TOONEEL. INGEZONDEN. i:T?j Uit Antwerpen komt de heerlijke tijding, dat het Vlaamsch Tooneel, waarvan de leiding, na het overlijden van Dr. De Gruyter, overgegaan is aan P. J. Willem Benoy, in samenwerking met Charles Gilhuys, voor een telkens weer volle zaal zijn intrede gemaakt heeft in het seizoen met „De vroolijke (daar vertaald met Lustige) vrouwtjes van Windsor", van Shakespeare. Men schrijft er over aan de N. R. Ct. Gilhuys heeft hier als morgengave, als „don d joyeuse rentrée", iets geleverd, waarop hij eden zal mogen terugblikken. Onze acteurs hebben den goddelijk-vroolijken toon, den uit- bundigen Renaissance-toon, waarvoor Vla mingen van huis uit zoo goed vatbaar zijn, in derdaad te pakken. Het is een fonkelende, spran kelende vreugde, die hier tintelt, alsof alles baadde in een glorierijke gulden schaduw van onvermengd geluk. Hier heerscht de geestrijke leute, die Shakespeare nog goddelijker in zijn Driekoningenavond zou uitstralen. Het tempo is vief, rap en knap, dartel, het leven bejubelend. Alles lacht, alles trippelt, alles danst, alles zingt. Uw hart wordt er lichter door, uw geest wordt door verkwikt, het is een zonnebad. Wat een heerlijk plezier!" Wie toch naar Antwerpen moet, verzuime deze gelegenheid niet, om zijn herinnering aan een der heerlijkste praestatie's van Royaards op te frisschen. OVER HET KENNEMER LYCEUM. Voortdurende groei. Een van de in onze gemeente gevestigde on derwijsinstellingen, die zich in voortdurenden groei mag verheugen, is zeker wel het Kenne- mer Lyceum. Klein was het begin. Bij de op- chting van het Lyceum, toen het onderwijs in gehuurde lokalen moest gegeven worden, telde .et Lyceum 46 leerlingen. In 1925 bij de inge- ruikneming van het fraaie eigen gebouw, dat zoo gunstig en fraai is gelegen in de nabijheid van Stoop's Bad, bedroeg het leerlingental 176 thans is het gestegen tot niet minder dan 330. Bewijs, dat het onderwijs op dit Lyceum v wenscht en gewild is. Er gaat dan ook een 'voeden roep van uit, hetgeen is dank te weten an den Rector van het Lyceum, Dr. A. de '."ietter, de man van de frissche, gezonde ideeën onderwijsgebied, en aan het leerarencorps, dat zich met groote toewijding aan de taak geeft. En voorts niet het minst aan den goeden geest, die op deze onder wijs-inrichting heerschende is. Wegens het steeds toenemend aantal leer ingen was een uitbreiding van het aantal loka- iteiten noodig. Door een inwendige verbouwing is men erin geslaagd die te verkrijgen. De ver bouwing geschiedde naar ontwerp en plan van den architect den heer Smijtink, van het be kende architectenbureau Ed. Cuypers te Am sterdam, door de aannemersfirma Gebrs. A. en M. Joustra, die indertijd het Lyceum bouwde tot groote voldoening van den Rector van het Lyceum. Er zijn in het oude teekenlokaal 2 lo kalen bijgebouwd en verder is het lokaal dat vroeger werd gebruikt voor de samenkomsten der leerlingen (Vereenigingslokaal), thans als leslokaal ingericht. Het was levens noodig een lokaliteit te maken voor de grootere bijeen komsten en feestelijkheden. Want de Rector s aat er op, dat de feesten der leerlingen niet 'Iers, maar in het schoolgebouw gehouden worden. Daarvoor is thans een vroegere zolder in ge leedheid gebracht. Men is er uitnemend in ge slaagd van dien zolder een lokaliteit te maken, d; er smaakvol uitziet. In stemmige kleuren is e ruime zaal. De verlichting is ook stemmig en eenvoudig, zoodat het geheel bij feesten niet het aanzien heeft als was men in een cabaret. Om paedagogische redenen heeft de Rector, naar hij ons mededeelde, het zóó gewild. De leerlingen van het Lyceum die, dank zij de retributierege ling der gemeente Bloemendaal, uit allerlei rang en stand zijn, moeten zich op een onderling feestje thuis gevoelen, maar het moet toch zóó zijn, dat zulk een feest niet gaat gelijken op een cabaretavond. Op dat standpunt plaatst de Rector zich terecht. Het feest der leerlingen moet zóó zijn, dat het óók voor de kinderen van de meer eenvoudigen toegankelijk is. De rector heeft het zoo weten te verkrijgen, dat het „komen in smoking" op de feestjes zoo goed als vervallen is. Deze groote zaal op den vroegeren zolder zal ook voor andere doeleinden dan voor de feestjes der leerlingen gebruikt worden. Ze zal mede dienen voor het houden van tentoonstellingen (thans is er een tentoonstelling van origineelen van de „Verkade-plaatjes") en voor meisjes- handenarbeid en lijnteekenen. Behalve deze zaal zijn op den zolder nog lokalen voor het Kenne- mer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs en is er een kamer voor psychotechnisch onderzoek. Een goede verbetering die verder bij de verbou wing van het Lyceum is aangebracht, is de kunstmatige ventilatie. Achter in het gebouw wordt lucht ingeblazen, die, na verwarmd te zijn in den verwarmingskelder, door het gebouw circuleert en Aula zoowel als de nieuwe zaal ventileert. Voorts werden twee brandvrije trap pen aangebracht. Tot zoover de verbouwing en waarvoor ze dienstig en noodig was. Toen we de verbouwing bezichtigden namen we de gelegenheid te baat met den heer De Vletter een praatje te houden over het Lyceum en over de feesten der leerlingen, die in het schoolgebouw, zooals we zeiden, worden gehou den. De heer De Vletter vestigde daarbij onze aandacht op den groei van het Lyceum wat aan gaat het aantal leerlingen niet alléén, maar ook wat aangaat de uitbreiding van het aantal af- deelingen. Bestond het Lyceum aanvankelijk uit de bekende A- en B-afdeelingen, later kwam daarbij de Litt-economische afdeeling. Verleden jaar is daarbij gevoegd de litterair-historische afdeeling. Het Kennemer Lyceum is het eenige Lyceum in ons land, dat zulk een afdeeling heeft. In deze afdeeling is de geschiedenis het cen trale vak en daaromheen groepeert zich dan het onderwijs in de moderne talen. Voor deze Litte rair-historische afdeeling ontvangt het Lyceum geen Rijkssubsidie. Ze wordt geheel uit eigen middelen bekostigd. Het Lyceum neemt in deze afdeeling een eigen eindexamen af en reikt een eigen diploma uit. Het diploma in deze afdee ling uitgereikt, verschaft dus geen toegang tot inrichtingen van Hooger ©nderwijs. De afdee ling heeft hoofdzakelijk ten doel de algemeene kennis te verrijken zonder meer. De instelling- werd gewenscht geacht, omdat uit den aard dei- zaak in de Itterair-economische afdeeling meer aandacht aan hét onderwijs in de economie wordt geschonken. De stichting van deze afdeeling is het bewijs hoe aan het hoofd van het Lyceum staat, zooals we zeiden, „een man met frissche denkbeelden." De heer De Vletter toonde zich óók in ander opzicht een man van frissche oorspronkelijke inzichten, die ervan getuigen hoezeer hem het belang der leerlingen ter harte gaat. Hij is de groote voorstander van het houden van de fees ten der leerlingen in het eigen schoolgebouw, omdat hij van oordeel is, dat op die manier ex cessen, die zoo licht aan dergelijke feestavonden worden verbonden, kunnen worden voorkomen. „Ik regel met de leerlingen alles en ben steeds zelf bij de feesten tegenwoordig," zeide de heer De Vletter ons. „Zoodoende kan er voor ge waakt worden dat niets gbeurt, wat niet door den beugel zou kunnen. De school kan zóó lei ding aan de feesten der leerlingen geven. Het zijn avonden, waar tooneelvoorstellingen gege ven worden, waaraan dan een dansje is verbon den. Men kan verschillend over het dansen den ken. Maar als er eenmaal wordt gedanst, dan is het toch in ieder geval beter, dat het geschiedt onder toezicht en onder leiding in het school gebouw. Bovendien zeide de heer De Vletter ons, dat hij het zoodoende in de macht heeft te voor komen, dat de leerlingen te laat van een feestje naar huis gaan. Die feesten, die plaats hebbes voor de groote vacantiën, moeten voor de jonge ren om 12 uur en voor de oudere leerlingen om 1 uur geëindigd zijn. De andere feesten moeten voor de jongeren geëindigd zijn te 10 uur en voor de ouderen te 11 uur. De feestavonden zijn alcoholvrijer wordt alleen thee en limonade v geschonken. De ouders van de leerlingen mogen de feestavonden bijwonen. Door het houden van de feesten in het schoolgebouw blijft de school steeds in het middenpunt staan. Nog merkte de heer De Vletter ons op, dat de zaal die thans op zolder is gemaakt, ook door de „overblijvers" benut wordt. Er zijn dan twee tafels, één voor de jongens en één voor de meisjes, met aan elke tafel onderscheidenlijk een leider en een leid ster, zoodat alles steeds met orde geschiedt. Eindelijk deelde de heer De Vletter ons nog mede, dat het aan dit Lyceum gebruikelijk is, dat den leerlingen voor den Maandag geen huis werk wordt opgegeven, zoodat de leerlingen den Zaterdagmiddag en den Zondag voor zich heb ben. Zeker een heel goede maatregel. Des Maan dags worden dan repeteerlessen gegeven. BLOEMENSALON „DECORA". De heer W. G. A. van Kessel, die reeds jaren in onze gemeente een kweekerij en bloembollen- handel heeft, heeft thans daaraan, zooals we reeds met een enkel woord meldden, een winkel zaak verbonden. Vrijdag had plaats de opening van dezen bloemensalon, „Decora" geheeten. Bij een be zoek, dat we aan den salon brachten, trok onze aandacht een fraai stuk werk. Het was een prachtig decoratief bloemstuk. Bovenaan leest men het woord „Decora", gevormd uit Chrysan themums en daaronder dan, in immortellen van goudbrons kleur, de woorden: „Vivat, Floreat, Crescat". Een zinspreuk, die spreekt van leven, van bloei en van groei. We wenschen den heer Van Kessel toe, dat het hem moge gelukken deze winkelzaak te brengen tot bloei en tot groei. Een ieder kunnen we aanraden een bezoek aan den salon te brengen. Wie er van houdt zijn huis met bloem en plant te sieren, kan hier uitnemend terecht. De fraai geëtaleerde planten en bloemen lokken tot koopen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiimiir Duister de wereld en haar somberheden, nimmer geluk of vrede hier beneden; maar toch, hoe hels en wrang de maatschappij, blijvend is goddelik Woord in bitter heden. VI. TROTLEN in „Propria Cures", iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim JEUGDHUIS BAZAR. Zooals we reeds mededeelden, begint het Jeugdhuis aan de Donkere Laan flink op te schieten. Het voornemen bestaat, in het gebouw een bazar te houden ten behoeve van de meubi leering van het Jeugdhuis. Deze bazar zal plaats hebben op 12 en 13 November. Mevrouw Bierens de HaanDudok te Wit, Koepellaan, is bereid goederen voor den bazar in ontvangst te nemen. Men weet dus aan welk adres men in zendingen kan doen toekomen. DE ROODE KRUIS SPELDJESDAG. Het Bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van „Het Nederlandsche Roodè Kruis" zendt ons een uitvoerig Communique, dat wij wegens plaatsgebrek niet in zijn geheel kunnen opnemen. Er wordt in medegedeeld, dat Zaterdag 12 October in Haarlem en omstreken zal gehouden worden de Roode Kruis Collecte. De inzameling zal ten goede komen aan het Parkherstellingsoord, dat verleden jaar aan den Schoterweg is geopend. Dames boven de 16 jaar van Haarlem en om streken. die bereid zijn als Collectrices op te treden, worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden, aan het Bureau van Het Roode Kruis, Kenau straat 9 te Haarlem. Men kan daar van des morgens 9 uur tot des avonds 6 uur terecht. Het Parkherstellingsoord mag reeds op goede en tastbare resultaten bogen. Maar, zal deze inrichting nog meer en beter aan haar doel kunnen beantwoorden, dan zullen haar, zooals het Bestuur der Roode Kruis afdeeling opmerkt, ruimer geldmiddelen moeten kunnen worden toegewezen. De collecte kunnen we niet anders dan warm aanbevelen. Verder: moge vele jonge dames bereid bevonden worden als collectriee op te treden. Want. alleen dan zal de inzameling kunnen slagen! I)E AUTO ZAAK DER FIRMA JOH. SWAALF. De showroom, kantoren, garage en auto-onder deelenmagazijnen der firma Joh. Swaalf zijn van Kruisstraat 11 verplaatst naar Nieuwe Gracht 78 en Parklaan 20. Het perceel Nieuwe Gracht, voorheen een particuliere woning, is door den aannemer, den heer H. J. L. Klein Schiphorst, verbouwd en zoo ingericht dat de zaak der firma Swaalf nu op moderne wijze is gehuisvest. Als men de zaak in het perceel aan de Nieuwe Gracht binnentreedt, dan komt men eerst in de ruime showroom, 1 waar de „Chevrolet?" zijn te bewonderen. Tevens zijn in het voorgedeelte van de zaak gevestigd 1 de kantoren der firma. Daarachter, met ingang aan de Parklaan, is de ruime garage, die een afmeting heeft van 16 bij 60 Meter. Deze garage, met een betonnen vloer, is des avonds flink verlicht. Ze biedt ruimte voor de stalling van niet minder dan 60 auto's. Ze is geheel modern ingericht en voorzien van een centrale verwarming, zoodat des winters de radiateuren der auto's niet kunnen bevriezen. In de garage zagen we een speciale waschmachine voor de auto's en een automatische banden- oppomper. Een hoek der garage zal worden afgeschoten voor werkplaats. De garage is prachtig in het centrum der gemeente Haarlem gelegen. Dat de firma Swaalf haar bedrijf zoo geheel modern heeft kunnen inrichten getuigt van den groei der zaak. Sinds de» firma haar bedrijf in 1903 vestigde is het dan ook heel wat vooruit gegaan. We wenschen de firma geluk met de opening der nieuwe gebouwen, die Donderdag middag op officieele wijze plaats had. DE BOUW VAN HET HERTENHUIS. Woensdag is aanbesteed het bouwen van het hertenhuis in onze hertenkamp. Er werd inge schreven als volgt: W. Cassée, Overveèn, 6.092 en 5.686E. J. van Donselaar, Vogelenzang 6.800 en 5.950 N. van Keulen, Aerdenhout ƒ5.152 en ƒ4.918; D. v. Kampen Jr., Bloemendaal 4.816 en 4.463A. Zetstra, Bloemendaal 3.970 en 3.780. Het eerste cijfer heeft betrekking op den bouw van het hertenhuis in eikenhout, het twee de op den bouw in grenenhout. HET WITTE KRUIS. Op de Vrijdagavond onder voorzitterschap van Dr. Bornwater gehouden vergadering der afdeeling Bloemendaal der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" is besproken de beschrijvingsbrief der algemeene vergadering der vereeniging, te houden te Amsterdam. Daarbij is besloten den afgevaardigde op te dragen te steunen de candidatuur voor lid van het hoofdbestuur van A. J. van Heemskerk Drucker. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer A. IJzerman. Goedgekeurd werd de door den penning meester ingediende begrooting voor het jaar 1930, aanwijzende een totaal bedrag van 6200.Tot leden der kascommissie werden gekozen Mevrouw Van Heumen, en de heeren D. Kuiper en J. C.. de Vries. Bij de. rondvraag werd besloten circulaires te verzenden om te trachten het ledental te ver meerderen. VACCINEEREN EN DE GEVOLGEN. Het zich laten vaccineeren kan ook wel eens minder aangename gevolgen met zich brengen. Het blijkt uit het volgende: H. N. te Overveen had nog niet lang geleden een hevige koude ge vat, waardoor hij een ernstige aanval van griep kreeg. Kort nadat hij hiervan genezen was, liet N. zich tegen de Alastrim inenten. Een paar dagen daarna kreeg N. hevige hoofdpijnen, die steeds erger werden. Tenslotte verloor hij het bewustzijn. De ontboden geneesheer gelastte terstond overbrenging naar de Maria-stichting, alwaar de patiënt thans verpleegd wordt. Naar we vernemen komen dergelijke gevallen wel eens meer voor bij personen na vaccinatieech ter zeer sporadisch. Op 50.000 gevaccineerden kan zich één ernstig ziektegeval voordoen. Eén op de 50.000 is niet veel het moet je echter maar overkomen. PERSONALIA. De heer W. de Vries, vroeger wonende te Haarlem, is benoemd tot bestuurslid 'der opge richte Nederlandsch-Indische Christelijke Radio Vereeniging. Op de vergadering der afdeeling Rotter dam van den Vrijz. Dem. Bond is candidaat ge steld voor het hoofdbestuur van den bond, Mr. M. Slingenberg te Haarlem. De heer G. M. W. Margadant, wonende te Aerdenhout, leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs te Haar lem, heeft in verband met de reorganisatie van genoemde school eervol ontslag uit die betrek king met ingang van 1 Januari 1930 aange vraagd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Voor het komende seizoen 1929/1930 heeft het bestuur der afdeeling BloemendaalSant poort van het Instituut voor Arbeidersontwik keling een programma opgemaakt, dat een rijke verscheidenheid biedt. Bij het doorlezen van het programma bleek ons, dat het plan is bij voldoende deelneming een studieclub te vormen, die de lesavonden onderling zal kunnen regelen. De lesstof zal be staan uit een korte herhaling van enkele vakken van het Lager-School-Onderwijs, zooals zuiver schrijven der Ned. Taal, Aardrijkskunde en Geschiedenis. Voorts zal in samenwerking met den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond, een cursus gehou den worden, waarin onder leiding van den heer F. S. Noordhoff, Bondsvoorzitter van den C. N. A. B„ de volgende belangrijke onderwer pen zullen behandeld wordenDe opkomst der arbeidersbeweging, Hoofd- en Handarbeiders, Overheidspersoneel en Arbeidersbeweging. Nog meldt het programma, dat met het hoofd bestuur van het Instituut onderhandelingen loopende zijn over de organisatie van één too neel- en-één filmavond, door het „Groot Volks- tooneel". Mr. M. J. A. Moltzer zal een cursus geven over „Bolsjewisme, Fascisme en Democratie"; Piet Schumacher zal spreken over „Alcohol en Beschaving"; Mej. Suze Groeneweg, het lid der Tweede Kamer, over „Het leven van Olive Schreiner". Verscheidene bekende sprekers zullen voor drachten houden. We vermelden onder meer den heer Frank van der Goes over „Geestelijke stroomingen in de Arbeidersbeweging"den heer Aug. Sevenhuysen (Architect) over „Bouwkunst en Vormgeving in deze tijden", en den heer H. Calkoen over „Ontwikkeling van de moderne Schilderkunst". Ten slotte ontleenen we aan het programma de mededeeling, dat met ingang van October de Ned. Arbeiders-reisvereeniging samensmelt met het Instituut. De op te richten Natuurvrienden club vormt dan een onderdeel van het Instituut. Opgewekt wordt zich aan te sluiten bij de plaat selijke Natuurvriendenclub. BLOEMENDAAL. OPGAAF BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. PostDe Groot z.J. A. Koe- bruggeTen Broeke z. Ondertrouwd: C. P. J. Roeien en C. F. van Aken; W. H. van de Graaff en Jkvr. J. E. J. Bas Backer; M. C. Bolsenbroek en L. Kohier; J. Bakker en C. van der Mije. GetrouwdW. de Boer met A. M. Hartoch. Overleden: A. Donkervoort 78 j. WAT ER VERLOREN IS. Terug te bekomen bijRavenhorst, Hospes laan 3, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Th. J. ter Wolbeek, Vogelenzangscheweg 332, Voge lenzang, een bril in étui; J. Tjassens Keijzer, Prins Mauritslaan 21, Overveen, een armband horloge; De Groot, Dr. P. Bakkerlaan 90, Bloe mendaal, een pakje; L. Boorsma, Zandvoorter- weg 27, Aerdenhout, een haarkam in étui; J. Karstens, De Genestetweg 17, Bloemendaal, een bankbiljet; G. Roozen, Westergracht 113rood, een kinderportemonnaieVan den Berg, Lange- laan 9a, Aerdenhout, een poesje; W. van der Zon, J. W. Frisolaan, Overveen, een spannielC. E. Bakels, Julianalaan 55, Overveen, een ge wicht van 21/2 K.G.Smit, Schulpweg 6, Aer denhout, een poesje; Berkhout, Pinellaan, Bloe mendaal, een klein zwart hondje; P. Smid, Kerkplein 7, Bloemendaal, een doos met kleur- potlooden; A. C. Dissevelt, Kinheimweg 61, Bloemendaal, een kinderportemonnaie; N. On- vlee, Prins Hendriklaan 146, Overveen, een broche; aan den politiepost, Aerdenhout, een groen halsdoekje, een kinderschoentje, een da mesbontje, een blauwe werkjas; aan het bureau van politie te Overveen, een accu en een bos sleutels. DE LAATSTE MOP. De heeren A en B waren in druk gesprek, natuurlijk nergens anders over dan over het onderwerp van den dag, de Alastrim. Midden in het gesprek zeide mijnheer A. „A propos Mijnheer B. weet U eigenlijk wel waarmede Alastrim begint." „Ja zeker Mijnheer A. toevallig heb ik het gister hooren vertellen. Alastrim begint met een groot aantal blaasjes, pukkeltjes en puistjes." „Ha, ha, Mijnheer B. U weet er niets van. Alastrim begint met een A." Mijnheer de Redacteur. Eene langdurige afwezigheid buitenslands en andere omstandigheden hebben mij verhinderd mijne onderbroken serie van tentoonstellingen uit mijne collecties te vervolgen. Thans kan ik u mededeelen, dat wederom, als naar gewoonte, bij de firma J. A. Boskamp Zn. te Overveen, eene expositie is geopend, speciaal ten behoeve van hen, die in deze materialistischen tijd nog iets gevoelen voor de poëzie, de charme en de warmte, die uitgaan van de oude vergeelde documenten en archiefstukken van hen, die vóór ons geleefd hebben, die iets gevoelen voor wat overgroot- en betovergrootouders' nijvere vingeren wrochten, voor de dagelij ksche ge bruiksvoorwerpen uit den ouden tijd. Het is hier en daar maar een greep, juist genoeg om de drie vitrines te vullen: acten van de „gifte ende eygendomme", van „ordinaris Quytscheldinge" en dergelijke, van trouwen en geboorte, van testamenten en vonnissen, van poortersbrieven, finantiëele transacties, van boeken, borduur- en stoplappen, poëzie-albums, naaigerei, snuif- en tabaksdoozen, gewichten, kindergoed, etc., etc. De oudste stukken dateeren van 1667. Overveen, 24—9—'29. H. H. THEUNISSE.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 5