I DeTentoonstelling van 08IGINEELEN 1 dei VERKADEPLAATJES RAADSVERSLAG. Burgerlijke Stand. J PREDIKBEURTEN. i nieuwe zaai van het KENNEMER LYCEUM j Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdag 26 September 1929, des avonds te 8 uur, ten Raadhuize te Overveen. Voorzitter is de Burgemeester, Jhr. Bas Backer. 'Aanwezig zijn alle leden. Over den Raadhuisboviv. Het eenige agendapunt luidt: Bespreking Raadhuisbouw en behandeling ingekomen voor stel van den heer J. Th. Bornwater. Het voorstel dat Dr. Bornwater heeft gedaan, luidt textueel als volgt: De Raad der gemeente Bloemendaal; Gelezen een Koninklijk Besluit van 18 Juli 1929, No. 34, waarbij met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land van 20 Februari 1929, No. 103, het besluit van den Raad der gemeente Bloemendaal van 4 October 1928 is goedgekeurd; overwegende, dat hierdoor de aanvaarding van het bij laatstgemeld besluit bedoelde terrein ten behoeve van den bouw van een raadhuis c.a. definitief is komen vast te staan, terwijl voor dat doel trouwens ook geen ander geschikt ter rein beschikbaar kan worden geacht; van oordeel, dat thans zoo spoedig mogelijk tot de voorbereiding van den bouw van een nieuw raadhuis dient te worden overgegaan; dat daarbij deze bouw niet louter op zichzelf mag worden beschouwd, doch behoort te worden beoordeeld in verband zoowel met de noodzake lijke stichting van openbare gebouwen als ook met de wenschelijke uitbreidingsplannen voor deze omgeving en met de ontwikkeling der Ge meente in het algemeen; dat het raadzaam is voor deze voorbereiding eene bijzondere commissie uit den Raad in te stellen met de bevoegdheid, zich door deskun digen te doen voorlichten en bijstaan; besluit: uit zijn midden eene bijzondere commissie in te stellen van drie leden, te benoemen door den Burgemeester, ter voorbereiding van den bouw van een raadhuis c.a. op het terrein aan den Zeeweg, als bedoeld in het raadsbesluit van 4 October 1928 en van andere openbare gebou wen in verband met een uitbreidingsplan voor deze omgeving en met de ontwikkeling der Ge meente in het algemeen; Machtigt deze commissie om zich bij hare werkzaamheden te doen voorlichten en bijstaan door harerzyds aan te wijzen deskundigen. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, gehouden 26 September 1929. Oneenigheid in B. en W. Als de zitting is geopend, zegt de voorzit ter dat de Raad bijeen is naar aanleiding van de laatste raadszitting. Er is ingediend een voorstel door Dr. Bornwater, dat, aldus spr., lei ding geeft aan de beraadslagingen. Ik geef het woord aan Dr. Bornwater ter toelichting van het voorstel. De heer Van Nederhasselt zegt, dat de Raad naar zijn meening heeft besloten, dat het zou zijn een besloten zitting. De voorzitter spreekt dat tegen, waar op de heer Van Nederhasselt ander maal verklaart dat is besloten dat het niet een openbare zitting zijn zou. De voorzitter: Het moet een openbare vergadering worden. Anders wordt het niets. De heer Laan verklaart, dat de meening van den voorzitter hem koud laat. Maar ik vind het verkeerd, vervolgt spr., zich daarbij tot den voorzitter richtende, dat u het voorstel van Dr. Bornwater aan de orde stelt, zonder dat het eerst in de vergadering van B. en W. is bespro ken. Verder zegt spr., dat ook hij van meening is, dat is besloten dat het zou zijn een besloten zitting, en nu, zonder dat er in de vergadering van B. en W. is gesproken, is uitgeschreven een openbare vergadering. Spr. vindt een en ander geen vriendschappelijke houding. Bovendien is er een vacature in den Raad. Omdat er nu wordt vergaderd, kan het nieuw benoemde lid, dat de benoeming aannam, niet aan de stemming deelnemen. Hij had daar toch recht op gehad De voorzitter zet uiteen, dat den vori- gen keer is toegezegd dat de zaak in een open bare zitting zou behandeld worden. Het is waar, het voorstel van Dr. Bornwater is niet in de vergadering van B. en W. geweest, maar ner gens is voorgeschreven, dat voorstellen van raadsleden eerst door B. en W. moeten behan deld worden. Wat aangaat de vacature, het nieuw benoemde lid had pas na twee zittingen kunnen zitting nemen. Als de heer Laan zegt, dat alle zaken die in den Raad komen toch eerst in het college van B. en W. behandeld worden, herneemt devoor- zitter: ja, indien de voorstellen van B. en W. uitgaan, maar niet indien ze van raadsleden uitgaan. De heer Van Nederhasselt tot den voorzitter: Als u het stuk in B. en W. gebracht had, dan had tevens in B. en W. kunnen worden uitgemaakt of het al dan niet een openbare zit ting zijn zou. De voorzitter: Neen. Er moet worden uitgeschreven een openbare zitting. De Raad kan daarna besluiten de openbare zitting te schorsen en een zitting met gesloten deuren te houden. De heer S c h u 1 z is van oordeel, dat het conflict tusschen B. en W. beter in een vergade ring van B. en W. dan in den Raad had kunnen worden behandeld. De heer Laan had kunnen verzoeken een vergadering van B. en W. uit te schrijven. Spr. is tegen het houden van een be sloten zitting. Er zijn al genoeg onder onsjes gehouden. Het publiek heeft er recht op offi cieel de meening van den Raad te vernemen. De heer Van Nederhasselt dient een voorstel in tot het houden van een besloten zit ting. Het wordt verworpen met 8 tegen 6 stem men. Tegen stemden de leden Hogenbirk, Luden, Bornwater, Kremer, De Clercq, Schulz, Cassée en Noorman. De verdere discussie. Als daarna het woord aan Dr. Bornwater zijn zou, zegt de heer Prinsenberg tot'den voor zitter: Waarom geeft u dadelijk het woord aan Dr. Bornwater. Er moet toch worden gediscus sieerd over den Raadhuisbouw in het algemeen. De voorzitter: Omdat Dr. Bornwater met zijn voorstel leiding aan de debatten geeft. Het woord is nu aan Dr. Bornwater. Dr. Bornwater zegt, dat hij het voorstel indiende, omdat zonder een bepaald voorstel het een wilde bespreking worden zou. Er is indertijd gesproken van een nader overleg. Maar meer malen vroeg spr. den heer Laan een ander terrein aan te wijzen dan het terrein aan den Zeeweg. Echter, die vraag werd niet beantwoord. Spr. kan geen ander terrein, dan dat aan den Zeeweg voor den bouw van een nieuw Raadhuis. Met de zaak moet voortgang gemaakt worden. De Raad moet nu eens een „daad" gaan doen. Men heeft met spr. gesproken over een terrein aan het Kolkje, maar dat is geen terrein geschikt voor den bouw van een Raadhuis. Het is een klein terrein, naar spr. meent maar 3000 meter groot, en er achter is een sloot. Hoe kan daar een fraai Raadhuis gebouwd worden Bovendien zou men door daar een Raadhuis te gaan bouwen, de landelijke omgeving gaan bederven. Het denkbeeld van het bouwen van een Raadhuis op het terrein aan het Kolkje is niets dan een kap stok om de zaak er aan op te hangen. De v o o r z i 11 e rEr is bij mij geen voorstel ter zake van den bouw van een Raadhuis op een terrein aan het Kolkje ingekomen. Had men het willen doen, dan had het moeten geschieden bin nen tweemaal 24 uur vóórdat de Raad wordt gehouden. De heer Prinsenberg zegt dat het gaan in hooger beroep tegen de beslissing van Ged. Staten door de tegenstanders van den bouw van een Raadhuis aan den Zeeweg is mogelijk ge maakt door ons, aldus spr. met nadruk. Voordat het besluit viel zeide de heer Hogen birk, dat als de beslissing van de Kroon is ge vallen, dan de Raad nog gelegenheid hebben zou over een ander terrein te praten. Om die reden vond spr. het vreemd dat de voorzitter dadelijk het woord aan den heer Bornwater verleende. Er is zoo geen gelegenheid te praten er over of er nog een ander terrein is te vinden. De voorzitter: U kan nu nog met een voorstel komen ter zake van een ander terrein, maar de Raad moet dan goedvinden dat het wordt behandeld. De heer Van Nederhasselt merkt op, dat er waren, die het mogelijk hebben gemaakt van de beslissing van Ged. Staten bij de Kroon in hooger beroep te gaan, omdat was gezegd Ged. Staten tasten de autonomie van den Raad aan. De heer De Waal Malefijt oordeelt het de fout te zijn, dat er geen leiding van B. en W. is uitgegaan. Er moet een wegenplan gemaakt worden en dan op dat plan aangeven waar be paalde gebouwen zullen komen. De heer Schulz is het ermede eens, dat de Raad niet de verplichting heeft dat het Raadhuis op het terrein aan den Zeeweg zal komen. Indien er een ander geschikt terrein is dan kan daar over gepraat worden. Maar tot heden is er geen ander geschikter terrein genoemd. Er is dus thans geen ander terrein dan dat aan den Zee weg. Indien er genoemd wordt een geschikter terrein dan wil spr. dat idee objectief gaan bezien. Spr. vindt het verkeerd nu nog halsstarrig vast te houden aan het terrein tegenover het Raadhuis. Het terrein aan het Kolkje is niet geschikt. Het is noodig dat er een commissie wordt benoemd als vervat in het voorstel van Dr. Bornwater. Na de inleiding der discussiën van hedenavond kan de zaak niet meer in han den van B. en W. gelaten worden. De heer Hogenbirk merkt op, dat indien de minderheid van den Raad een terrein kan aanwijzen, dat beter is dan het terrein aan den Zeeweg, hij voor zulk een terrein zou zijn. Maar, indien ze dat niet kan dan moet het terrein aan den Zeeweg voor den Raadhuisbouw worden aangewezen. Het terrein aan het Kolkje is on geschikt. Daar is niet te verwachten een complex van woningen. De heer Van Nederhasselt verklaart, dat hij niet halsstarrig wenscht vast te houden aan het terrein tegenover het Raadhuis. Maar spr. wenscht niet raadhuisbouw op het terrein aan den Zeeweg. Het is noodig, dat naar een ander terrein wordt omgezien. De heer Laan zet uiteen, dat z.i. het niet aangaat het Raadhuis te bouwen op het terrein aan den Zeeweg. Het is daar niet op zijn plaats. Het zal daar niet worden omringd door andere gebouwen en nimmer zal daar een bevolking komen. Bovendien, het raadhuis zou daar lastig zijn te bereiken, daar het 15 minuten gaans van den Bloemendaalschenweg af is. Laat ons, aldus spr., vóórdat we besluiten daar een raadhuis te gaan zetten, eerst eens gaan onderzoeken of op het terrein aan het Kolkje niet iets moois is te maken. Kan dat niet, dan zou ik geen andere plaats meer weten, dan zou ik zeggenlaat dan maar in vredesnaam het raadhuis komen op het terrein aan den Zeeweg. De heer Dorhout Mees zou een commis sie willen benoemd zien uit alle stroomingen in den Raad, om terzake van de quaestie van den Raadhuisbouw te trachten een oplossing te vinden. Deheer Luden ging met goede verwach tingen naar den raad. Echter, aan het begin van de zitting was er een stemming die spr. teleurstelde. In die stemming was iets onaan genaams. Het is noodig, dat er komt een raads commissie, die het vraagstuk van den Raadhuis bouw in studie gaat nemen. Kan dat in studie nemen niet aan B. en W. worden overgelaten. Spr. heeft in het college van B. en W. alle ver trouwen, maar er is gebleken, dat de leden van het college van B. en W. onderling in elkander geen vol vertrouwen stellen. Het gaat niet aan, dat een schip in zee gaat met drie kapiteins in die stemming. De heer Kremer vraagtWaar blijven de raadsbesluiten? Er is eenmaal een besluit ge nomen tot het bouwen van het raadhuis op het terrein aan den Zeeweg. Een minderheid gaat zich daartegen verzetten. Maar het gaat niet aan, dat besluit te negeeren, omdat een minder heid er niet mede accoord gaat. De heer Bornwater had in zijn voorstel gesproken van het terrein aan den Zeeweg om de overweging, dat er moeilijk een ander terrein is te vinden. Inmiddels legt spr. zich neer bij het denkbeeld, dat de zaak wordt gesteld in han den van een raadscommissie. Wat er is besloten. De heer Cassée dient een amendement in op het voorstel van Dr. Bornwater. Volgens dat amendement vervallen de twee eerste alinea's van het voorstel van Dr. Bornwater, wordt in de vierde alinea instede van „deze omgeving" gelezen „de omgeving" en vervallen uit het be sluit de woorden „op het terrein aan den Zee weg, als bedoeld in het raadsbesluit van 4 October 1928", terwijl in het besluit instede van „dgze omgeving" wordt gelezen „de omgeving". Het aldus gewijzigde voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemd worden als leden der commissie bij eerste stemming de leden Bornwater, Schulz, Prinsenberg en De Waal Malefijt. De heer Prinsenberg bedankte echter. Bij tweede stemming worden nog benoemd de heeren Hogenbirk en Dorhout Mees. Het Alastrimgevaar. Vóórdat de vergadering wordt gesloten, ver zoekt de voorzitter, of goedgevonden wordt, dat de gemeente deelneemt aan de ge bouwen, die Haarlem in samenwerking met om liggende gemeenten voornemens is te stichten, indien het noodig is in verband met uitbreiding van het Alastrimgevaar in het land, voor op neming van patiënten. De kosten zullen ponds pondsgewijze verdeeld worden over de samen werkende gemeenten. Het wordt goedgevonden en daarna wordt de zitting gesloten. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. NIEUWE ZAAK. De heer W. G. A. van Kessel, Bloemensalon „Decora", Bloemendaal, zal aan zijn kweekerij en bloembollenhandel een winkelzaak verbinden, welke wordt gevestigd Korte Kleverlaan 26, Bloemendaal. Wij komen er in ons volgend nummer op terug. HET JUBILEUM VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". In 1930 bestaat, naar bekend is, de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem 100 jaar. Ten behoeve van verschil lende openbare feestelijkheden, ter herdenking- van dit bijzonder jubileum, is een subsidie uit de gemeentekas van Haarlem gevraagd. Op de gemeentebegrooting voor 1930 wordt door B. en W. van Haarlem voorgesteld een bedrag van 1000.beschikbaar te stellen voor deze bij zondere gebeurtenis. BLOEMENDAAL. OPGAAF VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Bevallen: M. W. J. C. KraetzerEldering d. C. Postde Groot z. Ondertrouwd: J. van den Berg en A. J. J. van Pelt. Overleden: J. E. de Roos 76 j., wonende te Doorn. TOONEEL. „Trio" van Leo Lenz, door het gezelschap Louis Saalborn j.l. Zondag in den Stadsschouw burg gegeven, wordt door den schrijver een grotesque genoemd. Grotesk is dwaas, onnatuur lijk, grillig en lachwekkend; die karakteri seering kan er net eventjes mee door. Misschien heeft de schrijver, doorphantaseerend op een hem bekend geval, dit stuk in 3 bedrijven, voor zijn eigen genoegen geschreven en maakt hij zich er zoo vanaf geen tooneelspel of blijspel te heb ben gemaakt. Rita (Magda Janssens) is een mooi verwend vrouwtje, die ter afwisseling even van man ver wisselt, die Rudolf- (Jacques Reule) neemt om weer tot Ralph (Louis Chrispijn Jr.), haar eersten, terug te keeren als zij bemerkt dat het leven nog iets anders is dan verwend worden en dat haar eerste gemaal het ér zelfs voor over heeft bij haar tweeden als chauffeur in dienst te komen óm haar, hetgeen tot grappige stem- mings- en gedaanteverwisselingen van Chris pijn aanleiding geeft. Anny Schuitema vervult daarbij als kamermeisje verdienstelijk een pleisterrolletje. Het is juist een stuk voor den Zondagavond, als men aangenaam wil bezig gehouden worden omdat de dag zelf reeds ge noeg aandoening en vol-menschelijk genot heeft verschaft om zich alles te laten voorzetten, als het maar onafgebroken bezig houdt. Het succes bij het vrij goed opgekomen publiek was groot. De kritiek heeft zoowel Chrispijn als Reule in het zonnetje gezet. Ons is dit wel, al zou 't ons nog liever zijn als Reule, die goed speelt, zich met de borst toelegde op vlotter en losser pra ten ons dunkt dat hjj dit moet kunnen. De kri tiek heeft echter o.i. Magda Janssens te kort gedaan. Hoe 'n lichtzinnige, onbedachtzame, verwende vrouw haar man kan overweldigen, toonde ze ons in het eerste bedrijf geweldig goed, in het tweede bedrijf was zij geheel anders ingesteld en toch geheel zichzelf, er was als 't ware een tweede verdieping in haar opengegaan. Het derde bedrijf is bijna onafgebroken 'n steekspel van twee mannen, waarbij de schrijver kans heeft gezien ons stijgend te blijven amuseeren, hoewel we op onze vingers konden narekenen hoe 't zou loopen, maar er werd nauwelijks den tijd toe gelaten. Een knap Duitsch stuk, knap fransch geschreven en gespeeld. Dinsdag was het met „Frederike" voor den Stadsschouwburg weer een groote duitsche dag. Fritz Hirsch kwam met dit zangspel in 3 be drijven van Herzer en Lohner en muziek van Lehar voor 'n eivol huis. De muziek onder de opgewekte leiding van Josef Ziegler en de dan sen, ingestudeerd door Fritz Geiger, maakten het door Hirsch voortreffelijk geregisseerd stuk tot een voortdurenden lust voor oog en oor, zooals we dat in het hem beminnende Haarlem (trou wens heel Nederland houdt van hem), van Fritz Hirsch gewend zijn. Doch wat aan dit stuk op zijn repertoire een bizonderen stempel geeft is, behalve het historisch karakter der ons allen bekende figuren uit Sesenheim en Straats burg, het algemeen dramatische dat door Frie- del Dotza, die den titelrol vervulde, op roerende wijze tot uiting werd gebracht. Wie wat lezen wil over het liefdeleven van Goethe verwijzen wij o.a. naar Chamberlain's Goethe, deel I, Hfst. II, Die Liebe. Goethe is niet verliefd ge weest op één vrouw, maar op de Vroiiw n daarom op talloos vele vrouwen; Charlotte ven Stein en Christiene Vulpius hebben hem I t langst geboeid, ieder op eigen wijze, maar w t Friedel Dotza in Friederike heeft weten te gev n is als 't ware het levende voorspel van Gretchen-figuur, die het. zuiver vrouwelijke ais idee voor alle tijden symboliseert en eene schep ping is, waarmede Goethe voor honderden jar n de menschheid heeft verrijkt. „Goethe gehö t der ganzen Menschheit deshalb auch mir", ir, t deze woorden eindigt Friederike, het edele, rei e meisje, dat vrouw is in den hoogsten zin van het woord, dit stuk, daarmede uitspreken een ware, maar dramatische gedachte. E i voorstelling en opvoering, die volkomen f waren en waarmede Fritz Hirsch en de zijnen, en wij allen, zijne dankbare toehoorders, moet a worden gelukgewenscht. Zondag 29 September. NED. HERV. KERK tg. Bloemendaal Voorm. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. GEBOUW MARANATHA Jeugddienst v.m. 10 uur: Mr-. F. J. D. Theye Bloemendaal. OVERVEEN Voorm. 10 uur: de heer K. Koopman. GEREF. KERK te Bloemendaal Voorm. 10 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. Nam. 5 uur: dezelfde. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark, Bloemend;»;) Zondag 29 September. 10.30 v.m.: Gezongen H. Mis. Woensdag 2 October. 7.30 v.m.: Stille H. Mis. Zaterdag 5 October. 7.30 v.m.: Stille H. Mis RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. 101/2uur: Ds. A. P. van de Water, Vooig. Prot. Bond te Baam. NED. HERV. KERK te Santpoort Zondag 29 September. Voorm. 10 uur: Prof. Dr. G. A. Van den Bergli van Eysinga. Onderwerp: „De zichtbare God." (Joh. 4: 12). NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort, Voorm. 10 uur: Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. Collecte voor het Bouwfonds. 121 uur: Zondagsschool. GEREF. KERK te Santpoort. 9.45 v.m.Ds. W. Breukelaar. 5.30 n.m. dezelfde. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiii:, uit de bekende Verkade's-albums, in de is, behalve op Zaterdag 28 September en Zaterdag 5 October van 2.304.30 en van 810 (tevens gelegenheid tot bezichtiging g van het gebouw) en op alle werkdagen van 2.30—4.30 en 810, in de eerste helft f van October, ook 's Zondags geopend van 10—12, van 2.304.30 en van 8—10. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiniinii*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 4