WONINGINRICHTING. VICTORIA-WATER Fa. ANT. CASSEE Zn. HAARL. BEGRAFEN1SVEREENIGING A.G.G. M. GI0RGIS&Z". RIDDERSTRAAT 18AZW HAARLEM - TEL. 13310 Directeur: H. VAN MOURIK koster noorberkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 GEYLVOET, Doelstraat 37 - Haarlem - Telefoon 13538. Slaap-, Eet- en Woonkamer-Meubelen Ameublementen - Gordijnstoffen, enz BLOEMENDAAL'S GEMEENTEREKENING OVER HET JAAR 1928. Nadeeling saldi, maar toch geen ongunstig aspect. In den Raad komt aan de orde de voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening over 1928. Van den gewonen dienst hebben de ont vangsten bedragen ƒ2.653.671.17 en de uitgaven 2.656.320.79, zoodat de gewone dienst sluit met een nadeelig saldo van ƒ2.649.62. Van den kapitaaldienst hebben de ontvangsten bedragen 784.507.71 en de uitgaven 1.108.306.44, zoodat de kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van ƒ323.798.73. Het nadeelig saldo van den gewonen dienst is ontstaan, zoo merken B. en W. op, door de niet tijdige ontvangst (vóór 1 Juli 1929) van een bijdrage van 10.000.(thans echter ontvan gen) van het Provinciaal Ziekenhuis bij Sant poort in de kosten van rioleering voor den Brederodeweg. Had dit bedrag nog in den dienst 1928 kunnen worden verantwoord, dan zou er in plaats van een nadeelig een voordeelig saldo geweest zijn, niettegenstaande het feit, dat ten laste van den dienst 1928 is gekomen het na deelig saldo van den gewonen dienst van 1926 ad 63.669.22'/2. Aanvankelijk was dat nadeelig saldo tot een bedrag van 63.000.- op de reserve afgeboekt, doch bij een le suppletoire begrooting over 1928 kon de raming van de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting zoodanig worden verhoogd, dat het aan de reserve onttrokken bedrag daar aan kon worden toegevoegd. Uit het voren staande moge blijken, zoo werd daaraan toe gevoegd, dat voor het jaar 1928 met een heffing der plaatselijke inkomstenbelasting van 3 kan worden volstaan. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst is hoofdzakelijk ontstaan door uitgifte van een te sluiten geldleening voor in 1928 gedane buiten gewone werken. Een gedeelte van het nadeelig saldo van Hoofdstuk III (Openbare veiligheid) n.l. een bedrag van 117.362.85 is niet ontstaan door uitstel eener geldleening, doch door nog niet ontvangen schadeloosstellingen van Haarlem volgens de anexatiewet. Bij besluit van 4 Octo ber 1928 is besloten om in afwachting van de te ontvangen schadeloostellingen reeds uit dien hoofde een bedrag van 117.562.83 extra af te lossen op de 5 geldleening van 1925 groot 858.000.door de aflosing tijdelijk uit de reserve te financieren. Het accountantsbureau van A. E. N. Meijer en J. Horchner, dat de gemeenterekening heeft nagezien, merkt in zijn rapport op, dat (en dit is een geruststellende mededeeling) in het saldo van den gewonen dienst is begrepen het nadeelig saldo van Hoofdstuk I (Vrogere Diensten) ad 37.300.941/2, zoodat de gewone dienst op zich zelf een batig saldo van 34.851.321/^ heeft op geleverd. Ter verduidelijking daarvan doet de finantieele Commisie nog opmerken, dat bedoeld wordt, dat de ontvangsten en uitgaven van den gewonen dienst 1928 (dat wil dus zeggen de ontvangsten en uitgaven die inderdaad op 1928 betrekking hebben) een zoodanige uitkomst zouden hebben opgeleverd, dat de rekening 1928 een voordeelig saldo zou hebben aangegeven, indien deze reke ning niet in ongustigen zin was beïnvloed ge worden door uitgaven (nadeelig saldo van Hoofdstuk I ad 37.500.941/2) betrekking heb bende op vroegere diensten (1926 en 1927), doch welke ten laste van den dienst van 1928 zijn gekomen, het voordeelig saldo zou in dit geval zijn geweest 37.300.94(4 (nadeelig saldo Hoofd stuk 1) min2.649.62 (werkelijk nadeelig saldo rekening 1928) is 34.851.321/2- Het verslag van de finantiëele commisie rele veert verder nog het volgende: Ten eerste dat in 1928 in totaal aan rente is betaald 151.377.74 tegen een bedrag van 161.889.50 in 1927. Aan verplichte aflossing werd in 1928 betaald 183.000.en aan extra-aflossing een bedrag van 178.000.ten gevolge waarvan de schuld der gemeente op 31 December 1928 nog 2.911.500.— bedroeg. Ten tweede, dat in 1928 voor onderhoud der wegen is uitgegeven 179.177.981/2, hoewel daarvoor oorspronkelijk op de begrooting was geraamd 108.473.Het meerdere werd bij suppletoire begrooting aan den betrokken uitgaafpost toegevoegd, waar tegenover in ontvangst de post „Teruggaaf door particulieren der kosten van te hunnen behoeve door de gemeente verrichte werkzaamheden" kon worden verhoogd. Aan het einde van haar verslag zegt de com misie nog, dat de winsten van het gas- en water leidingbedrijf respectievelijk ƒ13.272.21 en ƒ23.072.03 bedragende, weder aan de bedrijven werden uitgekeerd. Deze winsten hebben der halve niet bijgedragen tot verhooging dei- gewone ontvangsten over 1928. Ten slotte halen we nog aan, dat de commisie aan het begin van haar verslag zegt, dat in het accountantsrapport wordt opgemerkt dat het juister zou zijn de van particulieren ontvangen bijdragen ad 17.235. in de onderhoudskosten van nieuw aangelegde wegen (post 127b), in den kapitaaldienst te verantwoorden, omdat deze bijdragen dienen te Worden gesteld tegenover in latere jaren te ver richten uitgaven. De Commissie nu stelde omtrent deze aan gelegenheid de vraag of deze bijdragen hoewel zij naar hare meening geen kapitaalsinkomsten zijn, omdat ze dienen ter bestrijding van gewone onderhoudskosten van wegen niet hadden moeten worden gereserveerd. B. en W. zeggen ten opzichte daarvan, dat, omdat bedoelde bijdragen zijn»ontvangen ten behoeve van onderhoud in komende jaren van bepaalde wegen, het theoretisch inderdaad juist zoude zijn, indien zij waren gereserveerd. Het doel van reserveering toch is onder meer de gelden beschikbaar houden opdat, als zich in latere jaren onderhoudskosten voordoen de belasting daardoor niet plotseling in belangrijke mate behoeft te worden verhoogd. In het alge- mee tracht men derhalve door reserveering al te groote schommelingen op het gebied van belastingheffing te voorkomen. Daar nu echter de ontvangen bijdragen in verhouding tot de totale jaarlijksche onderhouds kosten der wegen en de opbrengst der plaatse lijke inkomstenbelasting betrekkelijk gering zijn, is reserveering van praktisch standpunt be schouwd voor onze gemeente h.i. minder nood zakelijk, omdat zulks in komende jaren op de belastingheffing niet merkbaar zal zijn. Reser veering zou h.i. dan ook noodeloos tot een om slachtige administratie leiden. Bovendien heeft de gemeente nog eene reserve voor den gewonen dienst, groot 551.000. Op grond van een en ander hebben B. en W. er dan ook geen bezwaar in gezien, de bijdragen niet te reserveeren. Tot zóóver het résumé van de stukken, die den Raad zijn overgelegd. Uit het geheel blijkt, dat Bloemendaal's gemeentefinantiën er feitelijk niet slecht voorstaan. STERFTECIJFER AAN TUBERCULOSE. Het Verslag van den Gemeentelijken Genees kundige Dienst te Haarlem over het jaar 1928 meldt, dat het sterftecijfer aan tuberculose bedroeg in de jaren 1926, 1927 en 1928 onder scheidenlijk 126, 133 en 104. Het inwonerstal van Haarlem steeg van 113.000 tot plusminus 114.000. Er moet in aanmerking genomen wor den, dat in het getal van 104 sterfgevallen be grepen zijn de patiënten, van buiten de gemeente in een der ziekenhuizen overledenniet gerekend en waarschijnlijk in veel minder aantal zijn de inwoners van Haarlem buiten deze gemeente aan tuberculose overleden, dit geldt trouwens voor alle steden. Percentsgewijze was het sterftecijfer per 10.000 inwoners voor de ge meente Haarlem gedurende die jaren onder scheidenlijk: 16.0, 13.0 en 9.1. VERZEKERING TEGEN OPNEMING IN ZIEKENHUIZEN. In het verslag van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Haarlem over het jaar 1928 lezen we, dat de verzekering van Zieken fondsleden tegen de kosten der bijdrage in even- tueele opneming in Ziekenhuizen zich in grooten bloei blijft verheugen. Plusminus 95 der Ziekenfondsleden zijn verzekerd. Verruiming- van het gebied, zoodat de verzekering ook geldt voor opneming in Parkherstellingsoord, Sana toria en verblijfplaatsen voor blijvende inva liden, wordt onder het oog gezien. Uit den aard der zaak brengt dit mede verhooging der pré mie, welke verhooging echter uitsluitend zou kunnen gelden voor de beter gesitueerden. DIEFSTAL. Uit de Houtvaart zijn twee fuiken gestolen. EEN AANRIJDING. Op den hoek van de Eikenlaan en Schulpweg had een ernstige botsing plaats tusschen twee auto's, bij het elkander passeeren. Gevolg was, dat beide wagens zwaar beschadigd werden en moesten weggehaald worden. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. HUISVLIJTCURSUSSEN. Bij den Raad is ingekomen het verslag van de huisvlijtcursussen, gehouden vanwege de af- deeling Bloemendaal van den Volksbond, Ver- eeniging tegen Drankmisbruik, in den winter 1928/29. Daaruit blijkt, dat aan den cursus te Overveen deelnamen 39 meisjes en den cursus te Bloemendaal 36 leerlingen, totaal waren er dus 75 deelnemers. FEEST VOOR VERPLEEGDEN PROV. ZIEKENHUIS. Vrijdag 6 en Zaterdag 7 September heeft het jaarlijksche feest voor de verpleegden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort plaats gehad. De festiviteiten bestonden uit optochten, muziekuitvoeringen, volksspelen en een groot vuurwerk; ook de draaimolen, gooi- en werp- tenten ontbraken niet. Het feest hebben we niet kunnen medemaken om er verslag van te geven, omdat ons geen toegang tot het feestterrein werd verleend. Buitenstaanders en verslag gevers werden geweigerd. Het eerste jaar, dat dergelijke feesten werden gegeven, was de pers wel uitgenoodigd. Sommige persmenschen lieten zich toen op minder welwillende wijze over de feesten uit en oefenden er critiek op uit. Dat is de reden, geweest, dat is besloten voortaan de pers niet meer uit te noodigen. We vernamen dat ook ditmaal de feestdagen voor de verpleegden genotvolle dagen zijn ge weest; dagen van vreugde, waarop ze meer ge noten hebben en meer pret gehad hebben dan menigeen zich kan indenken. Het is dan ook voor de verpleegden te hopen, dat nog'vele jaren voor hen feesten mogen worden op touw gezet. Op deze dagen worden de verpleegden verder ook rijkelijk getracteerd op lekkernijen. Hun vaak somber bestaan wordt dan nog eens wat opgevroolijkt. Hulde aan de organisatoren der feesten. DE WEGENVERBETERING. In verband met de asphalteering van de wegen in Bosch en Duin wordt de Zomerzorger- laan nabij de Sterrebosehlaan een halven meter verbreed. Hiertoe is een stuk van het plantsoentje bij den weg getrokken. -T-' ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES NAAIMACHINES leveren wij de BESTEin orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. SCHOORSTEENVEGERS HET JEUGDGEBOUW. Het jeugdgebouw aan de Donkerelaan begint al aardig op te schieten. Het dak staat er reeds geruimen tijd op. Op het dak is thans aange bracht Icopal, een asfaltbedekking, geleverd door de Utrechtsche asfaltfabriek. Er moet ech ter nog veel aan het binnen- en buitenwerk ge beuren. Als alles medeloopt kan het gebouw in de maand November of December worden op geleverd. De vereeniging voor jeugdwerk te Bloemendaal zal dan een sierlijk eigen gebouw verkrijgen. BELASTINGPLAATJE ONTVREEMD. Op de schietbanen te Overveen is van een daar staand heerenrijwiel een belastingplaatje ontvreemd. VEEL OP ZIJN KERFSTOK. Op den Bloëmendaalschen weg is door de politie aangehouden J. de W., een bekend stroo- per. De W. is medegenomen naar het politie bureau, daar hij nog verschillende straffen voor loopen op verboden grond, voor openbare dron kenschap en voor overtreding van de jachtwet te goed had. Hij is daarna naar Haarlem over gebracht, waar de officier van justitie ook nog een appeltje met hem te schillen heeft. WAAROM EEN ZIEKTE NIET KAN WORDEN GESTUIT. In het Verslag over het jaar 1928 van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem vinden we médedeelingen over de poli kliniek voor besmettelijke haarziekten te Haar lem. Er blijkt uit, hoe het komt, dat de haarziek ten te Haarlem blijven voortwoekeren. Het ver slag n.l. meldt: In weerwil van alle moeite, van huisbezoek, van besprekingen, onttrekken zich telkens patiënten aan de behandeling; enkelen, wien de omgeving onaangenaam is, stellen zich onder behandeling van andere geneesheeren het groote meerendeel dezer gevallen blijft ech- ter onbehandeld door weinig medewerking der ouders. Behalve het nadeel, welke deze patiënten zichzelf berokkenen, zijn zij bij voortduring bronnen van infectie voor hunne omgeving en daardoor oorzaak dat favus en trichophytie, ziek ten, die in een gemeente als Haarlem zeer goed j uit te roeien zouden zijn, blijven voortwoekeren. NOG EENS DE BAZAR SCHOOL- EN WERKTUINEN. In ons vorig nummer meldden we, dat de Ver eeniging voor School- en Kinderwerktuinen voor Haarlem en omstreken dit jaar voor een zeer groot tekort staat door de verschillende verbete ringen, die aan de drie tuinen worden aange bracht en dat, om het nog ontbrekende bedrag zoo mogelijk aan te zuiveren, er een bazar zal worden gehouden. Thans verzoekt het Comité ons het volgende op te nemen: „Gezien de groote drukte, die de opening van den Bazar voor School- en Werktuinen, te hou den op 1, 2 en 3 October a.s. in den Kegelbond, Tempeliersstraat, voorafgaat, verzoekt 't Comité beleefd allen dames en begunstigers, die iets j voor 't goede doel willen inzenden, dit te willen doen vóór 25 September a.s." Tot zoover deze oproeping. We zijn overtuigd, dat de school- en kinder werktuinen groot nut opleveren en dat dit werk aller steun verdient, gelijk onzen lezers bekend kan zijn uit het artikel, dat we indertijd over den arbeid der school- en kinderwerktuinen schreven. Gaarne spreken we dan ook den wensch uit, dat velen iets voor den bazar mogen inzenden. De samenstelling van het Eere-comité en van het Bazar-comité heeft men in ons vorig nummer kunnen lezen. Men weet dus aan wie men zijn giften, als: handwerken, levensmiddelen, speelgoed, boeken, enz. kan zenden. Het geldt een uitnemend doel. We vertrouwen dan ook, dat velen aan de oproe ping van het comité gehoor zullen geven. Maar laat men óók datgene wat men wil afstaan, spoedig inzenden. Dan, we twijfelen er niet aan, zal deze bazar een groot succes worden. BOSCHBRx\ND. Op onverklaarbare wijze is brand ontstaan op een droog gedeelte boschgrond, toebehooren- de aan den heer Ruijgrok en grenzende aan den Zilkerweg en aan de grens van Noordwijker- hout. Daar het vuur snel om zich heen greep, liet de brand zich ernstig aanzien. Politie en brandweer werden gewaarschuwd. De eerste wist uitbreiding van den brand te verhinderen en de brandweer uit Aerdenhout bluschte met vier slangen op de waterleiding het vuur. Hoewel men spoedig met het blusschingswerk begonnen was, kon men niet voorkomen, dat een halve Hectare kreupelhout een prooi der vlam men werd. Men denke er toch vooral aan bij langdurige droogte zoo min mogelijk in een boschachtige omgeving afgebrande lucifers weg te gooien. Kerkplein 12 Bloemendaal Telefoon 22260. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OPWEKKEND EN GEZOND OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi KLACHTEN OVER DE VOETPADEN. Geen zorg voor de voetgangers. Herhaaldelijk kwamen tot ons klachten over de voetpaden te Bloemendaal. Thans is bij den Gemeenteraad een adres ingekomen van Mr. J. H. Schultz van Haegen, terzake van het ont breken van een voetpad langs de zuidzijde van den Zandvoorterwegin welk adres tevens eenige andere zaken worden ter sprake ge bracht. In dat adres wordt geklaagd over den on- houdbaren toestand, die voor de voetgangers 1 - staat op den Zandvoorterweg, „waar," aldus adressant, „ten eenenmale voor hen een behoe - lijk voetpad ontbreekt, hetgeen den geheekn tijd ongelukken veroorzaakt, waarvan ik, ga t hij voort, meer dan eens getuige was. Ook bi; op den Koekoekweg is geen plaats voor de voe - gangers, daar (kan het gekker?) het trottoir als rijwielpad dient. Algemeen wordt er dan ook schande over gesproken, dat de voetgangers totaal genegeerd worden en alhoewel ik zelf automobilist ben, onderschrijf ik dat volkomen." Van de andere klachten van den adressant noemen we er een over den ophaaldienst van het vuil, enz. „Het vuil wordt afgehaald," verklaart adressant, „in wagens waar alles overheen vliegt en de vuilnisman staat af en toe een Charleston te dansen op het vuil, om het in den wagen geperst te krijgen." De conclusie is, dat mede uit hygiënisch oogpunt, „het ophalen van het vuil met andere wagens gewenscht is." Nog vraagt adressant: „hoe het staat met den bouw van arbeiderswoningen voor gemeente-perso neel." Het adres eindigt met een bedreiging! „In dien ik niet zeer binnenkort zie," besluit adres sant, „dat het verkeer op den Zandvoorterweg behoorlijk geregeld is en onder anderen op de genoemde wegen normale voetpaden komen, dan zal ik niet alleen uit lijfsbehoud tegen de fietsers optreden, zooals mij dat goeddunkt, maar mij tevens tegelijkertijd tot Ged. Staten wenden. Wij merken aan, dat het een heele toer zal zijn tegen fietsrijders op te treden en dan tegelijker tijdzich tot Ged. Staten te wendenDat zal wel niet gaan met den besten wil ter wereld! Overigens, met bedreigingen komt men in den regel niet verder. En het zijn van eigen rechter is ongeoorloofd. Maar een feit is 't, dat meer malen aan het belang van de voetgangers niet wordt gedacht. Niet alléén wordt geklaagd over den toestand der voetpaden, maar ook over 't ontbreken van voetpaden, waar men ze zou ver wachten. Nog een klacht over voetpaden is bij den Raad ingekomen. In een adres van Ir. P. J. C. Brauns over den toestand van de Westerlaan bij het kruispunt van de nieuw aangelegde wegen wordt gezegd: „De voetpaden zijn onbegaan baar, waardoor voetgangers worden gedwongen den rijweg te gebruiken, wat bij dit kruispunt groote gevaren oplevert, vooral, waar ook fiet sers den rijweg moeten houden." Het adres klaagt er nog over dat de rijweg niet in orde is. B. en W. stellen voor beide adressen aan te nemen voor kennisgeving. Ge hoopt mag echter worden, dat aan de zaak van de voetpaden aandacht moge worden ge schonken. Want, zooals we al zeiden, klachten over de voetpaden zijn aan „de orde van den dag", om het zoo eens te zeggen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 2