urendruk Uit Boek en Blad. Bloemendaal der Hoeven, mt te Den Haag. jser van Santpoort- Santpoort A. van den Berth van Eysinga. den Vader." (Joh. 14 (i), ig- edelaan, Santpoo> VA. van Schelven, stelaan, Santpoc. t. roek te Amsterda 1. loor vakkundig ;h te leveren voor Heereri s en kinderen. Telefoon 26189 Telefoon 26416 uk, en bezwaar hebt breukband Uw beste der eenigen twijfel de UKBAND, waarvan 1UKBAND koopen ivieyrignac niet kent PASCHIER 1)E FIJNE. Tot verleden jaar lag in een bijna vergeten hoekje in de Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem onder een grafsteen, zoo verborgen, dat niemand het plekje vinden kon, het stoffelijk overschot van Paschier de Fijne, den eersten Remonstrant- schen' predikant te Haarlem. Toen is in dien steen een inscriptie aangebracht, die vermeldt, dut Paschier de Fijne predikant der Remon stranten te Haarlem was van 1588 tot 1667. l)r Haentjens verhaalde toen van het veel bewogen leven van dezen predikant, die, nadat hij uit het predikambt was ontzet wegens armi- nianisme, 15 jaar als reizend evangelist het land doortrok 'om het Evangelie in stilte te prediken, totdat hij, nadat er voor de Remonstranten gunstiger tijd was aangebroken, als predikant te flaarlem werd beroepen. In het tijdschrift „Uit de Remonstrantsche broederschap" vinden we het volgende vermeld uit het leven van Paschier de Fijne: Meermalen ging Paschier de Fijne vermomd op weg, ten einde op die wijze de gemeenten der Remonstranten ongehinderd te kunnen bereiken. Hoewel hij een overal bekend man was, gelukte hem die vermomming zoo goed, dat hij slechts zelden last ondervond. Zoo verhaalt hij van een tocht, door hem gedaan van Amsterdam naar Leimuiden, teneinde aldaar de gemeente te be dienen. Hij had zich toen als glazenmaker uit gedost. Te Thamen komende, kreeg hij de verzekering dat zijne vermomming hem wel gelukt was. Een man, voor de deur van zijn huis staande, riep hem in. Gij weet zeker wel, zoo sprak hij hem aan, hoe hard het in deze week hier gewaaid heeft en hoevele glazen stuk gewaaid zijn; gij hoopt zeker braaf wat werk te vinden. Toen hij wat verder wandelde, kwam hij aan een brug, waar vijf, zes mannen met elkander stonden te praten. Zijt gij een glazenmaker? roeg hem een hunner. Wat zou ik anders wezen? vroeg hij met een Menno waardige wen ding. Wel, sprak de boer, dan komt ge mij al bijzonder wel te pas, want ik zou anders naai de stad zijn gegaan om er een te zoeken; ik heb een nieuw vertrek aan mijn huis doen timmeren, waarin nog geene glazen zijn en waar ik Zondag toch graag kennis houden wou; ga dus maar mee om de maat te nemen. Zoo trokken zij de werf over naar het huis. De boer bracht Paschier in de kamer, waar deze de maat der glazen nam, kerfjes op zijn stokje maakte en daarna nog van den boer de opdracht ontving om ze op zijn allerlaatst Zondagmorgen vroeg te brengen en in orde te makenik zal u dan meteen alles vol doen en gij kunt tevens te kermis blijven. Da's wel gesproken, zei Paschier, en gemakkelijk te doen. Daarop trok de prediker naar Leimuiden, maar kwam den daarop volgenden Zondag niet met glazen terug, wat hij ook aan niemand be- ioofd had. Zijne voortdurende zwerftochten voerden hem, voordat het Zondag was, weer elders heen en hij schreef, aan een zijner vrienden dit meedeelende: de goede man zal dus wel zonder glazen hebben moeten kermis houden, zoo hij althans geen beter glazenmaker gevonden heeft. WAAGHALZERIJ. Ondanks de vele waarschuwingsborden wordt de H. Duin en Daalscheweg nog steeds gebruikt door onnadenkende peddelaars om er hard af te i.iden. Wel wordt bij dergelijke evoluties de ewenschte snelheid bereikt, maar de afloop van deze snelheidsritten is wel eens minder aan- naam. Dan is het „haastige spoed is nimmer ied". Het is weder ondervonden door een 14-jarig jongmensch, dat met groote snelheid den weg was afgereden. In den bocht van den weg kwam hij tegen een hek terecht en hij kon niet verder. Dr. Brongersma verleende den ver ongelukte de eerste hulp. Op zijn last werd het jongmensch vervolgens overgebracht naar de ziekeninrichting „St. Joannes de Deo" te Haar lem. Wanneer zal men toch eens wijzer worden en zich niet meer schuldig maken aan dergelijke waaghalzerij AANRIJDING. Voor het Postkantoor te O verveen is Woens dagavond een meisje dat fietste door een auto aangereden. Het meisje werd tegen den grond geworpen, doch bekwam gelukkig geen letsel. De fiets werd zwaar beschadigd. NEDERLANDSCHE ZEEMANSCENTRALE. Op een te Den Haag gehouden vergadering is besloten tot fusie van den Zeemansbond en de Nederlandsche Zeemans-Centrale. De nieuwe m-ganisatie zal heeten: de Nederlandsche Zeemans-Centrale, waarin voortgezet de Zee mansbond (opgericht 1891). Tot secretaris is benoemd: Ds. L. D. Poot te Haarlem. CHR. FANFARECORPS „SURSUM". Men meldt ons: Op de vergadering van Donderdag 18 Juli is het Bestuur van het Chr. Fanfarecorps „Sur- sum samengesteld als volgt: K. J. van Apeldoorn, voorziter, Overveen; J. J. Iluizinga, secretaris, Kennemerweg 13, Bloe mendaal; A. Schipper, penningmeester, Bosch en Duinlaan lb, Bloemendaal; A. P. Boelsma, muziekcommissaris, Haarlem (Noord) en Jb. Genis, Algemeen-Adjudant, Overveen. SUCCES VAN EUPHONIA. In het te Heemstede gehouden concours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, uitge schreven door „St. Michaël", behaalde de R.K. Harmonie-vereeniging „Euphonia" in den tnarschwedstrijd den tweeden prijs met 31 pun ten en in den concertwedstrijd den derden prijs met 203 punten. ADVERTEERT. Boekhandel Lectura stelt een ieder in de ge legenheid tegen lagen prijs voor het raam te adverteeren. Deze advertenties worden raam advertenties genoemd en worden op zoodanige wijze geplaatst, dat zij door een ieder gelezen moeten worden. Een praetische en doelmatige reclame, die echter slechts kan dienen tot inlei ding van de reclame's, die men in den vorm van advertentiën in ons blad zijne oude en toe komstige klanten thuis stuurt. KEGELWEDSTRIJDEN. Vanwege den Haarlemschen Kegelbond zijn in de maand Augustus nationale Kegelwed strijden uitgeschreven. VERJAARDAG KONINGIN-MOEDER. Concert in het Bosch. Vrijdag 2 Augustus, den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder, des avonds acht uur, zal door het Chr. Fanfarecorps „Sursum", onder leiding van den heer J. A. Meng, een concert gegeven worden in de tent in het Bloemen- daalsche Bosch. Dit concert wordt aangeboden door de ge meente Bloemendaal. Programma: 1. a. Wilhelmus (oude toonzetting), Valerius. b. Wien Neerlandsch Bloed, Wilms. 2. Oranje-Nassau, Triomfmareh, Jos. Kessels. 3. La Liberté, Ouverture, F. Rousseau. 4. Une Soirée d'Automne aux Ardennes, Fantaisie A. Govaert. 5. La Cascade, D. D. Belleflamme. Solo voor Trombone, door den heer Bijlsmit. 6. Fantaisie sur l'Opera Le Trouvére, Verdi. Pauze. 7. Groot-Rotterdam, Marsch, Willy Schootemeyer, 8. Jeanne d'Arc, Ouverture, Jos. Kessels. 9. Iréne, Valse, W. van Perck. 10. Fransche Amitée, Fantaisie, Jac. Martin. WAT NIET BLOEMENDAAL'S SCHULD IS. Wij Bloemendalers, mogen trotsch zijn op onze mooi aangelegde wegen, dank zij de groote zorg, die wethouder Laan eraan besteed. On gunstig tegenover deze mooie wegen steekt de Kleverlaan af, die allesbehalve fraai is t\ noemen. De klinkerweg (een weg uit den ouden tijd) verzakt aan één kant geheel, terwijl gaten en kuilen in de keibestrating ook niet ontbreken. Tusschen de rails van de tram groeit het on kruid naar hartelust, zoodat aldaar alles na verloop van- tijd wel groen zal zien. Een op knappertje van de .Kleverlaan is dan ook wel noodig. We kunnen hiervan echter niet de Bloemendaalsche Gemeente de schuld geven, daar de Kleverlaan, loopende .van den overweg van den spoor tot aan de melkinrichting van Gebrs. Houtgraaff, hoe vreemd het ook moge klinken, aan Haarlem toebehoort. Daar de Zijl- weg kort geleden een opknappertje gehad heeft, is het te hopen, dat de Kleverlaan ook eens onderhanden genomen wordt; dit zal in het be lang zijn van beide gemeenten. DE AUTOBUSONDERNEMING J. BACK- HUYS EN ZONEN. Hoewel het nog onzeker is, of haar na het eindigen van het seizoen verdere concessie ver leend zal worden, de Raad besloot haai de vergunning tot het innemen der autobus standplaatsen aan den Zeeweg slechts te verleenen tot October aanstaande heeft de firma J. Backhuys Zonen het toch onder nomen ten gerieve van het publiek, haar bedrijf weder met een moderne autobus uit te breiden. We zeggen „weder". Want verleden jaar kwam er ook een nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte autobus bij. De firma heeft ge meend in het belang van de Bloemendalers, die naar het Bloemendaalsche strand gaan, maar ook de vreemdelingen kunnen ervan profi- teeren de moderniseering van haar bedrijf te moeten voortzetten. In dat opzicht betoonde ze veel ondernemingszin en geest te bezitten. Het was in zekeren zin een waagstuk, daar de firma niet weet of de Raad geneigd zal zijn haar verdere concessie te verleenen. Maar „frisch gewaagd is half gewonnen" geldt óók in het zakenleven. Als de Raad ziet, hoe deze firma zich beijvert den dienst langs den Zeeweg goed te doen zijn, dan zal ongetwijfeld de raad oor- deelen, dat verdere concessie gerust aan deze firma kan gegeven worden. Voor den dienst langs den Zeeweg heeft de firma Backhuys Zonen de oudste rechten. En voor wie de oudste rechten heeft, gevoelt de meerderheid van den Raad altijd wat! Dezer dagen maakten we een rit met den nieuwen autobus der firma mede. Daarbij hadden we ge legenheid te staven, dat de wagen modern is ingericht. Het rijden ermede is een waar genot. De wagen is breed en ruim. Er zijn breede zit plaatsen in, zoodat men gemakkelijk kan zitten. Het inklimmen in den wagen is óók gemakke lijk. In den nieuwen wagen zijn 25 zitplaatsen en 6 staanplaatsen. De firma heeft thans vier autobussen op dit traject in dienst, waarvan twee moderne. Naar we vernemen is het voornemen, als de concessie verlengd wordt, het volgend jaar nog een mo derne autobus aan te schaffen. Het blijkt dus wel dat de firma Backhuys Zonen alles wil aanwenden om den passagiers ten dienste te zijn. De firma Backhuys Zonen, die van onder nemingszin blijk gaf, zij veel succes toege- wenscht VOOR HANDEL EN NIJVERHEID. Men verzoekt ons opneming van het vol gende Naar Afdeeling Handel en Nijverheid mede deelt, vertoeft Hr. Ms. Gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, met verlof hier te lande. Belang hebbenden uit de kringen van Handel en Nijver heid, die mondeling met den heer Pabst in over leg wenschen te treden, wordt in overweging gegeven zich in verbinding te stellen met het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem (Nassauplein 6) daar de heer Pabst zich bereid verklaard heeft een zit dag te Haarlem te houden, indien zich van te voren een genoegzaam aantal gegadigden aan meldt. Men kan nooit genoeg appelen eten. Het is nog niet voldoende bekend, dat knoflook een uitstekend geneesmiddel is voor de darmen en een goede stimulans voor den bloedsomloop. Evenals knoflook werken uien bloedzuiverend en anti-septisch. De prei is eveneens een van de kostbaarste voedings middelen. (Paul Bouillard.) EEN GROEIENDE ORGANISATIE. Zóó mag genoemd worden de Centrale Ver- eeniging voor School- en Werktuinen en Boom beplantingen in Nederland". Uit haar jaarver slag over 1928 halen we aan, dat in 1928 het aantal leden-afdeelingen vermeerderde met 5, zoodat nu 19 plaatselijke afdeelingen bij de Cen trale zijn aangesloten. Het aantal leden en dona teurs {personen en lichamen) steeg tot een totaal van 103. De gemeenten Enschede en Den Bosch traden toe als lid. Het Bestuur drukt den wensch uit, dat anderegemeentebesturen ook bereid bevonden worden het werk der Centrale Vereeniging te steunen. WAAROM TIJDVERSCHIL? Waarom is er een verschil van vijf minuten tusschen den Haarlerhschen en Bloemendaal- schen tijd? Deze vraag hebben we niet beant woord kunnén krijgen, maar het ligt voor de hand, dat Bloemendaal hiermede zijn zelfstan digheid wil bewaren en er zijn eigen tijd op na houdt. OVER GEVAARLIJKE VERKEERSPUNTEN. Bij het toenemende verkeer is het noodzake lijk, dat ieder voor het verkeer gevaarlijk punt opgeruimd wordt! Met gevaarlijk punt bedoelen we nauwe gedeelten, scherpe bochten in en hoe ken van wegen. Bij het verbreeden van een weg, dat een gemeenschappelijk belang is, moet ieder er toe medewerken om den weg zoo spoedig mogelijk verbreed te krijgen. Helaas werkt niet iedereen mee. Dat hebben we op den Bloemen- daalschen weg kunnen zien en dat zien we thans op den Brederodeweg tegenover den Bergweg. De grond, daar voor de wegverbreeding nood zakelijk, kan de gemeente niet in eigendom krij gen, zoodat men nu eerst den weg geheel gaat asphalteeren en men later aldaar opnieuw zal moeten beginnen. Alles dubbel werk. Wel jammer. Wie weet er wat op? De bocht DonkerelaanBloemendaalscheweg is zeer scherp en de weg te nauw. Hier moge niet te lang gewacht worden met verbeteringen aan te brengen. Als men eens begon met aan beide kanten de trottoirs smaller te maken? Wordt de weg daardoor niet breed genoeg, dan zal ook hier een stukje tuingrond aan den weg moeten worden toegelegd. RADIOSTORINGEN TE AERDENHOUT EN BENTVELD. Er komt een einde aan. Wij ontvingen de volgende mededeeling, waar van de Radio-liefhebbers zeker met vreugde zul len kennis nemen, en die laat zien hoe de po gingen, aangewend door het Comité van inge zetenen der gemeente Bloemendaal, met succes is bekroond: Woensdag had in één der demonstratiezalen van Philips te A'dam een bijeenkomst plaats van ingenieurs van de N.V. Philips' Radio en van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram; tevens was aanwezig het Comité, dat in de onlangs te Aerdenhout gehouden vergadering werd ge kozen om overleg té plegen met de hierboven ge noemde twee maatschappijen, teneinde te komen tot opheffing der Radiostoringen. In deze bijeenkomsten werden de oorzaken der storingen en de middelen tot opheffing daarvan uitvoerig besproken. Zoowel van de zijde van Philips als van die van de N. Z. H. T. werd niet alleen de grootst mogelijke medewerking ondervonden, doch tevens werd een belangrijke finantiëele toezeg ging gedaan. Met de werkzaamheden voor de opheffing zal ten spoedigste worden begonnen. Het is te voor zien, dat binnen niet al te langen tijd de zoo hin derlijke radio-storingen, die niet alleen het ge not vergallen van hen, die een toestel bezitten, doch die bovendien velen ervan weerhouden een radio-toestel aan te schaffen, zullen zijn ver dwenen. Het Comité hierboven genoemd acht zich ge lukkig tot dit resultaat te hebben kunnen mede werken. Het vestigt er de aandacht op, dat aan melding van vele belanghebbenden alsnog zeer gewenscht is, opdat niet door enkelen worde betaald, wat door velen wordt genoten. Aanmeldingen worden ingewacht bij de heeren G. A. van Vloten, Mr. Enschedeweg 9a, Aerden hout en G. A. J. Pondman, Langelaan 1, Bentveld. HET MELKBROOD. Aan het verslag van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem over 1928 ont- leenen wij de vólgende mededeelingen Aanmerkelijk verbeterd was de samenstelling van melkbrood, waartoe een aan de bakkers gerichte circulaire omtrent de te gebruiken hoe veelheid melk zeker zal hebben medegewerkt. Thans was 20% onvoldoende tegen 36% in 1927. Opgemaakt^ werden 9 proeessen-ver baal wegens onvoldoende*melkbrood en wel 2 maal te Haarlem, 3 maal te Bloemendaal, 2 maal te Zaandam en n de gemeenten Velsen en Wijk aan Zee en Duin ieder 1 maal. De Wandelaar. Verschenen is bij den Uitgever A. G. Schoon- derbeek te Laren, het zevende nummer van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur- waardeering, natuurbescherming heemschut, geologie en folklore. Het wordt geopend met een artikel van Jan Veldman, waarin de lof gezongen wordt van het Veluwsche land in het lentegetij. Te midden onzer bosschen en heiden is de lente iets wonder baarlijks. Een ieder jaar terugkeerend wonder en toch altijd weer in nieuwe schakeeringen van fijnheid en teerheid, roept schrijver uit, die vol bewondering is over het schoone, dat het Veluweland dan bieden kan. Een paar kieken verluchten het artikel. De redacteur van het periodiek verhaalt van zijn zoeken naar een voor Nederland zeer zeld- zamen broedvogel, den kleinen plevier, en hoe hij, na vele tochten in de Soester zandverstui vingen, eindelijk het lenige vogeltje ontdekte. De bekende natuurfotograaf te Bentveld, Jan P. Strijbos, slaagde er in het kleine, fijne diertje, dat de plevier is, dat tevoren in Nederland nog nooit eerder was gefotografeerd, eenige keeren te kieken en de jongen eveneens op de plaat te krijgen. Vol verrukking deelt Strijbos mede, hoe het is gebeurd. Verder vraagt in dit nummer G. J. Klokman J.A.zn., de kenner van den Achterhoek, de aan dacht voor de bonte vlinderwereld, inzonderheid voor den weerschijn-vlinder, vertelt Mevr. BrinkgreveEntrop van het schoone, dat de Vechtstreek te aanschouwen geeft, vervolgt G. Wolda zijne mededeelingen over de vogels en den winter van aanvang 1929 en bespreekt Dr. C. G. G. J. van Steenis de oorzaak der golvende boomenrijen. Het geheel is een wel interessant nummer. Ons Eigen Tijdschrift. Het Julinummer van „Ons Eigen Tijdschrift", een uitgave der firma C. J. van Houten Zoon te Weesp, is er ook een, dat gezien mag worden. De uitvoering van dit periodiek is altijd bij zonder fijn. A. B. Wigman verhaalt van het reewild, door hem genoemd „ons sierlijkste wild". Met dit artikel begint het nummer. Dan is G. J. Peelen aan het woord, die heel aardig vertelt, hoe het er aan toegaat bij het schaap-scheren op de Veluwe. Voor wie het nog niet wisten wat zooal er met het scheren der schapen is gemoeid, hoe het als het ware wordt het Meifestijn der boeren", bijzonder belangwekkend om te lezen. „Naar den Petani waterval", zóó het opschrift van. een bijdrage van P. J. F. A. Julien, waarin de lof wordt aangeheven van het wonderschoone en het groteske van een oerwoud in de Tropen en van den vollen rijkdom van de tropennatuur, maar ook wordt uiteengezet hoe de kleine mensch gevangen wordt door de betoovering van het oerwoud". Herinneringen aan Bali en Lombok geeft Alexander Cohen, C. de la Bruyere houdt een praatje over „oude" postzegels. Tusschen de onderscheidene artikelen in enkele versjes, fijn en teer. De kunst vraagt aandacht en wel met artikelen van Dr. M. M. de Graauw over de „Ikomen", dat zijn de vrome schilderingen van het oude Rusland, waarvan er thans enkele in ons land zijn, en van L. W. Bierens de Haan, over Zweedsche kleeden. Het voornaamste, dat het nummer biedt, is daarmede weergegeven. Genoeg, om te doen zien, dat het er weder een is waaraan alle zorg is besteed. Ontivapening. Bij de N.V. Boekdrukkerij voorh. H. Born te Assen is verschenen „Ontwapening Christendom en Volkenbond", een betoog op principiëelen grondslag tegen nationale ontwapening, door A. J. Maas. Daarmede is aan de massa literatuur over het vraagstuk der ontwapening weder een geschrift toegevoegd. In de Voorrede zegt schrijver (en daarmede is de kenschetsing van het geschrift gegeven), dat het geschrift beoogt te geven een bestrijding op principiëelen grondslag van de propaganda voor nationale, dus eenzijdige ont wapening van Nederland." „Met het oog daarop," vervolgt de schrijver, „hebben wij alleen de beide hoofd-groepen van motieven vóór ontwapening, waarbij beginselen zijn betrokken, n.l. de zedelijk-religieuze gron den en de motieven, ontleend aan het Volken- bonds- en Volkenrecht, aan een eenigszins uit voerige, zij het ook verre van volledige beschou wing onderworpen." De militair-politieke zijde van het ontwapeningsvraagstuk laat schrijver buiten beschouwing. Vooral het bekende werk van Prof. Dr. Hee- ring onderwerpt schrijver aan critiek. Wie zich eens wil oriënteeren omtrent hetgeen Dr. Heering schreef en omtrent hetgeen van andere zijde daartegen wordt ingebracht, kan daartoe het noodige vinden in dit geschrift. Voorts be toogt schrijver, dat nationale ontwapening „in strijd is met het Volkensbonds- en met het Volkenrecht."

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 5