitgekozen. Niet alléén om onze mooie, goed-onderhouden gen, niet alléén om het natuurschoon, waarvan ien in Bloemendaal volop kan genieten, maar ook om de inrichtingen van onderwijs, die er .jn. is Bloemendaal de bij uitstek aangewezen meente om als woonplaats te kiezen. HET GEVAAR VAN AUTO's. Op den hoek Bloemendaalscheweg-Tetterode- eg- had een botsing plaats tusschen een wiel- ijder en een auto. Ook bij dit ongeval moest de wielrijder het loodje leggen. Het rijwiel werd vaar beschadigd; de berijder liep een verwon ding op. VIERING KONINGINNEDAG. Naar we vernemen houdt de commissie tot iering van het Koninginnefeest volgende week Vrijdag een vergadering tot vaststelling van het rogramma der feestelijkheden op 31 Augustus. De onderscheidene scholen in de gemeente zijn uitgenoodigd tot deelneming aan een te houden optocht. Aan de scholen wordt overgelaten, welke groep ze willen voorstellen. Naar wat we al hoorden beloven de feestelijkheden ook dit jaar heel wat! ONDUIDELIJKE WIJZERPLATEN. De wijzerplaten van het uurwerk onzer Groote Kerk zijn, na jaar in jaar uit door regen, hagel en sneeuw bewerkt te zijn, er niet beter op ge worden. Verschillende cijfers zijn bijna onzicht baar geworden. De tijdmeterplaten zullen eens onderhanden genomen moeten worden! P. VERGERS, f Oude Bloemendalers zullen zich nog herinne ren den heer P. Vergers, niet de schrijver dei- bekende geschiedeniswerken, maar een muziek onderwijzer, wonende te Haarlem, die geruimen tijd organist in de Groote Kerk te Bloemendaal is geweest. Meer dan 25 jaar bespeelde hij daar het orgel. Het is echter al lang geleden. De heer Vergers, die indertijd werd gepensionneerd als organist, is dezer dagen komen te overlijden op hoogen leeftijd. HET JEUGDHUIS. Het aanleggen der centrale verwarming in het nieuwe jeugdgebouw aan de Donkerelaan zal geschieden door de op dit gebied bekende Bloe- mendaalsche firma Stuurman en Maas. PECHVOGEL. Een fietsrijder kwam in snelle vaart den H. Duin en Daalscheweg afrijden. Voor hem reed een auto met evenveel snelheid. Plotseling stopte de auto, waardoor de wielrijder achter tegen den wagen aanbotste. De berijder kwam er zonder kleerscheuren af, doch het rijwiel was geheel in elkaar gedrukt. OOK DE DUO IS GEVAARLIJK. Een motorrijder met een jongetje op de duo reed op den Duinwijckweg. Door onbekende oor zaak geraakte een der voetjes van het knaapje tusschen het achterwiel van den motor. Het knaapje werd binnengedragen bij Mevr. B., die om het voetje een verband legde. ZOMERKLEEDING VOOR DE POLITIE NOODIG. Woensdag, toen de temperatuur 86 graden in de schaduw bedroeg en 120 graden Fahrenheit in de zon, hadden vele personen het kwaad te verantwoorden. Arbeiders, die zwaar werk moesten verrichten, landlieden, die den geheelen dag in de brandende zon moesten arbeiden, enz. Ook onze politiemannen hadden het warm. Niet zoozeer, omdat zij zwaren arbeid moesten ver richten, maar in hoofdzaak, omdat hun kleeding veel te dik is. Het dienstpak bestaat geheel uit dikke wollen stof en is niet bepaald geschikt om des zomers gedragen te worden. Voor deze men- schen is dunnere kleeding in dezen tijd van het jaar noodzakelijk. Hierover moet maar eens in den Raad gesproken worden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken hield Dinsdagavond een zitting die slechts een kwartier duurde! De heer C. ten Boom, het oudste lid der Kamer, die. sinds de Kamer voor den laatsten keer bijeenkwam, zijn 70en verjaardag herdacht, had van den Voorzitter, den heer E. H. Krelage, eenige vriende lijke woorden in ontvangst te nemen. De Voor zitter wenschte den heer Ten Boom toe, dat hij nog lang in het midden der Kamer mocht vertoeven, welke woorden de leden met applaus onderstreepten. De vergadering hechtte haar goéd keuring aan eenige conceptbrieven, waaronder een aan den Directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, waarin wordt verzocht bij eventueele onderhandelingen over de herziening van de verdragen, waarin de tarieven van het telefoneeren met het Buitenland zijn neergelegd, er op te willen aandringen, dat de nachttarieven geldig zullen worden verklaard tot des morgens 9 uur. Benoemd werd bij het personeel, werkzaam op het kantoor der Kamer, in tijdelijken dienst voor den tijd van één jaar: mej. A. Grim, te Aerdenhout. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 Juli kwam te Bloemendaal voor 1 geval van roodvonk. ALTIJD DIE ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. De garage van de fa. Backhuis Zn., aan het einde van den Zeeweg wordt nogal eens op onge wone uren bezocht. De „ongewenschte gasten" komen meestal niet door de deur binnen, maar verschaffen zich toegang door uitsnijding van een ruit of anderszins. Ook thans is er weder ingebroken. Er zijn een colbertcostuum en een paar guldens medegenomen. BEGRAFENIS Zr. E. A. M. GOTTLIEB. Te Haarlem is in den ouderdom van 56 jaar overleden zuster E. A. M. Gottlieb, die gedurende 40 jaren aan het Diaconessenhuis verbonden is geweest. Zij was vele jaren werkzaam te Doorn als wijkverpleegster. De laatste 15 jaren was zij hulpbehoevend. Dien tijd bracht zij door in het Diaconessenhuis Op de algemeene begraafplaats aan den Schoter- weg had Dinsdag de ter aardebestelling plaats. Onderscheidene zusters schaarden zich om het graf, nadat de kist daarin was neergelaten en op het lijkkleed een massa bloemstukken was uit gespreid. We merkten nog op: den geneesheer van het Huis, dr. A. A. G. Land en de leden van het Bestuur Jhr. Teding van Berkhout en Graaf van Randwijck. Er werd gesproken door ds. Fr. Postma, directeur van het Huis. Deze zeide dat de overledene veel heeft moeten lijden, maar dat toch haar leven aan anderen is ten zegen geweest, daarvan getuigt de dankbaarheid, waarmede men haar nog te Doorn gedenkt. Daarna werd aangeheven gezang 130 6, het lievelingslied van de overledenewaarmede de plechtigheid was geëindigd. RAADSVERSLAG. VERGADERING VAN DONDERDAG 18 JULI. Donderdagmiddag- kwam de Raad bijeen onder voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. Bas Backer. Het was een echt zomersche zitting met weinig punten ter behandeling. Begonnen werd met een zitting met gesloten deuren. Aanwezig- waren alle leden. Het eerst kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. De agenda vermeldde er twee. Ten eerste: proces-verbaal van de kasopneming bij den ge meenteontvanger. Een kasopneming, die steeds getrouw wordt verricht. Ten tweede, het verzoek van het bestuur der St. Antoniuskerk, om het wegdek der Sparrenlaan te vernieuwen. Indien mogelijk, was een bedekking met klinkers ver zocht. Ben W. hadden omtrent dat verzoek geen schriftelijk prae-advies gegeven. De heer Laan deelt mede, dat een dergelijk verzoek iederen dag inkomt en dat, „indien men daaraan wilde toegeven, men binnen een jaar gek zou worden." De Sparrenlaan is niet zoo heel slecht. Indien men haar wil gaan asfalteeren en een rioleering er laten maken, dan gaat daar wel 10.000. mede heen. Maar 't geld is op, zegt spr. Het is maar 't beste, dat de raad zegt: maak de wegen maar zoo goed mogelijk in orde. De heer L u d e nGaat u dan beginnen met den Bloemendaalschen Weg. De heer Laan: Die komt in orde. Indien de raad 't goed vindt dat ik later aankom met een suppletoire Begrooting, dan komt alles in orde. De heer Van Neder hasselt raadt aan, den heer Laan de opdracht te geven de laan in orde te brengen, daar deze laan inderdaad meer malen onbegaanbaar is. Indien de laan niet wordt gerioleerd, dan kan 't niet zoo veel kosten. De heer C a s s e e betoogt, dat, indien de wegen slecht zijn, die in orde moeten gemaakt worden. Er mag dan niet op geld gezien worden. De heer S c h u 1 z is niet voor 't verleenen van een blanco crediet voor 't in orde maken dei- wegen. Laat men zich aan de Begrooting houden. De heer Prinsenberg oordeelt dat, in dien in den loop van 't jaar noodig is verbete ring van bepaalde wegen, dan daarvoor een af zonderlijk crediet moet worden aangevraagd. Dien kant moet 't opgaan. Noodig is, dat de Sparrenlaan wordt in orde gemaakt. o De heer Hogenbirk wenscht, dat de heer Laan komt met een aanvullingsbegrooting. De heer Laan: 't Is dan maar 't beste dat ik dat doe indien ik geld voor wegen noodig heb. Maar nu heb ik 't geld nog niet noodig. Besloten wordt daarna, dat aan 't verzoek om de verbetering der Sparrenlaan, te zijner tijd zal worden voldaan. Benoeming ondertvijzeres. Dan volgde de benoeming van een onder wijzeres aan School B. De voordracht hebben we vermeld in ons vorig nummer. De heer Hogenbirk beveelt aan te be noemen Mej. Noorman, die 22 maanden tijdelijk aan de school is verbonden en die een goed onderwijzeres is, gezien bij de ouders van de kinderen. De heer Van Nederhasselt deelt mede, dat B. en W. liever Mej. Noorman als nummer één op de voordracht hadden gehad, maar dat de Inspecteur van 't L. O. eenige bezwaren had. Later is Mej. Noorman als nummer 2 op de voordracht geplaatst. Benoemd werd Mej. T. Noorman, van Bloe mendaal, met 10 stemmen, tegen 4 op Mej. J. M. Swart, van den Bosch, nummer één der voor dracht. Vervolgens werd behandeld een voorstel van B. en W. tot wijziging der raadsbesluiten van 21 Februari 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan de Provincie Noord-Holland, ten dienste van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Het had de strekking eenige M-.'s grond meer in erfpacht te geven. De Raad vereenigde zich daarmede zonder discussie. Definitief werd daarna vastgesteld het uit breidingsplan voor Rijnegom. Tegen hinder van Radio. Van belang was het agenda-punt, dat nu ter tafel kwam. De lezers weten, dat in de vorige raadsver gadering was ingekomen een adres van J. Zomerdijk te Aerdenhout, waarin werd opge merkt, dat in de gemeente geen verordening op het gebruik van de radio bestaat. In dat adres zeide adressant het volgende, het is wel eens aardig het te vermelden „In het Rijnegom-park te Aerdenhout hebben bewoners de onbeleefdheid hunne luidsprekers in de tuinen te plaatsen en noodzaken de om wonenden urenlang het muzikaal gejammer mede aan te hooren. „Het wil hem voorkomen, dat voorziening in dit euvel door de gemeentelijke Overheid niet langer meer mag uitblijven." Uit de den Raad overgelegde stukken blijkt, dat te Rotterdam reeds een verordening op de radio is. B. en W. hebben die verordening ge raadpleegd. Ze bieden nu den Raad ter vaststel ling aan een bepaling, op te nemen in de Alge meene Politieverordening, die veel overeenkomt met art. 1 der Rotterdamsche Verordening. Daarbij is uitgegaan van de wenschelijkheid „den hinder, door muziek- en andere instrumen ten veroorzaakt, zooveel mogelijk te beperken." Er wordt voorgesteld na art. 96 in de Alge meene Politieverordening in te lasschen een nieuw artikel 96a, luidende: „Het is verboden door middel van een mechanisch bewogen of een electrisch instrument, waarmede muziek of de menschelijke stem kan worden hoorbaar ge maakt, hinderlijk geluid te maken of te doen maken, hetzij in de buitenlucht, hetzij op zoo danige wijze, dat het geluid de buitenlucht bereikt. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoog ste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen." Van de gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om voor te stellen in art. 69 eene wijziging aan te brengen. Volgens die wijziging zal in dat ar tikel vervallen de punt achter het woord „"ver klaren", en komt daarvoor in de plaats een komma, gevolgd daar de woorden „zoomede voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke door dat College te bepalen afmetingen te boven gaan." De heer S c h u 1 z is van meening, dat, zooals B. en W. 't nieuwe art. 96a hebben geredigeerd, heel moeilijk^een overtreding is te constateeren. Laat men dan maar art. 1 van de verordening- te Rotterdam onveranderd overnemen. De heer C a s s e e is tegen het geheele artikel. Men kan wel overal over gaan klagen, ook over piano- en orgelmuziek. De heer Kremer juicht toe, dat 't woord „hinderlijk" in 't artikel is opgenomen. Het ge heele art. heeft de instemming van spr. Men woont in Bloemendaal, omdat 't is een rustige gemeente en men moet dan geen hinder hebben. De Voorziiter doet opmerken, dat van 't art. een preventieve werking- kan uitgaan. Het voorstel wordt met 10J stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Cassee, Schulz, Noorman en Nuyens. Tekst concessie autodienst. Voorts had de Raad vast te stellen den tekst der aan W. C. Olie te verleenen concessie voor het onderhouden van den autodienst. Uit de stukken blijkt, dat B. en W. den Raad aanboden een tekst, die veel overeenkomt met de conces sievoorwaarden te Haarlem, geldende voor de ex ploitatie van autobusdiensten door de Brockway Maatschappij, behoudens eenige veranderingen en aanvullingen. De gewone bepalingen, die staan in concessie voorwaarden voor autobusdiensten. De aandacht trekt art. 35, dat luidt: „Het bedienend personeel mag op de dagen, waarop het dienst doet, vóór en gedurende den diensttijd geen sterken- of alcoholhoudenden drank gebruiken of bjj zich hebben. De vergun ninghouder is verplicht het personeel, dat deze verbodsbepaling overtreedt, niet meer tot de be diening der autobussen toe te laten." Over 't al dan niet moeten verleenen van vrij- vervoerbewijzen ter beschikking van B. en W„ met de bedoeling dat die aan de leden van den Raad en aan eenige ambtenaren worden ge geven, ontstond een lang debat. Met 5 stemmen voor en 9 tegen besliste de raad: geen vrijver- voerbil jetten. Nadat nog een enkele verandering in de voor waarden was aangebracht, werd nog over de controle gehandeld. B. en W. zullen de noodige maatregelen voor een goede controle nemen, waarna volgde een vaststelling der voorwaarden. Op de reclame van B. D. de Vries tegen een aanslag in het vergunningsrecht, werd beschikt volgens het prae-advies van B. en W. Aan het einde der agenda nog eenige aan vragen tot ontheffing van artikel 7 der Bouw verordening. Gewoonlijk lokt zulk een agenda punt nogal eenige discussie uit. Ditmaal was dit niet het geval. B. en W. hadden n.l. voorgesteld op alle gedane aanvragen gunstig te beschikken. Rondvraag. De heer Born water zegt, dat er een wegenfonds is en dat daaruit toch wel het fiets pad op den Zeeweg in orde kan gemaakt worden. De heer Laan doet toezegging, dat het pad in orde zal gemaakt worden. Naar aanleiding van een vraag van den heer Cassee deelt de Voorzitter mede, dat de brandblusch-demonstratie op Vrijdag niet doorgaat. Het is nu te gevaarlijk. B. en W. gaven geen toestemming om die reden._ Op een vraag van den heer Prinsenberg aangaande de doortrekking van de Julianalaan, antwoordt de heer Laan, dat B. en W. zullen maken dat de belemmeringen, volgens de „Be- lemmeringswet" uit den weg zullen worden ge ruimd. Als dat mag gelukken, zal de gemeente over de sloot een brug laten bouwen. Indien 't niet gaat met de „Belemmerings- wet", dan zal de Onteigeningswet ter hand ge nomen worden. Als de gemeente eenmaal de sloot in handen heeft, dan zal de gemeente die sloot, die daar als een afwatering noodig is, laten verbreeden. De heer Prinsenberg betoogt, dat het wegdek van de Westerlaan niet 6, maar 8 M. moet worden. Dan kan er nog een fietspad komen van D/z M. De heer Daan vindt een fietspad van D/2 M. te smal; overal maakt men fietspaden van 4 M. Noodig is een breed fietspad. Verder is 't plan, dat er mede een ruiterpad komt. De heer Van Nederhasselt wil om een ruiterpad de breedte van den rijweg niet ver minderen. De heer Prinsenberg wil dat er komt een wegdek van 8 M„ en dan de indeeling der andere paden aan B. en W. overlaten. De Raad gaat daarmede accoord. Verder spreekt de Raad zich met 67 stemmen uit tegen een ruiterpad. Daarna sluiting der vergadering. verschaft U veel genot, als U een rijwiel koopt of huurt bij Huurprijs f 1.per dag 2.50 week

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 7